DE BEZUINIGING BIJ DE RECHTSPRAAK. ONZE ROZENCULTUUR. HAARLEM'S DACBLAD WO EN SD AC 7 DECEMBER 1932 „De kinderrechtspraak heeft afgedaan. DE KINDEREN WEER AAN HUN LOT OVERGELATEN. Mr. G. T. J. de Jongh, kinderrechter te Amsterdam, heeft in het Tijdschrift voor Armwezen, Maatschappelijke Hulp en Kin derbescherming een artikel gewijd aan de be zuinigingen bij de rechtspraak, in het bijzon der, die het gebied van den kinderrechter be treffen. Hij schrijft in dat artikel, dat hij Vaarwel genoemd heeft, dat de kinderrechtspraak in ons land vooreerst heeft afgedaan. Er moet in deze tijden zeer sterk bezuinigd worden; maar de opvoeding van de vcrwaarloosde jeugd had daarvoor in de allerlaatste plaats in aanmerking mogen komen. Dat is een eisch van Humaniteit, van Recht en van Christe lijke liefde. z „Ik zeg dit", schrijft hij verder „zonder eenige neiging om de dingen van den slech ten kant te bezien, zonder eenige rancune ol gevoel van in mijn persoonlijke gevoelens ge kwetst of aangetast te zijn. Mijn gedachten en mijn gevoelens gaan geheel uit naar de arme, verwaarloosde jeugd, die in de periode van negen jaren, die achter ons ligt, werd verzorgd en opgevoed, doch nu en in de toekomst na genoeg geheel aan zichzelf en aan de ouders, die er niet voor berekend zijn, hen voor het leven voor te bereiden, zijn overgelaten. Die anders zouden zijn opgevoed tot behoorlijke burgers in de maatschappij. Er war zu schön gewesen. Het eenige argu ment luidt, dat het benoodigde geld er met voor aanwezig is. Over dit argument en over al het andere wordt eenvoudigweg ge zwegen wensch ik niet lang te debatteeren. Er is natuurlijk geld. Zooveel honderden millioenen worden uitgegeven voor allerlei za ken. Het i's alleen de vraag, welke uitgaven als nuttig en noodzakelijk voorop worden ge steld en op welke uitgaven men bezuinigen wil en op welke niet." ..Zwaar bezuinigd moet er worden. Desnoods worden alle rechtbanken en alle kantonge rechten opgeheven op een paar na. worden alle conclusies van het O. M. uit de wet ge schrapt. kortom de meest radicale besnoeiing van onze rechterlijke macht is ten slotte te dragen, maar de niet verzorging van jonge kinderen, die deze zorg noodig hebben, is in een beschaafden, zedelijk en cultureel niet op het allerlaagste peil staanden staat, ondra- ..Gij wilt zooveel millioen (ik meen pl.m. 100) geven voor bewapening om het. land te gen den indringer te kunnen verdedigen. Zorg in de eerste plaats, dat het land in zedelijk en cultureel opzicht zoo bestuurd wordt, dat ieder ingezetene trotsch is op dit bestuur en goed en bloed over heeft om deze nationale "waarden tegen den vreemdeling te ver dedigen. Wilt gij nog meer millioenen uitgeven om het opgroeiend geslacht geestelijk te ontwik kelen (ik meen pl.m. 165 millioen). welaan, doe het, maar bedenk even, dat boven of naast de geestelijke ontwikkeling de zedelijke opfroei van niet minder gewicht is en dat het bspottelijk is en verkwistend de kinderen vol te proppen met allerlei nuttige en overbodige kennis en nog geen duizendste part, geen 165 duizend gulden over te hebben om hen voor ze delijke ondergang te behoeden." „Het is toch zoo klaar als hot daglicht, dat de verwaarloosde kinderen, die den verkeer den kant uitgroeien en onbekwaam zijn tot het voeren van den eerlijken levensstrijd, na derhand bij de gemeenschap terugkeeren als misdadiger, landlooper of bedelaar, beroeps steuntrekker, armlastige, prostituee, behept met geslachtsziekten en monderijnd door aller liande kwalen, terwijl zij een aantal kinderen ter wereld brengen die evenmin de opvoeding genieten, welke onontbeerlijk is voor een kind, zoodat het aantal schipbreukelingen op de maatschappelijke levenszeeën op onrust barende wijze toeneemt." „Terwijl de uitgaven voor de kinderberech ting in de laatste jaren toenamen, konden talrijke gevangenissen en opvoedingsgestich ten worden gesloten. De regeering weet, dat voor een enkel kind, in een Rijksopvoedings gesticht verpleegd, vijfmaal zooveel wordt uit gegeven als voor een kind. dat de kinder rechter in een goed milieu laat vex-plegen." De schrijver zegt dan verder, dat bij de kinderrechters, gezinsvoogden, kinderpolitie en directies der opvoedingsgestichten niet het minste verschil van meening heerscht. daar zij toch de kindoren kennen en de oudersDoch de hoogere ambtenaren zien de kinderen en ouders niet, hebben hen nimmer in hun oor spronkelijke staat onder de oogen gehad, we ten niet uit eigen aanschouwing, tenzij later, als de kinderen in de gestichten in een schoon pakje aan het publiek vertoond worden. Beklagenswaardig noemt hij het. dat aan de kindeven. wier lot een betere opvoeding oisdht. op grend van verkeerde inzichten het broodnoodige wordt onthouden. Zij hebben die betere verpleging niet alleen noodig, maar het Is ook hun recht deze van de gemeenschap te eischen. Van de tijd der Aufklarung af wordt betoogd, dat elk mensch de kans gegeven moet worden omf in de maatschappij die po sitie in te nemen, waarop hij volgens zijn natuurlijken aanleg aanspraak kan maken. Deze stelling is herhaaldelijk door den schrij ver aangetroffen in de politieke programma's. Doch, vraagt hij zich af. waar blijven de b.eé- ren nu met hun mooie beloften en program ma's? Hebben de kinderen die door huiselijke omstandigheden tot dieven, souteneurs, en sletten (een bedreiging van de gezondheid) op groeien, geen recht er op. dat zulks wordt vex-- hinderd? Dit is bovendien een nadrukkelijk gebod, aan de Christenen gegeven. Als bezuinigd wordt op kinderbescherming, dan kan men dat evengoed doen op volks- hygiëne en alle andere prophylactische mid delen. Als een schip ergens in nood is. dan worden hemel en aarde bewogen om de opvarende te redden, met levensgevaar van eigen kustbe woners. Een oude vrouw in een brandend huis wordt- niet overgelaten aan haar lot erx een kind, dat dreigt overreden te worden springt men bij. Zoo is het ook gesteld met de verwaarloosde kinderen. Een dood door verdx-inking of ver stikking is verre te verkiezen boven een lang durig levexx in misdaad cn ontucht. Zal me nig ouder er niet de voorkeur aan geven, dat zijn kind om het leven komt dan dat hij het ziet opgroeien fot prostltueé of misdadiger? En al deze kinderen die met oooffex-ing van een paar honderd duizend gulden te redden zijn. zouden aan hun lot moeten worden over gelaten? Het is niet te zeggen, wat er van de kin- der rechtser aak na de bezuiniging zal over blijven. In elk geval zal het niet veel moois zijn. Doch één ding is zeker: met het ambt van kinderrechter is het afgeloopen. Als het waar is. dat deze het administra tieve juk zal dragen, dat hij bij elke beslis sing, die een kleinigheid kost, de goedkeuring van het departement moet vragen, dan is het vast en zeker, dat aan het kinderrechter schap alle bekoring is ontnomen en dat in do toekomst geen lid van de rechterlijke macht met eenigen aandrang dit ambt zal am- biéeren. Niets is overgebleven van den magistraat, die door minister Heemskerk voor 10 jaar met zooveel luister bekleed was. Niets is er van over dan een gewone rech ter, misschien de allerjongste, die het ambt a tour de role, evenals het rechtercommissa- riaat in strafzaken als een corvee gedurende twee jaren mot zich mee zal dragen, om het daaxma met blijdschap over te geven aaxx een nog jongere collega en zelf terug te keeren in het corps der onafhankelijke magistratuur, dat rechtspreekt naar eer en geweten. Mr. de Jongh wijdt dan eenige woorden aan de kleinere gestichten en tehuizen, die in de laatste jaren zijn opgericht en wier finan- ciëele tost and niet bestand zal blijken, tegen den grooten schok, die thans dreigt, kleine inrichtingen, die tusschen de groote gestich ten en gezinnen verrezen zijn. omdat vooral aan persoonlijke binding en begrijpende toe genegenheid bij de opvoeding van verwaar loosde kinderen een eerste plaats moest wor den ingeruimd. Aldus wordt op die meisjes en jongens een uitstekexxde invloed uitgeoefend. Deze tehuizen worden door de te fel door gevoerde bezuiniging orxmogelïjk gemaakt. Aan den kinderrechter wordt de macht ont nomen. die kinderen daar op te nemen of te blijven verplegen, en aldus ontvalt aan deze inrichting de financiëele onderbouw, die onontbeex-lijk zal wezen. Het lot der Observa tiehuizen is niet anders. Indien dus de x-ech- ter niet weet wat hij met een kind moet aan vangen, dan kan hij niet meer een advies in winnen bij hen, die op dit terrein deskundig zijn. Hij zal dan lukraak een of anderen maat regel kiezen en indien deze keuze vex'keerd mocht zijn, dan is het geld aan de toepassing van dien maatregel besteed weggesmeten en het kind gaat toch den verkeerden kant uit. Dit heet bezuiniging. „Wij verlaten" besluit Mr. de Jongh ..deze negenjarige periode in de kinderberechting, di'e als een oase in onze herinnering zal blij ven voortleven rijk aan zorg en liefde voor het ax*me verwaarloosde kind. Het was een schoone tijd en met. diepen weemoed gaaix we de troostelooze woestijn tegemoet, waar als hoogste levenswijsheid zal gelden: Hij rekent d' uitslag niet, Hij telt het geld alleen." INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. LEGER DES HEILS SCHAGCHELSTRAAT «6 KERSTFEEST DER ARMEN GIRO NUMMER 205880 (Zie ook elders in dit nummer.) DE OPGESLOTEN VIOLISTE. EN IIOE ZIJ ONTKWAM OP SINTERKLAAS. Het U. D. vertelt: Hi;t U. S. O. had Maandagmorgen zijn gewone repetitie gehouden in Ti void te Utrecht. Bij 'het scheiden riep men elkander: Genoeglijken Sint-Nicolaasavond toe. Het heeft maer weinig gescheeld of het was voor een der orkestleden allesbehalve een genoegelxjke avond geworden. Een der violisten, een jongedame, had zich •een weinig verlaat, toen haar collega's na de repetitie het Tiivoli-gebouw verlieten en uit- den aard der zaak met. het oog op dezen dag nog al gehaast waxen. Plotseling werd het haar duidelijk, dat zij de laatste was, die vertrekken wilde. Tot haar schrik bemerkte zij, dat alle deuren waren afgesloten en zich niemand meer in het gebouw bevond. Het personeel van Tiivoli had blijkbaar gedacht, dat alle orkestleden waren heengegaan, had daarom alle buitendeuren dicht gedaan en was even- eexxs vertrokken. Eindelijk gehikte het haar een deurtje te ontdekken, waardoor zij kon buiten komen... maar dat buiten reikte niet verder dan den doorrit tuisscihen de Kruisstraat en de Mui- derstraat. Want ook dat terrein bleek aan alls kanten reeds gesloten te zijn niet zeer stevige sloten op de zeer stevige beloken. Die hekken zijn zeer boog en bovendien nog voorzien van een meter prikkeldraad, De violiste verzocht door bet hek aan. voor bijgangers een boodschap te willen brengen naar den administrateur van Ibet orkest, om daar ito waarschuwen, dat er een vergeten" violiste zat opgesloten. Maar de administra teur was uit. Di3 boodschapper kwam zonder hu Lp terug. Toen een boodschap naar den heer Bothof, dexx restaurateur van Tivoli. De heer Bothof ixiet thuis. De tweede boodschapper keerdi? eveneens met niets terug. Toen werd een reporter van het U. D. aangeklampt', „Och meneer help mij, denk aan mijn St. Nicolaasavond". De reporter schafte raad. Ontdekte ergens ver weg tusschen Kruisstraat en Muldi?rstraat een sohildersladdertje, dat daar was achter gelaten. Advies: zet dat leertje tegen den muur aan de Mulderstraat, klauter verder op dien muur en dan zuilen wij zien wat er dan te doen is. Aldus is geschied. De violiste klom met eenige moeite van de bovenste toap-trede op dim muur, die nog al hoog was. En stond toen eenige meters boven den begaven grond. Zéér gedienstige jongens in de Mulderstraat hielpen kranig mee, klommen op eikaars schouders, exx vorm den zoodoend? een soort plateau, waarop de jonge dame van drie hoog, veilig kon neer dalen. Even later stond ze in de Muld'erstraat. Gered. De hoeren werden bedankt. De viclisn? van het U.S.O. was aan de ge meenschap terug gegeven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regel. <Kad< '»*ve *7<5s>er°*Co Am^rdame'^0?S VAN DE HOLLANDERS OP GROENLAND. Berichten uit ons Poolstation ALS HET STORMEN GAAT TE ANGMAGSSALIK. Dr. T. van Lohuizen schrijft ons: In mijn bericht van 28 October jl. heb ik medegedeeld, dat brieven, door de Holland- sche expeditieleden aan Mikkelsen medege geven met de Sökong mee naar West-Groen land zijn gegaan en pas half December ver wacht kunnen worden. Het schip is blijkbaar eerder thuisgekomen, zoodat verleden week hier in Holland zijn aangekomen de brieven voor de families en voor de wetenschappe lijke inrich tingen. Al is door de latere brieven, waarvan ik het belangrijkste reeds heb medegedeeld de le zer op de hoogte van de toestanden daar in Angmagssalik, zoo is er uit de nu ontvangen brieven (die dus 9 September vandaar ver zonden zijn) nog wel een en ander te ver melden, dat wel van belang is en in mijn vorige berichten nog niet is vermeld. Ik ont leen het ditmaal aan de brieven van Dr. J. van Zuylen (Z.), leider der expeditie aan Dr. van Dijk in de Bilt; van J. A. de Bruine (B.) den radioman, van H. P. Th. van Lohuizen (L.), den meteoroloog van de expeditie en van K. L. van Schouwenburg (S.) aan hun families. (Z.) Het is nu al zoo ongeveer een maand geleden, dat we met ons werk hier zijn be gonnen. De absolute instrumenten zijn nu opgesteld en er zijn reeds een paar absolute bepalingen, gedaan. Van de variatie-instrumenten is een set opgesteld, zoodanig, dat bruikbare diagram- mexi verkregen worden. Ons plan is nu te re- gistreeren en onder de hand een aantal ab solute bepalingen te doen exi het absolute paviljoen verder af te werken en daarna de andere sets in het variatiepaviljoen op te stellen (zooals bekend werkt alles volledig sinds 27 Sept. j.l., L.) De groote hoeveelheid 4-aderige loodkabel heeft ons al meex- dan eens uitstekende diensten bewezen. Het is n.l. gebleken dat de andere kabel, die we hebben meegenomen voor de verbinding met het variatiepaviljoen, een ijzex-en mantel heeft. We hebben nu voor het laatste stuk loodkabel gebruikt. Met den locaalvariometer hebben we onderzocht, of het ijzer van den kabel belangrijke storingen gaf,door 't laatste stuk op te rollen exi weer uit te leggen. Er was toen geen enkel effect te vinden. We hebben toen 5 maal een zwaar stuk ijzer langs het laatste stuk van den kabel heen en weer gedragen en weer geen afwijkingen ge constateerd. ofschoon de hoeveelheid ijzer nu aanmerkelijk grooter was en gemiddeld dichterbij kwam. De ijzeren mantel zal dxxs verder geen kwaad doen. We willen nu een kabel tusschen het absolute en het vaxïatie- paviljoen leggen om zoo precies de waarden der elementexi te kennen op het oogenblik van de bepaling. Want de variaties geschie den hier zoo snel,- dat interpolatie op de dia- grammen vrij onzeker kan zijn. Van 31 Augustus hebben wij een diagram. We hebben er niets bijzonders aan gezien, maar in combinatie met diagrammen van andere stations kan het xxxisschien belang rijk blijken. (Dit heeft betrekking op den dag van de zoneclips, v. L.) Voor ons een reden te meer om de reeks niet te snel af te breken exi een aantal absolute bepalingen te ver richten. Over de klok hebben we geen reden tot kla gen gehad. Het minuut-contact heeft niet veel moeite gegeven en werkt op het oogen blik heel behoorlijk zonder den gang van de klok te hinderen. (B.) We hebben een buitengewoon drukke Augustusmaand gehad en geprobeexrd om al les klaar te hebben voor de zoneclips (31 Aug.) Om de antennepalen te vertuien heb ik van het schip (de Gertrud Rask) 100 me ter staaldraad gekocht en deze uit elkaar ge draaid, wat vrij veel tijd kostte. Uit de verhalen over de winterstormen was ons nl. gebleken, dat vertuien met touw roe keloos zou zijn, terwijl het in den winter practisch onmogelijk zou zijn om een een maal omgevallen paal weer op te zetten le. Vanwege het weer. 2e. omdat de bodem dan met 1 a 11/2 M. hard bevroren sneeuw bedekt is. 3c. omdat het boren van gaten in de gra nieten rotsen op groote schaal onmogelijk is gebleken, daar de boor na een 10-tal ga ten reeds belangrijk bot was geworden. Met mijn zender heb ik reeds twee maal verbin ding met Julianahaab gehad en ook met de Stauning" het schip van Dr. Knud Ras mussen. Vandaag (4 Sept.) heb ik Pastor Rösslng In het Kerkje hooren preeken. Toen ik voor het eerst in de kerk kwam, maakte het op mij een eigenaardigen indruk in een hoek van de kerk eexi opgetuigd 17e eeuwsoh ooi*logs- schip te zien hangen (model van het schip, waarmede Hans Egede. de eerste missionaris naar Groenland is gekomen) De psalmen zijn in het West-Groenlandsch geschreven, daar het te duur was ze in het Oost-Gx-oen- landsch te laten drukken. De draden van het electrische licht loo- pen over het hxüs van den Koloniebestyrer, waar ze steunen op een horizontalen draad, die we tusschen de beide schoorsteenexx heb ben gespannen. Toen we vroegen wat men van de storm-vastheid van onze lichtleiding dacht, zei men, dat men wel dacht, dat de draad aan den schoorsteen zou blijvexi ziften. Of deze laatste echter op het huls zou blijven was een andere kwestie. In den vorigen win ter was een antennemast aan den schoor steen bevestigd geweest, maar toen een flinke storm opstak, kwamexx antenne en schoor steen samen naar beneden. Over deze winterstormen, die in 10 minu ten oxkaankracht kunnexx krijgen, kunxien we ons nog geen goede voorstelling maken. Het moet dan ook oxxmogelijk zijn van het z.g. Kasteel (de woning van Mevrouw en Dr. Tinbergen, den bioloog) naar onze woning te komen. Al onze ramen die op het Westen en Noorden uitzien, kunnen dan ook geblin deerd worden, daar bij zulke stormen steenen van vuist-grootte door de lucht kunnen vlie gen. We krijgen bijna eiken dag van het. radio station een kx-ant" met het voornaamste nieuws, dat er in de wereld voorvalt. Zooals Stelling Berg (de radioman) op mijn verzoek vaxx zijn collega in Scoresbysund te weten kwam, zullen de Franschen, die daar met 14 man zitten, pas half of eind September ge reed zijn om met hun radiowerk te beginnen. Aalsmeer's kassen. Een der belangrijkste cultures van het bloemencentrum Aalsmeer is die van rezen. Omstreeks 1900 werd met deze cultuur be gonnen. De verdiensten van de aardbeien- teelt en van het kweeken van boonen en en kele andere tuinbouwpx'oducten, was dikwijls zoo gering, dat naar andere inkomsten werd uitgezien. Deze hoopte de Aalsmeersche kweeker te vinden door den verkoop van de in de zomermaanden gesneden x-ozenknoppen Deze brachten in de omligende steden nog een welkome bijverdienste op. Deze vorm van cultuur is in Aalsmeer vex-dwenen. Nadat aanvankelijk door de rozenkweekers met losse glasramen de rozenp'.ant beschermd was tegen het ruwe najaarsweer, werd hoe lager hoe meer overgegaan tot bescherming met primitieve ramenstellingen en via dat stelsel werd weldra de thans nog bekende rozenkas bereikt. Aanvankelijk wex*d in deze kassen schuifglas gebruikt, omdat men van oordeel was, dat het glas alleen in het na- en voorjaar over de rozen gelegd moest wor den. Ln den zomer' moesten de glasruiten dus uitgenomen kunnen worden; in verband waarmede juist schuifglas werd gebruikt. Dit soort bedekking had volgexxs velen ook nog het voordeel, dat het regenwater tusschexi de kieren door in de kas droop. De kas-eul- tuur leverde reeds aanstonds gunstige re sultaten op. Het gelukte om de rozen in het voox'jaar vroeger in bloei te brengen. De vol gende stap was: de verwarming van de kas sen. Aanvankelijk geschiedde deze met kachels. De tijd van „oogsten" werd daar door in het voorjaar vervroegd, maar de na- deelige gevolgen van de in menig opzicht primitief geconstrueerde kas en de niet. aan alle eischen voldoende vex-warming, bleven niet uit. Herhaaldelijk traden in het najaar ziekten op, waardoor veel vexwoesting werd aangericht. Intusschen bleef de kasrozen- cultuur toenemen. Slechts in de eerste oor logsjaren werd de ontwikkeling onderbro ken, om na 1918 weer in vollen omvang voort te gaan en zelfs na 1924 buitengewone af metingen aan te nenxen. Inmiddels was het type kas gewijzigd. Het schuifglas werd ver vangen, de kas werd waterdicht gemaakt en de ventilatieinrichting verbeterd, waarbij alle ramen tegelijkertijd open of dicht kon den gaan. De ontwikkeling van het veiling wezen heeft ook voor deze cultuur een be langrijke rol gespeeld. De vreemde concur rentie werd door dit veilingwezen bemoei lijkt, terwijl den kweekers voor hun pro ducten de hoogst mogelijke opbrengst werd verzekerd. Als men dan nog bedenkt, dat klimatologische invloeden oorzaak waren, dat in de jaren 19271929, de rozencultuur in Duitschland ten deele mislukte, dan is het volkomen verklaarbaar dat juist in die pe riode bij ons een hausse is vast te stellen. Deze illustreert zich duidelijk in de omzet cijfers vgn de bekende Centrale Aalsmeer sche Veiling, die hét volgende beeld toonen. Aantal x*ozen Doorsneeprijs 1920 1924 1927 1928 1929 1930 1931 2.761.624 stuks 8.808.717 15.657.150 22.628.015 26.502.260 30.066.251 36.371.994 4.57 Ct. 4.51 4.33 4.34 4.05 3 07 2.95 De doorsneeprijzen zijn, na de jaren 1924— 1929, toen zij vrijwel stationnair waren, gaan dalen. De bezwaren verbonden aan de on gebreidelde uitbreiding dezer cultuur in vroeger jaren, deden zich ernstig gevoelen. Noodgedwongen werd in 1929 het voortbou wen van nieuwe kassen gestaakt. Intusschen schuilt in deze stagnatie een gevaar. De prak tijd heeft nml. bewezen, dat juist door de nieuwe kasen de beste kwaliteiten worden voorgebracht en dat deze kassen na een vijf tal jaren in gebruik te zijn geweest feite lijk te veel onkosten vragen om een product te levex-en, hetwelk de scherpe concurrentie kan weerstaan. Middelmatig product is in voldoende mate te verkrijgen, maar Aalsmeer heeft blijvende behoefte aan prima kwali teiten, andex-s is de strijd op de internatio nale markt niet vol te houden. Het bedrijf staat voor groote moeilijkheden. Rationali satie in de gewone beteekenis vaxx het woord is hier niet mogelijk. Toch zullen de productiekosten tot het uiterste beperkt moeten worden. De zuinigheid zal de wijs heid echter niet mogen bedriegen. De teeltwijze, het kiezen der variëteiten, de inrichting der-* kassen, de bestrijding van ziektexi, het probleem der ver warming en der ventilatie houden voortdu rend de aandacht gespannen. In vakkrin gen zal men u vertellen, dat de toekomst aan die kweekers is, die hun bedrijf in goede con ditie weten tee houden, ook onder deze nxoei- lijke economische omstandigheden. MOLLERUS. KON. MIDDENSTANDSBOND EN KEURINGSDIENSTEN. UITBREIDING GEVRAAGD IN PLAATS VAN AFBRAAK. Het Algemeen Bestuur van den Koninkl. Middenstandsbond heeft üi een adres aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het met bezorgdheid heeft kennisgenomen van de voornemens der regeering om de uitgaven ten behoeve van de Keuringsdiensten van Waren aanzienlijk te verminderen, tenge volge waarvan de bemoeiingen van deze dien sten met het toezicht op de Warenwet en haar uitvoeringsbesluiten noodwenidig zul len moeten worden ingeperkt. Dat hier van afbraak en niet van een ma tige bezuiniging met het oog op den toestand van 's Lands financiën sprake is, moge blij ken uit de omstandigheid, dat de werkelijke vermindering van het budget der Keurings diensten niet f 350.000 (het bedrag, waar mede de desbetreffende begrootingspost is verminderd), doch f 700.000 bedx'aagt. aan gezien de gemeenten, resp. de provincies, krachtexxs art. 13 der wet evenveel in de kos ten van het instituut bijdragen als het Rijk. Alzoo wordt op een totaal-bedrag van f 1.700.000 ruim 40 pet. bezuinigd, welk per centage abnoi'maal hoog is ten opzichte van de gemiddelde vermindering van andere be- grootingsposten, welke 12—15 pet- beloopt. En voor deze drastische verlaging wordt 111 de stukken eigenlijk geen enkel argument aangevoerd. De regeering heeft blijkbaar, evenals de Commissie-Weiter, de conclusie van het rap- port-van Beresteyrt dat nooxt volledig ge publiceerd werd zonder critische beoor deeling overgenomen. Genoemd rapport komt inderdaad tot een bezuinigirigsmogelijkneid van f 350.000, welke de Commissie baseert op beperking van de taak der Keuringsdiensten, tot een toezicht uitsluitend uit een oogpunt van volksgezondheid een standpunt, dat door deskundigen noch door de betrokken be drijfsgroepen kan worden aanvaard, omdat het totaal verouderd is. Trouwens de regee- ring heeft in vroegere stadia doen blijken, dat zij het met deze zienswijze evenmin eens is getuige het uitvaardigen van algemeene maatregelen van bestuur ex. art. 16. De dooi de Commissie-van Beresteyn aangevoerde argumenten voor zoodanige, ingrijpende en betreurenswaardige koersvei-andex-mg' zijn bovendien allerminst steekhoudend. Zoo is de bewering, dat het groote aantal uitvoe ringsbesluiten tot uitbreiding van personeel heeft geleid, niet houdbaar. Ook van de kos ten van dit overheidstoezicht wordt een ver- keeixl beeld gegeven. Deze bedragen, zooals hiervox-en opgemei'kt, ca. f 1.700-000 per jaai. d i. op een bedrag van rond 2 milliard gulden dat jaarlijks door het Nederlandsche volk aan levensmiddelen wordt uitgegeven, slechts 22 cent P^r hoofd. Juist in dezen crisistijd, nu vele bedrijven in moeilijkheden ver keeren en het debiet is verminderd, is de neiging tot knoeierij en misleiding van het publiek bij oneerlijke concurrenten helaas grooter dan in normale tijden. In de kringen van de middenstandsorga nisaties is dan ook in den laatsten tijd zelfs ernstig overwogen om bij de regeering op uitbreiding der bemoeiingen van de Keu ringsdiensten en uitvaardiging van meer al- meene maatregelen van bestuur ex. art. 16 der Warenwet aan te dringen. Van deskun dige zijde is verzekerd, dat zulks bij de be staande outillage der Keuringsdiensten zon der verhooging der uitgaven mogelijk is. Onder deze omstandigheden moet het Bondsbestuur dan ook ernstig waarschuwen tegen het invoeren van deze schijnbezuini- ging, welke een averechtsche uitwerking zal hebben. Verwacht wordt, dat de Kamer zal beslui ten om den post voor de Keuringsdiensten van Waren, voorkomende onder hoofdstuk V der Begrooting van Binnenlandsche Za ken, te vex'hoogen en dezen wederom uit te trekken op het bedrag, dat voor het dienst jaar 1932 was geraamd (f 835.000). Tegen afbraak van een nuttige instelling' moet worden gewaakt. NU EENS WAT VEEL GALLICISMEN. NIET VEEL VERSCHIL MET MODERN NEDERLANDSCH. De N.R.Ct. drukt een tweetalige circu laire van een Waalsdhe fabrikant van keukenfornuizen af, die „in [het Neder- landsch" als volgt luidt: „Wij hebben het voordeel u ter kennis te brengen dat wij te Brussel 95, Jacqmain- laan (te eenige minuten van de Noordstatin gelegen) een voortdurende tentoonstelling en een verkoopbureel voor onze kookkachels en kolen- en gastoestelien komen tc in wij- dJen. Wij visa-zoeken u aardig ons eene bezoek te brengen, natuurlijk zonder verbintenis vaar uwe zij die. Gij zult waax-sichnüiijlc verzekerd zijn dat wij gans bh op de hoogte zijn. Ons afgevaardigde, Mijnheer André Wzal dienstelijk de zeer voordeelige prijzen onder uw gezag brexngen. Vanaf 15 jaren dat wij in de Graaxd-Duché iaibrikeeaen, hebben wij va-uoh'tibare ondervindingen in de fabrikatie van alle ver warmingstoestellen bekomen, van de grootste kookkachel vooa- spijsbuizexi en pensaonraa'ten tot de kleinste voor huisgezin, zooals al de gastoestelien. Het gaat van uw eigexi belang- van zeer 1 schoone en goede kwaliteit van de sterkte en man de zeer redelijke prijzen van onze produkten u fes overtuigen. Wij hopen wel u eerstdaags kunnen groeten en wij dubben geenszins daat de eerste levermg zal ons uwe goede en voox-tdux-ende kalanditie be dragen. Indertijd, groeten wij u zeer herfcelijk". Hoewel niiït zóó erg, is het in vele Neder landsche krant;xx en handelsbrieven weinig betel-, voegen wij hieraan toe. Voor de gallicismen zettemen dan maar i wat germanismen in de plaats. Maar dan lacht niemand. Markwaardig. UIT DE PERS ZWENKING BIJ DE VRIJZ.- DEMOCRATEN? NATIONALE ONTWAPENING GEEN PROGRAMPUNT MEER. De hoofdi-edacteua- van De Avondpost komt na het hoox-en van mr. H. P. Marchant I in de Kamer, waar hij ditmaal niet zijn felle fulnxinatie hield tegen het leger exx voor nationale ontwapening en aia een tegen spraak van dezen in „De Vrijzinnig Demo craat", waarin hij echter het feit niet x-ecixt- streeks ontkent, tot de conclusie, dat de Vrijzinnig Democraten voor de komende par lementaire periode hun leuze voor eenzijdige I ontwapening zullen opbergen ter wille van d'e deelneming aan de regen ring. En in een ax-tikel in het weekblad „Oorlog of Vrede" van den sociaal-democraat Paul i Kies, waarin gezegd wordt, dat ha'veering van de jaarlij ksche lichting een zoo groote stap is op den weg naar ontwapening, dat alle verstandige vooi-standers van ontwapc- ning, een regeering. die een dergelijken maat regel voorstaat, althans tijdelijk gaarne zou steunen, ziet de Avondpost een bevestiging van haar meening en een voorbereiden van de zwenking. ■•Hier wordt dus een vermindering van het contingent al bij voorbaat aangevoerd als een voldoende reden voor de vrijzinnig-demo- cratnn, om in de regeering te traden", schrijft het blad. En dan (natuux-lijk) tijdelijk vóór de militaire begrooting te gaan stemmen, De ontwapening „schrappen", neen, dat natuur lijk niet. Maar wèl een ontwapenings-vacantie

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10