SCHOENINDUSTRIE EN CONTINCENTEERINC BIOSCOOP. AW. '"fe* tUM. DE HAARLEMSCHE STRATEN EN HUN OORSPRONG. HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAG 10 DECEMBER 1932 Verbruik belangrijk toegenomen. Hoewol do werkloosheid in de schoen industrie in 1931 in verhouding tot andere bedrijfstakken, niet overmatig genoemd kon worden, nam de stijging van den invoer van schoenen grootere afmetingen aan. De in voer van lederen schoeisel bedroeg in de ja ren 1923. 1929. 1930 en 1931 resp.: 1137. 1169, 1270 en 1934 maal 1000 paren. In het laatste kwartaal van 1931 waren verschillende on dernemingen genoodzaakt hare bedrijven stop te zetten, als gevolg van een abnormale stijging van den Invoer van alle soorten schoeisel. De export, in hoofdzaak bestaande uit lederen schoeisel, vertoonde daartegen over een snellen achteruitgang. Deze uit voer bedroeg in de maanden October, Novem ber en December 1930 resp. 393, 408 en 257 maal 1000 paren tegenover 402, 288 en 158 maal 1000 paren in de overeenkomstige maanden* van 1931. De werkloosheid steeg onrustbarend en het indexcijfer daarvan liep tusschen September 1931 en Januari 1932 op van 8,6 tot 20,3 (in December 1931 was het zelfs 21,2). Een en ander leidde tot het uitvaardigen van het K. B. van 5 Februari 1932, tot rege ling van den invoer van schoeisel. Een van rijkswege ingesteld onderzoek bij een 75-tal fabrikanten doet zien, dtit in de eerste maanden van 1932 een belangrijke opleving viel vast te stellen, die. afgezien van de nor male seizoen drukte, waarschijnlijk is veroor zaakt door het psychologisch effect, dat in den aanvang van de contingenteering uit ging. Ook naderhand toonen de cijfers een verruiming van werkgelegenheid, terwijl het productie-apparaat van de Nederlandsche schoenindustrie in het algemeen door de contingen teering in stand kon worden ge houden. Opmerkelijk is het feit. dat ten tijde van de werking der con tingen teering structuurveranderingen in de schoenin dustrie zijn opgetreden. Eenerzijds zijn ver schillende ondernemigen geliquideerd, ander zijds werden nieuwe opgericht, of de outil lage van bestaande ondernemingen uitge breid. Ook in de bezetting der verschillen de fabrieken werden belangrijke verschui vingen waargenomen. Met stelligheid kon worden vastgesteld, dat zich gedurende de contio'g'cnteeringsperiode in een aantal goed- gcleide ondernemingen een bevredigende bedrijvigheid heeft ontwikkeld. Opvallend is het, dal de bedrijvigheid en de uitkomsten van de fabrieken in het centrum Nijmegen gunstiger waren dan in de centra Tilburg, Dongen en Kaatsheuvel. Waarschijnlijk heeft een goed opgezette reclamecampagne in Nijmegen en het feit, dat de Nijmeegsche fabrieken van jongeren datum zijn, daartoe het zijne wel bijgedragen. Tevens is nog ge bleken. dat die fabrieken welke zich meer gespecialiseerd hebben, over het algemeen betere resultaten bereikten dan de andere. Het veelal gebezigde argument tegen de con- pogonteering, dat deze tot prijsverhooging moet leiden, is in dit geval niet juist geble ken. Zoowel uit de van fabrikantenzijde verzamelde gegevens, als uit die afkomstig van grossiers en winkeliers, blijkt, dat de schoenprijzen gedurende de contingentee- ringsperiode gemiddeld met 20 tot 30 pro cent zijn gedaald. De huidige prijzen van het schoeisel voor de groo'.e massa van con sumenten liggen beneden het vooroorlogs niveau. De prijsdaling van het luxe schoeisel is van geringer beteekenis. De prijzen hebben hier het vooroorlogsche niveau nog niet be reikt. 1-Iet merkartikel speelt voor dit soort schoeisel een veel grootere rol. De voorraden van een vijftigtal fabrikanten waren tus schen Januari en Augustus 1932 aanmerkelijk afgenomtn. Een verklaring van het feit, dat niettegenstaande een geringere bedrijvig heid in dit jaar, vergeleken bij het overeen komstige tijdvak van 1931, de omzet in pa ren zich geheel heeft kunnen handhaven, ligt- ten deele in het verkoopen uit voorraden, welke in een vroegere periode waren ge vormd. Evenzeer staat het vast dat de ratio nalisatie iin deze een functie heeft vervuld. Het betrekkelijk gunstige resultaat valt des te meer in het oog als men in aanmerking neemt, dat een groot gedeelte van den export is weggevallen. Terloops kan nog worden opgemerkt, dat het totale schoenverbruik in Nederland eer der is toe- dan afgenomen. Wel heeft de hui dige crisis in het algemeen een verbruiks- verminderende tendenz. maar het is waar schijnlijk, dat deze geheel of ten deele wordt opgeheven door de navolgende facto ren: 1. een sterke prijsdaling, die een grooter paren-verbruik per hoofd belangrijk gestimuleerd heeft: 2. een kwaliteitsvermin dering. dus verkorting van den levensduur van het schoeisel, hetgeen eveneens tot een grooter verbruik per hoofd heeft geleid; 3. een verder gaande vervanging van het gebruik van klompen door schoeisel, waardoor de kring van schoenverbruikers grooter is ge- worden. Aan de hand van deze gegevens mag -dus gezegd worden, dat deze contingenteering een noodzakelijke aanpassing van 't Neder landsche productie-apparaat aan het ge wijzigde gebruik belangrijk bespoedigd heeft. MOLLERUS. (Zie ook elders in dit nummer.) DE VERLOREN ZOON Luxor geeft deze week een alleraar digste film, die als persiflage op het gebruikelijke the ma de aandacht boeit. Een nobele misdadiger, tcrug- keerend in het ouderlijk huis. waar hij zijn huichel- achtigen broeder en diens netten vriend ontmaskert, zijn correcte schoon zuster door zijn op windend spel met de kinderen tot wanhoop brengt, de Laxorencc Tibbctt. liefde wint van de andere schoonzuster, die het bij deii i'ashionabclen ploert van een echtgenoot niet kan uithouden en tenslotte van zijn lieve cn trouwe moeder den zegen krijgt voor een echtverbintenis, die hij zelf uit rid derlijkheid niet had willen aanvaarden. Dit bekende thema is hier uitgewerkt met een gocdmoedigen humor en in een zoo schil derachtige en amusante typeering, dat men er heel den avond met plcizier naar luistert en kijkt. Kostelijk vooral is het drietal landloopers, de dokter, Snipe en Jeff, de hoofdpersoon van hel stuk, zooais ze, als blinde passagiers met een goederenwagen mee de wereld in gerold, plaats hebben genomen op den boe renwagen van den simpelen negerbediende. ook een humoristisch personage van fijne allure!; zooals ze door de honden opge jaagd in den boom zitten en na hun redding zich to goed doen aan een overvloedig ont bijt; zooals ze onder invloed van de whisky aan 't zingen slaan en aldus in het keurige salon, waar de dokter zijn schoen nog ver liest. betrapt worden door de uit de kerk te- rugkeerende nette familie; zooals ze den op- ge jaagden vos in het schuitje verbergen, waarin ze vredig zitten te visschen, terwijl de meute woedend den oever afsnuffelt. De film is vol afwisseling en de tafereelen vormen oen prettig te volgen logisch geheel. We krijgen een negerfeest met een godsdien stige oxta.se, waarbij Jeff den negerdominee cn do dokter den neger geneesheer vervangt en ook bij deze gelegenheid Irel't de acteur Lawrence Tibbctt met zijn negerliedercn we derom door het sonore geluid van zijn stem cn zijn rustige en innemende voordracht- Lawrence Tibbctt Is niet alleen een schit terende zanger, maar ook een uitmuntend acteur. Zijn figuur valt nu eens geheel bui ten hot kader der geijkte l'ilm-Adonissen en hierdoor maakt ook zijn aangenaam uiterlijk een gunstigen indruk. Er gaat van dezen man met het knappe, expressieve gelaat een natuurlijke charme uit: men komt onder den indruk van de bevrijdende, jongensachtige vreugde en van de naïeve, mannelijke eer lijkheid. welke hij als deze zwerver be lichaamt. Tusschen de vele films, die, in meerdere of mindere mate als technische werkstukken geslaagd, toch vaak in wezen zinloos en gees teloos blijven, doet het weldadig aan, weer eens iets te ontmoeten, dat waarlijk met1 leven bezield is zooals dit aardige nummer tje vol pretentïeloozen humor. Vóór de pauze loopt- een stomme film. me' muziek nagesynchroniseerd, waarin twee bekende filmsterren uit Hollywood. Joan Crawford cn Anita Page, de hoofdrollen ver vullen. De eerstgenoemde maakt een pittiger indruk dan de tweede en is mimisch ook beter ontwikkeld. „Moderne bruidjes" speelt in een warenhuis en behelst de zooveelste waarschuwing aan lichtgeloovige meisjes, om toch niet in te gaan op de liefdesbetuigingen van onbekende mannen, die beloven ze tf zullen trouwen Er zullen door de bioskoop vermoedelijk wel heel wat ongelukkige huwelijken worden voorkomen, wanneer de juffertjes in de zaal de hier gegeven raad in overweging nemen en het goede voorbeeld onmiddellijk na af loop niet v/eer vergeten zijn! Onder de actualiteiten kregen wij gele genheid het gelaat van den roemruchten Ri chard Tauber op ons gemak te bestudeeren, tex-wijl hij een zijner Schlagers zingt. Af schuwelijk, hoe kan zoo'n mooie stem uit zoo'n leelijk vertrokken facie komen! Welk een heerlijke uitvinding is toch de radio, waardoor men naar den zanger kan luiste ren zonder dat men hem hoeft te zien. H. G. CANNEGIETER REMBRANDT THEATER. Dolly Haas, Gustav Frölicli cn Tibor von Halmay in „Liebes- commando". Gustav Frölicli. Dat de directie van het Rembrandt Thea ter weer eens met. de film Liebescommando komt, is een goede gedachte. I-Iet is een leuke vlotte film, deze schets uit het cadettenleven, die, mogen we het voorwoord op het witte doek gelooven, en waarom zouden w|j niet, niet enkel ontsproten is aan de fantasie van den scenarioschrijver, maar wel degeiijk op waar heid berust. Dolly Haas, dat leuke pittige ding. is hier onbetaalbaar. Het is al weer eenige tijd geleden, dat de film hier ging. we doen misschien goed nog even in heel korte trekken het geheugen van de lezers op te frisschen. Het gravinnet-Je Antonia Soa na ga tti (Dolly Haas) geeft zich aan de Militaire Academie voor haar broer uit. Deze broer voelt niets voor het militaire leven, is een begaafd musicus en wil zich liever aan dc muziek wijden. Daar liet traditie in het ge slacht- Scanagatti is. dat minstens één lid van de familie de militaire loopbaan kiest, besluit Antonia dan maar m de plaats van haar broer te treden. Al heel gauw is ze de lieveling van dc geheele Academie, ze doet aan alles mee en is zelfs meestal haantje de voorste. Niemand heeft er eenig vermoeden van. dat dc cadet Scanagatti een meisje is. Alles gaat prachtig tot Luitenant Lorenz (Gustav Fröhlich) op het toon eel verschijnt. De luitenant interesseert zich hevig voor „den cadet" Scanagatti en langzamerhand krijgt, hij de overtuiging dat „hij" een meis je is. Het duurt dan niet lang meer of het. komt voor de ingewijden uit. dat Scanagatti een vrouw is en ook komt het uit. dat de haat die Scanagatti voor von Lorenz voelde, heel iets anders is en wel liefde, die natuurlijk wederkcerig is. Van dat gegeven is een alleraardigste film gebrouwen. Alen begrijpt in welke moeilijke omstandigheden cadet Scanagatti verschei dene malen komt. Vreeselijk benauwend is het bijvoorbeeld voor het- arme kind, als Itn. von Lorenz er absoluut op staat, dat ze met hem naar den dokter gaat om zich te laten onderzoeken, hij beweert dat zij zenuwachtig is. Dat kleine scènetje daar bij den dokter, speelt Dolly Haas meesterlijk! Dat benauwde kijken, die groeiende angst, die haar ten slot te doet besluiten om von Lorenz de waarheid te zeggen, hetgeen op het nippertje verhin derd wordt door de komst van den dokter. Dan het vluchtige onderzoek van den dokter, gewoon over het- jasje heen. Het zichtbare opgelucht zijn en het triomfantelijk kijken van de rakker is kostelijk! Er zijn nog veel meer van die fijne momenten. Het is een film, die telkens de lach doet losbarsten en bij een beetje goed lachs publiek zooals er Vrijdag was, wordt er gegierd. Gustav Fröhlich is een luitenant, die ook wel andere hartjes dan dat van Dolly Haas sneller zal doen kloppen. Tibor von Halmay als luitenant Schreck von Schrecken- stein is natuurlijk weer uitstekend, zooals trouwens alle medespelenden, die een beetje beduidende rol hebben. Van de journaals was Polygoon misschien wel weer de beste met zijn kunst- en sport nieuws. We hoorden een Amsterdamsch man nenkoor en den twaalfjarigen organist Musch. wre zagen Chr. Lambooy, den beken den pottenbakker aan het werk en we zagen den voetbalwedstrijd DuitschlandHolland. „The Barnette" hebben in hun genre wel bijna het hoogste bereikt! Bewonderenswaar dig zulk werken! Wat een mooie beschaafde klank heeft het Rembrandt Orkest, het is waarlijk een genot er naar te luisteren. DE WONDEREN VAN AZIë. De film; van het Zondagmorgenprogram ma in hel Rembrandt Theater voert de toe schouwer ditmaal naar Azië. Zij openbaart aan de toeschouwers een zeer bizondere wereld en wel die, welke grootendeels tot nog toe niet door Europeanen bezocht mocht worden. Dat is b.v. het Koninkrijk Nepal en de daar heerschende Maharadja heeft tot op heden aan lederen buitenlander den toegang tot zijn koninkrijk ontzegd. Hoe dr. Martin Hürrlimann, de vervaardiger van deze film aan de toestemming gekomen is, kan ieder een onverschillig laten, de hoofdzaak is, dat men thans door zijn toedoen een kijkje kan nemen in het land. Nog een andere belangrijkheid van deze film is wel, dat ook aan Britsch-Indië, het land dat momenteel in het middenpunt van de belangstelling staat, bijzondere aandacht gewijd is en van heel dichtbij de vreemde zeden en gewoonten dier bevolking, kan gade slaan. Interessant is dat zeker, doch in niet min dere mate leerrijk. Aan de groote diepe ver eering der Hindoe's voor het Opperwezen, waarvan naar hun inziens Boeddha de ver tegenwoordiger is. kan menig „beschaafde" blanke nog een lesje nemen. Natuurlijk is het niet mogelijk, een alge- heele opsomming te geven van al hetgeen dit wondere Rijk, dat men met de camera doorkruist, te aanschouwen geeft, doch het zij voldoende op te merken, dat de vervaar digers getracht hebben, een zoo volledig mogelijk beeld van Azië te geven en dat zij daarin uitmuntend geslaagd zijn. Want niet alleen hebben zij oog gehad voor de zeden en gewoonten der bevolking, doch ook en vooral voor de monumentale bouwwerken, waarvan de overdadige pracht ende rijke stijl niet nalaten een diepen indruk te maken. Een interessante en de leerrijke film. CINEMA THEATER. Marco, de Clown. Laat ik vooropstellen, voor ik mijn bezwa ren kenbaar maak, dat deze film voor hen, die van romantiek houden, het aankijken wel waard is. Er zit de noodige sensationeele spanning in, er loopt een behoorlijk-drama tische draad door, het spel is over 't alge meen voldoende, de fotografie is dikwijls uit stekend, terwijl ook voor de komische noot is gezorgd. Maar dit alles bij elkaar maakt nog geen goede film. Daarvoor is ook de leidende, sa menvoegende en schiftende hand van een regisseur noodig. En deze ontbrak eigenlijk. Hij heeft niet één, goed-loopende film ge schapen, doch een reeks van op zich zelf soms uitstekende stukken. Hij heeft de afzonder lijke gedeelten apart behandeld zonder op het gehéél te letten en ze later in volgorde achter elkaar geplakt.. Dit is ook de reden, dat de film onevenwichtig is. Want daardoor zijn sommige gedeelten veel te uitgesponnen en te lang geworden, zooals bijv. de grap pige namaak-paarden-dressuur. Marco, de clown, is verliefd op de vrouw van den circusdirecteur. Door toedoen van dezen laatste valt zijn vrouw (koorddanseres) van het draad te pletter en wordt Marco daarvoor de gevangenis in gezet. Als hij daar 10 jaar later uit ontslagen wordt, neemt hij de leiding van het circus op zich na den dood 'door een trap van een paard) van den directeur. Het dochtertje van den directeur. Gloria, is opgevoed in een pensionaat, doch voelt zich zóó tot het circusleven aangetrokken, dat zij bij Marco terugkomt. Spoedig vat Marco liefde op voor haar, die haar hart echter verpand heeft aan een jong trapeze kunstenaar en ook met dezen verder aan de trapeze optreedt. Zijn vroegere partner, nu door hem verstooten, wil zich wreken en tracht dc touwen van den rekstok door te snijden, wat Marco op het laatste oogenblik verhindert. Ziehier in 't kort de inhoud van deze zwaar-romantische rolprent-, waarin even hoe kan het ook anders in de clown wereld? het- Lach-dan-Paljas-thema is verwerkt, Gloria is een charmante verschij ning met vlot en los spel (bijv. in 't pensio naal) Bobby, de trapeze-werker is iriteerend met zijn eeuwige lach. terwijl Marco een goe de. maar te weinig expressieve kop heeft. Het bijprogramma bevat de gebruikelijke actualiteiten, een belangwekkend filmpje ..Uit. de Oude Doos" cn op het tooneel een viertal acrobaten, die rustig en beschaafd hun bewonderenswaardig kracht-werk ver richten. een variéténummer, dat zeker aparte vermelding verdient voor den aanleg van straten, riolen, gas- en waterleiding, vrij en frank overdragen, mits VO ORTING STRAAT. In de jaren 1875— 1880 werd begonnen met den aanleg /au de Voortingstraat-, ge noemd naar A. Voor- ting, één der mede eigenaren van 'net Rozenprieel, die bij cle overdracht aan de gemeente milde voor waarden aanbood, zoo één der nieuwe straten den naam Voortingstraat kreeg. Voorting was een Haarlemsch burger, die aan den Gasthuis singel woonde en er het eerzaam bedrijf van stalhouder en vrachtrijder uitoefen de. De voorwaarden van den schenker luidden woordelijk als volgt: „Ik, Voorting, zal aan de gemeente den noodigen grond een der aan te leggen straten mijn naam drager; en dus Voortingstraat heette". Zoo kwam de Voortingstraat in de wereld. MUZIEK Symphonie-Orkest „Euterpe". Voor de jaarlijksche uitvoering van „Euter pe" had directeur Meng een programma sa mengesteld. dat respect kon inboezemen. Ik heb daarbij niet zoozeer het openingstuk op het oog, want dit, de Ouverture dramatique „Vasco de Gama" wil wel erg dramatisch doen, maar heeft toch weinig innerlijke kracht of waarde en den componist Urbmi heeft vast de Ouverture van „La Muette de Port-ici" door het hoofd gespeeld. Doch met de Londensche Symphonie in D van Haydn kwamen we op het terrein der echte sym- phonie-imuziek. Hier worden ook eischen ge steld, waaraan minder gemakkelijk te vol doen is. Het- kwam me voor dat ditmaal het samenspel van het orkest aanmerkelijk be ter mocht heeten dan op het in het vorige jaar door „Euterpe" gegeven concert. Er werd goed maat gehouden, de inzetten wa ren doorgaans op tijd, de tempi, behalve dat van de finale, dat te langzaam genomen werd, overeenkomstig de gebruikelijke. „Euterpe's zwakke zijden: de veelvuldig voor komende onzuiverheden en de onjuiste klank verhoudingen, konden ook nu niet verborgen blijven. De tweede violen produceerden veel te weinig toon, er was door omstandigheden slechte één contrabas, blaasinstrumenten van zeer verschillend timbre moesten elkaar ver vangen enz. Over 't algemeen werkten de eerste violen verdienstelijk en onderscheidde de fluit zich bijzonder, zoodat de totaalin druk van de uitvoering der symphonie be trekkelijk niet ongunstig was. Veel minder kon de vertolking van Mozarts piano-concert in A gr. t. bevredigen. Vooreerst was de so liste, mej. Rie Klök haar partij niet meester; haar spel bracht vele technische incorrect heden aaaa 't licht, de tempi der snelle dee- len waren aanmerkelijk te langzaam, haar voordracht "was noch boeiend, noch overtui gend. Ik kreeg niet den indruk dat deze pia niste over kwaliteiten beschikt die een solis tisch optreden rechtvaardigen. Maar ook het orkest kon de fijne en speelsche partituur niet naar den eisch weergeven, zoodat de keuze van dit concert gee'n gelukkige bleek, en de stijllooze' cadens van Mertke. die de pianiste speelde, was evenmin gelukkig ge kozen. Waarom niet aan Mozarts eigen ca dens de voorkeur gegeven? We hebben de pianiste na de pauze nog in een tweetal solonummers gehoord. Schu- manns Novellette. de eerste uit zijn op. 21 kwam er beter af dan Brahms' Ballade op. 118. Hier werd al te veel verdoezeld. De Fantaisie „Cavalleria Rusticana". het slotnummer van den avond, bood verschil lende instrumentalisten van „Euterpe" gele genheid zich solistisch te doen hooren; over het spel van meerderen kunnen we met lof gewagen. Ook sommige instrumentengroepen, als b.v. de celli leverden hier verdienstelijken arbeid. De uitvoering dezer Fantasie was wel het beste wat Euterpe Vrijdagavond ten ge- hoore bracht; er was goed samenspel en dik wijls goede klank in waar te nemen. Het concert had ditmaal in het gebouw van den Protestantenbond plaats Het- podium dezer zaal is voor een orkest als „Euterpe" wel erg klein, en toen de groote concertvleu gel er ook nog bij moest, leek het een oogen blik twijfelachtig of dat zou lukken. Het was passen en meten, maar gelukt is het. Het concert, was tamelijk goed bezocht. Het moge een prikkel voor de werkende leden van Euterpe" zijn om ernstig in de goede rich ting te t) lij ven streven. K. DE JONG ÏIET KERSTFEEST VAN DE I. O. G. T. Door de loge Haarlem no. 25 van de Inter nationale Orde van Goede Tempelieren wordt aan behoefligen weer een heerlijk Kerstfeest bereid. Zij is reeds bijna twee maanden bezig met inzamelen om aan 150 kinderen een com pleet stel ondergoed, kousen en schoenen en aan de ouders paketten levensmiddelen te kunnen geven. Er is echter nog een bedrag tekort, dat. spoedig gevonden moet worden. Dc afdocling verzocht ons hier nog eens dc aandacht op te vestigen. DE OUDE SINT BAVO ALS MONUMENT VAN HAARLEM'S GESCHIEDENIS. LEZING VOOR GELOOF EN WETENSCHAP. Op de zesde bijeenkomst van de leden van Geloof en Wetenschap in den schouwburg Jansweg sprak mevr. J. M. SterckProot uit Aerdenhout over bovengenoemd onderwerp. Bij de vroegere beschrijvingen van de St. Bavo is tot nu steeds verzuimd verband te leggen tusschen de parochiekerk en de ge- geschiedcnis der stad, de godsdienstige men taliteit en de cultureele vooruitgang der Haarlemmers en toch komt dit verband in bouw en verfraaiing der St. Bavo bijzonder sterk uit. Deze voordracht is bedoeld als een eerste poging in die richting. Noodlijdend is de parochiekerk in 1309 blijkens den oudstbewaarden pauselijken af laatbrief voor de kerk, in de tijden toen de graven en hun ridders nog kerkten op Bake- nes en in de Gasthuiskerk van St. Gangul- fus. Als daarentegen een eeuw later de kleine tufsteenkerk onvoldoende blijkt voor den grooten bevolkingswas verleent paus Boni- facius IX aan de St. Bavo den zoogenaamden grooten aflaat in 1397, waarvan de op brengst steeds den voortbouw krachtig be vorderen gaat. Onder de nieuwe inwoners waren ook vele Vlaamsche uitgewekenen. Uit Zuid-Nederland komen zoo bij elke nieuwe bouwperiode de architecten voor de kerk, bij d entorenbouw. wordt zelfs van Beffroy ge schreven en aan cle natuursteen voor de pijlers en boogstukken zijn nog de merken en plaatsingsteekens te zien van de Zuid- Nederlandsche steenhakkers. Maar opzichters en arbeiders aan de kerk zijn Haarlemmers. Zooals omstreeks 1400 cle stad met stee- nen muren, poorten en wachttorens bevestigd wordt, zoo komt na 1397 een haast moderne bouw. Het hoofdaltaar voor de nieuwe kerk moet volgens de bestelling van 1400 het Utrechtsche S. Maartenaltaar nabij komen. Allerlei verfraaiingen in de kerk in het jaar 1412 schijnen er op te wijzen dat in dit jaar de eerst voltooiing viel van de „niriuwe kereke". die tot 1471 toen cle oude werd afgebroken telkens bijvoorbeeld bij schoon maak-onkosten, naast de oude wordt ver meld. Mogelijk vormde de nieuwe kerk het I koordeel ten Oosten van de oude. Maar dan komt voor Haarlem de moeilijke tij d van Hoekschen overmoed, stagnatie geven j in den kerkbouw; maar reeds in 1431 zijn de eerste sporen van de nieuwe Bourgondi sche bouwperiode na te gaan. Weer geven dan ernstige burgertwisten een rustperiode en in 1445 wordt door den bouw der dwars- panden het plan voor een driebeukige basi liek bepaald. Een gelijke godsdienstijver die in de 15de eeuw in Haarlem niet mindei dan 18 kloos ters doet stichten toont zich dan bij den voortgang van bouw en versieringen der parochiekerk. In de 16de eeuw bij den opkomenden bloei der Haarlemsche nijverheid wordt ook de ijver der gilden groot in het versieren van hun altaren, met vele opdrachten aan de leden der oudste Haarlemsche schilderschool, j Wel zijn die schoone producten uit hun j natuurlijke tentoonstellingsruimte wegge haald en meest vernield, maar de St. Bavo bleef in de 17e en 18e eeuw de Nederlandsche Westminster voor beroemde schildersgraven. Het meest sprekende deel der kerk als mo- I nument is wel de Zuidzijde waar in gevel- soorten niet minder dan zes verschillende stijlperioden zijn vastgelegd. Met lichtbeelden grootendeels ontleend aan den stedelijken atlas, en eenige handschrif ten uit bisschoppelijk museum en stads bibliotheek werden de bijzonderheden der j voordracht nog verduidelijkt. INTERNATIONALE ROODE HULP In het gebouw „Olympia" hield Vrijdag avond de Internationale Roode Hulp een orotestvergadering tegen de gevangenhouding van de kameraden H. Smit en C. v. d. Mark, die op 26 October j.l. bij de relletjes in het Proveniershuis werden gearresteerd. Doordat zij echter deze week reads uit de voorloopige hechtenis waren ontslagen had de bijeenkomst haar karakter van protest- meeting verloren. Smit en v. d. Mark waren, beiden op de vergadering aanwezig. De voorzitter, de heer C. Rose- opende de bijeenkomst, en deelde mede dat de pro testver gadering toch doorgaat omdat de gevangenhouding een onrecht was en een kwelling voor de slachtoffers. De beiden gearresteerden kwamen in het Proveniershuis om kolensteunbons te v:rzoe- I ken, maar zij kregen sabelslagen. De voorstelling in de pers als zouden de arbeiders de politie hebben aangevallen, noemde spr. onwaar. Afgevaardigden van diverse organisaties brachten Smit en v. d. Mark hulde. Daarna nam H. Smit het woord en daulkte ook namens v. d. Mark allen die geholpen hadden den moeilijken doorgemaakten tijd te helpen verlichten. De heer H. J. J. Wehnes 'hield een rede over: Wat kunnen wij nog -van deze over- heid verwachten?" Millioenien staan buiten het productieproces en zijn werkloos. De werkloozen owtvamgen zoo weinig mogelijk steun, waardoor zij niet in staat zijn om van de overproductie af te namen. Spr. haalde enkele voorbeelden van gebrek kige steunregeling aan, en hoe de arbeiders op listige wijze aan het werk gesteld wor den ter vervaardiging van oorlogsmateriaal, (gefluit.) Het Japansche ministerie van oorlog vraagt 500 mil Hoen yen aan, Amerika wil de lucht vloot uitbreiden. Het is noodig. aldus spr. dat I de arbeiders daar eiken dag op worden ge-l wezen. Uit de geschiedenis gaf spr. voorbeelden, dat zij die voor dc vrijmaking van bet volk streden dit met den dood moesten bekoopen, o.a. Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg. Maar het begint te dagen, in het Oosten, en dat is een verheugend verschijnsel, waarbij spr. op Rusland doelde. Daar heeft het prole tariaat voor het eerst gewonnen, en daar zijn de grondslagen gelegd voor de betere samen leving. Spreker was er van overtuigd dat ook hier de betere samenleving zijn intrede zou doen. Na de pauze sprak Mr. van 't HoffStolk advocaat van de I. R. H. over „Klassenjusti tie en Maatschappij". Spr. besprak uitvoerig het Tribune-geval De strijd voor de persvrijheid voor de ar beidersklasse is een belangrijk onderdeel van den klassestrijd. Ook dc Godslasteringswet zal als wapen tegen de arbeiders worden ge bruikt. Spr. besloot zijn rede met een propagan distisch woord voor de I. R. H.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 16