UIT HET BUITENLAND I DE RAMP VAN DE „ATLANTIQUE". HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 7 JANUARI 1933 Chineésche troepenconcentratie-in de provincie Jehol. Nota's van China en Japan te Cenève. Tsjang Kai Sjek hoopt op inmenging van den Volkenbond. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Het Japansche ministerie van Oorlog deelt mede dat ondanks de van officieele Japansche zijde tot Tsjang Hsue Liang ge richte waarschuwingen het Japansche hoofdkwartier thans opnieuw berichten heeft ontvangen, volgens de welke Tsjang Hsue Liang in overleg met generaal Feng nog meer Chineesche troepen wil concentreeren. Met het oog op deze Chineesche troepen concentraties moet de geheele militaire toe stand in de provincie Jehol als zeer ernstig worden beschouwd. Den in Jehol gevestig- den Japanners is aangeraden de provincie te verlaten. Het Japansche hoofdkwartier ver klaart dat de militaire operaties tegen de provincie Jehol zullen worden voortgezet zonder de ontwikkeling van den toestand te Sjan Hai Kwan af te wachten. De Chineesche minister Lovenkan heeft de vertegenwoordigers van Groot Brittannië, Frankrijk, Italië en Amerika op de hoogte gesteld van de houding der Chineesche re geering nopens de militaire gebeurtenissen bij Sjan Kai Kwan. Het antwoord van Tsjang Hsue Liang op het antwoord van den Japanschen generaal Nakamoera is Vrijdag aangeboden. De chef van den straf van Nakamoera weigerde evenwel het antwoord in ontvangst te nemen daar in het antwoord de schuld aan de ge beurtenissen op het Japansche leger wordt geschoven. 30.000 soldaten en 3000 burgers zijn tijdens den burgeroorlog, welke nog steeds voort duurt in de provincie Szochman gedood. Tsjang Kai Sjek. Onder voorzitterschap van Tsjang Kai Sjek is heden een kabinetszitting gehouden Het kabinet keurde zoowel de tot dusverre genomen maatregelen als ook de houding van Tsjang Sjoe Liang goed en besloot een oproep tot het volk te richten om met alle krachten den veldtocht tegen Japan te on dersteunen. De regeering hoopt, dat de Vol kenbond nog op 't laatste oogenblik zal ingrij pen en Japan zal dwingen tot verandering van zijn politiek jegens China. De regeeringen van China en Japan heb ben in nota's welke gericht zijn aan den secretaris generaal van den Volkenbond een korte uiteenzetting gegeven van de gevech ten bij Sjan Hai Kwan. In dc nota's wordt evenwel de kwestie der schuldvraag niet te berde gebracht. Tegen de algemeene verwachting in heeft de Chineesche regeering tot nu toe nog niet het voorstel ingediend de Commissie van 19 der Buitengewone Assemblée, welke thans alleen het Chineesch-Japansch conflict be handelt, 'te belasten met de behandeling der recente gebeurtenissen. Evenmin heeft de Chineesche regeering tot nu toe de onver wijlde bijeenroeping der Commissie-van-19 voorgesteld. De Japansche regeering legt er in haar nota slechts den nadruk op, dat het in haar bedoeling ligt het conflict te localiseeren en iedere verdere toespitsing te vermijden ten zij van Chineesche zijde opnieuw mocht wor den geprovoceerd. Met het oog op de houding der beide re geeringen bestaat er voor den Volkenbond geen enkele aanleiding zijn standpunt no pens de laatste gebeurtenissen te bepalen. BoitseMand, 6073 gevangenen vrij in Pruisen. Volgens de amnestiewet in Pruisen zijn sinds de afkondiging van deze wet 6073 ge vangenen in vrijheid gesteld. Hitler en Von Papen conferee- ren over een nationaal eenheidsfront. De Keulsche bankier freiherr von Schroe- der te wiens huize de bijeenkomst Hitler-von Papen heeft plaats gevonden, verklaart dien aangaande dat het initiatief der bespreking enkel en alleen van hem persoonlijk is uit gegaan. Het doel er van was in een vertrou welijk onderhoud den grondslag te zoeken voor een overeenstemming tusschen alle na tionale krachten, welke, naar het von Schroe der voorkwam, in de politiek opgewonden tij den der laatste maanden meer en meer ver loren ging. Niets anders is de bedoeling van het onderhoud geweest. Hitier en von Papen publiceeren de vol gende gemeenschappelijke verklaring: Tegenover onjuiste combinaties van Adolf Hitler met den vroegeren Rijkskanselier von Papen stellen ondergeteekenden vast dat de bespreking uitsluitend beoogde de mogelijk heid na te gaan van de vorming van een groot nationaal politiek eenheidsfront, en dat in het bijzonder ae wederzijdsche op vattingen nopens het tegenwoordige Rijks kabinet binnen het kader dezer algemeene bespreking niet aan de orde zijn geweest. Oud-kanselier Cuno ter aarde besteld. HAMBURG. 6 Januari (Wolff). Onder enorme belangstelling van de zijde der be volking is heden het stoffelijk overschot van oud-rijkskanselier Cuno ter aarde besteld, nadat te voren in de Mariakerk een plechtige uitvaartdienst was gehouden. Vertegenwoor digers van den Rijkspresident, van de rijks- regeering. van de Hamburg-Amerikalijn, wel ker directeur-generaal Cuno is geweest, woonden de plechtigheid bij. Kapiteins van de Hamburg-Amerikalijn vormden de eere- wacht. Besprekingen tusschen Von Schleicher en Braun verdaagd. Betreffende het onderhoud dat Rijkskan selier von Schleicher Vrijdag met den Prui- sischen premier, Dr. Braun, heeft gehad is ook door de Pruisische regeering geen offi cieele mededeeling verstrekt. In kringen wel ke de Pruisische regeering na staan, wordt verklaard dat nog geen beslissing is geno men in de hangende kwesties (ten uitvoer legging van vonnis van Leipzig, begrootings- vraagstuk en personeelspolitiek). De onderhandelingen zullen wèl worden voortgezet, doch een bepaalde termijn is nog niet genoemd. Pruisische Landdag per 17 Januari bijeen. De president van den Pruisischen Land dag, Kerrl, die Vrijdag te Berlijn terugge keerd is, zal. naar wij vernemen, den Land dag tegen Dinsdag 17 Januari bij eenroepen. Zooals bekend, was deze datum reeds in uitzicht gesteld, toen het Huis op reces ging'. De agenda voor de a.s. zitting van den Landdag is nog niet vastgesteld. Men neemt evenwel aan dat geen politieke debatten zul- j Ien worden gehouden voor de beslissing in het Rijk en dat de Landdag voorloopig slechts de vele voorstellen der commissies zal be handelen. Zmd'Afrika, INGEZONDEN MED F RE ELIN G EN a 60 Cts. per regel. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten. 75 Laxeer-Tabletten60ct Hoofdpijn-Tabletten 60 cl Bij Apoth. en Drogisten L'ATLANTIQUETE CHERBOURG AANCEKOMEN. Onder leiding van den gezagvoerder der ,,Roode Zee" PARIJS. 6 Januari V.D.) Volgens de laatste berichten over de „Atlantique" zouden de sleepers weer van koers zijn veranderd en thans bezig zijn het naar Cherbourg op '.e sleepen. aangezien de windrichting op dit moment daar gunstiger voor is. Een defini tief besluit echter hangt van de windrichting af, die in den loop van den avond nog kan veranderen. In de Parijsche avondbladen wordt mel ding gemaakt van moeilijkheden en misver standen bij het opsleepen van het branden de wrak, waarbij verwijten gericht worden aan het adres van den Duitschen sleepei Simson volgens andere bladen zou het een Engelsch sleepschip zijn Onder de ver schillende sleepbooten zou in den aanvang in het geheel geen eenheid van optreden hebben bestaan, zoodat het schip niet van de plaats wegkwam.-Eerst toen de kapitein van de Atlantique het commando op zich nam. slaagde men er in een georganiseerde actie te beginnen. In den ioop der manoeuvres zou het vervolgens den Duitschen sleeper ge lukt zijn een touw vast te maken aan het wrak. De kapitein van de Atlantique had den Duitschen sleeper daarop gelast dit touw los te gooien, hetgeen geweigerd werd. De Fransche kanonneerboot „Pollux" heeft ten slotte getracht tusschen den Duitschen sleeper en het wrak door te varen teneinde het touw te breken, hetgeen echter niet ge lukte. AMSTERDAM 6 Januari. Naar wij ver nemen zijn de zeesleepbooten „Roode Zee" ..Witte Zee", „Lauwerszee", allen van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Maas- slilis. „Simson", een Duitsche zeesleepboot. en de Fransche sleepbooten „Iroise", „Abcille 21" en „Abeille 22" thans bezig het wrak van de Atlantique naar Cherbourg te sleepen. De drie leden van de bemanning der Lauwers zee. bevinden zich nog steed saan boord van de Atlantique. Het convooi staat onder leiding van den gezagvoerder van de Rootje Zee, kapitein D. Klinge, uit Maassluis. De brand is nog steeds niet gebluscht. In de onderste laag van het schip vindt het vuur nog steeds nieuw voedsel. PARIJS. 6 Januari (V.D.) De Atlantique is door de sleepbooten naar Cherbourg ge bracht en daar om 1 uur aangekomen. LUCHTSCHIP BIJ NOWCOROD VERONGELUKT? Hertzog's positie ernstig bedreigd. Volgens Reuter wordt de politieke toe- tsand in Zuid-Afrika met het uur meer critiek en gelooft men algemeen dat de nederlaag van de regeering-Hertzog onver mijdelijk is. Men is van meening dat de re geering niet meer voor het parlement zal verschijnen, maar zal aftreden vóór de vol gende zitting van Kamer en Senaat. Smuts, de leider van de Sappen, heeft een conferentie gehad met Tielman Roos en het onderhoud is zeer viol, verloopen. Smuts zou gezegd hebben dat hij bereid was samen te werken met en ook te dienen onder eiken man die in staat was het land te redden. Bemanning zou zijn gered. KOPENHAGEN, 6 Januari <V.D.) Te I-Ielsingfors is bericht ontvangen, volgens het welk vandaag een Russisch luchtschip, een Zeppelin, welke het nummer W II draagt, bij Nowgorod geheel vernield is. Het luchtschip was met drie motoren uitgerust en is kort voor Kerstmis van Moskou naar Leningrad vertrokken. Wegens motorpech is het niet gelukt, in verband met den sterken tegenwind Leningrad te bereiken. Er moest een nood landing worden uitgevoerd, welke vlot ge schieddc. Donderdagochtend zou het lucht schip voor de laatste etappe naar Leningrad starten om bij een vliegfeest aanwezig te zijn en daarna permanent te Leningrad tc wor den gestationneerd. waarvoor aldaar een hangar is gebouwd. De motoren waren even wel weer defect en het luchtschip dreef af in de richting Novgorod, waar het des och tends om zes uur op een bosch terecht kwam. Bij de aanraking met de boomen werd het geheel vernield. Dc bemanning is er in ge slaagd zich te redden. Thans wordt er aan gewerkt den romp van het luchtschip tc de- monteeren. om het vervolgens naar Lenin grad te kunnen overbrengen. Uit Moskou: Met betrekking tot het onge luk van het nieuwe luchtschip „S.S.S.R.W. II" verluidt hier ter stede, dat het luchtschip reeds den eersten Januari was opgestegen voor een vlucht naar Leningrad, doch wegens een defect aan dc motoren is afgedreven en na gedurende 20 uren tc hebben rondge zwalkt op een rots terecht is gekomen. Getracht werd nog op de kracht van één motor op te stijgen, doch deze pogingen moes ten spoedig worden opgegeven. Het lucht schip is gedemonteerd en zal per spoor naar Leningrad worden vervoerd, waar het geheel gerepareerd zal worden. DE „MALYGIN" ZINKENDE. REDDINGSWERKZAAMHEDEN WEGENS STORM GESTAAKT. OSLO, 6 Januari (V.D.) Volgens berich ten uit Spitsbergen is de positie van den ijs- breker „Malygin" zeer gevaarlijk, aangezien gevreesd wordt dat het schip zal volloopsn. De pompinstallatie is onafgebroken in be drijf. Alles hangt er thans nog van af of de ijsbreker Lenin tijdig ter plaatse aankomt om behulpzaam te zijn bij het leegpompen van de „Malygin". aangezien dit- schip anders tijdens den storm zou zinken MOSKOU. De havenautoriteiten te Le ningrad hebben een radiogram ontvangen van den ijsbreker Sedow, waarin wordt mede gedeeld. dat de reddingswerkzaamheden bij de „Malygin" wegens een hevigen storm moesten worden gestaakt. LETTEREN EN KUNST (Zie ook elders ip dit nummer). HET TOONEEL. De Jubileum-Voorstelling van Mevr.Jacq.Royaards-Sandberg DE CIJSBRECHT-OPVOERING door het -Schouwtooneel. Haarlem heeft mevrouw Jacqueline.Royaards- Sandberg gisteravond gehuldigd op oen wijze, zooals deze voorname kunstenares het ver dient. De stampvolle zaal heeft slechts één oogenblik de prachtige, stijlvolle opvoering van Gysbreght van Aemstel onderbroken: het was vóór den aanvang van het toon eel van Badeloch's droom, toen een warm applaus uitging naar de actrice, voor wie men dezen avond in de eerste plaats schouwburgwaarts was gegaan. En toen zij aan het slot der voorstelling tusschen Jan Musch en Ko van Dijk verscheen, was het op deze jubileum avond zeker wel in de eerste plaats mevrouw Royaards, wie de warme en minuten-lange ovatie van het enthousiaste publiek gold. Pas daarna volgde de eigenlijke huldiging. Het was de heer Tjebbo Franken, die als voor zitter van het Haarlemsche comité mevrouw Royaards het eerst toesprak. Er was een bij zondere reden zoo zei dokter Franken om mevrouw Royaards bij dit jubileum te huldi gen. omdat wij daarmee ook de nagedachte nis van Dr. Willem Royaards eeren en den kunstenaar danken, die zooveel voor het va der tandsch tooneel heelt gedaan. Een ieder voelt, dat er na het heengaan van Royaards iets veranderd is, wij missen die overtuigende regie, welke zijn voorstellingen zoo kenmerkte. Wanneer hel tooneel na Royaards' tijd in de malaise is. dan komt dat niet, omdat de men schen minder van het tooneel houden, maar omdat er zoo velen op dc plan keu staan, die er met moesten staan. De heer Franken sprak zijn wensch uit, dat mevrouw Royaards nog lang haar voorname tooneelspeclkunst aan het publiek zou geven, een kunst, die volle zalen verdient. Is er misdaad in het spel? Een onderhoud met den gezagvoerder. (Van onzen Parijschen correspondent.) Niet zoodra was in Parijs bekend, dat het prachtige schip de „Atlantique" een prooi der vlammen was geworden of nagenoeg al le bladen zonden speciale correspondenten naar de plaats des onheils om van daar, als ooggetuige, de eerste berichten te zenden. En waar Nederland zelf nauwelijks de emotie te boven is van een soortgelijke ramp en waar het tragisch vergaan van de „Philippard" nog in aller gedachte is, daar stelden ook wij ons onmiddellijk in verbinding met Cher bourg om uit de eerste hand enkele details te vernemen. Hij, die ons het best kon inlich ten: de commandant van de „Atlantique".. kapitein Schoofs, heeft, ondanks de zeer ver klaarbare ontsteltenis, welke hem van tijd tot tijd belette om te spreken, een vrij uit voerig relaas gedaan van de toedracht van zaken. Hoe hét gebeurd is? Waarschijnlijk zal men het nooit precies weten. Het was onge veer 4 uur 's ochtends. Ik was in mijn hut, toen de alarmschei klonk en men mij kwam waarschuwen dat een lichte brand was uit gebroken in een hut eerste klasse, in de cou loir. die „rue de Commerce" heet. Het was tusschen de No. 232 en 233. daar waar reser vematrassen werden opgeborgen. Dadelijk snelde men toe om het vuur tc bestrijden. Na een kort oogenblik dachten wc dat we het vuur meester waren, doch opeens, zonder dat iemand zich dat kan verklaren brak het vuur aan alle kanten los. Het was, waar men ook zag of ging zoo'n helsche vuurzee dat ik bijna dadelijk daarop het bevel moest geven om de sloepen af te zetten. Heeft u tijd gehad om een S. O. S. te zenden, kapitein? Eén keer slechts, maar gelukkig werd het signaal vernomen door andere schepen, die ons te'hulp hebben kunnen komen. Waarom slechts één S. O. S.? Dc cabine voor de draadlooze werd het eerst van alles door dc uitslaande vlammen aangetast. Precies zooals bij de „Georges Philip- par?Gelooft u niet dat er kwaad opzet in het spel. was? Ik kan het niet met stelligheid bewe ren. zoo antwoordde kapitein Schoofs ons na een korte aarzeling. Ik weet het niet Na een kwartier hadden we ook verbinding met den eersten stuurman. Ik kan u niets met absolute zekerheid zeggen. Het was 4 uur toen ik brutaal werd wakker gemaakt door het brandsignaal. Een enkel kleedingstuk en ik was al op de brug. Het is alles zoo razend snel gegaan, zoo vlug dat men geen tijd had om zich reken schap te geven van den toestand, toen, waar de vlammen naar alle kanten uitsloegen, het bevel kwam om het schip te ontruimen en in de reddingsbooten te springen. Een ver schrikkelijke hitte en een verstikkende rook belette het ademhalen. Mot den kapitein en enkele leden der bemanning zijn wc tot het allerlaatste oogenblik aan boord gebleven. En toen was er geen enkele sloep meer om van het brandende schip weg te roeien. Van uit de verte gaven de schepen die ons ter hulp snelden een signaal om overboord te springen ten einde te trachten ons zoo te redden. De mannen die met mij en den ka pitein bleven, aarzelden en om "t voorbeeld te geven sprong ik toen over boord. Het was toen zes uur in den ochtend. De zware rook kolommen die over het watervlak rolden be letten me om te ademen en na een oogen blik voelde ik, ook door de vreeselijke emo tie, hoe mijn krachten steeds minder werden, Op het allerlaatste nippertje werd ik opge pikt door een boot van de „Ford Castle". Zijn op dit oogenblik alle opvarenden gered? Nee, helaas verkeeren we nig in onze kerheid omtrent het lot van zeventien man. Bij het vertrek uit Bordeaux waren nog 223 man aan boord en nu zijn we hier met 211 man ondergebracht in Cherbourg, zoodat er zeventien worden vermist. Natuurlijk is het heel goed mogelijk dat cr nog enkels zijn opgepikt, maar helaas is het toch zeker dat er ook menschen verongelukt zijn. De rook was zoo dik. dat wc menschen hebben zien neervallen, verstikt. En het vuur verteerde alles in zoo'n kort oogenblik, dat van alle kanten, als was het een reusachtig vuur werk van donderbussen, houten plinten, en ijzeren staven in het rond werden geslin gerd, waardoor menschen werden getroffen. Er waren ook vrouwen aan boord? Ja, haar redding is dramatisch geweest. Er was nog vrouwelijk personeel aan boord; zij zijn natuurlijk het. eerst van alles gered. Maar met grootc moeite. De sloep waarin ze hadden plaats genomen werd neergelaten, maar bleef een paar meters boven het wa tervlak hangen, zoo verstikkend was de rook- Met de grootste moeite hebben we de red dingsboot gehuil kunnen strijken. Ze waren nagenoeg allen bewusteloos door den rook. Is 't u niet opgevallen dat de ramp pre cies eender is ontstaan als op de „Philippar"? Ook daar de onverklaarbare snelheid waar mede overal tegelijk het vuur uitsloeg ook daar dc draadlooze-installatie die het eerst van alles werd verteerd, zoodat het maar een haar scheelde of men kon niet eens te hulp roepen. Ja, het is heel bevreemdend. Of onze booten hebben een bepaalde constructiefout ofsabotage. In alle gevallen is het hoogst bevreemdend dat het vuur begon in een hut die leeg stond Nog een vraagEr waren ook Ne derlandsche schepen op de plaats des on heils? Ja. behalve het Duitsche schip „Ruhr" en de Engelschci „Ford Castle" en ..Fal mouth" snelde de Hollandsche cargo „Achil les" ons dadelijk te hulp. De Achilles" hoeft dadelijk het grootste aantal slachtoffers en vooral de gewonden opgepikt. Ook kapitein Schoofs. De kapitein en de bemanning van de cargo heeft zich schitterend gedragen; de Nederlandsche kapitein heeft zelfs zijn uniform aan kapitein Schoofs afgestaan. Is het nog mogelijk iets te redden? Neen, het schip is absoluut verloren. De „Pollux" en enkele andere, waaronder nog een Nederlandsche sleepboot, voeren om de „Atlantique" heen, maar het gevaar om ook aangetast te worden was te groot om nog te kunnen naderen. Een van onze mooiste en nieuwste schepen is zoo in enkele oogen- blikken verloren gegaan, reddeloos verlo ren...... HENRY A. TH. LESTURGEON. In een interview had mevrouw Royaards verklaard Badeloch voor haar Jubileum te hebben gekozen, omdat in Badeloch 200 veel is overgebleven van de regie van Willem Royaards. Voor ons zoo zei de heer Fran ken is er nog meer. want wij zien in u zelf een Badeloch. Evenals Badeloch is ook me vrouw Royaards groot steeds geweest in haar liefde voor haar man en haar kinderen. Een mooier Badeloch dan van mevrouw Royaards is cr op het tooneel wel moeilijk denkbaar, maar de huldiging van dezen avond gold niet alleen do vrouw van Gysbreght van Aemstel, maar alle schoone en mooie rollen die me vrouw Royaards in deze 25 jaar het Vader- landsch tooneel hoeft geschonken. Mevrouw Cohen Tervaert sprak als de eetii- ge „vrouw in het comité'. Zij verklaarde dankbaar en met groo'.e vreugde de uitnoo- diging van de commissie-leden om dezen avond ook enkele woorden ie zeggen, te heb ben aanvaard, omdat zij weet. dat zij namens 3000 Haarlemsche huisvrouwen sprak, wan neer zij haar groote bewondering uitte voor de heerlijke gaven en de schitterende voor drachtkunst van mevrouw Royaards. die zoo herhaaldelijk voor de Vereeniging van Huis vrouwen was opgetreden. Ook mevrouw Cohen Tervaert gewaagde van den enormen. krach- tigen steun, welken mevrouw Royaards haar man tijdens zijn leven steeds had geschonken en met bewondering vervulde het haar te zien, hoe de kunstenares de levenstaak van Willem Royaards ook na zijn heengaan ver volgde. Ons vrouwen, zoo zei mevrouw Cohen Tervaert is mevrouw Royaards een lich tend voorbeeld, omdat zij behalve kunstena res ook steeds een voorbeeldige vrouw en moe der is geweest. De heer Kaart kwam met eenlge persoon lijke herinneringen en in zijn woorden klonk den harte! ij ken toon door van den man. die jaren lang onder Willem Royaards met me vrouw Royaards samen had gewerkt en haar eerste triomfen had gezien. Hij sprak de wensch uit. dat dit jubileum voor mevrouw Royaards een ware triomftocht zou worden en dat Nederland zou bewijzen het groote werk van Willem Royaards niet te hebben vergeten. Toen was het mevrouw Royaards zelf, die het woord nam om niet alleen te danken voor de woorden, die tot haar gesproken waren, maar ook voor den steun, dien zoo vele menschen uit Haarlem en omgeving steeds aan haar man hadden verstrekt. Zon der dien steun en dat vertrouwen zoo zei mevrouw Royaards had mijn man zijn le venswerk nooit kunnen voltooien, In het bij zonder ging haar dank uit naar iemand, die dicht bij Haarlem woont mevrouw Royaards noemde geen naam, maar een ieder begreep, wien zij bedoelde den kunstbe schermer. bij wien zij nooit tevergeefs had aangeklopt om steun, wanneer het het werk gold van Willem Royaards, ln wiens kracht hij zoo volkomen geloofde. Aan hei slot vroeg mevrouw Royaards steun voor een anderen kunstenaar, „een groot beeldhouwer, die lang in uw midden heeft gewoond". Gun hem en het was duidelijk, dat zij professor Bronner bedoelde voor zijn monument, dat de herinnering aan een groot man zal vereeuwigen, de plaats, welke het werk toekomt". En toen was nog eenmaal het woord aan het publiek, dat telkens en telkens het. doek weer rijzen liet, 0111 staande de kunste nares toe te juichen, die dezen avond met haar Badeloch de schoonste getuigenis had gegeven van het werk van haar man. En nu de opvoering van den Gysbreght van Aemstel door Het Schouwtooneel. De groote ruimte, welke mevrouw Royaards' jubileum vroeg, noodzaakt mij kort te zijn, maar misschien zal ik later nog eens gele genheid hebben uitvoeriger er over te schrij ven. Want voor een tweede opvoering van den Gysbreght en dan als volksvoorstel ling wil ik hier met klem opkomen. Waar om zouden wij op de volksvoorstellingen, wel Elias en Grompic en niet Vondel laten spre ken, vooral wanneer hij zoo prachtig tot ons komt als gisteravond. Ik heb alle Gysbreght-opvoeringen na liet heengaan van Royaards gevolgd en ik aarzel niet te verklaren, dat dc voorstelling van Het Schouwtooneel de beste is, welke ik ln deze laatste zeven jaar heb gezien. Jan Musch heeft blijkbaar de opvoeringen van Royaards tot voorbeeld genomen. In zijn regie is dc zelfde rust als bij Royaards. waar door vooral het vers zijn volle waarde krijgt. Er zit stijl en eenheid in deze opvoering, die voornamelijk gedragen wordt door drie per sonen: mevrouw Royaards. Jan Musch en Ko van Dijk. Jan Musch als de bod^ en Vos meer. de spie. wij hebben er uit den glorietijd van Royaards de mooiste herinneringen aan bewaard. Zou het verhaal van den bode ooit in grooter schoonheid, in mooier klank en met krachtiger beelding tot ons kunnen ko men dan van Musch? Wordt zijn spie ook niet door levendige actie een monument van tooneelspeel kunst? En heeft het woord van Rafaël ooit indrukwekkender geklonken dan uit den mond van deze „onzlcht.baren"? Musch weer te zien in groot werk. hem vol komen waardig, was reeds reden genoeg om dankbaar te zijn. Ko v. Dijk gaf 'n vooral innlgen mcnschelijken Gysbreght. Hij was meer dc liefhebbende echtgenoot dan de soldaat; meer een geloovig Christen dan een strijdbare held! Hoeveel gloed en warmte was er niet in zijn spel, dat heel den avond sterk boeide! En behoeven wij van Badeloch, de mooi ste Badeloch. die wij kennen zooals dok ter Franken terecht zeide nog Iets te zeggen? Met deze sterke bezetting van de hoofdrollen was eigenlijk al een goede voor stelling verzekerd. Het is echter Musch' grootste verdienste geweest, dat hij ook het spel der zwakkere krachten op dat der grooteren heeft ingesteld, zoodat cr groote eenheid in het geheel is verkregen. Het was het vers van Vondel, dat in deze opvoering volkomen tot zijn recht kwam. In het vooral klankrijke zeggen der reien bijvoorbeeld, hoorden wij wel heel duidelijk den regisseur Jan Musch. O, zeker, cr waren ook enkele zwakke rollen, maar bepaald hin derlijk was er geen een. En groote waar- decring hebben wij. voor wat velen zooals Henk Schacr als dc zachte vader Willcbrord, Jacques Snoek als Broer Peter. Folkerl Kra mer in de rol van den bisschop in dit voor hun vreemde werk hebben gepresteerd. Er was een prachtige climax in dc drie verhalen van Arent, Gysbreght en den boden en er waren momenten zooals het indruk wekkend tooneel van de nonnen, het sterven van Arent en de tooneelen tusschen Gys breght en Badeloch die een zeer grooten indruk maakten. De opvoering van Gysbreght van Aemstel is ik wil dat hier met nadruk zeggen een relevatie voor Het Schouwtooneel dat in de laatste jaren wel wat te veel vast zat aan klein werk. Wij wenschen er den leider Jan Musch die behalve de regie en het ver vullen van 3 rollen ook nog het orgelspel in de kerkscène op zich had genomen en de muziek ervoor had gecomponeerd cr van harte geluk mee. - J- B. SCHUa,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9