Historische vrouwenfiguren. REISBRIEVEN UIT RUSLAND. BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD Van alles en nog wat. ZATERDAG 7 JANUAR11933 Een figuur als die van Jacoba van Beieren zou misschien een stuk of wat der ai te radiicaüe feministen van tegenwoordig tot nadenken kunnen brengen omtrent bet feit of gelijke rechten en geflijke plichten voor man en voor vrouw nu wel zoo bevorderlijk zouden zijn voor het geiuk van de vrouw in het algemeen de uitzonderingen die de regel bevestigen, natuurlijk daargelaten. Jacoba van Beieren was een vrouw, wie het leven van een man op .de schouders gelegd werd en ze stierf eraan volkomen ge broken op haar zes en dertigste jaar. Het excuus da: ze dan ook voor de rol die het leven haar te spelen gaf. bij uitstek onge schikt was. kan onmogelijk worden aange voerd: ze wordt beschreven als volgt: „belle gaxllarde. gaye fort, vigoureuse de corps", of tewel een knappe, vroolijke intelligente vrouw, sterk van geest, sterk van lichaam- En dus het type van de mensch, die als het moet bergen velvetten kan. Bergen verzet heeft ze dan ook inderdaad, en als men haar levensgeschiedenis nagaat, dan is het met schrik en medelijden, dat weer ziet, hoe jong ze al met dat bergen verzetten moest be ginnen en hoe haar in haar leven vrijwel stelselmatig alles tegen liep, hoewel ze steeds weer met ongelooflijke energie en optimisme opnieuw begon en de zaken aanpakte met haar kleine stevige handen. Maar toen ze eindelijk had, wat ze bijna twintig jaar lang gezocht had: een beetje persoonlijk geluk en wat rust, die ze bovendien ook nog niet kreeg na er vrijwel alles voor opgegeven te hebben, duurde het niet lang. of ze klapt: in elkaar als een riet, dat allang een knak heef: gekregen, maar al zijn energie ver bruikt heeft met zich desondanks ophouden in «dein stormwind en in de erop volgende periode van stilte plotseling en schijnbaar zonder oorzaak zich gewonnen geeft. Jacoba van Beieren, geboren in 1400 als «eenige dodhteh vaai Willem IV en Mar- garetha van Bourgondië. kreeg als toekomstig opvolgster van haar vader den titel van Jonlkvrouwe of Dochter van Holland", en haar leven speelde zich af in het toenmalige Holland van de Heefcsche en Kabeljauwsche twisten die het land verscheurden en aan leiding gaven tot een oneindig aantal in triges, die natuurlijk voor verreweg hel grootste deel draaiden om de toekomstige vorstin, wier opvolging, daar het niet vast stond of Holland wel een spilleleen was. bo- vendien, toch al op iet of wat onvaste -voeten stond. In haar onzekere en bijna hachelijke positie is zij bijna voortdurend d? speelbal geweest van tegenstrijdige politieke stroo mingen. waarvoor hier de plaats ontbreekt om ze behoorlijk uit elkaar te rafelen, zoodat het niet anders kan of ze moeten bijna volkomen terzijde worden gelaten om genoeg plaats over te laten voor Jacoba's particu liere leven. Hoewel dit natuurlijk ook weel een ongerijmdheid is, aangezien het parti culiere en het uiterlijke léven van een vorstendochter, die een rol te spelen heeft in de geschiedenis onmogelijk volkomen te scheiden zijn. Het eerste oogmerk van haar vader, die een goed hart en waarschijnlijk te weinig nuchter verstand bezat hetgeen hem dan ook later duur te staan zou komen, was om zijn vermoedelijke erfgename een goed huwelijk te laten doen en bovendien één, dat haar steun zou kunnen geven: op haar zesde jaar werd Jocoba verloofd met den toenmaiigen tweeden zoon van den krankzinnigen Karei VI van Frankrijk en Isabella van Beieren- Jan van Touraine. De bruidegom was negen jaar oud en de opvoeding van het paar kinderen werd opgedragen aan de vader der bruid, Willem IV, die ben meenam naar Holland, en hen daar deed onderwijzen in de diverse dingen, die vorstenzonen en vorsten dochters van noode hebben. Willem IV hield er een niet ongerechtvaardigd wantrouwen jegens het intrigeerende Fransche hof op na en toen in 1417 de kroonprins Louis st-ierf. naar zeer groote waarschijnlijkheid vergif tigd door zijn moeder, die met- leede oogen had aangezien dat haar zoon onder Bourgon dische invloeden raakte, én dus het jonge kroonprinselijk paar, Jan van Touraine en Jacoba van Bei a ren naar Parijs werd ont boden. beging hij, in. zijn weerzin, de bijna belachelijke fout. dit- te weigeren. Hij aan vaardde wel den tocht met hen, maar, ter wijl hij zelf naar Parijs ging, liet hij hen aohter t Compiègne. Op het laatste oogenblik gewaarschuwd door een bevriend edelman omtrent plannen om hem te ver moorden, vluchtte hij terug en vond in Compiègne. waai- intussohen al groote fees ten ter eere van den toekomstigen koning en zijn jonge gemalin aangericht waren, ook dezen dauphin, zoo weinig weken na den anderen, gestorven, vermoord alweer waar- schijlijk vergiftigd door zijn niets ontziende moeder, die ook de gang van zaken met dezen in Holland opgevoeden zoon niet beviel. Verbitterd keert Willem met vrouw en dochter terug naar zijn land, en zoekt daar wat hij in het buitenland niet heeft kunnen vinden: een goeden man voor zijn eenigen dochter, die straks alleen zal staan in een wereld vol intriges en moeilijkheden. „Hadde ik mijn wensch. dat gaf ik haar aan den jonker van Arkel". zegt hij nu: maar in 1412 heeft hij de Arkels tot zijn onverzoenlijke vijanden gemaakt door hun stamburcht te laten sloopen en den ouden Jan van Arkel te laten opsluiten in den kelder van het kasteel van zijn grootsten vijand. Er blijft niet veel anders over dan haar te verloven met den veel jongeren Jan van Brabant, die bovendien, zoo jong als hij is al een leven achter den rug heeft, dat her- gemaakt heeft tot een gedegeneveerden laffen, egoïsten nietsnut. B' 'na dadelijk n; het tot stand komen der verloving sterft dr vader aan de gevolgen van een hondenbeet en Jacoba. 17 jaar oud, staat alleen te midden van de onmiddellijk hoog oplaaiende Hoek- sche cn Kabeljauwsche twisten, waarin zij tenslotte zegeviert en de jonge Willem van Jacoba van Beieren. Arkel het onderspit delft. De woorden, die ze sprak, toen zij op haar triomfantelijken in tocht in Dordrecht zijn baar tegen kwam. bewijzen overigens wel hoe tegenstrijdig het uiterlijke cn het innerlijke leven van een vorstendochter nolens volens kan zijn: „Wee mij! Ik heb gewonnen en toch verloren!" Arme zeventienjarige Jacoba, die tegenwoor dig niet meer dan een bakvisch zou zijn! Brabant moet voortgang vinden en de moei lijkheden, die er nog beletselen voor zijn, uit den weg geruimd. Immers, Jan van Brabant is op tweeërlei wijze aan haar verwant en dus is "s Pausen toestemming noodig. De Paus wil die toestemming wel geven, maar weigert hem onder invloed van Keizer Sigis- mund van Duitschland. die Jacoba's recht van opvolging niet erkent en den Markgraaf van de Palls met Holland beleenen wil; tegen strijdige brieven volgen elkaar op, het duurt van December 1417 tot Maart 1418. Tenslotte zetten zij door, het huwelijk wordt gesloten en afgekondigd; vlak erna komt een brief van den Paus aan, die de al eens eerder gegeven dispensatie weer weigert en met ernstige straffen dreigt. Het loopt met een sisser af en Jacoba kan eindelijk eens trachten in een gelukkig huwelijksleven wat rust en vrede te vinden. Gelukkig huwelijksleven inderdaad! Jan van Brabant maakt haar het leven stelsel matig onmogelijk en aan het hof ontstaan weldra elkaar steeds bestokende partijen: de vrienden van Jacoba versus de vrienden van haar echtgenoot. Het slot is, dat Jan al Jacoba's Hollandsche edelen en hofdames ontslaat en er haar Brabantsche voor in de plaats geeft «onder anderen Laurette, vrouw van ridder Everard 't Serclaes, met wie hij sinds lang een verhouding heeft) en met plannen rond loopt om Jacoba heelemaal van het hof te verjagen. Daar haar Hol landsche aanhangers haar ondanks hun ont slag trouw blijven, en Jacoba hun ontslag ook niet aanvaardt, gaat Jan er zelfs toe over om haar en hun voedsel te onthouden, zoodat Jacoba tenslotte in verontwaardiging het paleis te Brussel verlaat en zich vestigt in Quesnay in Henegouwen. Niemand zal het haar kwalijk nemen, dat zij zich in dit oogen blik vastklampt aan een stroohalm en zich afvraagt, of dit afschuwelijke, onteerende huwelijk soms toch niet rechtmatig gesloten was, soms ongeldig verklaard kon worden En bovendien beseffe men wel. dat zij pas twintig was. Te meer, waar op dat oogenblik één der broers van den koning van Engeland, hertog Humphrey van Goucester, een begeerig oog op de jonge, knappe vorstin met haar rijke erflanden laat vallen, en ook Jacoba wel moet beseffen, dat de hand van den krachtigen der tig jarigen prins lang niet ongeschikt zou zijn om orde te scheppen in den chaos, die in haar land heerscht. Ondernemend als steeds steekt zij zich in man's kleeren, reist door Frankrijk naar Calais, vanwaar zij den volgenden dag oversteekt naar Dover. Het duurt niet lang, of zij verklaart haar huwe lijk met Jan van Brabant onwettig en ver looft zich met Humphrey, tot groote ontzet ting van Jan van Brabant en Filips van Bour gondië, die zich door een dergelijke vermaag- schapping van Jacoba met het machtige Engeland niet ten onrechte bedreigd zien. Een vol jaar blijft zij in Engeland, wint er vele harten, houdt er Henry V's zoon ten doop, en op den 22en October 1422 wordt haar huwelijk met Hunphrey gesloten, waar mede zij Engelsche burgerrecht verkrijgt. Dit derde huwelijk van haar, op haar twee en twintigste jaar is wel van beide zijden een huwelijk uit liefde geweest, al bleek later dat haar ridderlijke gemaal toch niet heelemaal de „chevalier sans peur et sans reproche" was, die zij van hem gemaakt had. Henry V stierf, toen de kroonprins nog geen acht maanden oud was, zoodat Humphrey tegelijkertijd het regentschap in Engeland en het beheer van Jacoba's erflanden zou moeten waarnemen, dat op zichzelf al groote moeilijkheden zou opleveren, daar, hoewel de paus Jacoba's huwelijk met Humphrey als wettig erkend heeft, zoowel de keizer en Filips van Bourgondië als natuurlijk Jan van Brabant alles in het werk stellen om hen tegen te werken. Het lot helpt daarbij een handje: als Jacoba in Henegouwen is en hem smeekenden brief op smeekenden brief zendt om hem te vragen ook over te komen en haar te helpen, verliest Humphrey zijn hart aan één van zijn vrouw's hofdames, en haar eigen wapen tegen haar keerende, ver klaart hij zijn huwelijk met Jacoba ongeldig op grond van haar getrouwd-zijn met Jan van Brabant en treedt in het huwelijk met Eleonore Cobham. Dat is in 1425. Drie jaar lang nog houdt Jacoba in Hol land den strijd tegen den machtigen Filips van Bougondië vol, in 1428 moet zij eindelijk zwichten voor haar vijanden en in Gouda teekent zij de eerste acte van afstand. De officieele volgt in Delft. Filips van Bourgondië wordt ruwaard en erfgenaam van haar landen. Jacoba moet be loven niet te huwen zonder toestemming van den hertog, haar moeder en de Staten van haar gewesten. Zij vestigt zich eerst te Goes vervolgens in 's Gravenhage. waar de stad houder van Holland en Zeeland baar met allen eerbied behandelt en zijn vriendschap voor de gevallen vorstin zelfs zoover drijft, dat hij haar rentmeester buiten haar weten van geld voorziet, om de leemten in Jacoba's slecht gevulden geldkist aan te vullen. Het kan in allen gevallen niet lang duren of, moe en vernederd als ze is, dc ridderlijke vriend schap van Frank van Borselen moet voor haar meer glans hebben dan die van all' sterren aan den hemel bij elkaar. Zij beant -.voordt zijn vriendschap, steeds meer worde- ze samen gezien en weldra wordt gefluiste: van een geheim huwelijk, in October van he: jaar 1432 gesloten in de kapel op het Bin nenhof in Den Haag. De vermoedens worden weldra zekerheid; Filips. die in Gent is, wordt spoedig op de hoogte gebracht. Van Borselen krijgt bericht dat zijn meester in aantocht is. en begrijpende, dat er onraad is, zendt hij zijn vrouw naar Tellingen en wordt zelf ge vangen genomen cn in de kerkers van het slot van zijn vriend. Hugo de Lanoi. Heer van Rupelmonde geworpen. Jacoba. in wie de oude energie ontwaakt, trekt hem met klein gevolg stil achterna; als Filips ook haar wil arres teeren blijkt zij gevlogen te zijn en in zijn woede beveelt hij den Heer van Rupelmonde. van Borselen te doen onthoofden. De Lanoi brengt allen in den waan, daaraan gehoor zaamd te hebben, vertrekt naar den Haag en bekent den reeds spijt hebbenden Filips zijn ongehoorzaamheid. Het bijna sprookjesach tige happy end na zooveel tegenslag volgt: Jacoba doet afstand van al haar titels, be houdens die van gravin van Oostervant, en trekt zich met haar man, in wiens plaats De Lanoi stadhouder van Holland en Zee land "wordt, terug op het kasteel St. Maartens dijk in Tholen, waar het huwelijksfeest eerst openlijk over gevierd wordt. Op den {fasten October 1436 sterft Jacoba en Van Borselen. die de gelofte af had gelegd van niet meer te zullen trouwen, leefde tot 1470 en werd niet naast haar in de kapel op het Binnenhof, maar in St. Maartensdijk be graven. WILLY VAN DER TAK. VAN BEROEMDE SCHILDERS. Toen Holbein, in dienst van Hendrik Vril van Engeland, aan een schilderij werkte, dat hem zeer in geestdrift bracht, liet zich een lord bij hem aandienen. Holbein liet hem door een bediende weten, dat het bezoek van den adellijken heer hem een anderen keer aangenamer zou zijn. Toen de lord evenwel hoorde, dat de schilder thuis was. drong hij ten slotte tot Holbein's atelier door. Dat er gerde dezen zoodanig, dat hij na een korte woordenwisseling, den lord eenvoudig van de trappen gooide. De zeer beleedigde edelman bracht de zaak voor den koning en eischte voldoening, daar een man als hij zich niet behoefde te laten welgevallen door een of anderen brutalen schilder de deur uitgegooid te worden. „Mijn waarde heer", zoo ant woordde de koning hem. ..ik kan een dozijn lieden van de straat halen en ze tot lord maken, maar uit een dozijn lords niet een enkelen Holbein". Rubens deed een wandeling. Deze gelegen heid wilden eenige leerlingen van hem be nutten om achter het geheim van zijn schil derstechniek en zijn manier van werken te komen. Ze slopen dus het atelier binnen. Bij het doorsnuffelen van de werkplaats van den kunstenaar viel een der leerlingen zoo onge lukkig op een half voltooid werk van den meester, dat de arm van Magdalena en de kin van Maria, waarmee de schilder kort te voren bezig was geweest, werden uitgeveegd. Nu laad je de poppen aan het dansen. Men beraadslaagde wat te doen. tot men het ein delijk aan een der leerlingen toevertrouw de het werk weer in orde te maken. Den vol genden dag bekeek Rubens in tegenwoordig heid van zijn-leerlingen het schilderij en kwam tot het resultaat: „de arm en het hoofd zijn niet het slechtste van wat ik heb ge maakt". De leerling, die het zoo knap had klaarge speeld was Antonie van Dijk. O, O. dat yo, yo! Om in een dringende behoefte" te voor zien werd in Berlijn de Duitsche Rijksbond van yo-yo-spelers opgericht. Russisch televisiestation. Het instituut voor radio te Leningrad is gereedgekomen met de uitrusting van .-en televisiestation, systeem Nepkor. De geno men proeven moeten bevredigende resultaten hebben gehad. Millioenen-aanzoeken. Een 92-jarige weduwe in een Lotharingsch dorp erfde 420 millioen francs en ontving daarna niet minder dan 354 huwelijksaan zoeken, waarvan zij er zoowaar ook een aan nam De vasthoudende hand. Autogram-verzamclaars zeggen, dat ze de grootste moeite hebben met het verkrijgen van handteekeningen en eigenhandig ge schreven stukken van den Paus. Mussolini, Charles Lindbergh en Greta Garbo. Geparfumeerde auto's. In Amerika, waar men zeer gesteld is op reukjes, beloopt de omzet in parfumerieën, badzouten en alle soorten reukwaters het bedrag van een kleine 60 millioen gulden. Verschillende verkoopers (autohandelaren bijv.) besprenkelen hun artikelen, die er voor geschikt zijn, met odeur om de dames uit hun cliëntèle aan te trekken. Dokters in het verkeer. De artsen in Berlijn mogen nu een extra licht aan hun auto's meevoeren. Het stelt een rood kruis voor op een groenen achtergrond en mag alleen gebruikt worden in de noodza kelijkste gevallen. Do politie verleent aan alle medewerking om deze wagens zoo spoedig mogelijk door hef verkeer te leiden. Dc eerste sigaretten winkel. De eerste winkel van sigaretten werd in Londen 70 jaar geleden geopend. Tegenwoor dig worden meer dan 160.000 millioen siga retten per jaar gerookt! Minder vreemdelingen. Frankrijk heeft veel toeristen verloren. Voor den oorlog bedroeg het aantal vreemde bezoekers van Frankrijk 3 millioen per jaar die ongeveer 90 millioen gulden uitgaven. Verleden jaar was dit aantal al gehalveerd en dit jaar is het teruggeloopen tot ongeveer een half millioen. Baby-verwisseling. Teneinde verwisselingen te voorkomen worden thans van de in Italiaansche hospi talen pasgeboren kinderen, vingerafdrukken gemaakt. MOSKOU. De tram in Moskou en een demonstratie. Wie in Rusland reist met een gezelschap heeft geen zorgen. Maar wie alleen komt te staan en dan in de derde categorie reist wordt door sommige beambten van de Intou- rist beschouwd als een lastpost die maar eens wat extra betalen moet of langs den kortsten weg te verdwijnen heeft. Zoo stelde men mij in Kiew voor de keuze 18 dollar te betalen voor de route KiewMos kou. of regelrecht naar Warschau te reizen. Nu had ik Moskou op de heenreis nog niet gezien, daar ik later dan het gezelschap en enkele uren vóór het vertrek naar Charkov aangekomen was. Er stonden trouwens nog eigendommen van mij in het „Novaia Mos- kovskaia Otel" en aangezien het aantal da gen, waarvoor ik betaald had. nog niet ver streken was, meende ik recht te hebben op voortzetting van de reis volgens het gewone tarief volgens de derde categorie, n.l. 12.50 per dag waar alles bij inbegrepen was. Hoe ik ook protesteerde, de 18 dollar 45!) moest ik betalen voor mijn kaartje naar Moskou. In mijn kwaadheid vergat ik aan mijn pas poort te denken, dat men gewoon is in te nemen en vergeten had mij terug te geven. Ik had bovendien dysenterie van het leiding water uit Jalta en de koude stond mij min der aan, na drie weken in een tropische hitte geweest te zijn. De treinreis was wel merkwaardig. In mijn coupé zat een gepensionneerde onderwijzeres i pensioen 40 Roebel per maand, met een koopkracht van 5). die een boeren meisje van 18 jaar lezen leerde uit een boek. Tel kens hoorde ik haar zeggen dat ze de woor den een Russische uitspraak moest geven in plaats van Ukrainisch. Deze talen lijken wel veel op elkaar maar er zijn toch vrij wat ver schillen. Interessant was het hoe iedere passagier trachtte te koopen ondex-weg van de boeren en de boerinnep. die naar de stations toege stroomd waren. Een bos uien kostte 10 Roe bel ite vergelijken met 1.25) en toen ik een Intourist-Gidse. die mij in Odessa geholpen had. hielp met het dragen van bossen uien vroeg ieder mij wat ik ervoor betaald had en ik werd flink benijd om mijn vermeend eigendom dat in Moskou veel duurder was en den geheelen winter misschien niet te krij gen zou zyn. Verder waren er gebraden kip pen. eieren, flesschen melk. appels, tomaten, watermeloenen en alles werd verhandeld tegen prijzen die zeer hoog waren, zelfs al rekenen we de papieren roebel op 1 10 van de goudwaarde. Alles een gevolg van het sy steem dat groothandel uitsluitend in handen is van de overheid, die onvoldoende prijzen betaalt waarvoor de boeren zich niet druk believen te maken. Maar de kleine partijtjes, die de kolchos- niki op hun eigen terreintje mogen telen, en het beetje melk dat de ééne koe geeft die ze hebben mogen mag op markten en stations verkocht worden en ze vragen prijzen naar verhouding van de hooge prijzen van klee ren. schoenen en fabrieksartikelen. waarvan de fabricatie zoo duur is door de slechte orga nisatie. onvoldoende bedrevenheid cn onge- regelden aanvoer van grondstoffen. De reis duurde van li uur 's ochtends tot denzelfden tijd van den volgenden dag. De trein reed in geregeld tempo doch niet snel ler dan 5060 KM. per uur. In het. begin reden we meest door bouwland, waarvan de zonnebloemen in het einde van den bloei wa ren. Toen het licht werd waren we de Ukrai ne uit en in het gebied van de bosschen be staande uit grove dennen met sparren ex- door. In Moskou kwam pas een auto van de Intourist toen de zooevengenoemcle Gidse voor zich er om getelefoneerd had. ze liet mij meerijden, na eerst zelf naar haar par ticuliere woning gegaan te zijn, beladen met ettelijke pakken en zakken levensmiddelen, die onderweg gekocht waren. Bij dc Intourist in Moskou was mijn eerste werk mijn pas uit Kiew op te laten vra gen en te reclameeren over de 18 dollar, die ik ten onrechte had moeten betalen. Na veel moeite gelukte het mij dc helft van de dollar terug te krijgen en mijn pas kwam gelukkig'den volgenden dag mee met een ander gezelschap. Dat was werkelijk slim bedacht want met de post zou dit enkele dagen geduurd hebben. Daar ik spoedig wilde vertrekken ging ik met mijn pas naar het Poolsche consulaat maar dit hield zich aan den Poolschen Zaterdag en Zondag en niet aan de Russische 5-daagsche werkweek, zoo dat ik zeker niet op Zondagavond weg kon maar pas op Maandag. Ik besteedde de dagen in Moskou met het bezoek aan het Revolutie-Museum waar al leen onderschriften waren in het Russisch, zoodat mij veel ontging. Overigens was alles hier uitstekend verzorgd en gaven de vele afbeeldingen en schilderijen met de jaartal len er bij een beeld van de vele bloedige ge beurtenissen die zich sinds het begin van de historie op Russischen bodem afgespeeld hebben. En Moskou scheen altijd wel het leeuwenaandeel gekregen te hebben van pro- groms, massa-moorden, branden en wreed heden die blijkbaar onvermijdelijk behooren tot de beschavingsperiode, die in ons land tusschen 1400 en 1700 lag en in Rusland pas in 1920 eindigde. De botanische tuin was ook de moeite waard doch niet te vergelijken met de Ni- kltski Zsad bij Jalta. Een bezienswaardig heid was een ruim 100-jarige wilg, die docr ">eter den Grooten geplant zou zijn. Een be hoorlijke donkere kamer was er niet en als ewijs van gastvrijheid kreeg ik gratis een itapeltje diensttramkaartjes waarmede ik een tiental ritten gemaakt heb. De ritten kosten slechts 18 kopeken, (wat neerkomt op 13 cent. gerekend naar de goudwaarde, die wij voor de roebel moeten betalen, doch in werkelijkheid overeenkomt met 1 a 1 1 2 cent. Per rit dus één tot anderhalve cent En de Moskouschc tram geeft winst! Hoe dit mogelijk is? Wel de conductrices en wagen- voerdsters «mannelijke bediening is er vrij wel niet), hebben een salaris dat zeker be neden de 200 roebel is per maand, dus bene den de f 20 a f 25. Aan vernieuwing van materieel of «hoop- noodigci uitbreiding van de Centrale wordt niet gedaan, de x-ails in de bochten ziju vrijwel versleten en de trams zijn. vooral op de spitsuren propvol. En de winst wordt in de gemeentekas gestort want nieuwe machi nes voor de Centrale zijn toch onbetaal baar! Wie met de tram mee wil springt op de treeplank en rijdt, omgeven door een tien tal lotgenooten. allen met één been op dc plank en één zwevend tot dc volgende halte. Daar verlaten langs voorbalcon eenige pas sagiers de tram en lukt het dc treeplank passagiers op het achterbalcon te komen. Hun plaatsen zijn intussohen ingenomen door anderen, zoodat in iedere tram de pas sagiers naar buiten puilen. Langzamerhand schuift alles naar voren en betaalt onderweg aan de conductrice zijn 10 kopek. Wie door de volte niet bij haal kan komen, verzoekt een buurman het door te geven. Bij de bestorming aan de haltes hebben wel woordenwisselingen plaats maar nooit handtastelijkheden. Maakt een enkele indringer het te bont dan krijgt hij een schrobbeering van de conductrice en moet r soms aan de volgende halte weer af. In de buurt van het voorbalcon schuift men over het algemeen slecht op en pas na verzoek uit de achterzijde. De conductrice bemoeit zich daar niet mee. Ik reis liever in West- of Midden-Europa in de tram maar we weten dat die half-lcege wagens maken dat er geld bij moet In Italië zijn de trams trouwens even vol als ln Rus land. Ik trof het in Moskou want op een avond zou op het Roode Plein een groote demon stratie plaats hebben van de Consomols, de Communistische jongeren van 14 tot 24 jaar. Overal in de stad werden doeken met óp- schiften op gehangen, groote portretten van Lenin, Stalin, Kalinin en teksten, ook in het Chineesch, Franscli, Duitsch en Engelsch. Treffend was een groote beschildering van een nieuwe stad waarin als silhouet de fi guur van Lenin beschilderd was. die de be schouwer wees op dit werk. Een kernachtig gezegde van Lenin, een opwekking tot in- dustrieelen opbouw verduidelijkt het geheel. Tijdig deed ik moeite een kaart te krijgen voor de toeschouwers-tribune en tegelijk een vergunning om te fotografeeren Ik zal den iezer den lijdensweg niet in dé tails beschrijven, dien ik toen tc volgen had. Ik werd van bureau tot bureau gezonden, van de wacht van het Kremlin naar de Gar- nizoens-commandatuur, daarna o.a. over het Bureau van dc Consomols, de Communistische Partij en het Plaatselijk Executief Comitc naar dc Intourist waar ik vandaan kwam. Met groote stelligheid werd mij verzekerd dat ik geen vergunning noodig had om tc fo- tografeeren. maar om er tc mogen staan, daarvoor had alleen de Intourist te zorgen. •De Intourist zorgde inderdaad dat ik cr kon staan en toen ik mijn toestel tc voor schijn haalde kwam een politieagent, die mij beduidde dat fotografeeren niet mocht. Dc lezer begrijpt mijn verontwaardiging. Daar voor had ik nu den geheelen dag van bureau naar bureau geloopen en daarvoor omslachti ge conferenties gehad met alle mogelijk secre tarissen of secretaressen, die nogal wat tijd vorderden door mijn onvoldoende kennis van de taal en de onvoldoende talenkennis van degenen die mij te woord stonden. Ik wensch- tc toen den commandant te spreken en deed moeite een plaats tc krijgen bij een aantal filmoperateurs en persfotografen maar dit waren allen ambtenaren en Ik als particulier had geen rechten, 't Scheelde weinig of ik was geheel weggestuurd omdat ik geen kaart bij mij had maar ik kon gelukkig zooveel Russisch bijeen brengen dat ik dien officier vertellen kon dat onze gids een collectieve kaart had voor de geheclc groep (..Gulda gi'upa karta kollectieva", dat was gemakke lijk Russisch) en mocht weer naar mijn groep terug. Intussohen was die demonstratie de moeite waard. Slechts drie kwartier over tijd kwamen de eerste colonnes aanmareheeren, eerst de vaandeldragers met hun roode ba nieren. Ze defileerden voor enkele leden van de regeering die echter zoo opgesteld waren, dat de buitenlanders ze niet zien konden. Het wantrouwen in het buitenland is groot, wat blijkt uit de schijnwerpers die de omge ving van het Kremlin, zoowel de straten als de lucht, in den nacht verlichten. Stram marcheerden de groepen op de maat van muziek. Soms kwamen er geuniformde groepen, soms een bonte mengeling. De vrou wen cn meisjes hadden allen een rooden doek over het hoofd, wat met de roode banieren aan alles een gloedvol effect gaf. Er waren Duitsche en Chineeschc groepen, coöperaties met hun banieren, praalwagens, nagebootste Zeppelins en vliegmachines. Soms passeerden dubbele colonnes, soms 4 tegelijk zoodat dan rijen van 16 demonstran ten passeerden. Ik bleef niet tot het einde, maar het moet van 7 tot 10 uur geduurd hebben. Volgens de ochtendbladen den vol genden dag moeten een half millioen deel genomen hebben aan de demonstraties. Ik had het aantal op 50.000 geschat wat al de moeite waard is (uitsluitend jongeren van Moskou) maar 't kan best meer geweest zijn. Indrukwekkend was het in ieder geval en zonder dat het. geheel een uniformen indruk •naakte, zooals een demonstratie van de Ar- -eIders-Jeu^d-Cen t rae b'; on- ~af het toch en indruk van de k--ht vm d? nassa's van ren rtr-T die rr 15 i.-.t onder ,mmuni"tl?ch bewr"d staat, e n - !nd dat an niemand nog de geringte 'uxe gegeven ad en aan ieder een sober bestaan en gcre- gelden arbeid oplegde. En toch getuigde de groote demonstratie van trouw aan dit be wind. C. SIPKES

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 13