Met de „Graf Zeppelin" over den Oceaan. Het Belangrijkste. 50e Jaargang No. 15176 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 14 December 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE I.OURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdred.cteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEN 1 EN pC1. WCck 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post f 0.72^$. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Fostgiro 38810 ADVERTENTIëN5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icdcren dag) 1—3 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm-of Beenbreuk f 1 00.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 14 December. De Schulden-comedie. DE POGING TOT AANSLAG OP DEN EX-KEIZER. door HENRI KEGENER. De „Graf Zeppelin" aan den mast te Recife (Pernambuco). De Fransche Kamer heeft het kabinet- Herriot laten vallen. Stevig laten vallen, met een verschil van maar eventjes 215 stemmen. Nu, hij had het ook wel bont gemaakt, mon sieur Edouard Herriot. Hij wou, net als Engeland,, de vervallende termijn van de schuld aan Amerika betalen! Daar moet de Kamer niets van hebben. Die wil heelemaal niet betalen, en bracht monsieur Edouard dus ten val, ofschoon hij aan de betaling voorwaarden wou verbinden, net als Enge land geprobeerd heeft. Amerika heeft de Engelsche voorwaarden al verworpen, zoodat het ongetwijfeld de Fransche ook verworpen zou hebben. Maar zoover is het in Parijs niet gekomen. Deze „blamage'' bleef Frankrijk be spaard. Het zal nu weigeren te betalen, net als België, waar de regeering-de Broqueville is afgetreden en straks een nieuwe regeering gevormd zal worden onder.de Broqueville. U vraagt misschien waarom het geen bla mage is als men in gebreke blijft zijn schul den volgens een gesloten overeenkomst te voldoen, en wel een blamage als men een weigering krijgt op voorwaarden, gesteld met ae bedoeling wèl te betalen. Maar u bent een particulier, met een kleine p, en geen Staat, met een groote S. Op u past deze zonderlinge wereld de particuliere moraal toe, die voor de Staten niet geldend is. Het is niet onvermakèlijk, thans de hoofd artikelen in de Engelsche pers te lezen. Die beijveren zich om eiken dag het publiek dui delijk te maken dat de schuldenregeling van 1923, de overeenkomst volgens dewelke Enge land moet betalen, dood is. Morsdood. Het is een beetje moeilijk dit duidelijk te maken, als men pas verklaard heeft dat men betalen zou zij het dan onder voorwaarden en daarom tracht men het denkbeeld in de harde koppen der Engelsche particulieren te hameren door dagelijksche herhaling. Het laatste betoog dat ik gelezen heb droeg als titel, kort en krachtig, alleen het woord: Dood! In werkelijkheid is alleen de regeering- Herriot dood, en aangezien die overleden is tengevolge van besmetting met het Engel sche standpunt ziet de heele zaak er niet zoo erg best uit. Intusschen verkeert Amerika in nood en kan moeilijk getroost worden door de verzekeringen van den heer Neville Cham berlain, dat Engeland zijn eigen schuldenaren ook voor de volle gevolgen zal zetten. Pluk eens veeren van den Duitschen kikker! De schulden-janboel is nu weer in volle verwarring, het aceoord van Lausanne lijkt haast net zoo dood als de regeering-Herriot, en ik kan niet nalaten er nog eens aan te herinneren dat al die landen, die hun oor logsschulden niet betalen kunnen, milliarden per jaar besteden aan de voorbereiding van den volgenden oorlog. Houden zij daarmee op, dan wordt de wereld eindelijk veilig, komt er vast en zeker een zeer krachtige en blij- veixde opleving, en behoeft men zich over de oorlogsschulden niet meer druk te maken. Ze kunnen dan zonder bezwaar geregeld wor den. De Europeanen kunnen betalen. Ame rika kan concessies doen om de zaak makke lijker te maken. In werkelijkheid draait alles om de ontwa- pening. Het is vele malen in deze rubriek betoogd, en het is nu duidelijker dan ooit. Nu, de vijf groote mogendheden zijn het pas eens geworden over pariteit, over verminde ring, over gemeenschappelijk optreden ter ontwapeningsconferentie om die verminde- riixg „direct" ten uitvoer te brengen. Welnu dan! De gelegenheid voor daden is schooner dan ooit. R. P. HET WRAK VAN DE „P. C. HOOFT". EN HET NAT. CRISIS COMITc. Naar wij vernemen zal het wrak van de P. C. Hooft, dat zooals de zaken thans staan, heden, Woensdag, naar Pernis gesleept wordt, niet onmiddellijk aan het sloopings- werk van het personeel van Simons Scheeps- slooperij worden prijsgegeven. De heer Simons heeft n.l. besloten om het wrak in de haven van de slooperij cenigen tijd voor het publiek tegen eeix matigen en treeprijs toegankelijk te stellen. Vijftig pro cent van het binnenkomend geld zal dan worden afgedragen aan het Nationaal Crisis Comité, terwijl het overige deel bestemd is voor de in verband met dit voornemen te maken onkosten. De Fransche regeering Herriot gevallen op de oorlogsschuldenkioestie. (2e blad. Ie pag.) Hevige treinbotsing bij Luzern; dooden en gewonden. (2e blad, le pag.) Tweede Kamer: Minister Verschuur ver dedigt zijn landbouivbeleid. (2e blad, 2e pag.) Steunactie voor de H.O.V. Comitié van drie personen opgericht (2e blad, 3e pag.) De begrooting van financiën, memorie van antwoord. (2e blad, 2e pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De Schulden-comedie. (le blad. le pag.) Van onzer Londenschen correspondent: Zang en reclame in Londen. (2e blad, le pag.) DE GEARRESTEERDE EEN GEVAARLIJK MISDADIGER. Nader wordt uit Berlijn gemeld, dat de uit zetting uit Nederland van den Duitseher, op verzoek van de Duitsche autoriteiten is ge schied. Dinsdagmorgen na zijn uitlevering aan de Duitsche autoriteiten kon zijn identiteit de finitief worden vastgesteld. Hij bleek te zijn zekere Heiririch Fücker, wonende te Neuss. Het Handelsblad verneemt uit Doorn: De vraag rijst, hoe het den onbekenden Duitseher mogelijk was tot in het Huis Doorn, dat zoo zorgvuldig van de bui tenwereld is afgesloten en onder bewaking staat, door te dringen. Aan de voorzijde van het niet groote. maar fraai aangelegde park. is het poortgebouw over een frontbreedte van 47 meter in een nuchteren stijl opgetrokken; de spraakma kende gemeente doopte het als „Branden burger Tor". Het landhuis, met de twee voor uitspringende vleugels, welke tot aan de dak lijst met klimop begroeid zijn, heeft aan de linkerzijde, waar de vertrekken van den ex- keizer zijn, een toren, waarin de balling zijn werkkamer had. De rechtervleugel is inge richt voor de gemalin van den ex-keizer. Bijzondere zorg is indertijd besteed aan de afrastering van het park aan de achter zijde. Een rij van zware ijzeren palen werd daar in den grond geslagen om gekleed te worden met een vlechtwerk van gegalva niseerd ijzerdraad van bijzondere dikte en waarin op drie plaatsen smalle uitloop hekken worden aangebracht. Aan de zijde van de gemeenteschool en de kom der ge meente Doorn werd een muur van drie me ter hoogte opgetrokken, met het doel het park aan die zijde voor nieuwsgierige blik ken te vrijwax-en. Het Persbureau Vaz Dias verneemt uit Dusseldorf: Heinrich Fuecker, die Dinsdagmorgen vroeg door de Nederlandschc autoriteiten is uitge leverd, is opgesloten in de gevangenis van het grenscommissariaat te Emmerich. Fuecker is 33 jaar oud. ongehuwd en de zoon van eerzame ouders. In zijn joxxgensja- ren was hij hulpbeambte bij de Duitsche spoorwegen. Wegens het stelen van spoor wegmateriaal op het traject tusschen Keu len en Neuss werd hij veroordeeld tot 15 jaar- tuchthuisstraf. Eenige maanden geleden, toen hij ruim de helft van zijn straftijd had geboet, werd hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Voor zijn laatste veroordeeling heeft hij anderhalf jaar in het krankzinnigenge sticht Duelken doorgebracht, waar hij ter observatie was. Bij arrestaties is hij herhaal delijk ontsnapt, hij was altijd zwaar gewa pend. Uit "het eei'ste vex-hoor, dat de politie- en grensautoriteiten te Emmerik Fuckner heb ben afgenomen, is gebleken, dat men hier met een gevaarlijk misdadiger te doen heeft. Ook bij dit vex-hoor simuleerde hij aanvan kelijk zwakzinnigheid, maar, nadat men hem zijn lange lijst veroordeelingen had voorge houden, veranderde hij van houding. Men heeft den indruk gekregen, dat hij inderdaad een aanslag op het leven van den ex-keizer in den zin had. Fuecker zal ter beschikking worden ge steld van de justitie te Dusseldorf. Woens dagmorgen zal hem het eerste gerechtelijk verhoor worden afgenomen door een specia- len ambtenaar van het parket te Diissel- dorf. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Het woord Meneer de President Voor een persoonlijk feit! De anthraciet van HOENDERDOS Geeft warmtezekex-heid! Het is dus alweer bekeken Met- de schaatsenrijderspret. 't Is weer tijdelijk van de (ijs)baan, Schaatsen gaan weer in het vet. O. er kan nog veel meer komen Van het vorstelijke spel. Want één dooi maakt xxog geen zomei', Later krijgen wij 't nog wel. Er is gauw een schaats geslagen. Hier wat vreemd en daar weer fraai. Maar eerst aarzelend onwennig. Nog op zoek naar draai en zwaai. Morgen zou 't wel beter lukken Met den eens zoo forschen slag. Maar er was niet eens een morgen, Anders dan een dooien-dag. Er zijn vele winterteenen. Massa's handen zijn wat rauw En op kiesch verzwegen plaatsen Zijn wat plekken pijnlijk blauw Enthousiaste ijslaveerders Voelen 't weer weer als een strop. Maar het helpt niet, voor een tijdje Is de portie ijs weer op. P. GASUS. De landing te Rio. Terug naar Recife. Op bezoek in een mo torgondel. Dat was weer een matineus begin. Toen we om 5 uur in 't salon verschenen, was het warempel al stevig bezet, hadden zelfs de meeste x-eizigex-s al ontbeten. Toch viel er nog geen Rio te ontdekkexx, zelfs geen kust. Bui ten was het nog groezelig donker, terwijl een vieze mist langs de ruiten van den Zepp trok. die, monotoon ronkend, nu en dan wiegelend op de remous, die steady voortspoedde bovexx dc bax-en. De passagiex-s deden ingetogen. Vanwege 't vroege uur natuurhjk. Er waren cr. die gaap ten, en meer nog die weer vredig sliepen op huix stoeltje. Alleen een der Sarassani-hee.- ren vertelde een grapje. Tegen zes uur weid het lichter, maar wolken en nevel bleven. Aan stuurboord doemden bergen op, donkere bergen, aan welks voetexi geel-wit strand zich scherp afteekende. Van de bx-ug kwam de boodschap, dat er geschoten zou worden. Geschoten met een Mauser-geweer voor de acoustieke hoogte bepaling. kortaf liet echolot genoemd. Mét knaldexi er kort achter elkaar vier vexiijnige schoten. En xxiemand schrok. Toen kwam Rio nader, de schoone vrouwe Rio, maar, helaas, niet „opgemaakt", gehuld nog in het groezelige kleed van den miezori- gen morgen. Aan bakboord passeerden we 't beroemde „suikerbrood", dat alleen en face gezien op een suikerbrood lijkt. Rechts de vesting Santa Cruz. Ja, nu het lichter werd was het toch wel mooi, al die door moeder Natuur vrijgevig rondgestrooide, onder een dikken mantel van gx*oen bedekte bergpar- tijen, die samen, met de machtige baai. Rio dc Janeiro tot een der mooiste havens der wereld maken. In de verte troonde op den spitsen Cox-covado het xxiachtige Christus- beeld. 't Is xxu 6 uur 20. We hangen met ons heele hoofd uit een der stuurboordraampjes van het salon, gexiieten van den frisschen morgenwind. En van het uitzicht vooral. Op de heerlijke baai kerft een juist startende imposante multi-motorige vliegboot diepe schuimgroeven in het water, 't Is een kist van de Pan - American Airways, die naar Recife gaat en daar morgenmiddag zal aan komen. We varen nu over buitenwijken met zanderige wegen en groote huizencomplexen van alleen maar muren, stomme getuigen van diep huisbazenleed, van beklagenswaar dige lieden, die niet meer bij machte zijn den steeds grooter wordenden geldhonger van Moloch Fiscus te stillen. Nu hangen we boven het veld, het militaire kamp van Affonsos. Keurig opgesteld, gelijk een stelletje revue-girls, staan er de lan- dingsmanschappen. In het midden vaxx het veld ligt een vlag, die de windrichting aan wijst, waarnaast in Romeïnsche cijfers staan aangegeven de sterkte van den wind en de temperatuur op het veld. De beide landingstoxxwen, van elk 140 M. lengte, vallen uit. Een paar soldaten hollen toe, pakken de touwen beet. Meex-derexi vol gen. Maar er komen er niet genoeg, het schip stijgt en de mannen aan de touwen laten los, eerst een paar. dan meer, totdat er ten slotte voor de overblijvenden nog taai vasthou- dende jongens geen houden meer aan is. Ge lukkig laten nu ook die los. Snel stijgen we, drijven weer op 'n kleine 200 meter hoogte, met onder den neus van het schip alle touwen uit. twee landingskabels en de spinnen. Met al die franje varen we over dc buitenwijken van Rio, want we zijn af gedreven en moeten opnieuw een ronde ma ken en weer x-echt voor de haven komen te liggen. De uiteinden der beide landingstou- wen kwispelstaarten uitgelaten door de lucht en beschrijven, provoceerend. elegante kron keltjes boven een valsch lonkenden tros hoogspanningkabels. Na 'n tien minuten zijn we rond. drijven weer vóór de haven. Weer zakt dc landings- vlag onder den stuux-gondcl uit en weer hengelen we vier. vijf minuten. Maar de Bra- ziliaxxexi willen niet bijten, kunnexi eigenlijk xxïet bijten, want we zweven nog tc hoog. Ook drijven we weer af. En opnieuw rinkelen de machinc-telegrafen, barst het Muybach quintet weer op „vol gas" los in donderend geronk. En weer maken we een trip over Rio's buitenwijken. De nog altijd uitbundig kwis pelende landingstouwen. wuiven opnieuw „dag-dag" tegen de deixioniscii lonkende varnpyr hoogspanning. Maar de va!erstof- druiven hangen dezen modernen Gliaribriis gelukkig te hoog. En de kabels, die het 'm doen moeten, zijn gelukkig droog. We hebben onze rondvaart weer volbx-acht. zijn weer beland boven die twee straten, die daar samenkomen aan den zoom van hei veld. Die iilustre zwarte matrone daar in het tuintje van het derde huisje van den hoek af en 'haar dierbaar kroost, worden onderhand al „goede kennissen". Ook weten we al heel goed, dat dc buren magere kippen hebben. Bijna staan we nu stil, dalen héél lang zaam. héél behoedzaam. De kabels zijn in tusschen al heel wat korter geworden. Want daar in den neus van het hemelschip zwoe gen, voor ons passagiers onzichtbaar, zes, zeven stoere mannen. Zij hijschen er en trekken. Maar nog wil de landing niet komen. Boos brommen weer de motoren en trekt de Zepp nogmaals een magistrale haal over het heu velachtige land van Rio. Als we weer „om" zijn, knalt nog eens de mauser van het echo- lot en komt onder den gondel de landings- vlag voor de zooveelste maal eens kijken. En weer zakken vve langzaam, behoedzaam. In de deuropening van het portaal van den gondel, voor de geopende „straatdeur" zon den wc kunnen zeggen, staat de martiale, breed geschouderde Kurt Schönhcrr. onze pootige roerganger, dokter, apotheker, werk- ster en postmaster, kortom het factotum, het „Madchen für Alles" van dc „Graf Zep pelin". Nu fungeert hij weer als portier!.... Hij staat daar met opgestroopte hemdsmou wen, steekt zijn zwaar gespierde armen naar buiten en balt zijn vuisten. Doch niet als uiting van 'n vertoornd gemoed. Want wat Schönherr met dat gebaar tot de schuchter naderende Braziliaansche soldaten wil zeg gen, is: „Vasthouden jongens;.... Vasthou den!.... Even nog.... en ze hebben 'm vast, hou den 'm vast. Als gesoldeerd! Aan de beide hoofdtouwen klemt zich fanatiek 't halve vlieggarnizoen van Rio. Er zijn cr. die met handen en voeten aan den kabel bengelen. We voelen 't: het gaat om de eer van het Brazilaansche leger. Ze geven geen krimp. Venijnig bijten al die jongens toe. Voor den Zepp. is er geen loskomen meer aan. Gedwee geeft de reus zich gewonnen. En komt om laag. Dan springen ook de gondelmanschappcn toe. en pakken de schuit. We zijn er. Liggen „voor anker". Precies tien over half acht is 't. Toen verscheen kapitein Lchmann in het salon. Vergenoegd, fijntjes lachend, zooals kapitein Lehmann lacht. We hoorden nu, waarom het zoo lang moest duren om aan den grond te komen, vernamen, dat door een thermisch cl'fect, hoofdzakelijk als ge volg van de in de nabijheid van het vlieg veld liggende bergen, de Zepp. te veel „Auf- trieb". te veel stijgkracht had. Overigens: als de soldaten bij de eerste landingspoging in eens eensgezind aan dc touwen waren gaan hangen, zou het direct goed zijn gegaan. We namen afscheid van onze medepassa giers, die goede hartelijke menschen. met wie we vier etmalen lang in de lucht waren geweest. Een wereld-zakenreiziger, die even voor zijn firma in Rio moest zijn. zeide mis troostig: „Ik benijd u. U gaat met den Zepp. terug, maar ik moet straks drie weken rond hangen op een boot. vóór ik weer thuis ben". Alle retourrcizigers betreuren, dat er niet elke week een Zeppelin „loopt". Merkwaar dig, zooveel vertrouwen als al die menschen al in het luchtschip-verkeer hebben. Gedurende 20 minuten was nu het salon vervuld van veel rumoer. Er werd gejaagd, gehold, geschreeuwd in vier. vijf verschillen de talen, en geduwd met groote koffers, kof fers. die naar buiten moesten tegen koffers, die naar binnen wilden. We dachten heel even den wal op te gaan. Maar eerlijk gezegd durfden we niet. Want heusch: 't is ons eens gebeurd, den Zepp voor onzen neus te zien wegvliegen en te moeten achterblijven. Dat was in Juni bij het bezoek van den „Graf" aan Rotterdam, toen wc zouden zijn mecgo- varen naar Friedrichshafen, doch wegens het plotselinge, een uur te vroege vertrek, het luchtschip mochten nakijken met een koffertje in ouie hand en een zielige» trek op ons gelaat. Sindsdien zijn we vrceselijk voorzichtig geworden en hebben geleerd re kening te houden met de ondoorgrondelijke raadsbesluiten, die des Zeppelin-comman dants zijn: En we hadden goed gedaan. Daar riep ka pitein Flcmmlng al: ..Voortmaken!'t Wordt buiig!We moeten weg"! Want het groote luchtbecst werd onrustig, begon al lichtelijk tc rukken, zoodat de kleine menschjcs aan den gondel dribbelden over den grond. Men repte, men haastte zich. Door een der ramen werden nog koffers naar binnen gegooid. Gauw nog een groote mand met schitterende orchideeën aangereikt, toen floepte het deurtje dicht. Knippen er opbuilen snerpte een fluitje. een, twee, drie. hoep!,... daar gooiden clo Brazi lianen even over acht dc 105.000 kubieke meter als een bal omhoog. Rangdaar roffel-donderden weer do Maybachs, voluit, richtte liet. imposante luchtbeest den kop trotsch omhoog, opzwem- mend naar den luchtoceaan. Onder zijn buik gleed Rio weg. liet schitterende Rio met zijn tropische plantsoenen, zijn palmen-alleecn, statige boulevards, hooge huizen en sprook jesachtige baai. Ergens beneden schreeuw den kinderen blij.-uitbundig. Toen draaide het hemelschip bij. voer weer langs het fort van Santa Cruz en zette koers naar zee. Er werd ver buiten dc kust gevaren nu. Vanmiddag, toen dc „Graf" boven den wijden plas voer, zijn wc op bezoek geweest bij een verren kennis. Men weet. dat daar heelemaal onderaan onder den Zepp stief moederlijk bedacht en bijkans vergeten zou je kunnen zeggen, ook nog een motorgondel hangt. In dien gondel zijn we op visite ge weest. Dc hoofdmachinist, Herr Beuerle. was onze gids. Boven, dicht bij het „Rote Zelf' (dc „Roode Tent" is dc benaming die de Zeppelin-bemanning sedert het Noordpool- drama van dc „Italia" vaix Nobilc, aan het manschappenverblijf van den „Graf" heeft gegeven), trok onze gids zich een flinke com- binaison aan en zette een vliegkap en een groote vliegbril op. Wij. in oen simpel col bertje en met bloote hoofden er naast. Toen zei Herr Beuerle: „Als u losse dingen in uw jaszakken hebt, stopt ze dan goed weg, want het waait buiten". En wc stopten een cn ander weg: een pas poort. ceh blocnote en een propje vieze mü- reisbiljetten. Toen liepen we het gangpad af,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1