HAARLEM'S DAGBLAD VELSEN RAADSVERGADERING (Vervolg). Algcmeene beschouwingen. De heer Tusenius (V. B.) opent de al- gemeene beschouwingen. Hij wil het eerst hebben over den door hem aan de raadsleden gezonden brief. Hij herinnert aan 1925 toen hem een wethouderszetel werd aangeboden en waarbij hij gezegd heeft, dat wanneer er iemand was. die hem liever niet langer op de plaats zag, men maar een knipoogje behoefde te geven om hem te laten verdwijnen. Hij heeft den zetel niet begeerd. Nu uit de hou ding van den voorzitter van de R.-K. raads fractie bij de motie-Visser gebleken is, dat deze hem niet langer wil. meent spreker, dat zijn tijd gekomen is. De brief is geen politieke manoeuvre geweest maar hij zou het een ze gen vinden, wanneer de felle oppositie te gen het gemeentebestuur wat minder fel zou worden doordat op zijn plaats kwam een ver tegenwoordiger van een der grootste groe pen. Dit acht hij van groot belang voor de gemeente. Of ze het zullen doen is een groote vraag. De tweede mogelijkheid is of, nu we een jong leider van liet college hebben ge- gregen het werk gedaan zou kunnen worden door een college van vier. Spreker heeft bij zijn functie niet gedacht aan partijbelangen. ,.U heeft hier kunnen zitten, maar u heeft niet gedurfd" zegt spreker tot de S. D. fractie De heer v. d. Flier (S.D.A.P.) begint met een woord van waardeering aan het adres van den burgemeester voor diens leiding van de raadszittingen. Hierbij heeft de voorzitter bewezen te staan boven den raad. Over de algcmeene politiek sprekende zegt de heer v. d. Flier dat in den loop van het jaar is gebleken, dat er in dezen raad geen tegen stellingen bestaan van rechts en links maar van conservatief en democraat. Bij het in dienen van sommige moties is dit meermalen gebleken. In de toekomst zal dit hoe langer hoe meer naar voren komen. Over den financieelen toestand sprekende ontkent spreker, dat de discussies in dezen raad het plaatsen van een leening bemoeilijkt hebben. Men heeft ons steeds bang willen maken met de kapitaalsvlucht. Op een be paald geval doelende, ontkent spreker, dat dit is geweest wegens de belastingen. Verder herinnert spreker aan zijn voorstel tot het verschaffen van goedkoop voedsel. Voor de veiligheid van het verkeer wordt wel iets gedaan, maar niet voldoende. Hij wijst in dit verband op den toestand op het Velscrduinplein en op de verkeerskeien op de Julianabrug die niemand kan zien. Verder bepleit spreker het verleenen van het gevraagde subsidie aan het Witte Kruis. Spreker acht het onbillijk dit subsidie te verlagen. Spreker is er van overtuigd, dat wanneer dc financicele toestand van de gemeente gunstiger was, het college tegenover zulke dingen een ander standpunt zou innemen. Er is meermalen gezegd: „de regeering dwingt ons", maar spreker is er van over tuigd, dat wanneer de regeering niet had ge dwongen men het toch gedaan zou hebben. De heer Dunnebier: „We het zouden moeten doen". De heer v. d. Flier voortgaande bespreekt dan de onderwijszaken. In het bijzonder brengt spreker critiek uit op het beleid van den wethouder. Juist bij onderwijs is aller eerst noodig contact tusschen den wethou der en degenen die het onderwijs geven. Spreker memoreert verschillende kwesties o.a. de benoeming van een fröbelonderwijze res aan de school voor Buitengewoon L. O. Spreker wil aantoonen, dat hier gehandeld is in strijd met het belang van het onderwijs aan die school. Hij erkent, dat de wethouder veel gedaan heeft in het belang van dit on derwijs. maar in dit geval is onjuist gehan deld. Verder brengt dc heer v. d. Flier het handelsonderwijs ter sprake en het feit. dat op de begrooting geen post is uitgetrokken voor schoolkleeding en -voeding. Spreker houdt een warm pleidooi in het bijzonder voor hot verstrekken van schoolvoeding en meent, dat men desnoods de belasting hier voor zou moeten verhoogen. De vaders wil len werken maar zij kunnen niet en desnoods zouden we ons ln onze luxe wat moeten be perken om de kinderen behoorlijk te kunnen voeden. Ten slotte stelt spreker den raad voor. een post van f 10.000 op de begrooting te plaat sen voor schoolvoeding en -kleeding. De lieer Maas R.-K. wijst op de onbe langrijkheid van het begrootings-onderzoek en de memorie van antwoord. De crisis heeft het noodig gemaakt, dat in tal van posten het mes werd gezet. Het jaar 1932 is een zeer moeilijk jaar. èn voor het college, èn voor den Raad. Het is gemakkelijk, critiek op het college te brengen, maar het college heeft bewezen, dat het gedurfd heeft impopulair te zijn als het gold het belang der gemeente. Hij brengt het college hulde voor de wijze, waarop het 't schip der gemeente door de branding heeft gestuurd. Het is de regeering geweest, die onze gemeente wijd en zijd in den lande bekend heeft gemaakt. Het. ver makelijke is. dat we hebben geleerd, dat er een waarheid is en een ofl'icieele waarheid. Spreker heeft bij een bezoek aan Den Haag. toen hij de belangen der werkloozen heeft moeten bepleiten, ondervonden met een kluitje in het riet te zijn gestuurd. Als spreker toch critiek uitbrengt is dit op de wijze waarop het college is opgetreden tegen de organen, die werken aan den cultu- reelen en maatschappelijken opbouw der be volking. Spreker wijst op de woorden van mi nister Ruys, die aandringt op meer con tact tusschen gemeentebesturen en de orga nisaties. In onze gemeente is van een dergelijk con tact geen sprake. Men zegt. dat een bepaalde persoon dit contact in den weg staat, maar heeft men bewijzen, dat deze persoon den gang van zaken wil belemmeren. Men heeft gezegd, contact te willen met de Christelijke en Roomsch-Katholieke organisaties maar niet met de IJmuider Federatie. Is het niet mogelijk met de besturen deze zaak nogmaals te bespreken? Spreker wijst er op. dat ln onze groeiende gemeente zich honderden arbeiders hebben gevestigd, omdat dank zij de organisaties de loonen op peil zijn gebracht. Hierdoor zitten we thans met een overcompleet aan bouw vakarbeiders. Ondanks alles krijgt de ge meente Velsen 10 gulden per persoon uit de gemeentefondsbclasting. Door Den Haag wordt lang niet begrepen, wat hier gedaan is. De rcgecring trok zich van Velsen terug en de gemeente bleef met dc brokken zitten. VRIJDAC 16 DECEMBER 1932 Al deze dingen heeft de gemeente in een moeilijk parket gebracht. Vele bewogen zit tingen hebben dit Jaar plaats gevonden over steunverleening en steunnormen, maar veel had men kunnen vermijden, wanneer er met name over de werkverschaffing, meer over leg was gehouden. Spreker geeft B. en W. in overweging werkverruiming tot stand te bren gen, die bij een goed rouleersysteem verlich ting zou kunnen brengen. Spreker wijst op het demoraliseerende der werkloosheid, spe ciaal bij de Jongeren en critiseert verder de salarieering van de controleurs der steunver leening. De verlaging der salarissen van het personeel van den Keuringsdienst heeft even min sprekers goedkeuring. De werkzaamhe den aan dat bedrijf hebben een dusdanigen omvang aangenomen, dat er niet meer van een gratificatie gesproken kan worden. De actie tegen het gymnastiekonderwijs is meer een actie tegen hét feit. dat dit onderwijs door onderwijzers moet geschieden dan tegen het feit. dat het onderwijs komt te verval len. Spreker zal niet tegen de opheffing stem men. Tenslotte bespreekt de heer Maas nog het subsidie van het Witte Kruis en het be leid van den heer Tusenius. Spreker zegt, dat het niet valt te betwijfelen, dat de heer Tu senius voor 90 pet. den steun van de R.-K. raadsfractie heeft genoten. De heer Tusenius „99 pet." De heer Maas keurt het af dat uit een besloten zitting of uit een vertrouwelijk ge sprek mededeelingen worden gedaan aan de pers. Over het aanbod van den heer Tuse nius sprekende, meent de heer Maas. dat de heer Tusenius niet het recht heeft, een zetel weg te geven. Stemmen: ..Zeer juist". De heer van der Veer (S.D.A.P.)„Maar hij is nog niet weg". De heer Maas. voortgaande zegt, dat wanneer de heer Tusenius weg wil gaan hij dit doen moet. In de middagvergadering leest de voorzit ter een brief voor van den heer Tusenius, waarin deze mededeelt dat, wanneer de raad besluit, het aantal wethouderszetels van vier op drie terug te brengen, hij bereid is met ingang van 1 Maart 1933 af te treden. Het woord is daarna aan den heer H o m- burg (A.R.). Deze bespreekt het vraagstuk der werkloosheid. Hij staat niet op het stand punt van degenen die meenen, dat er alleen steun moet worden gegeven wanneer er werk voor wordt geleverd, maar toch meent hij, dat het streven er op gericht moet zijn, te zoeken naar objecten voor werkverruiming, waarvan er hedenmorgen al eenige genoemd zijn. Spreker wil ook nog eenige objecten aanwijzen. Hij noemt verbetering van den Brederoodscheweg, in orde maker- van de gronden langs den IJmuider Straatweg, waardoor het aanzien van de gemeente ver hoogd zou kunnen worden. Het slachthuis is al genoemd in de memorie van antwoord en spreker verwacht hieromtrent binnenkort een beslissing. Spreker verwacht, dat binnen kort wel weer een groote hoeveelheid zand uit onze gemeente vervoerd zal moet:n wor den voor provincialen wegenaanleg. Vermoe delijk kan men dit werk doen zonder machi nes. Ook de heer Homburg bespreekt het ge brek aan contact met de vakvereenigingen. Hij is van meening, dat de 'Donen bij de werkverschaffing te laag zijn geweest. Over de Kerstuitkeering sprekende, wijst spreker er op, dat B. en W. daarover niet eenstemmig waren. We moeten op alles bezuinigen en daarom moeten we bij ons zelf beginnen. De raad heeft verleden jaar het presentiegeld met 1/3 verminderd. Er is gezegd, dat de wet houders 5% van hun salaris zouden laten vallen maar tot nu toe is dit nog niet ge schied. Er is nu gezegd, dat we wel met drie wethouders kunnen volstaan, maar dat is toch niet van vandaag of gisteren. Hij meent, dat wanneer het werk weer vaiv normalen omvang is geworden ook de uitgaven voor de salarisseri op het oude bedrag teruggebracht moeten worden. De financieele positie besprekende, zeide spreker dat de gemeente gezond is maar arm. Maar over de toekomst make men zich niet ongerust, want er zijn nog zoovele ont wikkelingsmogelijkheden. Spreker keurt het af, dat het college iemand naar de werkver schaffing heeft willen zenden. Ten opzichte van iemand, die optreedt als vertegenwoor diger van een zeker deel der burgerij in den raad. De heer Tusenius had zich zegt spreker voordat hij zijn zetel beschikbaar stelde in verbinding moeten stellen met die leden, welke hem op den wethouderszetel hebben geplaatst. Den heer Tusenius is het vertrou wen niet opgelegd en er is gebleken dat een groot deel van de fractie van den heer Maas niet achter hem stond. Over het bezoek aan den Haag heeft de heer Maas dingen gezegd, die beter achterwege hadden kunen blijven. Stemmen: „Waarom". De heer Homburg voortgaande, zegt dat als we ons de pas niet willen afsnijden we geen steenen in den weg moeten leggen. Spreker bestrijdt het standpunt van den heer v. d. Flier waar deze heeft gezegd, dat we niet moeten spreken van rechts en links, maar van conservatief en democraat. De heer de Waal (groep Schilling) weet, dat we een zware taak hebben als we deze begrooting moeten goedkeuren. Het zijn zwa re dingen als we het gymnastiekonderwijs moeten opofferen. Spreker zou het afkeuren om zonder meer een verlaging van het sub sidie voor „Het Witte Kruis" met 10 te aanvaarden. Schoolvoeding hoort op de be grooting thuis, deze is onmisbaar. Over de geplaatste leening sprekende, zegt de heer de Waal, dat dc kosten aan deze leening ver bonden het tekort onzer bcgrooting over treft. De heer van Woensel (C.P.) zegt, dat er op deze begrooting alles valt aan te mer ken. Er is letterlijk niets of er is critiek mo gelijk. Als voorbeeld noemt spreker het of ficieel raadsverslag waarop 1000 gulden wordt bezuinigd. In de begrooting zit geen systeem. Er wordt niets anders gedaan dan de arbeidersklasse tot op het hemd uit te kleeden, ter bescherming van de bezittende klasse, waarvan dc voorzitter de hoofd functionaris is. Als voorbeeld noemt spreker opheffing van het gymnastiekonderwijs. Ei- staat veel onzin in de begrooting, gezien van een redelijk standpunt. Voor dingen, die van belang zijn voor de arbeiders is geen geld be schikbaar. maar we behoeven slechts een be roep te doen op de brandkast en er is geld. We bin het geld, maar niet voor de arbeidersklasse. Het wethoudersschap van den heer Tusenius besprekende, zegt spreker, dat hij diens houding bij de wethoudersbe noeming vreemd heeft gevonden. Hij gelooft niet dat het bedanken van den heer Tusenius is voortgesproten uit sentimentaliteit. Nu drie wethouder, nu er wel alleen voor de werkloosheid een noodig is? Spreker noemt het een schande van den raad, dat de raad niet is opgekomen tegen sprekers uitzending naar de werkverschaf fing. Spreker heeft, geweigerd omdat hij zich niet wilde laten uitbuiten door de kapitalis tische Heide-Maatschappij. Men heeft hem INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ATTENTIE SPECIALE AANBIEDING voor de Feest dagen. Heeren Winterjassen en Cos- tuums vanaf 16.75. 2-pers, prachtige Leidschc Wollen Dekens vanaf 6.90. Op zeer billijke abonnementsvoorwaarden voor 0.50 p. w.. zonder vooruitbetaling. NIEUWSTE MODELLEN EN DESSINS! LAAGSTE PRIJZEN! N.V. Woninginrichting J. CHRISTIAANS Uitsluitend: JULIANAPARK 60, bij Soendaplein en WESTERGRACHT 79. DRAmkvHNVALKtmVRG'S- e :'[L1EV^TRA^V- LEEUWARDEN beschouwd als opruier, maar een opruier is iemand, die de beschaving aantast. De heer Sluiters (C.H.) heeft wat hij wil zeggen, op schrift gesteld omdat hij niet in de eerste plaats zijn eigen gevoelens wil uiten maar die van zijn fractie. Allen zijn wij geroepen, zegt spreker, om den nood der in gezetenen te lenigen. Spreker dankte den voorzitter, dat hij zich in alle zaken heeft in gewerkt en heeft willen werken tot verbete ring van het vlsscherijbedrijf. Spreker's frac tie heeft met blijdschap kunnen constatee- ren dat de gemeenteleening in één dag meer dan volteekend was. Spreker's fractie kan zich met de begrooting vereenigen maar had liever gezien dat het tekort van 1931 was ge bracht op de crisislasten. De kwestie van de opheffing van het vakonderwijs zou spreker het liefst willen aanhouden. Wat de salaris verlaging betreft, als deze moet komen moet ze komen van boven af. Een betere regeling van de bestrijding der werkloosheid acht spreker's fractie eveneens gewenscht. Ook de uitbetaling van den steun moet op andere wijze geschieden. Verder bespreekt de heer Sluiters den brief van den heer Tusenius. Het college heeft gemeend, dat het met één lid verminderd kan worden. Spreker's persoon lijke meening is dat er in de houding van den lieer Tusenius een tendens van fierheid zit. Welke wethouder zal zeggen: er is geen werk meer voor vier, dus ik leg mijn functie neer? Spreker dankt den heer Tusenius wat hij in het belang van het onderwijs heeft gedaan. Namens de drie raadsfracties dient de heer Sluiters ten slotte een motie in waarin de raad zich er voor uitspreekt, dat kan worden volstaan met drie wethouders. De heer Visser (S.D.A.P.) zegt, dat we de begrooting behandelen in een tijd dat de chaos in de wereld groot is. Deze crisis ver schilt daarin met de voorgaande, dat ze er ger is en dat de oorzaak waaruit zij voort kwam anders is. Wie de dingen objectief wil bekijken zal moeten erkennen dat het sy steem „ieder voor zich en God voor ons allen" heeft afgedaan. Het is een verblijdend ver schijnsel dat dit idee in breedere lagen der bevolking is doorgedrongen, ook in R.K. en in A.R. kringen. Aan de hand van een pole miek wil spreker dit aantoonen. Tot de gemeentepolitiek komende zegt spreker, dat wat er nog aan sociale maat regelen is overgebleven „den nek wordt omge draaid". Ook in andere fracties heeft men dit gevoeld en spreker hoopt, dat zij bij de stemmingen daarvan zullen doen blijken. Spreker hekelde den heer Tusenius voor diens alarmeerende berichten over den fi nancieelen nood der gemeente. De heer Tu senius heeft daarmede de gemeente geen goed gedaan. Ook de heer Visser sprak zijn ontevredenheid uit over de houding van het gemeentebestuur ten opzichte van de vak organisaties. Het gaat hier niet om den per soon maar het gaat hier om de vakorganisa ties zelve. Tegen de loonsverlaging van het gemeentepersoneel en tegen de intrekking van den vacantletoeslag zal spreker's fractie zich verzetten. Ten opzichte van de crisis cursussen hebben B. en W. de zaak mooier voorgesteld dan zij is. Spreker hoopt, dat zulke dingen in de toekomst niet meer zullen voorkomen. Over het georganiseerd overleg sprekende, zegt de' heer Visser, dat het col lege zichzelf heeft tegengesproken. Spreker's fractie heeft de vraag gesteld over de onbekwaamheid van den wethouder voor Sociale Aangelegenheden, omdat deze woorden zijn gebezigd door een man, die voor het college verantwoordelijk is (de heer v. d. Stien. Red.) Het antwoord van B. en W. is spreker niet duidelijk en het spijt den heer Visser, dat de persoon in kwestie niet aan wezig is. De heer Homburg heeft verschillen de objecten voor werkverschaffing of werk verruiming genoemd, maar spreker is daar voor niet te vinden, omdat men er de loonen mee ontduikt. Over de steunverleening sprekende zegt de heer Visser, dat aan de hand van den brief van B. en W. over de Kerstuitkeering het gevaar niet denkbeeldig kan worden ge acht. dat aan de steunbedragen getornd zal worden. De steunnormen zijn aan den lagen kant. Zijn de financien der gemeente wel zoo slecht als ze worden voorgesteld? Spreker be twijfelt dit. Spreker is het niet met B. en W. eens dat de crisisuitgaven uit de loopende middelen mogen worden bestreden. De heer Visser ziet niet het gevaar van kapitaal- vlucht. omdat hetzelfde verschijnsel wat hier waar te nemen is, zich ook in andere ge meenten vertoont. Spreker toont dit met voorbeelden aan. Ook uit het prospectus van de leening blijkt dat Velsen er nog zoo slecht niet voor staat. Op grond van de door hem genoemde cijfers meent spreker, dat de schuldenlast van dc gemeente niet zoo groot is, dat de crisiskosten niet over eenige jaren verdeeld kunnen worden. Den brief van den heer Tusenius heeft de heer Visser tot hot laatst bewaard. Hij zal daarover niet veel zeggen. Het is niet de heer Tusenius, die daarover heeft te beslissen maar de raad. Het wordt zoo langzamerhand een blijspel. B. en W. meenen. dat we met drie wethouder kunnen volstaan en ook de heer Tusenius is die meening toegedaan. Wel nu laat hij dan bedanken. Spreker's fractie kan ook aan de motie haar stem wel geven. De heer Visser bespreekt ten slotte nog de zaalafdrijving die den laatston tijd vermoe delijk op instignatie der politie wordt toege past en het weigeren van een vergunning voor het houden van een tentoonstelling van den Nieuw-Malthusiaanschen bond. De voorzitter beantwoordt verschil lende opmerkingen. Den heer Tusenius ant woordt spreker, dat hij wanneer hij niet had behoord tot de partij waartoe hij behoort, hij lilcr niet gezeten zou hebben. Hij zit echter op zijn plaats niet voor zijn partij en men kan op zijn volle onpartijdigheid als voorzit ter van den raad rekenen. Spreker dankt den heeren van der Flier, Sluiters en Visser voor hunne vriendelijke woorden. Over de leening sprekende zegt de voorzitter dat deze niet dient voor crisisuitgaven maar voor het dekken van uitgaven die reeds gedaan zijn. Men heeft een groot vertrouwen in de ge meente gesteld en de gemeente moet er voor zorgen, dat dit vertrouwen niet beschaamd wordt. Wat het prospectus betreft, er zijn daarin geen dingen genoemd die in strijd zijn met de waarheid. Het is inderdaad zoo als de heer v. d. Flier heeft gemeend, zegt de voorzitter, dat het geen genoegen voor het college is geweest te moeten bezuinigen. Po gingen tot het instellen van werkverschaf fing in d# gemeente zijn reeds gedaan. Een plan tot verbetering der vloot heeft de voor zitter in de commissie Zaalberg besproken maar een mijnheer die hoofd van de afdee- ling Visscherijen is heeft dit plan bestreden. Er is bij B. en W. weer een denkbeeld ver rezen voor werkverschaffing in de gemeente. De loonen zullen niet geheel, maar dan toch grootendeels in overeenstemming zijn met de rijksvoorschriften. Wegenverbetering acht spreker geen zuiver objest voor werkver schaffing omdat de kosten der materialen daarbij een te groote plaats innemen. In ver band met het ontbreken van contact met de organisaties zegt spreker, dat deze zaak eenigszins bezonken is. Men moet deze zaak nog eens aan het college overlaten. Het denk beeld van den heer Homburg inzake de wet houderssalarissen kan spreker niet deelen. Men moet niet meenen dat er in het college van B. en W. „slapte in het bedrijf" is. Over de kwestie van het weigeren van zalen zegt spreker, dat het beschikbaarstellen van zalen zonder beperking aanleiding kan geven tot allerlei onrust. Om die reden heeft de voor zitter een tijdelijke maatregel genomen. Wat den Nieuw Malthusiaanschen Bond betreft zegt spreker, dat hij niet gaarne iets toe staat. waaraan andere partijen aanstoot nemen. Spreker komt dan tot zijn algemeene be schouwingen. Over de toekomst van Velsen sprekende zegt hij dat wanneer de gemeen te voorzichtig is in haar financieele politiek, men zich over de toekomst niet ongerust be hoeft te maken. De voorzitter komt dan tot de visscherij. Voor het desbetreffend verslag zie men elders in dit blad). Wethouder Nijssen (R.-K.) zeide dat B. en W. op sociale zaken hebben moeten bezui nigen wegens de harde noodzaak. Het voor stel der soc.-dem. fractie, om het nadeelig slot van f 55.355 over 1931 naar den kapitaal- dienst over te brengen, was niet voor aanne ming vatbaar, omdat in het prospectus voor de leening meegedeeld is, dat dit bedrag zou worden gebracht op den dienst 1933. Tegen belastingverhooging waarschuwde spr. omdat het zeer de vraag is, of die meer opbrengen zal. Wethouder Dunnebier (C.-H.) zeide het schrijven van den heer Tusenius in hooge mate te betreuren. Deze is nu de fiere man, maar spr. zegt, dat de heer Tusenius niet zoo geschreven zou hebben, als er geen voorge schiedenis was geweest. Wethouder Tusenius zeide verheugd te zijn mej. Vijlbrief aan de b. 1. o. school te hebben kunnen verbinden. Zij heeft 6 akten en er zijn in ons land reeds 28 fröbelonder wijzeressen aan dergelijke scholen verbon den. Over de leening sprekende, merkte spr. op, dat men toch niet verheugd moet zijn, als men met het eene geld'het andere gat stop pen moet en daarvoor f 60.000 moet betalen. En onder het juk zijn we niet uit, getuige den koop van een huisje voor f 225. Spr. heeft ook bezwaar de begrooting zoo vast te stellen, omdat er een gat blijft va nf 500.000, waarvan niemand weet hoe het te dekken. Wethouder Bosman (V.-D.), acht het een fout, dat van de fractie der S.D.A.P. met 7 leden geen lid aan de tafel van B. en W. zit. De heer van Woensel. Comm. partijT Dan werden ze meteen de sigaar. Wethouder Bosman zegt te hopen, dat het contact met de vakorganisaties spoedig zal zijn hersteld. Inzake de aanwijzing van een raadslid bij de rijkswerkverschaffing zegt spr. niet te weten, of dit een fout is geweest. Het bedoel de raadslid heeft zelf gezegd, dat hij zich heeft kunnen redden en spr. meent, dat nie mand. die zich kan redden, om steun mag komen. De Voorzitter zeide dat zeker ieder raadslid vol is van het tekort van een half millloen. Spr. zegt dat dit bedrag alleen te boven gekomen kan worden door een lee ning. Wanneer de raad de steunverleening nog 3 jaar zou kunnen volhouden en het te kort 4 millloen zou zijn, zou er jaarlijksch f 200.000 aan rente betaald moeten worden, wat natuurlijk onmogelijk zou zijn. In het half millioen zit echter ook het accres der steunverleening. Wat de wethouderskwestie betreft, wijst spr. er op, dat wanneer de raad de conse quentie van het voorstel der rechtsche frac ties aanvaardt, het college geen politieke af spiegeling meer zal zijn van den raad. Wethouder Tusenius zeide dat een feit was, dat de R.-K. fractie spr. een lesje wilde geven. Op de vragen van den heer Maas heeft spr. geen antwoord gekregen. De motie tegen spr. was smerig. Mr v. d. Flier (S.D.A.P.) zeide dat zoo wel de heer Dunnebier als de heer Maas hem verkeerd hebben begrepen. De heer Maas (R.-K.) sprak een woord van dank voor de rustige en waardige wijze, waarop de voorzitter dezen middag zijn pro test heeft doen hooren. Spr. hoopt, dat de Voorzitter geschraagd zal worden bij zijn po gingen, om de gemeente op een hooger plan te brengen. Dat het protest den raadsleden uit het hart gegrepen was, bleek uit de har telijke instemming. De heer van Woensel (Comm. partij) zegt dat er van een tekort geen sprake be hoefde te zijn, als men het geld haalde, waar het is. De heer de Waal, groep Schilling, waar schuwde dc S.D.A.P.. om zijn nieuwen partij genoot niet te royeeren als lid van de mo derne vakorganisatie, gelijk met spr. is ge schied. De heer Homburg (A.-R.) brengt hulde aan den voorzitter. Zoo ook de heer Slui ters (C.-H.) De heer Visser. (S.D.A.P.) zegt dat de schuldenlast der gemeente niet zoodanig is. dat het bedrag van f 55.000 niet daarbij kan komen. Daarna was het woord weer aan de wet houders. Wethouder Nijssen, (R.-K.) kwam op te gen de critiek op Gedeputeerde Staten en zeide overtuigd te zijn, dat deze alles willen doen. om de gemeente door dezen moeilijken tijd heen te helpen. Wethouder Bosman, (V.-D.) zeide nog, naar aanleiding van een vraag, waarom de 1 wethouders de 5 pet. van hun jaarwedde niet hebben afgestaan, dat zij dingen hebben ge daan, die hen meer dan die 5 pet. hebben gekost. De heer Visser zeide dat dit niets ter zake doet, daar de raadsleden niets noodig hebben met wat de wethouders als particu lieren doen De Voorzitter merkte nog op, dat het administratief onmogelijk was. om het tekort over 1931 te brengen ten laste van den ka- pltaaldienst. Spr. zeide dat Gedeputeerde Staten steeds gezegd hebben niets dan lof te hebben, waarop de financiën der gemeente worden beheerd. De Voorzitter brengt dan in behande ling de motie der drie rcchtsche fracties in zake de wethoudersbezetting. De heer Heykoop (O.-Kath.) betreurt dat de rechtsche groepen in deze zaak geen samenwerking hebben gezocht met de groep van 6. De heer v. d. Steen zegt dat men dit rechts graag gewild had. De heer van Heyst (Neutr. partij) be treurt ook. dat het zoo geloopen is. Spr. meent dat hier een misverstand is en acht het voorstel niet in het belang de" samen werking. Spr. hoopt, dat dc rechtsche frac ties het voorstel willen intrekken. De heer Sluiter (C.-H.) zegt dat dit niet gaat, omdat de heer Tusenius den raad zelf voor een fait accompli hebben gesteld, door te zeggen, dat het met drie wethouders wel kan. De heer Maas (R.-K.) is het daar mede eens. De heer van Heyst meent dat niet met drie wethouders kan worden volstaan. De heer Sluiters (C.-H.) zegt. dat na het vriendelijk verzoek van den heer van Heyst de rechtsche fracties zich wel met de groep van 6 willen verstaan en de motie wil len aanhouden. De heer Visser (S.D.A.P.) komt daar te gen op. Dit is een openbare zaak, die men nu ln een onderonsje wil afdoen. De heer Homburg (A.-R.) is voor aan houding. ofschoon hij gelooft, dat de motie in een volgende vergadering precies zoo aan de orde zal komen. De heer ten Broeke (C.-H.) acht aan houding niet noodig, zulks door de houding van den heer Tusenius. Besloten wordt met 17 tegen 10 stemmen de motie aan te houden. ONGEVAL BIJ HET TURNEN. Woensdagavond is de heer P. de R., een der leden van de Gymnastiekvereeniging Sparta bij de oefeningen in de zaal van Con cordia zoodanig gevallen, dat hij den bene- den-arm brak. Na in het Roode Kruis Zie kenhuis te Beverwijk te zijn verbonden, kon hij naar huis terugkeeren. WIJK AAN ZEE CAFé UITGEBRAND. Donderdagavond werd de rust in de bad plaats Wijk aan Zee opgtschrikt door een feilen uitslaanden brand, \v§lke bleek te woe den in het café van den heer C. Bootsma op den hoek van den Relweg. De bewoners, die op de bovenverdieping woonden, werden gewaarschuwd. Het gezin korf zich tijdig in veiligheid stellen. Inmiddels was de brand- j weer verschenen, die onmiddellijk het vuur, dat zeer fel in het café woedde, met twee stralen op de waterleiding, aantastte. Door dit actieve optreden gelukte het de brand weer de vlammen te beletten door het pla fond te slaan, zoodat het vuur tot de café ruimte beperkt bleef. Na een uur was de brandweer de situatie meester. Het café was totaal uitgebrand. De oorzaak van den brand was onbekend. Alles was verzekerd BEVERWIJK DIAMANTEN SCHOOLJUBILEUM. In het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw werd een herdenkingsrede gehouden ter ge legenheid van het 60-jarig bestaan van de Christelijke school. De zaal was geheel ge vuld, toen de voorzitter van het schoolbe stuur, de lieer Breukelaar na het zingen van Psalm 68:10 de bijeenkomst opende. Spr. meende dat het feit van het 60-jarig bestaan der school niet onopgemerkt mocht voorbij gaan. Weliswaar wordt dé schoolstrijd niet meer zoo fel gestreden, maar toch is het noo- dig, dat dc voorstanders van het bijzonder onderwijs met onverflauwde liefde blijven doorwerken. Ds. C. M. Krijger, predikant der Ned. Herv. Gemeente behandelde in een overzichtelijk betoog den schoolstrijd vanaf 1856 tot 1920. Spr. vond daarbij gelegenheid bijzonderen dank te brengen aan den heer C. Lijesen, die als hoofd der school zeer vele verdiensten I heeft gehad. De secretaris- van het schoolbestuur de heer C. Slings gaf een welverzorgd overzicht I van de historie der school, waaraan de na- I men van de heeren W. Hooy. Ds. Rij riders te I Alkmaar en Ds. Doedens te Velsen onaf- scheidelijk verbonden zijn. Ook deze spr. huldigde den heer Lijesen. die zijn zware taak onder moeilijke omstandigheden tot ieders tevredenheid heeft vervuld. De leerlingen der hoogste klassen voerden daarna enkele zang- en dansspelen uit. Tot slot van den avond bracht het personeel de revue „Schoolleven" voor het voetlicht, waar mede een daverend succes werd geoogst. Het was reeds na middernacht toen deze uitste kend geslaagde huldigingsavond door den heer Breukelaar met dankzegging en gebed werd gesloten. OUDERAVOND. De jaarlijfcsche ouderavond der Groen van Prinstererschool en Marnixschool zal ge- I houden worden 21 December a.s. in het I gymnastieklokaal der Marnixschool. HALFWEG AUTO-ONGELUK. De 29-jarige A. Grauwelman, wonende te IJmuiden. is Donderdagmiddag bij het over steken van den rijksweg bij dc Vinkebrug tusschen Haarlem en Halfweg, door een auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Met een hersenschudding en een verwonding aan zijn rug is hij per ziekenauto overgebracht naar de Mariastichting te Haarlem. Hij stak per fiets over van de Vinkebrug naar het rijwielpad, iets wat verboden is en bovendien levensgevaarlijk, wat door dit ongeluk bij vernieuwing is gebleken.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10