RIJWIELBANDEN EN CONTINGENTEERINC. t Nieuwe Borden voor Rijwielpaden Bi] Pijnen HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 5 JANUARI 1933 Invloed van den val van het pond. De Nederlandsche rijwielbandenindustrie is door den val van het pond-sterling in ern stige mate getroffen. Er ontstond een afzet- stagnati'e van de continentale producten op de Engelsche markt, waardoor een over strooming van onze nlarkt met zijn rijwiel buitenbanden werd verwekt. De ontwikkeling van den invoer van rijwielbuitenbanden ont wikkelde zich als volgt; Invoer van rijwielbuitenbanden (in stuks) October 1930: 96 347 November 1930: 76.875 December 1930: 76.904 October 1931: 122.211 November 1931: 93.192 December 1931= 156.207 De export van dit product leed een belang rijk verlies in het voornaamste afzetgebied Groot-Brittannië. Aanvankelijk wist deze uit voer, niettegenstaande den val van het En gelsche betaalmiddel, stand te houden, maar het in December 1931 ingevoerde tarief werkte volkomen prohibitief, zoodat deze markt voorshands als verloren is te beschouwen. De achteruitgang van dezen uitvoer blijkt uit de navolgende cijfers. Uitvoer van rijwielbuitenbanden (in stuks). Januari 1931: 64.632 Februari 1931: 91.019 Maart 1931: 97.145 Januari 1932: 68.131 Februari 1932: 34.316 Maart 1932: 45.780 De gevolgen van deze situatie bleven niet Hit. Zoo werden o.m. niet minder dan 270 arbeiders in deze industrie ontslagen. Van regeeringszijde is daarna een onderzoek in gesteld. Daaruit blijkt, dat de productie van rijwielbinnen- en -buitenbanden in Neder land voor meer dan 90 procent in handen is van drie groote producenten. Over deze drie ondernemingen strekte het onderzoek zich uit, met de bedoeling de werking na het gaan van het K. B. van 24 Maart 1932, tot regeling van den invoer van banden. Het onderzoek wees uit, dat de bedrijvigheid in 1932 alles-, zins bevredigend was en de schommelingen' minder waren dan in 1931: Ook werd een enquête ingesteld naar de omzetten gedu rende de eerste acht maanden van 1931 en 1932. Gedurende die periode bedroeg de om zet aan binnenbanden in 1931 in totaal 1216 maal duizend stuks, in 1932 in totaal 1267 maal duizend stuks. De omzet aan buitenbanden bedroeg in hetzelfde tijdvak van 1931 en 1932 resp. 1966 en 1746 maal duizend stuks. De grootere afzet van binnenbanden in ons eigen land heeft het exportverlies in dit artikel ruimschoots gecompenseerd. Dit geldt even wel niet voor het belangrijkste artikel: bui tenbanden. waarvan de afzet zich in het bin nenland overigens geheel heeft kunnen hand haven. Het geleden exportverlies voor deze banden bedraagt ongeveer veertien procent van den omzet in dit artikel in 1931. Wat de prijsvorming betreft is een onderzoek inge steld naar de indexcijfers van de groothan dels-, kleinhandels- en consumentenprijzen voor een drietal cour-ante rijwielbanden. Stelt men den groothandelsprijs voor 1928 ot> 100. dan was deze voor 1920. 1930 en 1931 resp.: 88.75 en 62. In Januari' 1932 bedroeg deze 59 en in October 1932 zelfs 48. Wat den kleinhandelsprijs betreft, kan het volgende opgemerkt worden Bij een prijs ge lijk te stellen met 100 in 1928, bedroeg deze in 1929, 1930 en 1931 resp. 90, 75 en 60. In Janu ari 1932 liep deze een weinig op, tot 61: om in October 1932 te dalen tot 51. En tenslotte de consumentenprijs. Wanneer men dezen voor 1928 ook aanneemt op 100, dan bedroeg deze in 1929. 1930 en 1931 resp. 93, 82 en 71. In Januari' 1932 was deze andermaal 71 en in October 1932: 59. Gedurende de contingen- teeringsperiode heeft zich dus de prijsdaling voortgezet. MOLLERUS VOLKSZANG-AVOND IN HET CONCERTGEBOUW. AFDEELING HAARLEM OPGERICHT. Glundere gezichten, allemaal ïn de geheel uitverkochte tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw Woensdagavond. Het is een overweldigende indruk, al die glundere ge zichten te zien, die je alleen bij Volkszang vindt, zeide de voorzitter van het Hoofdbe stuur van de Ned. Vereeniging voor den Volkszang, de heer E. A. Kingma. Deze Vereeniging had een gemeenschap- pelijken zangavond georganiseerd onder de vaak geestige leiding van de volkszangleid ster uit Rotterdam M. C. GrimbergHuyser. Ze kon, uit den aard der zaak, slechts vluchtige aanwijzingen geven, waarop later in den familiekring verder gebouwd kon worden. Daarom zingt men ook maar één stem, want wat heeft men eraan, als men met de tweede stem van een lied thuiskomt? Er is gezongen, enthoustiast, frisch, luid. Door allemaal, want mevr. Grimberg weet haar „leerlingen" te boeien en mee te krij gen! Met een enkele aanduiding, met een enkel gebaar soms, haalt ze de foutjes'eruit, de fouten, die door iedereen in den lande gemaakt worden, de klassieke fouten, zou ik haast zeggen. Zij zorgt, dat het opgewekt blijft, en niet vervlakt of te getrokken wordt. Dat aan onze mooie, echte Nederlandsche liederen alle recht wedervaart. Want wij bezitten prachtige Hollandsche liederen! Daar werden o.a. ten gehoore de ode aan Holland. Holland, dierbaar land (Julius Röntgen). Nu vlagt er de Lente (J .C. Andreae). De Herder (C. Worp), Lente komt (Jos. de Klerk). Daar zongen ruim 25 vrou welijke leden der afd. Assen in Drentsch costuum Mijn Drenthe en 'k Wil zingen van Drenthe. Daar voerde de zaal onder de be zielende leiding van den heer K. Sixma uit Amsterdam liederen uit van de Klerk (de Vink) en De zingende Bard. Er traden nog vier Drentsche boeren op met het canon Drie ganzen, dat geestig werd voorgedragen zeer tot genoegen van de aanwezigen. Een boe renvrijage. met medewerking van de Drent sche boerinnen viel eveneens in den smaak. Gezamenlijk werden nog gezongen het aardige ambachtslaidje, en Moeke, daar staat een vrijer aan de deur. Het programma kon niet worden afgewerkt zoo veel andere dingen moest gedaan worden. De voorzitter van de afdeeling Assen. dr. IJ. Wielinga sprak eenïge woorden, de heer E. A. Kingma richtte zich tot de aanwezige, aan mevr. Grimberg en mevr. Bijlvan Slooten, de accompagnatrice werden bloemen aangeboden, de echtgenoote van Jos. de Klerk (die zelf nog op het podium ver scheen en het eerste couplet van zijn Lente komt zong) kreeg een Drentsche stoet, de secretaris der vereeniging, de heer J. F. Nijs- sen uit Assen sprak eno ja, de Drent sche boerinnen zongen nog Haarlem, wordt wakker! Want. zooals de heer Kingma zeide, het afdeelingsleven van Volkszang in Haar lem slaapt. En om Haarlem wakker te maken was de avond dan ook georganiseerd. Haarlem is ontwaakt, en er is dan ook een voorloopig bestuur gekozen voor een af deeling te dezer stede, waarin zitting hebben mej. C. C. Betzoldt. en de heeren Hazevoet en Nelissen. De eerste bijeenkomst zal worden gehouden op 8 Februari. Rest ons nog te vermelden, dat de nestor van Volkszang, de heer Van Dobben, aan wezig was. MOTORDIENST. Bij Kon. besluit zijn de vredesorganisatiën der Kon. Landmacht opnieuw vastgesteld. Hierdoor zijn een aantal onderofficieren van de wapens der infanterie en artillerie overcompleet gekomen, die in aanmerking komen oo 1 April 1933 den dienst te verlaten. In verband met het vorenstaande zal bij de Schoolcompagnie van den motordienst worden ontslagen de adjudant-onderoffïcier- aöminislrateur L. Muller. JUBILEA BIJ DE N. Z. H. T. M. IN 1933. EéN GOUDEN JUBILEUM. Van het te Haarlem gestationneerde per soneel der N.Z.H.T.M. zullen in 1933 zeven personen hun zilveren jubileum vieren. De heer A. F. Slebos, conducteur, op 5 Januari; ambachtsman le kl.. A. M. de Jong op 1 April: wagen voerder Kneepkens op 1 Mei; conducteur B. J. W. Koops op 1 Juni; conducteur K. Klomp op 17 Juni; ambachts man I S. Bruyn op 1 Juli en conducteur F. v. d. Landen op 1 September. Voor de eerste maal zal een lid van het uitgebreide pex-soneel over het geheele tram net der maatschappij, zijn 50-jarig dienst- jubileum bij de tram vieren en wel op 15 Oc tober a.s. Het betreft de conducteur T. van Lienden, ter standplaats Leiden. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: v. Mol, Groote Markt 6, bus erwtensoep; De Groot, Byzantiumstr. 52, handschoen; v. d. Boogaard. Leidscheplein 47, hondje; Blommaert, Gen. Bothastraat 7, lorgnet; Moorhoff, Kloosterstraat 62 rood. automistlenzen: Bijster, Dorreboomstraat 17, muts; Van Waard, Zuidpolderstraat 49, idem; Kelk. Roosveldstraat 48, portemon- naie; Schenkel, Jelgersmastraat 34. rijwiel- belastingplaatje; Cliteur. Bloemertsteeg 14, idem: v. Essen. J. Verhulstweg 34. Bloe- mendaal, idem; Gielis, Spionkopstraat 73. ring: Karman, Bakenessergracht 105 rood, jongens schoenen; Hunting. Lange Poellaan 42, wan delstok; Martin, Voltastraat 1, zakmes. NIEUWJAARSBIJEENKOMST DER BLAUWE WEEK-COMMISSIE. In het gebouw van den Protestantenbond hield de Blauwe Week-commisSie een Nieuw jaarsbijeenkomst. Medewerking werd verleend door het mu- ziekensemble „Hogenbirk" o.l.v. den heer Van der Stadt, en van het Haarl. Dubbel Onthou derskwartet o.l.v. mevrouw R. Hippe-Ten- deloo. De voorzitter, Ds. J. H. W. Dijkman open de de bijeenkomst, en sprak een propagan distisch woord voor de geheelonthouding. Het ensemble bracht o.a. ten gehoore Hein- zelmannchen's Wachtparade van K. Noack en het dubbel kwartet o.a. „Als de ziele luistert" van Joh. F. Keja. De heer C. E. van Eijkern sprak over het onderwerp: „Een daad in 1933". Het is moeilijk aldus spr., om medestrijders iets nieuws te zeggen. De gedachte om de menschheid van den drank te bevrijden is vooral een kwestie van het gemoed, en een levensvraag die den al cohol-bestrijder altijd beheerscht. De drankbestrijding in Nederland bestaat reeds 90 jaar, en veel is in dezen tijd reeds bereikt. De vereeniging is tot een belangrijk deel van de maatschappij geworden. Buitenlanders zijn vol bewondering over het werk dat in Nederland wordt verricht. Volgens spr. is het onvermijdelijk dat in het zoo verdeelde Nederland, ook vele ver schillende drankbestrijdingsvereenigingen bestaan, doch in wezen zijn zij allen gelijk. De drankbestrijding is een ideaal welks verwezenlijking wellicht pas veel later tot- stand zal komen, doch het werken er aan, kan den geheelonthouders voldoening schen ken. De vredesbeweging staat in zeer nauw ver band met het alcoholvraagstuk. Wanneer de menschheid vrede in het hart had, zou ook de drankbestrijding er bij zijn gebaat. ..We staan op den drempel van een nieu wen tijd: er zijn twee mogelijkheden slagen, of niet slagen De heer van Eijkern besloot zijn rede met een enthousiaste opwekking voor de drank bestrijding. Bij een weg, waarlangs een goed rijwielpad voorkomt, en waar daarom de rijweg voor rij wielen verboden is, plaatst men het halfronde verbodsbord (rood van kleur) terwijl boven- bekende bordjes Rg. 1. Oude Io«t,nd. dien het rijwielpad met de aangeduid wordt (zie fig. 1.) Vanaf 1 Januari 1933 wordt deze toestand anders aangeduid (zie fig. 2): bij den rijweg wordt geen bord meer geplaatst en alléén bij het rijwielpad komt een rond blauw bord te staan met een witte fiets erop. Dat beteekent: „Gij, wielrijders, zijt verplicht op dit pad te rijden, de rijweg is voor U onveilig en bovendien verboden." De aanduidingen van fig. 1 blijven geldig. Nadere inlichtingen verschaft zoo noodig de A.N.W.B. - Toe ristenbond voor N ederland, Den Haag, Parkstraat 18-20; Am- sterdam, Kei- zersgracht 588-590 Flg. 2. Niauw* lootUnd. OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE WANDELSPORT. Een enthousiaste bewonderaar van de wan delsport beklaagt er zich in een ons toege zonden stuk over, dat er zooveel verdeeld heid heerscht onder dc Haarlemsche wandel sportliefhebbers. Telkens wordt er een nieuwe vereeniging met een paar leden opgericht. Hij zou het in het belang van onze stad (die op sportgebied zulk een mooien naam heeft) vinden als alle wandelaars zich aan één of hoogstens twee vereenigingen aansloten. DE RING VAN DEN HERTOG". Het Nederlandsch Kindertooneel geeft Zon dagmiddag 8 Januari de derde voorstelling van „de ring van den Hertog", kinderope rette in 4 bedrijven, door onze stadgenoo- ten G. H. Cannegieter en Marinus Adam. De regie is in handen van Theo Bouw meester. PERSONALIA Onze stadgenoot A. A. B. Wijsman Jr. is ge slaagd voor het examen Duitsche Handels correspondentie Mercurius te Amsterdam. Voor den Politierechter. LASTIGE STEUNTREKKERS. Er stond een man terecht, die den direc teur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Velsen had uitgescholden en een juffrouw, die het gemeentehuis aldaar niet uit- wou en een veldwachter had gebeten en uitgeschol den. Er zijn altijd menschen, die denken, dat als zij aan het kantoor van M. H. komen om geld te vragen, de betrokken ambtenaar uit een groote pot met rijksdaalders kan grijpen zoodat ze een weigering beschouwen als een persoonlijk feit. Nu mag het waar zijn, dat het hoogst el lendig is, ale je kinderen klagen over hon ger, wat bij den man en de vrouw beiden het geval geweest zou zijn. maar dat is nog geen reden om tegen ambtenaren van Huln- betoon en tegen veldwachters op te vliegen, want die zijn er tenslotte om hun voorschrif ten op te volgen, 't Mooiste was eigenlijk, dat de man Zaterdags verzuimd had veer tien gulden van de werkverschaffing te halen en nu Maandags daarop kwam klagen, dat hij geen geld had. Toen hij thuis kwam na die scheldpartij was het geld daar gebracht en nu riep hij natuurlijk triomfantelijk. Zie je wel, als je maar gaat opspelen, dan Krijg je het direct en hij verbeeldde zich, dat hij meteen steun had gekregen. We willen dit even rechtzetten, omdat ei anrers navolgers mochten komen, wat de functies aan Hulpbetoon niet tot de meest begeerde zou maken, De bijtster kreeg 14 da gen voorwaardelijk! wat ze goed vond, de schelder 8 dagen, maar deze had bezwaar tegen een proeftijd van drie jaar. 't Is ook een heele tijd om je mond te houden. DE VERDUISTERDE AUTO. Een man, oud legionnair, die al een groot aantal vonnissen zoo hier als in het buitenland, had gehad, stond terecht, omdat hij een auto. dien hij voor iemand moest ver- koopen voor minstens f 125. voor f 42.50 had verkocht en dit geld niet had afgedragen. Hij werd vrijgesproken, omdat hem ver duistering van geld was ten laste gelegd en de rechter oordeelde dat niet het geld, maai de auto was verduisterd. DIERENMISHANDELING. Een schillenboer uit Haarlemmermeer was op 3 October voor mishandeling van zijn paard veroordeeld tot 10 dagen voorwaar delijk en op 11 October mishandelde hij het dier weer. door het tegen den bek te schop pen. De rechter vond dit ergelijk. maar wil een reclasseeringsrapport afwachten, omdat de vader van verdachte meedeelde, dat zijn zoon een zenuwlijder was en beloofde te -ui len zorgen dat deze niet meer met het paard uitgezonden zou worden. DE EERSTE HAARLEMSCHE JAARBEURS. Zooals wij gemeld hebben wordt van 16 tot en met 23 Mei van dit jaar. onder de auspi ciën van de afdeeling Haarlem der Ned. Ver eeniging van Huisvrouwen in het Gem. Con certgebouw de Eerste Haarlemsche Jaar beurs gehouden. Deze Jaarbeurs zal zoo uitgebreid mogelijk worden gemaakt, door fabrikanten en im porteurs van alle genots en verbruiksartike- len toe te laten. De toegangsprijs is laag gesteld. Leden oer Vereeniging van Huisvrouwen met haar in troduces en winkeliers hebben vrijen toe gang. Op de jaarbeurs mag ook verkocht worden, behoudens toestemming van B. en W. OPSPORING VERZOCHT. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons plaatsing van het volgende: De brigade-commandant der Koninklijke Marechaussee te Axel verzoekt opsporing, aanhouding en voorgeleiding van Henri Elisa Keyser, geb. te Amsterdam 14 Februari 1898, wonende te 's-Gravenhage, Hazelaarstraat 16. Bedoelde persoon is ontslagen vertegen woordiger van de N.V. Molijn en Co., te Rot terdam, geeft zich nog uit als vertegenwoor diger van die naamlooze vennootschap en tracht bij de klanten, die hij voorheen als vertegenwoordiger dier naamlooze vennoot schap bezocht, de nog loopende rekeningen te innen of wel hij discht een verhaal op. dat hij een ongeluk heeft gehad met zijn auto en dringt, dan tot betaling der rekenin gen aan, of wel hem geld te leenen. Namens de politie uit Marienbaum (Nieder- rhein), verzoekt de C, v. P. te Nijmegen op sporing van den Duitscher Heinrich Jordans, geb. 23 Mei 1905, landbouwer, wonende te Marienbaum, die sedert 20 Dec. 1932 uit zijn woonplaats wordt vermist en van wien ver moed wordt, dat hem een ongeluk is overko men, aangezien hij in den laatsten tijd blij ken gaf van zwaarmoedigheid. Signalement: lang 1.75 M. slank postuur, zwartbruin haar, links gescheiden, glad aan gezicht, doch sterke baardgroei gebrand gelaat, bruine oogen. goede tanden, ruwe handen, gekleed met bruinen slappen hoed. zwarten ouden loden mantel, grauwzwarte broek, tricot onderbroek, wit hemd met groe nen sportkraag en handschoenen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. LUXE: BAKKE-RIJErN TE-L.137K,-10876-11635-iai55 INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantiooordel\jk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven DE TRAM HAARLEM—LEIDEN. Geachte redactie, Nu de nieuwe lijn in gebruik is genomen, wat een groote verbetering is, daar men te Heemstede niet meer behoeft over te stappen, vraag ik me af. waarom de tram niet door rijdt naar het Soendaplein, daar in Haarlem (N.) toch ook een volkrijke buurt is en vele menschen van daar naar Leiden en de dor pen tusschen Haarlem en Leiden gaan. Nu is men toch nog verplicht, over te slappen vr te voet te gaan naar het station. Hetzelfde bezwaar geldt natuurlijk voor de reizigers uit de richting Leiden. Ik hoop dat de tramdirectic dit euvel zal veranderen. Nu nog de tramhalte te Bennebroek. Die is gelegen tusschen de huizen en het is er zoo donker, dat je bij avond niet kan zien waar je moet wezen. Verder is daar een soort per ron, dat aan den eenen kant van de rails 20 c.M. hoog is en aan den anderen kant wel 60 c.M, Er zijn daar al verschillende menschen gevallen, die misstapten. Er moet daar hoog- noodig een hek komen en licht. Verleden week is er iemand zóó gevallen dat ze wegge dragen moest worden. Met dank voor de plaatsing, C. F. v. d. KLASHORST. Gen. dc Wetstraat 46, Haarlem (N.) 3 Januari 1933, DE OUDEJAARSAVOND IN DE GEVANGENIS. Niet, zooals ons medegedeeld was. het Doopsgezind, maar het Remonstrantsch Zang koor, heeft op Oudejaarsavond de uitstekend geslaagde uitvoering in dc gevangenis ge geven. R.K. HARMONIE „UTILE DULCI". Ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan heeft de R.K. Harmonie „Utile Dulci", di recteur de heer A. C. Jutjcns. een groot na tionaal solistenconcours georganiseerd. te houden op 7, 8 en 15 Januari a.s. in het ge bouw der St. Joseph Gezellen Vereeniging, in de Jansstraat. Er is voor deze gelegenheid een officieele feestgids uitgegeven en een eere-comité ge vormd. waarvan Deken Sondaal het eere- voorzitterschap heeft aanvaard. De jury bestaat uit de heer M. C. van den Roovaart en Jos. Dc Klerk, toonkunstenaars onderscheidenlijk te Amsterdam en Haar lem. Tal van prijzen zijn voor dit concours be schikbaar gesteld, o.m. eereprijzen voor solisten en voor combinaties. Op Zaterdagmiddag 7 Januari a.s. zal het bestuur receptie houden in het gebouw der St. Joseph Gezellen Vereeniging. ST. RAPHAëL. Woensdagavond hield dc afd. Haarlem I i Spoor) van ..St. Raphael" een algemeenc ledenvergadering in gebouw St. Bavo. onder leiding van den tweeden voorzitter de heer Spuring. In de vacature H. v. Emmerik Vakgroep I) werd bij enkele candidaatstelling gekozen de heer Boon. Hel ligt in de bedoeling van van het hoofdbestuur van St. Raphael een monument te stichten ter gedachtenis aan Mgr. Mutsaers en pastoor Donders. Dit zal geplaatst worden in het Mr. Mutsaersoord te Venlo. De kosten zullen bestreden worden door vrijwillige bijdragen der leden. De pen ningmeester de lieer Veltman deelde meo- dat de opbrengst der inzameling onder de leden der afdeeling, voor een Kerstgave aai* de werkloozen. heeft opgebracht f 200. De heeren Tervoert en Veltman brachten verslagen uit van de Raad van Afgevaardig den en de gecombineerde besturenvergade* ring in Den Haag. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. en vele ongesteldheden, zullen U ?lc hier genoemde genezende en pijnstillende Mijnhardt's Poeders spoedig helpen: Mijnhardt's Hoofdpijn poeders Kiespij npoeders Vcvkoud- lieidspoedcrs Hoestpoeders - Rheu- matiekpoeders Maagpocders Pijn stillende poeders. Vraag Mijnhardt's Poe ders en zie toe dat de naam Milnhr-.rdt op doos en poeders voorkomt. Prijs per poeder 8 ct .en per doos 45 ct. Verkrijg baar bij Uw Drogist. DE VLIEGTOCHT VAN DER LEEUW. Het echtpaar van der Leeuw vertrok Woens dag om 6.15 pl t. van Juba en arriveerde om 12.15 pl. t. te Malakal. Onderweg had men met sterke tegenwinden te kampen. M. VAN DER HOUT f Woensdagmiddag is in den ouderdom van 48 jaar na een langdurige ongesteldheid over leden de heer M. van der Hout, in leven lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland voor den Vrijheidsbond, voorzitter van de Vereeniging Veiling Honselaarsdiik en secre taris-penningmeester van den Bond „West- land". In tuinbouwkringen genoot de heer van der Hout groot aanzien. DIRECTEUR VAN HYPOTHEEKBANK VERVOLGD. Naar wij uit Amsterdam vernemen heeft het Gerechtshof te Leeuwarden den Officier van Justitie te Winschoten verzocht tegen den vroegeren directeur van de Drentsch- Veenkolonialc Westerwoldscho Hypotheek bank vroeger te Stadskanaal thans in liqui datie te Groningen een strafvervolging in te stellen. Reeds in 1929 was een strafvervolging over wogen welke later geen voortgang heeft ge vonden. Een commissie van aandeelhouders der bank heeft eerst den Officier van Justi tie te Winschoten en daarna den Procureur- Generaal bij het Gerechtshof te Leeuwarden verzocht tot. vervolging over te gaan. Nadat de Procureur-Generaal dit verzoek had af gewezen. heeft de commissie zich tot het Gerechtshof gewend, dat thans heeft, beslist dat er voldoende termen aanwezig zyn. voor een strafvervolging tegen den vroegeren di recteur. NAARDEN KRIJGT EEN NIEUW ZWEMBAD. Naar de Tel. verneemt zijn de R.K. en neu trale raadsfracties die de meerderheid heb ben te Naarden het er over eens, dat er een gemengd zwembad gesticht kan worden, echter met gescheiden zonnebad, zoodat de tot standkoming verzekerd zou zijn. De anti revolutionairen zullen zich verzetten zoowel tegen het gemengd zwemmen als het zwem men op Zondag. VEERTIENJARIGE KNAPEN PLUNDEREN EEN WAPENHANDEL ESSEN. 3 Jan. (V.D.) Een bijna ongeloof lijk voorval heeft zich vanmiddag afgespeeld in een wapenhandel in de Chausscestrasse te Essen. Vijf jongens van ongeveer 14 jaar kwamen een wapenhandel, die op ongeveer 30 M. afstand van het Raadhuis, waarin een politieposthuis is gevestigd, ligt. binnen en vroegen do winkeljuffrouw om kniebeschcr- mers terwijl de verkoopster, die alleen in den winkel was. het gevraagde opzocht, lichtten de jongens een glasplaat van een vitrine en namen eenige revolvers eruit. De verkoop ster trachtte bij de deur de jongens tegen te houden, doch zij werd neergeslagen en mis handeld. Op straat zette de worsteling zich voort en zij wist een der jongens een gestolen revolver te ontrukken. Voorbijgangers die de juffrouw handgemeen zagen met dc knapen trokken voor de laatsten partij. De politie was echter spoedig ter plaatse en ar resteerde een der jongens, terwijl zijn vriend jes wisten te ontkomen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7