UIT HET BUITENLAND fa O T BRIEVEN UIT BERLIJN. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 30 DECEMBER 1932 TWEEDE BLAD Een meerderheid voor Paul-Boncour in de Fransche Kamer. Carantieleening aan Oosten rijk toegestaan. Norman Davis over de wereld conferentie. Kwestie der oorlogsschulden mag er niet op behandeld worden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS FRANKRIJK. De Fransche Kamer is Donderdag bijeen gekomen ter behandeling van het voorstel tot garandeering van een tranche van 100 mil- lioen schilling voor de Oostenrijksche lee ning. De oud-minister van financien Flandin hield een lange rede en verklaarde zich uit financieel-politieke, economische en politieke overwegingen tegen de leening. Des middags trok een redevoering van den vroegeren premier, Herriot, die er aan herin nerde dat hij nog tijdens de verkiezingscam pagne de Fransche leeningspolitiek heeft ge- critiseerd, sterk de aandacht. Herriot zeide dat de onderhavige leening aan Oostenrijk niets met de vorige leeningen gemeen heeft. Oostenrijk heeft twee moge lijkheden om uit de moeilijkheden te komen: De „Anschluss" of de Volkenbond. Herriot schetste de gevaren van een „An schluss" en bepleitte den tweeden weg. Her riot wees de opmerkingen welke aan het adres van Dollfus waren gemaakt en ver klaarde dat dezen zijn te Lausanne gegeven woord eerlijk heeft gehouden. De leening is de eerste schrede der internationale actie. Zij betreft niet alleen Oostenrijk, maar ook den Volkenbond. Het bestaan van Oostenrijk en zijn cultuur staan op het spel. De redevoering van Herriot, welke meer dan een uur heeft geduurd, werd met luiden bijval begroet door de geheele linkerzijde, zoodat aangenomen kon wordendat de meerderheid zich voor een toestaan der ga- rantieleening zou verklaren. Bij het verloop der Kamerdebatten over de toekenning van een garantieleening aan Oostenrijk werd nog het woord gevoerd door premier Paul Boncour. die met nadruk op de beteekenis van het protocol van 1922 wees en verklaarde dat in den Haag de kwestie der Tolunie met dat protocol is beant woord en niet met het verdrag van Versailles. Nadat Paul Boncour de vertrou wenskwestie had gesteld, werd nog heftig ge- debateerd door voor- en tegenstanders, waarna werd overgegaan tot stemming. De garantieleening aan Oostenrijk werd met 352 tegen 188 stemmen goedgekeurd; Paul jf' Paul Boncour. Boncour had de verti-ouwenskwestie gesteld. Het amendement-Marin den rentevoet voor de leening terug te brengen tot de in Frank rijk gebruikelijke rente was reeds te voren met 387 tegen 189 stemmen verworpen, zoo dat de beslissing in deze bij den Senaat be rust. In den Franschen Senaat is het twaalfde gedeelte der a.s. begrooting goedgekeurd met 242 tegen zes stemmen, zonder dat de mi nister van Financiën Chéron het noodig oordeelde de vertrouwenskwestie te stellen. AMERIKA. De Amerikaansche gedelegeerde ter ont wapeningsconferentie. Norman Davis, heeft den New-Yorkschen correspondent van den Petit Parisien verklaard, dat de a.s. Ameri kaansche president, Roosevelt, groot belang hecht aan de komende economische wereld conferentie. Amerika heeft daar zeer gewich tige belangen te vertegenwoordigen en Hoo ver zoowel als Roosevelt zijn het er over eens. dat de kwestie der grondstoffen in de eerste plaats op het werkprogram van de conferentie moet staan. De vermindering der groote graanvoorraden en de stabilisatie der Dl" ij zen zullen door de Amerikaansche vertegenwoordigers ter conferentie eveneens uitvoerig worden behandeld. Het spreekt van zelf dat de tariefmuren naar mogelijkheid moeten worden geslecht en de Amerikaan sche regeering is bereid te beraadslagen over haar tariefpolitiek. De Amerikaansche re geering heeft bovendien groot belang bij de stabilisatie der valutas en vooral bij die van het Engelsche pond. Zij erkent, dat er ver band bestaat tusschen deze stabilisatie en de oorlogsschulden, doch is van meening, dat de economische wereldconferentie niet het geschikte kader is voor een behandeling van dit probleem. De oorlogsschulden moe ten veeleer onderwerp van afzonderlijke on derhandelingen zijn. Ten slotte betoogde Norman Davis, dat het in het eigen belang van Frankrijk was, zijn schulden niet te weigeren. België. Crisisbelasting voorgesteld. De Belgische regeering heeft een wets ontwerp ingediend betreffende verhooging vr-n een reeks rechten. De nieuwe crisis belasting zal een tot vier procent bedragen van alle loonen en andere inkomsten. De ambtenaren van staat en provincie en ge meenten zullen bovendien een bijzondere belasting moeten betalen van 2 tot 3 pCt. Senaat accoord met het financieele plan. De Senaat heeft naar Reuter uit Brussel meldt met 94 stemmen tegen één stem het wetsontwerp inzake het financieel herstel goedgekeurd. De socialisten hadden vóór de stemming de zaal verlaten. Bulgarije. Moesjanow weer kabinets formateur. Nicolas Moesjanoio. De koning heeft volgens Reuter den afge treden minister-president Moesjanow met de vorming van een nieuw ministerie be last. Rusland. Resultaten der collectivi seering. De Sovjet pers publiceert officieele ge gevens over den voortgang der collectivi seering van den landbouw, de vorming van staatslandbouwbedrijven. de oprichting van tractorstations enz. Volgens deze gegevens zijn momenteel 15 millioen individueeie be drijven met ruim 30 millioen boerenarbeids- krachten gecollectiviseerd in z.g.n. kolcho zen. Het aantal staatslandbouwbedrijven, de z.g.n. sovchozen, dat in 1928 slechts drie duizend bedroeg, bedraagt thans 5820 met een totaal oppervlakte van 12 12 millioen H.A. De aflevering van deze sovchozen bedroeg in 1928 36 millioen, thans daarentegen 110 mil- lioen poed graan. Het aantal kochozen steeg van 33 duizend in 1928 tot 211 duizend. De totale te bezaaien oppervlakten steeg in vier jaar van 113 millioen tot 136.3 millioen H_A. De landbouw beschikt op het oogenblik over 2.498 tractorstations met totaal 147.000 trac tors. 11.700 maai-dorschmachines, z.g.n. com bines, en ruim 10.000 automobielen. De op brengst van graan voor broodbewerking steeg van 660 millioen poed in 1928 tot 1400 mil lioen poed in het afgeloopen jaar. Aan deze cijfers wordt de verklaring toegevoegd, dat de moeilijkste taak der proletarische revo lutie. de collectiviseering, definitief en on weerstaanbaar heeft gezegevierd. Treedt Stalin af? In geheel Sovjet-Rusland wordt de kwes tie van Stalin's aftreden opnieuw levendig besproken. Reuter verneemt uit particuliere bron. dat men op de plenaire zitting van het Centrale Uitvoerende comité, welke 10 Ja nuari a.s. begint, een officieele verklaring verwacht over Ruslands „man van staal", zooals Stalin bekend staat. Als mogelijke op volger van Stalin wordt Kirof het meest ge noemd. Hij wordt beschreven als een „zeer vooraanstaand, populair en buigzaam lid van de communistische partij". Indienstneming fabrieks arbeiders gestaakt. Het Volkscommissariaat voor Arbeidszaken der Sovjet Unie heeft allen directies van staatsfabrieken, zoomede van andere staats ondernemingen verboden nieuwe arbeiders in dienst te stellen. Dit wordt gemotiveerd met het feit, dat arbeiders hun werkplaatsen verlaten zonder zich af te melden en trach ten nieuwe werkgelegenheid te krijgen op betere voorwaarden. De directies moeten in het vervolg van alle in dienst te nemen ar beiders het getuigschrift van hun vroegere werkzaamheden eischen. Indien deze getuig schriften niet zullen kunnen worden over gelegd, mogen ook geen levensmiddelenkaar ten worden verstrekt. China. De Kwomintang achter Tsjang Kai Sjek? Maarschalk Tsjang Kai Sjek zou er in ge slaagd zijn verschillende politieke groepen der Kwomintang voor zijn politiek te winnen. De linkervleugel der Kwomintang, welke on der leiding staat van generaal Choencha- min. is onder zekere voorwaarden bereid den strijd tegen Tsjang Kai Sjok op te geven, ten einde tot overeenstemming te komen in den strijd tegen Japan. De onderhandelin gen duren voort. Zuid •'Afrika. Gouden standaard definitief opgeheven. Volgens een officieel bericht uit Johannes burg. heeft Zuid Afrika definitief den gou den standaard verlaten. Canada. Hervatting der handels connecties met Rusland? Volgens de Times heeft de Canadeesche regeering vérstrekkende plannen tot hervat ting van de handelsbetrekkingen met de Sovjet Unie. De Canadeesche Minister van Landbouw deelde mede, dat deze plannen betrekking hebben op een overeenkomst tot uitwisseling van Canadeesch vee tegen Rus sische petroleum. Er wordt gesproken van - 100.000 stuks vee. die Rusland zou willen af nemen. Andere voorstellen hebben betrekking op de ruil van spoorwegmateriaal tegen Rus sische olie. Frankrijk. Gunstige ontvangst van het handelsverdrag met Duitschland Hel tot stand komen van het Fransch- Duitsche handelsverdrag heeft in politieke kringen te Parijs een zeer gunstigen indruk gemaakt. In een door het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken gepubliceerd communiqué wordt gewezen op de beteekenis der overeen komst. Het. nieuwe verdrag, aldus wordt ver klaard, zal er zeer zeker toe bijdragen de eco nomische betrekkingen tusschen de beide landen hechter te doen worden. De minister voor Handel, Durand vestigde eveneens de aandacht op de groote beteekenis van het verdrag dat een nieuwe koers inleidt in de Fransche economische politiek. DE MOORD OP DEN S. A. MAN HENTSCH. Willy Hentsch. DRESDEN, 29 December (V. D.) De thans voortvluchtige nationaal-socialisten Schenk. Fraenkel en Woicik, tegen wie bevel tot op sporing, aanhouding en inhechtenisneming is uitgevaardigd in verband met den moord op hun partijgenoot den S.A. man Hentsch houden zich waarschijnlijk in Italië op, al worden hieromtrent geen mededeelingen ge daan, Momenteel wordt nagegaan, wie de vluchtelingen de middelen voor hun vlucht heeft verschaft, wie de hand in de vlucht hebben gehad en wie de drie nationaal socia listen in het buitenland steunt. De Marxisti sche partijen die in den Saksischen Land dag vertegenwoordigd zijn hebben voorstel len ingediend, waarbij geëischt wordt dat de aanstichters tot de misdaad ter verantwoor ding zullen worden geroepen. De voortvluchtige leider van de stormtroep, schenk is in Juli 1931 uit de Rijksweer gezet. Naar de officieele zijde verluidt, zal het verzoek om uitlevering in de moordzaak Hentsch nog heden (Vrijdag) door het Sak sische ministerie van justitie gereed worden gemaakt en naar Berlijn worden gezonden. GROOT MIJNONGELUK IN HONGARIJE. BOEDAPEST. 29 December (Reuter). In het steenkoolgebied van Fünfkirchen is in een mijn nabij Nagymanyck een catastro- phale mijngasontploffing ontstaan. Niet min der dan 13 mijnwerkers werden daarbij ge dood en een werd levensgevaarlijk gewond Nader wordt over het mijnongeluk in Honga rije nog gemeld, dat in de mijn bij Fuenfkir- chen met springstof gewerkt werd. De arbei ders waren op den voorgeschreven afstand teruggetrokken en wachtten op het resultaat van de explosie. Na de ontploffing werd het. werk niet hervat en een doodsc'ne stilte bleef heerschen. Bij onderzoek werd geconsta teerd dat de schacht met mijngas gevuld was. Met gasmaskers daalde men hierop af. waar de vreeselijke gevolgen van dit on geluk bleken. MATUSCHKA WORDT AAN HON GARIJE UITGELEVERD. NA ZIJN VEROORDEELING NAAR BOE DAPEST TERUG BOEDAPEST, 29 Dec. (V.D.) Oostenrijk heeft den Hongaarschen autoriteiten mede gedeeld. dat de dader van de bekende spoor wegaanslagen Matuschka. die in Oostenrijk in de gevangenis te Steilhofcn een gevan genisstraf van zes jaar uitzit, ter beschik king zal worden gesteld van de Hongaarsche justitie om in Hongarije terecht te staan. Oostenrijk heeft aan de uitlevering de voor waarden verbonden, dat Matuschka na zijn veroordeeling weer ter beschikking van de Oostenrijksche justitie zal worden gesteld en dat een eventueele doodvonnis niet aan hem voltrokken zal worden.De Hongaarsche autoriteiten keuren beide voorwaarden goed. Matuschka zal aan de Hongaarsche grens worden overgegeven en naar Boedapest wor den overgebracht, waar zijn geestvermogens onderzocht zullen worden. Het proces zelf kan geruimen tijd duren. Dc Duitsche autoriteiten hebben geen uit levering gevraagd van Matuschka wegens den spoorwegaanslag bij Jiiterborg. aangezL/i zij van meening waren dat hij daarvoor in Hongarije zal worden veroordeeld, „AANSLAG" OP KONING FOEAD VAN WEINIG BETEEKI NIS AMSTERDAM. 29 Dec. De Egyptische lega tie verzoekt ons mede te doelen, dat de aan slag op koning Foead niet anders heeft be doeld te zijn dan een manifestatie. De ge vonden bom was niet aangestoken, zeer on volledig vervaardigd en neergelegd op groo- ten afstand van de Polytechnische school. RUSSISCH-POOLSCH LUCHT GEVECHT? RUSSISCH VLIEGTUIG ZOU ZIJN NEERGESCHOTEN. BOEKAREST. 29 Dec. (V.D.) Volgens een bericht van de grenswacht 'n Chiton aan den Dnjepr zou eenige dagen geleden op het punt waar de grens tusschen Polen. Rusland en Roemenië bijeenkomt, op Poolsch gebied tus schen Poolsche en Russische vliegtuigen een luchtgevecht hebben plaatsgevonden. Een Russische machine kwam boven Poolsch ge bied, waarop zij door drie Poolsche vliegtui gen werd achtervolgd. Het Russische, aan gevallen vliegtuig kreeg hulp van een Rus sisch eskader van drie toestellen. Er ontstond een hevige schietpartij in verloop waarvan het aangevallen Russische vliegtuig werd neergeschoten. Dc beide inzittenden vonden den dood. De drie andere vliegtuigen keer- daarop op Russisch gebied terug. SPOREN VAN DE MOORDENAARS VAN BABY LINDBERGH? Volgens een United Press-bericht in de Tel. wordt in de omgeving van den chef der staatspolitie van New Yersey, Schwarzkopf, beweerd, dat er aanwijzingen zijn. welke wel licht zullen leiden tot de arrestatie van baby Lindbergh's moordenaars. MOORDAANSLAG OP DEN GR1EKSCHEN PRESIDENT? ATHENE. 29 December (VjD.) Dc Griek- sche autoriteiten hebben mededeelingen ontvangen dat buitenlandschc anarchisten op weg zouden zijn naar Griekenland om een poging te doen den president der Grleksehe republiek Zaimis te vermoorden. De politie heeft verschillende" voorzorgsmaatregel ge nomen. VAN TWEE WEDDENSCHAPPEN. OSLO. 29 December (V D.) Een Noorsche zeeman, Alfons Hansen, is in Augustus van dit jaar vertrokken in een zeilboot van 36 voet lengte om een weddenschap te winnen, inhoudende, dat li ijop Kerstavond in Miami op de kust van Florida zou aankomen. Hij is precies op tijd in Miami aangekomen. Zijn „bemanning" bestond, behalve uit hem zelf, uit een hond en een kat, die den overtocht in goeden welstand hebben doorstaan. ALGIERS, 29 Dec. (V. D.) Donderdag is te Algiers een jonge Zweedsche dame aange komen. die als gevolg van 'n weddenschap al leen, slechts vergezeld door een 15-jarige In boorling. in een kleine auto van 16 P.K. van Kenya vertrekkende de geheele Sahara had doorgestoken. In Nigeria was dc Zweedsche, mevr. Dickson genaamd, dikwijls gedwongen' geruimen tijd te wachten, totdat de inboor lingen een brug hadden gelegd over dc ge zwollen rivieren AGENDA. Heden: VRIJDAG 30 DECEMBER Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtoo- ncel. „De doofpot". Cinema Palace: „Das blauc Licht". Op het tooneel: Edith Hagedorn, licht- en wa terfeeërie. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ich will nicht wis sen wer Du bist". Op het tooneel: dc wereld- attractie het Raimonda-ballei (tien perso nen). 2.30 7. en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De reis naar het ge luk2.30 en 8.15 uur. In deze theaters ook matinee. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve *s Maan dags. toegang vrij. ZATERDAG 31 DECEMBER Cinema Palace: één avondvoorstelling. 7.30 uur. Rembrandt Theater: één avondvoorstel ling. 7.30 uur. Luxor Sound Theater: één avondvoorstel ling, 7 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15. Tel. 10539. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34. Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19 Tel. 12711. Hoe Kerstmis in de Duitsche hoofdstad was. (Van onzen correspondent!. Berlijn, 24 December. Berlijn heeft weer geen „witte Kerstmis" gehad. Integendeel. Op het oogenblik, dat de kaarsen aan tienduizenden, ja honderddui zenden boomen in deze onmetelijk-groote stad werden aangestoken, was buiten niet alleen geen sneeuw te zien. veel erger: het begon te motregenen, en in de straten van de buitenwijken zag het er naar uit, alsof de stad uitgestorven was. Daartoe werkte na tuurlijk de omstandigheid mede, dat alle schouwburgen, cabarets, bioscopen en dans gelegenheden gesloten zijn, zoodat ook geen publiek onderweg is. Maar zoo stil als heden avond (wij schrijven na een wandeling in de vroege avonduren) hebben we Berlijn op Heiligenavond toch nog niet gezien! De men- schen zaten veilig in hun huiskamers gebor gen. ze hadden de gordijnen dichtgetrokken, het boompje aangestoken, maar ditmaal zoo goed verborgen, dat de hongerigen op straat, die juist in deze uren hier en daar nog poog den. een aalmoes te verkrijgen, niet noode- loos geprikkeld werden. En werd er door die armen gebeld, dan gaf men gaarne van zijn ook al niet te grooten overvloed. Kerstmis moet in Duitsche gezinnen ge vierd worden, ook al is de nood zoo hoog als in deze tijden. De boom, hoe klein ook, mag niet ontbreken. Hoe zooeven de stemming in de meeste gezinnen geweest is. vermag ik na tuurlijk niet te beoordeelen. Ga ik af op wat ik van vele Duitsche kennissen hoorde, dan zag het er onder den Kerstboom ditmaal wat minder somber uit dan een of twee jaar ge leden. Hoe dat te verklaren is? Blijkbaar uit de omstandigheid, dat men een door feiten eigenlijk nog niet te bewijzen zekerheid in zich heeft, dat het ergste geleden isHiel en daar gaat het beter in zaken. In tal van industrieën komen nieuwe klanten, en al is de werkloosheid de laatste weken voor namelijk ten gevolge van het vriezend weer. dat de bouwondernemingen tot staken dwingt weer sterk toegenomen, het feit is niet te loochenen, dat een zeker vertrouwen in de Duitsche menschen terugkeert, en dit ver trouwen. deze kiemende hoop. is het. die he denavond de stemming onder de lichtjes van den Kerstboom zoo anders gemaakt heeft. Intusschen: honderdduizenden werkloozen. konden ze deze regelen lezen, zouden stellig een bitter protest daartegen aanteekenen. Vooral in radicale kringen van uiterst rechts en uiterst links wil men nog volstrekt niet erkennen, dat het ergste geleden is. Daar kan men in de organen der partijen van Hitler en van den Moskou-aanhanger Thal- mann lezen, dat we een stilte beleven die aan storm voorafgaat Daar voorspelt men revolu tie en burgeroorlog, en bijna uit vrees, dat een en ander te lang op zich kon laten wach ten. hitst men de klassen der bevolking maar weer eens heftig tegen elkander op. waarbij het Kerstfeest, dat toch vrede op aarde pre dikt. blijkbaar geen overwegende rol speelt.... Het gevolg is dan ook geweest, dat we voor al in Berlijn de afgeloopen dagen weer onver kwikkelijke dingen op straat beleefd hebben. Troepen georganiseerde werkloozen verza melden zich zoowel in de arbeiderswijken als in de buurten der meer gegoeden, en op een gegeven signaal werden dan niet alleen win kels van levensmiddelen, maar ook de kraam pjes der collega's werkloozen, die op tal van punten van de stad opgesteld waren, ge plunderd, zoodat de politie met den gummi stok tusschenbeiden moest komen, en van middag zelfs een soort alarmtoestand gepro clameerd moest worden, die ernstige botsin gen gelukkig verhinderd heeft. De koopers hebben zich door zulke straat gevechten niet laten afschrikken. Ofschoon de vrees bevestigd werd. dat de koopkracht van de Duitsche bevolking enorm is afge nomen, kan datzelfde van de kooplust vol strekt niet beweerd worden. Zelden hebben de menschen elkaar met Kerstmis zooveel geschenken doen toekomen als dit jaar. Al leen het karakter dezer geschenken is anders geworden. Men koopt geen dure luxe dingen meer, maar voorwerpen van dagelijksch ge bruik. practïsche zaken voor de huishouding, warme kleeren. maar ook radiotoestellen, gramofoons en andere instrumenten, die het leven binnen de vier muren wat aangenamer maken kunnen. Dit jaar waren de Kerstboomen op straat bijzonder talrijk. Niet alleen de vaste ver- koopers waren aanwezig, maar thans ook duizenden werkloozen. die hun laatste duiten opgeofferd hadden om een zaakje van tïjde- lijken aard te beginnen, en die nu. waar het aanbod zooveel grooter geworden was dan de vraag, met een deel van hun verder onbruik bare voorraden zijn blijven zitten. Hen en millioenen andere lotgenooten zal de staat moeten helpen, die juist in deze dagen plan nen bekend gemaakt heeft, die meerdere hondex-den millioenen marken zullen kosten, maar die er dan toch eindelijk naar het schijnt toe zullen voeren, dat een deel van de werkloozen aan arbeid zal komen, en wel binnen zeer korten tijd. Een der aardigste dingen, die heden op straat te zien was, vormde de groote ..be schenking" van de verkeerspolitie door hon derden ja duizenden automobilisten, die weer als gewoonlijk met pakjes onderweg waren, die aan de agenten werden uitgereikt. Een jaar of vier geleden is men in Berlijn met deze aardige en hartelijke gewoonte begon nen, eerst nog schoorvoetend en door weinige ridders van het volant, die tot de ontdek king gekomen waren, dat de verkeerspolitie, die hier uiterst voorkomend en kranig op dienstgebied is. toch eigenlijk geen gemak kelijk leventje heeft Bij alle weersgesteldheid urenlang op post te staan, elk oogenblik ge vaar te loopen aangereden te worden, altijd maar weer hulpvaardig te moeten zijn. den stroom der auto's door alle verkeersmoeilijk heden heen te voeren zonder dat al te veel spatborden worden ingedrukt, modder van tienduizenden wielen te moeten slikken en in den zomer, onbeschut, daarbij nog on draaglijke hitte te moeten doorstaan een pretje is het niet! Denken we. aldus meenden die pioniers der menschelijkheid onder de autobezitters, op Kerstmiddag eens aan deze brave beambten, maken we wat pakjes klaar met warme klee ren. wijn, cognac, rum. sigaren of pijptabak, polswarmers en andere practische dingen, en begeven we ons op weg om eens alle ver keersagenten. met wie we dagelijks te doen hebben, eenige prettige oogenblikken te be zorgen! En ziedaar, het lukte. Tien begon nen, thans zijn het er duizenden. De men schen op straat loopen te hoop om deze Kerstverrassing mee te genieten. Ze staan bij honderden op de drukke kruispunten. Foto grafen van de geïllustreerde bladen staan op post en kieken zco'n moment als de auto midden in het drukste verkeer tegen alle voorschriften in op een kruispunt stopt, een arm naar buiten gestoken, een pakje over gereikt wordt en verkeersagent en milde ge ver elkaar de hand drukken en prettige Kerstdagen wenschen. De stroom der geschenken is zoo groot ge worden. dat de verkeersagenten besloten hebben de bergen van pakjes niet meer zelf mee naar huis te nemen (ze zouden ze ook niet meer kunen dragen), maar de hulp van sjouwers in te roepen, die alle geschenken naar een gemeenschappelijke plaats brengen, waar ze eerlijk verdeeld worden over alle verkeersbeambten. zoodat ook zij. die in wij ken geplaatst zijn waar rijke gevers niet al te vaak doorkomen, hun gelijk aandeel van de buit krijgen. Duitschland is in de Kerstdagen gaarne tot ceven geneigd. Het aantal liefdadigheidsfees ten is legio, maar het aantal armen ook zoo geweldig, dat men het bellen en bedelen aan de deur langzamerhand als een kwelling gaat ondervinden en de aardige verrassing voor de verkeersagenten als een weldadige afwis seling van harte toejuicht. Als er nu maar wat sneeuw had willen ko men, dan zouden we ondanks alle ellende nog wat echte Kerststemming gevoeld heb ben. H. V. B.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5