LETTEREN EN KUNST Het conflict in het Visscherijbedrijf. 1 Nieuwe Uitgaven. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAC 5 JANUARI 1933 Beide organisaties proclameeren de staking voor de havenarbeiders. Reeders nemen zelf de lossing ter hand. Wat bij deze actie het meest opvalt is, dat de in den Christelijken Bond georgani seerde havenarbeiders, die zich reeds bij de eerste stemming tegen het aanvaarden der voorstellen van de reeders uitspraken, weinig lust hebben getoond, de adviezen van hun bestuur op te volgen. Dit bleek wederom ten duidelijkste in de gistermiddag gehouden ver gadering waar, nadat het bestuur zijn stand punt uiteenzette en er op gewezen had', dat het niet op zijn weg lag, met de IJmuider Federatie te vergaderen, de aanwezigen er op bleven aandringen, dat alsnog gecombi neerd met de IJmuider Federatie vergaderd zou worden De aanwezige havenarbeiders drongen er echter op aan, dat allen naar de in Thalia aan den gang zijnde vergadering der IJ. F. zouden gaan. Tenslotte stemde het bestuur toe. Omstreeks half zes kwam dan ook een groot aantal leden van den Christelijken Bond in Thalia aan, waar reeds sedert vier uur nagenoeg alle leden der IJmuider Fede ratie dc komst van hun collega's van den Christelijken Bond zaten af te wachten. Van het bestuur der IJmuider Federatie waren aanwezig de heeren Brandsteder, v. d. Veer en Blom, van den Christelijken Bond zagen wij de hoofdbestuursleden de heeren J. v. d. Steen, Spoclstra en Krijger en de heer C. v. d. Steen. Nadat de toestand ampel was besproken, verzochten de bestuursleden van den Chris telijken Bond met hen de vergadering te verlaten, aan welk verzoek niet werd voldaan. Inmiddels was reeds besloten, het werk gezamenlijk neer te leggen en ook de aan den afslag liggende trawlers en die welke nog binnen mochten komen, niet te lossen. Men zou hedennacht alleen aan den kant aanwezig zijn om eventueele werkwilligen te verzoeken het werk neer te leggen. In de ver gadering heerschte groote ontstemming over het feit, dat door een der bestuursleden van den Christelijken Bond aan een verslaggever was medegedeeld dat er z.i. te weinig politie in den afslag was- Bij de reeders. Gistermiddag 4 uur vond een spoedeischen- de ledenvergadering plaats, ter bespreking van den „hoogst ernstigen toestand". De ver gadering besloot, indien vóór gisteravond 8 uur vaststond dat er niet gelost zou worden, zelf de lossing ter hand te nemen. Toen dan ook het besluit der havenarbeiders bekend was, kon men tal van. directeuren van reeders, familieleden, boekhouders, schip pers en eenige machinisten enz. met een pakje onder den arm naar den afslag zien trekken .De halgebouwen waren geheel af gezet en niemand werd toegelaten tenzij hij in het bezit was van een door den directeur van het Staatsvlsschershavenbedrijf afgege ven bewijs, dat alléén verstrekt werd aan „werkwillige" reeders enz. En spoedig had men de loopplanken uit gelegd en gingen de eerste mandjes visch van boord. Het ging gebrekkig, want op een enkele uitzondering na zooals de Petten, moest de visch met de hand uitgelost worden De meest-deskundigen belastten zich met het moeilijkste werk, het sorteeren. Toen we gisteravond 10 uur eens een kijkje gingen nemen, zagen wc, dat mannen in de voor dit werk ongewoonste kleedij als over alls, plus-fours, demi's enz. en sommigen op bruine schoenen, ijverig in de weer waren met lossen, sleepen, sjouwen, pakken enz. Men had een 7-tal booten n.l. die welke reeds eergisteren binnen waren, onder handen ge nomen enhet ging. Er was reeds tame lijk veel visch gelost en gepakt en al zal de sorteering wel eens iets te wens<~' mi over-- laten, de vischkoopers zullen zek.. wel wat door de vingers zien, blij als ze zijn, dat ze niet van visch verstoken zijn gebleven. Er was veel politie op de been, zoowel in als om de hal. Er waren gisteravond 11 trawlers binnen. Twee Duitsclie waren, zonder gelost te heb ben, naar Duitschland vertrokken. Of de reeders-lossers met alle elf booten gereed komen is nog niet zeker. Ze zullen echter hun moeite wel beloond zien want er zullen onge twijfeld goede prijzen besteed worden. Dc eerste strubbelingen. Later op den avond begaven zich tal van havenarbeiders enz. naar den afslag. Zij kregen, zooals te begrijpen valt, geen toe gang tot de hal en de kade. Omstreeks één uur hedennacht was de eerste trawler gelost n.l. de Zwaluw. Toen de personen; die dezen trawler gelost had den, naar huis wilden, werden zij gemoles teerd door de posters. Een der werkwilligen kreeg een klap op z'n gezicht, waarop de ander, zekere A. V. een groot mes trok. Het liep verder met een sisser af. Toen hedenacht half drie de Bloemen- daal binnenkwam werden de opvarenden van den kop van de Vissehershaven af ingelicht over den stand van zaken. Na het gereedkomen met de lossing van dc Groningen herhaalde zich hetzelfde wat zich bij de Zwaluw had voorgedaan. Ook hier werden eenige klappen uitgedeeld en tenslotte keerden de lossers op hun schreden terug. Uitbreiding van het conflict? Hedenmorgen 7 uur zou een vergadering worden gehouden met de vischknechts. Naar wij vernamen is het dc bedoeling, te trach ten deze in de actie te betrekken, omdat de stakers de geloste visch als besmet beschou wen. ding had, was het laatst gereed nl. om half vijf. Alléén de Bloemendaal, die in den loop van den nacht binnenkwam, werd niet ge lost. Omtrent de molestaties, die na afloop van het lossen der schepen plaats vonden, vernemen wij. dat hieraan hebben deelgeno men elementen, die buiten het conflict slaan. Bij een sclv ?per, die eveneens een boot had helpen lossen, is een ruit ingesla gen. De amateur-vischlossers zijn onder po- litiegelcide naar huis gebracht.. Dezelfde elementen hebben nog getracht, de ijsvorming te belemmeren door den ijs- werkers te hinderen. Ook dit streven had geen succes. Alle vischkoopers hebben vol doende ijs voor hun visch kunnen krijgen. De vergadering der vischknechts, die he denmorgen gehouden zou worden, vond niet- plaats. Deze vakgroep zal hedenmiddag ver gaderen om te bepalen de door deze groep aan te nemen houding. Den heer Brandsteder, secretaris der IJmui der Federatie, die hedenmorgen den afslag wilde binnengaan werd de toegang gewei gerd. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.20—f 0.90 Griet per 50 K.G. f 34r-f 16 Tongen per K.G. f 1.35f 0.85 Groote schol per 50 K.G. f 22f 16.50 Middelschol per 50 K.G. f 25—f 18.50 Zetschol per 50 K.G f 27.50—f 22.50 Kleine schol per 50 K.G. f 28f 15. Schar per 50 K.G. f 19—f 5 Rog per 20 stuks f 18 Groote schelvisch per 50 K.G. f 33f 29 Middelschelvisch per 50 K.G. f 30f 27 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 36 f 21. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 24f 14 Kabeljauw per 125 K.G. f 68f 28. Gullen per 50 K.G. f 15.50—f 3.60 Wijting per 50 K.G. f 10—f 5.50 Koolvisch per stuk f 0.38 BESOMMINGEN. Trawlers: Poolzee 77 265 manden-f 3200 Groningen 56. 100 manden f 2400 Azimuth 195, 295 manden f 2700 Petten 49, 355 manden f 3400 Delfland 244, 70 manden f 1300. Zwaluw 90, 80 manden f 1900. Leentje Elisabeth 155, 60 manden f 1800. Magpie 55, 80 manden f 2100. Bloemendaal 71, 350 manden (ged. lading f 260.— Jenny Elza 88. 175 manden f 3300. Walrus 28. 90 manden f 2600 Reiger 106, 70 manden f 1900. Kotter: O 58 f 270 Drifter: LT 342 f 1119. Logger: Sch 89 f 800. OVERVEEN DRAADDIEFSTAL. Door de politie alhier werd Dinsdag op den Zeeweg aangehouden de strooper B., wo nende te Haarlem, die in het bezit was van een groote rol vlechtdraad. Bij onderzoek bleek, dat hij dit draad had ontvreemd van een stuk aardappelenland nabij den Zeeweg. Hij heeft bekend. ARRON D.-RECHTB AN K. UITSPRAKEN Inbraak in I.Imuidensch liorlogeivinkel In den horlogewinkel van den heer Bepko in IJmuiden-Oost is in den nacht van 12 op 13 Aug. een etalageruit stukgegooid en zijn eenige schilden met ringen gestolen ter waarde van f 450. Voor de rechtbank heeft zich daarvoor te verantwoorden gehad een 27-jarig los werkman uit IJmuiden, tegen wien geëischt werd een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. De rechtbank heeft beslist, dat de zaak zal worden voortgezet op 19 Januari a.s., om nog drie getuigen te hooren. JUBILEUM A. F. SLEBOS. De heer A. F. Slebos, conducteur bij deN.Z. H.T.M. alhier, vierde heden zijn 25-jarig ambtsjubileum. De jubilaris werd te zijnen huize gecompli menteerd door den secretarris en Chef van Exploitatie der Mij., Mr. D. A. E. Immink, die hem namens de directie de gebruikelijke enveloppe met inhoud aanbood. Ook verte genwoordigers van het Jubileumfonds kwa men den heer Slebos gelukwenschen. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd in het gebouw van het ministerie van Waterstaat tc 's-Gravenhage aanbesteed: het maken van de aardebaan van het weg- vak bewesten Ocgstgecst (onderdeel van Rijksweg no 4) tusschen het Oegstgeester- kanaal en de Haarlemmer Trekvaart, onder de gemeenten Oegstgeest, en Sassenheim, met bijkomende werken. Raming f 64.000. Het laagst werd ingeschreven door de fir ma A. Bouwmeester en G. Plieger, te Zwolle, voor f 53.600. MOTORDIENST. Aan de adjudanten-onderofficier A. W. van den Berg, A. J. Bakker en I. M. Verhulst en de serg.-majoor P. J. de Ruijter, allen van de schoolcompagnie van den motordienst, Is bij minlsterieele beschikking de aan hun rang verbonden bezoldiging toegekend met ingang van 1 April a.s. MARKTNIEUWS BEVERWIJK. Op de op 4 Januari alhier gehouden groen- tenmarkt waren aangevoerd en verkocht. Andijvie per kist f 0.70—f 1.10. Koolrapen per zak 85 cent. Wortelen per KG. 2 1/2 cent. Bieten per KG. 2 cent. Aardappelen klei per KG. 45 cent. Idem zand per KG. 5 cent. Spruitjes per KG. 814 cent. Boerenkool per bak 3050 cent. Roode kool per 100 f 4f 6. Savoye kool per 100 f 3f 5. Uien per KG. 5 cent. Prei per bos 4—8 cent. Selderie per bos 6 cent. Appelen per kilo 18—28 cent. Peren per kilo 1830 cent. Witlof per kilo 816 cent. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. TEGEN VERKOUDHEID EEN SNEL-WERKEND MIDDEL IN 5 MINUTEN IS UW ADEMHALING BEVRIJD. Indien ge aan hoofdverkoudheid lijdt, be hoeft ge slechts 10 a 15 druppels Karsote het nieuwe wetenschappelijke inhalatie middel op Uw zakdoek te doen en de bac- terie-doodende dampen diep in te ademen. Deze dampen verspreiden zich onmiddellijk in Uw ademhalingsorganen en vernietigen de bacteriën die de oorzaak van Uw verkoudheid zijn. In 3 minuten opent Karsote Uw neusga ten en houdt de slijm vorming tegen, welke neus en keel verstoppen. Ge ademt nu weer gemakkelijk. Karsote is samengesteld uit 12 doeltreffende bestanddeelen en werkt in de helft van den tijd dien alle andere inhalatie middelen tot nu toe noodig hadden. Fig. 1 toont dc bacteriën bij 't begin van de aandoening. Fig. 2 toont de geweldige toename der bac teriën na 24 uur. Fig. 3 hoe in minder dan 10 minuten de Karsote-damp alle bacteriën volkomen ver nietigd heeft. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a Fl. 0.90. PER FLACON ZAKFORMAAT en Fl. 1.50 per flacon (2 x de kleine maat). SPORT EN SPEL VOETBAL. ZWALUWEN—FEfeENCVAROS T. C. (0—5). De Nederlandsche Zwaluwen hebben Woensdagmiddag te Rotterdam een smade lijke 50 nederlaag tegen bovengenoemde Hongaarsche kampioenclub geleden. Doelman Van Male was over het geheel genomen beneden zijn gewonen vorm. Hij was onzeker en had zeer zeker eenige doel punten kunnen voorkomen. De beide backs Horsten en Lelyveld waren niet de slechtsten van het veld, doch daar entegen mangelde het geducht in de mid denlinie, terwijl in de voorhoede eigenlijk al leen Wels af en toe goede staaltjes voetbal te zien gaf. Op den duur ontaardde de wed strijd dan ook volkomen in een demonstratie van de Hongaren. Doorloopend stuurden zij de gastheeren van het kastje naar den mum- en eerst in de laatste minuten kwam in de Nederlandsche ploeg eenige opleving, doch toen was het te laat. BONDSELFTAL—D. F. C. (Praag). Het Bondselftal, dat op Woensdag 11 Jan. a.s. op het Sparta terrein tc Rotterdam tegen D. F. C. (Praag) uitkomt, is als volgt samen gesteld: Doel: Vecnendaal (Naaldwijk). Achter: Haak (Stormvogels) en Lelie veld (V.U.C.) Midden: J. Pauwe (Feijenoord), Prins (Stormvogels) en van Oyen Feijenoord). Vóór: Dc Jong (Xerxes), van Vliet (II. B. S.), Pasteur (H.V.V.), van der Tuin (Her- mes-D.V.S.) en Franken (N.O.A.D.) Reserves: De Korvcr (D.F.C.)Pettinga (Hermes-D.V.S.), Coermans (Vclox), Wendt (Sparta) en Vente (Neptunus). V. G. S. 2 NAAR KROMMENIE A.s. Zaterdagmiddag gaat V. G. S. 2 naar Krommenie en komt uit tegen L. S. V. 2. Deze wedstrijd is voor beide clubs van be lang, daar het gaat om de bovenste plaats op de ranglijst Afd. B der fabriekscompetitie. SUPPORTERS VER EENIG ING GEEL-ZWART Zondag a.s. gaat men naar den Helder, waar de wedstrijd H. R. C.—Kinheim ge speeld wordt. Aanmelden bij de bekende adressen: Wesselius, Mclklaan 62 en N. Steijn Princestraat te Velsen-Noord tot Zaterdag avond 10 uur. Vertrek der bussen Zondag morgen 11 uur vanaf 't Clubhuis aan den Koningsweg. De uitslag Z. V. V.—Kinheim 1—3 was door acht deelnemers geraden. Door loting gaan de heeren H. Boersma en T. Vergouw gra tis mee naar den Helder. LAWNTENNIS. LAWNTENNIS CLUB VAN NEDERLAND— UHLENHORSTER KLIPPER. Naar wij vernemen zal de Internationale Lawntennisclub van Nederland op Zaterdag 14 en Zondag 15 Januari a.s. op de overdekte banen te Hamburg spelen tegen de Uhlen- horster Klipper. Dc I. L. T. C. komt uit in het enkelspel met de heeren Koopman, Mr. Marinkelle, J. van Olst, Teschmacher, Ir. Pennink en Dr. Behrens. De dubbelspelen zullen als volgt worden gespeeld, Koopman en Van Olst, Mr. Marin kelle en Teschmacher en Ir. Pennink en Dr. Behrens. HANDBAL. (Dames). RAPIDITAS IRAPIDITAS IT Rapiditas I: Roosenhardt, Küneman, Bruyn, Wensink, v. d. Anker Jr., Hoogkamer, van Dam, Visser, Poorter Dijkhorst, Tanis, Rapiditas II: Paap. Roest, Westrik, Weesman, v. d. Anker Sr.. Roomers, Pal, J. Rap, Daudey, Winkler, Miog. (Heeren) RAPIDITAS I—D.V.S. (Santpoort). Hartendorp Sr.. Paul. Hartendorp Jr., Betlem. Roest. v. Gorcum, Herbst, Göbel, Nieuwcnburg, v. Riemsdijk, Brusse. n HET TOONEEL. Haagsch Tooneel-Revue- en Operettegezelschap. DE SPAANSCHE VLIEG. De Bruiloft van Kloris en Roos",e. Wij kunnen dadelijk 'n zestal Ilaarlemsche dilettanbenvereenigingen noemen, die een veel betere opvoering van De Spaansche Vlieg zouden kunnen geven dan die, welke Het Haagsch Tooneel-, Revue- en Operettegezel schap gisteren in onzen Stadsschouwburg van dit bekende blijspel heeft laten zien. Eigenlijk mankeerde daar zoo wat alles aan! Er was geen regie, geen samenspel, geen sfeer, geen tempo, zelfs de rolkennis liet bij enkelen zooals bij mevrouw Mertens-de Jager zeer veel te wenschen over. zoodat het tooneel verscheidene malen ..stond". De spelers ble ven herhaaldelijk alleronhandigst stijfjes naast elkaar op een rijtje staan, van het overnemen van elkanders toon in den dialoog of van eikaars tempo was nooit sprake en een ieder speelde maar zoowat op eigen houtje, zoodat het op 't tooneel steeds akelig leeg bleef, ook al was het heele gezelschap op de plan ken present. Ook individueel bleven deze spelers vrij wel allen onder de middelmaat, zoodat er al heel weinig te waardeeren viel. Het best was nog Bert van der Linden als de brave, zoete Heinrich. Er waren er ook onder deze spelers, die bij een dilettantengezelschap niet aan de beurt zouden komen en het is dus niet te verwonderen, dat het geheel een vrij poove- ren indruk maakte. Na een pauze van bijna drie kwartier volg de De Bruiloft van Kloris en Roosje, in welk zangspelletje dit gezelschap zich blijkbaar veel beter thuis gevoelde. Al was de opvoe ring als geheel wat conventioneel en ge woontjes. zij was tenminste levendig en vroolijk en er werd door het gezelschap niet onaardig gespeeld. Bobbi Lamont, die in De Spaansche Vlieg in de rol van Paula ons wei nig had kunnen voldoen, was nu op eens als Elsje 'n kwiek, lief persoontje, dat zuiver zong en met entrahi acteerde. De nieuwjaarswensch van Thomaesvaer en Pieternel was lang niet slecht en zou mis schien nog meer zijn ingeslagen, wanneer hij wat levendiger en sjeuiger door Frans Meermans en Cato Mertens-de Jager ware voorgedragen. Natuurlijk yo-yo-de ook deze Pieternel, wat niet belette, dat zij dikwijls in haar wensch waarin de crisis, de winkelsluiting, de automaten, de radio, de droge Zuiderzee en het natte Amerika, de aardschokken en de schuldenregeling achtereenvolgens de revue passeerden aardig uit den hoek kwam. J. B. SCHUIL. Schouwburg Jansweg De affaire Dreyfus. De komst van het gezelschap Van Dalsum met de affaire Dreyfus naar Haarlem mag nogmaals een gebeurtenis in ons plaatselijk tooneclseizoen heeten. Collega Schuil heeft van de Amsterdamsche voorstellingen reeds een gedetailleerd verslag gegeven, zoodat ik met een persoonlijken indruk volstaan kan. En deze is onverdeeld gunstig. Natuurlijk heeft men in de beperkte ruim te van den Schouwburg aan den Jansweg niet dien uitbouw van het tooneel in de zaal kunnen aanbrengen, welke aan de vertoo ning in het circus Carré het bizondere karak ter heeft gegeven. Maar met buitengewone vlijt en vindingrijkheid is hier toch ook een rechtzaal opgetimmerd, welke een volledige illusie geeft van het meeleven op de publieke tribune. En dat ook hier de toeschouwers in de zaal met bewogenheid dezen strijd voor waarheid en recht volgen, bleek onophoude lijk. Deze vertooning heeft bewezen, dat sen sociaal drama evenveel spanning kan teweeg brengen en een even heftige gemoedsbewe ging kan wekken als een persoonlijk conflict. En hoe actueel is deze stof juist weder op het oogenblik, nu het Duitschland van thans de zelfde verschijnselen openbaart als het Frankrijk van toen na de nederlaag. Wat ik van harte gaarne zou wenschen, is dat Donderdag- en Zaterdagavond de schouwburg vol jonge menschen mag zitten, want dit is een tooneelstuk voor de tegen woordige jeugd, die in haar reacties doet denken aan de Fransche studenten in het derde bedrijf. Maar ook voor het oudere ge slacht, dat de zaak-Dreyfus indertijd nog heeft beleefd, zal dit indrukwekkende stuk zijn bizondere bekoring hebben. Afgezien van deze bijzaken belooft De affaire Dreyfus den toeschouwer uit zuivere artistieke overwegingen een prachtavond. Hoewel de vijf bedrijven tezamen veel tijd in beslag nemen, maken de vlotte changeering en de spannende inhoud, dat de avond om is voodat men het weet. Ten einde de afloop wat te vervroegen, zal de schouwburgdirectie de volgende avonden van de traditie afwijken en om 8 uur precies de vertooning doen aan vangen. Deze mededeeling moge verhoeden, dat laatkomers zonder erg het eerste bedrijf in de war sturen. H. G. CANNEGIETER. Doornroosje, dc schoone Slaapster in het Bosch door J. Buma. De heer J. Buma (Kockengen) heeft het mooie sprookje van Doornroosje, de schoone Slaapster tot een alleraardigste kinderope rette in vier bedrijven verwerkt. Den schrijver komt het voor, dat deze ope rette zich beter leent voor opvoering door volwassenen of door oudere kinderen, dan door leerlingen der lagere scholen. De muziek Is, evenals die van „Sint Nicolaas", eén ander stuk van denzelfden schrijver van Sjoerd Zandstra. De Heiligen van Sichem en De Witte door Ernest Claes. Verschenen is de tweede druk (3de5de duizend) van De Heiligen van Sichem door Ernest Claes, geïllustreerd door Edg. Tijtgat. Eveneens is een herdruk (de 25e druk—38e duizendtal) uitgekomen van De Witte van Ernest Claes, met penteekeningen van Felix Timmermans. Beide boeken zijn uitgegeven door de We reldbibliotheek. Donogoo-Tonka door Jules Romains. Jules Romains heeft een cinematografisch verhaal geschreven in 66 fragmenten, de wonderlijke historie van de uitbreiding van een (denkbeeldige) stad door aandeelen. Ver lokt door de prospectussen snellen kolonisten toe, ze kunnen niet meer terug en stichten inderdaad een stad, zoodat de zwendelaars tenslotte nog de gevangenis ontvluchten. Dit verhaal, als Donogoo-Tonka of de Wonderen der Wetenschap in de vertaling van mr. Her man van den Bergh in het Nederlandsch verschenen. De Wereldbibliotheek te Amster dam gaf het boek, verlucht met eenige teeke- ningen van Jo Spier, uit. Vrouwen, door dr. Else Kienle. Dr. Else Kienle vertelt in het boek „Vrou wen. uit het dagboek van een vrouwelijke arts", van haar rijke sociaal-medische erva ringen en geeft belangwekkende herinnerin gen uit haar praktijk. Een groot deel van het boek wijdt ze aan het natuurlijke kind, waar bij ze den nadruk legt op de verhouding tus schen arts en patiënte. Het boek, vertaald door S. Carvalho. is uit gegeven bij de N. V. J. Emmering's Uitgeverij te Amsterdam. Het Nationaal Huwelijks-Instituut, door Famke. Bij L. J. Veen's Uitgevers Mij., N. V. te Am sterdam is de 14de nieuwe feministische bro chure: Het Nationaal Huwelijks Instituut (Nationaal Instituut ter bevordering, loute ring en bescherming van het wettelijk mo nogaam huwelijk), reeds gepubliceerd in Morks Magazijn en Zij. De schrijfster Famke (een gewone huis moeder), de secretaresse der Nieuw Feminis tische beweging heeft deze brochure opge dragen aan de Nederlandsche Geestelijkheid en den Nederlandschen Huisarts. Caspar Ilauscr, Wasscrmann. door Jacob Dr. N. J. Beversen heeft den roman op his- torischen grondsdag van Jakob Wassermann, Caspar Hauser of de Traagheid des Harten uit het Duitsche vertaald. Het lijvige boek is uitgegeven door de Wereldbibliotheek. Het leven van Michel Angelo, door Romain Rolland. De tweede druk (4e-5e duizendtal) van Het Leven van Michel Angelo door Romain Rol land is verschenen in de Wereldbibliotheek. De vertaling uit het Fransch is van H. Kof- fieberg. de gedichten zijn vertaald door Nico van Suchtelen. Het werk is voorzien van 34 reproducties naar werken van den meester. Dc Trekhond, door J. Karres Jr. Door den Anti-trekhondenbond te 's-Graven hage is uitgegeven „De Trekhond en zijn be scherming bij de wet", geschreven door den voorzitter van den Bond, den heer J. Karres Jr. Voor den trekhond is oen trekhondenwet gemaakt, maar nog dagelijks zijn duizenden trekhonden slachtoffer van mishandeling en uitbuiting. Een 30-tal foto's is opgenomen. „Amsterdam", door J. C. E. Sand en Piet Bakker. Twee Amsterdamsche collega's werkende aan elkaar beconcurreerende bladen hebben het eendrachtelijk samen ondernomen om een modern standaardwerk te schrijven, beschrijvenden zin: J. E. Sand en Piet Bak ker deden de eerste aflevering het licht zien van „Amsterdam, zooals het leeft en werkt". Deze beiden, zegt het prospectus, verbon den aan een groot Amsterdamsch dagblad, waren door hun journalistieken werkkring in de gelegenheid jarenlang naar den hartslag van het Amsterdamsche leven van onzen tijd te luisteren. Inderdaad, wie anders zou zoozeer aange wezen zijn om een getrouwe en deskundige reportage te geven van het contemporaine leven eener groote stad dan een journalist? Iedere deskundige zou slechts zijn eigen terrein kunnen behandelen en zoo zou er een samenstel van deskundige artikelen kunnen ontstaan en zoo zijn er ook reeds velen ont staan, maar is het dan geen goede gedachte om als journalist dit alles eens samen te vatten en te beschrijven op de smakelijke objectieve wijze van een leek, zij het ook van een door journalistieke training toch des kundigen leek. Geen hyper-deskundige be schrijving dus en toch wel een deskundig, dat is in de eerste plaats de verdienste van dit boek. Een andere is dat het zoo buitenge woon up tot date is. Dr. W. de Vlugt, de burgemeester, heeft er een voorwoord bij geschreven. Amsterdam be zielde zoovelen der besten tot kunstuiting, zegt hij, omdat telkens weer treft de eigen aardige bekoring, die er van uitgaat. Die bekoring nu, en zeker het eigenaardige er van, hebben de schrijvers willen treffen, zoo als Justus van Maurik het in zijn tijd op zijn wijze deed in „Toen ik nog jong was". Alleen hij beschreef den tijd, de toe standen, die geweest zijn. Sand en Bakker grijpen in het volle dagelijksche leven zelf, niet in het verleden. Zij wijden aan de his torie geen woord. Iedere wetenschappelijke pretentie is in het boek ver te zoeken. Maal later zal het de historische waarde hebben die misschien slechts haar meerdere vindt in een legger van een krant van dezen tijd. Zij beschrijven hoe Amsterdam ontwaakt en hoe het toilet maakt, het station en het verkeer, Amsterdam 's nachts en Zondags, in uniform en onder den grond, langs het IJ en aan den Amstelstroom en nog veel meer. In twintig afleveringen zal het verschij nen in kloeken omslag in de stadskleuren, rood en zwart. Twee duizend foto's zoo hier en daar uit het volle stadsleven genomen zullen het verlevendigen, voor zoover de vlotte stijl der collega's dit nog mocht van noode hebben. Het is slechts jammer, dat men geen fotomontage toepaste, maar de plaatjes wat stijf op den bladspiegel prik te. Voor het overige komt den uitgevers Schel- tens en Giltay lof toe voor de royale uit voering, waarin zij het werk presenteeren.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10