ZIJDEN SCHOENEN verven in elke gewensch- te kleur. J. LOTTCERINC Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S. DAGBLAD WOENSDAG 4 JANUARI 1933. IJMUIDEN HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Overeenstemming tusschen de Reedersvereeniging en den Christelijken Bond bereikt. STAGNATIE IN DE KOLENVOORZIENING? Het conflict in het visscher ij bedrijf heeft zich sedert gisteren aanzienlijk gewijzigd, doordat er tusschen de Reedersvcrecnigingen en den Christelijken bond ook inzake de vischlossing volkomen overeenstemming is bereikt. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, zou het bestuur der Reedersvereeniging Dins dagmorgen aan den Christelijken Bond mede deelen, of de reeders accoord gaan met de door genoemden bond gedane tegenvoorstel len. Gisterenmorgen vond een ledenvergade ring plaats van de Reedersvereeniging, welke werd bijgewoond door eigenaars van 172 stoomtrawlers. De reeders hebben na ampele bespreking de tegenvoorstellen van den Christelijken Bond aanvaard. Een contract zou worden afgesloten op basis van de tegen voorstellen van den bond, in ons blad van gisteren opgenomen, terwijl inzake de visch lossing besloten werd, de door de Reeders vereeniging oorspronkelijk voorgestelde wij zigingen in te trekken en met den Christe lijken Bond voor 1932 een contract af te sluiten geheel gelijk aan dat, hetwelk 1 Janu ari was afgeloopen. De leden van den Christelijken Bond ver gaderden gistermiddag 5 uur opnieuw. In deze vergadering is met groote meerderheid besloten, met de Reedersvereeniging de noo- dige contracten af te sluiten. Hedenmorgen zou het bestuur een conferentie houden met de kolenleveranciers voor het afsluiten van oen nieuw contract. Zooals men weet, was het oude contract in Augustus j.l. afgeloopen en werd sindsdien contractloos doch op de zelfde voorwaarden gewerkt. De kolenwerkers hebben thans hun bestuur opgedragen, een nieuw contract af te sluiten. Ook deze vak groep van den Christelijken bond zal dus niet in staking gaan. Door het niet deelnemen van de Christelijk georganiseerden aan de staking is het aan tal der betrokken arbeiders tot ongeveer 700 gedaald. Verwacht wordt, dat de reeders met spoed een aantal booten bemand met leden van den Christelijken Bond. naar zee zullen brongen. In hoeverre hiervoor door het uit vallen van de stakers der IJmuider Federatie voldoende manschappen disponibel zijn, valt thans niet te beoordeelen. Naar de heer J. v. d. Steen, lid van het hoofdbestuur van den bond ons mededeelde, zijn bij dezen bond 440 zeelieden ingeschreven, met welk aantal, bij een gunstige verhouding van dek- en ma chinekamer personeel een 40-tal booten in de vaart gebracht zou kunnen worden. Er blijft dan echter nog dc kwestie der kolenvoorziening. Weliswaar zullen de Chri- telijk georganiseerde kolenwerkers den arbeid voortzetten, maar hun aantal is zeer gering, naar wij vernamen hoogstens 10, tegen 60 modern georganiseerden. De kolenvoorziening zal dus ongetwijfeld met veel moeilijkheden gepaard gaan, welke moeilijkheden zoo groot kunnen zijn. dat er stagnatie in het bedrijf door kan ontstaan. Dc toestand zeer verscherpt. Het conflict in het visscherijbedrijf te IJmuiden is heden zeer verscherpt. Zooals men weet had de IJmuider Fede ratie die de staking proclameerde, zich op het standpunt gesteld, dat de vóór 1 Januari naar zee vertrokken booten, die dus in den loop dezer week verwacht konden worden, buiten het conflict gehouden en dus alsnog gelost zouden worden. In een hedennacht gehouden spoedverga dering van de havenarbeiders is echter, na een uiteenzetting van den heer Brandsteder, secretaris der IJmuider Federatie, besloten de heden aan den afslag zijnde 8 booten, niet te lossen. De leden van den Chr. Bond die deze ver gadering bijwoonden verklaarden zich soli dair. Als gevolg van dit besluit werd heden niet gelost. Hedenmiddag zullen de havenarbeiders, aangesloten bij beide organisaties, gemeen schappelijk vergaderen om hun houding na der te bepalen. Havenarbeiders van beide organisaties besluiten de heden aan de markt zijnde trawlers niet te lossen. HET CONFLICT ZEER VERSCHERPT. Het conflict in het visscherijbedrijf is heden plotseling zeer verscherpt, als gevolg van het besluit der havenarbeiders, de heden aan den afslag zijnde stoomtrawlers, n.l. de Walrus, Jenny Elsa. Poolzee, Petten, Azimuth, Groningen. Delfland en een Duitsche, de HC 84 niet te lossen. Zooals men weet had de IJmuider Fede ratie, die de staking proclameerde, besloten, de voor l Januari vertrokken en nog in zee zijnde trawlers buiten het conflict te houden en deze dus alsnog te lossen. Inmiddels had den de reeders, zooals men elders in dit blad kan lezen, zich tegenover de bij den Chris telijken Bond aangesloten havenarbeiders be reid verklaard, het oude contract ongewij zigd te verlengen. Naar aanleiding hiervan vond hedennacht 2 uur in het koffiehuis de Leeuw een zeer druk bezochte vergadering der havenarbei ders plaats welke vergadering door tal van leden van den Christelijken Bond werd bij gewoond. Het woord werd hier gevoerd door den heer J. Brandsteder. secretaris der IJmuider Federatie, die de situatie, ontstaan door de houding der reeders tegenover dc Christelijke havenarbeiders uiteenzette. Het bestuur der IJmuider Federatie advi seerde, hierop niet in te gaan en nu ook dc vóór l Januari vertrokken booten niet meer te lossen, alvorens ook de contracten voor zeelieden en kolenwerkers waren ingewilligd. Dit advies werd met groote meerderheid aan vaard. De vergadering werd bijgewoond door een aantal opvarenden van den Duitschen stoom trawler. Onder groote instemming der ver gadering raadden deze de Christelijk georga niseerden aan, zich solidair te verklaren met de zeelieden. Naar de IJmuider Federatie ons meldt, wei gerde het bestuur van den Chr. Bond, dat zich met dezen gang van zaken niet kon ver eenigen, gecombineerd te vergaderen en be legde dit bestuur eveneens hedennacht nog oen huishoudelijke vergadering. Naar het bestuur van den Chr. Bond ons mededeelde, werd in deze vergadering een definitief besluit nog niet genomen. Vermoedelijk zal hedenmiddag door de havenarbeiders van belde organisa ties een gecombineerde vergadering worden gehouden. Deze plotselinge en ongedachte wending in het conflict heeft hedenmorgen in den visch- afslag niet weinig ontsteltenis te weeg ge bracht, vooral onder de vischkoopers, die zich de gelegenheid zagen ontnomen hun behoef ten voor heden (een belangrijke dag voor den handel) te dekken. Er was slechts ge kocht een klein deel van de lading van den stoomtrawler Petten IJm. 49, dat reeds was gelovoordat het conflict ontstond. Verder was er slechts aanvoer van 1 kotter en eenige schuitjes. Zooals te begrijpen valt, werd voor de verkochte visch een goede prijs betaald, doch vooral voor dc reeders en de opvaren den van de gedupeerde trawlers beteekent deze plotselinge verscherping van het conflict een groote schadepost, tenzij dc havenarbei ders hedenmiddag alsnog mochten besluiten morgen tot lossing over te gaan. hetgeen niet onwaarschijnlijk wordt geacht. Mocht dit niet zoo zijn en mocht eveneens worden be sloten de nog in zee zijnde 61 stoomtrawlers niet te lossen, dan komen de reeders voor een vraagstuk te staan, omdat zij dan genood zaakt zouden zijn de booten naar buitenland- sche havens te dirigeeren. HOLLANDSCH IJS TEGEN NOORSCH IJS. DE IJSFABRIEKEN VERLAGEN IIUN PRIJZEN. Deze week is de Noorsch-ijscentrale be gonnen met het afleveren van haar pro duct, dat gretig aftrek vond, als gevolg waar van een belangrijke vermindering van het gebruik van het ijs uit de plaatselijke fa brieken viel te constateeren. Het laat zich aanzien, dat een scherpe concurrentiestrijd tusschen de leveranciers van beide soorten ijs zal ontstaan. De ijsfa brieken hebben nl. den prijs van hun pro duct verlaagd tot f 10 per ton, d.i. c.a. f 3 per ton minder dan de tot nu toe geldende prijs. Inmiddels doen de gevolgen van den con currentiestrijd zich ook op andere wijzen gevoelen. De fabrieken hebben nl. de loo- nen van hun personeel met 1030 pet. ver laagd, terwijl naar wij vernamen ontslagen zullen volgen. ONZE VISCHEXPORT NAAR BELGIë, Belangrijke wijzigingen in de grondbeginselen der contingenteering. IJMUIDENSCHE EXPORTEURS GEDUPEERD Teneinde de contingenteering strenger te kunnen doorvoeren en tegen te gaan, dat frauduleuze invoeren plaats vinden, zonder dat daarvoor een verantwoordelijk lichaam of persoon aansprakelijk is te stellen, zijn door de Belgische subcommissie voor de contingenteering dezer dagen nieuwe grond beginselen vastgesteld. Voor het contingent van het eerste kwar taal .van dit jaar is de volgende regeling vast gesteld 1. De hoeveelheden visch die gedurende elk der maanden van het eerste kwartaal door elk vreemd land in België mogen wor den ingevoerd, zijn vermeld in 't Staatslad van 22 December 1932. 2. De invoervergunningen zullen afge leverd worden aan de vereenigingen van Antwerpen, Brussel en de Kust, samengesteld uit personen die in 1931 visch hebben inge voerd en wel voor een bedrag overeenkomen de met de gezamenlijke hoeveelheid waarop deze leden recht zullen hebben op grond van de invoeringen gedaan gedurende de maand die als basis zal gediend hebben voor het vaststellen van hun persoonlijk aandeel. De niet vereenigde invoerders zullen ver gunning verkrijgen voor he taandeel waarop zij afzonderlijk recht hebben. Het staat hun vrij tot een der drie hooger vermelde groe pen toe te treden ofwel een vierde vereeni- ging te stichten. De vereenigingen zullen vóór einde Decem ber aan het Beheer van Zeewezen de lijst moeten doen geworden van de invoerders die zich schriftelijk verbonden hebben de voor schriften van de vereeniging na te leven. 3. De vergunningen zullen alleen geldig zijn voor vaste bestellingen en de echteheid dezer bestellingen zal aan het bevoegd Be heer op afdoende wijze moeten bewezen wor den. 4. Tot nadere schikking is niets veranderd aan de uitgesloten of percentsgewijze be perkte vischsoorten, zooals dit aangeduid is in een bijgaanden omzendbrief, verzonden den 20en December 1932. 5. De voornoemde vereenigingen zullen de noodige schikkingen nemen om zich. in de mate van het mogelijke, te voorzien van visch van Belgische opbrengst. Het Beheer van Zeewezen zal op de hoogte gehouden worden van de getroffen maatregelen en van den bekomen uitslag. en 6. De aandeelen zullen slechts per maand worden toegekend: het deel dat niet bin nen de maand zou gebruikt zijn. zal slechts dan bij het contingent van een der volgende maanden gevoegd worden, zoo het nut daar van is vastgesteld. enL Voor de berekening van de uitputting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. VERVERIJ EN CHEM. Groote Houtstraat 5 a WASSCHERIJ Telef. 10771 van het contingent zal het tarra voor niet meer gerekend worden dan voor 35 pet. 8. De hoeveelheden die door een lid van een vereeniging te veel zouden ingevoerd worden, zullen afgerekend worden van het aandeel der volgende maand. De overtreders kunnen uit de contingenten verdeeling gesloten wor den en stellen zich bloot aan de wettelijk voorziene strafbepalingen. Als gevolg van deze nieuwe regeling zijn in Antwerpen en Brussel vereenigingen van factoors gesticht die thans den invoer in handen hebben. Het gevolg hiervan is, dat een aanzienlijke wijziging is gekomen in de aan de verschillende exporteurs toege stane aandeelen. Sommige exporteurs hebben thans de grootste moeite hun bestellingen uit te kunnen voeren en opnieuw is voor deze groep aanleiding, sterker da nooit terug te verlangen naar den goeden ouden tijd. HULDIGING PATER GRATIANUS. Omtrent de huldiging van Pater Gratianus ter gelegenheid van zijn a.s. priesterjubileum vernemen wij, dat de jubilaris a.s. Zaterdag avond plechtig in de kerk zal worden inge haald, waarna een plechtig lof volgt. Zon dagmorgen half elf zal pater Gratianus een plechtige Hoogmis opdragen. Om half drie wordt een plechtig Lof gehouden, waarna de jubilaris van drie tot vier uur in het Patro naatsgebouw zal recipieeren, waarbij ieder gelegenheid krijgt hem te complimenteeren. Om 7 uur Zondagavond wordt een jubilé- avond gehouden in het patronaatsgebouw, waarvan Maandagavond half acht, met het oog op het groot aantal parochianen, die den priester zullen willen huldigen een herha ling plaats vindt. MARKTPRIJZEN. Tongen per K.G. f 1.40 Schar per 50 K.G. f 20. Middelschelvisch per 50 K.G. f 36. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 30 f 26. Kabeljauw per 125 K.G. f 90f 65 Gullen per 50 K.G. (groote) f 32 Gullen per 50 K.G. (kleine) f 24?—i 10. Wijting per 50 K.G. f 15—f 6.50 BESOMMINGEN. Trawler: Petten IJm. 49 (ged. lading) f 800 Kotter: IJm. 17 f 510. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De volgende schepen zijn Woensdag 4 Januari 1933 in radiotelgerafische verbinding met het kuststation Scheveningen Radio. Baloerane Chr. Huygens, Crijnssen, Dempo, Flandria, Joh. de Witt, Joh. v. Oldenbarne- velt, Kota Agoeng, Kota Baroe, Kota Nopan, Karn. van St. Aldegonde, Orania, Poelau Tello Venezuela. BEVERWIJK REVUEVOORSTELLING De tooneel- en revuevereeniging „Amici- tia", die onlangs in het K. S. A.-geboufr met de revue „Had je dat ooit gedacht?" veel succes oogstte, zal op Vastenavond, Maan dag 27 Februari opnieuw een revue opvoe ren. De muzikale leiding zal wederom wor den toevertrouwd aan den heer L. Tervoort, muziekleeraar, alhier. TOONEELVEREENIGING „NIEUW LEVEN" De Geheelonthouders-tooncel-vereeniging „Nieuw Leven" zal op Dinsdag 10 Jan. in het Kennemer Theater een opvoering geven van de klucht „Eén dag dame" in de bewerking van Constant van Kerckhoven. STADSNIEUWS WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. „Janskamer", Jansstraat 38 rood. Wat zal 't Nieuwe jaar ons brengen? Op die vraag weet niemand bescheid, Hoeveel zal '33 brengen?, Denkt hoopvol „Weldadigheid"! Giro No. 69495, Telefoon 13235 of 15445. PERSONALIA. Tot hulpprediker bij de Geref. Kerk in Her steld Verband is beroepen de heer B. A. Venemans, candidaat te Haarlem. HAARLEM'S SALON-ORKEST. Het Haarlem's Salon Orkest geeft zijn derden amusements-avond op Maandag 9 Januari in het gebouw van den Haarlem- schen Kegelbond. Het programma vermeldt o.a. het optreden van het orkest onder lei ding van Jack Stoffer, met refreinzang van Bob. v. Dantzig en verder medewerking van Larette, Jan Gerritsen (Marimba) en Red. Brinsky, conferencier. Een bal zal den avond besluiten. TOONEELVEREENIGING „JACOB VAN' LENNEP". Voor leden der Kon. Erk Tooneelvereenl- ging ..Jacob van Lennep" en introducés zal op Maandag 16 Januari a.s. in den Stads schouwburg worden opgevoerd: „Grompie", comedie in vier bedrijven. Na afloop bal in het gebouw van den H.K.B. Introducés zullen ook toegang hebben tot de thé dansant, op 15 Januari te houden in het gebouw van den Haarl. Kegelbond. Op Woensdag 1 Februari is er een gecostu- meerd kinderbal gevolgd door een bal voor volwassenen in het gebouw van den H.K.B. Zaterdag 26 Februari weer thé dansant, Maandag 27 Februari bal-masqué, Maandag 20 Maart gèzelhge avond, bal met attracties, alles in den H.K.B. Donderdag 20 April wordt nog een tooneel- voorstelling gegeven, gevolgd door bal in den H.K.B. JAN VAN ZUTPHEN OVER DE TUBERCULOSEBESTRIJDING. De voorzitter van de Nederlandsche Ver eeniging „Zonnestraal", de heer J. A. van Zutphen, hield Dinsdagavond in het gebouw „De Centrale" een rede over het onderwerp „De tuberculosebestrijding en Zonnestraal". De heer Van Luyken sprak een kort ope ningswoord, waarna de heer Van Zutphen zijn rede begon. Hij zeide gaarne naar Haarlem te komen, omdat hier de bakermat van de Stichting is. Dankbaar was hij jegens de Provinciale Staten, die zich indertijd, geen enkel lid uit gezonderd, bereid verklaarde om garant te zijn voor de bouwsom en de rente daarvan. Het was dus mogelijk om deze zoo nuttige stichting te bouwen. De jonge vereeniging kreeg een landgoed van 116 H.A., een terrein 2 1.2 maal zoo groot als het Vondelpark te Amsterdam. Dit kreeg de vereeniging echter alleen onder de voorwaarde, dat zij de onder houdskosten moest dragen. Met de honoraria mee bedroegen die f 15.000 per jaar. En de vereeniging bezat toen geen cent. Eigenlijk begon zij met een achterstand. Zij kreeg echter voldoende hulp. Eén van de voor waarden, waaraan voldaan moest worden, was dat het een algemeene stichting moest wezen, waar patiënten van alle gezindten en van elke politieke kleur verpleegd zouden kunnen worden. En daaraan heeft de ver eeniging voldaan. Een bewijs daarvan is het feit, dat de Roomsche patiënten bezocht worden door den pastoor, de Protestan ten door hun predikanten en de Joden door den Opperrabbijn. Het gevolg daarvan is, dat alle patiënten zich daar op hun gemak voelen, om te trachten genezing te vinden van een vreeselijke ziekte, die zoo oud is als de wereld en die de wereld altijd geteisterd heeft. In sprekers jeugd stond het woord „tuberculose" nog niet in het woordenboek. Toen noemde men die ziekte de „tering" en als er een ernstig geval met een spoedl- gen doodelijken afloop geconstateerd werd, dan heette het „vliegende „tering". De heer Van Zutphen schetste op onge kunstelde wijze en onder groote belangstel ling de vreeselijke gevolgen, die vroeger de tering en in later jaren de tuberculose gehad hebben en had daarbij gelegenheid te her inneren aan de menschlievendheid van wijlen Dr. Julius Adler, die zoo ontzettend veel voor de patiënten gedaan heeft. Deze geneesheer had een potlood met twee punten; met de eene schreef hij zijn gewone recepten, die alleen de apotheker lezen kon. Met de andere punt schreef hij echter recepten, die be stemd waren voo rden slager, den kruidenier en den melkboer, die ook door dien dokter werden betaald. Maar ook door de armen werd hulp verleend. „Tot op den huidigen dag toe", zei spreker, „zijn het de arme men- schen geweest, die altijd nog wat van hun armoe wisten te missen". Vroeger heette het, dat tegen de tering geen kruiden gewassen waren. Dat kwam omdat toen niet voldoende gelet werd op frissche lucht en reinheid. Vele patiënten lagen in muffe kamertjes, waar licht en lucht niet of niet voldoende konden doordringen. De ge neeskunde is nu echter zoover gevorderd, dat tuberculose-patiënten kunnen herstellen, al blijft er nog heel veel te wenschen over. In ons land zijn nu nog volgens' het rapport van Dr. Eykel, 75.000 a 80.000 tuberculose-patiën ten en er sterven er jaarlijks 7000. Vooral de overheid moet nog veel meer doen. Aan mede lijden alleen heeft men niets. Er moet daad werkelijk geholpen worden. Er zijn nog maar 3500 plaatsen in sanatoria in ons land, waar een patiënt verpleegd kan worden. Dat is dus juist de helft te weinig. We moeten vechten bij het leven om het leven te behouden van zoovelen, die nog zulk een ernstig gevaar loopen". Uitvoerig schetste spreker, hoeveel moei lijkheden hij en zijn vrienden hebben moe ten overwinnen bij den strijd tegen de zoo gevreesde volksziekte. Aan het solt werden lichtbeelden vertoond, die het gesproken woord verduidelijkten. De heer Van Zutphen had voor zijn boeiende rede luid applaus en woorde nvan dank van den voorzitter in ontvangst te nemen. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. Dc vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antivoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. PLANTEN. VRAAG: Mijn Clivia krijgt telkens sole bla deren, die later afvallen. Zij staat in de huiska mer in het volle licht. Hoe zou dat komen en wat Is er tegen te doen? ANTWOORD: Hoowel dat zoo uit de verte natuurlijk moeilijk te raden is, vermoeden wij dat de plant te weinig water of te weinig voedsel heeft gehad, mogelijk heide. Staat zij in een ver warmde kamer, zet haar dan tweemaal per weck in een bak met water, waar de eerste kou af Is. Komen er veel wortels boven de aarde en heeft de plant in do laatste jaren geen versche aarde gehad, geeft dan begin April vensohe aarde in een pot die 2 c.M. wijder is. VRAAG: Mijn Azalea zit vol knopjes, maar deze worden niet grooter. Wat moet ik doen om haar tot bloei te krijgen? ANTWOORD: De plant niet te warm zetten en telkens met even lauw water besproeien. VRAAG: 1. Ik heb een cs'clame, die ik van verleden jaar heb overgehouden en die prachtig in bloei staat. Nu worden echter de bladeren geel en vallen af. Wat Is daaraan te doen? 2. Als zij uitgebloeid is hoe moet ik haar dan verder behandelen om haar over te houden? ANTWOORD: 1. De plant staat toch niet te warm? Dit is meestal de oorzaak. Soms ook te weinig water, maar vooral niet op den knol gie ten. Gij kunt dit zelf het besto controleeren door tegen de pot te tikken. Is het geluid hol, dan heeft do plant water noodig. 2. Als zij uigcbloeid ls droog bewaren In de pot tot Mei. Dan versche aarde geven en weer water geven. VRAAG: Mijn Clivia gaat eons per week ln een teiltje lauw water. Zij staat In de huiskamer voor het raam, op con bovenhuis. Zij krijgt dorre punten, maar geeft wel nieuwe bladeren. Wat moet ik er aan doen? 2. Mijn blauwe ^.ter van Bethlehem heeft wel veel blad gemaakt maar geen bloem. Wat is daaraan te doen? 3. Mijn Gloxinia geef ik om den dag water. Zij maakte ook veel blad. maar kreeg direct dorre bladeren en geen bloem. Wat zou daarvan oorzaak zijn? ANTWOORD: 1. Dc door u opgegeven behan deling is goed. Wij vermoeden echter dat de plant in een verwarmde, droge kamer heeft ge staan en dan is één keer per week te weinig, ten minste indien de plant weinig grond heeft, of in een paar jaar niet verpot ls. 2. Laat de plant maar ruston tot Maart; dan weer beginnen met water en vloelmest te geven. 3. Deze knol ook laten afsterven en droog be waren. In April nieuwe aarde govcn en weer op- kweeken. PLANTEN. VRAAG: Ik heb een witte Kerstroos met een kluit om de wortels, gekocht en die ïn een pot in de kamer gezet. Nu wil ik die, zonder pot, in den tuin planten. 1. Moet een Kerstroos in den winter ln den ruin bedekt worden? 2. Moet zij in de schaduw of ln de zon staan? 3. Moet zij des zomers veel water hebben? ANTWOORD: 1. Noodzakelijk is het niet, maar wanneer pas geplant is. verdient het wel aanbevelins met wat blad of turfsfrooisel te be dekken. 2. Half schaduw. 3. Indien de plant eenmaal goed ls vastgewor- teld, is alleen bij zeer drogen zomer water ge ven noodig. RECHTSZAKEN. VRAAG: 1. Ik heb een dagmeisje, dat aldoor eenige dagen thuis blijft en dan niets van zich laat hooren. Ben ik nu verplicht, als zij weer te rug wenscht te komen, haar terug te nemen en het volle weeksalarls te geven, of kan ik haar zoo wegsturen? 2. Kan ik eischen, dat zij een attest van den dokter meebrengt? ANTWOORD: 1. Als zij zoi nder gegronde re den wegblijft kunt gij haar wegzenden. 2. Neen. VRAAG: 1. Is de werkgever wettelijk ver plicht de 3 karenzdagen uit te betalen? 2. Hoelang dc 20 pCt. als aanvulling van de 80 pCt. uitkeerïng, die de werknemer reeds ont vangt? 3. Geldt dit alles ook voor werklieden In z.g. los verband, die met 1 dag opzegging mondeling zijn aangenomen? AKTWOORD: 1. Ja. 2. Nog 11 dagon. 3. Ja, tenzij de dienstbetrekking wordt opge- RECEPTEN. VRAAG: 1. Hoe maakt men tulband in een gasoven en hoe moet die dan braden? 2. Hoe cake? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 250 gram bloem, 2 a 21/2 d.L. lauwe melk; 15 gr. gist; 50 gr. sui ker; 75 gr. boter, 2 eieren; 50 gr. goed gewas- schen krenten; 75 gr. sun maid rozijnen; 75 gr. gesnipperde sucade; 15 gr. snippers en dc ge raspte sohil van een citroen. Doe het meel in een verwarmde kom en maak in het midden een kuiltje. Doe daarin de gist en de helft der molk en een halve theelepel suiker. Roer dit rondom met een deel van het meel tot een stevig papje en laat het drogo meel er omheen liggen. Laat zoo, dichtgedekt, op een warme plaats rijzen. Voeg er dan de andere ingrediënten bij (de bo ter moet gesmolten zijn) en het laatst de rozij nen en krenten. Maak er een stevig deeg, zon der kluitjes van en doe dit in een met boter be smeerden en met paneermeel bestrooiden tul band vorm. Laat, gesloten, nog een uur op lauw warme plaats rijzen. Bak dan in tamelijk war men oven, ongeveer 3/4 uur, lichtbruin en gaar. Laat op paardeharen zeef bekoelen en bestrooi met poedersuiker. 2. Kneed 2 ons bloem, 2 ons suiker. 2 ons bo ter en 2 eieren tot een homogeen deeg. Doe dit in een met boter besmeerden broodvorm en bak in tamelijk heeten oven gaar. VRAAG: Hoe kan men goede droge rijst ko ken (iy pond)? Ik informeerde naar een rijst- bal. maar deze zijn vrij duur. Ik kook dc rijst altijd met 2 deelen water op 1 deel rijst, met eenige druppels citroensap, zachtjes op een pe troleumstel, maar mooi droog kan ik ze niet krijgen. ANTWOORD: Zet 100 gram gewasschen rijst op met 300 gr. water en breng vlug aan de kook. Laat dan 20 a 30 minuten doorkoken (zachtjes) en zet er dan het deksel af, terwijl het op een zacht vuurtje blijft staan, tot er kuiltjes inkomen. VRAAG: Hoe maakt men cake? ANTWOORD: Kneed 2 ons bloem, 2 ons bo ter, 2 ons suiker en 2 eieren tot een mooi stevig deeg. Doe dit in een met boter besmeerden broodvorm en bak het .ongeveer 1 uur, in een tamelijk heeten oven lichtbruin en gaar. VRAAG: Hoe maakt men appelbollen? ANTWOORD: Benoodigd: 1 ons harde boter? 1 on9* Hongaarsch meel; wat water en zout, 8 zure appelen y2 ons boter, 80 gram suiker en 1 theelepel fijne kaneel. Bereid het bladerdeeg op de gewone wijze; schil en boor de appelen en leg ze op het deeg, dat tot een dunne lap is uitgerold. Roer de boter tot room; voeg er sui ker en kaneel bij en vul hiermee de openingen der appels; sla er dan het deeg omheen en plak het van onderen vast, na er een paar plooien in gelegd te hebben. Bestrijk de appelbollen met eierdooier die met wat water geklopt is. Bak ze in heeten oven met onderwarmte ongeveer 15; minuten lichtbruin en gaar. Neem ze van het bakblik en laat bekoelen. VRAAG: In een lichtgrijze heerenpantalon was een vetvlek, die ik met grauw papier en een heete bout heb willen verwijderen. De vlek ging niet weg, maar er ontstond bovendien nog een lichte schroeivlek. 1. 1-Ioe verwijdert men de vetvlek? 2. Hoe de schroeivlek? ANTWOORD: De schroeivlek moet eerst be handeld worden. 1. Leg de pantalon enkel en gladtiit over een in vieren gevouwen schoonen handdoek. Doop een schoon, zacht doekje in best bleekwator en wrijf de plek zacht, maar niet al te zacht, tot zij weg is. Spoel dan met ruim koud water weer alle bleek water er uit. 2. Wrijf dan de natte plek. zoover als het vet zit. stevig in met een stukje, in warm water ge doopt, ammoniakzoep. Laat dit 10 minuten in werken en boen dan met een schoon borsteltje met lauw water uit. Spoel t^on slotte zoolang na, tot alle zeep or geheel uit is en bet met droge doeken droog, om te voorkomen, dat zich kringen 1 VRAAG: Hoe maakt men een slagroomtaart? ANTWOORD: Benoodigd: 6 eieren; 25 gram suiker; 50 gr. gezeefd tarwemeel en slagroom. Roer de eierdooiers met de suiker zoolang, tot de suiker geheel is opgelost; voeg er het meel bij en maak het deeg met do stijf geklopte ei witten zoo vlug mogelijk klaar. Doe het dan in een niet boter besmeerden en mot meel en poe dersuiker bestrooiden bakvorm. Leg er een met boter besmeerd stuk papier op en bak het in tamelijk warmen oven met onderwarmte, onge veer y. uur, lichtbruin en gaar. Laat bekoelen en snijd het dan in 3 of 4 lagen, waartussohen gij de stijfgeklopte room legt. Maak van boven af met glazuur en Fransche vruchtjes. DIVERSEN. VRAAG: Ik heb een dagmeisje van 14 jaar en plak daarvoor zegels van 30 ct. Is dat vol doende? ANTWOORD: Neen 40 cent tot 21 jaar; vooij 21 jaar of ouder 50 cent,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10