UIT HET BUITENLAND STA TEN-GENERAAL" De begrooting van Financiën. De herleefde Ontwapeningsconferentie. HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAG 17 DECEMBER 1932 DERDE BLAD. Maandag houdt Hoover zijn boodschap over de schulden. Zal Frankrijk toch nog betalen. Fransche kabinetscrisis nog niet geëindigd. Chautemps niet geslaagd. Paul-Boncour krijgt thans de opdracht. Van Cauwelaert weigert zitting te nemen in de Belgische regeering De Broqueville. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Bij het begin der Senaatszitting van Vrij dag, aldus meldt Reuter uit Washington ver klaarde senator Harrison, die voornemens was geweest een rede te houden over de wei gering van Frankrijk om te betalen, dat hij van het departement van buitenlandsclie zaken een mededeeling ontvangen had welke het hem raadzaam deed voorkomen de rede niet te houden. Ook senator Borah, clie heden eveneens over de schuldenquaestie wilde spreken, zag van zijn rede af. Naar verluidt hoopt het departement van buitenlandsche zaken op grond van een on derhoud Lusschen den Franschen ambassa deur Claudel en Stimson, dat heeft plaats gehad, dat Frankrijk toch nog betalen zal. Om deze reden wil men thans scherpe uitla tingen in het congres zooveel mogélijk ver mijden. De boodschap van Hoover inzake de schul den zal waarschijnlijk Maandag aan het con gres worden voorgelegd. De president zal er waarschijnlijk het verzoek in herhalen voor de instelling van een schuldencommissie. Het Witte Huis spreekt beslist de berich ten tegen dat Hoover voornemens zou zijn met Roosevelt overleg te plegen over de schulden. FRANKRIJK. De minister van Binnenlandsche Zaken. Chautemps, heeft Vrijdagavond een bezoek ge bracht aan den president der Re publiek Lebrun en hem definitief ver klaard dat hij zijn bemoeiingen inza ke de vorming van een nieuwe regee ring niet zal kun nen voortzetten. Staatspresident Lebrun heeft hier op Paul Boncour Paul Boncour. ontboden, dien hij .waarschijnlijk de vorming van een nieuwe regeering zal op- Bij het verlaten van het Elysée heeft Chau temps verklaard bij zijn besprekingen tot de overtuiging te zijn gekomen dat het in het belang van het land te wenschen is dat de internationale moeilijkheden zoo spoedig mogelijk worden bijgelegd. Overeenstemming is niet mogelijk gebleken. Onder deze om standigheden is Chautemps er toe gekomen solidair te blijven met Herriot en er de voor keur aan gegeven af te zien van de vorming van een nieuw kabinet. Chautemps heeft Vrijdagmiddag nog een onderhoud met Herriot gehad, na een tele foongesprek, dat Herriot met den Franschen ambassadeur te Washington had gevoerd, ten einde zich op de hoogte te doen stellen van de houding der Amerikaansche regee ring. In politieke kringen verluidt dat de be richten uit Amerika niet zoo gunstig zijn ge weest, als men gehoopt had. BELGIë. De Liberale Linkerzijde van Kamer en Se naat heeft Vrijdagmiddag een vergadering gehouden onder voorzitterschap van staats minister Devèze. De aanwezigen hebben zich accoord verklaard met het principe der vor ming van een Katholiek-Liberaal kabinet. Naar V.D. verneemt heeft De Broqueville aan staatsminister Cauwelaert de portefeuille van Arbeid en Nijverheid aangeboden, welk aanbod de burgemeester van Antwerpen ech ter weigerde. Thans is zoo goed als zeker dat in het nieuwe kabinet de portefeuille van Binnen landsche Zaken zal worden toevertrouwd aan den heer Poullet, Jaspar zal financiën krijgen, Sap zal minister van Openbare Wer ken worden, terwijl Tschoffen koloniën zal behouden. Hymans behoudt Buitenlandsche Zaken en Janson Justitie. De heer Bovesse zal deel uitmaken van het nieuwe ministerie, doch welke funcwe hij daarin zal bekleeden, is nog niet definitief bepaald. Du its eMail cl, Hitier denkt nog steeds te uiinnen. De Nationaal socialistische fractie van den Pruisischcn Landdag is gisteren in het ge bouw van den president van den Rijksdag bijeengekomen. Na een welkomstwoord van voorzitter Kube. bracht Hitier allereerst hulde aan generaal Litzmann. Wat betreft de gisteren door den Rijkskanselier uitgespro ken radioredevoering stelde Hitier de vraag: „Is dat alles?" Hitier verklaarde zich over tuigd dat de aera Schleicher slechts een kor te episode voor de natie zal zijn. Na gewezen te hebben op de eenheid der partij, besloot Hitier: Ons doel en onze weg is duidelijk. Nimmer zullen wij ons van ons doel laten afbrengen. Wij hebben de Duitsche jeugd, wij hebben glooien moed, den krachtigen wil en groote taaiheid. Wat ontbreekt ons nog voor de overwinning?'' De Pruisische Landdag heeft Vrijdagavond na de debatten in zake radio- en theater aangelegenheden de bijeenkomst verdaagd tot Dinsdag 17 Januari. De voorstellen zijn ten deele verwezen naar de commissies. De president van den Landdag heeft zich het recht voorbehouden den Landdag indien bij zondere politieke toestanden zulks mochten vereischen, eerder bijeen te roepen. Rijkscommissaris voor de werkverschaffing. In het staatsblad van Vrijdag wordt een verordening gepubliceerd van den rijkspre sident ter bevordering van de werkverschaf fing en de kolonisatie. Hierin wordt o.m. be paald: Ten behoeve van éénvormige en spoedige bevordering van alle maatregelen op het ge bied der werkverschaffing wordt een rijks commissaris voor werkverschaffing aange steld. Deze staat onder den rijkskanselier en heeft zijn zetel in Berlijn. Hij is de hoogste autoriteit in het rijk. De rijkscommissaris wordt door den rijks president op voorstel van den rijkskanselier benoemd. De rijksregeering kan ter uitvoering van de werkverschaffing en kolonisatie rechtsveror- deningen en algemeene maatregelen van be stuur uitvaardigen. Zij kan daarbij afzien van de bestaande rijks- en landsrechterlijke voorschriften. Genève. Behandeling van de Britsch- Perzische oliekwestie. De Perzische gezant te Parijs heeft, naar Reuter meldt, den secretaris-generaal van den Volkenbond medegedeeld, dat zijn re geering niet in staat is, tijdig deskundigen te zenden voor de bespreking van het geschil ontstaan door het intrekken van de conces sies der Anglo-Persian Oil Cy. De Volkenbondsraad zal dus vermoede lijk eerst na de feestdagen met de behan deling van het geschil kunnen beginnen. Zweden. Verstrekkende bezuinigings maatregelen. In verband met het verwachte tekort op de loopende begrootmg is de regeering voor nemens ingrijpende bezuinigingen in te voe ren op de uitgaven voor de nationale verde diging, aldus meldt Reuter uit Stockholm. Tot leniging van den nood der werkloozen zal de regeering een nieuw steunplan opstel len en ter bestrijding der werkloosheid zullen groote openbare werken worden uitgevoerd. Verwacht wordt, dat er dit jaar een tekort op de begrooting zal zijn van 50 millioen kro nen, terwijl voor het volgend jaar een defi cit van 90 millioen kronen voorspeld wordt. Rusland. Geïnterneerde Chineezen naar West-Siberië. Naar verluidt heeft de Sovjet-regeering, teneinde verdere conflicten met Japan ie vermijden, bepaald, dat de 3000 geïnterneerde Chineesche vrijwilligers gelegenheid zuilen krijgen om zich in West-Siberië bij Tomsk te vestigen. Nader meldt Vaz Diast De Chineesche regeering heeft besloten de 3000 Chineesche vrijwilligers, die onder lei ding van generaal Soe Ping-wen over de Russische grens zijn gevlucht en daar zijn geïnterneerd, te steunen met een bedrag van 25.000 dollar. Spanje Macia herkozen als president van Catalonië. Het B.T.A. meldt uit Barcelona, dat Macia herkozen is tot president van Catalonië. Hij zal zijn functie gedurende vier jaar uit oefenen. Amerika. De onafhankelijkheid der Philippijner- Reuter meldt uit Washington, in tegen spraak met een vorig telegram, dat de senaat nog geen enkele definitieve beslissing" heeft genomen inzake een wet tot onafhankelijk- verklaring der Philippijnen. De senaat heeft een amendement goedge keurd op het wetsontwerp betreffende de onafhankelijkheidsverleening aan de Philip pijnen, volgens welk amendement onafhan kelijkheid verleend zou worden binnen veer tien jaar. China. Anti-Japansche actie in T sjangtsia. Naar uit Tsjantsja wordt gemeld, hebben Chineezen Donderdag Japansche winkels overvallen, met het doel den verkoop van Ja pansche artikelen te verhinderen. Het is tot botsingen iusschen Chineezen en Japanners gekomen, waarbij vier personen werden ge dood. De politie heeft de orde hersteld. HOOG WATER VEROORZAAKT TREINONGELUK. ZES DOODEN. 15 GEWONDEN BIJ PERPIGNAN. PARIJS, 16 December (Reuter). Op het oogenblik wordt Zuid-Frankrijk door over stroomingen bedreigd. Vooral de omgeving van Perpignan heeft ernstig van het water te lijden. Gisteravond is. als gevolg van het hooge water, de sneltrein uit Parijs nabij Maury (distr. Perpignan) ontspoord, waarbij een wagon geheel werd vernield. Vier reizi gers en de machinist en de stoker zijn om het leven gekomen en 15 personen werden zwaar gewond. INSTRÜCTIEVLIEGTUIG BIJ MüNCHEN NEERGESTORT. MüNCHEN, 16 Dec. (V. D.) Hedenmiddag te 2 uur is nabij dc gasfabriek te München een instructievliegtuig van de school voor ver keersvliegers, een Albatros-tweedekker, neer gestort en geheel vernield. De piloot werd ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. TWEEDE KAMER. Kamerarbeid onder hoogen druk. Motie-Van Braambeek verworpen. Aangezien de onderhandelingen voortduren. Verlichting voor het restaurantbedrijf? Ecnige vrijheid voor gemeenten in dit oPzicht. Ongehuwden, die weduwen- Pensioen betalen. Tutti-frutti. 16 December. De Kamer werkt thans onder hoogen druk. Onder zeer hoogen druk. Vanmiddag besloot ze zelfs Maandagmiddag èn Maandagavond te vergaderen. Het is bijna van liet goede neen, van het kwade te veel. Maandag wordt dan onderwijs behandeld. Een motie hef was het ecnige feitelijke wat overbleef van een weinig feitelijke be handeling van de spoorwegaangelegenhe den in den Donderdagnacht een motie van Braambeek viel met 5121 stemmen. Deze motie wenschte geen verdere salariskor ting op hef spoorwegpersoneel, vóór de reor ganisatie van het bedrijf was onder het oog gezien. De heeren Oud. v. ti. Bilt. en Bon- gaerts verklaarden niet voor die motie te kunnen stemmen, wijl de Kamer daarmee de gaande onderhandelingen zou doorbreken. Vanmiddag heeft de Kamer de begrooting van Financiën doorgenomen. Er zijn heel wat detailpunten onder het oog gezien, niet alles had evenveel bcteekenis en niet op al les gaf de minister antwoord. Wanneer we dus onder den woordenstroom een zeef met niet al te wijde mazen houden, dan houden we het volgende over. De heer Van Voorst klaagde over den druk der personeele belasting op het platteland. Vooral oordeelde hij de schatting van de huurwaarde veel te hoog. tengevolge waar van vele gefortuneerden het platteland ten nadeele daarvan gaan verlaten. Ook over de personeele belasting, maar nu drukkende op het hotel-, café- en restau rantbedrijf. werd gesproken. Door de hee ren Oud, Kortenhorst. en Bierema. Men weet :t wel deze bedrijven gaan gebukt onder zeer hooge lasten. De overtuiging wint veld. dat de druk veel te zwaar is. Dc heer Smeenk de financieele wethouder van Arnhem op poneerde sterk bevreesd voor bcnadeeling der gemeentelijke kassen tegen begun stiging. Gelukkig heeft de minister een ander standpunt ingenomen. Zijn rede heeft eenige teekening in de materie gebracht. De minister toch zei. dat de personeele be lasting door den rijkswetgever wordt ge maakt maar geheel in de gemeenten en ten bate der gemeenten wordt uitgevoerd. Bo vendien deed hij er op letten, dat de gemeen ten bij dc waardeering der verschillende grondslagen volgens dc wet van 1929 veel vrijheid is gelaten. Het zou dus meende de bewindsman niet onlogisch zijn om voorzieningen te treffen, waardoor de ge meenten meer zeggenschap zouden kunnen krijgen wat aangaat de personeele belasting op het restaurant-bedrijf. De minister zal dit nader overwegen. Heel onverwachts zou het nu niet zijn. wanneer de bewindsman met het voorstel gaat komen, om de gemeen ten ter zake eenige vrijheid te laten .De actie om het restaurant-bedrijf wat sonlaes te ge ven, zal dan naar de gemeenten worden ver plaatst. En elke gemeente kan overwegen, welk belang het hotclbedrijf voor haar heeft op een vraag van dr. Bierema antwoordde de minister, dat hij er steeds op uit is lacu nes in de suikerwetgeving weg te nemen. De heeren IJzerman en van Poll bepleitten opheffing van het bankgeheim. De regeering voelt daardoor nog altijd niet bang als zij is voor de afschrikking van het bui tenlandsche kapitaal, dat o.a. op de Am- sterdamsche geldmarkt van zooveel beteeke- nis is. Wat de oud-gepensionneerden betreft, wil de minister nog wel eens overleggen met minister Deckers of er nog eenige verzach ting is aan te brengen. Duitschiand's terugkeer! Het succes der Conferentie van Vijf. Het Amerikaansche wanhoopsplan. De bcteekenis der „gemeenschappelijke verklaring" van 11 December. Genève, 12 December 1932. Een angstig-spannende week ligt achter ons. Zij deed ons denken aan de groote dagen van Locarno in 1925 en van de Haagsche her stel-conferentie van 1929, toen ook de vraag, of Frankrijk en Duitschland tot overeen stemming zouden kunnen komen, allen met bezorgdheid vervulde. De afgeloopen week begon heel slecht. Men was hier vrij optimistisch geweest, dat, wan neer Herriot en von Neurath maar weer eens te zamen overleg zouden plegen, een schik king wel zou tot stand komen. De bekende bemiddelende gaven van MacDonald beloof den het beste en van beide staatslieden was het trouwens bekend, dat zij gaarne een uit weg uit de tegenwoordige crisis der Ontwa peningsconferentie, door Duitschiand's ver trek ontstaan, zouden vinden. Toen het daar om een week vroeger tijdens de zitting van den Volkenbondsraad bekend wex'd, dat aan het Fransch-Duitsche verstoppertje-spelen een einde zou komen, was men in vele krin gen hoopvol gestemd over den afloop der Conferentie van Vijf. Het optimisme kreeg echter een bedenke lijke inzinking, toen hier bekend werd, wat de Amerikaansche gedelegeerde Norman Da- vis eigenlijk op zijn geheimzinnige reizen naar Londen, Parijs en Rome besproken had. Het bleek namelijk, dat deze Amerikaan de hoop op een goed normaal verloop der Ont wapeningsconferentie geheel had opgegeven en in de bovengenoemde steden bepleit had. dat men nu maar spoedig een eind aan het gezeur moest maken, een noodconventie moest sluiten waarin die punten opgenomen zouden worden waarover overeenstemming reeds verkregen was (veel is 't nog niet!) en een nieuwe permanente ontwapeningscom missie moest benoemen, die de groote strijd vragen van rechtsgelijkheid en veiligheid in alle rust zou bestudeeren en dan in 1936 een tweede Ontwapeningsconferentie organisee- ren zou! De reegeringen van Engeland. Frankrijk en Italië hadden eigenlijk geen van allen ooren voor dit Amerikaansche voorstel, ofschoon een rustpauze van drie jaren hun toch wel aantrekkelijk scheen. Zij aarzelden dus allen. Niemand wilde het eerst de toestemming tot het uitstel geven, maar „als de anderen wil den, dan zouden zij zich niet beslist verzet ten"'. klonk het uit Parijs. Rome cn Londen. Op Sinterklaasavond, toen vermoedelijk duizenden Hollandsche ontwapeningsvrien den in een opgewekte stemming aan heel wat anders dachten als aan den-mogelij ken doods strijd der Ontwapeningsconferentie, hing het leven der conferentie aan een zijden draadje. In het hoofdkwartier der Engelschen tc Ge nève, in het hotel Beau-Rivage, de klassieke plaats voor Duitsch-Fransche onderhande lingen onder Britsche leiding te Genève, had MacDonald zijn collega's ten eten genoo- digd. Daar polste men den juist aangeko men von Neurath over het Amerikaansche plan. En als de Duitsche minister toen „ja" gezegd had, dan zouden wij thans aan de smadelijke cn droevige liquidatie der op 2 Februari 1932 onder zoo groote belangstelling der volkeren begonnen Ontwapeningscon ferentie bezig zijn! Gelukkig was von Neurath heel terughou dend. Hij verklaarde niets anders dan dat hij zijn regeering wilde raadplegen. En den vol genden dag kwam het „onaannemelijk" uit Berlijn. De Duitsche regeering wilde niet nog minstens drie jaren aan de eenzijdige ontwa peningsvoorschriften van het verdrag van Versailles gebonden blijven, terwijl de an dere staten vrijwel in het geheel niet hun bewapeningen zouden verminderen! Het Duitsche „Neen!" zuiverde de lucht. Het Amerikaansche gevaar was daardoor verdwenen. De beraadslagingen konden nu over datgene loopen. waarvoor de Conferen tie van Vijf was bijeengeroepen: het moge lijk tc maken, dat Duitschland naar de Ont wapeningsconferentie zou terugkeeren. Het zwartste pessimisme, dat Dinsdagoch tend, in afwachting van hét. Duitsche ant woord op het wanhoopsvoorstel van Norman Davis, nog bestond, had Dinsdagavond reeds weder voor een vrij groot optimisme plaats gemaakt. Woensdag cn Donderdag zakte de goede stemming echter weder wat in, het pessimisme kwam terug. Vrijdagavond was de hoop weder verlevendigd en ondanks een terugslag op Zaterdagochtend ging het van nu af ci'escendo, totdat Zondagmiddag het heuglijke nieuws bekend werd: Duitschland zal weder aan de Ontwapeningsconferentie deelnemen! Het bovenstaande koersverloop der stem mingen in de internationale kringen van Genève is leerrijk als een nieuwe aanduiding van den grooten invloed van één persoonlijk heid op het verloop van internationale be sprekingen. Want het was juist op de dagen, dat MacDonald Genève had moeien verlaten en voor schuldenbcsprekingen te Parijs was. dat de stemming weder zonk. Nauwelijks was hij Vrijdag weder te Genève terug, of nieuwe hoop herleefde! Toch is MacDonald's plaats vervanger, Sir John Simon, minstens even in telligent als Engeland's Eerste Minister. In het weerleggen van argumenten zijn er weinig staatslieden, die zich met den handi- gen advocaat Sir John Simon vergelijken kunnen. Doch MacDonald weet aan de ar gumenten nog iets uit het gemoed komend toe te voegen, dat juist het onderscheid maakt tusschen een interessant pleitbezor ger en een bezielenden staatsman! Meer dan ooit heeft MacDonald ln deze weck van de Conferentie van Vijf dankbaarheid verdiend. Het eerste cn onmiddellijke gevolg van het succes der Conferentie van Vijf is natuurlijk dc verwezenlijking van het hoofddoel: Duitschiand's terugkeer. Preclcse concrete ontwapeningskwesties zijn door dc „gemeen schappelijke verklaring" nog niet opgelost. Het beginsel der rechtsgelijkheid is thans ook door Frankrijk erkend, doch over de practi- sche uitwerking van dit beginsel zal op dc Ontwapeningsconferentie zelf nog heel wat moeten gestreden worden! Bovendien is de toestemming der andere groote mogendheden tot de toepassing van het rechts gelijkheids beginsel afhankelijk gesteld van het verkrij gen van overeenstemming eveneens over een „systeem, dat allen staten gelijke veiligheid verzekert". Men ziet, dat de Conïcrentie van Vijf dus nog genoeg groote moeilijkheden aan de Ontwapeningsconferentie heeft over gelaten. De hoofdzaak is echter, dat men thans weder gemeenschappelijk naar een op lossing zoeken gaat. die volgens de gemeen schappelijke verklaring tot dit doel zal moe ten leiden: „rechtsgelijkheid en verzekerde veiligheid voor allen". In twee opzichten geeft dc ..gemeenschap pelijke verklaring" van 11 December reeA? duidelijk te kennen, wat zal moeten gebeu ren. Met het inwerkingtreden der Ontwape ningsconventie zullen de eenzijdige ontwa peningsbepalingen van Versailles en andere vredesverdragen komen tc vervallen. En alle Europeeschc staten zullen een plechtige ver klaring onderteekenen. dat zij niet slechts elkander niet den oorlog zullen aandoen (wat reeds door het Pact van Kellogg verboden is) doch tegen elkander geenerlei vorm van ge weld zullen aanwenden, om een oplossing van een geschil te verkrijgen. Het geval Japan- China heeft geleerd, dat een dergelijke aan vulling van het Kellogg-Pact niet overbodig is! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. De heer Van Poll pleitte voor een aan dë rijwielen stevig bevestigd rijwielplaatje zooals in België maar de minister zag daarvan nadeelen voor het groote gezin. Over de rede van den heer Duys heeft de bewindsman niet veel gezegd de heer Duys stak den draak 'de minister begreep, dat dit Mr. Duys' bedoeling was> met het fascisme van den directeur van den Rijksge bouwendienst. De dames Meyer. Groeneweg en Wester man hebben pensioen kwesties behandeld. Dc minister zette nog eerst uiteen, dat de on gehuwden. die nooit van plan zijn te huwen geen onrecht geschiedt, wanneer zij pensioen premie moeten betalen voor weduwen, omdat de weduwen- en weezenzorg ecu last is, die collectief op alle ambtenaren rust- Wei stemde dc minister in met. Mej. Wes terman. dat het salaris naar prestatie moet bepaald worden. Aan dit principe zag hij echter geen afbreuk gedaan door het feit dat er eenige rekening wordt gehouden met het behoefte-element. Een ander geval betreft de ongehuwde man nelijke en vrouwelijke kostwinners, waar over ook de drie dames samen spraken. Zij wilden deze. wat de pensioensrechten betreft, gelijkstellen met. gehuwden. Het is op dit punt heel moeilijk zeide dc minister nog eens om oen dragelijke regeling te tref fen. Mej. Meyer deed de mogelijkheid aan de hand, om de beslissing over al of niet gelijk stelling met gehuwden geheel aan den mi nister over tc laten, maar in ieder geval de mogelijkheid tot die gelijkstelling tc ope nen. Deze gedachte scheen den minister niet zoo maar zonder meer verwerpelijk en hij zal haar overwegen. Verschillende sprekers de heeren Bakker, J. ter Laan. Amellnk, v. d. Poll en Oud hebben den minister gewaarschuwd niet al te veel ambtenaren te ontslaan, want daar van zou de dienst schade ondervinden, vooral nu allerlei regeerlngsmaatregelcn veel meer fraude en smokkelarij aan de grens zullen mogelijk maaken. De minister antwoordde, dat hij niet meer ambtenaren in dienst wil houden dan noodig is, maar aan den an- derenekant was hij er toch ook van over tuigd. dat de inkrimping oen grens had. daar gelegen, waar de belastingopbrengst er onder zou gaan lijden. Ten slotte hebben de heeren Peereboom en Zandt weer, zonder dat er over deze kwestie eenig nieuw licht scheen, gepleit voor de vrijmaking der Ned. Herv. Kerk. Waartegen als steeds dc minister, ditmaal voorafgegaan door den heer Langman, hebben gesteld dat de kerk volledig vrij is haar eigen organi satie te bepalen. De heer Peereboom deed zijn wensch ver gezeld gaan van het verwijt tot dc regeering, dal zij voor de geestelijke belangen des volks niets gevoelt en dat zij niet beseft ver antwoording te moeten afleggen voor den Koning der Koningen. Men begrijpt, dat dc minister van Financiën dat niet aanvaard de. De begrooting werd afgedaan. INTIMUS. VERDUISTERING DOOR EEN BANKDIRECTEUR. ANDERHALF JAAR IN IIOOGEK BEROEP GKcISCHT. Voor het Gerechtshof te Arnhem is. naar de Tel. meldt, in hooger beroep de zaak be handeld tegen een vroegeren bankdirecteur uit Nijkerk die wegens verduistering door de Zwolsche rechtbank tot anderhalf jaar ge vangenisstraf was veroordeeld. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij tusschen 3 Augustus 1926 en 2 Juli 1932 effec ten welke, in open bewaargeving aan de on der zijn beheer staande bank waren toever trouwd. en die het eigendom waren van ze keren M. en B.. zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. Hetzelfde wordt verd. ten laste gelegd inzake pandbrieven, welke men hem had toevertrouwd, ten einde deze door hem te doen verkoopen. Getuige B-, eigenaar der pandbrieven, ver klaarde als getuige nimmer dc pandbrie ven terug te hebben ontvangen, noch eenig geld. Verd. heeft deze getuige een stuk laten teekenen. waarin getuige verklaarde, dat hij het volledige beschikkingsrecht over de fond sen gaf. zuiks voor risico van getuige. Verd. had hem gezegd, dat een der stukken op prijs stond. Het andere echter was in waar de verminderd. Later heeft deze getuige met een anderen belanghebbende in deze zaak den auto van verd. in onderpand gekregen voor dc gedeponeerde pandbrieven. Zij had den in een stuk, door beiden onderteckcnd, den auto in ruil voor de door hen gedepo neerde fondsen aanvaard; een clausule in het stuk dat mede door verd. was ondertee- kend. gaf verd. het recht zijn auto voor dc pandbrieven, of dc waarde daarvan in geld weer bij getuigen in te ruilen. Dc geldwaarde der verdwenen papieren bedroeg in totaal f 1300: getuigen hadden naar een vrije schatting den auto een voldoend groote schadeloosstelling gevonden. W„ die met den vorigen getuige. B„ den auto als schadeloosstelling voor de door hem gedeponeerde pandbrieven, waarvan verd. nimmer rekening en verantwoording had gegeven, had geaccepteerd, heeft eveneens een stuk geteekend, waarin hij voor zijn risi co verd. het beschikkingsrecht gaf over dc fondsen. In een later door hen ondertee- kend stuk hebben beide getuigen vastgelegd, dat zij van verd. samen de auto kochten voor de waarde van de gedeponeerde fondsen, nl. f 1800, welk bedrag door verd. dan werd geacht tc zijn ontvangen in den vorm van de fondsen, welke hij van deze getuigen ten verkoop had ontvangen. Toen later dc waar de van tweedehandsch auto's sterk terugliep, bracht hij f 800 op. De tegenwoordige directeur der bank ver klaarde dat uit de administratie niets van de gedeponeerde pandbrieven der vorige getuigen is op tc sporen. Naar zijn meening zijn de pandbrieven buiten de administratie van de bank gehouden. De'procureur-generaal mr. Cnopius vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger mr. Willinge Gratama gaf het Hof in overweging den verd. een straf op te leggen overeenkomstig den tijd der voor loopige hechtenis, zes maanden of een voor waardelijke straf. De uitspraak is bepaald op 22 dezer.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9