LEGER DES HEILS Kerstfeest der Armen UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 16 DECEMBER 1932 DERDE BLAD. HEEMSTEDE RAADSVERGADERING BEHANDELING GEMEENTE- BEGROOTING 1933. Openbare vergadering van den gemeente Heemstede op Donderdag 15 December 1932 des middags drie uur. "Voorzitter: Jlir. J. P. W. van Doorn, bur gemeester. Hamerstukken. De volgende agendapunten worden zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd: Onderhandsche verhuur van weiland bij het Heemsteedsche Kanaal; Vermindering recognitie N.Z.H.T.M. en Borgstelling voor de R. K. Middenstandwoningbouwvereeniging „Het Oude Posthuis''. Geheime zitting. Bij het voorstel tot het benoemen van een onderwijzer aan de openbare school voor TJ.L.O. aan den Bronsteeweg gaat de raad op verzoek van den heer R ij k e s te vier uur in geheime zitting. Te 4.40 uur wordt de vergadering her opend. De heer Van den Heuvel legt de ver klaring af, dat hij er zich niet mee vereeni gen kan om nu een onderwijzer te benoe men. omdat de kans bestaat, dat over een poosje het salaris van die leerkracht door het Rijk vergoed wordt. Tot onderwijzer wordt benoemd de heer J. W- Slout, onderwijzer te Zandvoort, No. 1 van de voordracht. De Gemeentebegrooting. Wethouder Jhr. Van de Poll deelt de bekende beslissing van de Kroon mede in zake de vergoeding van Heemstede na de annexatie. Spreker deelt mede, dat Heem stede volgens deze beslissing een bedrag van f 671.000 zou ontvangen. Het gemeente bestuur lied f 880.000 gevraagd. In de loop van de vergadering zal spreker hierop nader terug komen. Eenige leden vlagen welken invloed die mededeeling op de behandeling van deze begrooting zal hebben. Wethouder Jhr. Van d e P o 11 antwoordt dat alles nog zeer onzeker is. Spreker heeft nog getracht nadere inlichtingen te ver krijgen, maar dit is hem niet mogen ge lukken. De heer VanUnen is wel dankbaar voor dit antwoord, maar hij meent dat de raad hier niets aan heeft. Spreker geeft echter toe. dat de heer Van de Poll geen ander ant woord kon geven. De heer Van den Heuvel vindt die onzekerheid wel onaangenaam, maar hij meent dat er toch geen aanleiding bestaat om de behandeling van deze begrooting uit te stellen. Het is nog niet bekend, hoeveel Haarlem terug krijgt van de kosten, die zij aan Tuinwijk heeft besteed. De Voorzitter geeft in overweging, rustig met de behandeling te beginnen. De heer Van Unen krijgt het eerst het woord voor de algemeene beschouwingen. 1-iij is van meening, dat ook deze begrooting evenals die van de laatste vijf jaren, zeer onzeker is. omdat men nog steeds niet weet welke schadeloosstelling Heemstede na de annexatie ontvangen zal. Hij is van oordeel dat wat Heemstede vraagt, billijk en recht vaardig is. B. en W. hebben dekking moeten zoeken voor een bedrag van f 493.000. Een gedeelte hebben zij willen vinden in een ver hooging van de belasting met f 175.000. Die verhooging vindt spreker te zwaar. Het aan tal opcenten zou hij niet. op 100. maar op 75 willen brengen. Als voorzitter van de fi- nancieele commissie had hij verschillende bezuinigingen voorgesteld, maar voor alle had hij in dc commissie geen meerderheid kun nen krijgen. Men was blijkbaar gedachtig aan het rijmpje: Bezuinigingen zijn niet zuur, Als men maar begint bij den buur. Toch hoopt spreker dat de burgerij slechts op een langzame wijze aan belastingver- hooging zal gewend moeten worden. Een ver hooging van f 175.000 acht spreker onnoodig. Het is wenschelijk dit met f 75.000 te ver minderen .Den ernst van de tijden in oogenschouw nemende, hoopt spreker, dat de raad het met hem eens zal zijn. De heer De Tello (S.D.A.Pd heeft een ander inzicht ten opzichte van de belasting- verhooging. dan ,dc heer Van Unen. Loons verlaging heeft met fiscale politiek niets te maken. Er zijn hier 130 menschen, die een inkomen hebben van minder dan f 2200, tegenover 401 personen, die een zeer hoog in komen genieten. Hierbij zijn er zelfs 146. die een inkomen van meer dan f 30.000 heb ben. Een opcentenverhooging op de vermo gensbelasting zal volgens hem ifoodig zijn. Als deze maatregel niet genomen wordt, dan kant spreker zich tegen elke loonsverlaging. Hij critiseerde de belastingpolitiek. die dooi de R.K. raadsfractie geveord wordt. Deze werkt belastingverlaging door middel van loonsverlaging in de hand. Bij verschillende gelegenheden toonde de R.K. fractie een eenheid, maar dit wordt niet geconstateerd bij het voorstel tot zes procent loonsverlaging voor het gemeentepersoneel. Elke tariefs verlaging wordt door B. en W. afgewezen: spreker keurt dit af. Wel vindt hij de mede deeling van het college, dat het niet wil meewerken tot verlaging van het aantal on derwijskrachten bij het openbaar lager on derwijs, sympathiek. Spreker bepleit het in stellen van een commissie voor lichamelijke opvoeding, een zaak ,die groote aandacht verdient. Spreker vraagt hoe het staat met den bouw van arbeiderswoningen en met de plannen voor werkverruiming. Hij komt er tegen op. dat de arbeiders in Heemstede zulk een hooge huur moeten betalen. Er moeten voldoende arbeiderswoningen ge bouwd worden met een huurwaarde van f 4 a f 5 per week, dan zullen de particuliere huiseigenaren ook wel een andere financieele politiek gaan voeren. De heer Van der Erf (R.K.) bespreekt het loonvraagstuk. Hij is niet tegen een tijdelijke kleine loonsverlaging en dit is ook de meening van de heele R.K. raadsfractie omdat ook het gemeentepersoneel een offer zal moeten brengen Lot lenniging van d/n nnancieelen nood. waarin ook de gemeente Heemstede door de omstandigheden geraakt is. Hij wil echter een progressie toegepast zien. Menschen met een groot inkomen kun nen gemakkelijker een verlaging dragen, dan menschen, die een inkomen van nog geen f 2000 hebben. Spreker kant zich ook tegen de voorgestelde belastingverhooging. Het is onbillijk om de opcenten te verhoogen. Het is beter om dekking te zoeken door een ver hooging van de gemeentefondsbelasting. B. en W. hadden ook wel eens een tariefsverla- ^ng in studie mogen nemen. Hij hoopt, dat de commissie voor de bedrijven dit zal doen dan zal spreker er van afzien om een voor stel in dien geest in te dienen. De heer Van den Heuvel A.R.) meent dat de toestand van Heemstede zeer somber is. Een bedrag van f 470.000 moet gevonden worden om de gemeentehuishouding in orde te houden. Het zou van optimisme getuigen om te verwachten, dat de burgerij dit in korten tijd zou kunnen opbrengen. Spreker kan zich vereenigen met de politiek van B. en W. ten opzichte van de bedrijven. De win sten uit de bedrijven mogen niet verminderd worden. Dat zou niet gewettigd zijn: de voorgestelde loonsverlaging van zes procent evenmin. Met den heer Van der Erf is spre ker het eens, dat een kleine progressie moet worden toegepast. Belangrijke bedragen bo ven de wettelijke verplichtingen voor het onderwijs mogen niet worden uitgegeven. Elke boventallige leerkracht moet weggewerkt worden. Hierdoor zou in Heemstede een be drag van f 20.000 bespaard worden. Hij waarschuwt tegen een verhooging van de vermogensbelasting en spreekt er nog eens zijn leedwezen over uit. dat B. en W. hebben meegewerkt aan de opening van het Sport park op Zondag. Hij vraagt tenslotte naai de ervaringen van de ontheffingen der be palingen van de winkelsluiting op Zondag. Te zes uur wordt de vergadering geschorst tot 's avonds acht uur. Avondzitting. Te acht uur wordt de vergadering her opend. De heer Disselkoen (S.D.A.P.) meent, dat het fiscale beleid van dit college vol komen gefaald heeft. Hij is van oordeel, dat niet van alles de schuld aan de slechte tijds omstandigheden gegeven mag worden. Na de annexatie hebben verschillende gemeenten belastingverhooging toegepast. Heemstede heeft dit niet gedaan. De gevolgen daarvan zijn zeer ernstig geweest. Als ook hier de belasting dadelijk na de annexatie verhoogd was. dan zouden hier voldoende reserves gekweekt kunnen zijn. Het voortdurend laag houden van de belasting heeft zich ge wroken. Hij keurt het ook af, dat dit college er niet toe heeft willen meewerken, dat hier een bioscoop gevestigd kon worden. Het aan boren van nieuwe bronnen van inkomsten is met opzet achterwege gelaten. Spreker wenscht dit nadrukkelijk te constateeren, omdat de bevolking nu meer belasting zal meotcn betalen. Hij legt als O.S.P.'er een beginselverklaring af. Hij komt er tegen op. dat van sommige (vooral Christelijke) zijden het revolutionair karakter van de O. S. P. verkeerd uitgelegd wordt. Tot gewelddaden is deze partij niet te bewegen. Wat het be handelen van deze begrooting betreft, kon digt spreker aan. dat hij vqoornemens is, ar en toe stemmingen uit te lokken, omdat dit volgens hem het eenige middel is om te weten te komen, hoe de fracties over de verschil lende zaken denken. Een loonsverlaging is niet absoluut noodzakelijk om belastingver hooging te verkrijgen. Het is een bewijs van slap beleid, dat B. en W. het voorstel betreffende de straatbelasting direct hadden teruggenomen, toen de financieele com missie er bezwaren tegen opperde en dat nog wel gezegd was, dat B. en W. dit voor stel met zooveel zorg hadden voorbereid. Het is dus volgens spreker aan twijfel on derhevig, of het college de voorstellen wel inderdaad met zooveel zorg voorbereidt. Spreker bestrijdt de meening van den heer Van den Heuvel, dat de vermogensbelasting niet verhoogd zou mogen worden en cri- tiseert de houding van de rechterzijde, die de oorzaak is dat hier zooveel geld aan het bijzonder onderwijs wordt uitgegeven. Hij zal dan ook voortaan alleen meewerken om gelden voor dit onderwijs beschikbaar te stellen, als er wettelijk niet aan te ont komen is. Ook vindt hij de tarieven van de bedrijven veel te hoog. Hij geeft in overwe ging. de watermeters af te schaffen, omdat die nog meer kosten, dan het inkoopen van het water zelf. Extra maatregelen voor üe werkloozen zullen genomen moeten worden omdat de werkverschaffing steeds minder wordt, Hij vraagt aan den raad, of het niet noodig is. om aan de werkloozen aan het eind van dit jaar een extra toelage te geven, opdat zij hun huisraad en kleeding eens kunnen aanvullen. Tegelijk hoopt hij, dat de werkgelegenheid vergroot zal worden. Zoo zou er nu alvast begonnen kunnen worden met den bouw van een school aan de Zand- voortschelaan. Dat is beter dan steeds meer geld aan steun uit te geven. Er zouden nu trouwens nog meer gebouwen gebouwd kun nen worden, o.a. een vereenigingSgebouw. zooals B. en W. hebben toegezegd. Antwoord van B. en W. Wethouder Jhr. Van de Poll dankt voor de welwillende critiek, die uit den raad tot B. en W. is gericht. Ook dankt hij dc ambtenaren die deze begrooting hebben helpen voorbereiden. Daarbij moesten vele moeilijkheden worden overwonnen. B. en W zijn ook met grooten tegenzin met het voor stel tot belastingverhooging gekomen. Het is nu de tijd om de verliezen te realiseeren. die het gevolg zijn van de rampzalige an nexatie. Het groote tekort dat ontstaan is, moet geweten worden aan de jaarlijksche verliezen door de annexatie. Ook kwam er een voortdurende daling van het belastbaar inkomen. Een zich uitbreidende gemeente als Heemstede, staat telkens voor nieuwe uit gaven. Toch heeft zij haar levenskracht niet INGEZONDEN MEDEDEF.LINGEN a 60 Cts. per regel. De Pot-Collecte bracht f 500, minder op dan het vorige jaar WIE HELPT DE NOOD IS GROOT Schagchelstraat 26 GIRO NUMMER 205883 verloren. Belastingverhooging is noodzakelijk om weer een kerngezonden financieelen toe stand te verkrijgen. Ais men hiertoe nu niet overgaat, dan zal men. wanneer andere meenten weer tot belastingverlaging over gaan. een grooten achterstand hebben in te halen. Door het heffen van opcenten zouden échter vele ingezetenen, die van een klein kapitaaltje moeten leven, ernstig worden ge troffen. In de fondsbelasting zit een zeer sterke prograssie. Een verhooging van het aantal opcenten op de personeele belasting is noodig om het tekort te helpen dekken. Het is waar dat B. en W. het voorstel ten aanzien van de straatbelasting hebben terug genomen. De heer Disselkoen vond dit een slappe houding. Maar B. en W. hebben dit gedaan, omdat vijf leden uit den raad. be- hoorende tot verschillende fracties, die er allen tegen waren, daartoe geadviseerd had den .Spreker vindt het dus zoo gek niet. dat B. en W. dit voorstel hebben teruggeno men. 1-Iet is nog niet bekend, wat 1933 bren gen zal. maar wel is het zeker, dat een behoorlijk bedrag voor onvoorziene uitgaven zal moeten worden uitgetrokken. Het door B. en W. voogestelde gastarief vindt spreker niet hoog, vergeleken met dat in andere ge meenten. Wethouder Dr. Droog dankt ook voor de welwillende houding, die de raad tegen B. en W. heeft aangenomen. Tot zijn ge noegen kan hij constateeren, dat de ambte naren en werklieden in Heemstede goed hun best doen. Hij bestrijdt de meening van den heer De Tello, dat loonsverlaging met de fiscale politiek niets te maken zou hebben. Er moeten nu wel extra maatregelen geno men worden wegens den slechten financieelen toestand der gemeenten. Spreker is niet voornemens, om de kip te slachten, die gouden eieren legt., want dan legt ze geen eieren meer. Hij vestigt er de aandacht op. dat in plaatsen waar sociaal-democraten aan het bewind zijn, toch ook belastingverhooging en loonsverlaging zijn ingevoerd. Dit laatste heeft men toch ook gedaan bij de Arbei derspers. Uitvoerig en op humoristische wijze bestrijdt spreker den heer Disselkoen en diens politiek. Spreker heeft gelezen, dat de O. S. P een gewelddadige omverwerping pro pageert. Spreker is niet voornemens om mee te werken lot het indienen van een voorstel om arbeiderswoningen van gemeentewege te doen bouwen. Dit acht hij niét in het belang van de gemeente. Wel wil hij den grond be schikbaar stellen. De werkloozen krijgen met Kerstmis een extra toelage. De Voorzitter zegt, dat B. en W. niet willen tornen aan de tarieven. Deze bron van inkomsten wil het college niet missen. Op het oogenblik heeft het nog geen reden om vakonderwijzers voor lichamelijke op voeding te benoemen, want de minister heeft nog niet de eischen daarvoor bekend ge maakt. Dit heeft trouwens nog den tijd, want dit moet volgens de L.O.-wet pas op 1 Januari 1936 zijn ingevoerd. Spreker zegt, dat B. en W. niet voornemens is om de boventallige onderwijzers af te schaffen. Hij heeft ook niet vernomen, dat de Winkel sluitingswet in Heemstede niet goed zou worden toegepast. Verder verdedigt hij het beleid van B. en W. ten aanzien van het openbaar en bijzonder onderwijs. De stichting van een vereenigingsgebouw hebben B. en W. wel degelijk overwogen, maar zij zijn daartoe niet over te gaan. Spreker is niet bereid over te gaan tol afschaffing van de watermeters, want dan zou het misbruik te groot worden. Het goed gezuiverd drinkwater is te duur om het nutteloos te laten weg- loopen. Behandeling der posten. Na een korte repliek wordt overgegaan tot het behandelen der posten. De begrooting voor Maatschappelijk Hulp betoon "wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de begrooting voor het Gasbedrijf stelt de heer R ij k e s voor, den post voor steen kolen met f 5000 te verminderen. Dit voorstel wordt door B. en W. overge nomen en goedgekeurd. Bij post 50 stelt de heer Audre tsch voor, den kindertoeslag alleen te verleenen aan hen, die f 2000 of minder verdienen. De heer De Tc 11 o zegt, dat dit eerst in Georganiseerd Overleg behandeld moet wor den. Wethouder Droog is dit met hem eens. Na langdurige discussie wordt hiertoe be sloten. Bij het voorstel van B. en W. tot verla ging van de loonen met zes procent stelt de heer Van der Erf voor de eerste f 500 van deze korting vrij te stellen. De heer Audretsch stelt voor, de eer ste f 1000 vrij te stellen. Dit laatste voorstel wordt niet voldoende ondersteund. Het voorstel-Van der Erf wordt aan genomen met 96 stemmen. Het voorstel van B. en W. betreffende de loonsverlaging wordt na de wijziging door aanneming van het voorstel-Van der Erf aangenomen. Mevrouw Venhuizen geeft den wensch te kennen, om op deze avond niet later dan tot half twaalf te vergaderen. De Voorzitter wil in ieder geval gaar ne de begrooting voor het Gasbedrijf af handelen. De heer De Tello stelt een wijziging in het vastrechttarief voor, waardoor het moge lijk wordt, dat de winst met f 10.000 wordt verminderd. Dit wordt verworpen met 1015 stem men. De heer Van der Erf stelt voor. B. en W. uit te noodigen met een voorstel tot wij ziging van de tarieven te komen, opdat ook de kleine gebruikers er van kunnen profi teered desnoods met derving van een klein gedeelte der winst. Ook dit voorstel wordt met 105 stemmen verworpen. De begrooting voor het Gasbedrijf wordt goedgekeurd. Te twaalf uur wordt dc vergadering ver daagd tot heden Vrijdagmiddag drie uur. PR OPAGANDAVERG ADERING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. Door de afdeeling Haarlem van de Ver- eeniging van facultatieve lijkverbranding werd dezer dagen een propagandavergade- ring met lichtbeelden gegeven in het ge bouw van den Protestantenbond aan de Post- laan. De voorzitter de heer R. Steensma gaf een toelichting op den naam der vereenigihg. Beter dan lijkverbranding zou „verasschlng" zijn. Na de inleiding verkrijgt de heer B. Hey- mans uit Blocmcndaal het woord. Elke zaak heeft zijn voor- en tegenstan ders. aldus spr. Aan oen eerlijken strijd wil spr. zich houden. Allereerst behandelt spr. de wet op de begrafenis, die lijkverassching niet erkent, en welke in hoofdzaak stuit op 2 groepen: de justitieele en de religieuze. De justitieele bezwaren deelt spr. niet. Eventueele vergiftigingsgevallen zullen altijd spoedig geconstateerd worden, en vergifti gingsverschijnselen zijn niet altijd een gevolg van misdaad. Ook het religieuse standpunt bestrijdt spr. Er is geen enkele bijbeltekst aan te wijzen die lijkverbranding verbiedt, In de begrafeniswet wordt van verbran ding niet gesproken. Het wordt geduld, maar zonder toestemming. Vervolgens de idee der omstanders uiteen zettend schetst de heer Hcymans de onrust van het kerkhof. Dan geeft spr. een uitvoerige uiteenzet ting van de gebeurtenissen op Westerveld. Na een uiteenzetting van den groei van de beweging voor facultatieve lijkverbranding in Nederland gaf spr. een overzicht van het werk der lijkverbranding in het buitenland. Tijdens de pauze werd gelegenheid gege ven vragen te stellen die door den heer R. Steensma werden beantwoord. Na de pauze werd de film „Bezoek aan het Crematorium te Velsen" vertoond. VERGADERING R.K. VOLKSBOND. De afdeeling Heemstede van bovenge- noemden bond hield een ledenverga dering in de bovenzaal van het R.K. Vereeni gingsgebouw. De voorzitter deelt mede. dat geen samen werking was bereikt tusschen de afd. Heem stede en Bennebroek om voor beider rekening de film ..Kentering" te laten vertoonen. Dank werd gebracht voor het groote werk van het St. Nicolaascomité voor den pretti ge n middag, den kinderen op 4 December bereid. Medegedeeld werd. dat 'n studieclub was op gericht met 35 leden, meer dan het bestuur had mogen verwachten. Ook dat door het kerkbestuur toezegging was gedaan dat er een overdekte rijwielbewaarplaats zal worden aangebouwd. De bloemistarbeidersvereeniging „Sint Deus Dedit" vroeg om financieelen steun voor de te houden tentoonstelling van huis- broei. Hierna volgde de behandeling der be groeting over 1933. die met algen», stemmen werd goedgekeurd. Vervolgens hield kapelaan J Tesselaar een rede met als titel ..Naar betere tijden". Uitvoerig schetste spr. dezen tijd. waarin men zich steeds meer en meer van God ver vreemdde. Als middel voor een beteren lijd gar hij aan den terugkeer tot God en vooral de naasteliefde, die moet staan nog boven de rechtvaardigheid, in tegenstelling met het eigenbelang. De zeer belangrijke rede werd met de grootste aandacht gevolgd. Na een dankwoord aan den spreker sloot de voorzitter de vergadering. BLOEMENDAAL RAADSVERCADERINC. Mr. Dr. Witteman, als raadslid toegelaten. Een salariskorting van 5 pet. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdagmiddag onder leiding van den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. De Voorzitter wijdt allereerst eenige gevoelvolle woorden aan het verscheiden van den heer Verdegaal, het raadslid dat wel een man van weinig woorden, maar toch van verdienstelijke daden was. Het was een stille werker, die veel voor Vogelenzang en daardoor ook voor de ge meente Blocmcndaal gedaan heeft. De raad hoort deze woorden staande aan. De geloofsbrieven van het nieuw inko mend raadslid Mr. Dr. P. ,J. Witteman wor den onderzocht en goedgekeurd. Er wordt gediscussieerd over de vraag of de heer Witteman meteen geïnstalleerd kon worden. De Voorzitter meent, dat daar tegen wettelijke bezwaren bestaan. Die wor den door den heer Born w ate r. wethou der en eenige andere raadsleden niet ge deeld. Er wordt gewezen op een vroeger analoog geval. Dc heer Laan: Als wij vroeger een fout gemaakt hebben, wil het nog niet zeggen, dat wij het nu weer moeten doen. Wat zal er gebeuren met de raadsbesluiten waaraan de heer Witteman zou medegewerkt hebben, als Ged. Staten of de minister later zouden beslissen, dat de toelating in dezelfde zit ting onwettig is geweest? De heer Schulz: Practisch verandert er niet. Wij zijn nu met 14 leden. Als door toelating van den heer Witteman besluiten met 8 tegen 7 stemmen genomen worden, wil het zeggen, dat anders de stemmen ge staakt zouden hebben. Als nu de toelating onwettig geoordeeld wordt, moet er in de volgende zitting opnieuw gestemd worden, maar dat zou ook geschieden moeten als de stemmen gestaakt hadden. Het voorstel van dr. Bornwatcr om meteen tot installatie over te gaan wordt aangeno men met 9 tegen 5 stemmen. Hierna volgt dc installatie van den heer Witteman. Tijdelijke korting op dc salarissen. Aan de orde komt het voorstel tot tijdelijke korting van 5 pet. op dc salarissen. De heer Schulz iSD.A.P.i ziet geen en kele aanleiding voor dit voorstel. Dc loonen van het overheidspersoneel mogen niet in verband worden gebracht met dc crisis. Bloe- mendaal heeft immers ook groote reserves! Met den heer Noorman stelt spr. voor, geen enkele korting toe te passen. De heer De L e s t r i e u x Hendrichs (R.K.) is vóór de voorgestelde korting van 5 pet. over de geheele linie. Spr's stand punt wijkt in dezen af van dat zijner fractie- genooten. Het land en de groote steden, gaan voor; Blocmcndaal zal moeten vol gen. De heer Hogenbirk C.H.)vindt het voorstel van B. en W. billijk. De belastingen moeten in Bloeinendaal laag kunnen blijven. De heer Cassée «V.D.» wil de eerste f 1000 salaris buiten de korting laten. Er moet niet getornd worden aan de salarissen der werklieden. De heer Laan lijst Laan» is het eens met de heeren Hendrichs cn Hogenbirk. in de hoop. dat de salarissen na de verlaging spoedig op het oude peil kunnen gebracht worden. Dc heer Bolieman (R.KA verklaart zich tegen het voorstel van B. en W. maar is vóór dat van den heer Cassée. Wethouder Prlnscnborg iR.K.is er ook voorstander van. de eerste f 1000 buiten de korting te laten. De heer Quarles van U f f o r d iV.B.» kan zich de mentaliteit niet voor stellen van hen. die in dezen tijd geen steentje zouden willen bijdragen om aan de moeilijkheden het hoofd te biedt:;. De Voorzitter verdedigt het voorstel van B. en W. waartoe de omstandigheden nu eenmaal dwingen. De kosten voor levenson derhoud zijn gedaald. Wordt, het voorstel van den heer Cassée aangenomen, dan wordt de bezuiniging tot de helft teruggebracht. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 9 tegen 6 stemmen. Tegen stem men de heeren Noorman. Bolleman. Witte man, Cassée, Schulz en Prinsenberg. Teekenen cn zingen aan school B. B. en W. stellen voor. over te gaan tot opheffing van het vakonderwijs in teekenen en zingen aan school B. De heer Sc hul z «S.D.A.P.) Is tegen. De heer Cassée (V.D.« meent dat vak onderwijs in teekenen en zingen op de lagere school niet noodig is. Anders slaat het met gymnastiek en lichamelijke opvoeding. De heer Noorman (S.D.A.P.» is van oor deel dat de leeraar die het vakonderwijs in zingen aan school B. geeft, zoo maar niet aan den dijk kan worden gezet, zonder wachtgeld. De heer Hogenbirk (C.H.) zegt, dat het voorstel van B. en W. zonder bezwaar kan worden aangenomen. Wethouder Born w a t e r «partijloos» ver dedigt het voorstel van B. cn \V. Vakonder wijs m zingen en teekenen aan de Lagere School is eenlgszins weelde.Voor den leeraar in zingen die ontslag zal krijgen kunnen B. en W. een regeling treffen. Het voorstel van b. en W. wordt aangeno men met io tegen 4 stemmen. Verhuur van grond. B. en W. stellen voor aan P. Th. Sintenie opnieuw te verhuren, voor één jaar voor f 300 per jaar. weidegronden aan den Kennemer- weg ter grootte van 29.885 M2. De heer Cassée «V.D.i acht het beter, dat de gemeente niet al haar terrein uit handen geeft. De bedoelde gronden kunnen op aanvraag voor een sportvereeniglng be schikbaar worden .gesteld, f 300 huur is bo vendien te hoog. Spr. stelt voor. de gronden niet te verhuren, maar ze in eigen beheer te houden. Het voorstel van B. cn W. wordt aange nomen Ingekomen stukken. Besproken wordt de mededeeling van den architect, den heer C. J. Blaauw. aan B. cn W.. dat hij zicli inzake den Raadhulsbouw aan het contract wenschte te houden. Dc heer Quarles (V.B.) spreekt er zijn leedwezen over uit. dat dc heer Blaauw het contract niet heeft willen verbreken. De heer I.estrieux llcndrlchs (R.K.) sluit zich hierbij aan. Dc heer Lu den (C.H.» begrijpt dat de heer Blaauw de zaak liever niet geheel op geeft, Is geen weg voor bemiddeling te vin den? Dc Voorzitter zegt dat het hier niet zoozeer gaat om de matericcle schade voor den heer Blaauw dan wel om dc moreele schade, wanneer de Raad hem nu afdankte De heer Laan (lijst Laan) vraagt over leg met den heer Blaauw en de RaadhUis- commissic B. en W. kunnen zich hiermede vereeni gen. De heer Noorman (S.D.A.P.zegt, naar aanleiding van de mededeeling van B. en W. aan den Raad. dat het Crisis-co mité te Blocmcndaal reeds brandstof ver strekt aan on- en minvermogenden. Aan het einde der vergadering gaat de Raad in geheime zitting ter bespreking van de quaestie verkoop of verhuur van de ga rage Kerkplein no. 15. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting aangenomen de voorstellen betreffende: vaststelling van een regeling inzake toekenning van bijslagen op het schoolgeld voor nijverheids-onderwijs; vaststelling eencr regeling voor het inge- bruik geven van schoollokalen; vergoedin gen voor het bijz. onderwijs; aanvraag van een crediet van f 8000 voor dc ophooging van het terrein voor dc nieuwe school te Ovcr- veen (de heer Laan vroeg aanteekening dat hij tegen was)overnemen van wegen in het Duinlustpark van de provincie: het nict-on- bcwoonbaarverklarcn van de woningen Bloc- mendaalscheweg 10. Boschlaan 63. Kerkweg 4 en 6 en Graaf Florislaan 4. 6. 10. 12. 14. 16, 18 cn 20; opnlcuw-vaststelllng der verorde ning ingevolge de Winkelsluitingswet (dc heer Van Riessen vroeg aanteekening dat hij tegen was) opnieuw vaststelling der precarlo-vcror- dening; vaststelling suppletoir kohier hon denbelasting 1932. Ontheffingen Bouwverordening. Ontheffing van art. 7 der Bouwverorde ning wordt verleend aan: a. Mevrouw de wed. van Olst Unger voor den bouw van een enkele cn een dubbele villa aan de Vinkenbaan; en drie enkele en een dubbele villa aan de Pinellaan; b. P. F. Serné voor den bouw van een dub bel woonhuis aan de Spiegelcnburghlaan c. P. de Ruig voor den bouw van twee ga rages op het terrein dr. Dirk Bakkerlaan, hoek Ign. Bispincklaan; d. J. H. Baggerman, voor den bouw van zes garages aan de Dr. Dirk Bakkerlaan: c. aan de stichting „Bethanie". voor den bouw van een garage aan den Hoogcn Duin en Daalschenweg; f. A. J. Overakker en D. J. van Buuren voor den verbouw van perceel De Gcncstctweg no. 8: g. D. Bijleveld voor den bouw van een ga rage aan de Zonnebloemlaan: h. Gebr. Lol kus voor len bouw van 'n dub bel woonhuis aan de Acacialaan i. De N.V. Houtgraaf en Bolsenbrock. voor den bouw van een garage met etalageruimte aan dc Dr. Bakkerlaan: en geweigerd aan: mr. A. F. van Hall voor den bouw van een ga rage aan de Hoplaan, daar het aspect ter plaatse zeer zou worden geschaad. Zij nog vermeld, dat na heropening der geheime vergadering werd besloten de ga rage Kerkplein No. 15 voor f 416 per jaar te verhuren aan H. J. Cassee. onder voorwaarde dat de gemeente daar gratis een auto mag -stallen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9