Tégen ruwe huid HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAC 15 DECEMBER 1932 f 40.000 aan huur zijn ontvangen van de gronden die niet verkocht zijn. Dat heeft met de winst op de verkochte gronden niets te maken. Mevrouw Scheltema (V. D.) erkende de juistheid van het betoog van mevrouw Maarschalk Het twee keer vuil op halen heeft bezwaren. Is het niet te doen om den derden- keer te laten doen door arbeiders die drie dagen per week werken? De heer Klein (R.-K.): het is uitstekend om 3 keer vuil op te halen gedurende het geheele jaar. De burgemeester heeft de inge zetenen indertijdWpgewekt geen arbeiders te ontslaan, het is daarom niet goed, dat de ge meente zelf personeel ontslaat, hoewel dat tegen de belangen der volksgezondheid is. De heer de Braai (A.-R.) meende, dat er geen gegronde klachten zijn over het twee keer vuil ophalen. Bovendien de bezuinigings maatregelen maken het noodzakelijk. De heer Gr oen endaal (S.D.A.P.) vroeg in het vervolg alleen opdrachten te geven aan drukkers die de C. O. aanvaard hebben. De heer Slingetiberg (C. D.) wethou der, zei, dat de gemeente de drukkerijen zon der de C. O. niet kunnen uitsluiten. De goed koopste aanbiedingen moeten aanvaard wor den. Tegen de motie van Tetering c.s. heb ben B. en W. geen bezwaar, zij nemen die over. Spreker ontraadde de motie van me vrouw Maarschalk Er zijn geen gegronde klachten. Waar wil de raad het geld van daan halen om drie keer vuil op te halen? Het geld zal dan ergens anders op bezuinigd moe ten worden. De hoogere brandstoffentoeslag zal al weer f 600 per week kosten. De heer Van L i e m t (r.k.) wethouder, wij zullen overwegen of het in de 3 daag- sche werkweek kan. Het is evenwel de vraag of het normaal werk is. De motie moet even wel ontraden worden. De heer Gerritsz (s.d.a.p.) wethouder; als de motie aangenomen wordt, dan kan het niet in de 3 daagsche werkweek, want dan maakt het rijk bezwaar. Het geld dat in de 3 daagsche werkweek wordt uitgegeven, komt later in aanmerking voor de vergoe ding die het rijk aan de gemeente geeft in gevolge de gemeentefondsbelasting. Mevrouw Maarschall (s.d.a.p.): ik ben bereid om voorloopig de motie in te trekken. De heer Oversteegen (communist) dan neem ik de motie over. De Voorzitter: B. en W. willen in de volgende vergadering advies uitbrengen over de motie van mevr. Maarschalk De heer Reinalda (s.d.a.p.): na deze toezegging zal ik tegen de motie Oversteegen stemmen De motie-Oversteegen werd verworpen met 33 tegen 2 stemmen. Hierna was aan de orde het voorstel van den heer Keerwolf om alleen drukwerk te gunnen aan drukkers die onder de C.O. wer ken. De heer Pepe r (Communist) was daartegen omdat er ook prijsafspraken in het contract zijn betrokken. De heer Gerritsz (s.d.a.p.) zei, dat de prijsafspraken niet in de C.O. staan, maar in een overeenkomst tusschen de werkgevers onderling. Het is voldoende als de werkge vers waar de gemeente laat drukken vol doen aan de arbeidsbeidsvoorwaarden van de C.O. of daarmee gelijk te stellen. De heer Visser lC.H.)' pleitte voor de erkenning der C. O. De heer Slingenberg (ViD.)wet- houder„zei dat er gelijke arbeidsvoorwaarden kunnen zijn bij ongeorganiseerde drukkers. De heer Keerwolf (s.d.a.p.): dat be staat niet. Ongeorganiseerden hebben bij voorbeeld geen pensioenregeling voor het personeel. De motie-Keerwolf werd door de meerder heid van B. en W. overgenomen. De raad nam daarop de motie met 27 tegen 8 stemmen aan. Openbare Werken. De heer Gerritsz (s.d.a.p.) wethouder; zei dat alsnog op de begrooting gebracht moeten worden f 2100 voor het herstel der torenklokken en f 3500 voor onderhoud der Janskerk. De raad keurde dit goed. De heer Van Kessel (r.k.) stelde voor den geheelen Zijlweg te asphalteeren tot aan de grens der gemeente. De heer Gerritsz (s.d.a.p.) zei, dat B. en W. f 80.000 hebben uitgetrokken voor de asphalteering tot de Julianalaan. Als het mogelijk is zullen B. en W. verder gaan, maar beslist toezeggen kunnen zij het niet. Het overige deel van den Zijlweg zal in elk geval goed bestraat worden. De heer Klein Schiphorst (r.k.) steunde het voorstel van den heer Van Kes sel. Het verbeteren der bestrating van dit deel van den Zijlweg zal f 30.000 a f 40.000 kosten. Dat is niet economisch werken. De heer Reinalda (s.d.a.p.): als de tramrails weggenomen worden, moeten wij ook denken aan de asphalteering van het Stationsplein, de Wilhelminastraat, enz. Wij moeten dan kunnen overwegen waar wij het geld dat wij beschikbaar hebben het beste kunnen gebruiken. De heer Van Kessel (r.k.) trok zijn voorstel voorloopig in. De post onvoorziene uitgaven werd vast gesteld op f 118.000. De heer Reinalda (s.d.a.p.) deelde mede, dat hoewel de soc. dem. bezwaren hebben tegen de bezuinigingsmaatregelen, zij niet tegen de begrooting zullen stemmen, omdat het voor de werkloozensteun van be- teekenis is, dat de gemeente een sluitende begrooting heeft. Met 33 tegen 2 stemmen (de communisten) werd de begrooting goedgekeurd. De heer de Braai (A.R.) bracht hulde aan de leiding van den voorzitter bij deze begrootingsdebatten. Ook aan de wethou ders bracht spreker als raaasxxestqr hulde. Ook aan de ambtenaren bracht spreker hul de. De annexatie schadeloosstelling. Mr. Slingenberg (V.D.l wethouder, deelde mede. dat het Koninklijk besluit ont- vangen is inzake de annexatie-schadeloos stelling ingevolge de woningcomplexen. Haarlem moet aan Heemstede betalen: Voor Tuinwijk-Zuid f 218.000 Voor de leening voor de vochtbestrijding f 35.000 Restant 2e hypotheek f 51.000 Complex Rozenhart en Houtkooper f 367.000 Totaal f 671.000, plus 5 pet. rente van 1 Mei 1927 af. Die beslissing van de Kroon is voor B. en W. en voor den raad een teleurstelling. Er was op gerekend, dat Haarlem veel minder zou moeten betalen, hoewel het minder is, dan Heemsetede gevraagd had. Heemstede had gevraagd f 889.000 plus 6 pet. rente van 1 Mei 1927 af. Vooral het bedrag dat Haarlem voor Tuin wijk moet betalen is veel hooger dan door Haarlem bilijk geacht werd. Het complex heeft zulke slechte expoitatie-uitkomsten, dat Haarlem meende, dat voor dit complex niets betaald had moeten worden. (Geroep: zeer juist!) Er is een lichtpunt. De Kroon heeft nu bepaald, dat de exploitatie-verliezen op de woningcomplexen door de gemeente Haarlem te lijden, afgetrokken moeten worden van het bedrag dat aan Heemstede uitgekeerd moet worden ingevolge art. 22 der Annexatie wet. Ged. Staten hebben dit indertijd nooit gewild, hoewel Haarlem het bepleit heeft. Het is nu de taak van Haarlem om aan Ged. Staten duidelijk te maken, dat die exploitatie-verliezen zoo gx-oot zijn, dat het billijk is, dat Haarlem niets meer zal behoe ven te betalen als schadeloosstelling voor art. 22. (applaus). Ingekomen stukken. Ingekomen zijn, Een adres van het bestuur van de Neder- landsche Vcreeniging voor Tuin- en Land schapkunst, Bond van Nederlandsche Tuin architecten (B. N. T.) waarin het de plaat sing van het Hildebrand-monument op het tex-rein grenzende aan de Dreef en gelegen ten noorden van den Hertenkamp, aanbe veelt. Een adres van het Bestuur der Afdeeling Haarlem van het Nationaal Verbond vaxx Gemeen te-Ambtenaren in Nederland om ten aanzien van artikel 188 van het ontwerp- Ambtexxarenreglemexxt het voorstel van Burgemeester en Wethouders (afwijkende van het advies der Commissie van Overleg) niet aan te nemen. Gesteld werd in handen van den burge meester ter afdoening: een verzoekschrift van G. vaxx der Bunt om aan hem vergun- ning te vexdeenexx om een gezelschap van 12 personen muziek te doen makexi op den openbaren weg. Het Sportfondsenbad. Door B. en W. wex'd voorgesteld den grond van het Brongebouw met den daarbij behoo renden tuin in erfpacht af te staan aan het Sportfondsenbad en de gemeente garant te stellen voor de te sluiten geldleening van f 260.000. De heer Castricum (r. k.) vroeg of er waarborgen zijn, die het Bi'onpark be houden zal blijven oxn in de toekomst daar meetings, enz. te houden. Krijgen B. en W. eenige zeggensschap daarover? De heer van Santé (V. B.) meende, dat de gemeente de exploitatie van het park in eigen handexi moet houden. Is de tuin niet te gebruiken voor de gemeentelijke muziek uitvoeringen? In den Hout, wox-dt geklaagd over lawaai tijdens de concert-en van de H. O. V. Het Sportfondsenbad streeft zijn doel voorbij als het zoo'xx park gaat exploiteeren. Kan niet afzonderlijk gestemd worden over het in erfpacht geven van den tuin? De heer Baas (A. R.) steunde het voor stel van Santé. De heèr Groen en da al (S. D. A. P.) drong er op aan, dat de tuin nog dezen zo mer in exploitatie kan komen. Kaxx in de muziektexit niet meteen een nis gebouwd worden? De heer Peper (communist) pleitte ook voor exploitatie van den tuin door de ge meente. De heer Wolzak (A. R.) vroeg waarom het terrein nu in eeuwigdurende erfpacht zal worden uitgegeven. De heer Gerritsz (S. D. A. P.)wethou der, zei, dat B. en W. thans voorstellen, dat de Sportfondsen den tuin zullexx moeten verhuren voor concerten, meetings, enz. op voorwaarden die B. en W. vaststellen. B. en W. houden dus alle zeggensschap in handexx. De tuin blijft beschikbaar als publieke wandelplaats. Hij zal zoo gauw mogelijk in orde gemaakt worden. Zonder stemming werd het voorstel over de erfpacht van den gi-oixd voor het Sport fondsenbad aangenomen. Over het voorstel om den tuin in erfpracht te geven, staakten de stemmen. De hoer Gerritsz (S. D. A. P.) wethou der: daardoor wordt het werk een maand vertraagd. Er zal eerst de nieuwe stemming afgewacht moeten worden en dan moet er weer met het Sportfondsenbad onderharxdeld worden. Eenige andere agendapunten. Aangenomen werden de volgende voor stellen: Voorstel vaix B. en W. tot omlegging van de Garenkokersvaart en vernieuwing van de Kinderhuisbrug. Voorstel van B. en W. om het verzoek van R.C.H inzake vergoeding van kosten door haar gemaakt voor drainage op het nu ont ruimde terrein, af te wijzen. Voorstel van B. en W. om af te wijzen het beroep van een bewoner voor den bouw van een garage achter perceel Kenaupark 24. B. en W. hebben de gevraagde vergunning geweigerd. Aangenomen werd met 17 tegen 16 stem men een voorstel Oversteegen om voor 1 Ja nuari nog een nieuwe vergadering te houden voor het behandelen van enkele onafgedane punten. De voorzitter: dat zegt nog niet dat ik een vergadering uitschrijf die f 300 kost. De heer Peper: dan stel ik voor te ver gaderen zonder presentiegeld. Te 12.30 uur werd de vergadering gesloten. KERSTFEESTVIERING VAN DE STADS EVANGELISATIE. Evenals vorige jaren hoopt de Stads-Evan- gelisatie haar Kerstfeest te vieren met den kinderbond „Hosanna", waarbij een 70-tal kinderen met tractatie en uitdeeling van kleedingstukken wordt verrast. Een blijdschap vooral voor hen, welke deze gave zoo zeer van noode hebben in dezen tijd. Dank aan de burgerij van Haarlem welke door hun gave blijken liet dat liefde en saamhoorigheid in haar veste woont. Moge deze gedachte steeds meer worden toegepast: ..Het is zaliger te geven dan te ontvangen." De dameskrans welke haar taak in het af- geloopen jaar zoo liefderijk ter hand nam. door meerdere kleedingstukken aan te ma ken voor behoeftige gezinnen, zal met vreug de kunnen zien dat blijde gezichten deze gaven naar waarde weten te schatten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. IS HUURVERLAGING MOGELIJK? i van 20 - 9 O ets. STADSNIEUWS HET DOORGAAND VERKEER IN NOORD-HOLLAND. MEMORIE VAN ANTWOORD VAN GED. STATEN. Verschenen is de Memorie van Antwoord van Ged. Staten op het Algemeen Verslag der afdeelingexx van de Prov. Staten van Noord-Holland, betreffende de rekening van het Wegenfonds over 1931, de begrooting van 1933 van dat fonds en mededeelingen inzake den aanleg van het net van wegen van door gaand verkeer en de wegen voorkoixxeixde op het Aanvullend Wegenplan. Ged. Staten ontraden met klem het in het Wegenfonds gestorte bedrag van f 2.000.000 thans weer daaraan te onttrek ken. Ook tegen het denkbeeld, thans in het geheel geen bijdragen in het Wegenfonds te storten, moeten Ged. Staten bezwaar maken, evenals tegexx bezuiniging in dier voege, dat tot vermindex'ixxg der wegbreedten zou worden overgegaan. Zooals reeds in de voordracht van Ged. Staten inzake het Wegenfonds is opgemerkt, is met de ox-ganisaties van aannemers en bouwvakai-beiders gesproken over de moge lijkheid om een deel der werken van het Wegenplan en het Kanalenplan met hand kracht te doen uitvoeren. Als dan zouden uiteraard veel meer ax'beiders te werk gesteld kunnen worden dan anders het geval zou zijn. Naar aan Gedeputeerde Staten be kend is, wordt op dit punt thans overleg ge pleegd tusschen een commissie, samengesteld uit de organisaties van patroons en arbei ders in de bouwvakken en de Regeering. Het resultaat van dit overleg zal dienen te worden afgewacht, voor zoover dit afwach ten niet tot vertraging in de uitvoering van wex-ken zal leiden. Aan de uitvoering van den weg op den Westelijken Ringdijk is kort geleden een be gin van uitvoering gegeven door den aan koop van verschillende terreinen. Er wordt naar gestreefd de verbinding tusschen Heemstede en den Kruisweg in den Haarlemmermeemolder zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen. Met den bouw van de in dat wegvak gelegen beweegbare brug over de. Ringvaart nabij de Cruquius is inxniddels aangevangen. Ten einde te bereiken, dat de bestaande Kruisweg over een zoo kort mogelijken af stand gevolgd behoeft te worden, is het nieuwe wegvak aan de Noord-Oostzijde van de Kruisvaart door middel van een tijdelij ke houten brug over die vaart in verbinding gebracht met den Kruisweg, zoodat van dien weg nog slechts een gedeelte ter lengte van pl.m. 400 M. behoeft te worden gevolgd. Het doortrekken van het bovenbedoelde nieuwe wegvak in de richting van de Cruquius kan eerst geschiedexx, nadat het stoomgemaal definitief buiten werking zal zijn gesteld, omdat anders in dat wegvak nog een brug over de Kruisvaart gebouwd zou moeten wor den. LOOS BRANDALARM. Dinsdagmiddag drie uur werd brand ge meld in het perceel Fioresstraat 9. De brand weer was spoedig aanwezig, maar behoefde geen water te geven, want het bleek dat de melkslijter P. K. met een soldeerlamp bezig was om een waterleidingsbuis op een boven kamer te repareeren. Hij had de lamp even op de vensterbank gezet. De naar buiten- slaande vlam was oorzaak, dat aan brand gedacht werd. PERSONALIA. De Bisdom van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Sassenheim den weleerw. heer Th. de Haan en tot pastoor te Maassluis den weleerw. heer P. L. Bangert. thans kapelaan te Haarlem (St. Bavo kathedraal). VOORDRACHT VAN MEVROUW STERCK PROOT. Maandagavond 19 December zal voor het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap me vrouw J. M. Sterck-Proot in de vergaderzaal in het Rijksmuseum te Amsterdam een voor dracht houden over ,.De Sint Bavo als mo nument van Haarlems geschiedenis". DE TOESTAND DER RUSSISCHE DOOPSGEZINDEN Men schrijft ons: Wij willen de aandacht van uwe lezers ves tigen op de lezing van Dr. Z. Kamerding uit Leiden, op Donderdagavond a.s. in de Doops gezinde Kerk. Dr. Kamerling zal spreken over den huidigen toestand van de Russische Doopsgezinden. Dr. Kamerling is secretaris van het Holl. Emigrantenbureau, dat zoo kostelijk werk gedaan heeft, om de Russische Doopsgezin den bij hun emigratie naar Noord- en Zuid Amerika te steunen. De huidige geschiedenis van de Russische Doopsgezinden is wel zeer belangrijk en hoogst dranxatisch. .Dr. Kamerling is in staat de nieuwste gege vens mede te deelen. Hij zal met lichtbeelden het gesprokene toelichten. De toegang is voor ieder vrij. DOOR DE GLADHEID GEVALLEN. Dinsdagmorgen slipte de 42-jarige M. W. in de Perseusstraat over het gladde plaveisel. Hij viel en brak het linker dijbeen. Door leden van den Ongevallendienst werd hij per ziekenauto naar het St. Elisabeth's Gast huis vervoerd. SCHOTEN S CHR. GEM. KOOR. Door een onduidelijkheid in een ons toe gezonden mededeeling berichtten wij, dat Schoten's Christel. Gem. koor op 14 Decem ber een uitvoering zou geven. Dit moet echter zijn: Maandag 19 December. VERGADERING VAN IIA A RLEMSCHE HUISEIGENAREN. Woensdagavond had in café Briixkmann een bijeenkomst plaats van de vereenigingen Het Eigendom exx De Vereenigde Huiseigenaren ter bespreking van de mogelijkheid van huur-1 verlaging. De heer A. F. B r u i n sm a. lid van Provinciale Staten en de gemeenteraad van Amsterdam en voorzitter van Het Eigendoms recht te Amsterdam, zeide dat het vraagstuk behandeld wordt, Is huur verlaging mogelijk, niet of ze noodig is. Door de algemeeixe economische verslech tering in den toestand van het wereldbestel kwam o.a. de vraag naar lagere huren ter sprake. Huren binnen het bereik van de be volking in verband met lagere loonen. En dit zijn dan lagere huren voor dezelfde woningen. De huiseigenai-en lijden ook onder de om standigheden. maar tot nu toe kwam slechis een enkele stem tot uiting, die de positie van den huiseigenaar beschrijft, Spr. stelde vast, dat de huiseigenaarsstand steeds gezorgd heeft voor de volkshuisvesting, en dat "de overheid er eigenlijk niets aan deed. Onder de huiseigenaren rangschikte hij de spaarders en beleggei-s, die zich niet op le effectenbeurs of in de loterij begeven, de be zitters van het vaste goed. gedeelte van den Ncderlandschen bodem. Het zijn de incas seerders voor de staat en het rijk van do lasten Spr. noemde het eigen schuld, da", de huis eigenaar den naam draagt van alleen nxaar te „halen" en niets te brengen. Hij haalde in dit verband de verschillende lasten aan die op den huiseigenaar drukken. Eenige uitspraken van minister Ruys en van Mr. Marchant. die niet ten gunste van den huiseigenaarstand luiden, bestreed de heer Bruinsnxa. Het wordt tijd, dat de huiseigenaren uit. hun laksheid ontwaken en zich aaneenslui ten. omdat het wel eens kon blijken, dat op de eiixdx-ekeniixg vaxx 1933 dc huiseigenaar stand de sluitpost, vormt. Verschillexxdc groepexx en st room In gen drin gen aan op woningbouw exx huurverlaging. Men zegt: het particulier initiatief schiet te kort exx kan niet goedkoop leveren. Doch de woningen van de vereenigingn zijn even min goedkooper. Het laten hoorexx van de gezamenlijke stemmen der huiseigenaren is een eerste ver- eischte, oxxx de risico's aan het verhuren 'e openbaren. Spr. behandelde uitvoerig de voor gestelde en nxogelijke middelen tot verbete ring. De groote punten zijn In dezen: orga nisatie. opoffering en overleg. De heer P. H. h t La nx. plaatsvervan gend voorzittter van Het Eigendomsrecht Amsterdam, beperkte zich tot het huizen- exploitatiebedrijf. Hij besprak de opmerking, dat huurverlaging niet alleen mogelijk was. maar zelfs xxoodzakelijk. De levensstandaard gaat naar beneden, zegt men, en daarom moet de huur ook naar omlaag. Uitvoerig betoogcie hij, dat hierin een drogredeneering ligt. Hij voerde eenige excessen aaxx van volkshuis vesting. Van de huiseigenaren wordt verlangd de huren te verlagen, ook al in sociaal belang. En ze xxxoeten dat belang financieren, terwijl de lasten zooveel verhoogd zijix. De heer het Laixx behandelde aan de hand van hier ontvangen gegevexxs Haarlemsche toestanden. De gemeenschap moet de lasten dra; van het aan de circulatie onttrekken van woningen die vroeger goedgekeurd. thans door de gewijzigde eischen afgekeurd worden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, gegeven door den voorzitter van de vergadering, den heer J. G. Hoffmann, werd door velen gebruik gemaakt. EEN HERMAN IIEUFF-COMITc IN DEN HAAG Ook in Den Haag heeft Heuff vele vrien den exx daar heeft zich daxx ook een comité gevormd oxxx voor het Herman Heuff-fonds te werken. De heer C. G. Kleykanxp heeft be loofd gratis zijn zalexx ter beschikking te stel len teneinde een expositie in te richten, wel ke waarschijnlijk iix Maart zal plaats heb ben. Secretaris-pemxiixgnxeestcr van het co mité is de heer C. van Vreuningen. Een uitgebreid comité van aanbeveling is gevormd, waarin tal van schilders en kunst licfhebbex-s hebben zittixxg genomen. VEREENIGING „TUINDERSBELANG" Alhier is opgericht een nieuwe tuindersver - eenigiixg, onder den naanx „Tuindersbelang". Haarlem exx omstrekexx. Het doel der vcr eeniging is de bcvox-dering der belangen van groente- en bloembollenkweekers in 't alge meen. Getracht zal worden de leden ook in de sleunverleenhxg tc doexx opnemen. MR. G. VAN SLOOTEN Am. OVERLEDEN. Tc 's Gravenhagc is plotseling overleden, 57 jaren oud, mr. G. van Slooten Azn. raads heer in het Gerechtshof te 's Gravenhagc on om. oud-president van den Krijgsraad al daar. Mr. Van Slooteix vervulde tal van functies HU was o.nx. secretaris-generaal van het Ncd. Roode Kruis. De overledene was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, drager van het kruis van verdienste vaxx het Ned. Roode Kruis en van verscheidene buitenlandsche Roode Kruis- vereenigingen, van de watersnoodmedaille, comixxaixdeur ixx de kroonorde van Belgiö enz. 4 De begrafenis is bepaald op Vrijdag te half twee op de Algemeenc Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's Gravenhagc. DE KRAKATAU WERKT WEER. De Krakatau vertoonde ln dc laatste week weer eenige werking. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Handgraaf, Zuidcr- Buitenspaarne 134rood, bril: Bux-cau van po litie. Smedestraat 9, enveloppe met getuig schrift: Marten, Delftstraat 26 rood. etui met vergrootglas; De Bruin. Harnxenjansweg 14. mestvork; v. Poox'ten, Oranjestraat 176. por tefeuille; Goedhart, Waldeck Pyrmontstraat 54. portemonnaie; Koeman. Rollandstraat 52. postzegels; De Munck, Heck's Lunchroom scheermes ixx etui; Hogenes. Nagtzaamplein 15. kinderwantje; Kennel Fauna. Parklaan 119. 2 honden; Siebeling, Oranjeboomstraat 161, hond; Haije, Rijksstraatweg 67, kinder handschoen; Roozexx, Schoterveenstraat 37. ki ïxd er handschoen. DR. JULIUS RöNTGENFONDS. Door mevrouw E. G. Aixdricsse-V&h den Bergh exx de heeren D. W. H. Patijn. S. Dres- .don en A. Schmuller werd, zoo meldt de Msb. blijkens akte, 7 December j.l. voor no taris Hidrie Meekhof te Amsterdam verleden ln het leven geroepen de Stichting, genaamd Dr. Julius Röntgenfonds. gevestigd te Am sterdam. Blijkens de stichtingsakte is het doel dor Stichting het periodiek toekennen van een Julius Röntgenprijs aan leerlingen of oud- leerlingeix vaxx het Amsterdamsch Conserva torium. en voorts in het algemeen de onder steuning of aanmoediging van talentvolle leerliixgen van dit Conservatorium. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Geboorten: M. C. J. Vrijhoef—Bliim z. E. H. van den BoogaardKneppcl d. J. Slager- van Eerde z. C. F. M. de Wijs—van der Prijt d. W, Tuinzaad—V°rkaik d. M. RosSchaap z. H. R. KempermanKrijnen d. Ovei'leden: Cornelia E. Rijntjes. 46 jaar, cchtgen. van J. de Klerk; Grietje Otten 32 j., echtgen. van W. A. Oldexxburg. MARKTNIEUWS PURMEREND, 13 Dec. 1932. Aanvoer: 21.000 eendeneieren f 3.75f 4.05 per 100 stuks. 43.000 kippeneieren: 70—80 KG. f 6.20; 65—66 KG. f 5.50—f 6; 63—64 KG. f 5.40— f 5.70; 60—62 KG. f 5.10—f 5.60; 58—59 KG. f 4.70—f 5; 56—57 KG. f 4.40—f 4.80; 53-55 KG. f 4—f 4.70; 50—52 KG. f 3.70—f 4.20; 45—49 KG. f 3.10—f 3.80 Aanvoer: oude kippen per stuk f 1f 1.60; jonge hanen f 0.65—f 1.20; jonge Woerden f 0.60—f 0.80. Konijnen per stuk f 1.30—f 2.40. Oude kippen per kilo f 0.55—f 0.62,- jonge hanen f 0.60—f 0.65. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet teruggegeven. MOTOR MET TWEE HEEMSTEDENAREN OVER DEN KOP. AMSTERDAM. 14 December (V.D.) Op den hoofdweg is vermoedelijk door de glad heid een motorrijwiel over den kop geslagen. Op de motor zaten twee personen uit Heem stede, beiden machinist van beroep en 21 en 18 jaar oud. Zij zijn nadat een arts de eerste hulp had verleend naar eeix gasthuis vervoerd. Een hunner, de oudste, kon na verbonden te zijn, naar huis gaan. BUITENGEWONE ZITTING VOLKSRAAD. De buitengewone zitting van den Volksraad is Woensdag geopend. Aanwezig waren 49 leden. Het verzoek om voorbehoud van behande ling. ingediend door de heeren Noto Soetarso en 26 andere leden, werd zonder hoofdelijko stemming ingewilligd. De heer UI jee, adjunct-secretaris van den Volksraad, werd met algemeene stemmen tot secretaris gekozen. DE BREDEROODSCHEWEG. Geachte Redacite, In uw blad is reeds meermalen een artikel verschenen over den toestand van den Bre- dcroodschewcg ln de gemeente Velsexx, maar het lijkt nxij toch goed uw lezers die daar wel eens een wandeling in de frlsschc buiten lucht willen maken nog eens op de hoogte te stellen vaxx den toestand van dien weg. Zij kunnen zich naar .gelang van het weer wapenen met baggerlaarzen of stofmaskers. De vorige weck is door de gemeente een gedeelte vaxx het wegdek onderhanden ge nomen met de noodige kiel en grint, zoodat alles een modderpoel gelijk was. Nu reeds eenige dagen de vorst is ingetreden is die kleilaag hard en droog tengevolge waarvan door het drukke verkeer weer grootc stof wolken opstijgen. Daar een dergelijke wegverbetering(?) eenige jaren geleden ook heeft plaats gehad zou men gedacht hebben dat, gezleix de resultaten en het groote ongerief, den be woners bereid, men bij Openbare Werken tc Velsen wel Iets geleerd zou hebben. Doch niets daarvan. Men schijnt daar erg hard- leersch, terwijl het toch voor de heeren een kleine moeite zou zijn, indien zij hun col lega's uit de ncvengemeente Bloemendaal eens raadpleegden over dc wijze waarop een werkelijk goede, duurzame weg kan wor den aangelegd. Het is toch werkelijk meer dan schande dat men den Brederoodsche- weg op een dergelijke wijze onderhoudt. Ware het geld dat er nu aan verwerkt ls niet beter besteed door al vast een gedeelte tc be straten? Duizenden guldens worden besteed aan werkloozensteun. Ls hier geen werk te verrichten door werkloozen? De gelden wor den dan beter besteed. Daar denkt men blijkbaar in Vclscn niet aan exx men laat het aanhangsel der gemeente, dat Santpoort heet, maar met den rommel zitten. In Vcl- serbcek gebeurt zoo iets niet. Alle ïxxooie reclame door gemeente cn ver eenigingen gemaakt om zich hier tc vestigen beteekeixen niets, zoolang de wegen in Sant poort exx de Brederoodsche weg ln 't bij zonder, in zulk een toestand verkceren. De bewoners van den Brederoodsche weg peinzen thans weer op middelen om zich te beschutten tegen de modder- en stofplaag, hun door de goede zorgen van de gemeente toebedacht. Zoolang dc Brederoodsclxeweg niet voor zien is van een verharde stofvrije bedekking zal hij een aanklacht blijven tegen lxct ge meentebestuur en eexx voortdurende bron van ergernis voor de bewoners, mitsgaders van hen, die op hun wandeling dezen weg passeeren. R. Santpoort, 11 December 1932.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7