ENSCHT GELUKKIG NIEUWJAAR HAARLEM'S DAGBLAD Uit Haarlem's Gemeenteraad. Behandeling der begrooting. NIEUWJAARSWENSCH HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 15 DECEMBER (Vervolg). (Vergadering op Woensdag 14 December). De bioscopen De heer Castricum (R.-K.) vond het een goede gewoonte om de bioscopen op den len Paasch, -en Pinkter- en len Kerstdag gesloten te houden. De heer Re in al da (S.D.A.P.) meende, dat rechtsch een misverstand bestaat wat Zondagsheiliging en Zondagsrust betreft. De burgers moeten vrijheid hebben hun Zonda gen te besteden zooals zij willen. Daarom moet men de bioscopen niet sluiten. De heer Van Dam (V. D.) zei, dat het hier geen zuivere principieele quaestie be treft. Alleen in Haarlem en Leiden bestaat de sluitingsplicht nog. B. en W. van Haarlem hebben, naar spre ker meent, aan de vergunning der bioscoop houders de onrechtmatige voorwaarde ge steld, dat zij hun zaken op die drie dagen moeten sluiten. Als men de Zondagswet wil handhaven, zou men alle Zondagen sluiting moeten voorschrijven. Spreker adviseerde om den sluitingsplicht op te heffen. De heer d e B r a a 1 (A.-R.) pleitte ook voor sluiting op deze drie dagen. Een groot deel der bevolking zou het betreuren als de slui ting opgeheven werd. De heer de R ij k e (C.-H.) zei, dat de bios copen een soort schouwburgen zijn. B. en W. hebben de bevoegdheid om de bioscopen op genoemde dagen te sluiten. De heer B ij v o e t (R.-K.) deelde de mee ning, dat het hier geen principieele quaestie is. Het is zoo iets als het gebed in openbare lichamen. Als dit in een college bestaat, zal geen R.-K. het willen afschaffen, hoewel hij ook niet zal voorstellen het ergens opnieuw in te voeren. Zoo staan de R.-K. ook tegen over de traditie dat de bioscopen op die drie dagen gesloten moeten blijven. De heer Baas (A.-R.) verdedigde ook de sluiting. Voor de A.-R. staat de Zondag hoo- ger dan een feestdag. Liever zagen de A.-R. de bioscopen op alle Zondagen gesloten. Over de motie-Peper, om B. en W. uit te noodigen maatregelen te nemen, dat aan de bioscopen op die drie dagen vergunning voor voorstellingen worden gegeven, staakten de stemmen (17 voor en 17 tegen). Aan de orde was daarna de verdere behan deling der begrooting. Aan de orde was het hoofdstuk Armenzorg en Werkverschaffing. De lieer v. Li e m t 'R.-K.) wethouder, ver volgde zijn rede. Hij had met genoegen door enkele raadsleden hooren pleiten voor de moreele belangen van de werkloozen. B. en W. zullen dit ongetwijfeld doen. Er zal getracht worden het peil zoo hoog mogelijk te houden. B. en W. zullen van ge meentewege zooveel mogelijk doen, terwijl ook particulier initiatief zooveel mogelijk ge steund zal worden. B. en W. zullen er ook in het Vervolg voor zorgen, dat de ambtenaren de werkloozen zoo welwillend mogelijk behandelen. B. en W. handhaven de steunnormen. Heeft de heer Peper of andere raadsleden klachten, dan kunnen zij zich tot B. en W. wenden. Alles zal worden onderzocht en steeds zal naar billijkheid gehandeld worden. Het is niet te voorkomen, dat er onjuisthe den voorkomen bij 4500 gesteunden. De wachttijd voor onderzoek bij steunaan vragen zal ook in de toekomst zoo soepel mo gelijk toegepast worden. Het uitblijven van beslissingen van het Burgerlijk Armbestuur wordt in vele geval len veroorzaakt door het uitblijven van de rapporten. Daarom hebben B. en W. een com missie van hoofdambtenaren benoemd om te onderzoeken hoe die rapporten bespoedigd kunnen worden. Het is niet de bedoeling om den Armenraad daarbij uit te schakelen. In het belang der gesteunden zal evenwel ge maakt worden, dat de rapporten geen weken meer kunnen uitblijven. Het rapport der commissie ls nog niet ingekomen. De rijkscontroleur die eenige dagen bij het Armbestuur en den Werkloosheidsdienst de zaken heeft nagegaan, had weinig aanmer kingen. Alleen was hij er van overtuigd, dat de inlichtingsdienst niet in orde was, omdat de onderzoeken te lang duren. B. en W. hopen, dat de bedragen die nu uitgetrokken zijn voor steun in 1933 voldoen de zullen zijn. Dat B. en W. voor den steun willen laten werken blijkt uit het feit. dat zij de 3-daag- sche werkweek hebben ingevoerd. De werkverschaffing te Castricum heeft spreker nooit volle voldoening gegeven, om dat het zoo weinig productief is. Daarom heeft' spreker in B. en W. de quaestie aan de orde gesteld of het mogelijk zal zijn in werkverschaffing een flinken weg aan te leggen in den Waardcroolder. De werkloozen zullen liever in den Waarderpol- der werken dan in Castricum. Het Maatschappelijk Hulpbetoon zal duur der worden dan het Burgerlijk Armbestuur, maar dat komt omdat het aantal gesteun den steeds oploopt. Bovendien zijn de admi nistratie en de controle verbeterd en dat kost natuurlijk geld. B. en W. zullen de zaak van het verhaal bij vernieuwing ernstig onder oogen zien. Over het algemeen kan gezegd worden, dat het toegepast zal worden op een manier die dooi den beugel kan. Er kan een enkel geval zijn dat het te scherp gebeurd is, maar dat, is niet de bedoeling. Menschen die gesteund zijn moeten als zij werk krijgen, eerst een tijd krijgen om zelf op verhaal te komen voor de gemeente aan verhaal denkt. De Haarlemsche Kantonrechter is buitengewoon humaan in zijn vonnissen wat het verhaal betreft. Bij eenige andere kantonrechters steekt deze houding sterk af. B. en W. zullen den brandstoffentoeslag voor de gesteunden van het Maatschappelijk Hulpbetoon nog eens bekijken. De toeslag is, vergeleken bij 1931, reeds met 30 pet. verbe terd. ij B. en W. hebben uit Den Haag toestem ming gekregen voor de 3 daagsche werkweek op voorwaarde, dat aan de betrokken werk lieden geen kloeding van gemeentewege zal worden verstrekt. Aan den heer van Kessel kan gezegd worden, dat op last van B. en W. het geven van handclsgeld aan gesteunden zoo goed als stop gezet is. Alleen in speciale gevallen wil len B. en W. vrijheid van handelen hebben. Als de heer van Kessel in dien geest zijn motie wil aanvullen, gaan B. en W. daarmede accoord. Mr. Slingenberg (V. D.) wethouder, verdedigde de getroffen bezuinigingsmaatre gelen in het St. Elisabeths Gasthuis. De kos ten op het gasthuis zijn gedeeltelijk vermin derd door de daling van de prijzen van le vensmiddelen. De lieer Peper wees er op, dat het nadeelig saldo in 1931 f 194.000 heeft be dragen, terwijl voor 1933 slechts f 124.000 ge raamd is. Men moet evenwel bedenken, dat 1931 een onvoordeelig jaar was voor de ex ploitatie. omdat toen de groote verbouwing uitgevoerd is. Er worden aan het verplegend personeel wel zware eischen gesteld, maar toch niet t e zwaar. Er bestaan geen klachten bij de zus ters, Integendeel mag geconstateerd worden, dat zij met opgewektheid haar taak vervul len. Vroeger waren er in het gasthuis in ver houding evenwel meer zusters dan in zieken huizen elders. In de laatste maanden is het aantal pa tiënten sterk gestegen. Er zijn nu tijdelijk hulpzusters aangesteld. Er wordt met de be langen der patiënten voldoende rekening ge houden. Het twee keer wasschen per dag is alleen afgeschaft voor de niet bedlegerige patiënten. Het is onwaar, dat er een patiënt in het gasthuis is geweest met een vervuilde wonde. Het medische en het verplegend personeel van het gasthuis is verontwaardigd over deze onware beschuldiging door den heer Peper uitgesproken. De heer Peper had, als hij grond meende te hebben voor een klacht, onmiddellijk naar den directeur, de regenten of B. en W. moeten komen. (Applaus). De heer Peper (communist) had ook eer bied voor het verplegend personeel, maar de bezuinigingsmaatregelen veroorzaken de on- gewenschte toestanden, die in het nadeel van de verpleegsters en van de patiënten komen. Spreger diende moties in. om den raad te laten uitspreken: le. dat aan het personeel van het gasthuis geen grootere loonkortin- gen mogen opgelegd worden dan aan het overige gemeentepersoneel; 2e. B. en W. uit te noodigen met de regenten te overleggen om de personeelsterkte van het gasthuis weer tot de vroegere hoogte op te voeren. De eerste motie werd voldoende gesteund, de tweede niet. Een andere motie door spreker ingediend beoogde om den brandstoffentoeslag van ge steunden te brengen van f 0.75 op f 1. Ook deze motie werd voldoende gesteund. Spreker heeft vernomen, dat bij Maat schappelijk Hulpbetoon 4 controleurs zijn aangesteld, waaronder 2 van buiten de stad. Daaronder was een ..duvelstoejager" die bij Philips gewerkt heeft. Een lid van het Bur gerlijk Armbestuur, die ook gesolliciteerd had, is gepasseerd. Nu moet aan hem wacht geld toegekend worden. Tenslotte vroeg de heer Peper om aan de menschen die 3 dagen per week werken'' ook den Kerst- en Nieuwjaarstoeslag te geven. De heer Castricum (R.-K.) wees er op dat hij bij de algemeene beschouwingen er voor gepleit heeft om nog meer werken te Haarlem te laten uitvoeren als reeds door B. en W. op de begrooting voor 1933 zijn ge plaatst. Daarbij is ook het plan van Tilburg ter sprake gekomen. De wethouder heeft toen gezegd, dat dit niet uitgevoerd kon worden, omdat hij meende, dat geen normale werken in werkverschaffing uitgevoerd mogen wor den. Inmiddels zijn de debatten in de Twee de Kamer gekomen. De minister van binnen- landsche zaken heeft toen een verklaring af gelegd, waaruit gebleken is, dat de regeering er wel toe wil medewerken, om normale wer ken in werkverschaffing te laten uitvoeren als de gemeenten niet in staat zijn om het op de gewone manier te doen. Spreker zou gaarne vernemen hoe B. en W. nu. na deze verklaring, over deze quaestie denken. Tenslotte bracht spreker hulde aan net werk van het Crisiscomité. De heer Mars. het raadslid dat thans reeds eenigen tijd onge steld is, heeft in dit comité ook zeer verdien stelijk werk verricht. Mevrouw Maarschall (S.D.A.P.) hield vol. dat aan de verpleegsters van het gast huis zeer zware eischen worden gesteld. De heer van Kessel (R.K.) handhaafde zijn motie van geen nieuw handelsgeld aan gesteunden van Maatschappelijk Hulpbetoon. De uitzondering, dat B. en W. in enkele uit zonderingsgevallen vriiheid willen behouden, wilde spreker aanvaarden. De heer Meyers 'S.D.A.P.) vond het uit stekend. dat getracht wordt een wg te ma ken in den Waarderpolder. De landeigenaars mogen evenwel niet geholpen worden aan een goodkoopen weg ten koste van de loonen der arbeiders die daaraan zullen werken. Door den heer Castricum is gewezen op de Kamerdebatten. Dat zal ongetwijfeld ieder doen. In Haarlem wil de groote meerderheid van den raad er evenwel niets van hebben om normale werken te laten uitvoeren tegen werkverschaffingsloonen. De heer Visser (C.H.) had met genoegen vernomen, dat B. en W. willen trachten meer werk te laten uitvoeren. Het heeft ons ge troffen, dat er in de Tweede Kamer andere klanken zijn vernomen, dan hier in den raad zijn gehoord. Spreker las een gedeelte van de rede van den minister van binnenland- sche zaken voor. Er is hier gezegd, dat het rijk geen steun zou geven voor uitvoering van normale werken in werkverschaffing, maar het is gebleken, dat de regeering w e 1 wil steunen. Spreker hoopt, dat de woorden van den minister invloed te Haarlem zullen uit oefenen. De moeilijkheid is het te betalen loon. Spreker begrijpt, dat de arbeiders er bezwaar tegen hebben, dat de loonen worden ver laagd Maar kunnen B. en W. niet trachten een oplossing in deze te vinden? Het zijn hier toch geen gewone normale werken. Als een gesteunde nu 18 gulden steun krijgt, be- teekent dit 30 werkuren. Kan er nu niet iets gedaan worden om bijvoorbeeld 4 dagen per week te laten werken? Dat het werk dan langer duurt is geen bezwaar. De beide wet houders (Armenzorg en Openbare werken) kunnen hier uitstekend samenwerken. De heer Wolzak (A.R.) vroeg of het niet mogelijk is te bewerken, dat de rapporten van den Armenraad spoediger binnenkomen? B. en W. van Haarlem hebben zich er even wel zelf tegen verzet dat het personeel van den Armenraad werd uitgebreid. Als er 1932 T medegewerkt wordt dat er meer personeel komt, kan de Armenraad vlugger werken. Een eigen informatie der gemeente zou zeer veel geld kosten. Bovendien mag toch ge hoopt worden, dat er een einde aan de crisis komt. Is het de bedoeling, dat B. en W. zelf zullen beslissen over het instellen van zoon eigen informatiedienst, of zullen B. en W. daarmede bij den raad komen? Verder verdedigde spreker de in het gast huis ingevoerde bezuinigingen. De heer Boes (V.D.) was het eens met een deel der motie-Peper, namelijk om geen nieuwe salarisverlaging toe te passen op het personeel van het gasthuis. Spreker zou de leerling-verpleegsters evenwel buiten be schouwing willen laten, omdat dit een ander geval is. De heer Oversteegen (Communist) hield vol, dat het verhaal onbillijk wordt toe gepast. Spreker vroeg te voldoen aan het verzoek van het werkloozen agitatie comité om ver warmde lokalen voor de werkloozen beschik baar te stellen. De heer R e i n a 1 d a (S.D.A.P.) besprak de bijdrage die de gemeente aan den Ar menraad moet geven. Het is verkeerd, dat gesteunden door verschillende personen be zocht worden om een onderzoek naar hun omstandigheden in te stellen. Daarom is in dertijd de Armenraad aangewezen voor de informatie. zijn den laatsten tijd ernstige klachten vernomen over het informatiewerk van den Armenraad. Er zijn rapporten die al 6 weken onderweg zijn. De gesteunden wor den daarvan het slachtoffer. Als wij den Ar menraad evenwel uitschakelen, dan moet de gemeente een eigen informatiedienst instel len. Hoe staan B. en W. tegenover de gestie van den Armenraad? Als het zóó slecht is als B. en W. hebben laten doorschemeren, zou spreker voor 1933 geen 39.500 willen toe staan voor den Armenraad. Spreker geeft den heer van Kessel In overweging zijn motie in te trekken. Het !s verkeerd uit te spreken om nooit of slechts bij hooge uitzondering handelsgeld te geven, want dit kan in het nadeel der nooddruftigen zijn. De heer van Liemt (R.K.) wethouder, zei. dat het Crisiscomité ook klachten heeft over het lang uitblijven der rapporten. Thans hapert er nog al wat aan den in formatiedienst van den Armenraad. Er wordt nog op veel rapporten van October gewacht. Een eigen informatiedienst zal misschien niet duurder behoeven te worden. Als B. en W. het rapport der commissie ontvangen, zullen zij de zaak nader overwe gen. Het staat evenwel vast, dat er verande ring moet komen. De informatiedienst moet goed zijn. Bij Maatschappelijk Hulpbetoon zal in het vervolg dezelfde brandstoffentoeslag ge geven worden als bij den Werkloozendienst. B. en W. zullen overwegen wat zij kunnen doen voor de menschen die drie dagen per week werken wat de Kerst- en Nieuwjaars- uitkeering betreft. De menschen die 3 dagen per week werken hebben reeds toeslag voor brandstoffen. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.), wethouder, wilde nog iets zeggen over het gesprokene in de Tweede Kamer over steun voor normale werken. Haarlem's Dagblad heeft gemeend, dat er verschil is tusschen hetgeen spreker eenige weken geleden in den raad heeft ge zegd. en dat overeenstemde met de verkla ring van den hoofdinspecteur der rijkswerk verschaffing en hetgeen de minister thans in de Kamer verklaard heeft. Die tegenspraak is er evenwel niet. Er is geen oogenblik spra ke van geweest, dat voor normale werken een cent steun door-dé regeering aan de ge meenten gegeven zat worden als die werken normaal uitgevoerd worden. Alleen zal ge- 1 steund worden als het werk vervroegd wordt, of dat de machinale kracht wordt uitgescha keld. Als het werk dus niet gewoon wordt uitgevoerd, want dan wordt het immers een abnormaal werk. De minister en ook B. W. wijzen af, wat de heer Visser nu blijkbaar wil, om normale werken tot abnormale wer ken te maken, om daardoor den steun van het rijk te kunnen krijgen. De heer Visser: Uw lezing van de zaak is in strijd met hetgeen door den minister in de Tweede Kamer is gezegd. U stelt de zaak opzettelijk verkeerd voor De voorzitter: die uitdrukking kan ik niet toelaten. De heer Visser: ik houd vol, dat U on juist bent in uw voorstelling. De heer Gerritsz: als ik op dit debat voorbereid zou zijn, zou ik gemaakt hebben, dat ik de Handelingen bij mij had. Dan zou ik niet behoeven af te gaan op een uittreksel van de rede die door Haarlem's Dagblad ver meld werd. De heer Visser wil de normale werken ab normaal maken, om die dan met lage loonen te kunnen uitvoeren. De heer Visser: u verdraait de zaken. De heer Gerritsz: wij gaan op den ouden weg voort en als er binnenkort voor stellen van B. en W. komen om werken in werkverschaffing uit te voeren, dan moet de heer Visser niet denken, dat dit een gevolg van zijn ijveren in den raad is. De heer de Rijke (C.H.): aan u dan de eer! De motie Van Kessel (handelsgeld) werd door B. en W. overgenomen. De motie-Peper <om geen extra korting toe te passen op de loonen van het personeel van het gasthuis) werd verworpen met 22 tegen 11 stemmen. De bedrijven. De heer V a n Tetering (R.K.) bracht hulde aan het college van B. en W.„ speciaal aan den wethouder van financiën. Voorts pleitte hij er voor om de winkels van het gas- en electriciteitsbedrijf op te heffen. Zij doen de particuliere middenstanders concur rentie aan, vooral door het af te keuren af betalingssysteem. Het zijn niet alleen toon- kamers. Waarom kan niet een zuiver com- mercieele rekening van die winkeltoonka- mers opgezet worden? Als men dat zou doen, zou blijken dat er verlies op geleden wordt. De duurste artikelen worden op afbetaling gegeven, terwijl het steeds de bedoeling van den raad geweest is, dat alleen artikelen in eenvoudige uitvoering op afbetaling ge; ven zouden worden. Vele menschen werden het slachtoffer van die afbetalingsmetho de. Spreker zou gaarne vernemen, hoe de af betalingscontracten door de gemeentebedrij ven afgewikkeld worden. De ingezetenen moeten ook tegen zichzelf beschermd wor den. Het is nog altijd beter brood in de kast te hebben dan een stofzuiger te hebben die men moet afbetalen. De heer Keer wolf (S.D.A.P.) vond het onjuist, dat wel eens door de bedrijven drukwerk gegund is aan drukkers die zich niet houden aan het collectief arbeidscon tract. De heer Wester veld (S.D.A.P.) vroeg of het niet gewenscht zou zijn het groote bedrag van vlottende schuld der bedrijven in een vaste schuld om te zetten, opdat er voor geleend kan worden. De financieele positie der gemeente wordt daardoor ver licht. Nu is het afschrijvingspercentage aan B. cn W. overgelaten. Het is beter dat de raad dit regelt. Nu blijkt'dat er aan de bedrijven verschillende'methoden gevolgd worden. Wat de winst van het grondbedrijf aan- UW VRIENDEN EN CLIENTèLE EEN gaat, heeft spreker den indruk dat alleen met de bruto winst op de gronden gerekend wordt. Met de bedrijfskosten wordt niet ge rekend. De kosten worden verschoven naa; de niet-verkochte gronden, waardoor d; schuld vergroot wordt. De netto-winst op de verkochte gronden is belangrijk klei', ner. Er is verleden jaar voor f 1.500.000 aan grond verkocht. De winst daarop was nies f 393.000, maar zeker f 60.000 minder': Bo vendien blijkt, dat de gemeente door het grondbedrijf ook meer rente laat betalen dan zij zelf moet uitgeven. Daardoor word: de winst ook opgevoerd. In 1931 is daardoor f 90.000 uit de buitengewone middelen via het grondbedrijf naar de gewone middelen der gemeente overgebracht. Op die manier komt er niets terecht van de sociale taak van het grondbedrijf. De fout is dat twee wethouders over het grondbedrijf gaan, namelijk de wethouder van financiën en de wethouder van open bare werken. De bedrijven moeten de winkels niet op heffen. Er wordt door de winkels verdiend. De gaswinkel verkocht in één jaar met een winst van f 8300. Het bedrag der gasver- bruikers is met de winkels gediend. Daarom moeten ze behouden worden ook al is di*. in het nadeel der installateurs. DOOR MIDDEL VAN Ook dit jaar zullen wij in ons nummer van ZATERDAG 31 DECEMBER weder gaarne NIEUWJAARSWENSCHEN in Haarlem's Dagblad opnemen volgens het tarief van 60 cent voor het minimum van vier regels, elke regel meer 15 cent. Men zende ons slechts het hieronder afgedrukte inteeken- biljet ingevuld terug, vergezeld van het verschuldigde bedrag en wij doen de rest, veel goedkooper en tevens op veel grooter schaal dan U langs welken anderen weg ook uw wenschen zoudt kunnen overbrengen. Reeds is ons een belangrijk aantal ter plaatsing op gegeven. Wanneer gij hier nog niet toe behoort, doet het dan nu. Ondergeteekende verzoekt piaatsing van onder- staanden Nieuwjaarswensch in Haarlem's Dagblad van 31 December 1932 op kolom ter hoogte van regels. Het bedrag ad f gaat hierbij. De middenstanders hebben er niets op te gen om met een collega te concurreeren, het brood uit den mond te stooten. De gemeen te is ook niet anders dan een concurrent, Men moet de middenstanders niet kunstma tig in het leven willen houden. De groothan del ondermijnt den middenstand. Het is ver keerd, dat de gemeente voor den verkoop van artikelen in de gemeentewinkels een deel van de winst aan de installateurs uitkeert. Mevrouw Maarschall (S. D. A. P.) meende, dat het tweemaal vuil ophalen be zwaren blijft opleveren. Het publiek gooit het overtollige vuil nu zelf weg. waardoor het aanzien der stad er niet op verbetert. Kunnen B. en W. niet medewerken om althans in de wintermaanden, als er veel huisvuil is, in de wijken waar 't meest noo- dig is weer driemaal vuil op te halen. De heer Reinalda (S.D.A.P.) zei, dat de heer van Tetering over het vraagstuk der afbetaling een oude koek heeft aangesneden. Hij heeft geen nieuw geluid laten hooren.In 1927 heeft de R. K. Middenstandsbond reeds uitgesproken, dat het afbetalingssysteem niet meer uit de wereld te krijgen is. Bovendien zou daarvoor een wettelijke grond zijn. Al leen de verkeerde uitwassen kan men tegen gaan. Sommige verkoopers maken de mis standen. Als maatschappelijk stelsel moeten zij het afbetalingssysteem in eere houden. Ook de overheidsbedrijven. In 1931 heeft de anti-x-evolutionnair Mr. Bruch in de Prov. het afbetalingssysteem voor electrici- teitsbedrijven verdedigd, zelfs het cadeau stelsel. De heer Vah Tetering (R.K.)de heer Bruch is wel eens meer uit den band ge sprongen (gelach). De heer Reinalda (S.D.A.P.)van je vrinden moet je het maar hebben! Het koo- pen van een huis met hypotheek is ook koopen op afbetaling. De taak van de over heid is om de nuttige gebruiksartikelen, on der het bereik te brengen van de burgers die niet bij machte zijn die contant te koppen. De heer Slingenberg V.D.)wethou- wer, zei, dat de gemeentewinkels behouden moeten worden. De middenstand wordt even wel in den verkoop ingeschakeld. Daardoor wordt bereikt, dat de schade aan den mid denstand zooveel mogelijk beperkt wordt. Aan den middenstand wordt 15 pet. provisie gegeven. Alleen, als een kooper in den ge meentewinkel geen installateur opgeeft komt die 15 pet in de gemeentekas. Opheffing der toonkamers zou een schade post voor de gemeente beteekenen, want de installatie heeft veel geld gekost. Spreker wil medewerken om voor de win kels een commercieele exploitatierekening op te zetten. Het is niet juist, dat er artikelen in de weelderigste uitvoering in afbetaling worden verkocht. Dit zou trouwens tegen de bedoe ling van B. en W. zijn. Spreker is het eens met de opvatting van den heer Reinalda over het afbetalings systeem. De koopers moeten in staat zijn om hun verplichtingen na te komen. Het aantal personen dat de verplichtingen niet kan nakomen is zeer klein. Slechts 1 pet. moest teruggenomen worden. Het is van de directeuren der bedrijven niet te eischen. dat zij weten op welke druk kerijen het collectief contract geldt. Boven dien is het de vraag of het financieele be lang der gemeente daarmede gepaard gaat. De heeren Keer wolf en Groenen- daal (S.D.A.P.): dat is wel zeker, de groote drukkerijen kunnen beter geïnstalleerd zijn dan de prutsdrukkerijen die buiten het con tract werken. De heer Slingenberg: Als dat zoo ïs, dan willen B. en W. de zaak nog een bekij ken. De gemeente meende goedkooper uit te kunnen zijn. Over de opmerkingen van den heer Wester- veld het volgende: De gemeente mag geen leening sluiten voor vlottende schuld der bedrijven. Bovendien zal in de toekomst niet veel geld opgeno men behoeven te worden voor uitbreiden, omdat de bedrijven nu capaciteit hebben voor vele jaren. De afschrijvingspercentages bij de be drijven worden aan de practijk getoetst, de verschillen zijn gemotiveerd. In beginsel is het juist, dat de winst van het grondbedrijf bruto is. Practisch heeft het evenwel geen waarde, omdat de inkom sten uit de gronden ook niet bij het bedrijf getrokken worden. Er is daaruit f 41.000 in gekomen. Spreker zal het systeem door den heer Westerveld aanbevolen, evenwel nader bekijken, om die zoo mogelijk toe te passen. Van de in den loop van het jaar verkochte gronden wordt wel rente in rekening ge bracht. Dc heer Van Liemt (R.K.) wethouder, zei dat er den laatsten tijd weinig klachten komen over het tweemaal vuil halen door de reiniging. Driemaal vuil ophalen is aangena mer voor de burgerij, maar er zijn f 20.000 per jaar mee gemoeid. Men moet er zich in schikken, omdat die f 20.000 voor an dere doeleinden broodnoodig zijn. Als de gemeente in betere omstandigheden komt kan het drie maal ophalen weer her steld worden. Toen er driemaal vuil gehaald werd, vond men ook vuil in de grachten en op andere plaatsen. In den laatsten tijd is er weer meer zorg besteed aan het toilet der stad. De heer Castricum (R. K.) vond de gemeentewinkels geen zuivere toonkamers. Het moet zoo worden, dat er alleen verkocht moet worden via de erkende installateurs. Als er een motie in dien geest komt, zou spreker die steunen. De heer van Tetering (R. K.) stelde een motie in dezen geest voor. Mevrouw Maarschall (S. D. A. P.) diende een motie in om B. en W. uit te noo digen maatregelen te nemen om in de win termaanden drie maal per week vuil op te halen. De heer Westerveld (S. D. A. P.)dq

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6