STADSNIEUWS HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 13 DECEMBER 1932 INGEZONDEN MEDE DEELINGEN i Ct*. r*<- FINANCIëN VAN NOORD- HOLLAND. HET ANTWOORD VAN GED. STATEN OP DE AFDEELINGSVERSLAGEN. Aan de memorie van antwoord van Ged. Staten op het verslag der afdcelingen der Prov. Staten van Noord-TIolland waarin de begrooting der provincie voor 1933 bespro ken werd, ontleenen wij: Door eenige leden is de meeding geuit, dat de Provincie er financieel niet goed voor staat. Hebben zij daarbij het oog gehad op de wijze, waarop de Provincie is toegerust om de toekomst tegemoet te gaan? Hunne ongerustheid komt aan Gedeputeerde Staten ongegrond voor. Ook de begrooting voor 1934 zal nog met een batig saldo geopend worden, vermoedelijk niet lager dan dat, waarmede de begrooting voor 1933 aanvangt en in het reservefonds blijft een bedrag aanwezig, dat- het ten behoeve van 1933 daaruit geputte be drag overtreft. Indien dan ook de toestanden in het jaar 1933, die zich in de begrooting voor 1934 zullen afspiegelen, niet ongunsti ger zijn, dan de toestanden in het jaar 1932, waar-van de begrooting voor 1933 den druk ondervindt, mag de hoop worden uitgespro ken, dat verdere belastingver hooging achter wege zal kunnen blijven. Alarmeerend kan het thans voorgestelde op centen tal niet wor den genoemd, noch op zichzelf beschouwd, noch vergeleken met dat, waartoe de andere Provinciën hebben moeten overgaan. De aanstelling van beauinigingsinspectours of het in het leven roepen van eene bezuini gingscommissie moeten Gedeputeerde Staten ontraden. Ged. Staten zijn het niet eens met die le den, die thans het bedrag, dat uit het re servefonds naar het wegenfonds is overge bracht, in het eerstgenoemde terug zouden willen storten. Afgezien van de vraag, of een zoo aanmerkelijke verzwakking van het we genfonds, als daarvan het gevolg zou zijn, toelaatbaar is. meenen zij. dat overweging van de bedoelde terugstorting niet- aan de orde is. nu er in het reservefonds nog f 1.000.000. aanwezig is. Ten aanzien van den post van f 200.000. geraamd voor bijdragen in de kosten van werkverruiming en verdere kosten van be strijding der werkloosheid, wordt opgemerkt, dat deze een stelpost is, waarop kan worden overgeschreven. Overigens mogen Gedeputeer de Staten er de aandacht op vestigen, dat. voor zoover hun bekend is, Noord-TIolland de eenige provincie is. die gelden voor werk verruiming en werkverschaffing beschikbaar stelt. Gedeputeerde Staten hebben zich bij het opmaken van de begrooting de vraag gesteld, of tot een verlaging van de uit de provin ciale kas verleende subsidies zou moeten wor den overgegaan. Zij hebben deze vraag ontkennend beant woord. Waar de Staten in Juli 1925 na zeer uit voerige debatten besloten hebben niet tot verlenging van den arbeidstijd van het ver plegend personeel in de Provinciale Zieken huizen over te gaan was het reeds hierom van Gedeputeerde Staten niet te verwach ten, dat zij in de eerste plaats zouden grij pen naar dit middel, om te trachten bezui niging op de uitgaven te verkrijgen. Wanneer thans met de uitvoering van de Westfriesche kanalen plannen zal worden voortgegaan, zal bovendien eene niet onbe langrijke verruiming van de werkgelegenheid worden verkregen en voorts kunnen worden geprofiteerd van de geringere prijzen waar voor de werken in dc huidige tijdsomstandig heden zullen kunnen worden tot stand ge bracht. Ged. Staten bespreken uitvoerig de opmer kingen óver de tijdelijke saalriskorting. De bezwaren door verschillende leden in het midden gebracht tegen het voorstel tot invoering der' korting, kunnen in twee groe pen worden verdeeld. De ééne categorie van bezwaren richt zich min of mee'r principieel tegen de korting zel ve, de andere groep behelst bedenkingen te gen den vorm. waarin Gedeputeerde Staten het denkbeeld eener korting hebben beli chaamd. Ten opzichte van de eene soort van be zwaren zij in.de eerste plaats er aan herin nerd. dat. gelijk uit de terzake gedane voor dracht blijkt, bij Gedeputeerde Staten niet de illusie heeft voorgezeten, dat door ee'ne salariskorting het deficit der begrooting in eenigszins voldoende mate zou kunnen wor den gedekt. De voornaamste overweging, wel ke hen tot hun voorstel bracht, was veeleer deze, dat nu door zoovelcn een gevoelig of fer moet worden gebracht, het redelijk is. dat ook de ambtenaren die tot dusverre een financieel voor- en nadeel van de heer- schende crisis hebben ondervonden eeh passend aandeel in de algemeene offers bren gen. Voor de leden van hun College gold ge lijke ratio. Gedeputeerde Staten deelen bovendien dc meening van die leden, naar wier oordeel de Overheid in zeer bijzondere omstandigheden van de normale salarisregeling tijdelijk kan afwijken. Voorts zijn thans de omstandigheden van dien aard. dat het te brengen offer geen on- draaglijken last op de ambtenaren zal leggen, ook al maken Gedeputeerde Staten de be schouwingen van sommige leden aangaande de indexcijfers niet tot de hunne. Dat de voorgestelde maatregel door vele leden verwerpelijk wordt geacht, betreuren Gedeputeerde Staten. Zij moeten overigens betwijfelen, of de gronden, waarop dc mee ning dier leden steunt, wel alle deugdelijk zijn Zoo wil het betoog, als zou deze kortingver laging der koopkracht en daardoor benadee ling van den middenstand tpt gevolg hebben, hun weinig aannemelijk voorkomen, Hun College is van meening, dat dc koopkracht van den Noord-Hollandschen ambtenaar, met zijne gunstige salarisregeling, door de voor gestelde korting niet belangrijk wordt aan getast. Evenmin valt in te zien, dat het aan ,.de Overheid" gerichte verwijt, dat zij steeds achteraan komt m?t. het op peil brengen der salarissen, ten aanzien van Gedeputeerde Staten van dit gewest op zijne plaats is. Wat de gemaakte opmerkingen over het advies der Centrale Commissie voor Georga niseerd overleg betreft constateeren Gede puteerde Staten met voldoening, dat die Com missie zich in groote meerderheid met het beginsel der korting heeft vereenigd. Het be lang eener zoodanige uitspraak, waarin Ge deputeerden ook het standpunt van de meerderheid van het personeel onderkennen, mag huns inziens niet worden onderschat. Dat de Centrale Commissie voor Georga niseerd Overleg en hiermede komen Gede puteerde Staten aan de tweede groep van be zwaren niet tot een uitspraak over de uit werking van het beginsel is geraakt, is be grijpelijk. wanneer men bedenkt, dat in die Commissie sterk uiteenloopende belangen vertegenwoordigd zijn. Gedeputeerde Staten kunnen de meening van die leden, volgens welke de loonkorting van grooteren omvang had moeten zijn, niet deelen. Zij geven gaarne toe, dat de voor gestelde korting feitelijk minder dan 6 pet. bedraagt, doch stellen daar tegenover, dat ook nimmer een korting van 6 pet, in uit zicht was gesteld. Door het vrijlaten der eer ste f 1000 van elk salaris, is een vrij krach tige, doch niet onredelijke progressie bereikt en tevens uitdrukking gegeven aan het huns inziens juiste beginsel, dat ook in vele be lastingwetten is belichaamd, dat een be paald, voor allen gelijk minimum, onaan getast worden gegarandeerd. Ten aanzien van den duur der korting in haar voorgestelden omvang, deelen Gedepu teerde Staten het gevoelen van die leden, welke eventueel rekening willen houden met een verder doorwerken der economische cri sis. Indien namelijk de crisis thans nog niet te voorziene, catastrophale afmetingen zou gaan aannemen en op niets anders doelen de woorden „buitengewoon ongunstige, nieu we omstandigheden'' zouden inderdaad termen aanwezig kunnen zijn reeds binnen het tijdsverloop van drie jaren tot invoering eener meer ingrijpende korting over te gaan. De korting zal voor 1933 f 143.150 beloopen. LIGA TEGEN IMPERIALISME EN KOLONIALE ONDERDRUKKING. In „Olympïa" zou Maandagavond o.a. het communistisch Tweede-Kamerlid D. Wijnkoop over den opstand in Indonesië van 1926 spre ken. Daar de heer Wijnkoop vei'hinderd was. verving de heer van Riel zijn plaats. De heer Moestafa, als eerste spreker schet ste hoe de werkloosheid steeds grooter afme tingen aannam, wat z.i. het gevolg was van het kapitalisme. De gevolgen van den ooi-log treffen de ar beiders het meest, en nog is er geen uitweg- in zicht. Kenmerkend voor het kapitalisme is vol gens spr. het terugverlangen naar de vroe gere toestanden, o.a. naar het gildewezen. Scherp steekt het Sovjet-stelsel af tegen de wantoestanden in de kapitalistische lan den. De sociale vormen in de koloniale landen zijn zeer verschillend, doch het stelsel dat het tegenwoordig imperialisme er toepast is verouderd en moet tot botsingen leiden. De ontwikkeling van de koloniën wordt er eveneens door tegengehouden. De boei-en in Indië zuchten onder zware lasten, vooral nu de koloniale cultures in crisistijd moeilijke tijden doormaken. Vroeg of laat moeten de boeren in Indië ook wel tegen het imperialisme opstaan. De tweede spreker de heer Mohamma me moreerde den opstand in Indonesië van 6 jaar geleden en schilderde enkele mensch- onteerende tooneelen die plaats gevonden zouden hebben. De opstand werd onderdrukt, omdat het verzet te jong was. Jaarlijks wei-den millioenen aan Indië ont trekken. en de verarming der bevolking uit zich dichtere aaneensluiting. Doch elke poging tot verzet wordt, volgens spr., door de regeering in de kiem gesmooi-d. Wetsbepalingen worden gemaakt om po gingen tot staking en ontevredenheidsuiting, on welke wijze dan ook. te kunnen bestraffen. Ondanks dit alles gaat de politieke ont wikkeling haar weg, en het Indische volk werkt aan zijn vrijheid. (Applaus!. De heer van Riel als laatste spreker her dacht den opstand in Indië van 1926 even eens. De strijd begon in West-Java, breidde zich van daar verder uit en duurde geruimen tijd. Doch ook eerder waïèn opstanden op ver schillende plaatsen uitgebroken. Vervolgens behandelde spr. de houding dei- politieke partijen t.a.v, de Indische kwesties, en gaf een beschrijving van het verbannings oord Boven-Digoel, en verder ook onderwer pen welke de vorige sprekehs reeds hadden aangevoerd. SCHOUWBURG JANSWEG. In de eerste week van Januari zullen in den Schouwburg Jansweg door de Amster dam sohe Tooneelvrreeniging Dir. Alb. van Dalsum en Defresne, eenige voorstellingen worden gegeven van ..De Affaire Dreyfus" welk stuk momenteel te Amsterdam opge voerd wordt. PERSONALIA. De heer S. Buiskool alhier, is aangesteld tot tijdelijke leerkracht bij het openbaar onder wijs te Schagen. MOTORDIENST. Van 2 Januari tot en met 11 Februari 1933 zal bij de Schoolcompagnie van den Motor- dienst een cursus in motortechniek worden gehouden voor beroeps-officieren en -onder officieren. Aan den cursus zal worden deelgenomen door Majoor J. A. G. van Andel v. h. Reg. Wielr., kapitein J. v. d. Ploeg v. d. Pol. Tr., Ie luitenants Jhr. G. TI. A. v. Kinschot v. h. II Reg. Huz„ Jhr. D. J. A. A. v. Lawick v. Pabst v. h. Korps Rijd. Art.. E. E. Holle v. li. Reg. Gen. Tr., G. Albarda en J. A. M. J. de Hoog beiden v. d. Kon. Mar., M. C. H. Blok v. d. Infanterie. 2e luitenants A. J. W. Becht 2 R.O.A.. A. E. Bueno de Mesquita en S. H. Hoogterp. beiden van de K.Lu.A. De onderofficieren-deelnemers zijn: ser geanten-majoor G. Hinderink 2 R.O.A.. J. v. Zelm en S. Noordermeer beiden K.Lu.A.. ser geanten f wachtmeesters) J. M. Vossenaar R. W„ C. v. d. Velde Reg. Gen. Tr.. J. van 't Ende I R. H.. P. D. Mete, n R. H.. C. Kaste lein 2 Reg. Veld Art., J. Wolff Korps Rijd. Art., G. Alta Pol. Tr. HOOGE RAAD. OVERTREDING HAARLEMSCHE POLITIEVERORDENING. Art. 85 der Algemeene Politieverordening der gemeente Haarlem luidt: „Het is verbo den te venten op openbare wegen en op uren waarop dit in het belang van de open bare orde of veiligheid krachtens openbare kennisgeving van den Burgemeester ongeoor loofd is verklaard". Den bloemenkoopman R. K. te Haarlem was ten laste gelegd, overtreding van in dit artikel bedoeld verbod. De Kantonrechter achtte het ten laste gelegde niet strafbaar op grond dat art. 85 der A.P.V. van Haarlem van rechtswege heeft opgehouden te gelden met de inwerkingtreding der Winkelsluitingswet. De Rechtbank te Haarlem vernietigde dit vonnis en achtte het feit- wél strafbaar, daar bij overwegende, dat genoemd art. 85 een bepaling is in het belang der openbare orde en" veiligheid en derhalve een geheel ander onderwerp regelt dan art.. 8 der Winkelslui tingswet. dat kennelijk slechts beoogt het venten te verbieden op tijden gedurende welke ook de winkels gesloten moeter. zijn. welke verboden der wet niet berusten op hec- motief: „openbare orde of veiligheid". De Officier van Justitie te Haarlem, die het met den Kantonrechter eens was, stelde cassatie in bij den Hoogen Raad, Mr. Wijnveld. advocaat-generaal, heden conclusie nemende, kon zich vereenigen met het vonnis der rechtbank omdat z.i. art. S5 een geheel ander onderwerp regelt, dan de Winkelsluitingswet. Hij achtte hot, zeer be grijpelijk dat deze bepaling wordt toegepast om op drukke wegen verkeersstoornis tegen te gaan. Dit onderwerp staat volkomen zelf standig naast dat der Winkelsluitingswet. Hij concludeerde mitsdien tot verwerping van het beroep. Arrest 9 Januari. Het blijkt wel, hoe oen bijzonderen aanleg de Javaan heeft voor kunstnijverheid. Kr hangt een verdienstelijk schilderij van inlandschc hand en men ziet er kunstig bewerkte kar- bouvenhuid en fraaie uit papier vervaar digde poppen. Van wat regeering en zending doen, krijgt ge een goeden indruk vooral door de groote maquette van het zondingshospitaai te Solo. dat inderdaad zeer uitgebreid is, en door een model van een postvrij, d.w.z. niet uit bam boe gebouwd huis. Interessante bijzonderheden weet de leider van deze tentoonstelling de heer P. Lok. oud-zendeling-onderwijzer u hierbij te vertellen. Hij kan u toonen een collectie lava, zwavel, asch en gesteenten, die hij bij eenbracht na de uitbarsting van de Merapi in 1930. verder koraalsoorten, vlinders, een opgezette schfldnad en. wat niet het minst de aandacht trekt, de befaamde eetbare vo gelnestjes. Er is kleeding uit boombast ver vaardigd en er is een vergiftigd mes. waar mee de menscheneters koppen plachten te snellen, en bovendien geelt de tentoonstel ling allerlei voorwerpen te zien uit het godsdienstig leven der Chineezen. Al met al een zeer opmerkenswaardige collectie, die o.a. ook door scholen bezocht zal worden, die er zeer veel leering uft zullen trekken, doch die voor den oudere evenzeer van een bijzondere bekoring is. INGEZONDEN Voor deri inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet teruggegeven HET HILDEBRANDMONUMENT TE HAARLEM. een bron- en drinkhal werd gebouwd in het Frederikspark tegen den tuin van het Pavil joen. Maar. zooais :n e'.ke badplaats, behoor de er ook eca Kürhaus en Kurgartcn te zijn zooals in Wiesbaden en andere buitenland- sche badplaatsen. De gemeenteraad gaf vergunning in het Fredenkspark een Kurhaus te bouwen, waar concerten en andere feestelijkheden konden worden gegeven, waarvoor tevens het groot ste deel van het Frederikspark door een hek voor het publiek gebruik afgesloten werd. Maar de Kurgasten bleven weg, de schoone droom is niet verwezenlijkt en liep op niets uit. Bs war zü schön gewescn Ss hat nicht sollen sein. De geheele raak liep mis. Men beproefde het gebouw voor andere doeleinden te ge bruiken, doch het gebouw bleek nergens voor geschikt. Er was nog sprake van het gebouw te veranderen voor het Sportfondsenbad, doch het was onbruikbaar. Intusschcn zijn er nieuwe plannen gemaakt voor een geheel nieuw gebouw. Waar zal dit gebouw moeten komen? Op de oude plaats? Het gaat niet: daarvoor is het ontworpen gebouw te groot en zou het bo vendien te dicht op den weg komen. Meer naar achter? Maar wat zal er dan van het parkterrein overblijven? Blijft dit weder ge sloten? Waarom? Er worden daarin toch geen concerten meer gegeven en bij een zweminrichting heeft men geen tuin of park noodig tenzij men er een buitenswembass'.n wil maken. De hoofdvraag is echter: Is het nu wel zoo hoog noodig om juist daar zulk een inrich ting in het leven te roepen. Kan dove niet ergens anders een plaats vinden. De geheele omgeving wordt bedorven door zulk oen reu- zengebouw. Voor een concertgebouw was het «enigszins te verdedigen maar voor een zwem- en badinrichting absoluut niet. Het Brongebouw :s gesloopt, laat. het park weder rijn oorspronkelijke bestemming terug krijgen. dan heeft iedereen er wat aan. Er Is in dc omgeving van Haarlem nog ruimte ge noeg aan bouwterrein om zulk een gebouw te plaatsen In plaats van het te dringen tus- schcn de omgevende villa's. Laat men toch dit mooie park niet verder bedorven, zooals zooveel bij Haarlem bedorven wordt. Terug brengen tot de oorspronkelijke be stemming van speelplaats voor de Jeugd gaat niet meer daar tusschen de woonhuizen, in de nabijheid van de tramlijn en ander- zins, maar wel terug brengen tot het oude Frederikspark zooals het was voor den bouw van het Brongebouw; één geheel van den Kleinen Hout tot de Dreef, behoudens de villa's, die zijn er nu eenmaal en die niet meer gesloopt kunnen worden. Hot Brongebouw ls weg. geen ander en nog grooter gebouw moet de toestand daar bo derven. Als het er staat ls hot te laat: nu kan nog veel voorkomen worden. Men roept allerwegen om parken in en bij steden, waarom dit. park met zijn vele mooie boomen opgeofferd aan een Inrichting, die evengoed elders kan komen. LEONARD A. SPRINGER. li Nadat de heer Sorintrer dit stuk ge schreven had kwam de mededeeling van B. en W. aan den Raad betreffende het in ex ploitatie brengen, den tuin voor meetings en concerten, waarvan wij In ons nummer van Maandag melding maakten. WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING In uw blad van Zaterdag 10 Dcc. wordt, onder het liool'd „Normale Werken" bij de Gemeenten" het standpunt der regcertng weergegeven.. Gaarne zou lk het volgende in uw veel gelezen blad daarover geplaatst zien. Werken In eigen beheer heeft nooit anders dan groote schade aan de betrokken gemeen ten gebiacht. Dat kan leder bij verscheidene gemeenten die het in of na de oorlogsjaren geprobeerd hebben, te weten komen. De wer ken werden bijna de helft duurder dan bij normale inschrijving van aannemers en dit zegt mijns inziens veel. Daar nu voorgesteld wordt normale wer ken uit te voeren met werkloozen in eigen beheer, daarbij de loonen vastgelegd In de klassevcrdeellng bij de collectieve arbeidscon tracten geheel ter zijde te stellen en de ar beiders, geschoold of ongeschoold, aan den arbeid te zetten voor even meer loon dan don steun die zo anders ontvangen zouden, is dit mijns inziens, een verkeerd standpunt. In de eerste plaats kunnen dan alle werkgevers de hoop om een stukje werk te bemachtigen wel laten varen en noodgedwongen ook werk nemer worden, maar in de tweede plaats waar blijft de waarde van het collectieve ar beidscontract? Ik voorzie als men normale werken met werkloozen gaat uitvoeren, in dc toekomst een groote warboel, waarvan het einde en de ellende niet te ovcrzlei* zijn. Op normale werken moeten ook normale loonen. bij het collectief contract vastgelegd betaald worden, met de verplichting, dat allo werkkrachten uit die gemeente waar het wcrle wordt uitgevoerd moeten betrokken worden. Als men hiermede rekening houdt, zal men ln de toekomst veel vlugger tot de normale ca gewone toestanden geraken, Nu nog even iets over het groote rlolee- ringsplan voor de gemeente Haarlem. Dc be staande oude riolcerlng ls absoluut voor zijn taak niet meer berekend. Al reeds weken zijn arbeiders bezig ln dc Vooruitgangstraat en omgeving het te kleine hoofdriool schoon te maken. Hiervoor moet men op afstanden de straat opbreken en een kap van het riool sloopen om er bij te kunnen komen. Dit riool zit vol met vuil. welk vuil normaal in de stadsgrachten geloosd wordt. Zou dit niet Iets zijn voor de Gezondheidscommissie om daartegen te protesteeren. Betere rioleerlngs- werken zijn toch zeker een nooddruft. Het is nu een onhoudbare toestand, zooals ik reeds in mijn vorige ingezonden stukken heb be weerd. Het Rijk ls hier zeker verplicht om met do gemeente samen te werken om dat werk zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen HicTaan zou misschien wel 50 pet, der werk loozen werk kunnen vinden, zonder dat men tot normale werken zijn toevlucht behoeft to zoeken. Hoogachtend. J. H. S. BIJSCHRIFT De inzender heeft meer in de verklaring van den minister gelezen dan daarin stond. Er l.s niet gezegd, dat de minister de nor male werken waaraan werkloozen gezet zou den worden ln eigen beheer bij dc gemeenten wil laten uitvoeren, Integendeel, wij weten uit een andere mededeeling van den minister in de Kamer, dat hij een proef wil nemen door particuliere aannemers ln te schakelen. Over dc loonen die bij normale werken in werkverschaffing uitgevoerd betaald zullen worden staat ook nog niets vast. Ongetwijfeld zullen de organisaties van werknemers en werkgevers bij de vaststelling gekend worden Wat het groote rioleeringsplan betreft i.; de moeilijkheid, dat de gemeente nog niet weet hoe dit gemaakt zal moeten worden. Dit Ss bij de discussie ln den raad dezer da gen duidelijk gebleken. REDACTIE. JUBILEUM J. H. Th. PFAFF. Vrijdag zal de heer J. H. Th. Pfaff, direc teur van het Postkantoor alhier, den dag her denken waarop hij 40 jaar geleden bij de pos terijen in dienst trad. Op 16 Dec. 1892 kwam hij (geboren te Woensel), als surnumerair in functie te Eind hoven. waar hij ongeveer 2 1/2 jaar later tot commies werd benoemd. Van 1 Sept. 1905 tot 1 Juli 1906 was hij in Winschoten, daarna tot 1 Nov. 1908 in Rotterdam werkzaam. Op dien datum is hij beheerder geworden van het bijkantoor Vaillantlaan in Den Haag. dat hij op 1 Jan. 1914 verruilde voor dat aan de de la Reykade aldaar. Twee jaar later ging hij over naar de Inspectie der P. T. T. en op 1 Aug. 1922 is hij benoemd tot adjunct-inspecteur. Van 1 Aug. 1927 tot I Maart 1930 was hij di recteur van het Postkantoor te Zwolle, en daarna in Haarlem. Het zal den heer Pfaff op Vrijdag wel niet aan belangstelling ontbreken. KINDERVOEDING. De vereeniging Kindervoeding reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat: Maandag 170. Dinsdag 157, Woensdag 153, Donderdag 155, Vrijdag 187, Zaterdag 157 porties. Overtonstraat: Maandag 182, Dinsdag 195. Woensdag 200, Donderdag 207, Vrijdag 230. Zaterdag 188 porties. Byzantiumstraat: Maandag 114. Dinsdag 99, Woensdag 127, Donderdag 125, Vrijdag 123, Zaterdag 108 porties. HAARLEM'S GEMENGD KOOR. Even als vorige jaren zal door Haarlem's Gemengd Koor, dirigent Jan Booda, op 2den kerstmiddag in de gem. concert, het Weih- nachts-Oratorium van J. S. Bach worden uitgevoerd. Ook dit jaar zal een jongenskoor medewerken, hetwelk aan de koralen zoo'n mooi relief geeft. BEZWAREN TEGEN EEN GARAGE. De N.V. Algemeene Export- en ïmporUnaat- schappij vJh. P. C. André de la Pon te en Co., verzoekt den Raad haar alsnog vergunning te verleenen tot het bouwen van een garage bij het perceel aan het Kenaupark no. 24 Deze garage zou een lengte krijgen van pLm. 5.50 M„ een breedte van plan. 4.50 M. en een hoogte van 3 M. Zij zou worden gemaakt van geconstrueerd ijzeren wanden en dak spanten, welke geheel met gegolfd plaatijzer zouden worden bekleed. B. en W. hebben deze vergunning gewei gerd, omdat de garage in strijd met het be paalde bij artikel 29 2 b der bouwverorde ning, geheel buiten de ter plaatse geldende achterrooilijn zou worden gebouwd. Vrijstel ling van dit artikel hebben B. en W. niet verleend omdat de afmetingen der garage en haar constructie van dien aard zijn, dat de welstand der omgeving zou worden ge schaad. Aangezien de garage bovendien be halve aan de Rolsteeg ook aan de tuinzijdo een paar toegangsdeuren zou krijgen en zij daardoor ook toegankelijk zou zijn van het Kenaupark af. zou deze zijtuin haar oor spronkelijke bestemming zeker verliezen. Bo vendien zou voor d? omwonenden deze garage meer bezwaren opleveren dan een gewone garage, aangezien in deze garage ook z.g. electrokarren zouden worden geplaatst waar voor ten einde het demonstreeren d:r bat terijen te vergemakkelijken, in de garage een hljschbalk met een kraan (capaciteit 1000 K.G.) zou worden aangebracht. B. en W. stellen den raad voor hot ver zoekschrift voor kennisgeving aan te nemen. EEN BELANGWEKKENDE ZENDINGS TENTOONSTELLING. Een belangwekkende tentoonstelling be trekking hebbende op de zending in Neder- landsch-Indië, vooral op Java, maar ook op do buitenbezittingen, wordt' op het oogenblik gehouden in de consistoriekamer van dc Kloppersingelkerk. Daar zijn op lange tafels bijeen gebracht dc zeer verscheidene voor werpen die het zendingsbureau van de Ge reformeerde Kerken in zijn bezit heeft en die het door het geheele land doet reizen om belangstelling te wekken voor den zendings- arbcid en tegelijk eenige middelen te ver garen om dezen arbeid te steunen. Het ls een alleszins aantrekkelijke collectie, die begint met Javaansche bijbels en eindigt met Nederlandsche boeken over de zending. Daartusschen ligt een reeks van even kunst zinnige als kostbare voorwerpen, uit hout gesneden wajang poppen en een miniatuur gamelang-spel, kunstige in gedreven koper uitgevoerde schemerlampen en pracht ia rijk bewerkte doozen van snijwerk in djatihout. Zeer geachte TIeer Redacteur Gaarne verzoek ik opneming van het vol gende. Zooals de zaken nu staan vraagt men zïch af: Heeft de Haarlemmerhout ruim cén eeuw gewacht op de plaatsing van dit monu ment? Antwoord: Neen! Het gaat hier geenszins om mindere waar- deerinc van het Ilildebrand monument, .lat op zïchzelve zéér schoon mag wezen, noch onx een te kort te doen aan de nagedachte nis van Hildebrand. Eerder doen voorstanders van plaatsing schade aan deze nagedachtenis, door te vergen dat het ééne schoon geofferd wordt, ten koste van het andere! „Hildebrand" kan men elders evengoed plaatsen. Zakelijk kan men dit een tegen overgesteld meening noemen: ZocherSprin ger contra Prof. Bronner. Het, ééne was en het andere moet geboren worden, naar men wil ten koste van het bestaande. Park historisch men kan verder gaan dan Zocher is deze plaatsing onjuist en nog heden druischt zij tegen de sfeer van dergelijke pai'ken in, hetgeen niet uitsluit dat een beeldhouwer zich een bepaald monu ment. mogelijk in den geest van de persoon welke men hiermede herdenkt, gedacht heeft in een parkomgeving. Hier wil men de histoi'ische-aesthetisclie waarde van dit park en ook de waarde van het advies van Nederland'.1? groot ste parkdeskundlge offeren, ten gunste van het oordeel van een niet-parkdeskundlge. Men vraagt zich af, waarvoor zijn eerst- genoemden noodig? Met alle waarachtige waardeering voor het werk van den ontwerper van het monument mag deze toch nfet het oordeel van een ander op zijn gebied zeker even groot des kundige. ter zijde stollen. De beslissing beruste bij deskundigen en dan ieder op zijn gebied en niet aan de toe vallige omstandigheid, dat men op een ge geven moment meerdere stemmen hiervoor heeft doen overslaan. Met dank voor plaatsing. Hoogachtend, W. N. LINDEMAN. DE TUIN VAN HET VOORMALIG BRONGEBOUW. Wat zal er van den tuin van het thans ge sloopte Brongebouw gemaakt worden? Zie daar een vraag, die menigeen in zichzelf ge steld zal hebben, maar totnogtoe door nie mand werd geuit 1). Het terrein heeft een geschiedenis die ve len niet kennen In 1396 schonk Albrecht van Meyeren het terrein dat buiten de poorten cn tegen 't Haarlemmer bosch lag en die Baene genoemd werd, aan de stad Haarlem, om ten eeuwigen dage te dienen Lot speelplaats voor de jeugd, doch later, toen er langs de grens optrekjes en daarna huizen kwamen, werd het terrein tot park maar bleef het dus toch in openbaar gebruik. Het sloot zich aan bij de tuintjes der zomerhuisjes, optrekjes en woningen langs de laan, thans Paviljoens laan. Voor een deel gingen deze woningen omstreeks 1781 over in eigendom van den bankier Henry Hope, die er het paleis liet bouwen, thans in gebruik als Gouvernement? gebouw der Provincie Noord-Holland. Toen Koning Lodewijk Napoleon het Palels van Hope kocht, kreeg hij van de stad ver gunning de Baen bij zijn paleistuin te trek ken. Na zijn aftreden en latcrcn dood kwam er kwestie aan wien het Palcis en omgeving behoorde: er werd een proces over gevoerd, dat ten voordeele van den staat der Neder landen uitviel omdat Koning Lodewijk Napo leon "net paleis met toebehooren met staats geld betaald had en niet uit eigen middelen. Toen dit uitgemaakt was gaf de staat de Baen weer aan de stad terug en werd het weer in algemeen gebruik en door J. D, Zocher tot park Ingericht. Jarenlang bleef het als „Koekamp" bekend. Het was een wei de, waarin koeien graasden, omringd met be plantingen en wandelwegen. Zoo bleef het, totdat de gemeente het onzalige besluit nam er rondom stukken te verkoopen voor villa- bouw. De straat langs de huizen bleef den naam van „de Baan" behouden, het pax'k kreeg den naam van „Frederikspark". Zoo bleef het eenige jaren totdat et weder een keerpunt kwam. Toen eenige jaren geleden ln de Haarlem mermeer een bron van geneeskrachtig water gevonden werd. moest deze geëxploiteerd worden en Haarlem was de aangewezen plaats waar de genezing zoekenden beter ge holpen konden worden dan in de Haarlem mermeer. Men droomde zich een schitterende toekomst voor Haarlem, dat een wcreld-bad- plaatst zou worden. Een leiding werd gelegd en

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7