Het conflict in liet Visscherijbedrijf. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 3 JANUARI 1933 UIT DE OMSTREKEN De IJmaider Federatie proclameert de staking. Ook de Christelijke haven arbeiders bjj het conflict betrokken. Christelijke zeelieden in meerderheid achter hun bestuur. Rechtsde heer G. Blaas voorzitter IJ. F.; in het midden: de heer J. Brandsteder, secretaris. Zoo tegen half elf Maandagmorgen werd het ongewoon druk op de Trawlerkade. De drukte concentreerde zich voor het witte „paleis" van de IJmulder Federatie op welks toren de blauwe vergadervlag, die klapperde in de winterkoelte aantoonde, dat er verga derd zou worden. Zeker heeft niemand bij de opening van het gebouw kunnen bevroeden, dat het zoo spoedig het brandpunt zou worden van het vereenigingsleven, dat in de koffiekamer de tafels, stoelen en het biljart zouden moeten worden opgeruimd om plaats te maken voor de leden van de organisatie, die er zouden samenkomen om zich uit te spreken over het voorstel van het bestuur, den arbeid neer te leggen, omdat de voorwaarden van het be stuur der Reedersvereeniging onaanneem baar waren verklaard. Spoedig stroomden de arbeiders. zeelieden, havenarbeiders en kolenwerkers de zaal binnen en toen de heer Brandsteder het woord nam om een uit eenzetting van den stand van zaken te geven was niet alleen de zaal geheel gevuld, maar ook de gangen en de trappen. En de ruimte, die niet was Ingenomen voor de 360 bezoekers was spoedig „bezet" door een geconcentreerde rookmassa. waarin de menschelijke gestalten zich langzamerhand geheel verwaasden. Nadat de heer Brandsteder had gesproken en een aantal der aanwezigen van hunne meening omtrent een te nemen besluit had den getuigd, werd nog het woord gevoerd door den heer van Dugteren, lid van het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders. Deze spreker wees op het belang, de eenheid te bewaren. Er werd daarna schriftelijk over het be stuursvoorstel gestemd. Dit voorstel luidde: „De vergadering, gehoord de door de reeders gestelde eischer» van loonsverla ging en andere verslechteringen besluit dat de zeelieden, havenarbeiders en ko lenwerkers den arbeid zullen staken, ten zij de bestaande contracten weer voor een jaar worden verlengd. In geen geval zal zonder contract op wat voor beloften of toezeggingen ook de arbeid mogen worden hervat, aangezien daardoor de actie zou worden verplaatst naar een voor de arbeiders ongunstig tijdstip". De uitslag was dat 349 der leden vóór en 9 tegen het voorstel stemden, terwijl 1 stem blanco werd uitgebracht. Hiermede was dus de staking een feit geworden. Ten opzichte van de buitenlandsche vis- schersvaartuigen werd besloten niet meer te lossen, tenzij de overeenkomsten opnieuw voor een jaar werden verlengd. De Neder- landsche trawlers, vóór of op 31 December vertrokken, zullen bij binnenkomst nog wor den gelost, voor zoover zulks kan geschieden volgens de oude loonen en arbeidsvoorwaar den. Gisteravond stemden de in Egmond woon achtige leden. Er werden uitgebracht 142 stemmen, -waarvan 137 vóór, 2 tegen en 3 blanco, zoodat ook hier een overweldigende meerderheid zich uitsprak voor staking. De totale uitslag van de stemmingen der IJmulder Federatie is dus: uitgebracht 501 stemmen waarvan 486 voor, 11 tegen staking en 4 blanco. Reeds spoedig nadat het stakingsbesluit was gevallen werd begonnen met posten bij die trawlers, welke gereed lagen om naar de visscherij te vertrekken. De leden van den Ned. Bond van Christe lijke Fabrleks- en Transportarbeiders ver gaderden in twee groepen, n.l. des morgens 11 uur en des middags 2 uur. Hier was o.a. aanwezig het hoofdbestuurslid de heer J. v. d. Steen, die den toestand uiteenzette. De vergaderingen zouden hebben te stemmen over de door het bestuur gedane tegenvoor stellen, welke voor de zeelieden ongeveer het volgende inhielden. 1. Inwilliging van den eisch der reeders: stopzetting hunner bijdragen aan het Fonds voor Sociale Voorzieningen; 2. Afschaffing van het zoodje visch; in plaats daarvan een vergoeding van 2 per reis; 3. Geen verlaging der gages; 4. Lever- en kuitgeld tot 150 voor de be manning, boven 150 voor reeder en opva renden de helft; 5. Opheffing der verplichte uitkeering bij opleggen; 6. Opheffing van het z.g. afstappersgeld van 80 voor een schipper en 40 voor een machinist. 7. Handhaving van den vrijen dag na Paschen, Pinksteren en Kerstmis; 8. Op de kustbooten zonder Fransch pa tent één matroos vervangen door een licht matroos, waarvoor gage 17 jaar 40 1/3%, na 1 jaar 50 1/2%. 9. Op trawlers met Fransch patent zelfde bemanning als voorheen, zonder Fransch patent één matroos te vervangen door licht matroos. Voor de havenarbeiders hebben de reeders zich tegenover den Christelijken Bond bereid verklaard alle wijzigingen in te trekken met uitzondering van één enkele bepaling: lossen met 10 man tot 125 in plaats van tot 100 manden. Voorts zijn de reeders bereid voor haringschepen één man meer voor hunne rekening toe te staan. Bij de Christelijken stemden zeelieden en havenarbeiders afzonderlijk. De uitslag der stemmingen was: Zeelieden 112 vóór, 43 tegen de tegenvoorstellen van het bestuur; haven arbeiders 94 tegen, 8 vóór de gewijzigde voor stellen der reeders. De te Katwijk gehouden stemming voor zeelieden had tot resultaat, dat 35 leden stemden vóór, geen enkel lid tegen de be stuursvoorstellen. Totaal dus 155 vóór, 137 tegen. verschillende groepen a.s. Donderdag een be slissing nemen. Ons is de vraag gesteld, of bij de Arbeids beurs ingeschreven werklooze zeevisschers, havenarbeiders en kolenwerkers kunnen wor den aangewezen voor het verrichten van werkzaamheden ter vervanging van de sta kers. Dit is niet het geval. Art 3 van de ver ordening op de Arbeidsbeurs zegt, dat ar beidsbemiddeling niet wordt verleend voor bedrijven waarin een staking of een uitslui ting heerscht. Wij vernamen nog, dat het bestuur van den Christelijken Bond heden (Dinsdag morgen) het antwoord van de Reedersver.- eeniging verwachten kan. De IJmuider Federatie heeft inmiddels aan de Reedersvereeniging en aan de factoors mededeeling van den uitslag der stemming gedaan. Aan de reeders werd medegedeeld, dat besloten werd vóór of op 31 December naar zee vertrokken schepen nog te lossen, mits op de oude voorwaarden. Er was hedenmorgen rondom de Visschers- haven weinig van do staking merkbaar, als gevolg van het feit, dat door de stakende vischlossers besloten werd, de trawlers, die zich vóór den Nieuwjaarsdag nog op zee be vonden, nog te zullen lossen. Indien dit be sluit ongewijzigd wordt gehandhaafd zal het nog geruimen t id kunnen duren vóórdat het conflict is doorgewerkt. Er zijn volgens ons lijstje nog 63 trawlers in zee, waarvan een groot aantal vermoedelijk eerst tegen volgen de week kan binnenkomen. Tot zoolang zal er dus nog door de stakende vischlossers ge werkt worden. Hedennacht kwam een groot aantal revo- lutionnaire arbeiders in den afslag om de met het lossen der trawlers bezig zijnde haven arbeiders over te halen, het werk neer te leggen. Zij hadden echter geen succes, daar allen ongestoord met hun werk voortgingen. Eerst tegen vier uur hedennacht trokken de mannen weer af Een circulaire verspreid. Hedenmorgen werd door de IJmuider Fe deratie een circulaire onder de havenarbei ders verspreid, waarin de uitslag van de stem ming wordt medegedeeld en de besluiten der stakingsvergadering worden opgesomd. Den verderen inhoud laten wij hieronder volgen: „Van reederszijde zullen pogingen worden ondernomen om Uwe eenheid te breken. Diverse politieke groepjes zullen hun slag trachten te slaan. Dc Communisten zullen hun RV.O. aan slooperswerk zetten. Hun „voorloopige strijdleiding" is reeds gevormd en tracht te stoken tusschen leden en leiding. Dit alles is echter hoe misdadig ook kinderspel, waartegen wij onze organisatie gehard en ontoegankelijk weten. De brandende vraag is: „Zullen, wanneer de IJmuider Federatie tot staking overgaat, de leden van den Christelijken Bond de open Vóór het gebouw der IJmuider Federatie. Het besluit is gevallen. De stakers verlaten het gebouw. Het opmerkelijke van deze stemmingen is, dat de Christelijke havenarbeiders zich on danks dat de reeders hunne voorstellen tot wijziging der ploegen nagenoeg geheel had den ingetrokken en bovendien nog een groo- tere ploeg voor haringschepen wilden toe staan, deze voorstellen met overgroote meer derheid verwierpen. Dc omvang van het conflict. In totaal zijn van beide organisaties circa 1200 leden in het bedrijf werkzaam, waarvan 830 zeelieden, 300 havenarbeiders en 70 kolenwerkers. Hiervan zijn georganiseerd in de IJmuider Federatie resp. 500, 160 en 60 man en in den Christelijken bond resp. 330, 140 en 10 man. Deze cijfers zijn wellicht aan vechtbaar; de juiste getallen kunnen ech ter in vex-band met de werkloosheid moeilijk worden weergegeven, voornamelijk wat de zeelieden betreft. Het eigenaardige geval doet zich voor, dat ongeveer 750 zeelieden, opvai-enden der ten tijde van de stemming nog op zee zijnde 70 75 trawlers, niet aan de stemming hebben deelgenomen, zoodat uit het feit. dat in totaal 800 stemmen werden uitgebracht, kan worden afgeleid, dat honderden werkloozen aan de stemming hebben deelgenomen. Het gemeentebestuur komt door deze sta king voor tal van nieuwe moeilijkheden te staan. Het aantal werkloozen zal, vooral wanneer ook de Christelijke havenarbeiders in staking zullen gaan (zeker is dit ook nu nog niet), toenemen, doordat tal van arbei ders als vischknechts, in de eerste plaats de losse, ijswerkers enz. wex-kloos zullen worden. Naar wij vernemen zullen burgemeester en wethouders omtrent steunvcrleening aan De belangstelling voor het gebouw der IJmuider Federatie tijdens de vergadering. plaatsen op de schepen of aan den haven kant gaan bezetten? Dit is op het oogenblik de meest brandende kwestie, die allen, die bij het conflict betrok ken zijn, in spanning houdt." Dit schreef de IJmuider Couraxit terecht op den avond van on ze vergaderingen. Indei'daad, dat is de eenige vraag van be- teekenis in dit conflict. De leiding van den Christelijken Bond doet al het mogelijke om de meest denkbare verwarring te stichten, met den opzet om de leden tot aanvaarding van belangrijke concessies te brengen. Tot eer van de Christelijke arbeiders moet echter worden gezegd, dat die leiding daarbij geen gemakkelijke taak heeft. Voor Maaxxdag 2 Januari weigerden drie te IJmuiden gehouden vergaderingen het Chris telijk Hoofdbestuur machtiging te verleenen te onderhandelen over de voorstellen der ree ders. Op Maandag vei-gaderde de Christelijke leiding, evenals wij, echter met zeelieden cn havenarbeiders afzondei'lijk! Men stemde niet over de voorstellen der reeders, aangezien de uitslag daix van te vo ren vaststoixd, nog minder over staken of niet staken, gelijk de IJmuider Federatie deed. Men stelde zelf een rijtje concessies op en liet daarover stemmen, 64 stemmen waren daar vóór en 27 tegen. Nu was het Christelijk Hoofdbestuur een eind op weg, zoo dacht men, om de actie te breken, zooals men in het voorjaar van 1931 de logger-actie gebroken had. 's Middags vergaderde men echter met de havenarbeiders en deze bleken over meer ruggegraat te beschikken; 94 verklaai'den zich vóór staking. 8 tegen en 2 blanco. Door al hun gedraai knoeit de leiding van den Christelijken Bond zich, als steeds, vas ter en vaster. Hier is maar één middel om het gevaar te kceren, dat is. dat de arbeidei's, georgani seerd in den Christelijken Bond. zelf de lei ding hunner actie in handen nemen! Zeelieden vaix den Christelijken Bond zult gij u beschikbaar stellen voor de plaatsen door xjw kameraden van dc IJmuider Fede ratie ook in uw belang verlaten? Zult gij u tot onderkruiperswerk laten be wegen door uw door vrees bevangen leiding? Havenarbeiders van den Christelijken Bond. gij vooral, die met ons het geheele jaar 1932 in goede kamei'aadschap en met goede re sultaten samenwerkten, zult gij de booten lossen door onderkruipers naar zee gebracht? Of zult gij allen, zeelieden, havenarbeidei's en kolenwerkers, georganiseerd in den Chris telijken Bond, u schouder aan schouder stel len naast uwe makkers der IJmuider Fede ratie? Ziedaar de brandende, de voor het oogen blik alles ovei'heerschende vraag! Zorgt er voor, dat deze dagen geen nieuwe schande over uwe organisatie wordt gebracht Bewijst metterdaad, dat uwe organisatie geen organisatie van strijdbrekers ïsl Wij roepen u op, wij vragen u den strijd uwer kameraden, georganiseerd in de IJmui der Federatie, op geenerlei wijze te bezwaren, integendeel: dezen op de krachtigste wijze te ondersteunen. Handhaaft met ons den eisch: afsluiting voor tenminste een vol jaar van alle oude contracten". Dc toestand van hedenmorgen Het was heden op de Trawlerkade rustig. Op verschillende plaatsen, n.l. bij het ge bouw der IJmuider Federatie en bij dat van den Christelijken Bond schoolden groepjes zeelieden tezamen, den toestand besprekende terwijl gepost wordt bij een aantal schepen. Er is echter tot nu toe nog geen trawler naar zee vertrokken. Tot op dit oogenblik, Dinsdagmorgen half twaalf, is bij het bestuur van den Christelijken Bond nog geen ant woord van het bestuur der Reedersvereeni ging op de tegenvoorstellen binnengekomen, zoodat omtrent de houding van de bij deze organisatie aangesloten arbeiders nog niets naders kan worden medegedeeld. Een motie van de IJmuider- Transportfederatie. De volgende motie is aangenomen door de IJxxxuiiIer-Transportfederatie, aangesloten bij het N.A.S.: „De IJmuider Transportfederatie, afdee- ling van de Nederlandsche Federatie van Transportarbeiders, aangesloten bij het N. A. S-, in ledenvergadering bijeen op Maan dag 2 Januari 1933, gehoord de besprekingen over de voorstellen der reeders en andere ywex-kgevers betreffende loonsverlaging en vei-slechtering van de andere arbeidsvoor waarden in het trawlvisschexüjbedrijf, vast stellende, dat de bestaande arbeidsvoorwaar den der betrokken arbeiders hun niet meer bieden dan een ellendig minimum-bestaan en dat het omlaag voeren van deze arbeids voorwaarden misdadig moet worden geacht, besluit dientengevolge de arbeiders in het trawlvisscherijbedrijf op te wekken, met geestdrift den strijd te aanvaarden door te weigeren op de door de reeders gestelde voorwaarden op Maandag 2 Januari het werk te hervatten". MARKTPRIJZEN. Tarbot per KG. f 1.50—f 1.30. Griet per 50 KG. f 35—f 18. Tongen per KG. f 1.40f 0.90. Groote schol per 50 KG. f 20f 18.50. Middelschol per 50 KG. f 26f 21.50. Zetschol per 50 KG, f 30—f 25. Kleine schol per 50 KG. f 27.50—f 14. Schar per 50 KG. f 17—f 14. Groote schelvisch per 50 KG. f 29f 27.50. MiddeLschelviscb per 50 KG. f 27f 24. KI. middelschelvisch per 50 KG. f 23f 18. Kabeljauw per 125 KG. f 55—f 37. Kleine schelvisch per 50 KG. f 18f 12. Gullen per 50 KG. (groote) f 17.50f 11. Gullen per 50 KG. (kleine) f 14.50—f 6. Leng per stuk f 1.50. Wy'ting per 50 KG. f 1 f 3» BESOMMINGEN. Trawlers manden Antje R.O. 15, 170 f 3000 Gezina Cathei-ina IJm. 50 140 f 2600 Frïsi'a IJm. 61 125 f 2900 Penelope IJm. 64, lio f 2800 Invierno IJm. 158, 165 f 2200 Raaf IJm. 432 100 f 2400 Logger: KW. 56 f 730. ZANDVOORT JUBILEUM VAN DEN COMMISSARIS VAN POLITIE Na de officieele huldiging van den Com missaris op het Raadhuis waarover wij gisteren reeds een en ander meldden had des middags een receptie plaats ten huize van den heer Lovink aan de Brederodestraat. Ook hier heeft het den heer en mevrouw Lovink niet aan belangstelling ontbroken. Van drie uur tot over vijven was het een ko men en gaan. Zoo zagen we o.a. den heer Jellema, secretaris der gemeente Zandvoort, den heer De Bruin, hoofd-commies ter se cretarie, den heer Hybedaal, oud-inspecteur van politie, alhier. We zullen niet doorgaan met het opsom men van de bijna oneindige rij namen, doch volstaan met de mededeeling, dat naast een zeer groot aantal, particulieren, de voorgan gers van alle kerkelijke gemeenten, en afge vaardigden van bijna alle Zandvoortsche vereenigingen den heer Loving en zijn fami lie kwamen gelukwenschen. Van de pei'sonen uit de omgeving van Zandvoort noemen we nog den heer A. J. Meijerink te Haarlem, die de gelukwenschen kwam ovex-brengexx van het hoofdbestuur vaxx den Bond tot Redding van Drenkelingen. Ook des avonds ontving de heer Lovink nog vele bezoeken. Vele vrienden en beken den, onder wie natuurlijk verscheidene po- litie-autoriteiten o.a. uit de Zaanstreek kwa men ook toen nog hun gelukwenschen aan bieden. Het huis van den heer Lovink bleek tenslotte haast te klein om alle bloemstuk ken en fruitmanden te bevatten. Voor den heer Lovink, wien op zoo duide lijke wijze werd getoond, hoezeer men ook in Zandvoort zijn werk en zijn persoon waar deert, is deze 2c Januari zeker een onvergete lijke dag geworden. HEEMSTEDE HET BADHUIS. In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 27 tot en met 31 December ge nomen 548 douchebaden en 31 kuipbaden. Aan 22 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 10 volwassenen gebruik gemaakt. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: H. B. van Marle, Zandvoorter Allee 39, een zilveren rozen krans: F. Eekhof, Dr. P. Cuijperslaan 13, een bankbiljet; M. van der Putten, Kerklaan 13, een vulpotlood: A. Slager, Lombokstraat 11, een ceintuur; L. Smit. Jan v. d. Bergstraat 3, een handwax-mer: Visscher. Landzichtlaan 8, een beige heerenhandschoen: Mevr. Huijs- steden, C xsper Fagellaan 8, een klein zwart hondje; Vaix der Jagt, Voorweg 43. een hond (Fox); Bureau van politie, Raadhuisstraat, een kinderhandschoen. BLOEMENDAAL DIEFSTAL VAN AUTO. Op 20 December j.l. werd op dc Platanen- laan in het Kinheimpark te Bloemendaal een auto ontvreemd, welke door de politie dien zelfden nacht op den Vogelenzangscheweg werd teruggevonden. Heden werden door de recherche van Bloemendaal als verdacht van dezen diefstal te Haarlem aangehouden de 18- jarige J. Ph. en de 24-jarige C. de B., beiden wonende te Haarlem. Uit de auto werden verschillende artikelen ontvreemd, welke voor het Kerstfeest waren bestemd. Beide werden heden voor den commissaris van politie te Bloemendaal geleid en beken den- den diefstal te hebben gepleegd. De politie meent dat dezelfde verdachten zich ook aan dergelijke diefstallen te Haarlem en omstreken schuldig hebben gemaakt. Zij zijn voorloopig te Aerdenhout in arrest gesteld en zullen ter beschikking van den Officier van Justitie te Haarlem worden geleid. AUTODIEFSTAL TE BLOEMENDAAL. Door de Bloemendaalsche politie is in sa menwerking met de Haarlemsche rechex-che alhier aangehouden de 24-jarige B., verdacht van autodiefstal te Bloemendaal. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen: Janssen. Zijlweg 109, autoped; Framen, Lucas Meijerstraat 16, auto slinger; Jansma, Zijlweg 59, motorhand schoen; Schutzekool. Olmenstx-aat 58, hond; Westeyn, Schouwtjeslaan 45 zw. handschoen; v. d. Steen. Spaarnhovenstraat 84, idem; Ko- bus. van SiUemstraat 9, idem; Wassenaar, Van Oosten de Bruynstr, 79. portemonnaie; Dirks, Bisschop Ottostraat 7, i'dem; v. Sinde- ren, Gen. de la Reystraat 9 zw., idem; v. d. Kroft, de Clercqstraat 113, idem; Brouwex*, Graafschapstraat 22. pakje inh. kindermantel; Gagel. Dolfijnstraat 18. tasch, Oudhof, Kloos terstraat 20, idem; Kritemeijer, Middenweg 142, zakmes; v d. Spek, Zomerkade 63- zweep; Bureau van politie. Smedestraat 9, abonne ment N. S. W., ceintuur, tasch. Terug te bekomen bij: v. Apeldoorn, Colter- manstraat 23 zw., armband. Wouterson. Si- riusstraat 38, bontje. Seepers, Reitzstraat 43, bi'eekijzer. v. d. Weide, Haarlemmerliedestraat 25, beursje. Beringen, Arnoldistraat 2. cein tuur. Jonker, Soutmanstraat 38, rozenkrans, Dernison, Gen. Croxxjéstraat 56, heerenrijwiei. Cobelens, Pladellastraat 40, armband. Hooge- veen, Mr. Cornelisstraat 57, dasspeld. Salon dé Beauté, Bosch en Vaartstraat 11, doos inh. zeep en veters, v. d. Meer, Anjelierstraat 18, joxxgensjas. Schweitzer, Indischestraat 4, lam pekapje. Snel, Esdoornstraat 18, portemonnaie Hartman, Van Olstst-raat 7, idem. Grien, Spionkopstraat 73, ring. v. Leeuwen, Wilgen straat 86, ring met sleutels. De Graaf Bake- nessergracht 63, theezeefje. Duiventak, Wes terhoutstraat 34, handschoentjes. Beeneker. Dorreboomstraat 29, hond. Van Heaven, Thomsonlaan 51, handschoen. Bur. van Poli tie, Smedestraat 9, handschoen, spoorkaartje parapluie, potlood, schroevendraaier. PERSONALIA. Onz stadgenoot de heer G. Bijster is ge slaagd voor het examen Engelsche Handels correspondentie Mercurius te Amsterdam. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VERLEEND. Bij K. B. is vex'leend de eeremedaille varf de Oranje Nassau-orde in zilver aaxx P. Klok te Haarlem, eerste beambte ter secretarie van den Haarlemmermeerpolder. DRANKBESTRIJDING. Door de Blauwe Week-Commissie wordt op Woensdag 4 Januari in gebouw de Protestan tenbond Jacobstraat een Nieuwjaarsbijeexx- komst gehouden. De heer C. E. van Eijkex*n, algem. secr. van dexx A.N.G.OB. zal de propagaixda-rede uit spreken, verder wordt ixxedewerking verleend door het muziekensemble „Hogcxxbirk" en het Haarl. Dubbel Onth. Kwartet. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO. Maandagavond half zevexx ontstond op het Plein eeix botsing tusschen een tranx en een auto, de laatste bestuurd door B. uit Hilver sum. Deze zag de tram te laat. Beide wagens werden beschadigd. Tegen den chauffeur werd proces-verbaal opgemaakt. KIND AANGEREDEN. Maandag reed' in de Slachthuisstraat eert handwagen, waarop een varkexx geladen was, die geduwd werd door een 17-jarigen slagers knecht. Bovendien werd deze wagexx getrok ken door eexxige kinderen, omringd door een groot aaixtal andere kinderen. Plotselixxg kreeg de zesjarige A. Owonende hx de Graafschapstraat, eeix wiel over het linker been, dat brak. Door ledeix vaix den Onge- vallendienst werd het kind per auto naar dé Maria-Stichting vervoerd. MARKTNIEUWS BEVERWIJK. Andijvie per kist 3595 ct. Koolrapen per zak 70 cent. Wortelen per KG. 37 cexxt. Bieten per KG 1 1/23 cent. Aardappelen klei per KG. 45 cent. Idem zand. per KG. 7 cent. Spruitjes per KG. 614 cent. Boerenkool per bak 2040 cent. Roode kool per 100 f 2f 4. Witte kool per 100 f 1f 4. Bloemkool per 100 f 5f 14. Uiexx per kilo 46 cent. Prei per bos 512 ceixt. Pieterselie per bos 4—3 cent. Appelen per kilo 9—18 cent. Peren per kilo 10—20 cent. Brusselsch lof 10—20 cent per kilo. PURMEREND. Kaasaanvoer 18 stapels, kleine f 23 per 50 Kilogram. Boteraaxxvoer 844 K.G. prijs f 1.55 a f 1.75 per Kilogram. Vee. 398 runderen, waaronder zijn 260 vette en 28 stieren. 18 paarden f 50 a f 125. 75 vette kalveren f 0.70 a f 0.90 per K.G. 210 nuchtere dito f 6 a f 17 per stuk. 298 vette varkens f 0.26 a f 0.31 per K.G. 28 magere dito, f 5 a f 16 per stuk. 184 biggen f 5 a f 9 per stuk. 1166 schapen f 6 a f 17 per stuk. Kuikexxs f 0.65 a f 2.10 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks f 3.10 a f 4.10. Vette koeien, prijshoudend f 0.56 a f 0.62 per K.G. Gelden koeien, prijshoudend f 80 a f 140 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend f 120 a f 240 Des stuk.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10