DE BILT DRINKT Vichy-water van BAGGERMAN, Tel. 10116 IJMUIDEN HAARLEM'S DAGBLAD meldt: Hoogste barometerstand 777.3 m.M. te Thorshayèn. Laagste barometerstand 753,8 m.M. te Biarritz. en voorspelt: zwakken tot matigen N.O. tot O. wind. Zwaar tot half, later waarschijnlijk licht bewolkt. Weinig of geen sneeuw. Des nachts in het N.W. lichte, in het Z.O. matige vorst. Tempe ratuur om het vriespunt. Uit het Buitenland. MATIGE VORST. Het hooge drukgebied heeft zich in zijn kern nog eenigszins versterkt en breidde naar de Oostzijde uit. De depressie die gister over de Oostzee lag vulde op. In de Golf van Biscaye bleef het minimum vrijwel onveranderd. De vorst heeft zich thans over vrijwel geheel Duitschland. het Z.O. van ons land en Noord en Midden Frankrijk uitgebreid. Verder vriest het in het binnenland van C oot Brittannië en Ierland en in Scandi navië. In Midden- en Noord Zweden is de vorst echter zeer sterk afgenomen. De boven genoemde depressie over de Oostzeelanden bracht in Duitschland cenige sneeuw. Van Stettin via Dresden tot Erfurt strekt zich een besneeuwdgebied uit da waarschijnlijk nog tot eenigc versterking van den hoogen druk al daar aanleiding kan geven. Verder is Noord en Midden Scandinavië met een dikke sneeuw laag bedekt zoodat de kans groot is dat ook daar de hooge druk blijft vasthouden. Voor ons land beteekent. dit een voortduren van den Oostcliiken windtoestand met vooral in het Z.O. matige vorst. In N. W. Frankrijk waait het krachtig tot stormachtig uit het Oosten. In Noord Noorwegen uit het Westen. Er viel slechts weinig regen. Barometer Stand heden morgen 10 uur 770 m.M. Goed weer) Stand van gisteren 769 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: Fa. CAREL VAN HUIZEN, Opticien. Kleine Houtstraat 13 Tel. 14112. Thermometer 9 December: Hoogste gisteren 38 F. Laagste heden nacht 30 F. Hoogste heden tot 12 uur 35 F. INGEZONDEN MEDEDÉELINGEN a 60 Cts. per regel. Steeds laatste vullingen voorradig BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 9 December. Ondertrouwd 8 December: S. Velthuijs en D. C. Jansen; F. Middendorp en H. M. Bel terman; A. Jansen en M. W. P. van Slogte- ren; J. L. de I-Iaan en B, C, van Zijp. Getrouwd 8 December: A. G. E, Memelink en T. C. Schouten; A. I-Ia an schoten en M. H. M. v. cl. Veen; N. J. de Munnik en G. J. Hen zon; M. Hertog en B. N. van Thijn; P. van Drlel en H. Zomer. Bevallen 6 December: I. C. M. v. Assema Dekker, d.; 7 December: W. M. Lommerse— Dweelaard. z.; 8 December: E. W. Moedt—de Vries, d.; A. A. Ottolinide Leeuw, d.: N. de Klerk—Rinkel, d.; F. H. van Veen— Herben, d. Overleden 7 December; A. Havekotte, 68 j.. J ansstraat. HAARLEMMERMEER. Bevallen: J. T. E. Wagner-Smit. d. H. Monster-de Vries, z. M. Meeldijk-Tuk, z. - C. van Maasdam-Stolk, z. P. M. van Dijk-v. d. Burgt, ci. J. M. Brouwer-Weijers. z. J. w. Slingerlan-Smit. d. J. M. Mes- man-van Duin, d. H. van Staveren-Baars, z A. Koolhaas-Dol, z. A. E, M. Vasten hout-Lek. d. J. van Smeerdijk-Bo?regsest, z. J. Stange-van Vark, z. M. J. Prins- Ilopman, d. J. v. cl. Wiel-Romeijn. d. P. M. Duivenvoorden-Vertegaal, d. P. Mole- man-van der Meulen, d. Ondertrouwd: J. H. Schniedewind en K. Haak. II. I-I. Foks en J. C. Bunnig. Gehuwd: J. A. Smit en M. v. d. Roest. J. Kerkhof cn L. E. de Vette. Overleden: Johanna Mesman, 79 j. wed. van D. Dunweg. Maria Stokman. 70 j. geh. met J. G. van Bentem. Johannes Erkelens 71 j. geh. met H. Scholten. Jacob Schots man, 82 j. geh. met C. van Damme. Hen- drika Enthoven. 81 j. geh. met R. Bruin. Willemina van Westenbrugge. 74 j. wed. van K. Kluljt. Cornells Gerrit Hijstek 69 j. geh. met G. de Koekkoek. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug tbekomen bij: J. A. Krom. Rol- landspad 8. Haarlem, een damestaschje met inhoudA. Zaalberg. Lcidsehevaart 30 Voge lenzang, een handwarmer; firma van Ame- rongen. Bloemend aalsdhe weg 18 Blonnendaal een heeren:-ij-wiel; Hudig, Zuidlaan 1 Aerden- hout, een huissleutel; aan -het 'bureau van Politic te Ow rveen, oen lederen hecgen'hand- schoen, een dameshandschoen, een 'kinder handschoen, een omslagdoek. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang te 3.30 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdlenst te l uur. Avonddienst te 4.38 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. W.rkdagen: 's avonds te 7.15 uur. Zondag avond te 7 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Talmoed Torah. worden verricht in het Ge meentegebouw Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge Lange BcgJjnestraat, VRIJDAG 9 DECEMBER 1932 WEER TWEE FIETSEN GESTOLEN. Hier zijn Donderdag weer twee rijwielen gestolen, liet eene stond voor een perceel in de Thorbeckestraat en het andere in het rijwielhok van de R.K. Huishoud- en In dustrieschool aan de Ged. Voldersgracht. OOST EN WEST. Voor de afdeeling Haarlem en Omstreken- van de Vereeniging ,.Oost en W-est" zal Vrij dagavond 16 December in den schouwburg aan den Jansweg een Celebesfilm vertoond worden-. De heer J. Tideman, oud-gouverneur der Molukken, zal een inleilding houden. EEN HULDIGING Woensdag heeft in restaurant Hildebrand de huldiging plaats gehad van gravin van Heerdt tot Eversberg-Quarles van Ufford te Bloemendaal, lid van het hoofdbestuur en propagandacommissie van de Vrouwengroep in den Vrijheidsbond en bestuurslid van vele andere vercenigingen, die op 5 Dec. 7o jaar is geworden. Zij werd gehuldigd door het Hoofdbestuur van de Vrouwengroep in den Vrijheidsbond, terwijl een receptie werd gehouden waar zeer velen mevrouw van Heerdt persoonlijk heb ben gelukgewenscht. Namens dit Hoofdbestuur prees de presi dente mej. L- C. A. van Esghen haar groote verdiensten voor den Vrijheidsbond, haar enthousiasme, propaganda, vredeswerk. Namens vele Vrijheidsbonders en Vrouwen groepen werd haar een zilveren schaal met inscriptie aangeboden. Vervolgens sprak mevrouw Kappeijne van de Coppello-Wijgers namens de propaganda commissie, mevrouw Scheltema-Conradi na mens het Hoofdbestuur der partij, de heer van der Plaats voor de afdeeling Bloemen daal en de dames Baale, Leendertsz, de Voogd en de Veer, resp. namens de Vrouwengroepen Amsterdam, Bloemendaal, Heemstede cn Haarlem. Tal van bloemstukken en geluktelegrain- men werden ontvangen o.a. van de Tweede Kamerfractie en vele Afdeelingen en Vrou wengroepen, van Mr. P. Rink en vele anderen. J UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT PIIOENIX. Donderdagavond gaf „Phoenix" een re prise van: ,.Een Zomerzotheid" voor niet- leden van de vereeniging in gebouw Cen traal. De groote zaal was uitstekend bezet. Evenals verleden Zaterdagavond werd er ook thans zeer goed gespeeld. DIERENnULP. Naar wij vernemen heeft de Vereen. Die- renhulp de Kon. goedkeuring aangevraagd. JONGERENKRING. Morge, Zaterdagavond, houdt de heer T. Paap. een inleiding over het boek „Petro leum" van Upton Sinclair in het gebouw in de Brugstraat. JEUGDIGE WERKLOOZEN. Op uitnoodiging van den wethouder waren in de oude Bewaarschool een groot aantal vertegenwoordigers van vereeniglngen sa mengekomen om de vraag te beantwoorden, wat er voor de jonge werkloozen gedaan kon worden. Van de vereenigingen. die vertegenwoor digd waren noemen we Zandv. Bestuurders- bond, Bouwvakarb. Bond. R.-K. Volkspartij, Landelijke Fed. v. Bouwvakarb.. Volksonder wijs, Bond van Ned. Onderw., Instituut voor Arb. Ontwikkeling, Z. Handelsvereniging. Hanse, Gynin. vereen. O.S.S., Arb. Sportbond. Onderl. Hulpbetoon, Hoofd van R.-K. school, Hoofd v. d. Chr. school. Wethouder Molenaar wee's in zijn inleiding op den ernst van het vraagstuk der jeug dige werkloozen. Volgens het laatste onder zoek bedroeg het aanta lwerkloozen tusschen de 14 en 20 jaar alleen in Noord-Holland reeds 44.000. Het aantal te Zandvoort is niet met juist heid bekend, doch bedraagt zeker ruim 70. Hoewel het voor een gemeente als Zandvoort, die geen industrie heeft, en ook geen platte landsgemeente is, heel moeilijk is deze jonge arbeiders aan werk te helpen, kon er met eenigen goeden wil toch zeker meer voor hen gedaan worden. Om de jonge werkloozen aan het werk te kunnen zetten, zou men bijv. kunnen begin nen met het aanleggen van een sportpark. Niet alleen grondwerk, ook metsel-, timmer en smeedwerk was hieraan te verrichten. De kosten hieraan verbonden zouden zeker voor het grootste deel door de gemeente gedragen moeten worden, al is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er van het Rijk en van Ged. Staten een subsidie zou worden verstrekt. Voor alles moet er evenwel contact gezocht worden met de jonge werkloozen. Daarom moet een commissie worden ingesteld, die tot taak heeft de jeugdige werkloozen in te schrijven en te verdeelen in verschillende groepen naar leeftijd, vakbekwaamheid, enz. Van gemeentewege kon dit niet geschieden. De gemeente' had reeds genoeg te doen met andere werkloozen. Daarom werd voor de jeugdige werkloozen de hulp van de organi saties ingeroepen. De wethouder beloofde evenwel zijn volle medewerking, ook wat be treft het financieele gedeelte van deze zaak. Dr. Tousset was van meening dat de ont wikkeling het best wordt verkregen, door het laten verrichten van vakarbeid, daar naast konden cursussen gegeven worden en f iiins ver toon ingexi.De ecne week kon bijv. de cc'no helft werken tegen een behoorlijke vergoeding en de andere helft cursus-loozen met- een geringe vergoeding. De volgende week: omgekeerd. De heer Van Beeven zag de werkloosheid als een gevolg' van ons productiestelsel. Hij wilde daarom maatregelen van blijvenden aard nemen. bijv. het bouwen van een am bachtsschool. Zoo spoedig mogelijk wilde hij een lokaal beschikbaar stellen, waar de jeug dige arbeiders de noodige ontspanning kon den vinden: tijdschriften, boeken, radio, spellen, wetenschappelijke' films, enz. De heer Siegers vreesde dat er onder de jongelui niet veel animo zal zijn om een vak te leeren. Door het aanleggen van een sport park of desnoods het bouwen van arbeiders woningen, zou men de jonge arbeiders on- der leiding van bekwame vaklieden, wel kun nen laten werken. De heer Poots was er van overtuigd, dat de jonge niensclien weinig waarde hechten f aan schoolsche kennis, doch zei niettegen- staande dat zijn medewerking toe. De heer Mieras pleitte er voor er niet te veel werkverschaffig van te maken. Ontwik keling en ontspanning moeten hoofdzaak blijven. Onderwijs. Eerste hulp bij Ongeluk ken, zwemles, cursussen in timmeren en mo torkennis, naast schaken, dammen en voet ballen, zijn enkele dingen waarmede de jeug dige werkloozen bezig gehouden moeten wor den. De heer Molenaar van de Fed. van Bouw vakarb. wees er op, dat het in de eerste plaats noodig is, dat de jeugdige arbeiders zichzelf uitspreken, over de ontwikkeling die zij gaarne wenschen. Indien de gemeente de kosten niet kan dragen, kan er een subsidie van het Rijk of de Provincie worden ge vraagd. Nadat de wethouder de verschillende spre kers had beantwoord werd een werk-com- missie benoemd, waarin zitting nemen de heeren Tousset, Van Beeven, H. Dees, Geers. Poots, Wesselius en Janssen. Hierna sluiting. VERKOOPING. Door notaris T. Bruyn Pz. te Haarlem werd hedenmorgen in „Zomerlust" te Zandvoort in het openbaar verkocht het huis en erf aan de Oosterparkstraat 83 te Zandvoort. Het werd gekocht door A. Koper q.q. te Zandvoort voor f 5331. YREDES-ACTIE. De Zandvoortsche afdeeling van de Jonge ren Vredes Actie houdt heden Vrijdagavond een vex-gadering Haarlemmerstraat 50, ter bespreking van het onderwerp: Reorgani satie. HILLECOM VERKOOPING. Donderdagavond had in Hotel Sistermans ten overstaan van notaris D. Lodder de ver koop bij opbod plaats van de welbekende bloembollenschuur met aangrenzende gron den, waarin de firma Walter Blom en Zoon gevestigd is geweest. De ikitslag was: Perceel 1. De bloembollenschuur, Leidsche- straat 112a met kantoren, water en open grond, groot 60 aren 15 centiaren. Hoogste bieder de heer W. van der Laan te Voorhout met 11000. Perceel 2. Een perceel bloembollengrond nabij de Leidschestraat groot 3.19.05 H.A. Hoogste bieder dezelfde met 24000. Perceel 3. Een perceel bouwterrein met kas aan de Leidschestraat, groot 17 aren 80 cen tiaren. Hoogste bieder de heer C. Joh. Bakker te Hillegom met 3500. Donderdag a.s. heeft de opslag plaats. BLOEMBOLLENBEURS. De Hillegomsche Bloembol'lenbeurs werd Donderdag door 132 oersonen bezocht. De gladiolcnhandel was zeer levendig: veel vraag en aanbod met gunstig pvijsverloop. Het begonia-gewas schijnt niet mede te vallen; er was goede vraag met oploopende prijzen. In dahlia's was de handel kalm, met rede lijke prijzen. BESTUUR COÖPERATIE. Bij de bestuursverkiezing voor de coöperatie ve Verbruiksvereeniging ..Onderling Belang" zijn de heeren C. Bruinenberg en T. C van Lierop Jz. herkozen, terwijl de heer L. Burg graaf bij enkele candidaatstelling gekozen werd verklaard. LISSE CRISIS-COMITé. Door het Crisis-Comité is aan bonnen voor goederen en natura uitgereikt 2309, waar van ruim 900 aan wollen dekens. Door de Harmonie „Trou moet Blycken'" zullen eenige muzikale rondgangen door het dorp worden gemaakt, waarbij een collecte wordt gehouden voor het Crisis-Comité. HAARLEMMERMEER BRAND. Donderdagavond omstreeks 8 uur werd de brandweer van Hoofddorp gealarmeerd voor een brand die was uitgebroken in den groo-, ten paarden- en fietsenstal op het terrein van de Ned. Hervormde kerk aldaar. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat het dak al begon door te branden, doch niet de auto spuit, die aan de Hoofdvaart stond, slaagde men er spoedig in het vuur meester te wor den. Eenige in den stal staande rijwielen kon den intijds in veiligheid worden gebracht. Een in het gebouw geplaatste vrachtauto van den heer v. W., waarin de brand vermoede lijk is ontstaan, werd grootendeels vernield. De stal is tegen brandschade verzekerd; de auto echter niet. Honderden nieuwsgierigen waren op de been GRAANBEURS. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden Graan beurs was de aanvoer als volgt: Rogge 4, Gerst (chevalier), Wintergersl en Haver 5; Duiveboonen 8. Paarde- boonen en Kanariezaad 6, Groene erw ten 10 a 12.50, Vale erwten 9 a 10. Geel mosterd f 16 a f 20, Karwijzaad 18 a 20, Blauwmaanzaad 38 a 40. Alles per 100 K.G. P. KLOK GAAT MET PENSIOEN. EEN BIJNA 50-JARIGE TROUWE DIENST. De heer Pieter Klok, ambtenaar ter secre tarie van den Haarlemmermcerpolder gaat den dienst met pensioen verlaten. Na de eerste paar jaren kort na 1880, als klerk ter secretarie van deze gemeente en daarna bij de herziening van de grondbelasting werkzaam te zijn geweest, heeft hij zich ver der op lofwaardige wijze geheel en al gege ven aan de polderadministratie, eerst in de Jansstraat te Haarlem, alwaar de secretarie van den Haarlemmermeerpolder gedurende vele jaren is gevestigd geweest en daarna sedert 1913 in het nieuw gestichte Polderhuis te Hoofddorp. Dat de verdiensten van dezen plichtsge trouwen ambtenaar, die bij z'n superieuren, collega's en anderen ook om z'n eenvoud, bescheidenheid en behulpzaamheid hoog staat aangeschreven, hoogelijk worden ge waardeerd, is meermalen, o.a. bij z'n 40-jarlg jubileum als polderambtenaar, op ondubbel zinnige wijze tot uiting gekomen. Ook als sècretaris-penningmeester van den Bond van Ambtenaren bij de Waterschappen in Nederland en als secretaris van de afdee ling Noord-Holland van den B.A.N.W. heeft hij vele goede diensten bewezen. DE POLDERBEGROOTING VOOR 1933. Verdere uitvoering wegenplan. Bouw van 6 nieuwe bruggen.Werkverschaf fing. Behoud van „de Cruquius" als historisch monument. Door het dagelijksch bestuur van den Haar lemmermeerpolder werd aan Hoofdingelan den aangeboden de begrooting voor 1933. Voor buitengewone werken werden gelden uitgetrokken, voor verdieping van de Hoofd vaart, de verbetering van den westelijken Hoofdweg en Lisserweg en den Ringdijk tus schen Vijfhuizen en de Nieuwe Bx*ug. Verder voor het maken van 6 nieuwe brug gen nabij verschillende kruisingen, alsmede voor het uitdiepen van de tochten. De voor deze werken benoodigde gelden zullen worden gevonden uit geldleeningen tot een totaal be drag van f 299.500. De in 1933 tot stand te brengen wegenverbe- tering zal een voortzetting zijn van de uit voering van het wegenplan. waartoe in Octo ber 1931 werd besloten en waarmede in het begin van 1932 een begin werd gemaakt. De geldelijke bijdrage welke de Polder vol gens de provinciale wegenbijdragen-verorde ning ontvangt, wordt globaal becijferd op f 20.000. De voorgenomen tochtverdiepingen zijn een uitvloeisel van het door de bemalingscom missie van Randwijck gegeven advies, ten aan zien van het plaatsen van een tweeden Die selmotor aan de Leeghwater. Nu deze uitbrei ding aan de Kaag inmiddels tot stand i's ge komen, acht het dagelijksch bestuur vooi' de uitvoering van de verdiepingswerken thans het geschikte oogenTilik gekomen, omdat voor deze werken geldelijke bedrijgen uit 's Rijks kas in uitzicht zijn gesteld, mits ze in werk verschaffing worden uitgevoerd. In het bemalingsrapport werd voorts i'n overweging gegeven om na het gereedkomen van de nieuwe bemalingsinrichting bij de Kaag „de Cruquius" voor goed buiten werking te stellen en dit gebouw met de machine als historisch monument te behouden. Voor on derhoud (gewoon en buitengewoon) van dit gebouw wordt echter voor 1933 nog een ge zamenlijk bedrag van f 3000 uitgetrokken, omdat ..de Cruquius", zoolang de verdieping van de Hoofdvaart nog niet tot stand is ge komen, nog niet voor goed buiten dienst kan worden gesteld. In verband met het toch be trekkelijk spoedig te verwachten oogenblik dat de Cruquius geen dienst meer zal behoe ven te doen en omtrent het lot van dit ge bouw met zijn bemalingshirfchting als dan een beslissing zal moeten worden genomen, hebben Dijkgraaf en Heemraden gemeend alvast, pogingen te moeten aanwenden om van „Monumentenzorg" 'n bijdrage te verkrij gen, teneinde het behoud van de Cruquius als monument ter herinnering aan de droogma king van de Haarlemmermeer te kunnen verzekeren. Een nader voorstel hieromtrent zal dan tot het nemen van een definitieve be slissing kunnen leiden. In het algemeen getuigt de geheele opzet van de begrooting van een ernstig streven om aan den eenen kant de lasten te vermin deren en aan den anderen kant zooveel mo gelijk werken te blijven uitvoeren. Het college is er in geslaagd een en ander zoo te berekenen en te begrooten, dat het voor stel kan worden gedaan om de Polderlasten voor 1933 met f 1 te verlagen en te bepalen op f 17 per H.A. Het kohier van den omslag voor 1933 be draagt 175.30 hectaren 465 aren 65 c.A. Alzoo is het totaal van de aanslagen geraamd op f 298017.93. De begrooting wijst 'in ontvangst en uit gaaf een eindcijfer aan van f 1.235.407.41. VELSEN DE ARBEIDSBEURS IN NOVEMBER- 2336 WERKLOOZEN OP 3 DECEMBER. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bedroeg aan het einde der verslagmaand: Mannen boven de 18 jaar 2357 (2279) Mannen onder de 18 jaar 67 69) Vrouwen boven de 18 jaar 31 (21) Vrouwen onder de 18 jaar 5 (6) Totaal 2460 (2375) De tusschen haakjes geplaatste cijfers ge- van de aantallen werkzoekenden over de vo rige maand aan. Uit bovenvermelde cijfers blijkt, dat het aantal ingeschreven werkzoekenden weder om is gestegen. Het belangrijkst aandeel in de stijging hadden de groepen: Bouwvakarbeiders 631 (vorige maand 616) Visschers 209 (vorige maand 179) Losse arbeiders 649 (vorige maand 635) De groepen metaalbewerkers en havenar beiders daalden iets: Havenarbeiders 173 (vorige maand 180) Metaalbewerkers 404 (vorige maand 407) De zuivere werkloosheid had het volgende verloop: Week van 5-12 12-19 19-26 26-3 Nov. Nov. NOV. Dec. Bouwvakarbeiders 589 586 618 605 Metaalbewerkers 365 363 385 369 Houtbewerkers 42 44 46 55 Havenarbeiders 81 80 104 118 Visschers 152 162 176 219 Kantoorbedienden 35 35 36 38 Losse ax-beidei's 585 559 634 686 Overige groepen 211 222 235 246 Totaal 2060 2051 2234 2336 De bemiddeling had de volgende resulta ten: Aantal inschrijvingen van werkzoekenden (mannen) 841 Aantal inschrijvingen van werkzoekenden (vrouwen) 14 Aantal plaatsingen van werkzoekenden (mannen) 308 Aantal plaatsingen van werkzoekenden (vrouwen) 2 Aantal aanvragen van werkgevers (man nen) 317 Aantal aanvragen van werkgevers (vrou wen) 4 Aantal voldane aanvragen v. werkgevers (mannen) 308 Aantal voldane aanvragen v. werkgevers (vrouwen) 2 Op 25 November jl. werd de uitzending naar de Rijkswerkverschaffing stopgezet. In totaal werden door de gemeente 125 werk- looze arbeiders uitgezonden. DE LOONSVERLAGING BIJ VAN GELDER ZONEN. Wij zijn in staat den gedetailleerden uit slag mede te deelen van de stemming der arbeiders op de verschillende fabrieken van Van Gelder Zonen over het al of niet aan vaarden der loonsverlaging. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, zijn in totaal op dc fabrieken te Velsen, Wormer, Renkum en Apeldoorn 1888 georganiseerde arbeiders werkzaam, waarvan 804 georgani seerd in de Ned. Yereeniging yan Fabrieks arbeiders, 625 in den R.K. en 459 in den Christelïjken Bond. De uitslag der stemming op de verschil lende fabrieken was als volgt: Velsen. 75 a •o o •o <u 3 Ned. Vereexiiging 247 13 199 1 R. K. Bond 315 124 112 14 Chr. Bond 121 52 34 1 Wormer. Ned. Vereeniging 130 6 120 0 R.K. Bond 170 52 97 4 Chr. Boxid 59 30 31 2 Renkum. Ned. Vereeniging 182 22 139 9 R.K. Bond 130 80 0 0 Chr. Bond 125 111 7 1 Apeldoorn. Ned. Vereeniging 245 9 91 2 R.K. Bond 2 0 0 0 Chr. Bond 127 50 8 9 Uit bovenstaande cijfers blijkt dus, dat van de 1388 georganiseerde arbeiders slechts 1406 aan de stemming hebben deelgenomen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat de beslissingen op de verzoekschriften van 1. Gebrs. J. C. en C. J. Stoop te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden -an hunne inrichting tot verwerking van zuivelproduc ten in het perceel Wijk aan Zeeërweg no. 55; 2. Sluis' Chemische Fabriek N.V. te IJmui den, om vergunning tot het oprichten van een smederij en reparatiewerkplaats in het perceel Industriestraat no. 32; 3. K. L. G. Mollevanger te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van zijn druk kerij in het perceel Neptunusstraat no. 15. 4. A. en J. Modderman te Beverwijk, om vergunning tot het oprichten van een wasch- en strijkinriehting in het perceel Brinio- straat no. 1 te IJmuiden; door hen zijn verdaagd op grond, dat de betrekkelijke adviezen van het districts hoofd der Arbeidsinspectie nog niet zijn inge komen en dat de beslissing op het verzoek van de N.V. Ameriran Petroleum Company te 's-Gra- venhage om vergunning tot het oprichten van een olie-pompinstallatie op een perceel aan de Trawlerkade te IJmuiden, door hen is verdaagd op grond dat het onderzoek nog niet is afgeloopen. KUNSTAVOND VAN DE NED. VER. VAN FABRIEKSARBEIDERS. Ongeveer half Januari zal de Neder! Ver eeniging van Fabrieksarbeiders in Hotel de Prins een kunstavond beleggen. RIJWIELDIEFSTAL. De heer J. S. alhier bracht Woensdagavond een bezoek aan café „De Zwarte Os" in de Meervlietstraat. Hij was op de fiets gekomen, maar moest te voet huiswaarts keeren omdat toen hij binnen was iemand anders reeds met z'n fiets was weggereden. De politie zoekt naar den dader. KON. INSITUUT VAN INGENIEURS. Het Kon. Instituut van Ingenieurs hield gisteren zijn jaarvergadering in Concordia. Na afloop der jaarvergadering werd in hotel de Prins een lucht gebruikt, welke was aangeboden door het P.E.N. Vervolgens brachten de deelnemers ten getale van 330 een bezoek per autobus aan de nieuwe cen trale van het P.E.N.e waar zij werden rond geleid door den heer J. van Oldenborgh, di recteur. Ir. J. A. Wijnmalen, hoofdingenieur, Ir. C. M. Cool, en Ir. G. J. Warmeüinik in genieurs. De Nederlandsche Spoorwegen had ter ge legenheid van deze vergadering een extra- trein Haarlem-Hoogovens ingelegd. OUDERAVOND SCHOOL J. Donderdagavond werd in het gymnastiek lokaal van school J een ouderavond belegd, welke buitengewoon druk bezocht was. Op dezen avond werd door de kinderen een tweetal kindertooneelstukjes opgevoerd. Ook gymnast-ieknummers wenden ten beste gege ven. De bijeenkomst werd met een kort woord geopend door het hoofd der school, den heer K. Faber. Het hoofdnummer van het programma was wel het tooneelstukje „Dokter Alwe tend". Het werd heel aardig opgevoerd en bovendien kwam het goed tot zijn recht, doordat voor een keurige aankleeding al les „eigen fabrikaat" was zorg gedragen. Een speciale pluim verdiende de vertolker van de titelrol. Ook „Jan Lustig", was een aardig stukje, dat terecht veel applaus kreeg. Jan. die zoo graag zingen wou. maar voor 20 rijksdaal ders zich verbonden had zulks vóór 12 uur niet te doen en zijn Griet brachten het er kranig af. Onder leiding van den heer Dijkstra wer den een paar alleraardigste dansen uitge voerd in dito costuumpjes en lieten de jon gens een paar ferme, hoewel wat ongelijk uit gevoerde gymnastische oefeningen zien. Ge kleurde belichting, verhoogde hierbij nog het effect. Van de overige nummers noemen we nog het boex-endansje, den zang van de 10 neger tjes en de kaboutex'dans. Uit het krachtige applaus en de lach, die telkenmale uit de zaal opstegen bleek dui delijk, hoe de ouders zich amuseerden. Nadat in de pauze de voorzitter der ouder- commïssïe, de heer Zweers, over het bedx-eig- de gymnastiekonderwijs had gesproken, zeide de heer Faber aan het eind van dcxx avond dat hij zich buitengewoon verheugd had over de groote opkomst der ouders en spoor de hij tevens aan ook de andex-e ouder avonden', als de belangen der kinde ren werden besproken eveneens in zoo'n grooten getale te bezoeken. Tenslotte roerde ook hij nog het gedreigde gymnastiekonderwijs aan. i-Iij hoopte dat men alle pogingen in het werk zou stellen het dreieer.d onheil af te wenden. SANTPOORT K.R.O.-FILM. In „Zomerlust" werd allereerst voor een groot aantal kinderen de bekende K.R.O.- film afgedraaid, in de avonduren geschiedde hetzelfde voor de grooteren. Voorts werden nog een paar lachfilms vertoond. Pastoor v. d. Meer wees op het nut van den É.R.O. en beval dezen omroep warm aan,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 2