HEEMSTEDE Varkenspootjes. Het Bachconcert afgelast. Het Belangrijkste. De laatste reis van de P. C. Hooft. 50e Jaargang No. 15176 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen December 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEN I ENpcr ^ck 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post 0.72j£. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNI3 regels 1.75. cikc regel meer f 035. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 11 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels ƒ030, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-, Overlijden f 600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—, Verlies Duim f75-, Verlies Wijsvinger f 75—Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 15 December. Uit den Raad. De gemeentebeg rooting' na twaalf zittingen eindelijk vastgesteld. En de schadeloosstelling aan Heem stede door de Kroon, ook.... Tegen het einde van de twaalfde zitting heeft de Raad ten laatste de eindstemming over de begrooting gehaald. Alleen de twee communisten hebben daarbij, zooals te doen gebruikelijk is, tegengestemd. Van de lange agenda, die de burgemeester overmoediglijk nog aan het programma van dezen dag had toegevoegd, werden alleen nog enkele hamer- punten afgehandeld. Voor de rest was geen tijd, allerminst voor een zoo vette praatkluif als de behandeling van het Ambtenaren-re glement. die werd uitgesteld. Wij hadden in ons nummer van 10 De cember onder de titels ..Normale Werken bij de gemeenten" en „Het standpunt der Re geering" erop gewezen dat minister Ruys' be kende verklaringen inzake de uitvoering van normale werken in werkverschaffing in lijn rechten strijd waren met het eerder door wethouder mr. Gerritsz en den hoofdinspec teur van de Werkverschaffing, den heer Meyer de Vries, verklaarde De leider van ae rechtschc raadsfractie, de heer Castricum, en ook de heer Visser (C.H.) vroegen B. en W. thans om ophelderingen, waarop wethouder mr. Gerritsz betoogde dat er geen verschil was tusschen zijn verklarin gen en die van den minister. Terwijl hij po gingen deed dit aan te toonen interrum peerde de heer Visser bij herhaling dat hij de zaak onjuist voorstelde, waarop de wet houder tenslotte zeide: „Als ik op dit debat voorbereid was" (het komt mij wel zeer vreemd voor dat de wethouder er niet op voorbereid geweest zou zijn R. P.) „zou ik gezorgd hebben dat ik de Handelingen bij mij had. Dan zou ik niet behoeven af te gaan op een uittreksel van de rede dat door Haar lem's Dagblad vermeld werd." Dit is nu wel het toppunt. Wat wij vermeld hebben in onze critiek van Zaterdag 10 Decem ber was de volledige stenografische tekst, de tekst van de Handelingen dus, van hetgeen minister Ruys over dit onderwerp in de Tweede Kamer verklaard had. En wij ver meldden dat erbij! In den aanhef van ons •stuk'zeiden wij duidelijk: geven wij de officicele tekst van de rede die de minis terenz., terwijl wij de rede zelf tus schen aanhalingsteekens plaatsten. Wij heb ben gewacht met onze commentaar Lot wij de stenografische tekst van des ministers rede, en dus volstrekte zekerheid over zijn verklaringen, in ons bezit hadden. Daarop zegt de wethouder ..het is een uittreksel" en „als ik hier op voorbereid was geweest Polemiseeren met wethouder Gerritsz blijkt een onmogelijke zaak. Als iemand een voudig wit zwart noemt, houdt alles op. Ik condoleer den gemeenteraad met deze wijze van voorlichting van de tafel van B. en W. Natuurlijk werd er in het debat gesproken over het gevaar van aantasting der contract- loonen bij uitvoering van normale werken in werkverschaffing. Ja, natuurlijk. Dat te on dervangen is een der oogmerken van het plan-van Tilburg. Maar dat was geen serieus onderzoek bij de gemeente Haarlem waard! Wethouder van Liemt en wethouder mr. Slingenberg hebben nog uitvoerig gerepli ceerd op de gemaakte opmerkingen omtrent Armenzorg en het St. Elisabeths Gasthuis. Wethouder van Liemt bevestigde de klachten omtrent te langzame werking van den in formatiedienst, die in handen van den Ar menraad is. Er wordt zelfs nu nog op rap porten van October gewaoht. Een eigen in formatiedienst zal misschien niet duurder be hoeven te worden. Als B. en W. het commis sierapport ontvangen zullen zij de zaak na der óverwegen, maar het staat vast dat er verbetering moet komen. Wij hopen dat deze zaak met snelheid behandeld kan wor den, want het is een leelijk hiaat in de wer king van den dienst. Uit de woorden van den wethouder mag men het verwachten. Mr. Slingenberg had gerechte aanleiding tot eenige scherpe woorden aan het adres van den heer Peper. Overigens onderschrijf ik diens eritiek op de geweldige verlaging van de post onderhoud van gebouwen, ^die ook ten aanzien van het Gasthuis geldt. Dat zijn geen bezuinigingen, eerder het tegendeel. Een betoog van den heer Van Tetering, die aandrong op afschaffing van de winkels van de gas- en electriciteitsbedrijven, op grond van de verkeerde overheidsconcurren- tie jegens den middenstand, en die opnieuw het afbetalingsstelsel bestreed, lokte uitvoe rige replieken van wethouder Slingenberg en den heer Reinalda uit. De wethouder wil de winkels niet opheffen en wees op de 15 pet. provisie aan installateurs, waarmee de schade voor den middenstand zooveel moge lijk beperkt wordt. Wat het afbetalingsstel sel betreft, verklaarde hij dat het aantal koopers, dat zijn verplichtingen niet kan nakomen, zeer gering is. Slechts 1 pet. der verkochte artikelen moest teruggenomen worden. De heer Reinalda noemde de bestrijding van het afbctalingsstelsel een oude koe. door den heer Van Tetering uit de sloot gehaald. Hij herinnerde eraan dat de R.K. Midden standsbond reeds in 1927 heeft verklaard, dat het afbetalingsstelsel niet meer weg te krijgen was. (Dat iets „niet weg te krijgen is" wordt genoemd kan men overigens moeilijk als een rechtvaardiging van dat iets beschou wen). En Mr. Bruch heeft het stelsel in 1931 in Provinciale Staten verdedigd. „Die is wel eens meer uit den band gesprongen." riep de heer Van Tetering, en de Raad lachte, in plezierige herinnering aan den vroegeren wethouder van Onderwijs. Terecht merkte de heer Reinalda op, dat het koopen van een huis met een hypotheek er op ook koopen-op-afbetaling is. En ik ben het met hem eens dat het afbetalingsstelsel thans niet weg te krijgen is. Of het zoo blij ven zal is een andere vraag, want het opbla zen van het credietstelsel op dit en ander gebied heeft de wereld al zooveel ellende be zorgd dat de reactie niet zal kunnen uitblij ven. Het is in onzen tijd uitgegroeid tot een soort van nieuwen „windhandel" op allerlei gebied. De historie bewijst dat de wereld zich van dergelijke aberraties altijd weer her stelt, en ik geloof niet dat de heer Reinalda bereid zou zijn het afbetalingsstelsel qua stelsel aan te prijzen. De behandeling van de begrooting der be drijven vond in de avondzitting plaats. Ik verwijs naar ons verslag. Tenslotte deelde wethouder mr. Slingenberg mede, dat een Koninklijk Besluit inzake de „gewone" an nexatie-schadeloosstelling is afgekomen. Haarlem moet f 671.000 plus vijf jaar rente (5 pet.) aan Heemstede betalen, dat f 889.000 plus vijf jaar rente (6 pet.) had gevraagd. De wethouder uitte zijn teleurstelling, en geen wonder. Overigens is er nog de tegen- vordering van Haarlem op Heemstede inzake de exploitatie-verliezen op Tuinwijk. De Kroon heeft bepaald, dat die afgetrokken moeten worden van 't bedrag dat aan Heem stede uitgekeerd moet worden ingevolge art.22 van de Annexatiewet. Het is nu de taak van Haarlem, zei de wethouder, aan Gedeputeer de Staten duidelijk te maken, dat deze ver liezen zoo groot zijn dat Haarlem niets meer zal behoeven te betalen als schadeloosstel ling inzake art. 22 (de andere z.g. extra schadeloosstelling). Die laatste zaak hangt nog steeds. Het is nu nog de vraag wat Gedeputeerden aan Haarlem zullen toewijzen voor die exploitatie-verliezen. Maar voorloopig kan Heemstede zich feliciteeren met hetgeen het op dit chapiter heeft bereikt. R. P. LEZING PROF. JORDAN. Hedenavond zal Prof. Jordan uit Utrecht een lezing houden voor den Protestantenbond over „Instinct en intuïtie bij mensch en dier". Daar ook vele niet-leden vari den Protestan tenbond belangstelling voor deze lezing blij ken te hebben is de toegang vrij. Lichtbeel den zullen het gesproken woord verduidelijken. Prof. Jordan heeft door zijn lezingen voor de school van Wijsbegeerte te Amersfoort en voor de Kennemerkring dier school reeds meerdere malen soortgelijke onderwerpen be handeld die zeer de aandacht hebben getrok ken. DE ANNEXATIE. SCHADELOOSSTELLING. EEN VOORSTEL OM DE BELASTINGEN MINDER TE VERHOOGEN? Elders in dit nummer deelen wij mede de beslissing van de Kroon inzake de annexa tie-schadeloosstelling, die Haarlem aan Heemstede betalen moet ingevolge het over nemen van de woningcomplexen. Wij verne men, dat in Heemsteedsche gemeente- kringen de meening geopperd werd, dat het thans mogelijk zal zijn om te overwegen of Heemstede met een mindere belasting- verhooging kan volstaan dan door B. en W. bij het ontwerpen der begrooting werd voorgesteld. Heden zal deze, zaak waarschijnlijk bij de behandeling der begrooting in den raad ter sprake komen. Eenige definitieve mededecling van de zijde van B. en W. kon op dit oogenblik nog niet gedaan worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN DE TWEEDE KAMER DEBATTEERT maar gaat er mee accoord dat anthraciet van Hoenderdos In iedre kachel hoort! (Te Jutphaas loerd in een rond reizend circus een varken met vijf pooiendat als beziensicaar- digheid optrad, geslacht, omdat het personeel anders niet ie eten had.) Welk een droevige tragedie Heeft zich nu weer afgespeeld, Welk een crisisillustratie Brengt Jutphaas nu weer in beeld. Als j' als varken met het pootje Extra mag gezegend zijn. Denk je: nou, ik sta op pooten, 'k Ben een zwijntje van een zwijn, 'k Maak een prachtige carrière, Ik raak vast niet in de soep, Met mijn pootigheid ben 'k zeker Van een artistiek beroep. Maar helaas, er komt een crisis En de nood komt aan den man, Die het vijfde varkenspootje Niet platonisch £ien meer kan. 't Water staat tot aan de lippen En komt daardoor in den mond, 't Vijfde pootje wordt potage En gaat heel het circus rond. Ach, het leven is een circus En dat circus is in nood. Voor dit pootige artiestje Werd een circus ook de dood. Als 't bij zijn geboorte niet zoo Goed op pooten was gezet. Als 't er nu eens twee gehad had. Was het, denk ik, nog gered. Beide dirigenten van 't Concert gebouw ziek. Het bestuur van de Haarlemsche Bach- vereeniging heeft zich genoodzaakt gezien aan de leden te berichten dat het Bachcon cert van Dinsdag 20 dezer niet kan doorgaan, omdat beide dirigenten van het Concertge bouw-orkest. dr. Willem Mengelberg en Eduard van Beinum, ziek zijn. (Van Beinum werd eergisteravond, na reeds twee van Mengelberg's concerten te hebben gedirigeerd het eerste zonder eenige voorbereiding plotseling ook ziek. moest naar een ziekenhuis worden gebracht en onderging dienzelfden nacht een operatie wegens blindedarmontsteking). HET AMBTENARENREGLEMENT ONTSLAG AAN GEHUWDE AMBTENARESSEN? De heer de Braai, raadslid, heeft voorge steld bij het Ambtenarenreglement voor de gem. Haarlem te bepalen, dat ongevraagd eervol ontslag gegeven zal worden „wegens huwelijk van de ambtenares". De beslissende zitting van het Fransche parlement. Herriot tijdens zijn laatste rede. DOODELIJK AUTO-ONGELUK TE BEVERWIJK. 6 Maanden hechtenis geëischt. Heden, Donderdagmorgen, werd door de Arr. Rechtbank behandeld de zaak van den 21-jarigen bestuurder van een vrachtauto uit Hoofddorp, beschuldigd op Vrijdagmiddag 16 September van dit jaar een doodelijk onge val veroorzaakt te hebben op den Provin cialen weg naar Uitgeest ter hoogte van der. St. Aagtendyk. Drie meisjes liepen naast elkaar op den brceden bilumenweg, op weg naar school. Hoewel het verkeer op dien weg niet druk was, week de bestuurder uit Hoofddorp steeds meer naar rechts en reed tenslotte zelfs over den berm. Hij gaf bovendien geen signalen. De vrachtauto reed van achteren op de meis jes in. met het gevolg dat de 13-jarige Marie Tesselaar onder de wielen geraakte en on middellijk gedood werd. De beide- andere meisjes, de 13-jarige Marie Niesten en de 15-jarige Aagje Tesselaar, werden ernstig ge wond. In den nacht volgend op het ongeluk overleed ook Marietje Niesten in het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk. De wonden van Aagje Tesselaar waren niet levensge vaarlijk. Acht getuigen waren opgeroepen, waar onder d r. II u 1 s t als deskundige. Deze acht hel mogelijk, dat. zooals ver dachte verklaart, in een toestand van ver sul ling het ongeluk heeft plaats gehad, en dat verdachte zich later daar niets meer van herinnert. Dit verklaarde hij op een vraag van den raadsman van verdachte mr. T. A. M'. A. van Löbcn Seis. Een' handelsreiziger reed op 16 Sept. por luxe-auto van Beverwijk naar Uitgeest. Uit de tegenovergestelde richting heeft hij een vrachtauto zien naderen met zeer geringe vaart, welke auto steeds meer naar den rechterkant van den weg kwam. Op de berm liepen drie meisjes, die door de auto wer den ingehaald. De getuige dacht eerst, dat de auto zou stoppen, doch de wagen deed hel niet, reed de meisjes aan en vervolgde zijn weg, ondanks het geroep van getuige, Even later stopte de chauffeur toch en vroeg: „Wal is er?" Hij maakte den indruk zich van niets bewust te zijn. Twee meisjes lagen op den berm, terwijl het derde meisje op den weg lag. Getuige heeft onmiddellijk een dokter gehaald De verbalisant verklaarde dat verdachte gezegd had: ,.'t Is wel mijn schuld". Althans woorden van die strekking. Toen getuige ver dachte hoorde was verdachte in eenigszins overspannen en zenuwachtigen toestand. Verdachte heeft gezegd, dat hij „iets aan de oogen" had, niets kon zien en ineens vlak voor den wagen de 3 meisjes opmerkte; hij heeft geen signalen gegeven. Het 15-jarig meisje, dat gespaard is ge bleven. Maria Tesselaar. zeide dat verdach te nooit geïnformeerd had. Zij kan zich thans weer met een stok voortbewegen. Een andere getuige, die ook per auto ter plaatse was. verklaarde dat verdachte na het geval gezegd heeft: „Geef mij de schuld maar". Op een vraag van den Officier antwoord den twee chauffeurs, die veel op dien weg rijden, dat men er geen last van de zon heeft, behalve misschien 's avonds. Het on geluk is gebeurd omstreeks 1 uur. Gehoord werd luitenant W. van Hulst, als deskundige. Deze heeft de sporen onderzocht die duidelijk een flauwen boog op het gras beschreven, met een lengte van 26 Meter. De auto heeft vlak langs de haag ge scheerd. De remproeven bewezen dat met een snelheid van 30 K.M. en gebruiken van de voetrem de wagen nog 29 M. doorliep. De handrem, die na het ongeluk aangetrokken werd gevonden, werkte bijna niet. Van ver blinding door de zon is getuige bij zijn proe ven niets gebleken. De wagen werd bij het remmen naar rechts getrokken, omdat het linkervoorwiel niet wordt afgeremd. Toen de getuige bij den wagen kwam, die in de zon heeft gestaan, was het benauwd in de ca bine. Er waren geen afvoerdampen. Verdachte verklaart den dag daarvoor 12 uur lang gereden te hebben, en dien dag om 6 uur weer begonnen te zijn. De auto was belast met 2500 K.G. Met aftrek van het op onthoud (laden, lekke band) heeft hij een paar uur gereden. Hij zag de kinderen pas op het laatste moment. Hij heeft steeds last aan zijn oogen gehad van de glinstering van de zon op den weg. Zijn snelheid schatte hij op 25 a 30 K.M. en hij heeft geremd na de aanrijding. Dat hij voor de aanrijding op den berm gereden heeft, weet hij niet meer. Ook kan hij geen vei'klaring geven, hoe het on geluk heeft plaats gehad. Hij wist dat de remmen niet aan de wettelijke bepalingen voldeden en dat de uitlaat lekte, zoodat gas sen in de cabine kwamen. De Officier. Mr. W. M. Paardckoopcr Overman betuigde de deelneming met de familie der overleden kinderen. Het geval dat niets vermoedende kinderen worden aan gereden, is zeer ernstig. Uitvoerig ging hij de getuigenverklarin gen na en kwam tot de conclusie, dat de ver dachte heeft zitten soezen. Hij is gaan rijden, ondanks hij wist, dat de remmen niet in or de waren. De officier wil een voorbeeld stel len eischt een hechtenisstraf van 6 maanden met intrekking van rijbewijs voor 1 jaar. Mr. T. A. M. A. van Löbcn Seis trad als ver dediger op. DE UITZENDING VAN HET AMSTER- DAMSCHE CONCERTGEBOUWCONCERT. In verband met de gewijzigde programma volgorde van het concert op Donderdagavond te geven door het Conccrtgebouworcst, moet de A.V.R.O. afzien van uitzending van het wcr van den heer J. W. van Otterloo, de suite voor klein-orkest. Behandeling van de schuldenktveslie in het Britschc Lagerhuis. (2e blad, lc pag.) Medcdcelingen van wethouder Slingenberg in den raad over de annexatie-schadeloos stelling. (2e blad. 2e pag.) Tweede Kamer; Minister Verschuur tegen verlcetien van steun aan IJmuiden. (2e blad, le pag.). ARTIKELEN. ENZ. R. P.; Uit den Raad. (le blad, le pag,). Jhr. dr. j. c. Mollerus: Tricot goederen cn coniingcntecring. (3e blad. 3e pag.) Het portret van Heinrich Flicker, de man die de gemoederen in beweging bracht door zijn poging tot aanslag op den ex-keizer. Men schrijft ons uit IJmuiden: Het was een eenvoudige, doch Indrukwek kende plechtigheid, de tocht van de P. C. Hooft naar haar laatste rustplaats, het sche penkerkhof in Pernis. Een ontelbare menigte toonde haar medeleven met deze gebeurtenis, die door het sombere weer, dc gchccle ka- naalreis geschiedde in dikken mist. nog des te tragischer leek. Velen hebben gedurende een paar uren den dikken mist om zich heen laten glijden, want ook op haar laatste reis heeft de P. C. Hooft voor een onaangename verrassing gezorgd, want ze kwam veel later dan men verwachtte. Om twaalf uur in de sluis, heetten de con signes, maar het zou even later worden. Het leitje op de.sluiswacht kondigde al aan dat hierop niet gerekend kon worden: „P. C. Hooft 11.14 Hembrug". Hoe dikwijls zou niet dezelfde aankondiging op het bekende leitje 'hebben gestaan? Maar dan was dit fraaie schip, in den bloei van z'n leven op weg naar Insulindc. meevoerende een groot aantal pas sagiers cn een rijke lading, dan wapperde dc driekleur van den vlaggcstok cn de kantoor- vlag in den hoogen mast, die thans, zwart gerookt uit het lood hing. Eerst om kwart voor één ongeveer zagen we liet merkwaardige convooi de grens onzer gemeente overschrijden. Hoog stak het carcas met z'n grillige uitsteeksels boven het water uit. Op de voorplecht liepen een paar man nen handenklappend heen en weer; overi gens was liet gcheele schip dood en verlaten. Het eenige Jeven aan het convooi brachten de slcepbootcn van de firma Goedkoop, die heel, heel langzaam het gevaarte voorttrok ken, nu eens sturende naar stuurboord, dan naar bakboord. Voorop lagen de Pieter Goed koop en de Jan Goedkoop Dzn„ achter de Henrlëtte Goedkoop. Zoo ging het met een begrafenis-gang op IJmuiden af. Kwart over een werd Velsen gepasseerd en t«- ruim twee uur lag het bruine monster. Vooral langs den kanaaloever tusschen de spoorbrug en de sluizen was de belangstelling zeer groot. Bij het klaphekje stonden honderden op den kanaaldijk. De grootste drukte was echter op de Noordersluis. Hot leek wel, of IJmuiden lceggeloopen was. De schooljongens vonden het „fijn", dat deze gebeurtenis zich Juist op Woensdagmiddag afspeelde. Indien dit niet zoo was. zouden er zeker hcpl wat telaat- komers te notceren zijn geweest. Daar lag dan de P. C Hooft in de sluis, •.vaar inmiddels ook de Drente. Utrecht en Hector van Bureau Wijsmuller waren ge arriveerd. welke sleepbooton dc boot van de sleepbooten van Goedkoop zouden overne men. Trossen werden los- en vastgemaakt, fotografen verschoten eenige dozijnen ge voelige platen en na een half uurtje opont houd spanden zich de dikke manillatrosson. Dc P. C. Hooft bewoog zich weer. langzaam maar zeker. Ongeveer 3 uur was het convooi, dat onder leiding stond van kap. M. de Koe in zee. VIJFTIG JAAR GETROUWD. Heden herdenkt het echtpaar P. G. de Looze en N. de Looze-van Renswou, wonende Djambistraat 26. den dag dat het voor 50 jaar in het huwelijk is getreden, Aan belang stelling zal het wel niet ontbreken op dezen dag.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1