HET FATALE CADEAUSTELSEL. MET BARETTEN, PETTEN EN STERREN. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 9 DECEMBER 1932 Dalende handelsmoraal en ontbrekend fatsoen. Nieuwe tijden, nieuwe zeden. Zeker, nieuwe beter gezegd: hoogst moeilijke tijden beleven wij; daaraan paren zich nieuwe zeden en gewoonten. Over die nieuwe zeden mag men zich m.i. in 't algemeen aller minst verheugen. Over één der op den voor grond tredende verwordingsverschijnselen, zou ik eenige opmerkingen willen maken. Zoowel in het handelsverkeer, als in het par ticuliere leven, is een gewoonte ontstaan om betalingen te ontduiken, of op ontoelaatbare wijze te verschuiven, die alle perken te buiten gaat. De „giro" speelt daarbij een zeer voor name rol. Ik zou niet gaarne het aantal ach terschriften luidende: „wordt gegireerd", ge plaatst op in ons land aangeboden kwitan ties, willen tellen. Voeg daarbij dan nog op merkingen als: „volgende maand terug komen", „ben geen lid meer", „zal gebracht worden", of „wordt overgeschreven", dan vindt men daar een gedeelte van de keur- collectie van ontoelaatbare handelingen, die maar al te veel gebruikt worden om zich ge heel of gedeeltelijk aan zijn verplichtingen te onttrekken. Het is m.i. een van de verwor dingsverschijnselen van dezen tijd. Moraal en fatsoen worden tegenwoordig wel wat al te veel op den achtergrond gedrongen. Man keerde er dan iets aan de toegezonden nota? Wel neen, U treft zelden de notitie op de achterzijde aan: „niet accoord", of iets der gelijks. Dat komt menigmaal eerst na tweede aanbieding. Dan bedenkt(-!) de betrokkene zich plotseling, dat het geleverde niet con form de destijds gemaakte afspraak was. Over de incassokosten wordt natuurlijkein 't geheel niet gesproken, die komen immers voor rekening van den leverancier 1 Wat moet er nu gebeuren? Moet men. in een soort woede ontsteken, een nijdigen brief aan zijn klant zenden? Of moet men hem op bellen en hem dus telefonisch mededeelen, hoe men. als leverancier, over dergelijke methoden denkt? Men zou m.i. verstandig doen daartoe wel over te gaan. Dan vervult men, als leverancier, een sociale taak: opvoe ding van het koopend publiek. Maar in de praktijk gaat het anders. Want de leveran cier durft dat gewoonlijk niet. Hij is doods benauwd zijn klant te zullen verliezen. Voor hem immers tien anderen! De onderlinge concurrentie is van dien aard. dat men el kander, als leveranciers, feitelijk niet durft te vertrouwen. Men mist den moed zelfs op dit punt solidair te zijn en tegenover het koo pend publiek één lijn te trekken. En het ge volg? Het koopend publiek heeft in tal van gevallen de leveranciers weten te promovee- ren (degradeeren, zoo men wil) tot voorschot bank. Het is wel een bijzondere manier om renteloos crediet machtig te worden. Het is niet anders dan een gevolg van ontbrekend fatsoen. Men vindt langzamerhand dat deze wijze van crediet-stelen volkomen toelaat baar is. Als verkooper hebt gij. met- de onbe taalde kwitantie in de eene hand en met uw hoed in de andere hand. allerminst het recht om uw misnoegen te toonen! En de verkoo per zelf? Gaat hij vrijuit? Allerminst; hij heeft het koopend publiek gewend aan een wijze van crediet geven, die geleidelijk alle perken te buiten is gegaan. Tezamen zullen zij, de verkoopers, daaraan een einde moeten maken. Zij zijn te ver gegaan. En welk een stagnatie beteekent dit verfoeilijke stelsel in den huldigen tijd. Menigeen zou er m.i. ge heel anders voorstaan, indien hij zijn uit staande vorderingen binnen afzienbaren tijd betaald zou krijgen. MOLLERUS. TARIEVEN OPENBAAR SLACHTHUIS. Voor slachten niet lager. WEL VOOR STALLEN, WEGEN .ENZ. Blijkens een adres verzoeken de Neder- landsche Slagershond, de Ned. R.K. Hanze- bond van Slagerspatroons en de Ned. Gros- siersbond voor den Vleeschhandel, voor hunne plaatselijke afdeelingen, alsmede de Haarlemsche Paardenslagersvereeniging, de in deze gemeente geldende slachthuistarieven zoodanig te verlagen, dat de gemeente daar uit geen winst trekt In verband met dit adres deelen B. en W. het navolgende mede. De eerste 14 exploitatiejaren van het Openbaar Slachthuis met uitzondering van het 'jaar 1916 hebben steeds verlies voor de gemeente opgeleverd. In de latere daaropvolgende jaren wordt Inderdaad niet meer met verlies gewerkt. Het gemiddelde winstcijfer over het tijds verloop van de 25 gepasseerde exploi- taliejaren van het Openbaar Slachthuis be draagt evenwel nog geen 11.000. Een der gelijk cijfer komt B. en W. niet buitensporig hoog voor. Voorts merken zij nog op, dat een ver laging van ae thans alhier geldende slacht huistarieven van geen invloed kan zijn op de prijzen van het vleesch. Immers bij totale afschaffing van deze tarieven zou de prijs van het vleesch slechts met 2 cent per pond worden beinvloed. Mede in verband met de huidige omstan digheden achten B. en W. hot ongewenscht thans over te gaan tot verlaging van alle slachthuistarieven,waartoe voldoening aan het verzoek van requestrantcn zou leiden. Om evenwel requestranten zooveel mogelijk tegemoet te komen, achten zij termen aan wezig om een verlaging voor te stellen van het stalgeld en het weegloon, alsmede van de tarieven voor het steriliseeren van vleesch of het smelten van vet cn voor het gebruik maken van de vleeschverkoopruimte. De mindere opbrengst der slachthuistarieven zal als gevolg dezer verlaging plm. 6800 be dragen. De sub-commlssle van Bijstand in het Beheer van het Openbaar Slachthuis heeft zich met het voorstel vereenlgd. B. en W. stellen nu de volgende tarieven voor: Voor het verblijf in de stallen (stalgeld) per etmaal of gedeelte daarvan: a. voor een paard, muildier, stier, os, koe, vaars of pink 25 ct.; b. voor een muilezel, ezel, veulen, graskalf of vet kalf 20 ct.; c. voor een nuch ter kalf, varken, schaap, lam, bok of geit 10 ct. Voor het wegen van levend vee (weegloon) a. voor varkens, vette kalveren, graskalve ren, per stuk 25 ct.; b. voor nuchtere kalve ren, schapen, lammeren, biggen, bokken of geiten, per stuk 15 ct Voor het wegen van geslacht vee of daar van afkomstige deelen iweegloou): a. voor een stuk groot vee (stier, os, koe. vaars, pink. paard. ezel. muilezel of muildier 25 ct.; b. voor een stuk klein vee (vet kalf. graskalf. schaap, lam, varken) 15 ct.; c. voor twee of meerdere dieren onder b genoemd en gelijk tijdig gewogen, per stuk 10 ct.; d. voor een stuk klein vee (nuchter kalf. bok of geit) 10 ct.; e. voor twee of meerdere dieren onder d. genoemd en gelijktijdig gewogen, per st.uk 5 ct.; f. voor elke partij vleesch, vet of af val tot en met 15 K.G. 5 ct.; g. voor elke partij vleesch, vet of afval boven 15 K.G. t/m 50 K.G. 10 ct.; h. voor elke partij vleesch, vet of afval boven 50 K.G. t'm 100 K.G. 15 ct.; i. voor elke partij vleesch. vet. of afval boven 100 K.G. t m 200 K.G. 20 ct.; j. voor elke partij vleesch. vet of afval boven 200 K.G. 25 ct.; k. voor een huid van een kalf, bok of geit 5 ct.; 1. voor meerdere huiden tegelijk gewogen van de dieren, genoemd onder k.. per stuk 3 ct.; m. voor een huid van de andere dieren per stuk 10 ct. Voor het steriliseeren van vleesch of het smelten van vet: a. voor het steriliseeren van liet vleesch van een stier, os, koe, vaars, pink, paard, ezel, muildier of muilezel f 5; b. voor het steriliseeren van het vleesch van een kalf, varken, schaap, lam, bok of geit f 2.50; c. voor het steriliseeren van gedeelten van het vleesch van vee of voor het smelten van vet: 1. voor een partij vleesch of vet tot en met 10 K.G. f 1; 2. voor een partij vleesch of vet boven 10 K.G. t'm 25 K.G. f 2; 3. voor een partij vleesch of vet boven 25 K.G. t/m 50 K.G. f 2.50; 4, voor Iedere 50 K.G. of ge deelte daarvan, boven 50 K.G. 50 ct. Voor de gebruikmaking van de vleesch verkoopruimte: a. voor het vleesch van een stier, os, koe, vaars, pink, paard, ezel, muil ezel, of muildier f 4.b. voor het vleesch van een kalf, varken, schaap, lam, bok of geit f 2; c. voor ander vleesch: 1. voor een partij tot en met 10 K.G. f 1; 2. voor een partij boven 10 K.G. t m 25 K.G. f 2; 3. voor een partij boven 25 K. G. t/m 50 K.G. f 2.50; 4. voor iedere 50 K.G. of gedeelte daarvan, boven 50 K.G. 50 ct.; d. voor ge steriliseerd vleesch de' helft van het tarief, genoemd onder a, b en c, sub VII van dit artikel. AVONDSCHOOL NIJVERHEIDS ONDERWIJS B. en W. stellen voor om voor het tijdvak van 1 October 1932 tot en met 30 September 1933 de heeren A. L. van Lohuizen en G. de Boer opnieuw te benoemen tot leeraren aan de Gemeentelijk Avondschool voor Nijver heidsonderwijs. en den heer M. D. van Dijk voor het tijdvak van 1 September 1932 tot en met 30 September 1933. SINTERKLAASFEEST VAN ZUSTER SCHOUTEN Ook dit jaar weer had Zuster Schouten voor 200 Haarlemsche kinderen een Sinter klaasfeest georganiseerd bij Kwekkeboom in de Kleine Houtstraat. De bekende liedjes van de stoomboot en Sinterklaas kapoentje werden bij het binnenkomen van den Sint zelf uit volle borst gezongen en toen Sinter klaas de kinderen toesprak kan men een speld hoorer, vallen! En toch waren er 200 kinderen in de zaal Allen gaven geestdriftig gevolg aan den wensch van Sint Nicolaas om voor Zuster Schouten drie hoeraatjes aan te heffen. Zij had inderdaad ook den dank van alle kinde ren ruimschoots verdiend. Enkele kinderen moesten bij. Sinterklaas komen om een liedje te zingen, en daarna werden allen op chocolademelk onthaald. Ook lagen er een paar honderd krente- broodjes op hun verox-beraars te wachten, terwijl een zelfde hoeveelheid chocoladeree- pen ook haar weg onder de kinderen heeft gevonden. Ten slotte zij nog. vermeld dat twee aardige filmpjes werden vertoond. Pakken met speelgoed, door particulieren en instellingen beschikbaar gesteld werden aan de kinderen als een blijvende herinne ring aan dit Sinterklaasfeest uilgex-eikt. Zuster Schouten en haar helpsters mogen met de gx-ootste voldoening op dit buiten gewoon geslaagde feest terugblikken. DS. L. D. POOT. Ds. L. D. Poet. predikant te Amstex-dam heeft aangenomen het beroep bij de N?d. Heiwonnde Kerk te 's Gravenliage. Hij heeft van 1920—1926 te Amsterdam gestaan, was daarna vier jaar te Haarlem en verlaat thans Amsterdam ten tweeden male. MOTORDIENST. Met ingang van 16 December a.s. wordt bij de schoolcompagnie van den Motox-dienst overgeplaatst de reserve adjudant onder officier titulair J. C. Haarlem van het 2de Regiment veld Artillerie te 's-Gravenhage. PERSONALIA. Dr. L. Coenen te Haarlem is voor het. tijd vak 1933-1934 aangewezen als deskundige, bevoegd tot het afgeven van een verklaring als bedoeld in art. 39 derde lid van de Arme" - wet. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag, 14 December 1932 des namiddags ten 1 1 2 ure, zoo noodig voor te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Proces-verbaal opneming kas en boeken Ge in eente -On tv an ger 2. Beëindiging behaxxdelixigontwerp-be- grooting van inkomsten en uitgaven der ge meente dienst 1933. 3. Balans enz. 1931 Keuringsdienst van Waren. 4. Balans enz. 1931 Coöp. Woningstichting „Eigen Woning". 5. Uitneming grondbedrijf perceelen grond nabij Vuilrak. 6. Onttrekking openbaar verkeer Minne- broederssteeg. 7. Overdracht gedeelte weg en water on der Sassenheim. 8. Aanvaax-ding van voor straat bestem den grond (Meerkoet- en Reigerstraat). 9. Verkoop grond: a. Schotex-beekstraat (A. J. van Gijn), b. Zaanenlaan 'Spook en Kuiper), c. Sterreboschstraat (P. J. Voorne- veld), d. Rijksstraatweg (De Korte en Wale- veld), e. Orionweg (L. Elshof), f. Neptunus- straat (R. en H. Mulder). 10. Bouwlijp maken terrein ten Oosten v. d. Gouwwetering. 11. Wijziging verordening regeling bezol diging gemeentepersoneel bij afwezigheid weeens ongesteldheid, enz. 12. Voorschot Coöp. Woningvereenïging „Eigen Woning". 13. Omlegging Garenkokersvaart en ver nieuwing Kinderhuisbrug. 14. Verzoekschrift Racing Club „Haarlem" inzake vergoeding kosten drainagestelsel voetbalterrein. 15. Uitgifte in erfpacht grond. Frederiks- park enz. (N.V. Sportfondsenbad-Haaiiem) 16. Uitgifte in erfpacht grond Delistraat, Stichting tot oprichting en instandhouding Kinderbewaarplaats Haarlem (Noord). 17. Wijziging' tarieven Slechthuis. 18. Verzoekschrift Haarlemsche Veiling N.V. verlaging huurprijs grond Donkere Spaarne. 19. Wijziging-verordening gem. arbeids beurs ter uitvoering art. 12 Arbeidsbemidde- lineswet 1930. 20. Beroepschrift weigering vergunning bouw garage achter perceel Kenaupark 24. 21. Bepaling plaats Hildebrand-monu- ment. 22. Vaststelling Ambtenarenreglement. 23. Reclames schoolgeld, straatbelasting en havengeld. Benoeming: a. vier leden commissie van bijstand maatschappelijk hulpbetoon; b. vijf tijd. leeraren gem. avondschool voor han delsonderwijs; c. drie tijd. leeraren gem. avondschool voor nijverheidsonderwijs; d. onderwijzeres school voor gewoon L.O. (Bak kerstraat 11). DE MINNEBROEDERSSTEEG VERDWIJNT. In verband met het misbruik 'dat van de Minnebi'oederssteeg wordt gemaakt is het gewenscht die steeg- aan het openbaar ver keer te onttrekken, aldus deelen B. en W. aan den raad mede. Ter voldoening aan art. 10 van de Wegen- wet zijn belanghebbenden1 in de gelegen heid gesteld, van het voorstel tot onttrek king met teekening kennis te nemen en hun. bezwaren in te dienen. Ingekomen is een bezwaarschrift van H. J. D. Doorman, alhier. Aan heb bezwaar van re clamant wordt echter tegemoet gekomen door aan hem, alsmede aan de andere eigenaren van aan. de steeg liggende pei-cee- len recht van uitgang te vei'leenen tegen be taling van een recognitie van f 0.25 per jaar en onder nader door B. en W. te stellen vooi*- wa arden. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. voor de Minnebroederssteeg aan het openbaar verkeer te onttrekken. voor den gemeentelijken dienst der werkloos heidsbestrijding, in hoofdzaak overeenko men. De commissie echter, aan welke het toezicht op dc arbeidsbeurs is opgedragen, behoort te bestaan uit voorzitter en leden, die door den gemeenteraad wonden benoemd, geschorst en ontslagen. Adviezen omtrent ar beidsbemiddeling en werkloosheidsverzeke ring kunnen gevoegelijk door deze commis sie worden uitgebracht en er is dus practisch geen plaats meer voor een subcommissie daarvoor. De subcommissie voor de beroeps keuze zouden B. en W. wegens haar speciale taak willen behouden. De toekenning van presentiegeld kan, meenen B. en W. vervallen. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP DE ARBEIDSBEURS. Art. 12 van de Arbeidsbemiddelingswet 1930 schrijft de vaststelling voor van een verordening voor de gemeentelijke arbeids beurs en onderwerpt deze aan de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten De wet geeft voor deze regeling punten aan. waarmede de alhier bestaande bepalingen op de arbeids beurs, ondergebracht in de verordening LANGS DE STRAAT. Het probleem Een kar met schoolbanken is zwaar, voor al als de kar een oude, ietwat onwillige kar is met kreixngeluidjes en stiekeme glijbewe- ginkjes en men moet er mee een brug op, die vrij hoog is en bestraat met glibberig, door den regen zwart geworden asfalt, waarop noch karrewielen, nog menschenschoenen veel houvast hebben. De kar met schoolbanken, die om ongeveer twaalf uur op een druilerigen dag ergens tegen een natte brug op moest, scheen zelfs uitzonderlijk zwaar te zijn, want de twee mannen, die er achter stonden te hijgen en te zweet-en. en wier voeten steeds, machte loos grabbelend, uitgleden op de glimmende bestrating, zonder dat ze een decimeter ver der opschoten, waren nu al ruim tien minu ten aan den gang en nog steeds was de to ren bankexx niet verder dan de voet van de helling, die langzamerhand in hun wanhopi ge breinen de afmetingen van de onneem bare flank van een Alpenreus begon aan te nemen. Maar ze tobden door, zwijgend en verbeten, zooals ook de bergklimmer, opzien de tegen het geweldig brok rots, dat hij voor zich ziet opdoemen,, zijn vuisten ballend het besluit neemt die zwijgende grootheid te overwinnen. De torenklok in de verte, die tien minu ten voor twaalf had aangewezen, toen ze be gonnen, sloeg nu twaalf met een serie irri- teei'end heldere en kalme slagen en ergens, één, twee straten verder, ging met veel lawaai een school uit. De lucht liep vol met geklater van stemmen, dat naderde, en als of ze eruit gepex'St werden, bax*stte plotseling de heele bende schoolkinderen ex'gens los uit een zijstraat en zette voor het grootste deel koers naar de brug, waarbij nog steeds de twee mannen met huxi handkar met school banken worstelden om hooger te komen- Ze kekexx niet naar de schoolkixxderen, waarvan de helft bleef staan, zoo bevangen door in teresse in het geval, dat het niet eens in hun hoofd opkwam om een handje uit te stekexx, ze hoorden niet het gesmoes en ge grinnik, dat opsteeg uit de steeds groeiende schare op de brug, ze zetten zich schrap en duwden, duwden. En plotseling ze waren x'ood tot achter in hun halzen en hun oogen blonken van woede en koppigheid was het of de kar zich met een krakend geluid losscheurde van den grond, waaraan hij vastgegroeid leek en omhoog schoot bijna uit zichzelf, met er ach ter aan sukkelend de twee blazende en puf fende kerels, die niet eens meer de kracht hadden om triomfantelijk te kijken. Boven op de brug, in het zalig bewustzijn er straks vrijwel zonder eenige moeite af te kunnen, brachten ze het geval tot stilstand en zetel den zich elk op een stuk van het handvat, tex-wiji ze groote. roode zakdoeken bij een punt uit hun zakken vischten en zich zwij gend de natte, even roode gezichten afveeg den. De schoolkinderen zakten alweer stuk voor stuk af; maar één, op zonderlinge wijze ge ïnspireerd door het heele geval en tex*wijl misschien het één of andex-e wonderlijke complex hem inblies, dat dat natuurlijk met hun school aan den wandel getogen school meesters waren, zoodat hét oogenbllk voor een geraffineerde wraak op het heele school- meestersdom, vertegenwoordigd door die twee uitgeputte lieden op het haxxdvat van hun kar, gekomen was, posteerde zich uit dagend vlak voor hen, trok een geleerd ge zicht en bewoog treiterend een ernstig ver manende wijsvinger voor hun warme oogen: .Kxi vertellen jullie me nou es, hoeveel één plus één is?" sy. Modeshow voor Neerland's jeugd. De modeshow der jeugd vertoont haar mo dellen in een kleine kamer van een statig huis aan de Weteringschans in Amsterdam. En hoe groot is de belangstelling! De noodend openstaande deur wordt wij der opengedrukt en in een oogenbllk is de kleine kamer propvol jongens, lachende drukke jongens, die geen oogenbllk ophou den met grappen verkoopen over de nieuwe Mode, waarop zij zijn afgestoven. Maar merk waardig, een, die de klasseleider is heeft er danig de wind onder, als hij spreekt zwijgen de anderen. Dan. wordt het een wijle aan dachtig stil, totdat plotseling van alle kan ten de wenschen loskomen. „Wij willen een donkergroene pet", is het algemeen verlan gen en het schijnt moeilijk de ijdelheid op een andere wijze te streelen dan met een donkergroene pet. En toch heeft een donker groene pet haar eigenaardige moei lijkheden, want: die heeft de Mode voor dit type school niet vastgesteld. Vindt u donkergroen nu mooi? zegt de da me, die de modeshow beheert, neemt u nu donkerbruin, dat is de prachtigste kleur, die er is, en dan een baret, dat flatteert meer. Maar de jeugd Is een zoo eigenzinnige en lastige koopster als iedere andere cliënte van een modehuis en de jongens hielden vast aan donkergroen. Zoodat reeds de vrees ge wettigd was, dat de regelen der mode 1932- 1933 zouden worden geschonden en de uitgif te van geheel nieuwe modeplaten noodig zou worden, toen de heer, die in deze dingen het voor het zeggen heeft, verscheen oni haar een gelukkige oplossing te streven, en een Sa- lomo's oordeel te vellen. Hij overwoog, dat er in Nederland, althans in Amsterdam, maar één electro-technische school is en dat er nu een speciale donkergroene pet voor kon wox-den ingevoerd. Want de Mode schrijft ten slotte de donkerbnxine baret alleen voor op de M.T.S. en een E.T.s. is nog geen M.T.S. II y a des accomodements avec la Mode, maar zij is niettemin grillig en onbereken baar. Want wat was er niet een straling van geluk op het gezicht vaxi den joxigen, die dacht, dat hij drie sterren op zijn donker groene pet kreeg, omdat hij in de derde zit, en wat trok er niet een groote schaduw over, toen de dame, die de Mode dient en die nu eenmaal iedex-een scheen te moeten teleur stellen in zijn verwachtingen, het enthousias me dempte met de verzekex-ing dat het er maar één zou zijn. De eerste en de tweede klas krijgen een en twee sterren in zilver, maar de derde, de hoogste klas van den drie jarigen cursus, krijgt er één, maar dan in Goud. Een blinkend gouden ster boven een gouden bies, dat stelde weer eenigszins tevreden. Maar jammer bleef het van die drie! Hij paste de pet op, goud-gegalonneerd en met de gouden ster. „Hoera", riepen de ka meraden. „Knal" en het leek wel een knal, zoo barstens vol van vreugde was het pas kamertje om de pet met de gouden ster". „Zélfs de leelijkste jongens werden er knap mee", vleide de dame. die de Mode dient. Maar de heer met het gezonde oordeel wist het psychologische moment aan te grijpen, hij nam een biljet en noteerde bestellingen. De Middelbare Technische School immers had de baretten reeds besteld, en ieder oogenblik konden ze op de meisjes H. B. S. verschijnen. Welnu, daarvoor behoeft de E.T.S. niet onder te doen, Een petje met een Duitsch gevorm- den platten bol (tot welke paradoxen leidt- de Mode!) is wel niet zoo gauw gemaakt als een baret, maar een gansche fabriek staat klaar om er met bekwamen spoed aan te werken. Zij kent de voortvarendheid van de jeugd en: Made en Tijd verstaan elkaar. Ge kunt zeggen wat ge wilt, maar welk een idee was dit! Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. En de zakenman, die het idee had, hééft de jeugd. Het idee werd aldus geboren: Er was in Groningen een schoolclub, die als onderscheidingst-eeken een bijzonder hoofddeksel begeerde. Zij wendde zich, tot een sinds jaren bestaande pettenfabx-iek in de hoofdstad van het Noorden, die een joyeu- se baret ontwierp. Een achtkante, goudge biesde, Rembrandtieke baret. En die flat teerde. Toen schoot het denkbeeld door het brein van den zakenman, die in crisistijd zocht naar débouché. De onbehoede staat onzer schooljeugd, in tegenstelling- met die in Duitschland, Engeland en Amerika, werd hem een pijnlijke zorg. Hij zag hoe een hoed haar niet aantrok en hoe zij eeix pet ver achtte. En hij gaf de middelbare jeugd haar nieuwe mode. Van zijn baretten maakte hij gansch een stelsel in allerlei kleur en kwistig bezaaid met gouden en zilveren sterren, al les omspannen door een bies van edel metaal. En iedere school kreeg haar eigen type. Zoo was het, dat Groningen's burgerij op zekeren dag verbaasd werd door een in baret gestoken jeugd. Er was een wijn- roode voor de H. B. S., een donkergroene voor het gymnasium, een rood-birume voor het lyceum, een donkex-liLa voor de kweek school, een donkerblauwe voor de U.L.O., een donkei'beige voor de Huishoudschool en een donkerbruine voor de M.T.S. De Han delsschool en de Ambachtsschool kregen een pet. Zwart en donkerblauw. Zoo begon in Groningen de groote Mode. Na Groningen kwamexi Heeren veen en Leeuwarden en Zutfen en nu gaan de jon gens en meisjes in het heele Noorden en Oosten des lands al gedekt en het ideaal van den ontwerper, dat ieder zijn collega terstond zal herkennen als H.B.S.'erof Lyceist of Am bachtsscholier, nadert de vex-wezenlijking. Duitsche import, zegt u? Militairistisch? Och zoo serieus moet men de Mode nu weer niet nemen. Zij is wispelturig en van den zomer kon het wel in eens weer mode zijn zonder pet. Mischien enkel met een ster aan een gouden biesje. Hoewel het met de populariteit van de ster- x-etjes die de klassen aangeven, wel eens niet zoo erg kon vlotten. Aangezien zich soms omstandigheden kunnen voordoen die zoo'n sterretje minder flatteus maken En daarom zal het misschien wel gauw weer overgaan met de Mode. Maar nu heeft de petten fabriek in Gro ningen nog druk werk. Dat is op het oogen blik het positief aanwijsbare goede. In Haarlem zagen wij het nog niet, maar komen doet het zeker. Want wie zou het durven probeeren de Mode tegen te houden? Pk.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10