CHIEF WHIP O riff1*!?**1* BIOSCOOP. Mijn vaste overtuiging VIRGINIA HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 17 DECEMBER 1932 TWEEDE BLAD LUXOR THEATER Douaumont De vreeselijke wereldoorlog van 19141918 ligt al weer veertien jaren achter ons. Veer tien jaren scheiden ons al weer van die af grijselijke menschenslachting, die millioenen vermoordde en honderdduizenden als wrak- leen in de maatschappij terugstuurde. Maar juist die veertien jaren, doen vergeten, slij pen de felle kanten bij. Er groeit een geslacht op, dat er alleen nog maar van vèr hooren zeggen iets van weet. En daarom kan niet genoeg de nadruk worden gelegd op het weerzinwekkende, en daarom kan dat gru welijke niet genoeg getoond worden in woord en beeld, in boek en plaat en film. En daarom is het zoo goed, dat er tijdens de Kerstlentoonstelling van de beide Vrou wen Vredebonden in perceel Groote Hout straat 32 ook nog deze film loopt. Douaumont die den hevigen en bloedigen strijd om fort Douaumont in 1916 weergeeft, gedeeltelijk in authentieke opnemingen, gedeeltelijk in ge reconstrueerde waarheidsgetrouwe tafereelen De samenstellers hebben ons gespaard voor de afschuwelijke tooneelen. Maar wanneer bijv. appèl wordt gehouden van de compagnie en achter verscheidene namen zacht wordt gezegd: gevallen, vermistdan grijpt dat diep aan. dieper misschien-dan een in doods strijd verwrongen gezicht dat zou doen. In ons blad van Donderdag hebben we de film al uitvoerig besproken, zoodat we met bovenstaande regelen kunnen volstaan. JEl3t voorprogramma is van vroolijken aard. Flip de Kikker beleeft geestige avontu ren in Afrika en een Fox filmpje toont Pa rijs bij nacht, waarin uitstekende balletten vallen te bewonderen. Van Stan Laurel en Oliver Hardy draait een grappige film: Als je een verleden hebt, een smijt en valfilm wel is waar, maar van een bijzonder type, waarvan Laurel en Hardy toch maar het mo nopolie hebben. Er is geschaterd. Het Orion Profilti nieuws geeft reeds de uitvaart van de P. C. Hooft, Plan Beuker en Wouter Denijs aan twee vleugels, een oester vangst bij Tholen enz. CINEMA PALACE Een Paramout film: „This is the Night" (Chou-Chou). Het is het beste maar te beginnen met U den inhoud van deze amusante film te ge ven. De hoofdrollen worden vervuld door Lily Damita. Charles Ruggles, Roland Young en Thelma Todd. Tijdens de afwezigheid van haar man. amuseert Claire Thelma Todd) het jonge elegante vrouwtje van Stepan. zich met haar vriend Gerald Grey (Roland Young) een rij ken vrijgezel. Op liet onverwachtst komt Ste pan terug. Het is nu zaak zich uit de moei lijkheid te redden. Gerald's vriend. Bunny West (Charlie Ruggles) die bij die ontmoe ting tegenwoordig is, brengt op een, naar zijn eigen inzicht geniale wijze, uitkomst. Hij geeft hoogelijk op van de lieftalligheden en bekoorlijkheden van Geralds vrouw, een schoonheid eerste rang. Stepan gelooft het verhaal of doet alsof, en hij stelt voor om ge zamenlijk een uitstapje naar Venetië te maken, gezamelijk, dat wil zeggen, Gerald en zijn vrouw. Stepan en Claire en Bunny West. De twee vrienden zijn voor het oogen- blik opgelucht, dat het zoo geloopen is, maarwaar halen ze zoo gauw een schoone vrouw voor Gerald vandaan! In een filmstudio vindt Bunny wat hij zoekt, een lief jong actricctje is genegen de rol van tij delijk echtgenoote van Gerald op zich te ne men. Chou Cliou (Lily Damita) is een zedig bescheiden meisje, dat evenwel tooneelspeel- ster genoeg is om, als het noodig is, een zeer mondain type te kunnen voorstellen. De voorwaarden voor de betrekking zijn niet zoo heel lastig, denkt ze. Alleen moeten de gewaande echtgenooten in bijzijn van an deren doen of ze elkaar aanbidden, wanneer ze alleen zijn, bestaan ze eenvoudig niet voor elkaar. Zoo gemakkelijk als Chou-Chou het zich had voorgesteld, is het echter heelemaal niet. Een van de moeilijkste dingen voor haar is er in te berusten, dat de beide vrienden denken, dat ze een lichtzinnig, wuft wezentje is, ter wijl het tegendeel waar is en bittere armoe haar bewogen heeft de betrekking te aan vaarden. Natuurlijk komen er de hevigste verwikkelingen met jaloersche hij's en ja- loersche zij's. Ten slotte de vlucht van Chou- Chou uit het hotel naar het station, per gondel. Gerald hoort nog net bijtijds van de vlucht om n andere snellere gondel te char teren. Het lukt gondel twee gondel één in te halen. Gerald gaat over op nummer één en de film eindigt met een heel idylisch plaatje. Twee harten, die elkaar gevonden hebben en nu hun geluk genieten in een gondel in Venetië. Kan het romantischer? „This is the Night" (Chou-Chou) is de soort film, die hoogelijk amuseert, er komen zulke grappige tooneeltjes in voor, dat je het zoo nu en dan uitschatert. Diep gaat het niet en je neemt er dan ook niet veel meer van mee dan het gevoel eens fijn uit geweest te zijn en je uitstekend te hebben vermaakt. En dat is heel wat in dezen tijd. De journaals brengen de beelden van hier en van ver af. In de geluidsteekenfilm van Max Fleischer „Wen it's sleeping time down South", hooren we de alom bekende en be wonderde drie Boswell-sisters. voor veel jon gelui een aanleiding om naar Cinema te gaan. Op het tooneel Nezco Frères, die voor hun mooie evenwichtsprestaties alle bewonde ring kregen. REMBRANDT THEATER Het schot in den morgen. De hoofdfilm, die deze week in het Rem brandt Theater loopt, is aantrekkelijk voor bezoekers, die van detective-stukken houden. De titel zegt reeds genoeg. De geheimzinnig- lieid, welke in dit geval rondom moord en diefstal is geweven, is nog al doorzichtig en de misdaad valt nog al mee. Men raakt als men een tijdje de film frequenteert, zoo ge wend aan geknal en geworstel, dat men een browning niet belangrijker vindt dan een aschbakje en een rochelend slachtoffer niet huiveringwekkender dan de poes, die op het haardkleed zich rekt. Na de oorlogsfilm zijn we ook tamelijk on vatbaar geworden voor geknal en gekraak en al heeft de heer Alfred Zeisier, die deze „cri- mineele film" naar het tooneelstuk De vrouw en de smaragd heeft vervaardigd, als knal effect in den letterlijken zin van het woord drie misdadigers gewapend met het gansche materiaal uit de geweerkamer van c!c na tuurlijk leegstaande en even natuurlijk chic gemeubelde villa en al heeft hij ccnige vrachtauto's vol schupo's laten aanrukken om een vuurgevecht met dat drietal paffers in scène te zetten, we laten ons niet meer misleiden door zoo'n gemoedelijk mopje En al worstelt de kranige gentleman-dief, die natuurlijk achteraf van de politie blijkt te zijn, in het duister met den hoffelïjken dok ter, die de heusche dief is, en al knijpen drie paar ploertige vuisten het elegante vrouwtje de keel dicht en al slaat de lakonieke hand langer den rechercheur met een wijnflesch een schedelbreuk, we bemoeien ons er niet mee. Geworsteld moet er toch en of het nu de één is of de ander. een nette plooi in de broek hebben ze allemaal on heer blij ven ze ondanks alles. En het is. of er nu bloed vloeit of champagne, in zoo n eerste rangshotel en in zoo'n millionnairs vülla toch maar een piekfijne boel! Ei- deed. dat is waar ook. nog een landge- noote van ons mee, en nog wel in de vrou welijke hoofdrol. Deze Ery Bos (familie nog van Annie zaliger gedachtenis?) is, voorzoo ver mij bekend, nog niet zoo beroemd als Lien Deijers en Truusje van Aalten, maar ze zal het wel worden, als 't haar wat mee loopt. Let eens op; ze doet op een goeden dag ook nog wel eens haar joyeuze entree in Tu- schinsky aan den arm van Max Tak! In het bijprogramma krijgen wij een aar dige klucht te genieten, over het vooral in Ufa-land zeer actueele gegeven: „Wie be taalt er nu nog?" Het is een kamerstukje tusschen twee personen, die elkaar mimisch goed troeven. De goocheme kaslooper wint het tenslotte met glans bij een verrassende ontknoopig en de lichtgeloovige zakenman, die hem in dienst nemen wil, betaalt, het ge lag, dat hij trouwens den ander ook reeds vier jaar schuldig was. De rente op rente heeft hij inmiddels verdiend. Een verademing tusschen al deze spanning en grappigheid brengt de Polygoon, die van het wegsleepen van de P. C. Hooft een schilderachtig stukje film heeft gemaakt met behulp van het mistige weer. Voor de gebruikelijke afwisseling zorgen ditmaal de vier Albateso's. geen Portugeezen of Argentijnen, zooals men uit den naam zou afleiden, maar „het bekende Weensche zang ensemble". H. G. CANNEGIETER. Zondagmorgenvoorstelling. Zondagmorgen draait in Rembrandt-Thea ter de Multifilm „De Wonderen der Natuur". „Het leven in een waterdruppel" als eerste deel geeft ons al wat er leeft en beweegt in een waterdruppel gezien door een zeer sterke microscoop- Het is daar een leven en bedrij vigheid zonder einde, al beweeg, wat men er ziet. Daar is bijvoorbeeld het pantoffeldiertje, zeer rustig en vreedzaam, dat steeds wordt bedreigd door het dididiumtje een ..roofdier", dat het pantofeldiertje in zijn vlucht vangt en uitzuigt. Op de overblijfselen vallen weer rie „hyena's van de waterdruppel" aan zooals overal in de natuur een elkaar opeten en verdelgen. In de wereld van de waterdruppel leven ook vele soorten „slangen" ter lengte van een halven millimeter. Ze zijn glasachtig doorschijnend en in het. lichaam zijn de nog ongeboren jongen duidelijk zichtbaar. Deel twee geeft de „Microscopische kristal vorming". Daarin zien we de kristalvorming o.a. van boorzuur, caffeine, kaliumchloraat, koolzure soda, zilvernitraat, uit een verbin ding zien we het zilver als kristallen neer slaan enz. Alles heel interessant. Daarna ko men we aan het leven van insecten. De le vensgeschiedenis van de mug en van de vlin der kunnen we van a tot z volgen. Het voort durend gulzige eten van de larve van de mug en van de rups vóór het vlinder worden zien we in deze film wel heel duidelijk. De rupsen eten geregeld in een halve boog. ze beginnen weer van boven aan het blad, volgen de halve ronding en gaan weer van boven naar bene den. Ook de muggelarve zorgt onafgebroken voor den inwendigen mensch. Er zullen wel niet veel menschen zijn. die het zich inpoppen van een rups in natura hebben kunnen bestudeeren en daarom ook is zulk een film zoo goed, dat zij hen, die daartoe niet in de gelegenheid zijn, toch een blik in het wondere leven der natuur kunnen geven. Vervolgens komen we te land in het Aqua rium in Artis. De meest vreemdsoortige we zens zwemmen daar rond. Eigenaardige koppen hebben visschen toch, het lijken net ouwe. ongelukkige ventjes met verongelijkte gezichten. Ze zwemmen nu eens met meer, meestal met minder temperament: door het water, tot er plotseling iets eetbaars naar be neden wordt geworpen. Alle deftigheid laten ze dan varen, ze schieten toe en trachten elkaar de buit te ontrukken. Is alles verslon den, dan zijn het weer de kalme oude man netjes. Tot slot komt het Plantenrijk aan de beurt In een tienduizendmalen versneld tempo ontwikkelt zich voor onze oogen de plant van het begin tot de volle bloei. Opmerkelijk is het rythmlsch bewegen der planten onder het groeien; vooral klimplanten zijn sterk rythmisch. Het is een cultuurfilm, die een ruim veld bestrijkt, en die voor velen hoogst belang rijk is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per resjeT. OUDERBIJEENKOMST MONTESSORI SCHOLEN. Mevr. dr. Lccoultre behandelde op de ouderbijeenkomst van bovengenoemde scho len Donderdagavond, de Problemen van de sexueele voorlichting van kinderen. Zij zou willen vragen: Waarom zouden wij onze kin deren niet inlichten? Op drieërlei wijze heeft spreekster met het probleem van de sexueele voorlichting te maken: als docente voor de toekomstige Montessori-leidsters. als arts voor geslachts ziekten en tenslotte als moeder van drie kinderen. Ze heeft vaak kunnen ontdekken dat een fout in dit deel van de opvoeding niet licht kan worden ingehaald. Uit vrees voor vroeg rijpheid en schadelijke fantasieën laat men het kind onwetend. Dit zegt men tenminste; in werkelijkheid zijn de opvoeders zelf verkeerd opgevoed en vinden zij alles wat op het geslachtsleven betrekking heeft, slecht. Dit is de oorzaak waardoor men niet tot openlijk spreken komt met kinderen. De praktijk leert bovendien dat goede voor lichting in het gezin de verkeerde fantasieën vermindert. Het is altijd geboden, waar te zijn in de opvoeding. Verder dreigen onwe tende jonge menschen groote gevaren en ons kind wordt op straat toch ingelicht. Zie daar drie sterke argumenten, vóór de sexuee le voorlichting. Kinderen vragen wel als hun belangstel ling nog gezond is en lokken dan zelf de volgorde der voorlichting uit. Zij zal des noods zonder vragen moeten spreken wan neer het kind daar rijp voor is, over de ge varen in het sexueele leven. Zonder omhaal of plechtigheid moet worden gesproken, in de taal die het kind verstaat. Precies zooals Dr. Montessori het voorstaat met alle dingen: „niet één woord te veel". Dat maakt op het kind geen overweldigenden indruk en het is tevreden, in tegenstelling met het kind dat met praatjes wordt afgescheept. Dat blijft doorvragen, of vraagt niets meer en haalt zijn kennis elders. Geen zuiverder en beter smakende sigaret dan deze kan gefabriceerd worden. Daarom eisch CHIEF WHIP 't is bovendien de beste voor Uw gezondheid! ARDATH Ook met kurk mondstuk iondon Spreekster zegt in welke bewoordingen het kind meestal het best is ingelicht. Alle kin deren die de lagere school bezoeken weten op hun manier alles, een reden voor spreekster om tot de ouders te zeggen: licht vooral die kinderen in, ook als zij niets vragen. Liever zou zij tot een lateren leeftijd willen wachten omdat kinderen van 6 en 7 jaar niet de poë zie kunnen bevatten, maar de onderlinge praatjes gebieden, vroeger te beginnen. Na nog op vele misvattingen gewezen te hebben, op de taak van het gezin in deze, verschijnselen in de puberteit enz. eindigde spreekster met de verzekering dat haar schema niet als een recept voor ieder mocht gelden, doch dat gezond verstand hier iets weg moet laten en daar wat moet aanvullen. Na de pauze werden vragen gesteld en be antwoord. DE SPOORLIJN HAARLEM- ZANDVOORT. VOORLOOriG GEEN ELECTRIFICATIE. Dezer dagen werd in de pers medegedeeld, dat ernstig overwogen zou worden om liet baanvak HaarlemZand voort binnen zeer korten tijd te electrificeercn. In verband met deze mededeeling heeft de Haagschc Tel.-correspondent te Utrecht een onderhoud gehad met den lieer ir. H. E. Verschoor van Sleeuwijk. hoofdinspecteur en chef van de beweging bij de Ned. Spoorwe gen. Met stellige zekerheid verklaarde deze dat bovengemeld bericht niet juist is. De laatste beslissing van de directie luidt dat de clcc- trificatie van het baanvak HaarlemZand- voort voorloopig niet gebeurt. Eenige maan den geleden is nog een rapport betreffende deze electrificatieaangclegenhcid verschenen doch een beslissing om tot electrificatie over te gaan is ook toen niet genomen. Er is, merkte ir. Verschoor op. zelfs geen nader voorstel aan de directie gedaan. Intusschen blijft de mogelijkheid open. dat er op den duur wel kans is, dat de Ncd. Spoorwegen tot electrificatie van het be wuste baanvak HaarlemZandvoort zullen overgaan. AGENDA. ZATERDAG 17 DECEMBER Stadsschouwburg: Het Schouwtoor.cel Samen uit8 uur. Volksuniversiteit Gebouw van den Protes tantenbond. Het moderne Italiaansche Lied. Mei Ré Koster en Felix de Nobel. 8 uur. „Dreefzicht". Dansschool Schroder. Dans avond 8.30 uur. Luxor Sound Theater. Douaumont. 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: Chou-Chou. Op 't tooneel: Nezco Frères. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Het schot in den morgen. Op het tooneel: 4 Albateso's. 2.30. 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reekcr. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Herman Hcuff, laatste dag. 107.30 uur. Teyler's Museum. Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. ZONDAG 18 DECEMBER Concertzaal: Concert H. O. V.. Solist Carel van Leeuwen Boomkamp. 8.15 uur. Stadsschouwburg: Ncd. Kindertooncol: Do Ring van den Hertog, Kindertooneelspél. 2.15 uur. Ellas weet het beter. 8 uur. Bakenessergracht 13: Rozckruiscrs Ge nootschap: Voordracht J. Leenc: Verbeel ding als innerlijk scheppend bewustzijn. 10.30 uur. Protestantenbond: Psycho-Synthese. Voor dracht. B. v. d. Meer: bc ccnig verlossende (Macht der Liefde. 10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen van 2 uur af. MAANDAG 19 DECEMBER Buitengewone aandeelhoudersvergadering van Polygraph ten kantore. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. Firma Begcmann en Sneltjes, Jansstraat 27. Tol. 10043 ifem Over een saai, dik boek. Dit noemt men „de donkere dagen voor Kerstmis". Maar ik weet zeker dat er blijheid heerscht in de harten van alle gemeente raadsleden en gemeenteraads-journalisten, omdat de begrootingszittingen achter den rug zijn.De Haarlemsche Raad heeft er twaalf gehouden, en het had bij twee kunnen blijven als hij zich lot het zuiver-zakelijke bepaald had. Waarmee ik bedoel: de begrooting. Dit is, zooals u weet. een boekdeel vol cijfers met korte, veelal zelfs norsche toelichtingen. Het wordt samengesteld door ambtenaren, onder inspiratie van den wethouder voor de Finan ciën, die de eenige man in den gemeenteraad is die er volkomen uit wijs kan worden. Er zijn (zoo fluisteren kwade tongen) gemeen teraden waarin ook hij er maar weinig van snapt, en de eigenlijke auteur van het gruwe- lijk-saaie boekdeel een bescheiden ambte naar is, die prompt op tijd naar huis gaat en 's avonds aan heel andere dingen denkt. Maar in Haarlem is de toestand niet aldus, ofschoon cr behalve den wethouder ook nog wel een ambtenaar is die precies weet wat er in het saaie, dikke boek staat. Ik heb al eens eerder getracht hem in deze rubriek voor het forum der openbaarheid te sleuren. U herinnert zich misschien, zij het dan va gelijk. mijn beschrijving van de Zesdaagsche ten Prinsenhove. met de belangrijke rol die daarin gespeeld werd door het koppel Slin- genberg-André. Het saaie, dikke boek is het voorwendsel voor het houden van de z.g. begrootingszit tingen. Het is zoo vervelend en ingewikkeld, en het bevat zooveel voorspellingen die toch niet zullen uitkomen dit wordt in den loop van ieder jaar bewezen door verscheidene zeer uitvoerige z.g. „suppletoire begrootingen" dat de gemeenteraad veel liever over an dere dingen praat. Onmiddellijk bij den aanvang blijkt deze voorkeur reeds. De raadsleden zetten gezel lige boomen (aangeduid als „algemeene be schouwingen"') met eikaar op over eikaars politieke partijen, over politieke partijen in vele andere landen en over den internationa len toestand. De gemeenteraads-journalisten, die in die eerste zittingen nog frisch zijn. luisteren met gemengde gevoelens. Af en toe verschijnt een glimlach op het gelaat van éen hunner, want hij herkent zijn eigen ar tikel van een week geleden, of misschien zelfs van den vorigen dag, in het betoog van den een of anderen vroeden vader. Het is altijd plezierig te ontwaren, dat men met aandacht gelezen wordt, en de stemming aan de pers tafel is dan ook gedurende de algemeene be schouwingen altijd optimistisch. Af en toe hoort de een of andere journalist zich onjuist citeeren, en hij krabbelt een aantee- lcening die hem den volgenden dag misschien tot dupliek zal voeren. Óf men valt hem aan. en hij wordt er heelemaal wakker van. zich verwonderd afvragend of het niet practischer geweest zou zijn als het geachte lid hem een ingezonden stuk had gestuurd. Als de algemeene beschouwingen na eenige dagen zijn afgeloopen, zonder dat daardoor het saaie, dikke boek ook maar in het minst beïnvloed is, herinnert de burgemeester zich het bestaan van de nieuwe uitgave, kondigt Hoofdstuk I aan, en iedereen slaat, met lichte weerzin, het volume voor het eerst open. Bij ieder hoofdstuk zijn er eerst weer aparte algemeene beschouwingen, en men slaat het weer dicht, om zijn volle aandacht tc kunnen wijden aan betoogen over het Gezag, den Godsdienst, het Roode Leger, het Neo-Mal- thusianisme en meer van dien aard. De veel zijdigheid van onderwerpen is zoo vervaar lijk. dat men versteld staat dat dit alles ge ïnspireerd zou worden door een boek vol droge cijfers. Het wordt dan ook, zooals ik al gezegd heb maar persé wil herhalenhet luisteren naar begrootingsdebatten doet bij ieder een gevaarlijke neiging ontwaken om alles te herhalenenfin: het wordt ge ïnspireerd door den wensch, dat boek vooral te vermijden. Maar bij ieder hoofdstuk moet men „de posten" behandelen- Daar is geen ontkomen aan. Vroeger las de burgemeester ze op, num mer na nummer. Zijn tempo werd ieder jaar sneller, en nu leest hij geen nummers van posten meer op. maar van bladzijden. Dat gaat natuurlijk veel vlugger. De heele Raad en al de journalisten bladeren met hem mee. Ineens slaakt een vroede vader of moeder een noodkreet. Het geblader stopt, en ieder een zucht. We schoten net zoo aardig op! Het lid vraagt het woord over een post op de bewuste bladzijde. Soms lokt hij alleen een nieuw debat over het Gezag of den Gods dienst of het Roode Leger uit. en dan vergeet iedereen het boek weer een heele poos. Maar er zijn gevallen waarin hij het niet over de politiek, maar over den post heeft. Dit is de bovenbedoelde zakelijke behandeling der be grooting. althans een deel er van. Het totaal zou, volgens mijn bovenvermelde raming, twee zittingen vorderen. U ziet dat ik mij wéér herhaal. Waarom begrootingen op deze wijze be handeld, of liever gezegd mishandeld wor den, weet ik niet. Niemand weet het. Er is wel eens een raadslid dat het geval poogt te verdedigen, maar eigen ongeloof klinkt altijd in zijn stem door. Hij zegt dan dat hij het recht heeft zich hier tot zijn kiezers tc rich ten en zijn beginselen uiteen te zetten of toe te lichten, maar hij voelt dat iedere raads zitting hem daartoe de gelegenheid biedt, dat hij die veelal reeds te baat neemt en dat er geen enkele grondige reden bestaat om er in de maand December nog eens twaalf bij zondere zittingen aan te besteden. Omtrent het verband tusschen de begrooting van de gemeente I-Iaariem en het Roode Leger, dc presidentsverkiezing in Amerika, de kerkver volgingen in Spanje en de hongerstakingen van meneer Gandhi geeft hij nimmer eenige opheldering. De perstafel wacht daar al sinds jaren op, maar vergeefs. Meneer Thorbecke, die zooals u weet de vader van de gemeentewet was, zou onge twijfeld stomverbaasd zijn als hij eens kon terugkeeren en dc gevolgen van zijn schep ping. die men „behandeling der gemccntebe- grooting noemt" waarnemen. De zwakheid van alle menschenwerk zou hem op gruwe lijke wijze blijken. Zijn gebrek aan vooruit- zienden blik, dat hem deed nalaten dit alles te voorkomen, zou hem tot nederigheid stem men. Het saaie, dikke boek staat, zooals gezegd, vol voorspellingen, waarvan de meeste niet uitkomen. „Het raamt", zooals dat heet. Dit is een deftig woord, dat men in gemoedelij ker Nederlandsch kan vertalen met „het gooit er met de pet naar". Hoofddoel van het boek is dat het sluit. Dat wil zeggen: dat de pet- gooierijen naar inkomsten en uitgaven, die het komende jaar zal brengen, in totaal met elkaar kloppen. Er is éen post z.g. „onvoor ziene uitgaven", die als het goed was aan 't einde van het jaar zou moeten kloppen met het totaal van de z.g. suppletoire begrootin gen. Maar dat doet-ie nooit. Het heele saaie, dikke boek is een beetje „z.g.", vooral in tijden als deze, nu niemand weet wat ons eigenlijk te wachten staat. Een der onderwerpen waarmee ook ge meenteraden zich bezig houden, bij de z.g. begrootingsdebatten, is de z.g. „rationalisa tie". U weet dat dit een begrip is. dat van al lerlei de schuld krijgt. Het heeft overigens op gemeenteraden nog geen invloed doen gelden. Die zijn op geen enkele wijze geratio naliseerd. en als de ontwikkeling van hun werkwijze zich. overal in de wereld deed gel den zouden wij spoedig terug moeten keeren tot den 10 uren-dag, inplaats van over den 6 uren-dag te twisten. Het zou een reden van groote voldoening voor gemeenteraadsleden moeten zijn, dat hun werk althans niet ge rationaliseerd is en dat de machine, de tech niek en het zakelijk-vercenvoudigen van het productiesysteem in het algemeen hun arbeid volmaakt onberoerd hebben gelaten. Maar dat is het niet. Zij vinden allen de begroo tingszittingen tc lang, te taai. een beproe ving, en danken den hemel als het afgeloo pen is. Om te zwijgen van de nog veel inniger dankbaarheid van de rij Journalisten, die zich gedwongen ziet er nog over tc schrijven ook. Het voortduren van deze toestanden is een der vele vraagstukken van massa-psycholo- gic. Ik weet niet of de deskundigen op dit gebied, dokter Freud of dokter Stekel of dok ter Adler. ooit een hoofdstuk aan gcmcente- raden-in-begrootings-praatorgie gewijd heb ben. Ik geloof van niet. Misschien zou het wel eens goed zijn een commissie van deze deskundigen op gemeentekostcn uit te noodi- gen, haar de diagnose te laten stellen en gel den uit te trekken voor een laboratorium waarin dc dokters kunnen gaan zoeken naar de therapie. Aan gemeenteraadsleden en ge meenteraads-journalisten. alsmede aan eeni ge ambtenaren, twee rechercheurs en eenige boden zou daarmee een enormen dienst be wezen worden. Vele grauwe bladzijden uit hun levensboek, jaarlijks weerkecrend in dc eerste helft van de maand December, zou den er door vervallen. Wat het saaie, dikke boek betreftdat zou amusanter gemaakt moeten worden, om eenige belangstelling vast te kunnen houden. Dit Is mijns inziens heel wel mogelijk. Met wat illustraties. b,v. portretten van Mme. Fraya en andere beroemde toekomst-voor- spclsters, met enkele rijmen van P. Gasus, caricaturen van de raadsleden en zoo meer. En met een beschouwing van mij. Optimist, die ik met genoegen belangeloos aan de ge meente zou leveren.... onder conditie dat het aantal begrootingszittingen daalt van twaalf tot (hoogstens) twee. OPTIMIST.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5