Driekwart eeuw Rijksveldwacht I Ruwe handen m HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 5 JANUARI 1933 Hoe het eertijds was. De infellectueele ontwikkeling van hef Korps. Zooals wij reeds met een kort woord be richtten, trad 75 jaar geleden het korps Rijks veldwacht in functie, waarmede een groote wijziging kwam in de samenstelling der Rijks politie, welke n.l. vóór dien tijd bestond uit de Kon. Marechaussée (destijds uitsluitend gestationneerd in het Hertogdom Limburg en de provincie Noord Brabant), opzieners der jacht en visscherjj en gerechtsdienaren. Er wordt in onzen tijd wel eens geklaagd over de langzame werking der Staatsmachine maar dat zulks een driekwart eeuw geleden ook reeds het geval was, blijkt wel hieruit, dat op 11 November 1856 het Staatsblad af gekondigd werd, waarin bepalingen waren vervat omtrent den dienst der rijksveldwacht Eerst bijna 14 maanden later trad dit besluit In werking! De geestelijke vader van het korps, wijlen Minister Van der Brugghen stelde zich, bij de oprichting van het korps ten doel, dat het zou zijn: „welgekleed, en wélgewapend", het moest over het geheel© land verspreid zijn en kunnen dienen als vervanging (in zekeren zin) van de marechausée. De eerste benoeming omvatte ongeveer 475 veldwachters, verdeeld over 91 brigades. Wie wel de personen waren, die daarvoor in aanmerking kwam? Naar ons bij het doorbladeren van oude bescheiden blijkt, werden de manschappen voor het nieuwe korps meercndeels gerecru- tcerd uit de „opzieners" der jacht en vis- scherij, gerechtsdienaren, beambten der ge meentepolitie, ook marechaussée's en gepas- porteerde dragonders, enz. Hoeveel veranderingen in den loop der jaren ten opzichte van het korps rijksveld wacht ook geconstateerd werden, dit kon niet gezegd worden van de indeeling der verschil lende rangen. Evenals thans n.l. kende men vóór 75 jaar bij de rijksveldwacht de rangen van brigadier-majoor.brigadier-majoor ti tulair, brigadier, brigadier titulair, rijksveld wachter en rijksveldwachter-jachtopziener. Wat betreft de bezoldiging, was het iti de eerste jaren van het korps heel wat anders gesteld dan nu. De salarissen bedroegen n.l. respectievelijk f 550, f 450, f 400 en f 300. Deze cijfers kijken ons wel wat vreemd aan in dezen tijd, maar voor het tijdperk, waarin zij werden vastgesteld, maakten die salarissen nog niet eens zoo'n héél slecht figuur, want de commissaris van politie te Dokkum bijv. „genoot'' in de jaren, waarvan hier sprake is. een salaris van 1' 600 en de gemeente Voorst maakte'bekend, dat in die gemeente twee veldwachters geplaatst konden worden op een salaris vanf 130 „met emolumen ten". Evenals met de militairen het geval was, werd ton aanzien van de rijksveldwacht door onze voorouders het standpunt ingenomen, dat men op verr enafstand reeds moest kun nen zien, dat er een politieman aankwam. De eerste uniform bestond dan ook uit een lange jas. „reikende tot één palm beneden de knie", met lichtblauwe kraag en schouder passanten. De koppel met sluitplaat werd boven, de jas gedragen; voorts droegen de veldwachters een lakenschen pantalon met een lichtblauwe bies, ter breedte let wel! van niet minder dan 2 1/2 Nederlandsche duim. Voorts een politiemuts met klep (des tijds pet genoemd). De majoors en de brigadiers moesten nog fraaier gebiesd zijn en daarom was hun pan talon voorzien van een smalle bies en ter weerszijden daarvan met een kleine tusschen- ruimte een breede bies! Zoo was ook de muts met klep voor de brigadiers met één zilve ren bies getooid, terwijl de brigadiers-majoor in het gelukkig bezit waren van 2 zilveren biezen op het hoofddeksel. Bij ruwe weersge steldheid maakte de jas plaats voor een mantel. De muts met klep heeft niet altijd als hoofddeksel dienst gedaan; men droeg ook een zwarten glimmenden ronden hoed, voor zien van een oranje kokarde. Brigadiers majoors zagen dien hoed nog getooid met een wit paardenharen afhangende panache, op den hoed afgesloten met een Berlijnsch zil veren lelie. De brigadiers moesten het stellen met een zwart paardenharen panache. Betreffende de eerste uniformkleeding kan nog gemeld worden, dat de brigadiers-ma joor bovendien een nestel droegen van licht blauw koord, waaraan 3 zilveren kwasten hingen; de brigadiers brachten het tot 2 zilveren kwasten, en de overige rijksveld wachters mochten een dergelijken tooi zich voor eigen rekening aanschaffen, maar de 2ilveren kwasten moesten dan plaats maken voor blauwe kwasten! In den loop der jaren heeft de uniform heel wat wijzigingen ondergaan. Zoo werd de mantel vervangen door den z.g. „Prince Al- bert". in die dagen zeer typeerend de „dood bidder" gchecten. Later werd de lange duf- i'elsche jas en de caban ingevoerd; eerstge noemde is nu vervangen door den jekker, en in 1930 werd tenslotte de welbekende tuniek ingevoerd, waarbij ook de verouderde vlechtsnoeren met zilveren kwasten wer den afgeschaft, waarvoor in de plaats kwa men de veel eenvoudiger en tevens sierlijker snoeren, welke thans gedragen worden. Geleidelijke uitbreiding. Aan het korps rijksveldwachters werd ge leidelijk uitbreiding gegeven, doch die heeft altijd moeilijkheden ondervonden. Reeds in 1860 toch richtte de minister van Justitie een schrijven tot de gemeentebesturen, waarin werd medegedeeld, dat „wegens de financieele bezwaren", aan uitbreiding van de Rijksveldwacht niet kon worden gedacht, en mogelijk door verlegging der standplaat sen aan enkele wenschen en bezwaren Kon worden tegemoet gekomen". Maarhet aantal wetten groeide ook toen reeds in snel tempo en daar de menschheid er bij het klimmen van het eeuwcijfer ook al niet braver op werd, moest de rijksveldwacht gaandeweg worden uitge breid, zoodat het korps thans reeds telt: 9 districts-commandanten, 136 brigade-com mandanten (brigadiers-majoor)112 briga diers. 986 rijksveldwachters. 9 administra tieve ambtenaren en 15 rijksveldwachters- rechercheurs, beter bekend als rijks-recher cheurs. In 1893 werden dc districts-cominandanten aangesteld, waardoor het korps wat meer zelfstandigheid verkreeg. Vóór dien tijd wa ren nl. de officieren van justitie met het gezag over de rijksveldwacht belast, hetgeen thans niet meer het geval is. Ook thans nog heeft het korps echter geen eigen chef. De minister van Justitie is, ambtshalve, chef van het corps rijksveldwacht. Ook te water wordt door de rijksveldwacht dienst gedaan Wij herinneren in dit verband aan den uit- gebreiden „Rivierdienst", welke wordt uitge oefend door de rivierbrigades te Gorinchem Vlaardingen, ten behoeve waarvan 6 motor booten dienst doen, alle bemand met rijks veldwachters, wier speciale taak het is, te waken tegen misdrijven te water, het opkoo- pen van gestolen goederen en niet het minst tegen de vele ernstige diefstallen op de groote rivieren. Dan zijn er nog op verschillende plaatseni n ons land 18 motorbooten gestationneerd, tot bewaking van de watergebieden in de be trokken omgeving. Intellectueele ontwikkeling. Gaandeweg is het, wat betreft de intel lectueele ontwikkeling van de rijksveldwach ters, in sterke mate crescendo gegaan. 1860 richtte de minister van justitie een schrijven tot de officieren van justitie, waar in gelast werd, de rijksveldwacht te herin neren aan hunne instructie, waarin o.a. ge zegd werd, dat „zijzelven hunne processen verbaal moesten opmaken." Toenmaals werd zulks nl. vaak gedaan door de burgemeesters. Wij behoeven wel niet te zeggen dat sinds dien een belangrijke verandering ten goede is ingetreden, en dat thans geen rijksveld wachter in ons land meer zich tot den burge meester zal wenden, wanneer hij een proces verbaal heeft op te maken. Als troetelkind van het korps kan aange merkt worden de te Amsterdam gevestigde opleidingsschool, welke onder de algemeene leiding staat van den aldaar gestationneer- den districtscommandant der rijksveldwacht, terwijl een brigade-commandant, aan wien een brigadier is toegevoegd, de dagelijksche leiding in handen heeft. Deze functionaris sen zijn tevens belast met het onderricht in verschillende wetten en den practischen dienst. Voorts wordt de verdere opleiding van het jonge personeel verzorgd door een 7-tal burgerleeraren, van wie o.a. genoemd mag worden mr. dr. A. J. van Thiel, officier van Justitie te Amsterdam. Een tijd lang heeft een donkere wolk ge hangen boven de hoofden van de rijksveld wacht. Het was in de eerste dagen na het verschijnen van het rapport,, samengesteld door de Bezuinigingscommissie, bekend als de commissic-Welter. In dat rapport werd geadviseerd de rijksveldwacht te doen ver dwijnen, maar de Regcerlng, klaarblijkelijk overtuigd van de groote diensten, door dit betrouwbare korps, vooral ten plattelande verricht, en den goeden naam, welke in het algemeen gesproken het korps rijks veldwacht zich door kalm en bezadigd optre den heeft weten te verwerven, heeft reeds blijk gegeven, met de commissie-voorstellen niet accoord te gaan. Van de groote waardeering welke de minis ter het korps toedraagt heeft deze bewinds man blijk gegeven door het verleenen van tal van onderscheidingen, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het korps, waarvan inmiddels reeds melding werd ge maakt. BINNENLAND DE BRAND IN HET KLOOSTER TE ZWOLLE. WAT ER VERWOEST IS. Door het onderzoek is komen vast te staan dat de brand in het Dominikanerklooster te Zwolle is ontstaan op den zolder boven de priorkamer in den rechter-achtervleugel bij het warmwater-reservoir van de centrale verwarming. Vandaar heeft het vuur zich meester gemaakt van het noviciaat waarvan de plafonds niet brandvrij waren. De brand heeft zich daarna overgeplant naar het voorhuis. Het archief dat zich naast de priorskamer bevindt is behouden. De biblio theek welke zich in hot hospitium bevindt, heeft zooveel door waterschade geleden dat zij vrijwel verloren is. Ook de kamers van de paters op de eerste verdieping van het klooster hebben enorm veel waterschade bekomen. Het groote kerk orgel zal door waterschade waarschijnlijk de finitief onbruikbaar zijn. De kleermakerij van het klooster met, in ventaris is geheel uitgebrand. De plafonds en het metselwerk van de twee onderste verdie pingen van het klooster die zgn. brandvrij zijn hebben zeer veel geleden. De totale schade is nog niet te ramen. Eenige dagen geleden hebben loodgieters aan het dak her stellingen verricht. Of dit mede oorzaak heeft aan den brand is niet met zekerheid te zeggen. UITBREIDING VAN AMSTERDAM S TELEFOON. Ondanks de crisis is. naar wij in het Han delsblad lezen het aantal telefoonaansluitin gen te Amsterdam met 482 gestegen. Er zul len nog dertig openbare telefooncellen bij geplaatst worden. EEN R.K. ARTS IN DE TWEEDE KAMER? Naar de Maasbode verneemt doet de R.K. ArtsenvereenigIng in samenwerking met net Wil-Gele Kruis pogingen om alsnog een arts candidaat gesteld ie krijgen op de R.K. 'lijst voor Tweede Kamerverkiezingen en wel dr. A. J. B. oomen, leider van de R.K. Raads fractie te Utrecht. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND. Te Gcffcn zijn twee boerderijen afgebrand Een paard en een paar kippen kwamen in de vlammen om. Een derde boerderij kon ternauwernood behouden blijven. INGEZONDEN MEDEDEELIXGEN a 60 Cts. per regel. Doos 30 en 60ct. Voor den Kanfonrechter. Ruit gebroken. Vier dagen voor Sinterklaas zijn twee opge schoten jongens van 18 en 19 jaar aan het. stoeien geweest voor een schoenenzaak in de Groote Houtstraat. Dit mag. Ik ken geen wetsbepaling, die stoeien voor een schoenenwinkel verbiedt. Het wordt anders wanneer tengevolge van dit stoeien een der jongeLui inde etalage kast komt te zitten door de groote spiegel ruit heen, met den anderen jongen op zijn knie. Niet alleen, dat het breken van zoo'n ruit een schadepost van f 190 beteekent, maar ook wordt schade aangericht aan de geëtaleerde schoenen enz. In dit geval beliep deze, alles bij elkaar ongeveer 400 gulden. En voorts valt een zoo danig gestoei onder een strafbepaling. De beide jongens stonden terecht voor den kantonrechter. Een getuige zeide, dat beiden aan het „teckelen" waren geweest, welk woord precies de geheele wijze van doen van verdachten uitdrukte. De oudste zeide den jongste tenslotte den fatalen duw gegeven te hebben en dat het niet met moedwil gebeurd was, waarop de ambtenaar toevoegde, dat er gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel uit spreekt, als je gaat stoeien vlak voor een spiegelruit. Het vonnis luidde f 15 subs 10 dagen tegen den oudsten verdachte, (overeenkomstig den eisch) en tegen den jongste f 8. Deze kreeg f 2 minder dan de ambtenaar had gevraagd, omdat hij ook minder schuld had. Auto-renners. Een 28-jarig koopman uit Hilversum heeft op den Wagenweg met zijn auto veel te snel gereden. Zelf geeft hij op 50 a 60 K.M., een getuige schat 60 a 70 K.M. Ook heeft hij het verkeer van rechts, misschien door de snelle vaart, niet laten voorgaan en daarbij een auto aangereden. De verdachte bekende. De ambtenaar mr. v. d. Burg; „Het blijkt wel, dat u ^iet weet hoe u rijden moet. Door heel Haarlem hebt u al te snel gereden". De eisch bedroeg f 50, welke de kanton rechter halveerde. Het verkeer van rechts. Op 19 November het was mistig is een auto, die de v. Egmondstraat uitkwam in botsing gekomen met een wagen op de Rijksstraatweg, die de voorrang had. De chauffeur stond terecht en ook deze kwam weer met de opmerking: „Ik heb hem niet aangereden, maar hij mij". En wéér, voor de zooveelste maal zei de Ambtenaar, dat het gaat om de aanleidende oorzaak der botsing, die wel degelijk verdach- te's rijden (het geen voorrang verleenen) is. Hij eischte een boete van f 15 subs 10 da gen. Verdachte merkte nog op. dat hij eiken dag eenige malen die kruising passeert en dat punt dus grondig kent. De kantonrechter veroordeelde hem over eenkomstig den eisch. Aanrijding in de Kalverstraat te IJmuiden. Als een auto in de nauwe Kalverstraat in IJmuiden rijdt, en van de andere zijde na dert een fietser, rechts van den weg, dan moet een andere auto, die den wielrijder achterop komt, niet probeeren zich tusschen hem en den tegenligger door te wringen, want dat zal moeilijk gaan. De fietser kon wel eens worden aangereden. En dit geval heeft zich op 28 November werkelijk voorgedaan. Een schoenmaker is van zijn fiets ge duwd, doordat de auto hem aan den linker arm raakte, waarbij z'n jas en overhemd ver nield werden en de man nog een vleeschwond aan den arm opliep. De chauffeur van de aanrijdenden wagen had zich hierover te verantwoorden. Hij ont kende in de Kalverstraat geweest te zijn. Ook zijn auto, een groentewagen, was er niet geweest. Kantonrechter: „U hebt in IJmuiden den naam van een woest rijder te zijn". Twee getuigen legden pertinente verkla ringen af, ten nadeele van verdachte. De een had verdachte als bestuurder gezien ten tijde en ter plaatse van het ongeluk en de ander had den vrachtwagen herkend. De ambtenaar merkte op, dat verdachte al eerder is veroordeeld wegens het in ge vaar brengen van het verkeer en bekend staat als een gevaarlijk rijder. Ditmaal is het heel erg. De ambtenaar eischt een hech- tenisstraf van 7 dagen Bij een volgenden keer echter wordt het rijbewijs ook inge trokken voor geruimen tijd. Verdachte: „Ik ga in hooger beroep en ik heb niet in dc Kalverstraat gereden". De kantonrechter maakte van de straf een boete van f 50 subs 25 dagen. Steekt uw licht op! In de Breestraat in Beverwijk is des avonds iemand aangehouden die een auto bestuurde waarvan het nummer niet verlicht was, het roode achterlicht niet brandde, en de kleine voor-lamp was gedoofd. Dat de chauffeur als verdachte verschenen, beweerde dat de lam pen wel gebrand hadden en dit was slechts een gissing, want hij had het afgeleid uit het branden van het lichtje op het dashbord en hij had het niet met eigen oogen gezien en dat een der verbalisanten als getuige opgeroepen, verklaarde dat de lichten niet gebrand hadden omdat ze hem juist daarom hadden aangehouden, hierover weid ik niet uit. Ik wil slechts wijzen op de nieuwste juris prudentie van den Hooge Raad. die luidt, dat straffen moeten worden opgelegd voor elke niet brandende lamp. Er kon dus in het onderhavige geval niet worden volstaan met één straf, doch verdachte is veroordeeld tot 3 boetes van f 1. en SPOEDIG WIJZIGING DER WINKELSLUITINGSWET? INITIATIEF VAN REGEERINGSWEGE. Enkele weken geleden heeft de minister van Economische. Zaken en Arbeid in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regee ring wijziging der Winkelsluitingswet ernstig in studie had genomen. Naar de Tel. verneemt zal een beslissing van de regeering dezer dagen tegemoet ge zien kunnen worden. Is het blad wel inge licht. dan betreffen de wijzigingen, welke van regeeringszijde wenschelïjk worden geacht, in het bijzonder de Zondagsluiting. LEVENSMIDDELEN NAAR DUITSCHLAND. INVOERRECHTEN VOOR KLEINE HOEVEELHEDEN. Een lezer schrijft ons: Daar er ongetwijfeld velen zullen zijn, die nu en dan eens een pakket levensmiddelen naar Duitschland willen zenden, breng ik u ter kennis, dat ik verleden week aan het Duitsche grenskantoor naar de invoerrech ten informeërde. Deze zijn als volgt: Thee Mark 5.per K.G. Koffie Mark 3— per K.G. Chocolade Mark 1,15 per K.G. Harde kaas Mark 0.20 per K.G. plus 2 pet. van de waarde. Dit geldt voor hoeveelheden tot 5 K.G. Foutief is de meening, dat koffie en thee in kleine hoeveelheden kosteloos kunnen worden ingevoerd. SCHEEP VAARTBERICHTEN HSB MIJ. NEDERLAND. Saleier (Java-New York lijn) te New-York 3 Jan. Sembilon (Java-New-York lijn) te Sabang 4 Januari. Johan van Oldenbarnevelt thuisreis van Genua 3 Jan. Poelau Tello, uitreis te Sabang 3 Januari. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (uitreis) 3 (4 n.m.) van Port Said MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Tarakan. thuisreis, 2 Jan. te Suez; 3 Jan. van Port Said. Johan van Oldenbarnevelt, thuisreis, 3 Jan. te Genua. Talisse, uitreis. 2 Jan. van IJmuiden. Poelau Bras, thuisreis, 1 Jan. van Sabang. Poelau Laut, thuisreis, 2 Jan. te Hamburg. Tabinta, uitreis, van Antwerpen. KON. NED. STOOMBOOT MAATIJ. Achilles, 1 23 u. te Havre. Agamemnon, 1 te Alexandrië. Amazone, 2 van Bari naar Calamata. Ariadne, 3 van Lissabon naar Amsterdam. Boskoop, 2 te Amsterdam. Calypso, 2 te en van Barcelona naar Ge nua. Clio, 2 van Algiers naar Malta. Colombia, 2 15 u. te Hamburg. Euterpe, 2 te Amsterdam. Irene, 2 van Oran naar Palermo. Ncreus, 1 te Gdynia. Perseus, 2 12 u. Brunsbuttel gep. Pluto 2 17 u. 30 Dungeness gep. 3 Januari te Amsterdam. RADiO-PROCRAMMA VRIJDAG 6 JANUARI. HILVERSUM 296 M. VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. VPRO. 10.00 Morgenwijding. VARA. 10.15 VARA-Ulein orkest. 11.10 Onze Keuken door P. J. Kers Jr. .11.40 Frans Nïen- huys draagt voor fragmena uit „Menschen in hotel" van Vicky Baum. 12.00 Sluiting. AVRO. 12.00 Tijdsein, 12.01 Het Omroeporkest 0.1.v. Nico Treep. 12.45 Gramofoonmuziek. 1 30 Omroeporkest. 2.30 Herdenking: Prins Wil lem van Oranje uit Leiden. 3.30 Gramofoon muziek. 4.00 Sluiting. VARA. 4.01 VARA-klein-orkestij o.l.v. Paul Duchant, 4.50 Na schooltijd. 5.30 Orgelspel door Johan Jong. 6.00 Overgang naar den versterversterkten zender. 6.05 Gramofoon muziek. 6.15 De Flierefluiters o.l.v. Hugo de Groot. 6 40 Van leed en strijd.van hoop en geluk in Sovjet Rusland door L. Blumburg. 7.00 De Flierefluiters. 7.15 Gramofoonmuziek. Politieke en historische liederen in Frankrijk. 8.00 Sluiting. VPRO. 8.01 Tijdsein. Cursus ds. J. F. Kruyt „De jeugd in het heden" 8.30 Concert.. 9.00 Cursus prof. dr. M. C. van Mourik Broekman Gods Openbaring en Godservaring .(I). 9.30 Concert. 10.00 Persberichten en Vrijz. Gods. Persbureau. 10.05 Persbureau Vaz Dias. 10.15 Mr. R. Houwing; Jaaroverzicht van het Nederlandsch proza in 1932. VARA. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting ni?T7R>f NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie, 8.15 Morgenconcert gramofoon platen. 10.30 Mor gendienst door Ds J. W. Esselink. 11.00 Har moniumbespeling door M. F. Jurriaans. 12.00 Politieberichten. 12.15 Het trio van der Horst m.m.v. T. G. v. d. Haar, viool. 2.00 Mej; T. Hagenbeek „Iets over houtsoorten, vervaar digen en afwerking van meubels en ouder- houd". 2.30 Prins Willem van Oranje her denking vanuit Leiden. 3.30 Concert: Ina MulderBelser, J. H. E. Wittpen, fluit, Heinrich Scholl, viool, Gerard Hengeveld. piano. 5.00 Praatje voor jeugdige postzegelverzamelaars. 5.30 C. A. Deul, Arti stieke landschapsfotografie. 6.00 H. Pilon, eenige gevolgen van de wintervorst op grónd en gewas. 6.30 A. J. Herwig. Aanleg van den liefhebberstuin. 7 00 Litterair halfuurtje. Roel Houwink: „Begin" van Diet Kramer. 7.30 Po litieberichten. 7.45 E. E. Maas. Vakonderwiis voor autobestuurders ter voorkoming van verliezen in het autobedrijf en ter bevorde ring van de veiligheid in het verkeer. 8.00 De Amsterdamsche Orkestvereeniging o.l.v. Frans van Diepenbeek. 9.00 Prof. Dr. H. C. L. E. Borger: Internationaal bureau voor vee ziekten te Parijs. 9.30 Vervolg concert. Plm. 10.00 Persbureau Vaz Dias. 10.30 Gramofoon muziek. 11.30. BRUSSEL 500 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.30 Concert door lel. orkest o.l.v. P. Leemans. 6.50 Idem. 10.30 Gra mofoonmuziek. K.4TUNDBORG H54 M. 11.20 Het Strijkorkest van Hot°l Bellevue o. 1. v. Harold Andersen. 2.20 Morgens Han- sens Instrumentaal ensemble. 9.40 Moderne Deensche liederen door Viggo Larsen. 10.15 Dansmuziek door het de band van Nationaal Scala o.l.v. Kal Julian. P.FPI.ïJN, 419 ?.5. 3.50 Concert van Leipzig. 6.30 Ponulair con cert door de Hans Raue Kapel. 7,25 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Eu gen' Jochum. 9.20 Uit Eden Hotel. Dansmuziek door ide Oscar Joost-kapel. n«MBT,RG 372 M. 12.25 Gramofoonmuziek. 3.50 Concert. 9.40 Pragramma van Berlijn. 9.55 Concert. 10.45 Dansmuziek. KöNIGSWUSTFRHAT'SEN 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek. 5.15 Beethovencon- cert. 6.55 Poulair concert. 8.20 Populair con cert. 10.05 Programma van Berlijn. r *NGENRERG 472 M. 6.25 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert o.l.v. Wolf. 3.50 Vesperconcert o.l.v. Eysoldt. 9.50 Populair concert. DAVENTRY 1554 M. 12.20 Orgel recital door C. H. Trevor. 2.20 Het B.B.C. Dansorkest o.l.v. Henry Hall. 4.20 Concert. 8.20 Promenade-concert in de Queen's hal. 10.35 Cncert dor heot B.B.C. Orkest. 11 20 Geraldo en zijn orkest, gevolgd door The Savoy Hotel Orpheans in het Savoy Hotel. PARIJS (FIFFFX) 1416 M. 7.50 Concert .l.v. Ed. Flament. PARIJS (RADIO) 1724 M. 12.50 Concert door het Krettly-Orkest. 7.40 Populair concert door het Krettly-orkest. 9.05 Kamermuziek. 9.50 Voortzetting concert. MILAAN 4.20 Concert. Gramofoonmuziek. 8.20 Popu- pulaïre muziek. 6.50 gramofoonmuziek. 7.20 idem. 8.20 Concert o.l.v. Otto Rino Respighi. ROillF 141 M. 8.05 Gevarieerd concert. 8.50 Blijspel in 1 be drijf „Fessa di benefiscenza". WARSCHAU 1412 M. 6.20 Populair concert. 7.35 Symphonie concert door het symphonieorkest van Warschau. BPROMiiNSTER 460 M. 4.20 Dansmuziek. 7.10 Gramofoonmuziek. 7.75 Opera van Mozart. Onze dagelijksche Kindervertelling. DE AVONTUREN VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE. Ze zagen er uit als een paar gemaskerde bandieten met die donkergrijze streepen óp hun gezicht. En toen ze zoo holden, vlogen ze 'uist in de armen van een paar politiemannen. Zonder pardon werden hun de boeien om- .cslagenOch, och. wat moest ik lachen toen ik het zag! En ze hadden het met die verf. die over hun neus in den mond droop, ook al te kwaad. Ze konden onderweg geen woord zeggen. Eindelijk, toen ze op het politiebureau waren gekomen, vertelden ze in kleuren en geuren wat ik gedaan had. Maar alleen 'vergaten ze te -?'rgen. wat zij gedaan hadden. De hoofd agent, die altijd wel een helder inzicht had. zei: „Als Jan Rommelzak jullie zoo trakteert, zullen jullie ook wel wat op je kerfstok heb ben. Het is weer een echte streek van Jan en poets nu maar gaiiw je gezicht schoon bij de oomn. en maak dat je wegkomt." En net als oen hond. met den staart tusschen de beerien, dropen ze af.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6