AMBTENAREN-REGLEMENT. ZIJDEN SCHOENEN verven in elke gewensch- te kleur. J. LOTTCERING VICTORIA-WATER Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 7 DECEMBER 1932 STADNIEUWS. Waf B. en W. over de voorstellen van het Overleg zeggen B. en W. van Haarlem bieden thans aan den raad ter vaststelling aan het Ambtena renreglement, dat opgemaakt is in verband met de Ambtenarenwet 1929. Zooals men weet is dit ontwerp al breed voerig in het Georganiseerd Overleg be handeld. In hun toelichting schrijven B. en W„ dat zooveel mogelijk bestaande regelingen in dit reglement zijn opgenomen, waarvan het voordeel is, dat één reglement wordt verkre gen, dat voor een groot deel der ambtenaren geldt. Er vallen onder hoofden van takken van dienst, ambtenaren, werklieden en po litiepersoneel. B. en W. hebben gemeend niet onder de werking van het reglement te moe ten brengen het onderwijzend personeel, de jeugdige werklieden, degenen die niet in vol- ledigen dienst der gemeente zijn en hen die op arbeidscontract te werl? gesteld zijn. Voor zoover dat noodig is zullen daarvoor afzon derlijke voorstellen door B. en W. aan den raad gedaan worden. Hoewel bij de samenstelling van het ont werp zooveel mogelijk is gestreefd naar co dificatie van bestaande regelingen zonder meer, bracht het ontwerpen van een alge- meene regeling ter wille van de uniformiteit onvermijdelijk wijziging mede van enkele re gelingen. Hiertoe behooren o.a. de vaststel ling van den leeftijd, waarop de ambtenaar behoudens in bijzondere gevallen uiterlijk zal kunnen worden benoemd; de belooning voor arbeid op vrije dagen, voorzoover deze niet op een Zondag vallen; betaling voor overwerk op uren, waarmede de arbeidstijd van den ombtenaar dien van 48 uur per ka- lenderweek overschrijdt; een bepaling be treffende de regeling van belooning voor overwerk voor politie-personeel op gelijken voet als thans voor de werklieden geldt. Voorts is deze gelegenheid aangegrepen om enkele bepalingen op te nemen, waaraan in den loop der jaren behoefte is ontstaan, zoo als de bevoegdheid om wachtgeld toe te ken nen aan een ambtenaar, die een ongevraagd eervol ontslag verkrijgt omdat de algemeene belangen van den dienst zijn ontslag nood zakelijk maken; de bevoegdheid om in bij zondere gevallen aan hen, die aanspraak hebben op wachtgeld gedurende een tijdvak van vijftien jaren, ook na het verstrijken van dien termijn wachtgeld te verleenen gedu rende een in elk afzonderlijk geval te bepalen tijdvak en tot een daarbij te bepalen bedrag; aanspraak voor iederen ambtenaar op vrije genees- en heelkundige behandeling als bij de Ongevallenwet 1921 is geregeld, ingeval de ziekte of het ongeval in of door dendienst is ontstaan. Enkele wijzigingen, welke de Commissiën van overleg alsnog in het ontwerp wenscnten te zien opgenomen, hebben B. en W. gemeend niet aan den raad te mogen voorstellen. Het verlof, dat boven "de gewone j aarlijk- sche vacantie, wordt genoten bij 25- en 40- jarige dienstvervulling bedraagt thans vijf werkdagen; bovendien wordt, een gratificatie uitgekeerd van respectievelijk 25 en 40, of aan den jubilaris ter hand gesteld een kunstvoorwerp van gelijke waarde. De Commissiën van overleg stelden voor een extra-verlof van veertien werkdagen, benevens een bedrag gelijk aan 50% van het loon of salaris gedurende dat tijdvak uitbe taald. B. en W. zijn van meening, dat een extra-verlof van twaalf werkdagen, (even eens met 50% toeslag op het loon) voldoende mag worden geacht, terwijl zij aan hen, die prijs stellen op een herinneringsgeschenk die keuze niet zouden willen ontnemen. Het voorstel om de diploma-toelagen aan inspecteurs, klerken, hoofdagenten en agen ten van politie te doen vervallen heeft de in stemming van B. en W. niet, ook al zullen zij, die reeds in het genot zijn van een zoodanige toelage, de aanspraak er op behouden. Het komt B. en W. in het belang van het peil van het politie-korps voor, wanneer de prikkel tot het verkrijgen van het inspecteurs- of politie- diploma blijft bestaan. Door de bepaling, dat de toelage na verloop van zeven jaren zal vervallen, tenzij opnieuw met goed gevolg een examen is afgelegd, wordt tegemoet gekomen aan het bezwaar dat voor het eens be haalde diploma gedurende den geheelen "er- deren diensttijd een toelage wordt genoten. Het voorstel om een ambtenaar in vasten dienst, die door ziekte of ongeval verhinderd is zijn betrekking waar te nemen, gedurende achttien maanden het volle salaris uit te be talen, achten B. en W. te ver te gaan. Zij meenen, dat de termijn van twaalf maanden, welke thans ook geldt, nevens de bevoegdheid van B. en W. om daarna in elk geval afzonderlijk te bepalen tot welk bedrag en gedurende welken termijn nog salaris kan worden genoten, een behoorlijke behartiging van de belangen van den ambtenaar zeker niet in den weg staat Een voorstel, om den op wachtgeld gestel den ambtenaar gelegenheid te geven zijn wachtgeld z.g. af te koopen, kunnen B. en W. niet- steunen. Erkennende, dat in enkele ge vallen deze bepaling wellicht voor den be trokkene van belang kan zijn, achten zij thans echter den tijd nog niet gekomen cm een zoodanige bepaling in het reglement op te nemen. Krachtens de thans bestaande reglemen ten ontvangen de nagelaten betrekkingen van een ambtenaar (werkman) in tijdelijken dienst geenerlei uitkeering. Tegen doorbeta ling van het salaris of loon. gedurende een maand, onderscheidenlijk vier weken, hebben B. en W. geen bezwaar, hoewel hun aanvan kelijk voorstel een uitkeering gelijk aan een halve maand, onderscheidenlijk twee weken loon noemde. Deze termijnen on anderhalve maand onderscheidenlijk zes weken te stel len. gelijk de Commissiën van overleg advi seer en. meenen B. en W. te moeten ontraden. Hoewel de wijze, waarop het Scheidsge recht kan worden samengesteld, op meer dan een leest kan worden geschoeid, hebben de Commissiën van overleg besloten te aan vaarden het voorstel der subcommissie. Daar bij is bepaald, dat het scheidsgerecht bestaan zal uit 5 leden, waan-an de voorzitter en zijn plaatsvervanger worden aangewezen door den president van de rechtbank te Haarlem en 2 leden en hun plaatsvervangers door B. en W. De twee andere leden en hun plaats vervangers worden aangewezen door de or ganisaties. De gevallen, waarin krachtens ar tikel 148 beroep kan worden ingesteld bii het scheidsgerecht, verschillen zoowel ouantita- tief als oualitattef zoodanig met den tegen- woordigen toestand, dat de tiid zal moeien leeren of de gedachte samenstelling inder daad voldoet aan de daaromtrent gekoester de verwachtingen, zoo merken B. en W. op. Artikel 188 waarborgt, gedurende vijf jaren, de verkregen rechten, welke een ver- eeniging (afdeeling), vóór den datum, waar op het Ambtenaren-reglement zal worden in gevoerd, bezat ten aanzien van de vertegen woordiging in de Centrale commissie voor georganiseerd overleg, ook al wordt niet vol daan aan de, bij artikel 173 gestelde verplich ting tot aansluiting bij een Centrale voor overheidspersoneel. Wij stellen U voor ons de bevoegdheid te verleenen. dien termijn even tueel te verlengen, onder den in genoemd ar tikel gestelde voorwaarden. In het Overleg werd geen overeenstemming verkregen ten opzichte van een amendement om artikel 75 zoodanig te wijzigen, dat aan tijdelijke ambtenaren ingeval van ziekte loon wordt uitgekeerd gedurende ten minste zes maanden en tot een maximum van achttien maanden, zulks ter vervanging van de rege ling. vastgesteld bij raadsbesluit van 19 Fe bruari 1930, en welke onveranderd in het ontwerp is opgenomen. Bij de gehouden stemming over bedoeld amendement ver klaarde de vertegenwoordiging van het Ge meentebestuur zich tegen; de organisation verklaarden zich eenstemmig voor. B. en W. geven den raad in overweging de bij het be sluit van 19 Februari 1930 getroffen regeling te handhaven. Ten slotte rest het voorstel door den heer Mr. L. G. van Dam ingediend en in de raads vergadering van 22 December 1931 om prae- advies in handen van B. en W. gesteld, lui dende: „In artikel 4 van het Reglement voor de Centrale Commissie van Overleg voor het Politie-personeel sub b in plaats van „ten minste tien leden" te lezen „ten minste zes leden"." Ten opzichte van dat voorstel deelen B. en W. mede, dat de Burgemeester in 1922, zonder dat eenige wettelijke bepaling daartoe dwong, een centrale commissie van overleg voor het politie-personeel in het leven heeft geroepen en voor dat instituut een reglement heeft vastgesteld. In Hoeverre de maatregelen, ter uitvoering van art. 125 der Ambtenarenwet 1929, aanlei ding zullen geven om wijziging te brengen in bovenbedoeld reglement, uitsluitend voor zooveel betreft het regelingsgebied, dat in de wet aan den Burgemeester is voorbehouden, staat ter beoordeeling van den Burgemeester. Indien het voorstel tot strekking heeft een wensch kenbaar te maken ten opzichte van de regeling van het georganiseerd overleg met het politiepersoneel, betreffende de aan gelegenheden welke tot de taak van den Raad behooren, stellen B. en W. voor, het voorstel van den heer Mr. Van Dam niet te aanvaar den. aangezien de Commissiën van overleg hebben besloten te adviseeren het vereischte ledental, een groep die zich in de Centrale Commissie van Overleg mag doen vertegen woordigen, aanvankeliik bepaald op 10. te brengen op 15. met welk advies B. en W. zich hebben vereenigd. DE BEDRI.1VPN DER PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Over bezuinigingen. DE VERLAGING VAN HET ELECTRICITEITSTAKIEE. Aan het Algemeen Verslag- der afdeelinigen van de Provinciale Staten van Noordi'nolland omtrent de 'begrooting enz. dier Provinciale Bedrijven en omtrent het prae-advies van Gedeputeerde Staten op de abot&e der leden Tli. G. C. Hooij c.s. inzake verlaging; stro om- tarieven, ontleenen wij: Er werd er naar geïnformeerd, of bij de provinciale bedrijven een ernstig streven be staat naar bezuiniging, welke in tijden als men thans b.-leeft, ook ten aanzien van die bedrijven ten zeerste geboden is. Met de vraag werd niets ten nadeele van de be drijfsleiding bedoeld, doch men wees 'er op, dat, waar de lieden der Provinciale Staten over het algemeen zeer nieodlijtk een inzicht kunnen hirbten in de economie der bedrijven en dus uiteraard geneigd zijn aangevraagde credieien zonder veel critiek toe te staan, er gemakkelijk een streven kan ontstaan om bij de bedrijven meer uit te geven dan in feite noodzakelijk is. Men wees verder op den zonderlingen toe stand ten aanzien van het Staatsvissoherij- en havenbedrijf, dat een afzonderlijk con tract met het P.E.N. heeft, histwelk tenge volge heeft, dat het 'bedoelde Staatsbedrijf uit stroomverkoop een winst behaalt van f 15.000. Er werd gevraagd, of men bij bijstellingen voldoende let op de belangen van de Neder- landscbe industrie, of de nieuwe turbine voor dl? centrale in Velsen reeds was besteld cn of deze van Nederlandseh fabrikaat zou zijn. Van sommige zijden werd de waag ge steld of het in de gegeven tijdsomstandig heden wel goed gezien is onder de buiten gewoon? uitgaven van het P.E.N, een bedrag van 740.000 uit te trekken voor afbouw van een nieuw hoofdgebouw voor de administra tieve en technische diensten te Bloemendaal. Kan de stichting van dit gebouw in een crisistijd, als wij thans beleven, niet worden uitgesteld? Deze leden zouden geneigd zijn die vraag bevestigend te beantwoorden. Andere leden bestreden deze meening. Een lid stelde aan Ged. Staten een reeks vragen over de tarievenpolitiek van het P. E. N. De motie-Hooij ten aanzien van liet ver lagen der tarieven van het P.E.N. cn het voorstel, dat m;?t betrekking daartoe door Gedeputeerde Staten is gedaan, vormden een punt van uitvoerige gedachtenwisseling. Terwijl eenige leden hun sympathie be tuigden met hafc voorstel-Hcoij, zooals het- daar ligt, waren er anderen, die meer veel den voor het voorstel van Gedeputeerde Staten, hoewel zij vonden, dat de daarin om schreven. tariefsverlaging nist vei- genoeg gaat. Nog werd er op gewezen, dat de vooruit zichten van het P.E.N. door Gedeputeerde Staten t; somber worden voorgesteld. Een be teekenend aantal leden kon zich me: INGEZONDEN MF.DEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. VERVERIJ EN CHEM. Groote Houtitraat 5 a WASSCHERIJ Telef. 10771 het voorstel van Gedeputeerde Staten ver- ■eenigen. Van verschillende zijden ward daartegen over de voorgenomen verlaging van tarieven niet geheel zonder bedenking geacht, nu hut bedrijfsbelang er volgens Directie, Raad van Toezicht en Gedeputeerd? Staten niet toe leidt deze aan te raden, en het sociaal-eco nomische motieven zijn. die hier dun doorslag gaven. Gevraagd werd, of men hier nie: most spreken van een sprong in het duister en ook, of hut wel met de belangen van be drijf en afnemers strookt, dat een tariefs verlaging voor één jaar wordt vastgesteld. BEGROOTING NOORDHOLLAND. LIT DE AFDEELING S VERSLAG EN. Aan het verslag van de afdeelingsvergade- ringen der Prov. Staten van Noord-Holland waarin de begrooting voor 1933 behandeld werd ontleenen wij, dat over den financiee- len toestand der provincie zeer verschillend geoordeeld werd. Een pleit voor bezuiniging. Verschillende leden vonden, dat het aan tal opcenten thans reeds de grens der re delijkheid overschrijdt, en zulks zal ook een volgend jaar slechts geoorloofd zijn, indien het. Provinciaal Bestuur ernstig heeft, ge streefd naar vermindering van uitgaven. Die vermindering van uitgaven zal zich niet mogen bepalen tot eene verlaging van salarissen, als thans aanhangig is. doch zich zooveel mogelijk moeten uitstrekken over alle uitgaven der Provincie. Elke uitgaaf zal opnieuw en critisch, moeten worden nage gaan. Deze leden waren teleurgesteld door het feit, dat de opcenten op inkomsten- en ver mogensbelasting met 4 dienen te worden verhoogd en dus op 20 gebracht, hetgeen aan de bevolking bij de zorgelijke tijdsomstan digheden, waarin ook Rijk en Gemeenten tot belastingverhooging overgaan, dubbel zwaar zal vallen. Men vroeg of Gedeputeerde Staten wel be schikken over het noodige apparaat om te komen tot een besnoeiing der uitgavep. Ter wijl eenerzijds werd gemeend, dat Gedepu teerde Staten zeer wel, met medewerking van het te hunner beschikking staand personeel, in staat zijn na te gaan waar, en in hoever, kan worden bezuinigd, werd het anderzijds wenschelijk geoordeeld, dat op het voetspoor van het Rijk een zoogenaamde Weltercom- missie werd ingesteld. Ook werd gewezen op het instituut van bezuinigings-inspecteurs, als bijv. Amsterdam reeds eenige jaren met- vrucht heeft aanvaard. Hoewel van andere zijde werd erkend, »dat de begrooting duidelijk de kenmerken van de tijdsomstandigheden draagt, en wel door de verschillende maatregelen, welke Gedepu teerde Staten hebben moeten voorstellen om haar sluitend te maken, werd toch gemeend, dat zulks niet al te tragisch moet worden opgevat. De totale opbrengst der opcenten op inkomsten- en vermogensbelasting zijn 16 opcenten voor elk middel, voor 1932 ge raamd op f 3.471.488.Voor 1933 is die op brengst. bij 20 opcenten voor elk middel, uit getrokken op f 3,254.520. Derhalve wordt voor Ï933. vergeleken met 1932, een mindere op brengst geraamd van f 216.968. Men mag dus ondanks de verhooging van het aantal op centen, spreken van een verlaging van den belastingdruk, al kan niet worden ontkend, dat ten aanzien van gedaalde inkomens de belastingdruk ongeveer gelijk zal blijven. Hierbij dient er rekening mede te worden gehouden, dat de vermindering van de ver- pleegkosten in de ziekenhuizen met f 50 per patiënt in totaal f 195.000 beloopt, en dat een verlaging van tarieven van het P.E.N. staat te worden ingevoerd, waardoor dit bedrijf f 180.000 minder zal ontvangen, Een en ander zal aan de belastingbetalers in de pro vincie ten goede komen. Eenige andere leden gaven in overweging om de 2 millloen, die eenige jaren geleden uit de reserves der provincie in het Wegenfonds waren gestort, weer aan de reserves ten goe de te doen komen. Door andere leden werd progressie in de heffing der opcenten bepleit. De post f 200.000 voor leniging der werk loosheid werd te laag geoordeeld. De salariskorting. Het voorstel van Gedeputeerde Staten om te komen tot een tijdelijke salariskorting op de wedden van de leden van hun college en op die van het provinciaal personeel werd verschillend beoordeeld. Van verschillende zijden werd het onjuist geacht, dat Gedeputeerde Staten verband hebben gelegd tusschen het tekort, dat op do begrooting 1933 moest worden gedekt, en een verlaging, zij het een tijdelijke der sala rissen. Men vond niet zeer overtuigend de argumentatie van Gedeputeerde Staten, vol gens welke een aderlating van het personeel geen voelbare vermindering van opcenten zal brengen, zoodat- zuiver financieele re denen hen niet tot het voorstel hadden ge leid. doch wel de omstandigheid dat de ambtenaren in tegenstelling tot een over groot deel der bevolking van de provincie, nog niet van de crisis te lijden hadden. Vele leden bleken het- beginsel van korting te kunnen aanvaarden. Zij gingen er van uit dat een goede salarisregeling voor het pro vinciaal personeel eisch is van behoorlijk be leid. In het algemeen gesproken heeft men in Noord-Holland een zoodanige regeling. In- tusschen kunnen zich omstandigheden voor doen, welke de Overheid ertoe dienen ie leiden, dat tijdelijk van de salaris-rege ling wordt afgeweken. Zoo ooit, dan coen zich die omstandigheden thans voor, nu eenerzijds de kosten van het levensonder houd in beteekemende mate zijn gedaald en anderzijds de publieke geldmiddelen door de geweldige economische crisis veel schaar - scher zijn geworden, zoodat tot belastingver hooging moet worden overgegaan. Was dus een aantal leden het over het beginsel van korting eens, en verheugde men zich erover, dat ook het- Georganiseerd Over leg met- groote meerderheid van stemmer- de noodzakelijkheid daarvan inzag, toch was er geen eenstemmigheid ten aanzien dei- vraag, of in het- voorstel van Gedeputeerde Staten dit beginsel op de meest gelukkige wijze tot uitdrukking is gekomen. Een aan tal leden was geneigd met het- voorstel, zoo als het daar iigt, aceoord te gaan. Anderen meenden, dat- de daling der kosten van het levensonderhoud en de financieele perspec tieven, welke zich voor de Provincie openen, ertoe konden leiden om de loonkorting van grooteren omvang te doen zijn dan in het voorstel ligt opgesloten. Men wees er op. dat de voorgestelde loonkorting in feite veel min eer bedraagt dan 6 pet. Van een salaris van f 1500 zal toch slechts 2 pet. worden gekort; van f 2000 3 pet. van f 3000 4 oct. van f 4000 4 12 pet; van f 5000 4 4/5 pet, van f 6000 5 pet. van f 10.000 5 2/5 pet. Men had den in druk, dat de salarissen in de lagere functies verhoudingsgewijs gunstiger zijn aan in de hoogere, en vroeg zich ook in verband hier mede af, of het wel gemotiveerd is, ook met betrekking tot de financieele draagwijdte van den maatregel voor de eerste f 1000 geen kor ting in te voeren. Men kon zich ardere me thoden van differentieering voorstellen, waar bij ook de eerste f 1000 aan een bepaalde, korting zou worden onderworpen. Dat tot salariskort ing moest wol den over gegaan, was voor verschillende andere leden een teleurstelling. Als algemeen stelsel kon huns inziens in salarisverlaging geen middel worden gezien om de crisis te temperen of op te heffen; zelfs kleeft aan dergelijke maatre gelen het nadeel, dat zij in tijden van de pressie de werkloosheid vergrooten. doordat zij de koopkracht doen afnemen. Toch er kenden zij dat- een Overheidslichaam in de noodzakelijkheid kan komen van zijn perso neel een offer te vragen. De voorgestelde maatregel werd overigens door vele andere leden verwerpelijk geacht. Aantasting van het loonpeil achtten zij in beginsel totaal ongemotiveerd en practisch ten aanzien van de provinciale belasting heffing van geen be teekenis. In de hoogere belastingen heeft ook het- provinciaal perso neel het- zijne bij te dragen. Psychologische factoren, op grond waarvan men het- voor stel zou willen verdedigen, dienen buiten be schouwing te blijven. Verlaging van salarissen brengt verlaging van koopkracht, en is dus een averechts middel te noemen ter bestrij ding van de crisis. De gevolgen van die ver laging van koopkracht komen weer neer op anderen, ook op den middenstand. Verschillende leden zouden het onjuist achten, indien de korting voor drie jaar werd vastgesteld, met de bedoeling daarin geen wijziging te brengen, tenzij zich buitenge woon ongunstige, nieuwe omstandigheden voordoen. WELDADIGHEID NA-AR VERMOGEN Jansstraat 38 rood. Janskamer. Wij vragen geen subsidie Dus geen belastinggeld Slechts op vrijwillige gaven Wordt- door ons prijs gesteld. Postgiro 69495 Telefoon 13235 of 15445. NIEUWE AFSTAND A AN VOOR ACHTEN. In hel orgaan ,-De Waterkampioen" lezen we, dat de Amsterdamsche Roeibond voorne mens is. om jaarlijks een wedstrijd uit te schrijven over een afstand van p!.m. 10 K.M. en wel van Ouderkerk naar Amsterdam. Als prijs zal worden uitgeloofd de ..Poseidon Jubileum bekerdien de Roei- en Ze i-!<vereen 1- ging ..Poseidon" ter gelegenheid van naar 25-jarig jubileum aan den Amsterdamschen Roeibond heeft geschonken. De wedstrijden zullen worden gehouden in de eerste helft van April en wel in achten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. ner regel. NATUURLIJK BRONWATER. Nederlandsche Maatschappij, opgericht 1887. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antxooorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. RECEPTEN. VRAAG: Op eon pauwblauwe stoffen Japon Is roode wijn gemorst. Wasschon In benzine heeft niet geholpen. Hoo krijg 11c die vlekken ANTWOORD: Het ls jammer dat gij dc japon eorst In benzine hebt gewasschen; dat geeft voor wijnvlekken totaal niet. Koop eon lmmaculus wijn- of ooftstift; dc gebruiksaanwijzing staat or op cn moet stipt ge volgd worden. VRAAGHoe kan men een roodc Shantung jurk wasschcn, zonder dat die verkleurt? Ken blauw Shantung japon, In Lux gowasschcn, werd zeer Hoht van kleur. ANTWOORD: Dergelijke dingen kunt ge al tijd het beste wasschcn in amnioniakzeep en maar even lauw water. Na het wassclien de zeep vooral er goed uitspoelen. Of de kleur goed blijft kunnen wij natuurlijk r.lot zeggen; dut kunt gij eerst met een staaltje probccren. Ook kunt gij do japon in bcnzlno wasschon; de kleur lijdt dan niet. VRAAG: Hoe verwijdert men eon levertraan- vlek uit een witte wollen trui? Vaxschen in Lux hielp niet. ANTWOORD: Maak een lauw sopje van am- moniakzeop. Wrijf de vlek stevig Ia met een ln lauw water gedoopt stuk ammonlakzeep en zet do trui in het sop, waarin gij het een uur. dicht gedokt, Iaat staan. Wusoh dun de vlek goed uit cn, als het noodig is, ook de trui. Spoel uit ln schoon, lauw water, waarin con scheutje am moniak is gedaan, zoolang, tot alle zoop er goed uit is. Wring dan uit cn hang in de schaduw te drogen. Is dc vlek er niet uit. want levertraan- vlekken zijn uiterst moeilijk te verwijderen, dan legt gij de wol enkel en met do vlek naar bo ven op een schoonen doek en doet een laagje magneslapoeder op de vlek. Dit laat gij er 2 dagen op liggen. Dan buiten het poeder er af kloppen en, zoo noodig weer nieuw poeder er op. Vooral geen vuur ln de nabijheid, want magnesia ls uiterst Hoht ontvlambaar! VRAAG: 1. Hoe maakt men chocolade borst plaat van 1 pond suiker? Kan hier ook melk chocolade borstplaat van gemaakt worden? 2. Hoe mocca borstplaat? ANTWOORD: 1. Roer 3 ons witte en 2 onn basterd suiker mot 30 gram besto cacao goed dooreen cn zorg, dat er geen klontjes in zijn. Voeg er dan 20 gram boter on 100 gram molk bij. Breng dit zacht aan de kook en laat. steeds roerend, inkoken, tot de siroop zoo dik is, dat, als gij er een schoon houtje insteekt en dit omhoog haalt de stroop een stevige draad vormt (ongeveer 10 minuten). Giet het dan in do met boter besmeerde vormen, die gij op een met boter besmeerd blik hebt gezet cn laat be koelen. In plaats van het bovenstaande kunt gij ook l pond witte suiker nemen, maar dan wordt de borstplaat harder. 2. Als or.der 1, maar geen cacao en ln plaats van de melk neemt gij 100 gram sterk koffle- ex tract, VRAAG: 1. Hoe verwijdert men oen vetvlek uit een groen zijtien Japon? 2. Hoo een paar huil tranen? 3. Hoe een vlek van mokkagebnk? 4. Hoe maakt men nappa handschoenen schoon? ANTWOORD: l. Les de japon met de vlek naar boven enkel en gladuit over oen dubbel gevouwen schoonen dook. Maak van rauwe stijfsel met koud water een dikke pap. zonder kluitjes. Leg een dikke laas hiervan op de vlok on laat tot den volgenden dag stil drogen. Haal er dan voorzichtig de droge, harde stijfsel af en schuier na. 2. Les de vlekken als onder 1 en bevochtig ze met waterstof peroxyde i pet. Lout 10 minuten inwerken en bot mot schoon water alle water stof peroxydo er uit. Zoo noodig herhalen tot de vlekken weg zijn. Dan dadelijk met drngo doeken droog betten om to voorkomen dat zich kringen vormen. 3. Geheel als onder 2. 4. Bulten In de schaduw schoonwrijven nvt een watje met benzol. Vooral geen vuur of licht in dc nabijheid! VRAAG: Hoe moet men peau de pêche stoel zittingen schoonmaken? ANTWOORD: Doop een schoonen witten doek ln petroleum aether en wrijf de zittingen daar mee stevig af. Dit moet buiten in de schaduw geschieden en vooral geen vuur of Hoht in do nabijheid! PLANTEN. VRAAG: 1. Mijn Clivia heeft verleden jaar gebloeid. Zij heeft bruine plekjes op de blade ren gekregen. Dezo zijn nu verwijderd en au komt er wol nieuw binnenblad, maar de plant groeit niet zoo mooi als verleden Jaar. Zij staal In de huiskamer en gaat eens per week in een emmer lauw water: do grond blijft vochtig. Wat is er aan te doen? 2. Mijn Azalea heeft van den zomer buiten go- staan en is in September binnen gehaald. Zij heeft verleden Jaar mooi gebloeid, maar staat nu ook niet zoo mooi. Behandeling als onder 1. Wat te doen? 3. Ik heb op de markt een Aronskerk ge kocht. maar deze krijgt steeds bruine plekje- op de bladeren. Behandeling ook ais onder 1. Wat ls hieraan te doen? ANTWOORD: 1. De plant hoeft zokor last go- had van luis. Nu die plekjes verdwenen zijn. zal de plant ook wel weer opleven. De pluals en de behandeling zijn goed. Goof nu in Maart waf bloemenmest. dan zal zij wol weer gaan groeien. 2. Denkelijk te weinig voedsel. Dat kunt gij nu r.iet meer geven, dus afwachten en na den bloei om de 14 dagen flink mest geven lot Augustus. 3. Deze plant moet telkens besproeid worden; zij verlangt een vochtige atmosfeer. in oen serre groeien zij beter dan In een kamer, omdat de vochtigheidsgraad daar in don regel hooger ls. VRAAG: 1. Wanneer kan men oen Hortensia verplanten? Kan die gesplitst worden? 2. Achter in mijn tuin hoeft een kippenhok gestaan, dat verwijderd ls. ln den vorlgen zo mer wilde er niets groeien. De grond Ls nu een paar maal goed omgespit cn er vallen veel bla doren. Zou het nu boter gaan, of kan ik er nog Iets aan doen? ANTWOORD: 1. Gij kunt haar nu verplanten maar ook ln het laatst van Maart. In het eerste geval met wat turfmolm of ruigo most bedek ken en zoo mogelijk wat sparretakken over do plant. 2. Hot zal goed zijn er wat ver.-Kshe anrdo door te werken. Ook kunt gij veel goed maken door eon dikke laag bind door don grond to mengen. VRAAG: Wat kan men doen aan twee pere- boomon om de vruchtvorming te bevorderen? Zij zijn 3 Jaar geloden als vruchtdragend ln mijn tuin geplant. 1-Iot lc en 2e Jaar gaven zij wel bloesem, maar geen vruchten: dit jaar zelfs aeon bloesem. Kan men houtvorming door snoeiing tegengaan, of is er een ander middel? ANTWOORD: Indien grond en standplaats goed zijn en zij maken dan te vee! hout. kunt gij ze nu gerust opnemen cn opnieuw planton. Zij zullen dan ln het a.s. jaar bloemknop maken. Overtuig U echter eerst of zij mogelijk nu roods bloemknoppen hebben. RECHTSZAKEN. VRAAG: 1. Is oen stiefzoon verplicht steun to verleenen als zijn moeder en stiefvader arm lastig zijn? 2. Kan ook steun verlangd worden van een minderjarigen zoon, die indertijd de erfenis van zijn vader heeft ontvangen, welk bedrag echter tot zijn meerderjarigheid vaststaat? 3. Heeft de stiefvader recht op steun ln de onder 1 on 2 genoemde gevallen? 4. Tot wlon kan ik mij verder wonden om inlichtingen? 4. Tot een advocaat. VRAAG: Hoe lang moet men een gevonden voorwerp bewaren, voordat men het als eigen dom kan beschouwen? ANTWOORD: Drie jaar of dertig Jaar. Hier omtrent verschillen do mceningen. VRAAG: Mijn zuster ls zb-k geworden en Hst ln een ziekenhuis. Haar mevrouw Is daar geko men en heeft haar ontslagen en uitbetaald tot 1 Januari. Hooft zij daar hot recht toe, of moet zij wachten lot mijn zuster hersteld Ls? ANTWOORD: ZIJ heeft daartoe volkomen het rechL BELASTINGZAKEN. VRAAG: Ik ben gehuwd en heb geen kinde ren. Inkomen 2990.Hoeveel belasting moet ik betalen? ANTWOORD: Rijks inkomstenbelasting ƒ07.73 Gem. fondsbclusting 108. VRAAG: Ik hob mijn .schoonzoon, die werk loos Ls, met vrouw en mijn 2 kleinkinderen ln huis en ontvang daarvoor geen steun. Hoeveel mag Ik daarvoor In do belasting aftrekken? ANTWOORD: Indien uw xohoonzoon eerst na 1 Mol bij u Is komen Inwonen, blijft dit voor het loopende belastingjaar bulten aanmerking. Hoeveel gij zoudt mogen aftrekken hangt v.ui de omstandigheden of. GIJ kunt daaromtrent inlichtingen bekomen ter Inspectie Belastingen, Klein Heiligland. DIVERSEN. VRAAG: Hoeveel meter ls de Rljnlandacho roede? ANTWOORD: 3.7C7 M.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7