De Jaarzang van „Trou" Het Conflict in het Visscherijbedrijf. Vooruitzien. Hel Belangrijkste. TOT REDDING VAN DE H. O. V. 50e Jaargang No. 15191 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 2 Januari 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directe: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEN I ENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3-55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post 0.72^». Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j_5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame» ƒ0.60 per regel. Reductie hij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ015, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje» (iederen dag) 13 regels 0-30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-, Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 2 Januari Dit Jaar. 1933, de jonggeborene, is alvast niet slecht begonnen. Het lieve kind kenmerkt zich door een milde temperatuur en een zonnigen glim lach, in welke opzichten het tal van zijn voor gangers reeds verre overtreft. Nog een paar dagen zóó, en de beurs gaat vanzelf stijgen, duizenden lieden geven nieuwe orders, hon derdduizenden voeren ze uit. De temperatuur moet wat zakken, vanwege de altijd-aanwezige noodzakelijkheid van „seizoensweer". maar de hoofdzaak is dat de zon schijnt. Een voort- durend-zonnige Januarimaand zou veel meer opleving teweegbrengen dan de fraaiste rede voeringen van een heele verzameling staats lieden, politici en economen bij elkaar. Wat zal dit jaar nu verder brengen? Er wordt gepraat over de voorspellingen van verscheidene helderzienden, die in deze dagen hun particuliere practijk steunen door hun jaarlijksche gratis-reclame in algemeene voor spellingen. Ik stel u het geval met opzet zoo voor, omdat er geen twijfel aan bestaat dat de reclame-overweging zich bij de helderzien den doet gelden. Zij zijn helderziend genoe: evenals de meeste andere stervelingen, om de waarde van reclame op een oogenblik, waarop er bizondere vraag naar hun han delsartikel is, te beseffen. Het kan u niet ontgaan zijn dat alle verkoopers van winter jassen, brandstoffen, haardenenz., zich in onze advertentiepagina's op overwegende wij ze doen gelden zoodra de thermometer erg zakt. En dat alle handelaren in luchtige toi letj es, zwempakken, tennisrackets enz. op de zelfde wijze losbarsten zoodra de thermome ter erg stijgt. Nu, op dezelfde gronden breken de helderzienden los bij het bereiken van den jaarlijkschen mijlpaal, als wanneer de mensch- heid begeerig vooruitziet naar beter tijden. In het Duitsche tijdschrift „Die Koralle" heeft G. K. von Liebenthal een betoog ten beste gegeven onder den titel „Zijn Helder zienden Helderziend?" waarin hij ernstigen twijfel te kennen geeft. Ik zal u niet ver moeien met zijn eenigszins zwaar-op-de- handsche en zeer lange zinnen, die doen den ken aan het groote Fransche kernwoord ..Ieder genre is veroorloofd, behalve het ver velende genre". Maar laten wij ons bij zijn twijfel aansluiten. Madame Fraya, de Fran sche clairvoyante, die een wereldnaam geniet heeft met haar voorspellingen voor 1932 al heel weinig succes gehad. Erkend dient te worden, dat zij Hoover's val profiteerde, maar dat deden op hetzelfde oogenblik tallooze andere menschen ook, al. Haar aankondiging dat bij de Fransche Kamerverkiezingen rechts de overwinning zou behalen liep hopeloos mis. Links won. Dat Amerika zou voorgaan bij het inleiden van een nieuwe welvaartsperiode is ook niet bepaald uitgekomen. Er is nog geen nieuwe welvaartsperiode, en Amerika is er op het moment zoowat het slechtst aan toe van alle landen ter wereld. Dat er geen staatshoofd yermoord zou worden is wel een erg mislukte gok geweest. Want Madame's eigen staats hoofd, president Doumer, werd vermoord. Dit alles beschouwende kunnen wij mme. Fraya's voorspellingen voor 1933 met gelaten heid en een tikje ironie bekijken, en er ons niet druk over maken dat er zooveel narig heid in staat. Terwijl andere dingen, die erin voorkomen, als schier-onvermijdelijk aan vaard mogen worden. Gezien het aantal hoog bejaarde staatslieden is het volkomen aan nemelijk dat er in 1933 twee zullen sterven. Gezien den overvloed van bekende schrijvers zal het schier een meevaller zijn als er in 1933 niet méér dan twee zullen sterven. Voor zulke voorspellingen behoeft niemand helder ziend te zijn. Een beetje primitieve kennis van de sterf ten-statistiek is al voldoende. Overigens waarschuw ik tegen de onheils voorspellingen van de helderzienden. Zij hebben er zonder twijfel al heel wat onhei len mee uitgelokt. Onlangs is een Duitsche clairvoyant aangevallen omdat hij den dood van den auto-renner Lobkowitz had voor speld. Het kwam uit: in zijn eerstvolgende race vloog Lobkowitz tegen een boom en werd gedood. Men verweet den helderziende dat hij den renner, die natuurlijk bijgeloovig was zooals alle menschen die een gevaarlijk beroep uitoefenen door zijn voorspelling dermate nerveus had gemaakt dat dit de directe oorzaak van zijn dood werd. Niemand zal ooit kunnen bewijzen of dit waar is, maar de kans schijnt groot. Blijde voorspellingen doen is een nuttig werk, vooral in een tijd als deze. Hoe meer hoe beter. Maar onheilsvoorspellingen in een wereld, die toch al haar evenwicht en zelf vertrouwen leelijk kwijt is, vormen een groot gevaar. Of de helderziende nu astroloog is, of met het ei, het koffiedik, het kristal of de lijnen van de hand werkthet doet er niets toe. Het blijft even gevaarlijk om on heilen te voorspellen aan de overgevoelige meerderheid van een overgevoelig mensch- dom. De hemel beware ons voor verdere ont wikkeling en nog meer erkenning (die is er al veel te veel) van de helderziendheid. Waar zouden onze energie, onze ondernemings geest. onze moed cri ons optimisme blijven als wij werkelijk tevoren wisten of alleen maar meenden te weten wat ons in de toekomst overkomen zou? Gelukkig weten wij er niets van. 1933. al thans de 363 nog-restende dagen ervan, blijft vooralsnog een gesloten boek, en eiken dag zullen wij, in feiten, maar éen pagina wijzer worden Daarom zijn feuilletons ook zoo spannend. En dit is het boeiendste van alle. Waarheid is veel wonderlijker dan fictie. R. P Aan den Jaarzang van Sociëteit „Trou moet blycken", gedicht door den Factor, den heer J. Gruno, is het volgende ontleend: Na hulde gebracht te hebben aan de Ko ningin en Prinses Juliana, die zooveel gedaan hebben tot leniging van den in tal van ge zinnen heerschenden nood. bezingt de dichter de volharding en de bekwaamheid, waarmede bij de Zuiderzeewerken land aan zee is ont woekerd. De bridge-rage heeft niet de sympathie van den Factor. „Wanneer", zoo vraagt hij, „zal die rage einden, die geen tijd voor werk ons laat?" En het antwoord luidt: „Eerst wanneer een nieuwe rage weer door onze landen gaat". Over den Stadsschouwburg wordt het vol gende gezegd: „Bij onzen Schouwburg was er geen gevaar te duchten, Als men de zijdeur 's avonds maar liet openstaan. Thans moet men voor het front steeds voor de auto's vluchten: Verzet U toch, publiek, zóó kan 't niet langer gaan". De volken worden aangemaand als broe ders te leven: „Volken slaat ineen de handen. Breekt den keten, die u boeit. Die belet dat welstand groeit; Knoopt nu nieuwe, zacht're banden. Wereldwelvaart zij uw streven; Voedt de liefde, mijdt den strijd Bant de afgunst, doodt den nijd; Volken, wilt als broeders leven". Het Hildebrand-gedenkteeken is er nog steeds niet en het bekken van de fontein in Den Hout, waarop Bronner's beelden zouden worden geplaatst en dat vijf duizend gulden heeft gekost, is verdwenen. Het is in stukken geslagen en het puin cleed dienst tot verhar ding "der straat. Na het overlijden van Briand stonden zijn medestrijders voor den Vrede eerst verslagen, maar zij hebben zich nu weer vast voorgeno men: ..Het licht zal blijven schijnen; geslacht zal aan geslacht den fakkel reiken, totdat het spook des oorlogs is verdwenen en vrede heerschen zal op heel de aard." De dichter spot dan wat met den expert, die valsche werken van Van Gogh voor echt heeft verklaard en.daarna weer van meening veranderd. Ook de conferenties, die in alle landen gehouden worden, hebben den spot lust van den Factor opgewekt. Maar toch be staat de hoop. dat één conferentie misschien slagen zal. „dat moog'lijk één der vele rijpe vruchten draagt en dat de kans er is, dat wij dien dag beleven". Rembrandt en Spinoza zijn in het afge- loopen jaar herdacht; aan de nagedachtenis van Leeuwenhoeck en Goethe is groote eer bewezen en ook de dichter van den jaargang heeft het zijn plicht geacht, om hun gestal ten voor den geest zijner hoorders te doen herrijzen. Tenslotte wordt de verwachting uitgespro ken, dat de welvaart eens zal terugkeeren „Zoo zal ook eenmaal weer de zon van welvaart schijnen En d'arme sterveling, die thans geen toekomst ziet, Die wanhoopt of wel ooit de nevel zal verdwijnen, Of ooit een einde komt aan zorgen en verdriet, Zal weer een wereld zien, die ligt in zonnedagen, Waar 't volk, gelouterd door de zorgen en den strijd, Opnieuw met kracht aan 't werk de handen heeft geslagen En zich door vlijt een schooner toekomst heeft bereid." CRISISCOMITc Personeel notaris X, bijdrage Dec. 6.50 De IJmuider Federatie besluit met groote meerderheid tot staking. De heden door de leden der IJmuider Fe deratie gehouden stemming over het voorstel van het bestuur had tot resultaat, dat van de groep van 360 leden, die aan de stemming hebben deelgenomen, 349 leden vóór en negen tegen de staking hebben gestemd. Voorts werden één stem blanco en één van onwaarde uitgebracht. Nog niet alle leden hebben gestemd, doch hun stemmen hebben geen invloed op het re sultaat. BRAND IN EEN SANATORIUM. Op den middag van Nieuwjaarsdag te on geveer twee uur is door tot nu toe onbeken de oorzaak ijfand uitgebroken in het Sana torium der Broeders van Onze Lieve Vrouwe van Lourdes „Huize Overdonck" te Don gen. Het paviljoen, waarin de brand ontstond deed dienst als noviciaat en was sinds enkele dagen ontruimd. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon door kordaat optreden erger voorkomen. Slechts een gedeelte van het dak is door brand vernield. Wel, nu kijken w'in de toekomst Van het pas-begonnen jaar, 't Zicht is wel een tikje heiig. Maar dat past erbij, nietwaar. Wie intusschen ingespannen Met zijn geestesoog beschouwt. Heusch, dien worden vele beelden Die der toekomst zijn. ontvouwd. Zie mijn eigen repertoire Van een geestesoogenblik, Op den allereersten Zondag Bracht me dat wat in mijn schik. 'k Zag een veld vol hyacinthen. Tulpen, crocus en narcis, In de rijke bloemenweelde. Die zoo typisch Hollandsch is 'k Zag een laan met hooge boomen, In nog ijl en teeder groen. Dat al voller werd en voller Door den voortgang van 't seizoen. Ik zag bloemen in een tuintje, En een gieter die begoot. Ik zag kleine kleuters draven. Met hun korte beentjes bloot. "k Zag een zeestrand vol met menschen. Ik zag wandelaars in een bosch, 'k Zag een „bééld" in zomerjurkje En dat liet ik noode los. 'k Zag een vlucht van vlugge vogels, 'k Zag een zeilboot op een plas, 'k Zag een fladderende vlinder En een veulen in het gras, 'k Zag een drom vacantiegangers Op hun weg naar het station, Alles onder blauwen hemel Met een milde zomerzon. 'k Zag nog veel meer mooie dingen Allen mooi? meen 'k. dat u vroeg. Ja. de minder mooie beelden Komen altijd vroeg genoeg. P. GASUS. ZANDVOORT DE UITZENDINGEN VAN DE P1IOHI. Op Nieuwjaarsdag heeft de Phohi uitge zonden een Nieuwjaarswensch met Oscar Tourniaire als Thomasvaer en Mevr. Anna glaassen als PieterneL Een Engelsch' militair vlicgtuigeskadcr heeft een fraaie prestatie geleverd door dicars over het Himalaya gebergte te vliegen. Hierboven een der machines voor den S500 Af. hoogen Rakaposje. HET JUBILEUM VAN COMMISSARIS LOVINK. 1 Januari was de heer Lovink. commissaris van politie 25 jaar werkzaam bij de politie. Hedenmorgen had de officieelc huldiging plaats. Alleeerst door burgemeester en wet houders van Zandvoort. waarbij de pers evenwel geen toegang had. Om elf uur werd daarna de commissaris gehuldigd door het politiecorps van Zand voort. De heer Bollé voerde het eerst het woord. .„Als oudste inspecteur van het Zand- voortsche politiecorps rust op mij de taak. u namens dat corps op dezen dag geluk tc wenschen. ter gelegenheid van uw 25-jarig politiejubileum. Gisteren was het 25 jaar ge leden. dat u als agent van politie uw loop baan te Zwolle aanving, thans 25 jaar later zijt gij reeds meer dan 12 jaar commissaris van politie, nadat gij alle tusschenllggende rangen hebt doorloopen en dan moet het u wel een groote voldoening zijn. bij dezen te rugblik op uw ambtelijke loopbaan op een zoo groot succes te kunnen bogen. Immers, een zoo groot succes is niet voor iederen po litieman weggelegd. Het geheele verloop van uw ambtelijk leven mag ik in dezen kring als bekend veronderstellen, en voor zoover dit niet meer precies voor den geest staat- heb ben wij het dezer dagen in de verschillende bladen reeds uitvoerig kunnen lezen. Inder daad. uw loopbaan is vol afwisseling, en een groot succes. Het Zandvoortsche politiecorps wenscht u op dezen dag geluk, u en uw gezin cn hoopt dat u nog vele jaren in gezond- hend voor elkander gespaard moogt blijven. Wij hebben gemeend dat wij het feest zoo maar niet zonder meer voorbij konden laten gaan, en willen allereerst uw vrouw een kleine bloemenhulde brengen, en feliciteeren met haar kranigen echtgenoot. Spreker overhandigde als geschenk een paar gouden manchetknoopen cn als tweede cadeau een stevigen wandelstok. „Dat dit geschenk u tot steun moge zijn ook in sym bolisch opzicht. 1-Iet corps wil u gaarne steu nen In alles wat recht en billijk is. Ten slotte mijnheer Lovink. bij den aanvan van dit jaar zij u een gelukkig en voorspoedig jaar toegewenscht. U en uw gezin door het Zandvoortsch palltiecorps." Daarna sprak de heer Vleemir.g. die ook namens het personeel het woord voerde en hoopte dat de heer Lovink nog vele jaren gespaard mocht blijven voor zijn vrouw en zijn gezin. Vervolgens voerde de heer Kemper, inspec teur van politie tc Heemstede het woord. Na een terugblik op het leven van den heer lo vink constateerde hij, dat deze alle reden tot dankbaarheid had. Hij roemde den heer Lovink als een kranig politieman, die steeds meeleeft met zijn corps cn altijd in de voor ste gelederen staat. Ook namens den Alge- raeenen Nederlandschen Politiebond, afdce- ling Noord-Holland, feliciteerde hij den jubi laris en bood hem 'n fraaie bloemenmand aan. Namens de afdeeling Kennemerland van den Nederlandschen Politiebond bracht hij ook zijn beste gclukwenschen over. Mevrouw Lovink feliciteerde hij met het jubileum en hij bracht dank voor al wat zij gedaan heeft om haar man in zijn moeilijke werk te steunen. Het is zijn hartewensch, dat God den heer Lovink nog lang mag sparen voor zijn ambt en voor zijn gezin. Daarna dankte de commissaris voor de hulde, die hem gebracht was. Allereerst dankte hij den heer Bollé voor zijn hartelijke woorden en voor de hulde hem gebracht. „Ik wentel de hulde voor een groot gedeelte af op mijn corps", zei de commissaris, „dat mij steeds trouw heeft bijgestaan en geholpen. Op dezen dag kan ik rustig terugzien, omdat ik mijn succes niet te danken heb aan het omverwerpen van anderen. Nooit heb ik iemand verraden of verkocht om zelf een wit voetje te krijgen. Ik durf in mijn binnen ste te kijken en als ik dit succes verworven had door anderen leed toe tc brengen, zou ik hier niet durven staan. Ik hoop. dat het corps mij helpen zal voor het opbouwende werk. dat wij hebben te verrichten in de maatschappij. Ik hoop. dat zij daarin dezelfde vreugde zal vinden, die ik er in hem gevon den. Ik dank u hartelijk voor de geschenken, de manchetknoopen zal ik zuinig bewaren, de stok, dat weet ik niet. want er hebben al zooveel stokken het leven gelaten hier in Zandvoort, dat ik niet kan zeggen wat er met dezen zal gebeuren." Daarna bracht de jubilaris dank aan den heer Kemper en ook aan dr. Van Faassen en dr. Peters, wlen hij tijdens zijn ziekte gedu rende dezen zomer zeer veel te danken hac). Hij sprak woorden van dank tot den Alge- mccnen Nederlandschen Politiebond, spe ciaal tot het hoofdbestuur en eindigde met enkele woorden te richtit aan het adres van de Koningin. Hij hoopte, dat ondanks alle verdeeldheid ons vorstenhuis nog in lengte van dagen ge spaard zou mogen blijven. Tenslotte hebben de leden van het politic corps den jubileerenden commissaris de hand gedrukt, evenals het secretariepersonecl cn het bestuur van de Zandvoortsche Reddings brigade. dat hem een mooi rookstel aanbood. De commissaris hoopte, dat de verhouding tusschen de politie en de Zandvoortsche Reddingsbrigade tot in lengte van dagen zoo goed zal blijven als zij thans is. De kamer van den commissaris was gelijk een bloementuin. Een. ontelbaar aantal bloemstukken waren er. o.a. een prachtige mand van het gemeentebestuur, eon van de Handelsvereniging, van den Algemecnen Nederlandschen Politiebond, van de afdeeling Kennemerland van dien Bond en verder zeer vele van particulieren en anderen. Hedenmiddag tusschen drie en vijf uur is er receptie ten huize van den jubilaris Zij nog vermeld, dat de heer Lovink bloem stukken ontving van het secretariepersonecl en van den Commissaris van Politie te Zwolle, waar de jubilaris zün loopbaan begon. Het conflict in het Visschcrybedrijf. IJmuider Federatie besluit tot staking. (Ie blad. Ie pag.) Ongeval met een kolentrein op het baanvak Utrecht—Amsterdam. Aantal dwarsliggers vernield. (Ie blad. Ie pag.) Nieuwjaarsrede van den gouverncur-gencrnal Landsinkomsten met 50 pCt. verminderd. (2e blad. 3e pag.) Storm aan de Fransche en Engclschc kust Een schip met zeven opvarenden vergaan (2e blad. Ie pag.) Een Icrschc nationale partij opgericht. Coalitie van alle oppositiegroepen tegen De Valera? (2e blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Dit Jaar. (Ie blad. le pag.) Prof. dr. ir. J. C. KUiyver, oud-hooglceraar in de Wis- cn Natuurkunde tc Delft, die 72 jaar oud overleden is. z. u F. A. H. C. V. B. N. N. A. H. te Overveen Mei. M. Mr. L. J. v. T. v. d. K. Vorige opgaaf f 1141.75 Totaal 1166.75 ONGEVAL MET EEN KOLEN- TREIN. AANTAL DWARSLIGGERS VERNIELD. In den Oudejaarsnacht omstreeks 1 uur is op het baanvak UtrechtAmsterdam tus schen Locnen-Vreeland en Abcoude een vooras van een der wagons van een langen kolentrein. welke op weg was naar Amster dam. gebroken. Als gevolg hiervan is het achterste gedeelte van den trein hevig gaan schommelen, waardoor de koppeling van den achtersten wagon, waarin zich een remmer bevond, is gebroken en deze wagon is ont spoord en alleen op de spoorbaan is achter gebleven. Dc machinist had niets van het ongeval bemerkt. Te Abcoude werd door den overweg wachter geconstateerd, dat er iets niet in den haak was. O.m. zag hij vonken langs de rails, welke, naar later bleek, waren veroorzaakt doordat het voorgcdcelte van den bak van den wagon over de spoorstaven schoof. De overwegwachter te Weesperkarspcl werd te lefonisch gewaarschuwd en deze heeft, den trein laten stoppen. De machinist verklaarde toen. wel eonige schokken tc hebben gevoeld. Onmiddellijk werd het treinverkeer in beide richtingen stopgezet en werd het spoorweg personeel langs de baan gewaarschuwd, ter wijl ook de ingenieur van dc afdeeeling tractie tc Amsterdam van het ongeval in kennis werd gesteld. Deze verscheen spoedig ter plaatse met een werkwagen en een kraanwagen. Bij het ingestelde onderzoek bleek, dat over een afstand van 5 a 600 Meter een groot aantal dwarsliggers was vernield. Bovendien was langs dc baan op verschillen de plaatsen, o.a. aan het perron van het station te Abcoude, schade toegebracht, ver oorzaakt door een over een breedte van vier Meter uitstekende balk. Dc wagon, welke was losgeraakt, werd weer op dc baan ge bracht. De andere wagon, waarvan de as was gebroken, is geledigd en ter zijde geplaatst. Het voorste gedeelte van den trein is daarna naar Amsterdam vertrokken, terwijl het achterste gedeelte in den loop van den middag naar Amsterdam is gedirigeerd. Nieuwjaarsmorgen en een deel van den middag is door personeel uit Duivendrecht, Abcoude. Locnen. Vreeland. Nleuwersluis en Harmeien hard gewerkt om de schade langs dc spoorlijn te herstellen. Om twee uur waren alle vernielde dwarsliggers door nieuwe ver vangen en kon het spoorwegverkeer dat tot dat tijdstip over één spoor werd geleid, weer op de normale wijze plaats vinden. DS. K. II. MISKOTTK. Ds. K. II. Mlskotte te Haarlem heeft be dankt voor het beroep bij de Ned. Hervormde Gemeente te Amsterdam. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Zondagavond stak de heer W. met zijn 43- jarige echtgenootc de Klevcrlaan uit de Marnixstraat over. Toen een auto naderde weifelde zijn vrouw er. werd aangereden. Ze kreeg een niet ernstige hoofdwonde en een schouderfractuur. Ze is door een lid van den Ongevallen Dienst voorloopig geholpen en naar haar woning vervoerd.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1