UIT HET BUITENLAND De Ontwapeningsconferentie. PU ROL HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 10 DECEMBER 1932 TWEEDE BLAD. De Duitsche Rijksdag tot half Januari verdaagd. Uitgebreide maatregelen voor de winterhulp voor gesteld. Blijft de eenheid in de N.S.D.A.P. bewaard? Rijksdagfractie en leiders verklaren zich achter Hitier. De Fransche Kamercommissie van buitenlandsche zaken voor betaling op 15 December. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. DUITSCHLAND. In den Rijksdag heeft staatssecretaris Planelc namens de Rijksregeering verklaard: „De regeering heeft besloten, maatregelen te treffen tot een buitengewone winterhulp, voor zoover de toestand der financiën dat zal toelaten. Zij zal er naar streven, in de com missie tot overeenstemming met de partijen te komen inzake deze hulp". Vice-president Esser stelde daarna voor. den president te machtigen, om in samen werking met het seniorenconvent de volgen de Rijksdagzitting te bepalen. Loebe (S.D.P.) en Torgler (Comm.) verklaarden, dat de verklaring van de regee'ring hun te vaag was en verlangden een zitting op a.s. Maandag. Hun voorstellen werden verworpen. De gevraagde machtiging werd den presi dent verleend. De volgende Rijksdagzitting zal waarschijnlijk midden Januari plaats vinden. Het Rijkspersbureau der NSDAP deelt mede dat alle gouwleiders en landsinspecteurs der NSDAP een verklaring hebben onderteekend van den volgenden inhoud: De politieke organisatie van de NSDAP deelt mede: Het verlof dat toegestaan is aan den leider van de Rijksorganisatie der NSDAP Gregor Strasser wordt door alle vijanden van Duitschland te baat genomen om de ver wachting te wekken dat het Duitsche bol werk van het Nationaal Socialisme, dat geen aanval van buiten af kon schaden, door twee spalt zich zelf zou kunnen vernietigen. De vijanden van Duitschland hopen tevergeefs. De landsinspecteurs en de gouwleiders der NSDAP die als de oudste en trouwste mede werkers van den leider de organisatie heb ben opgebouwd en verantwoordelijk optreden staa in onwrikbare trouw om den leider van hun beweging. De P. O. (politieke organisa tie) heeft meer vereering en liefde dan ooit voor Adolf Hitler". Vrijdagavond na de plenaire zitting:, aldus VX».: is in het Rijksdaggebouw de nationaal- socialistische Rijksdagfractie bijeengekomen. Door bijna alle fractieleden werd deelgeno men waarin de afgevaardigden hun gevoe lens van trouw aan hun leider uitspraken en hem, volgens het officieele communiqué, een spontane en buitengewoon stormachtige ova tie brachten. De Rijksdagfractie heeft voorts de formeele verklaring afgelegd, dat zij gesloten staat achter den leider, Adolf Hitler. De Nationaal-Socialistische Rijksdagleden Rosenberg, Hierl en Frick publiceerden de volgende verklaring: „Het „Acht Uhr Abend- blatt" heeft een bericht gepubliceerd, dat Dr. Frick, Overste Hierl en Alfred Rosenberg zich uit de politiek en daarmee uit de Nationaal- Socialistische Partij zouden terugtrekken. Dit bericht is geheel uit de lucht gegrepen." Ook Gottfried Feder heeft verklaard, dat hij tegenover andersluidende berichten be treffende zijn betrekkingen tot de N.SD.A.P. en zijn houding tegenover den leider Hitier „naaf eer en geweten in onwankelbare trouw achter Hitier staat". De chef van den staf der NjS.D.A.P. Roehm deelt in een oproep aan de S. A. en S. S.-le den mede, dat, genoodzaakt door het verlof van Strasser. Hitier een aantal veranderin gen zal aanbrengen in de bezetting dei- functies en in de organisatie der partij. S.A. en S. S. worden echter door dezen maatregel niet getroffen. Als kerngroep van de bewe ging staan zij gesloten achter den leider. De fractieleider in den Pruisischen Land dag, Kube, heeft het volgende telegram aan Hitier verzonden: „Pruisische fractie zweert den leider opnieuw onverbrekelijke trouw". Uit welingelichte kringen vernemen wij, dat het conflict tusschen Strasser en Hitier als volgt is te verklaren1: Gregor Strasser is door vele voorvallen van den laatsten tijd tot de overtuiging ge komen, dat hij nie.t oprecht kan medewerken aan de leiding der nat.-soc. partij. In ver band daarmede heeft hij Donderdag een brief aan Hitier gericht, waarin hij wijst op ver schillende toestanden, die volgens hem mis standen zijn. Onder meer verklaarde hij, dat het onjuist is te beweren, dat het marxis me met ruw geweld moet worden bestreden, daar ook in de kringen der Duitsche marxis ten vele waardevolle elementen zijn. die ge wonnen moeten worden voor het Duitsche so cialisme. zooals hij dat nastreeft. Strasser was het ook niet eens met de groote politieke lijn, die de partij schijnt te volgen, nl. het eerst toelaten1, dat. Duitschland tot een chaos wordt, om daarna den nat.-soc. wederopbouw te beginnen. In zijn brief heeft Strasser al zijn functies neergelegd en ook zijn Rijksdag mandaat ter beschikking gesteld. Hitier heeft Strasser geen ontslag uit zijn functies verleend, maar hem medegedeeld, dat hij voorloopig een verlof van drie weken kreeg en dat daarna nog eens over de kwes tie zou worden gesproken. Dat Feder en an dere persoonlijkheden uit de partij thans dezelfde maatregelen als Strasser nemen of denken te nemen, beteekent geenszins, dat een oppositiegroep wordt gevormd, maar dat een zekere richting in de partijleiding tracht Hitier er toe te bewegen, dat hij aan de ver langens van die richting meer het oor leent. FRANKRIJK. De verklaringen, die Herriot en de minister van financiën. Germain Martin, in dc ver- eenigde Kamercommissies van buitenland sche zaken en van financiën hebben afge legd inzake de schuldenkwestie, versterken den indruk, dat de regeering zal besluiten, op 15 December te betalen. Nader wordt nog gemeld, dat Martin zich heeft verzet tegen alle in de laatste dagen voorgestelde tijdelijke oplossingen. De Fran sche regeering kan slechts betalen of niet betalen. Bij de betaling zou men kunnen verklaren, dat de Fransche regeering het Mellon-Beranger-accoord wil onderwerpen aan een revisie. De Kamercommissie voor Financieele aan gelegenheden heeft met 25 stemmen voor en 9 onthoudingen zich uitgesproken tegen den op 15 December vervallenden betalingstermijn uitgesproken en zich tegen een scheidsge recht verklaard. De Commissie van Buitenlandsche Zaken daarentegen heeft met 21 tegen drie stem men de betaling goedgekeurd, evenwel op voorwaarden, welke de regeering der veree- nigde Staten wel niet zal aannemen. Van iedere commissie werden vijf leden aangewezen om gemeenschappelijk een ont werp resolutie aan te nemen. Voor de Se naatscommissies heeft- Herriot o.m. medege deeld, dat zoowel de Fransche als de Engel- sche regeering een derde nota aan de Ver- eenigde Staten hebben gezonden, mits de den 15 December te verrichten betaling zou worden berekend als een gedeelte van het de finitieve schuldenbedrag dat. op een nader te houden schuldenconferentie zou worden vast gesteld. Maandag wordt antwoord verwacht op deze derde nota.De Fransche premier heeft de leden der Senaatscommissie er voorts op op merkzaam gemaakt, dat een weigering tot betaling nadeelige gevolgen zou kunnen heb ben. Vrijdagavond was er nog niets bekend betreffende de houding der Kamer in deze kwestie. Genève. Bemiddelingsformule tusschen het Fransche en Duitsche standpunt? Van gezaghebbende Engelsche zijde wordt medegedeeld, dat in de nachtzitting der vijf groote mogendheden van Duitsche zijde ze kere nieuwe pogingen zijn gedaan om te ko men tot een definitieve regeling der kwestie van rechtsgelijkheid. De Engelschen achten deze pogingen van be lang voor hetgeen komen zal. Principieel is overeengekomen, dat eerst een beslissing in zake de kwestie der i-echtsgelijkheid en vei ligheid moet worden gevonden en dat pas na regeling dezer kwesties beslist zal worden over de eventueele voc**2ettïng der Ontwa peningsconferentie. De omgekeerde procedure, welke door Nor man Davis was voorgesteld, is thans defini tief opgegeven. De vier groote mogendheden zouden thans zijn overeengekomen een gemeenschappelijke formule uit te werken, welke tegelijkertijd re kening houdt met het- Fransche veiligheids- standpunt en de Duitsche eischen inzake rechtsgelijkheid. Commissie van 19 zal de Chineesch-Japansche kwestie bestudeeren. De buitengewone Volken bondsvergadering heeft Vrijdagmiddag met betrekking tot het Chineesch-Japansche conflict een door het presidium voorgesteld resolutie aangenomen, waarin de commissie van 19 opdracht krijgt: lo. het rapport van de studiecommissie, de opmerkingen der partijen en de in de verga dering tot uiting gebrachte meeningen en denkbeelden te onderzoeken; 2o. voorstellen tot regeling van het geschil uit te werken, en 3o. deze voorstellen zoo spoedig mogelijk aan de Volkenbondsvergadering voor te leggen. Bij geheime hoofdelijke stemming beves tigde de Assemblée vervolgens de verkiezing door den Vol ken bondsraad van den plaats - vervan genden secretaris-generaal Avenol tot secretaris-generaal. Eenstemmig werd een resolutie aangeno men, waarin tot uitdrukking wordt gebracht, dat de aftredende sir Eric Drummond zich voor den Volkenbond verdienstelijk heeft ge maakt-. Sir Eric Drummond en Avenol voer den nog het woord. Nader meldt V.D, uit Genève: De Duïtscher Trendelenburg is officieel door den Volken bondsraad benoemd tot ondersecretaris- generaal. Duitschland. Amnestiewet in derde lezing aangenomen. Na een debat van verscheidene uren heeft de Rijksdag de amnestiewet, in hoofdzaak in den door de commissie uitgewerkten vorm, aangenomen in derde lezing. Uit het nieuwe Centrumvoorstel is slechts overgenomen, dat het z.g. hoogverraad door cellenbouw van de amnestie wordt uitgezon derd. De wet is aangenomen met 39o tegen 144 stemmen. Vóór stemden nat.-soc., soc.- dem. en communisten, tegen Centrum, Beier- sche Volkspartij, Duitsch-nationalen, Duit sche Volkspartij en Volkdienst- De voor een verandering van de grondwet vereischte meerderheid van twee derden is daarmede bereikt. Engeland. Sovjet-Rusland bereid tot onderhandelingen over handelsverdrag Op het ministerie van Buitenlandsche Za ken is een nota van den Sovjet gezant te Londen. Maisky, ontvangen van den volgen den inhoud: „Na kennis te hebben genomen van de nota van het ministerie van buitenlandsche Za ken dato 17 October, alsmede van het voorstel van den Minister, onderhandelingen te beginnen over een nieuw handelsverdrag, welk voorstel mij is gedaan gedurende mijn onderhoud met dien Minister op 11 Novem ber, verklaart de regeering van de Sovjet- Unie, dit voorstel te aanvaarden en bereid te zyn tot het voeren van onöerhanöelin- 1 gen." Belast, met het voeren der onderhandelin gen zijn de gezant Maisky en de vertegen woordiger van den Sovjethandel in Engeland Alexander Osersky, De a.s. betaling aan Amerika. Voor het geval de Engelsche regeering blijft bij haar beslissing de den 15 December verval lende betaling in goud te verrichten, zal dit geschieden op zoodanige wijze, dat het goud ter waarde van 19 millioen goud ponden in de Bank of Engeland op Amerikaansch conto „wordt gereserveerd". De regeering moet dan de verhooging der niet gedekte bankbiljetten-circulatie, welke thans slechts ten hoogste 275 millioen mag bedragen goedkeuren. Verwacht wordt dat begin volgende week een bijzondere kabinetszitting zal plaats vinden, waarin een definitieve beslissing in zake de aan Amerika te zenden antwoordnota zal worden genomen, waarvan de tekst reeds thans wordt gereed gemaakt. Amerika. Canadeesch protest tegen aan houding van Britsche vaar tuigen. De Canadeesche minister van Buitenland sche Zaken heeft bij zijn ambtgenoot. Stim- son een scherp protest ingediend tegen de aanhouding en in beslagneming door de Amerikaansche douane van Britsche vaar tuigen. waarvan zij dacht dat deze alcohol smokkelden, terwijl de vaartuigen zich op meer dan een uur afstand varen van de Amerikaansche kust bevonden. Canada heeft te Washington doen weten dat. wanneer de Vereenigde Staten voor die gevallen geen voldoening gaven, het zijn me dewerking zou opzeggen, die het verleent in verband met de Amerikaansche bepalingen tegen de alcohol-smokkelarij. Deze medewerking, aldus Canada, heeft tot gevolg geleid dat er praetisch geen alcohol- smokkelhandel langs de Amerikaansch-Ca nadeesche kust mogelijk is. Polen's tweede nota. De Poolsche gezant te Washington heeft de tweede Poolsche schuldennota aan Stim- son overhandigd. Ook in deze nota wordt uitstel van betaling gevraagd. Polen waar schuwt, dat, indien geen uitstel zal worden verleend, de particuliere leeningen niet zullen kunnen worden betaald. Orickenlancl. Naar het einde der staking te Athene. Het trampersoneel te Athene, dat w;egens loonsgeschillen in staking was gegaan, heeft naar Reuter meldt, den arbeid h-rv..v.. Slechts 40 man weigerden het werk op de gestelde voorwaarden te aanvaraden en werden ont slagen. Ook de bakkers-gezellen zijn weer aan het werk gegaan en men vewacht. dat het per soneel van de gas- en electriciteitswerkcn dit voorbeeld zal volgen. Japan. Opnieuw met uittreding uit den Volkenbond gedreigd. Onder voorzitterschap van den premier Saito heeft gisteren te Tokio een kabinets zitting plaats gehad, waarin werd beraad- Teleurstellend rapport over den chemischen oorlog. (Van onzen correspondent). GENèVE, 6 December 1932. Pessimisme en optimisme wisselden elkan der in de laatste dagen weder af met den ge wonen rhythmus van veranderlijke stem mingen, die in oogenblikken van crisis op een internationale conferentie gebruikelijk zijn. Vanavond is het somberste pessimisme, dat gisteren en vandaag hier heerschte, weder door een veel blijmoediger stemming vervangen. Laat ons hopen, dat ik in mijn volgenden brief een tevredenstellend over zicht over het verloop der ministersbespre kingen zal kunnen schrijven. Op het oogen- blik ziet het inderdaad ernaar uit. alsof Herriot en von Neurath eindelijk bereid zijn geworden tot een oplossing van de moeilijk heden inzake den Duitschen eisch van rechtsgelijkheid in een zin, dien het gezond verstand reeds lang heeft aangeraden: de aanvaarding door Frankrijk van den Duit schen wensch naar rechtsgelijkheid, onder de door Duitschland aanvaarde Fransche voor waarde dat de Ontwapeningsconventie tevens een bevredigende regeling van het veilig heidsvraagstuk zal brengen! In dezen brief wil ik de nog niet tot een eind gebrachte ministersbesprekingen (en vooral het dwaze, den toestand zooveel ver warder gemaakt hebbende Amerikaansche voorstel van een haastige Kerstmis-conven tie en daarna uitstel der Ontwapeningscon ferentie tot 1936) laten rusten, om iets te zeggen over een nieuwe teleurstelling, die de heeren „deskundigen" den ontwapenings vrienden weder berokkend hebben. Ik doel hier op het rapport der commissie van che mische en militaire deskundigen over dc mo gelijkheden van een doeltreffend toezicht op de naleving van een in de Ontwapeningscon ventie op te nemen verbod van de voorberei ding in vredestijd van den chemischen oorlog. Zooals ik in een mijner vorige brieven ver telde. heeft het Bureau der Ontwapenings conferentie in de zoo goed geslaagde zitting van November in beginsel besloten .dat niet slechts de chemische en bacteriologische oor log volstrekt zou worden verboden, doch dat ook iedere voorbereiding hiertoe in vredestijd onder de verbodsbepalingen zou komen te vallen. Intusschen bleek het tijdens de dis cussies noodig, dat een deskundigencommis sie nog eens zou nagaan, of het. praktisch mogelijk zou zijn een nauwkeurig toezicht op de naleving van het verbod van voorbereidin gen tot den chemischen oorlog in vredestijd uit te oefenen. Indien dit mogelijk zou blij ken, zouden dc regeeringen waarschijnlijk ook hun toestemming gegeven hebben tot het verbieden van de voorbereiding van afweer - maatregelen tegen chemische oorlogsmetho den, zooals oefeningen der soldaten en dei- bevolking in het gebruiken van gasmaskers, inrichting van gemeenschappelijke vlucht- verblijven. enz., hetgeen niet. slechts veel be zuinigingen zou hebben mogelijk gemaakt, doch ook een heilzame uitwerking" op de geestesgesteldheid der bevolkingen zou heb ben gehad. Ook voor het vraagstuk van de sancties tegen den staat, die in oorlogstijd het verbod van het gebruiken van chemische oorlogsmethoden schenden zou. werd het van belang geacht, te weten, of men dank zij een goede organisatie van toezicht of anderszins op een strikte naleving van het verbod van voorbereidingen in vredestijd tot den chemi schen oorlog zou kunnen rekenen. Het thans uitgebrachte rapport der tech nische commissie, die uit chemische en mili taire deskundigen bestond, is in dit opzicht zoo ontmoedigend mogelijk. De deskundigen verklaren, dat zij tot. hun leedwezen geen doeltreffend middel tot verzekering van de naleving van de verbodsbepalingen aan de hand kunnen doen. Zij gaan zelfs nog verder en verklaren, dat niet alleen wegens de on mogelijkheid van het uitoefenen van eenig betrouwbaar toezicht op de eerbiediging van zulk een verbodsbepaling, doch ook nog uit andere overwegingen geenerlei praktische be- teekenis aan een verbod van voorbereidingen in vredestijd tot den chemischen oorlog te hechten zou zijn. Wij hebben hier dus een nieuw voorbeeld, dat deskundigen een voor uitstrevend besluit van dc staatlsieden van hun landen trachten ongedaan te maken! De deskundigen wijze in de eerste plaats erop, dat er geen spsciale instrumen ten voor het voeren van den chemischen oorlog bestaan. De chemische oorlog wordt gevoerd met de gewone kanonnen,"de ge wone vliegtuigen, de gewone kegels. Van een verbieden van de vervaardiging, of van hei bezitten van de instrumenten, die tot den Chemischen oorlog dienen, kan onder deze omstandigheden dus geen sprake zijn, tenzij men al het gewone oorlogsmateriaal zou willen afschaffen. In de tweede plaats ontkennen de chemi sche en militaire deskundigen het practische nut van een verbodsbepaling, die tegen het vervaardigen van chemische stoffen, die in den chemischen oorlog zouden kunnen ge bruik: worden, gericht zou zijn. Er bestaan slechts heel weinig chemische middelen, die uitsluitend voor oorlogsdoeleinden kunnen dienen. De groote meerderheid der chemi sche stoffen kan zoowel in den oorlog als op zuiver vreedzame wijze worden aange wend. Bovendien kunnen deze chemische stoffen, zoowel die van de eerste als van de tweede soort, zoo gemakkelijk en zoo snel door landen, waar een chemische industrie bestaat, worden vervaardigd, dat het ont breken van zoodanige middelen op het oogenblik van het uitbreken van den oorlog slechts een kleine vertraging van het aan wenden van d? chemische oorlogsmethoden zou veroorzaken, indien een staat-aanvaller ook het chemische-oorloasverbod zou willen overtreden. De mogelijkheid snel en gemakkelijk groote hoeveelheden chemische-oorlogsmiddelen te vervaardigen is volgens de deskundigen op zich zelf reeds een grond, om van voor schriften tegen het in voorraad aanwezig houden van dergelijke chemische middelen maar af te zien. Bovendien zou echter een internationaal toezicht op de aanwezige voor raden tot een schending van fabrieksgehei men in het leven roepen van een toch onnut internationaal toezicht, dat ten doel zou hebben 4e verzekeren, dat in een land geen grootere voorraden chemische srtoffen. die ook voor den chemischen oorlog zouden kun nen dienen, opgestapeld worden dan voor strikt vreedzame doeleinden noodzakelijk is. Op grond van de praktische onbeduidend heid van een verbod van voorb.reiaing in vredestijd van den chemischen oorlog, voe gen de deskundigen aan deze beschouwingen de aanbeveling toe. dat de staten niet zul len nalaten hun soldaten en de gdheele be volking in afiweermaatregelen tegen den chemischen oorlog te oefenen, opdat een ongeoefendheid in den afweer de verleiding voor een misdadige regeering niet grooter zal maken, om het verbod van den ohe- misohen oorlog te schenden. Wij mogen natuurlijk den deskundigen geen verwijt ervan maken, dat ae chemische stoffen, die voor den chemischen oorlog kunnen dienen, ook voor vreedzame doel einden geschikt zijn! Evenmin als hot hun schuld is. dat de chemische middelen zoo snel kunnen vervaardigd worden, dat zelfs een strikte naleving van het verbod van voorbereiding tot den chemischen oorlog nog geen werkelijke waarborgen brengen zou! Doch pijnlijk doet het aan. dat de deskun digen in hun technisch rapport het bureau trachten te beïnvloeden, dat het van een verbod van voorbereiding in vredestijd tot den chemischen oorlog zal afzien. Zelfs in dien een dergelijk verbod geen groote prak tische beteekenis zou hebben, zou het toch een moreele waarde hebben, indien de staten de beteekenis van een verbod van den che mischen oorlog niet reeds in vredestijd onder mijnen door desniettemin voorbereidingen tot dien verboden oorlog te treffen! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. INGFZONDFN MEDEDFF.LINGF.N a 60 Cts. per regel. Bij Ruwe Gesprongen Handen slaagd over de politieke situat ie. De minister van Buitenlandsche Zaken bracht rapport uit over de besprekingen te Genève en deelde mede, dat de Japansche delegatie alle beslui ten van den Volkenbond, die tegen Mands- joekwo gericht zijn. niet- zal erkennen. Araki, de minister van Oorlog, verlangde, dat Japan uit den Volkenbond zou treden, wanneer de Bond zijn verzet tegen de Ja pansche politiek niet opgeeft. ROEMENIë CONTINGENTEERT. MF.T DUITSCHLAND IN ONDER HANDELING. De Duitsche gezant Schulenburg heef: een onderhoud mot den Rormeem-chen minister van Handel gehad over de invoereontingen- teering, die Roemenië he: plan heeft in te voeren. Slechts de firma's die door de handels- kamers zijn erkend, zullen in het vervolg mogen invoeren, waarbij zij niet boven het quantum van 1931 mogen stijgen. De ver deeling der quota en de verl ening van in- voerlicenties zullen door bijzondere commis sies worden geregeld. De verdeeling over de verschillende wordt door 't minitserie van handel geregeld. Na der; bijzonderheden hieromtrent zijn nog niet bekend. Bovendien zal de National; Bank .beslissingen nemen betreffende do toewij zing van spec ia ie deviezen voor dc betaling van d:n gecontingenteerden invoer. AEROLIET VERNIELT EEN MOLEN. BUENOS AIRES. 9 December (V. DU Te Gualeguaycyu is gisteren een groote aerolfct neergekomen. De steen verwoestte een molen en veroorzaakte een slag. die vele mijlen in den omtrek werd gehoord! De steen drong zes voet den grond in. Gelukkig werden geen personen gewond. HENRY FORD VERRICHT WEER WERKZAAMHEDEN DETROIT. 9 Dec. tReutoi"»Henry Ford. die eenige dagen geleden een breuk-oneratie heeft ondergaan, is thans weer hersteld. Hij heeft gisteren enkele uren in zijn bureau ge werkt. OORZAAK DER ONTPLOFFING TE PREMNITZ NOG NIET BEKEND. RATHENOW. 9 Dec. (V.D.) In -en nieuwe officieele mededeeling betreffende dc ontploffingsramp in dc kunstzijdefabriek lo Premnltz wordt gezegd, dat de nauwkeurige oorzaak nog niet is vastgesteld. Het schijnt echter zoo goed als uitgesloten, dat dc explo sie door acetyleenflesschen is te weeg ge bracht. daar zic.h alle flesschen nog in goe den staat bevinden. Slechts van drie flesschen is het omhulsel beschadigd. Men meent, dat do oorzaak niet bij de centrifuges kan liggen. Men onderzoekt nog. of wellicht de uiteenge rukte centrifuges explosief gas hebben ont wikkeld. maar ook dat li'kt nauwelijks moge lijk. De autoriteiten hebben nog geen verlof gegeven tot de begrafenis der lijken. GIFMOORDENAAR VIERMAAL TF.R DOOD VEROORDEELD GOERLÏTZ. 9 Dec. (V.D.) De gifmoordc- naar Just is viermaal ter dood en eenmaal tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Bo vendien worden de burgerrechten hem vier maal ontnomen, terwijl de kosten van het proces voor zijn rekening zijn. AGENDA ZATERDAG 10 DECEMBER Stadsschouwburg. Wilsonspleln: Opvoering van „Als ouders slapen Luxor Sound Theater: ..De verloren zoon"' en „Moderne bruidjes". 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: Circusfilm .Marco de clown Op het tooneel: Symmëfc Four, elegante acro batiek. 2.30, 7 en 9.15 uur, Rembrandt Theater: „Liebes-Kommando" Op het tooneel: The Barnetts. Scandal and Steps. 2.30, 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Herman Heuff, 107.30 uur. Teylcr's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. ZONDAG 11 DECEMBER Concertzaal: Middagconcert H. O, V., so liste Eveline Lopes Salzcdo, viool, 2.30 uur. Rozekruiser.s Genootschap, Bakenessergr. 13: Voordracht J. Leene „In het Land van den Zonsondergang". 1030 uur: Zaal t Nut: De Soefi-boodschap van Liefde Harmonie en Schoonheid. 11 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 12 DECEMBER Stadsschouwburg: Hollandsch Strijkkwar tet voor de Mij. tot Bevordering der Toon kunst, 8 uur. Concertgebouw kleine zaal: Berber-strijk kwartet voor Beveoka, 8.15 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Herman Heuff, 10—7.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Duym en Keur. Keizerstraat 6. Tel. 10378. Firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6 Tel. 10354,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5