BRIDGE w 1 EEN WEKELIJKSCHE RUBRIEK. DAMRUBRIEK Nieuwe Uitgaven. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 3 JANUARI 1933. SPORT EN SPEL. door M. W. ETTY LEAL XLV. De nieuwe regels (tweede vervolg) Wij zijn thans toe aan het verzaken, een overtreding, die herhaaldelijk voorkomt, vooral bij onoplettende spelers. Over het al gemeen kan men aannemen dat weinig ver zaken met opzet gebeurt, maar het kan ge beuren dat iemand expres bij troef slaan een troef je achterhoudt en dat later gebruikt om In te troeven in een kleur waarin hij renon ce heeft. Opdat dergelijke oneerlijke practijken ge straft kunnen worden, is men van het idee uitgegaan dat dit wel uitzonderingsgevallen zijn. gewoonlijk heeft een verzaken geen groote gevolgen. Daarom hebben de samen stellers der nieuweregels de straffen ver licht en feitelijk straffen opgeheven als aan getoond kan worden dat de verzaking te goeder trouw, dus uit onachtzaamheid ge schiedde. Over het algemeen zijn de regels voor het constateeren van een verzaking, wanneer een verzaking als voldongen be schouwd moet worden ongewijzigd gebleven. De straf is dusdanig geworden dat van den verzaker twee trekken worden afgenomen voor de eerste maal en 1 trek voor elk vol gend vergrijp in hetzelfde spel. Billijk is hierbij het voorbehoud dat trekken ge maakt voor de verzaking onaangetast blij ven. De keuze om dus 150 straf punten te eischen, dan wel twee trekken is vervallen, men kan alleen nog de twee trekken eischen. Voorts zijn er eenige kleinere wijzigingen gemaakt voor die gevallen waarbij een dei- spelers zijn kaarten open legt en van mee ning is dat de laatste slagen voor hem zijn. Het kan immers voorkomen dat Z. meent het restant in de wacht te kunnen slepen, doch bij het neerleggen verzuimt aan te kon digen dat hij eerst troef slaat, waardoor dan een der tegenspelers in de gelegenheid is om nog een slag op te eischen omdat hij nog een klein troef je in zijn hand heeft en in een dei- kleuren die Z nog over heeft renonce. In zulk een geval kan de tegenspelers eischen dat Z. het spel afspeelt in dier voege dat hij zijn kleine troef je kan maken tenzij Z vooraf heeft aangekondigd dat hij eerst troef gaat slaan en dan pas zijn andere kleur(en) afspeelt. Aan het slot van de nieuwe regels is een apart hoofdstuk gewijd aan de etikettc van het spel, volgens de laatste inzichten dien aangaande. Hierop komen wij in een slot artikel terug. Wij willen echter in verband met enkele regels, die niet direct met etikette verband houden nu al vast eenige wenken geven. Er zijn van die obstructieve spelers, die voor elk foutje een boete opeischen, al wordt de loop van het spel in het minst niet aangetast door de kleine begane overtreding. Wij hebben het zelf eens meegemaakt dat op een wed strijd een absoluut ongemotiveerde boete werd geëischt en aangezien die in ons be lang was, hebben wij dezen recalcilranten speler maar laten begaan. Wij hadden na het 1 Sansbod van den partner 1 Harten ge zegd, herstelden dit direct in 2, maar de te genpartij meende dat ik bij die 2 Harten moest blijven en verklaarde het bieden voor gesloten. Mijn partner vond dat heel mooi, ik ook en het gevolg was dat wij met 1 Harten nog 1 down waren. Dat Hartenbod was gedaan omdat ik een poplooze dertien in mijn hand had, doch 6 Harten en mijn partner bij Sans nooit in mijn hand kon ko men. Had de tegenpartij op 2 Harten aange drongen (wat juist was) en het bieden door laten gaan, dan waren wij gedubbeld en had het er voor ons heel wat erger uitgezien. In verband hiermee wijzen wij op regel 56:57:58: Spelen voordat een strafeisch is afgehan deld, verkort de rechten van den eischer niet. Als een speler gerechtigd is om uitko men in zekere kleur te eischen en overtreder heeft die kleur niet, vervalt daarmede de straf. Wanneer een speler een straf eischt. waartoe hij niet gerechtigd is, vervalt daar door het recht eenige straf te mogen eischen voor een begane onregelmatigheid. Men clai- me dus niet te gauw een verkeerde claim be zorgt U de kous op den kop! Damredactepr: J. W. VAN DARTELEN Koediefslaaii 42, hoek Van de Spiegellaan Heemstede Alle correspondentie, deze rubriek betref fende, gelieve men te zenden naar boven staand adres. OPLOSSINGEN. No. 1861! Auteur: D. Kleen, Heemtsede. Wit 38—32 (Zwart 47:20) 27—21 (Zwart 36:38) 46—41 (Zwart 16:18) 37—31 (Zwart 26:46) 4943 (Zwart 38:40) 45:14 (Zwart 46:10) 30:13 (Zwart 3:21) 15:22 (Zwart 6:28) 50:26 en wint. In dit vraagstuk wordt niet minder clan achtmaal meerslag toegepast. KIJKJES IN DE DAMCLUBS. Onderstaande stelling kwam voor in een partij, gespeeld in de competitie 2de klasse van den Nederlandschen Dambond (district Noord-Holland) op 18 December 1932 tus- schen H. van Lunenburg Jr., (Haarlemsche Damclub H) met Wit en A. J. José (Helder- sche Damclub I) met Zwart. PARTIJFRAGMENT No. 18ë9. ZWART iü 1 §Jj ui 9 WW, li" H 15 s BP SP p 11 s m m H 9 M, s WIT Stand in cijfers: Zwart 13 schijven op 8-11 13-16 19-21 24 en 26. Wit 13 schijven op; 25 27 28 31-33 35-38 40 42 43 en 45. Zwart speelde als laatsten zet 49?, waar op Wit den volgenden fraaien damzet uit voerde Wit: 33—29 (Zwart 24:22) 27:18 (Zwart 13:22) 32—27 (Zwart 21:41) 36:47 (Zwart 26:39) 40—34 (Zwart 39:30) 35:2 en daarna de partij won. ONZE LADDERWEDSTRIJD. Hieronder publiceeren wij den stand van onzen ladderwedstrijd (bijgewerkt t.m. wed- strijdprobleem No. 1S61). Deze luidt als volgt: No. Deelnemers pnt. l. F. A. Berkemeier, Haarlem 109 2. C. Rietman, Haarlem 108 3. W. C. Groenings, Haarlem 1^7 4. L. P. Huges, Haarlem 106 5. J. B. Sluiter Jr., A.erdenhout 105 6. W. Jonkhof. Haarlém 102 7. J. van Steenwijk, Ede (Gelderland) 102 8! J. v. d.Vlugt, Haarlem 99 9. H. F. Antonisse, Santpoort 91 10. D. Kleen. Heemstede (1) 83 11. H. Auvent, Haarlem 81 12. Jos. Weber, Haarlem 79 13. F. van Marrelo, Haarlem 71 14. H. Berghuis. Haarlem 71 15. A. Smit. Haarlem 70 16. J. H. Hilders, Lisse 69 17. S. van Duijn, Abbenes 67 18. J. van Berkum, Haarlem .(1) 59 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37.J. 38. 39. 40. 41. 42. 43. 44. 45. 46. 47. 48. 49. 50. 51. 52. A. v. d. Wiel. Overveen Nicolaas Knopper, Heemstede. Joh. Knopper, Heemstede C .M. Beek, Haarlem (l) Chr. Gerritsen, Bennebroek (1) P. A Nooij, Haarlem H. W. Germeraad, Haarlem H. G. J. Andriessen. Haarlem W. Stroo, Haarlem (1) J. Geijteman, Haarlem B. Henenke, Haarlem H. Beek, Haarlem (1) H. Knopper. Heemstede H. v. d. Werff Jr., Haarlem J. P. Exel Sr., Bloemcndaal (1) A. J. Luske, Haarlem J. L. Veen, Heemstede. H. Grceuw, Haarlem W. Luiten Jr., Haarlem J. P. Exel Jr., Haarlem (1) C. Smit. Vijfhuizen KI. Munstenman, Santpoort H. van Lunenburg Jr., Haarlem W. van Daalen, Haarlem J. F. v. d. Woestijne, Heemstede J. Claus, Haarlem (1) W. de Jong, Haarlem (10 jaar) Mej. A. Schreurs, Haarlem (l) W. Biere Jr.. Haarlem J. F. v. d. Mark jr.. Haarlem J. Paap, Zandvoort J. Siegerist. Haarlem P. G. M. Ottoüni Sr., Haarlem W. J. v. d. Voort, Nieuw-Vennep (1) LUCHTVAART DE HEER VAN DER LEEUW OP DE THUISREIS. TORORO, 2 Januari (VJD.) De heer en mevrouw Van der Leeuw uit Rotterdam, die een vlucht naar Mombassa aan de Oostkust van Afrika hebben gemaakt, hebben op Nieuwjaarsdag de terugreis aanvaard. Zij wa ren te Nairobi, vanwaar zij Zondagochtend te 6.30 vertrokken. Om 9.15 uur kwamen zij te Tororo (bij Uganda) aan. ZWEMMEN. HET ZWEMFEEST VAN H. V. G. B, 266 DEELNEMERS. Voor het zwemfeest van I-I.V.G.B., dat Don derdag a.s. in Stoop's Bad wordt gehouden, hebben niet minder dan vijftien vcreenigin- gen en vijf middelbare scholen ingeschreven. De beste zwemmers(sters) uit den lande ver schijnen aan den start. Van de dames noemen wij de wereldre- cordhoudster Jenny Kastein rHDZ), de Olym pische zwemsters Corry Laddé en Marie Vier dag (Y), J. Selbach en D. Huesken (ADZ), L. Kollerie (DWR). J. L. Stotijn HZ en PCV de Nederlandsche springkampioen, komt uit in den schoon- springwedstrijd. Voorts zwemt A. van Kalken (DJK)houder van het Ned. Record 100 M. schoolslag. Het nummer 100 M. vrije slag voor heeren wordt het glanspunt van den avond. J. Brink (Dolfijn) zal een aanval doen op het Neder- landsch record, dat ten name staat van J. Daatselaar (UZC) met een tijd van 1 min. 3 2/5 seconde. Voorts schreven o.a. voor het zelfde nummer in: E. G, Ingenluyff (HZ en PC), kampioen van Nederland, J. C. Schcffer (DJK), G. van Voorst (AZ), J. van Hems- bergen (Haarlem), B. Mooi (HPC). Aan de 5 maal 50 Meter vrije slag en de 3 maal 50 M. wisselslag-estafette wordt behalve door de nlaatselijke clubs DWR, Haarlem, HPC, en HVGB. deelgenomen door alle Amsterdam- sche Clubs en de HZ en PC., kampioen van Nederland en recordhoudster. De Haarlemsche Vouwbootenverceniging De Doordrijvers" zorgt voor een komisch in termezzo. kvgb I speelt een polowedstrijd tegen „De Waterratten" I. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. DAMMEN. CLL'BKAMPIOENSCIIAPPEN „IIAARL. DAMCLUB". Maandagavond werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 19321933 der „Haarlemsche Damclub" voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: J. van Looij wint van H. Greeuw; J. P. van Eijk wint van J. Poppen; A. de Jong wint van J. Balk; P. J. van Dar telen wint van W. van Pelt; II. G. Teunisse wint van Joh. Fabel; H. van Lunenburg Jr. D. Kleen afgebroken. Joh. Fabel wint van A. de Jong. Tweede klasse: T. Kerkman wint van J. H. Reedijk; P. J. Bijrij wint van W. J. A. Matla; J. Wielenga remise met J. Otter; Ph. F. Ame- lung Sr. wint van P. M. Ottolini Sr.; A. Kool wint van F. W. de Pater. Derde klasse; W. Jonkhof wint van J. Klaverstijn; H. C. Souverein wint van L. Kisch: L. Kisch wint van J. Zurel; B. Hen- neke wint van G. Molenaar; J. Zurcl wint van J. J. Groenewoud: J. Zurel wint van K. Olij; J. C. Blom wint van Jac. Fr. van Gar deren; J. Mcrts wint van O. T. Glaser; H. G. J. Andriessen wint van I. Ravensbergen; Th. C. v .d. Suijs wint van A. Smit; Ph. G. Ame- lung Jr, remise met Th. C. v. d. Sluijs. VOETBAL. DE WERELDKAMPIOEN. SCHAPPEN. NEDERLAND SCHRIJFT OFFICIEEL IN In de „Sportkroniek" staat vermeld, dat Nederland heeft ingeschreven voor de voet balwereldkampioenschappen, te organiseereu door de F. I. F, A. NEDERLAND—ZWITSERLAND Naar bekend is zal het Nederlandsch elf tal voor den wedstrijd tegen Zwitserland op 22 Januari a.s. een oefenwedstrijd spelen op 11 clezer te Rotterdam tegen D. F. C. Praag. Ook Zwitserland bereidt zich op den landen- wedstrijd goed voor: twee oefenwedstrijden zullen n.l. plaats vinden te Bazel en Zurich. Naar voorts medegedeeld wordt, zal Adam in ieder geval te Amsterdam tegen de Zwitsers in het veld treden. VOETBAL IN ENGELAND. ARSENAL GESLAGEN Voor de eerste divisie van de Engelsche League werden Maandag de volgende ont moetingen gespeeld: Blackburn RoversBlackpool 65 Bolton WanderersSheffield United 3—3 MiridlesboroughNew Castle United 23 Sheffield WednesdayArsenal 3—2 Sunderland—West Bromwich Albion 2—2 De meest verrassende uitslag was wel de nederlaag van de leidende club Arsenal tegen Sheffield Wednesday. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. Gezelschap Saalborn. DE SABIJNSCHE MAACDENROOF. Van alle klucht- en blijspelen uit den tijd van Schöntan, Kadelburg en Von Moser zal De Sabijnsche Maagdenroof het langst op het repertoire blijven, dank zij de rollen van Emanuel Striese en professor Gollwitz, Van striese vooral! Deze Schmiere Direktor is een rol voor een groot acteur, omdat zij den speler alle mogelijkheden biedt. Wat 'n voortreffelijke Striese's heb ik in mijn leven al niet gezien! De beste was de oude Frits Bouwmeester die nog stamde uit het oude komediantendom, dat tooneel en werkelijkheid niet van elkaar vermocht te scheiden en zelf een ongeloofelijke fantasie bezat. In de voorstelling van Royaards zagen wij achtereenvolgens Jan Musch en Hubert la Roche en gisteravond was het Louis Saal born, die zich met zwier den mantel van de zen fantastischeh tooneeldirectcur had omgegooid. Willem Royaards zal in mijn herinnering altijd de beste professor Gollwitz blijven, zel den of nooit heeft Royaards zijn eigen per soon in een rol zoo volkomen weggewerkt als in die van den professor. Het was wel bijzonder fijn van typeering en spel, zooals trouwens heel die vertooning van De Sa bijnsche Maagdenroof onder zijn leiding tot iets zeldzaams gaafs en fijns werd. Zoo zullen wij dit blijspel wel nooit meer zien herinnert u zich nog die prachtige dienstmeid van mevrouw Buderman—van'Dijk en de charmante bakvisch van mevrouw Royaards—Sandberg? maar ook in de voorstelling van het gezelschap Saalborn. die meer od het kluchtige gericht was bleek dit oude stuk het nog zeer goed te doen. Er is tenminste uitbundig gelachen en het derde bedrijf had zelfs zoo veel succes, dat het doek een zeldzaam iets bij een blijspel zesmaal omhoog moest. Saalborn speelt Striese met een levendige fantasie en groote bewegelijkheid. Het is dui delijk te zien. dat hij zelf en hoe kan het ook anders? smult van deze rol. die hem zoo vol op gelegenheid biedt tot sterk komisch spel. Deze Schmierc-Direktor is een rol in den trant van de oude Commedia dell'arte en Saalborn maakt daar dan ook gebruik van. Hij verzekert den professor, dat bij hem de voorstellingen altijd doorgaan en hij zyn pu bliek nooit teleurstelt zooals Tauber. en Striese was zelfs zoo modern, dat men er zich niet meer over verbaasde, dat hij Montessori er bij haalde. Elias van Praag stond hem als professor Gollwitz flink ter zijde. Van Praag typeerde dezen angstigen en verstrooiden professor heel geestig, al zocht hij het dan ook niet zoo in fijne typeering als indertijd Royaards. Vooral in III zette van Praag Gollwitz stevig kluchtig aan, maar hij deed het op zeer amusante wijze. Kostelijk bijvoorbeeld was zijn spel met het kluwen garen, waarin hij evenzeer verward raakte als in zijn intriges. Striese en Gollwitz beheerschen het stuk, al zijn er dan ook en hierin onderscheidt zich dit stuk eveneens op zeer gunstige wijze van de kluchten en blijspelen uit dien tijd andere zeer goede speelrollen in. Rosa, de litteraire dienstmaagd bijvoorbeeld, is wel een der grapigste dienstmeiden, die ooit ten tooneelc verscheen. Julia de Gruyter gaf er zich geheel aan met haar sappig, Vlaamsch talent en had er veel plezier van, al bleef zij dan ook nog een heel stuk onder haar voor gangster, mevrouw Buderman-van Dijk. Een zeer goede, levendige Karl Grosz was Richard Flink. Hij bleef in de juisten blijspelsfeer, zonder het er één oogenblik dik op te leggen. Alleen geloof ik niet, dat oen wijnhandelaar uit België zijn hoed op zal houden, als hij in de kamer van mevrouw Gollwitz staat. Dat zijn nog van die oude komedianten-manieren uit den tijd van Streese. die wij langzamerhand ontwend zijn. Maria Meunier moest haar talent wat for- ceeren als de nijdige Xantippe en het scheen mij zoo toe, dat Carla dc Raet zich ook niet geheel thuis gevoelde in dit wat ouderwetsehe genre. Ferd. Sterneberg deed er als Dr. Neu- meister weer moeite voor en hij slaagde er ook wel In Deze harkerige, onhandige dokter werd aardig door hem getypeerd .En hij had een levendig, natuurlijk vrouwtje ln Anny Schuïtema. Zoo in dc Kerstvacantie kan men met zoo'n oude Sabijnsche Maagdenroof nog wel altijd op de proppen komen, vooral wanneer het stuk zoo vroolijk en opgewekt al was het, ook in de costumeerlng, wat stijlloos wordt gespeeld. Het publiek toont er altijd nog schik in te hebben. J. B. SCHUIL. Een nieuw succes van Henk Bakker te Brussel. Ook Haar laatste Wil. het blijspel, dat onze talentvolle stadgenoot Henk Bakker in collaboratie met Willem van der Heyden schreef, heeft bij de opvoeringen in den Ko ninklijken Vlaamschcn Schouwburg te Brus sel een mooi succes behaald. Evenals over Film-Maniakken schrijft de Brusselsche pers zeer gunstig over dit blijspel van Bakker. Zoo lezen wij in „Het laatste Nieuws": „Een ple zierig stuk. knap gebouwd, met vlotte aktie en geestige taal" en in de Brusselsche Standaard: „Het is een opeenvolging van on betaalbare tooneeltjes, in den grond zoo echt menschelijk, dat het een lust is om vast te stellen, hoe het publiek bijna ononderbroken op die grappige toestanden reageert. De open doekjes zijn bijna niet te ellen. De Indépen- dance Beige stelt Haar laatste Wil ver bo ven Bakkers Film-Man lakken en La Libre Belgique schrijft: „De verschillende karak ters zijn uitstekend waargenomen en met meesterhand uitgewerkt. Het stuk Is vol phi losophic. Het is geschreven in een smeuiee taal, het is gezond vroolijk en van een goed allooi. Gemeenfelijke Concertzaal Alex de Meesïer's Revue D'r zit mazzel an. Ter afwisseling van het bekende ge zegde, dat elk genre goed is mits het maar niet verveelt, zou men ook kunnen opmerken dat elke vertooning goed is mits er maar karakter in zit. De revue van Alex de Mees ter vereenigt beide deugden in zich: ze ver veelt niet en ze toont karakter. Dit gezelschap, waarbij alles draait om de drie hoofdfiguren: Mie en Ko en Alex dc Meester zelf, heeft geen andere pretentie dan die waaraan het voldoen kan. Het leeft niet boven zijn geestelijken en artistieken stand. Maar juist daardoor kan het wat eigens geven en iets, dat in zijn soort stellig de moeite waard is. Men moet niet met hooghartige preutsch- heid tegenover dergelijke volkshumor staan. Ze is wel eens wat rauw en de toespelingen gaan wel eens een anderen 'kant uit dan de spreekwoordelijke kostschool juffrouw voor haar rekening kan nemen. Maar het komt recht uit het hart, wat zich hier uit, en het leeft eerlijk en oprecht. Daarbij kenmerkt zich deze vertooning door een zekere ge moedelijkheid; er heerscht een prettige ver standhouding tusschen spelers en toeschou wers. Het is, of men niet voor zijn plaats heeft betaald, maar als gast op een koperen bruiloft is genoodigd, waar leder van de familie wat ten beste geeft. En men treft het, dat er in deze familie een paar echte grapenmakers zijn; zoo'n drietal jolige ooms van het goede soort, die geen borrel op behoeven te hebben om het gezelschap te vermaken, maar die beschik ken over een dosis natuurlijke gijn, een ko miek uiterlijk en een rustige, voor niets staande vrijmoedigheid. Een van de drie ooms speelt voor tante, maar hij doet dit zoo meesterlijk, dat het gezelschap een tijdlang ln twijfel blijft, of het toch nog niet door een hcusche tante bij den neus wordt genomen. Tante Mie is en blijft tenslotte de hoofdschotel. Zelfs Nurks zou het niet volhouden, met een effen ge zicht naar dit koddige schepsel te kijken. En te luisteren. Want Mie flapt er wat uit op zoo'n avond! Zoo maar bij haar neus langs. Maar raak is het altijd en altijd is het ook kernachtig-Amsterdamsch. Want dit is ook een aantrekkelijkheid: dat dit revue-gezelschap zoo door-en-door plaat selijk is. Men heeft in dc groote steden van het buitenland ook van die kleine theatertjes, waar men zich soms nog meer kan vermaken dan in de officieele gelegenheden. Men leert daar het volk en den volksaard kennen. In Ixclles heb ik dezen zomer een dergelijke revue gezien met echt-Brusselschen humor. Eenzelfde scènetje als gisteravond ook Mie ten beste gaf, toen ze als schoolmeisje door de juffrouw werd ondervraagd. Maar de ant woorden van Mie waren even leutig Amster- damsch als die van het Brusselsche school meisje Brusschelsch waren. Mie, de man met den dikken buik en de straatventersstem als schoolmeisje, kan het potsierlijker? Mie als aspirant-filmster, als Belersche kcllnerin, als opoe die in haar nachthemd naar bed gaat. Maar vergeten we ook haar trouwen speel genoot Ko niet en het aapachtige mannetje dat met de overgave van den ras-echten ar tist heel den avond door voor pias speelt: dc man, die ook de revue heeft geschreven en dirigeert: Alex de Meester. Natuurlijk is hij geen kosmopoliet als Jushny, maar waarom zou een Jordaansch cabaret niet evenveel recht van bestaan hebben als een Russisch? In zijn soort is dit Hollandsche repertoire even zorgvuldig voorbereid en het hoeft niet even pompeus te wezen om het zelfde genot te verschaffen. In afwisseling doet Dc Meester voor Jushny niet onder en in hoeveelheid evenmin; we hebben van 8 tot half 12 waar voor ons geld gekregen. Mie en Ko hebben blijkens het program nu al twintig Jaren aaneen gemeenschap pelijk dit soort werk verricht. En ze doen het nog met een elan. alsof ze nu pas voor 't eerst van wal zijn gestoken. Twintig jaren aaneen de menschen zoo hartelijk doen lachen ais wij gisteravond hebben gelachen. het is een prestatie, welke bewondering en waardeering verdient. Ik kan mij nu begrijpen, waarom een mijner vrienden geen jaar laat voorbijgaan zonder temidden van alle overige soorten Hollandsche kunst ook Mie en Ko te hebben gezien. En het verheugt mij, dat Ik gelegen heid heb gehad, om zelf ook eens met dit befaamde tweetal kennis te maken. H. G. CANNEGIETER. FILMNIEUWS. AANKLACHT TEGEN MARLENE DIETRICH WEGENS CONTRACTBREUK. HOLLYWOOD. 2 Januari (V. D.) Para mount heeft Mariene Dietrich wegens con tractbreuk een proces aangedaan, waarin de filmmaatschappij een schadevergoeding van 200.000 dollar eischt. Het gerecht heeft een voorloopige beslising getroffen .waarbij het Mariene Dietrich wordt, verboden voor een andere maatschappij te filmen. Paramount eischte tot aan de regeling van deze aange legenheid een verbod tot vertrek uit liet land voor Mariene Dietrich. Dc maatschappij verklaarde, dat ofschoon dc filmster sedert de voltooiing van de laatste film „Blonde Venus" een wckolijksch honorarium ontving van 4000 dollar, zij plotseling geweigerd heeft mede te werken aan twee films. Het con tract met Mariene Dietrich eindigt midden Februari. Belijdenis te Middernacht door Georges Duhamcl Bij de N.V. J. Emmerlng's Uitgeversmij. Ie Amsterdam is verschenen Confession de mi- nuit van Georges Duhamcl. onder den Neder landschen naam Belijdenis te Middernacht. Het is de geschiedenis van den kantoorbe diende die ontslagen wordt en vergeefs naar werk zoekt. Zelf vertelt hij van de verande ring die zich in hem heeft voltrokken, zooriat hij ten slotte het huis en z'n moeder ont vlucht. De vertaling is van J. Fransen. De Vrouw in de overgangsjaren, door dr. J. A. van Dongen. Dr. J. A. van Dongen, vrouwenarts te Am sterdam. heeft dit boekje geschreven, daar hij meent dat het zijn nut kan hebban op het gebied der overgangsjaren eenige gerust stelling en wenken te geven. Het werkje is uitgegeven door J. M. Mcu- lcnhoff te Amsterdam en verdeeld in 3 hoofd stukken: Het wezen van den overgangstijd, dc verschijnselen en wat gedaan moet wor den. Hoe leer ik dammen? door B. Springer B. Springer, wereldkampioen-dammen, schreef een handleiding voor beginners: „Hoe leer ik dammen?" dat by H. Meulenhoff te Amster dam Is verschenen. De schrijver is van de veronderstelling uit gegaan dat het boekje ln handen zou komen van hen die het damspel willen lecren en er nog absoluut niets va weten. Het boekje is systematisch ln hoofdstuk ken verdeeld, waarvan cr een gewijd is aan de zgn. „type"-zctten. Lievekc door Flinc Mare In de Wereldbibliotheek is verQcjmnen de derde druk van Liovckc door Elinc Mare (5e- 8e duizendtal). Het bandontwerp en de il lustraties zijn door F. Hazeveld ontworpen. Weten en Kunnen. Het Aquarium, door .1. Godcfroy. In dc serie Weten en Kunnen, is van J. Godefroy bij de N.V. Uitgevers Mij. Amster dam, verschenen een uitvoerige verhande ling over het aquarium. Zoowel beginnelingen op het gebied van aquarium-houden als zij die reeds jarenlang visschen houden, wordt veel wetenswaardigs op dit gebied geboden. Kapitaal en arbeid in Nederland door Hcnr. Roland Holst— van der Schalk. Verschenen is dc vierde, verbeterde en met een tweede deel vermeerderde druk van het werk van Ilcnriette Roland Holst—/an der Schalk over Kapitaal en Arbeid in Ne derland. Het eerste deel ls geschreven voor 30 Jaar, het; tweede 25 jaar later. De veran deringen, die dc opvattingen van clc schrijf ster ondergingen en die in het werk zijn neer gelegd, zijn van grootcro fundamenteele be- tcekenis voor de Jaren 1926 tot nu dan voor die van 1902—'26. W, L. en J. Brussc te Rot terdam zorgden voor de uitgave. Russische Filmkunst door Th. B. F. Hoyer. Onze stadgenoot drs. Th. B. F. Hoyer heeft dit werkje geschreven als nummer 4 van de serie monografieën over filmkunst onder re dactie van mr. C. J. Graadt van Roggen. Hij heeft een bladzijde gewijd aan de voorrevolu- tionnaire Russische film. waarover weinig te vermelden valt. Want de nationale Russische filmkunst is geboren In October 1917. De re- volutionnalre Russische film wordt dan ook terecht uitvoeriger besproken, de invloed van de revolutie en haar gevolgen op dc film s:e- toond en het karakter, de taak, inhoud, vorm en montage worden behandeld. Het derde ge deelte van het boek is voor de regisseurs in geruimd, waarvan uiteraard Wertow met de documentaire film, Eiscnstein. de schepper van Potemkin. Pudowkin (De Moeder) en'ook Dowzjenko, (De Aarde) groote aandacht vragen. Tenslotte ls er een hoofdstuk over de filmmaatschappijen en haar medewerkers, waarbij de schrijver iets zegt over de inzin king in de Russische filmproductie van de laatste jaren, voor een belangrijk gedeelte te verklaren uit de stagnatie tewrergebracht door dc uitvinding van de ge'uldsfilm. Het keurig door Brussc (Rotterdam) ver zorgde werkje is verlucht met 90 afbeeldin gen en een omslag van Plet Zwart.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7