HAARLEM'S DACBLAD MAAND AC 9 JANUARI 1933 HEEMSTEDE UITBREIDING VAN HET GASBEDRIJF In 1903 werd besloten in Heemstede een 'gasfabriek te bouwen. Het werd een heel bescheiden begin. Het gashoudertje had een inhoud van 1500 M3. Al spoedig bleek dat deze gashouder veel te klein was, en in 1910 moest men overgaan tot den bouw van den 2en gashouder. Wel is in de jaren het gebruik van electri- citelt eer toegenomen, maar de uitbreiding der bevolking en het steeds toenemen van het gebruik van gas voor verwarming en de meer en meer gebruikelijke gasfornuizen deed het gasgebruik steeds toenemen, waardoor een daggebruik van 13000 M3. al is voorgeko men. De 2 gashouders waren dan ook niet vol doende om de bedrijfszekerheid in stand te houden, waarbij nog komt dat het niet meer mogelijk was. een der houders voor noodza kelijk onderzoek ook maar eenige dagen uit het bedrijf te nemen. In 1931 werd dan ook besloten tot den bouw van een 3en gashouder en in den zo mer van 1931 had de aanbesteding plaats. De bouw werd opgedragen aan de N.V. Plet- terij voorheen Enthoven en Co. te Delft. Als plaats werd aangewezen het open ter rein tusschen de woning van den fabrieks- opzichter, naast den ingang van het terrein en de andere gashouders, zoodat men van de Ilcemsteedsche Dreef als het ware één gas houder ziet. Overgegaan word tot den bouw van een sc-hroefgashouder (tweemaal geteles- copeerd) waarvan er in Holland nog maar één gebouwd is. nl. in Delft.. Aan dit soort houders zijn verschillende voordeelen ver bonden: Ten eerste het ontbreken van geleidings- vakwerk, hetgeen aesthetische voordeelen geeft en de besparing van onderhoudskosten. Dan zijn er onder den waterspiegel geen on bereikbare geleidingsrollen, zooals bij andere gashouders en ten derde is de houder minder onderhevig aan winddruk, door zijn gladde opncrvlakte. Tenslotte is er een juistere berekenings wijze van de optredende krachten. De grootste hoogte is 35 M. met een miid- deflijn van 30 M. en een inhoud van 15000 M3. De houder zal echter maar zelden ge heel gevuld zijn. Voor den bouw was noodig 290.000 K.G. ijzer. De voeting bestaat uit beton: een ring van 2 M. hoog en 1 1/2 M. breed, geleverd dooi de N.V. v. d. Valk uit Heemstede Het schil derwerk. nog niet geheel gereed geschiedt on der eigen beheer, een uitstekend werkobject dus. In het toestellenlokaal is epn speciale in- houdsaanwijzer, een eigen ontwerp van den* directeur Ir. Duijnstee, zoodat men van daar uit den inhoud kan controleeren. Voor de luchtvaart staat op icderen gas houder altijd een pijl Zuid-Noord, om den vliegers de richting aan te geven. Dit is op dezen houder echter niet mógelijk, daar de stand leeg en gevuld 1 4 slag verschilt. Den 30en Januari werd begonnen met den bouw. De houder is thans door de aanne mers opgeleverd. Dinsdagmiddag om half 3 zal de nieuwe houder officieel aan het bui zonnet worden aangesloten door den burge meester. Jhr. J. P. W. van Doorn. DIEFSTAL. Door den heer I-I., wonende alhier Melchior Treublaan, is aangifte gedaan dat in den nacht twee hanen en een hen uit zijn kip penhok bij zijn woning zijn ontvreemd. VRIJZ. DEM. BOND. Deze dagen had in een der zalen van het café ..De Oude Beuk" te Heemstede een al- gemeene vergadering plaats van de afdee ling Heemstede van den Vrijz. Democrati se hen Bond. De zeer geanimeerde vergadering ging over tot het verkiezen van het definitieve bestuur, waarin gekozen werden tot voor zitter Mr. B. W. Stomps en tot overige leden de hoeren A. J. J. Verspoor, H. van Reeuwijk, Mr. Backer, De Vries, Mr. J, van der Vegt en mevrouw HartsuykerMuller. In deze vergadering werden statuten en huishoudelijk reglement vastgesteld en de propaganda met het oog op de a.s. verkie zingen besproken. IJMUIDEN HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Solidariteit onder de visch- koopers IJMUIDKK FEDERATIE WENSCIIT GEEN BEMIDDELING. Zooals men weet staken thans ook de visch- knechts. Deze staking omvat in hoofdzaak de losse knechts: slecht enkelen van de ongeveer 100 vaste knechts, die nog bij de verschillende patroons in dienst zijn gebleven hebben het werk neergelegd. Als gevolg van het een en ander ondervinden in hoofdzaak alléén de groote exporteurs moeilijkheden in hun bedrijf, maar dc patroons verleenen elkaar zoo noodig onderling hulp. Zoo moest Zater dagmiddag de firma G Dekker vijf wagons Noorsche haring voor Duitschland laden. Dat was een heel karwei; de in te laden partij bestond uit. niet minder dan 700 kisten. De firma beschikte slechts over een paar vaste knechts, zoodat er moeilijkheden voor haar dreigden te ontstaan. Maar er kwam hulp opdagen in den vorm van een aantal visch- koopers, die spoedig aan het werk togen. Bij den Chrlstelljken Bond. Zaterdagmiddag kwamen de havenarbeiders georganiseerd in den Ned. Bond van Chris telijke Fabriekarbeiders weer bijeen in het zaaltje in dc Oranjestraat. Ofschoon een aantal leden van deze organisatie zich in middels heeft laten inschrijven als lid van de IJmuidcr Federatie, was dc vergadering clruk bezocht. Onder leiding van den heer C. v. d. Steen werd de toestand nogmaals onder de oogen gezien. Men besloot, voorloopig een passieve houding aan te nemen, terwijl medegedeeld werd, dat de leden, die in de organisatie wa ren weergekeerd en die opnieuw hun ver trouwen in de leiding hadden uitgesproken, stakingsuitkeeringen zouden ontvangen. Het hoofdbestuur, zoo vernamen wij nog, zou hedenmiddag een bespreking houden over dc bemiddelingsvoorstellen van burgemeester Rambonnet. Wij vernamen, dat van den kant van het bestuur er op wordt aangedrongen, het werk te hervatten. Dc IJmuider Federatie en de bemid delingsvoorstellen van den burge meester. Wij hebben bij het bestuur der IJmuidcr Federatie geinformeerd naar zijn meening over het bemiddelingsvoorstel van burge meester Rambonnet. Naar de heer Brand- steder ons mededeelde denkt men er niet aan op dit voorstel in te gaan, voornamelijk om dat daarbij de beslissing in andere handen wordt gelegd en er reeds bij voorbaat eenige voorwaarden zouden moeten worden geaccep teerd, die niet aanvaardbaar zijn, n.l. het stopzetten van de bijdragen der reeders aan het Fonds voor Sociale Voorzieningen en het niet meer uitbetalen der afstappersgelden. In geen g#val zal het Fonds worden prijs gegeven. zeide de heer B. Wij vreezen dan ook, dat de goed bedoelde pogingen van den burgemeester, om zoo spoedig mogelijk het conflict uit de wereld te helpen, zullen falen. Behalve de schipper-reeder van de Irene heeft ook de reederij van de Spaarnestroom de contracten, geheel gebazeerd op de oude voorwaarden met de IJmuider Federatie ge- teekend. De reederij Pescator te Rotterdam was bereid een van maand tot maand te verlengen contract te teekenen. maar hiervan wilde de IJmuider Federatie niets weten. Het feit, dat voor een tweetal trawlers de contracten zijn geteekend en wellicht meer dere, niet bij de Reedersvereeniging aange sloten reeders zullen volgen, kan in verband met de staking der vischknechts een verwar rende toestand scheppen. Wanneer deze trawlers weer van de visscherij binnenkomen zullen ze door de havenarbeiders worden ge lost. want ook het haven-arbeiderscontract is door de bedoelde reeders geteekend. Maar de visch, alhoewel niet besmet, wordt niet verwerkt, wantde vischknechts staken. Aangezien nog steeds gevreesd wordt, dat ook de ijs werkers in het conflict betrokken worden, hebben eenige vischkoopers Zater dag een flinke hoeveelheid ijs ingeslagen. In den stand van 't conflict was ook heden morgen geen wijziging gekomen. Van de 12 trawlers, die er binnen waren werden 10 door de reeders met assistentie van anderen, o.a. van een aantal inwoners van Haarlem ge lost, terwijl er twee voor morgen bleven lig gen. Een tweetal kotters, een drifter, een beuger en een 20-tal loggers werden door de opvarenden gelost. Naar wij vernemen, gaan er onder de visch koopers stemmen op, om geen visch te koo- pen van die trawlers, waarvan de reeders de eischen hebben ingewilligd. Verder kunnen wij omtrent den toestand van hedennacht nog mededeelen, dat het tot half,één in de nabijheid van den afslag druk was van 'belangstellenden. Nabij de luchtbrug aan de Bik en Arnold- kade had zich een groote menigte verzameld om de werkwilligen naar hun werk te zien trekken Ook waren hierbij eenige posters aanwezig. Later werd de menigte onder aan voering van den commissaris van politie ver spreid. Om half twee waren eenige jonge mannen bij de Tegeltjesmarkt op de ratten- jacht. De aanwezige politie-agenten maakten daaraan een eind door de jagers uiteen te drijven. Hierbij kwam een van hen te vallen, waarbij hij zich aan gelaat en handen be zeerde. Naar wij vernemen worden thans door het bestuur der IJmuider-Federatie besprekingen gehouden met de reeders van de Leentje Elisabeth over het afsluiten van de contrac ten. De trawlers Derika VII en Timor hebben getracht dc vangst in een Engelsche haven te lossen. Zij moesten echter onverrichterzake terugkeeren. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.20—0.90. Griet per 50 K.G. f 32—15. Tongen per K.G. f 1.30—0.90. Groote schol per 50 K.G. f 17.5014. Middelschol per 50 K.G. f 20—17.50. Zetschol per 50 K.G. f 23—19. Kleine schol per 50 K.G. f 2410. Schar per 50 K.G. f 138. Tongschar per 50 K.G. f 40. Rog per 20 stuks f 23. Vleet per stuk f 2. Pieterman en poon per 50 K.G. f 1211. Groote schelvisch per 50 K.G. f 35. Middelschelvisch per 50 K.G. f 3331,50. Kleine middelschelvisch per 50 K. G. f 30- f 17,50. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 237.50. Kabeljauw per 125 K.G. f 56—32. Gullen per 50 K.G. (groote) f 19,5013. Idem (kleine) f 141.90. Leng per stuk f 2. Heilbot per K.G. f 1,10—1. Wijting per 50 K.G. f 11,505. Koolvisch per stuk f 1.250.40. Versche haring per kist f 87.50. BESOMMINGEN. Trawlers Derika 7 Um. 417, 175 manden f 2400. Amstelstroom, Urn. 91 105 manden f 2100. Vlos I, IJm. 153 120 manden f 2100. Johanna IJm. 107, 105 manden f 2500. Proef II IJm. 24 165 manden f 2500. Ancor IJm. 135 65 manden, f 2100. Hermina IJm. 154 85 manden f 1800. Aneta IJm. 82 175 manden 1' 2200. Eli Chenivïère IJm. 161 90 manden 2300. Dolfijn IJm. 103 95 manden f 2500. VELSEN DE HEER TUSENIUS BEDANKT. ALS WETHOUDER. MET INGANG VAN 15 JANUARI. Naar wü vernemen heef' de héér k. fi Tusenius thans aan den gemeenteraad mede gedeeld dat hij met 15 Januari zijn ambt ais wethouder neerlegt. MOLESTATIE IN DE KENNEJIERLAAN. Donderdagavond werd aan het Politie bureau telefonisch kennis gegeven, dat er in de Kennemerlaan voor een perceel van een bewoner aldaar een volksoploop was. Uit het publiek werden dezen bewoner vijandige uitroepen toegevoegd. Daar vrees voor mo lestatie bestond, begaf gemeente-politie, ge assisteerd door rijkspolitie zich naar de Kennemerlaan, waarna de rust spoedig te ruggekeerd was. SANTPOORT BEZOEK AAN HET BADIIUIS In het badhuis op Spaarnberg werden in de maand December gebruikt 827 regenba- den, 91 kuipbaden en 121 kinderbaden of to taal 1039 baden. BENNEBROEK LOOP DER BEVOLKING OVER 1932. Mannen. Vrouwen.Tocaal Stand der bevolking op 31 Dec. 1931: 1023 1157 2180 Vermeerdering door geboorten 17 21 38 Vermeerdering door vestiging 106 211 317 Totale vermeerdering 123 232 355 Vermindering door overlijden 18 23 41 Vermindering door vertrek 100 140 240 Totale vermindering 118 163 281 Stand der bevolking op 31 Dec. 1932: 1028 1226 2254 AANTAL WERKLOOZEN. Het aantal werkloozen, ingeschreven bij de arbeidsbemiddeling bedroeg op 31 Dec. 1932 77, een toeneming over de laatste maand van het jaar derhalve met 11. BURGERLIJKE STAND. Overleden: J. Th. Brouwer, 43 jaar. OOK EEN VISSCHERIJ- CONFLICT OP URK. OM DE VERZEKERINGSPREMIE. Men zal zich er over verwonderd hebben, dat de Urker motorbotters, die ten getale van een kleine honderd de kustvisscherij op de Noordzee uitoefenen, zich tijdens het conflict zoo goed als niet in de Visschershaven heb ben vertoond. Zelfs hebben we ze nog niet, terugkomende van de nieuwjaarsviering thuis, het Noordzeekanaal zien afkomen om hun bedrijf weer ter hand te nemen. Het ge zellige gepuf van de Kromhout- en andere motoren heeft zich nog niet doen hooren. Wat is daarvan de reden? Dit is in een woord gezegd: ook op Urk, het patriarchale Urk, is een visscherij conflict uit gebroken, ook op Urk is er een geschil tus schen schipper en bemanning, ook de Urker vloot ligt stil, niet ingevroren, maar door een conflict. Urk is dus bezig, zich te modcr- niseeren. Wat is de reden van het Urker visscherij- conflict? De knechts op de Urker motorbotters varen ..op deel": zij krijgen als loon alléén een zeker percentage van de bruto besomming, waar onder wordt verstaan de opbrengst van de verkochte visch na aftrek van de kosten van de olie. Het „deel"' van de twee knechts, die zich aan boord van de motorbotters bevin den varieert van 15 tot 18 van elke 100 besomming. De knechts hebben voorts vrijen kost en vrije verzekering tegen ongevallen, ziekte en invaliditeit De schippers nu hebben den knechts een nieuw contract voorgelegd. Hierin wordt een verklaring van de knechts verlangd waarin tot uitdrukking komt. dat zij medezeggen schap hebben in het bedrijf en zij dus niet kunnen worden aangerekend als werknemers in den zin der wet. De bedoeling van de schippers hiermede is te ontkomen aan de verzekeringskosten, die nu ook deze vaartui gen onder de rijkswet vallen, vrij hoog zijn. Verder zouden de kosten voor het levens onderhoud ook gezamenlijk gedragen moe ten worden. De knechts hebben deze voorstellen afge wezen. De schippers (reeders) hebben nog getracht, tot een vergelijk te komen, maar zonder resultaat. De schippers hebben toen besloten, de knechts aan te bieden, schipper en knechts vrijwillig te verzekeren en de kos ten der premie in mindering te brengen van de besomming, waarvan het „deel" wordt be rekend. Dit laatste voorstel is inmiddels door de knechts besproken. Zij hebben besloten het niet te aanvaarden. Zij willen „in maatschap" varen, dus als „aandeelhouder" echter onder voorwaarde, dat de schipper-reeder aan de knechts de kosten van' een te sluiten vrijwil lige restitueert, dus niet zooals de schippers verlangen, de kosten der verzekering aftrek ken van de bruto-besomming. Ook zijn de knechts er op tegen, dat de kost van de bruto- besomming wordt afgetrokken. Indien de schippers met dit tegenvoorstel niet accoord gaan, gaat de bemanning heden (Maandag) niet aan boord. Urk heeft dus ook z'n visscherij conflict. Er zijn daarbij ongeveer 300 man betrokken. NEDERLANDSCHE REIS-VEREENICINC. CABARET-AVOND. Cabaret-avonden worden zeldzaam en het oude variété treedt er hoe langer hoe meer voor in de plaats. Wat Zaterdag op den avond van de Nedcrlandsche Relsvereeniging in de groote zaai van het Gemeentelijk Concertge bouw geboden werd, was byna alles zuiver „variété". O, het waren alle in haar soort zeer goede nummers, maar het had met cabaret niets uit te staan. Een trapéze-acrobate met een clown, een ..excentrique" grappenmaker op het staaldraad, Ter ley. de mimiekei-, die beroemde personen uitbeeldde, Paulton. de goochelaar en Dennie en haar partner, ge annonceerd als -.de mnemotechniek-act", wij hebben al die nummers in gevarieerde vorm reeds in onze prille jeugd bij Frits van Haar lem op do kermis gezien. Nieuws onder dc va riété-zon is cr blijkbaar niet, .Veertig jaar ge leden brachten Krebs en zijn dochter ons al in verbazing met hun voor allen onbegrijpe lijke staaltjes van mnemotechniek, waarbij zij reeds de zelfde grapjes verkochten van den ring, die meneer in zijn vestjeszakje stopte, als hij op reis ging. Dinnie had er evenveel succes mee, als mejuffrouw Krebs in mijn jongensjaren, waaruit al weer blijkt, dat het publiek niet veranderd is in dien tijd. En bij de „historische koppen" altijd een aardig variété-nummer zag ik mij zelf weer in het oude Panopticum de „Pan" noemden wij het zitten, waar ze in de vorige eeuw ja, ja. wij worden oud ook zoo'n groot suc ces hadden, al waren er toen anderen dan Clémenceau sprekend gelijkend Briand, Doumer, Cort van der Linden en Mussolini bij. Maar zoowaar, ik zag toch weer Frans Josef, Bismarck en zelfs onzen ouden koning Willem III terug' en ik wreef toen even mijn oogen uit en kneep mij in mijn arm om zeker te weten, dat ik niet droomde. Zij waren als geestverschijningen uit dien goeien, ouwen tijd, toen er nog geen auto's, geen radio, geen film en geen vliegmachines waren en het woord „tempo" nog niet was uitgevonden. Terley gaf ons ook Louis Bouwmeester als Shylock „Ja. ja, precies!" hoorde ik overal om mij heen zeggen. Ik, die den gvooten Louis het meest van allen waarschijnlijk heb gezien was de eenige, die van een ander oordeel was. Een genie imiteer je nu eenmaal maar niet zoo enkel met 'n lange sik en wat uiterlijke ge lijkenis. Paul Ostra was de eenige, die iets van het cabaret op het tooneel bracht. Paul Ostra is 'n vlot „smoezer" hij zij niet belcedigd over deze benaming, want zij is van niemand minder dan van zijn collega Louis Davids en hij heeft er wel slag van het publiek bezig te houden, al debiteert hij dan ook doorgaans precies dezelfde aardigheden zooals van de „Goerlingen" en den Kleinen Moos als bij vorige gelegenheden. Hij zingt zijn liedjes wel met élan en wanneer hij zooals in de „Bruiloft" zijn confraters kan imiteeren, is hij op zijn best. Al was het dan geen eigenlijk cabaret, het was toch een amusant gevarieerd program ma, dat bij de stampvolle zaal blijkbaar zeer in den smaak viel. Het best in zijn soort was Paulton, die op het programma als „de bui tengewone tooverkunstenaar" vermeld stond. Zijn toeren waren verbluffend en ik was het dit keer met mijn buurman eens, die na elke toer tot zijn dame zeide: „Hoe lapt ie 't em? Ja, hoe lapte d'ie 't em?" Het was werkelijk miraculeus. J. B. SCHUIL. MUZIEK. Hef Solisfenconcours van „Utile Dulci". De eerste dag. Het derde lustrum der R.K. Harmonie „Utile Dulci" onderafdeeling der R.K. St. Jo zef sgezellen-vereeniging Haarlem, is Zater dagmiddag feestelijk ingezet met een recep tie, waar velen uit Haarlem en daarbuiten kwamen blijk geven van hun gevoelens van sympathie met deze vereeniging die door in nerlijke samenwerking zoo glansrijk de moei lijke tijden wist te boven te komen en daarbij is uitgegroeid tot een muziekgezelschap dat algemeene achting geniet. Die waardeering bleek niet enkel ter re ceptie, zij kwam veel meer nog tot uiting door het overgroot aantal ingeschrevenen voor den wedstrijd. Niet minder dan honderd vier en veertig deelnemers gaven zich op voor dit solisten-concours, dat reeds ten vijf ure Zaterdagmiddag aanving en dezen dag onafgebroken tot elf uur duurde. De indrukken die wij dezen eersten dag op deden, zijn alleszins gunstig. Wanneer men daar een Concertino van Weber hoort voor dragen op een wijze, die den klarinettist ver raadt van groote muzikaliteit, beschikkend over bijzonder schoonen toon en prachtige techniek; wanneer wij daar kennis maken met een zelden gehoord blazerstrio van Beet hoven, in een weergave die niets dilettantisch heeft, of een trio voor drie trombones, waar ook de hoorders in ademlooze stilte toeluis teren, dan zou dit nog niet in zich sluiten dat al de veertig deelhebbers aan dezen avond op gelijke wijze bijdroegen tot zuiver artis tiek genieten. Maar aanstonds wil ik hieraan toevoegen, dat geen enkele maal een deelne mer viel buiten het kader van goed musicee- ren. Bijzonder gunstig onderscheidden zich de heeren Wissing, Sclieffer, De Wildt Jr. in hun saxophone-soli. Zij waren het ook, die later gezamenlijk het blazerstrio van Beet hoven uitvoerden, door Beethoven weliswaar gedacht voor twee hobo's en althobo, maar dat zich in de thans gehoorde bezetting uit stekend laat verklanken. Zoo is het alreeds herhaaldelijk gearrangeerd, o.a. voor twee violen en violoncel; voor twee klarinetten en fagot, en, minder verkieslijk, voor piano a quatre mains; terwijl het adagio uit dit vijf- deelig werk (let op. zangers van „Die Ves per"!) door een liefhebber is voorzien van een tekst: en zoo zien we straks op zang wedstrijden weer een nieuwen Beethoven aangekondigd onder den titel: „Slaap je nog mijn lieve bruid?" De drie jonge musici van dezen avond, leden alle van „Waterland's fanfarekorps"; en door hun leermeester Pe ters van meetaf geschoold, droegen uit dit week twee deelen voor, n.l. het Menuetto en het slotpresto en wezen door den aard der muziek en door voordracht hun collega's, hoe goede programmakeuze eerste voorwaar de is tot verheffing van het peil der dilettan- tenmuzick. Kwartetarrangementen van Haydn, een duet van Mozart voor twee klari netten, muzikaal geschreven stukken van or kestdirigenten, zij sierden op voorbeeldige wijze het programma, dat wij, zooals te be grijpen is, niet op den voet kunnen volgen; zelfs volledige vermelding van den uitslag zou een plaatsruimte vergen, die ons niet is toegestaan. Die uitslag werd na het beëin digen van den avond bekend gemaakt dooi de jury, bestaande uit de heeren Jos. de Klerk (Haarlem) en M. C. v. d. Rovaart (Amster dam), vanaf het met bloemen rijk gesierde podium. Wij herkenden in die fraaie bloem stukken de sympathiebetuigingen van de korpsen „Tramfanfare", harmonie „Johez", muz. vereen. „Kunstgenot", „Harmonie-Cres cendo", „Euphonia". een „Haarlemsch Jazz orkest" e.a. Volledigheidshalve vermelden wij nog de namen der korpsen, die ter receptie vertegenwoordigers hadden gezonden; het waren „Harmonie Voorwaarts"; het korps „Kinderspeeltuinvereen. Oosterkwartier"; Harmonie „St. Michael" (Heemstede)de „Federatie van Haarl. muz. vereen.; „St. Cae- cilia Haarlem-Noord"; de „Oranjebond Prinses Juliana", Haarlem-Noord; voorts de Eereleden van Utile Dulci. Schriftelijke feli citaties kwamen o.m. in van Spaarndams fanfarekorps „Crescendo"; van den heer P. J. van Kessel; van de arb. muz. vereen. Ex celsior"; van de rederijkerskamer „St. Ge- nesius", onderafd. der Gezellen-vereen. Ter receptie was, naast den heer Chr. M. v. d. Bilt. lid der 2e Kamer, en den heer A. H. de Bruin, secr. van het Centrum-comité, aan wezig het Hoofdbestuur der St. Jozef-gez. vereen. (Praeses de Wcleerw. heer A. v. d. Hoeven, en de heeren H. J. L. Klein Schip horst, G. F. M. Roozcn en J. P. Maas).. De Zondagmiddag. Om 12 uur ving het middagconcours aan met een kleine feestelijkheid. Vanaf het po dium maakt in zijn openingswoord de heer Klein Schiphorst gebruik van de gelegenheid, om het jurylid den heer Jos. de Klerk geluk te wenschen met zijn geboortedag, dien hij nu niet in huiselijken kring kon vieren. Wij za gen daarom dezen dag de jurytafel gesierd met een tuil witte seringen. Ook dezen middag was er weer, naast de gebruikelijke entourage van middelmatig en goed, muziek die een gang naar de muziek zaal loonend maakte. De bespeler van de Es-bombardon verraste elk dor zijn schoonen toon en gelijkwaardige techniek. De solo voor bugle bracht verbazing over het knappe tongwerk; de solist was lid van Wormers korps „Eensgezindheid". De Haarlemsche heeren van „Voorwaarts" ontwikkelden, bij overigens goede technische vaardigheid, een naar m'n smaak wat al te expansieven toon Wat het gehalte der muziek betreft, ook nu waren er pogingen, om dit te kuischen, al schoten daarin de vier saxophonisten te kort met hun bewerking eener Mozartsonate; de muziek van Verdi's un ballo in maschera" werd aangekondigd als volgt: Dr. Verdi, opus 284, no. 14. Een kleine tien-jarige padvinder uit Lisse gesierd door de emblemen zijner waardigheid, blies Nessler's trompetsolo „Es hat nicht sollen sein"; het boterde n.l. niet erg met de stemming, wat voor den dappe re jongen heel jammer was. Van bugles ge sproken: behalve knappe bespelers van dit (niet moeilijk te hanteeren) instrument, za gen en hoorden we ook een mededinger (in Dr. Verdi, zie boven) die met zijn blaastuig geen raad wist en het zeer mishandelde; strijdend voor het blazoen zijner vereeniging „Uitspanning door inspanning", bracht hij bij zijn inspanning geen ontspanning, en zal men bij den uitslag niet al te zeer in span ning zijn omtrent den behaalden prijs. Om zes uur werd weer van het podium af de uitspraak bekend gemaakt, nadat men zes volle uren zonder ophouden was in de weer geweest. De Zondagavond. Na een uur pauzeeren ving het laatste deel van den wedstrijd op dezen Zondag aan. Over 't geheel genomen was dit -deel iets hooger aan te slaan dan de voorgaande. Uitblinkers waren de tubaïst uit Amsterdam (Wester-Harmoniekapel), die een* ongeëve naard fraaien toon ontwikkelde en wiens technisch spel het volmaakte nabijkwam; een althoornist uit de hoofdstad, die even eens zijn instrument volkomen beheerschte; een trombonist uit Den Helder, wiens toon zoo helder was als de naam van de plaats zijner herkomst, een esklarinettist, die zijn korps „Winnubsf' alle eer aandeed. Miinder mooi vond ik van ditzelfde korps den klari nettist, die wel niet minder voor den dag kwam dan met Weber's le klarinet-concert; en ook de baritonist van een ander korps uit den Helder, kon mij niet bekoren; zijn toon was voos en hol, al was de techniek behoorlijk verzorgd. De baritonist van „Winnubst" voldeed meer, terwijl van dit- zelfde korps de klarinettist weer niet be schikte over een bijzonder fraaien toon Teit- slotte vermelden wij nog een drietal musici uit Haarlem (Harmonie Crescendo), die, dooi; dirigent Hofmeester geaccompagneerd, al leszins loffelijk voor den dag kwamen; eeri maal in een duo voor twee klarinetten, eens in een tuba-solo en tenslotte in ex solo voo® bes-klax'inet. Opmerkelijk was dat de toon van den heer Houtgraaf (laatstbedoelde); belangrijk fraaier was, wanneer hij zich ia zijn toongeving beperkte; de adembeheeiv selling was dan op eens ook veel beter. Op het vastgestelde uur werd weer vaat het podium af de uitspraak bekend gemaakt» Dit verslag zou niet volledig zijn, wanneee ik niet een woord van hulde breng aan me vrouw M. H. v. d. BurgtStoetzer, die het grootste deel der soli, de meeste geheel on voorbereid, aan de piano begeleidde en zieö van die uiterst zware taak kweet op voor beeldige wijze G S, KAI/E. A De volgende deelnemers uit Haarlem eS? Omstreken verwierven prijzen: Zaterdagavond Eerste af deeling: le prijs: J. P. Faassen (tenor sax.), Kunst* kring, Spaarndam, le prijs duo W. Beugels- dijk en H. Drost van Harmoniekapel te HU* legom. Tweede afdeeling: 2e prijs J. Wildschut (piston) „Voorwaarts* te Haarlem. Derde afdeeling: le prijs P. Drost (trombone)', Harmonie- kapel te Hillegom; le prijs kwartet W. Ben gel sd ijk. B. Schoneveld, A. Vastenhouw en H. Drost van de Harmoniekapel te Hillegom. Zondag» Eerc-afdeeling: le prijzen aan duo Handgraaf en J. Boot (clarinetten), L. F. Fransen (tuba) en P. Handgraaf (clarinet) allen van „Harmonie- Crescendo, te Haarlem. Eerste afdeeling: Tweede prijs :duo T. H. v. d. Linden (bugle? en J. H. Verstraten (piston) van de Post- fanfare, te Haarlem. Tweede afdeeling: 2de prijs C. Nel (sax. sopraan),,,van Kunst genot te Haarlem, 2de prijs duo Chr. Cobe- lens (trompet) en Cor Jasperse (trombone? van Voorwaarts te Haarlem. Derde afdeeling: le prijs A. J. Kempff (saxophoon) te Haar lem; le prijs mej. A. de Wit (sax. sopraan) van „Kust na Arbeid" te Bennebroek; lé prijs mej. Suze de Vries (bariton) van „Kunst na Arbeid" te Bennebroek. 3de prijs: mej. M. Davelaar (bugel) van „Excelsior" te Heem stede, 3e prijs P. J. Koning, oud 10 jaar, (piston) te Lisse, 3e prijs J. ten Have Jr. (piston) van „Eendracht" te Velsen. KUNST AAN HET VOLK VIOOLAVOND ANDRIES ROODENBURG De violist Andries Roodenburg, een jong kunstenaar met veel talent, treedt, a.s. Woensdag op in den Stadsschouwburg te Haarlem. Volgens bevoegde beoordeelaars staat Roodenburg thans in de eerste rij der Kederlandsche solo-violisten. Op de bijzon dere kwaliteiten van den begeleider Felix de Nobel is in de pers reeds meermalen gewezen PROPAGANDA-FÏLMAVOND VOOR GOED SCHILDERWERK De vereeniging van Schilderpatroons „Haar lem en Omstreken" en de R.K. Schilderspa- troonsvereeniging „St. Lucas", alhier zullen ter opwekking voor het ap tijd en goed uit voeren van schilderwerk een propaganda filmavond organiseeren. Hierbij zal belangelooze medewerking ver leend worden door den heer A. L. Hengeveld, Directeur van de Ambachtsschool, alhier en Mi-. D. Eggink, Secretaris van de V. V. V. F. te Amsterdam. De heer Clinge-Doorenbos zal een causerie houden over „Proza en Poëzie in de verf". Voor de eerste maal zal in Haarlem ver toond worden dc cultureele film „Schilderen" van de V. V. V. F. tc Amsterdam. Deze propaganda-avond wordt gehouden op Woensdag 18 Januari a.s. in den Schouw burg aan den Jansweg.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 8