DE DRIE FRATELLINI TREKKEN ZICH TERUG. Nieuwe Uitgaven. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 11 JANUARI 1933 Na een 25-jarig clownsleven. GVan onzen Weenschen correspondent). WEENEN, Januari. De „Fratellini", de drie gebroeders Paul, Frangols en Albert Fraitellinï, zijn zeer zeker de beroemdste clowxxs van de geheele wereld. Er zijn maar weinigen, die hun naam niet kennen; in ontelbaar veel landen zijn zij opgetreden, overal hebben zij de toeschou wers van het lachen laten schudden en over al hebben zij een uitbundig succes behaald. Vooral in Frankrijk, waar zij het grootste ge deelte van hun leven gewerkt hebben, zijn zij bijzonder populair. Men heeft hen er zelfs in December 1923 tot officiers de 1' Académie frangaise benoemdeen onderscheiding, welke tot dusver nog geen eenkele circusclown in eenig land van de wereld ten deel is ge vallen. De Fratellini hebben feitelijk hun geheele leven in de voor buitenstaanders zoo aan trekkelijke sfeer van het cix-cus doorge bracht. Want ook hun vader was al circus- artist. Deze is in 1868 met het indertijd be kende circus Mayer naar Egypte getrokken. En later, in 1872, stond hij als directeur aan het hoofd van een eigen circus, met hetwelk hij in den beginne in Italië ïondtrok en waai-mede hij dan vervolgens tal van groote reizen door andere landen van Eui'opa maak te. Nu eens was hij hier en dan weer dook hij daar op en zoo komt het, dat zijn kin deren hij heeft tien zoons gehad! in geheel verschillende streken geboren werden. Paul, de oudste van de drie beroemde clowns, aanschouwde t eerste levenslicht in 1377 onder een stralend blauwen hemel te Catania op Sicilië. Frangois, de tweede van het drietal, is een Parijzenaar, een kind zelfs van Montmartre. waar hij in 1879 geboren werd. En Albert kwam midden in den winter van het jaar 1886 in het bar koude Moskou op de wereld. U ziet dus, dat de Fratellini niet zulkc- piepjonge kereltjes meer zijn en het behoeft dus niemand te verwonderen, dat zij er al sedert eenigen tijd sterk aan gedacht heb ben het vermoeiende circusleven vaarwel te zeggen, teneinde op hun lauweren te kunnen gaan rusten en een otium cum dignitate te genieten. Op het oogenblik treden de Fratellini hier te Weenen in het steenen gebouw van het voormalige circus Renz op en nu is het ein delijk zoover! Zij zijn met de sensationeele mededeeling voor den dag gekomen, dat zij zich uit het openbare leven zullen terug trekken. Zij willen plaats maken voor een jongere generatie. Vijf en twintig jaar lang treden zij nu al overal als de drie Fratel lini met elkander op en toevallig waren zij vijf en twintig jaar geleden ook juist te Weenen. Zij waren toen uit Parijs naar de schoone Donau-stad gekomen en een groot gedeelte van de reis had onder zeer merk waardige omstandigheden plaats. Zij zaten namelijk opgesloten in eenwagon voor paarden. Zij hadden nogal vrij veel bagage, alle mogelijke instrumenten, die zij bij hun optreden noodig hadden. En een en ander werd in den wagon ondergebracht, waarin ook een aantal paarden stonden, die op reis moesten gaan. Op het station te Parijs keken zij na, of alles in. orde was, maar voordat zij weer naar buiten konden komen om een coupé op te zoeken, werd de deur van den wagen opeens dichtgeschoven en boem daar zaten zij gevangen. Goede raad was duur, zij trachtten door schreeuwen en klop pen de aandacht van de lieden op het per ron op zich te vestigen, maar niemand scheen hen te hooren en kort daarop rolden de wielen onder hen. Zij keken elkander onthutst aan en zij verkeerdeix in een allesbehalve opge wekte stemming, want het zou eventjes 12 uur duren, voordat de D-trein aan een station zou stilhouden. Het leek nog veel langer, maar eindelijk bleef de trein toch staan. En nu begonnen de drie, die te Parijs aan den lijve ondervonden hadden, dat bonzen op de deur en schreeuwen niet veel baatte, op hun muziekinstrmuenten te spelen. Dat hielp. Het spoorwegpersoneel had nog nooit gehoord, dat paarden zoo muzikaal konden zijn. De deur werd dus geopend en dc drie clowns waren uit hun benarde positie bevrijd. Voordat de di*ie P'ratellini de manege en het circusleven voorgoed vaai*wel zeggen, wil len zij hun levenswerk nog door een voor stelling voor den Volkenbond bekronen. Zij hebben een satire in elkaar gezet, waarin zij alle belachelijkheden van onzen tegenwoordi- gen tijd in beeld willen brengen. Zjj werken er reeds sedert geruixnen tijd aan en zij repeteeren voortdurend. Te Weenen zullen zij een voor het publiek toegankelijke gene rale repetitie geven zij willen het oordeel van het Weensche publiek leeren kennen! en dan tijgen zij in het vroege voorjaar naar Genève, teneinde de heeren van den Volkeix- bond te laten zien, hoe zij over de huidige wereld denken. Misschien zijn zij daardoor wel in staat een nieuwen frischen wind over de aarde te laten waaien. Iets, wat wel noodig is! En dan, nadat dit werk volbracht is, zal de naam van deze drie Fi-atellini voorgoed van de circusprogramma's verdwenen zijn. Maar nimmer zal de naam, dien zij zelf eenige jaren geleden in het Gouden Boek van de Comédie Frangaise hebben mogen schrijven, vex'geten wox-den. Want dc familie Fx-atellini is niet uitgestorven en het nageslacht zal hun werk voortzetten. W. M. BEKAAR. MUZIEK Vierde Concerf der Haarlemsche Bachvereeniging Het Wagncrjaar de 50ste herdenking van den sterfdag des meestei-s is ingeluid. Het Brahmsjaar de 100ste herdenking van den geboortedag des meesters is ook in geluid. Het toeval heeft gewild dat de eene meester stierf oen halve eeuw nadat de an dere geboren werd. Een gelukkig toeval? Mis schien wel. Beiden hebben tijdens hun leven elkaar niet goed kunnen zetten en nu hebben wc redenen om hun orkestwerken broederlijk op dezelfde programma's te zien prijkeneen postmortale verzoening, die tot geen partijdi ge demonstraties van de zijde dc hoorders aanleiding zal geven. In dit opzicht kunnen wc gerust zijn. Want het over groote meeren- dcel van musici en muziekminnaars heeft al geleerd beide meesters, elk in zijn aard, te waardeeren, en het meest vooruitstrevende deel der allerjongste, anti-romantische gene ratie smaalt op den een net zoo hard als op den ander, cn zou dus alleen voor zich zelve kunnen demonstreeren, maar tot zoo iets is •t gelukkig in ons land nog niet gekomen en onze Nederlandsche concerten verloopexx ge-» regeld zonder incidenten. Eens. vele jaren geleden, ja, toen is in 't Concertgebouw eens een demonstratie-incident voorgevallen, maar het is gelukkig geen precedent voor andere gebleken. Nu dan, het Wagnerjaar is ingeluid. De toelichting in het Bachprogramma wijst er •nog eens uitdrukkelijk op en we zien het pro gramma met twee Wagner-werken geopend. Dit is op zich zelf geen merkwaardigheid, want ook buiten herdenkingsjaren komt Wag ner geregeld op de programma's der orkes ten voor. Met Brahms is 't trouwens net zoo. Men zou dan ook voor het bijzondere herden kingsoogmerk. wellicht beter doen door niet alweer de bekende werken en fragmenten, die voor uitvoering in de concertzaal geschikt gebleken zijn. te herhalen, maar door te trachten Wagners groote muziekdrama's, die hier te lande gewoonlijk slechts voor een be perkten kring van bewonderaars genaakbaar zijn, binnen het bereik van groote scharen minder-goed-gesitueerden in en buiten Am sterdam te brengen, niet alleen wat muziek betreft (hier verricht de radio reeds verdien stelijken arbeid) maar integraal, zooals Wag ner het gewild heeft. Doch dit denkbeeld zal wel een hersenschim blijken. Ik wil naar de werkelijkheid torugkeei-en. Eduard van Bcinum. van de operatie, die hij moest ondergaan gelukkig hersteld, hartelijk begroet en met een prachtig bloemstuk door het Bachbestuur verwelkomd, luidde de her denking in xxxet het „Tristan"-voorspel. Het wil mij voorkomen dat het ..Meistcr- singer"-Voox-spel een passender proloog voor de huldiging van de nagedachtenis des mees terzangers zou gevormd hebben dan het trieste toongedieht van ongestild verlangen cn zelfvernietiging, hoe grootsch het op zich zelf is. En dit stuk met zijn onnoemelijk veel herhalingen te doen volgen door de even herhalingrijke „Siegfried-idyllo" wil me ook geen gelukkige keuze lijken. We mogen in de Idylle de stemming van gelukzaligheid, de prachtige orkestklank, de oeconomie der instrumentcerihg bewonderen; in de uitspin - ning is een gebrek aan oeconomie waar te nemen, waai-door het werk schier eindeloos schijxxt, te meer wijl de vorm zoo weinig vaste omtrekken toont, Over de vertolking hebben we natuurlijk niet te klagen: Van Beinum legde er al dc warmte van zijn jong tempe rament, het orkest al de sonoriteit vaxx zijn samenklank in. Maar dat temperament en die sonoriteit openbaarden zich nog veel verblijdender bij de uitvoering van Schuberts groote Sym phonic in C. Ook een lengte, ook tal van her halingen; maar men wordt ze zich in dit werk nauwelijks bewust. In de vaart zijner stuwing sleept deze rei alles mee, een uur lang. We zien den grandiozen optocht in ge dachten, met hoornsignalen geopend; we zien den vreemden, somberen gast te midden der eerste afdeeling, we houden den adem in bij het dramatisch moment in de tweede; we wiegen mee bij de zoete dansmélodieën der derde. En dan bliksemt het feestlicht op: een dolle uitgelaten carnavalstemming kondigt zich aan, sleurt alles mee in den maalstroom! Dat was het feest van den avond, een apo theose van ryfchme cn melodie, een hooglied van levensvreugde en eeuwige jeugd. Nog een belangrijke vertolking valt te ver melden: een solistische prestatie van lxoogen rang. die tusschcn de orkestwerken haar plaats vond en de gewenschte afwisseling bracht. Concertmeester Ferdinand Hclmann speelde de solopartij van Suk's belangrijke Fantasie voor viool en orkest. Het solo-in strument is goed en volkomen zaakkundig (hoe zou men anders kunnen verwachten van dezen Bohemer?) bedacht, de orkestpar tij is rijk aan instrumentale effecten: het ge heel zit goed in elkaar: introductie, thema met variaties, finale met als coda een her vatting van de inleiding. En Helmann spoelde voortreffelijk, met moeien toon, met levendig temperament, met volkomen vir tuoze beheersching, terwijl Van Beinum het orkest op ideale wijze deed aansluiten. Zoo was ook deze auditie er eene, die een Bach- concert volkomen waax-dig was cn bovendien begroetten wij erin den eerste van een drie tal Nederlandsche solisten, die gedurende dit seizcen op concerten der Haarlemsche Bach vereeniging zullen optreden. Ook dit is een reden tot verblijding. K. d. J. HET TOONEEL teren mee heeft behaald, was dan ook vol- 1 komen verdiend. Ruys laat ons geen twijfel aan het gouden hart van dezen brommerlgen ouwen heer. Het zachte en teere wint het bij hem ver van het nijdige en opvliegende en zoo kregen wij een Grompie, die stormenderhand de sympathie van het publiek won. Cor Ruys heeft ons als Grompie weer eens laten zien, hoe gevoelig en teer hij kan zijn, zonder en dat is het knappe overgevoelig te worden. Zóó zeker is Ruys van zijn effecten, dat hij van de meest komische situatie onmiddellijk in het teer-gevoelige kan overgaan, zonder gevaar, dat het publiek zal blijven lachen. Zie hem dat tooneeltje met het horloge spelen met Virginia en let er eens op, hoe fijn cn teer cn volkomen zuiver dat is. Trouwens, heel den avond hield Ruys - die zich ook een zeer mooien kop had gemaakt zich prachtig in en gaf hij karakterspel van de beste soort. Ruys heeft zich met blijkbare voorliefde aan Grompie gegeven en ik her inner mij na meneer Brotonneau geen rol van hem, zoo fijn en zuiver menschelijk als deze. In dit blijspel van Hodges en Wigney Per- cival gaat alles om Grompie. Zoodra de mop perige ouwe heer van de planken is. wordt het tooneel akelig leeg, maar het leeft on middellijk op als hij weer verschijnt. Zonder Grompie blijft er eigenlijk niets over, maar dank zij deze ouden detective is 't een wereld succes geworden. Reule was Jarvis, de schux-k en hij liet het publiek geen moment hierover in onzekerheid. De opvatting van Gimberg die Jarvis uiterlijk als gentleman speelde was indertijd juister. Wanneer bij Jarvis de ploertigheid zoo op het gezicht geschre ven staat, vex-speelt Virginia daarmee nxet haar flirtatioxi al onze sympathie en effaceert de speler een der belangrijkste elementen uit di't stuk, namelijk de spanning, wie wel de dader is. Wim Kan bracht als Ernest Heron een natuurlijke distinctie mee op het tooneel, maar hij moet nog leeren zich te beheer- schexr bij zijn uitbarstingen van verdriet of wanhoop. Dan wordt het al heel gauw te veel, wat altijd eexi fout is. Pierre Myi'n was als Ruddoch, de knecht eeix aax'dige, oude getrouwe en Elixxe Pisuisse speelde de onbeteekenende Virginia vlak en onbeteekenend, zooals ook de rol is. Maar in Grompie komt alles op de hoofdrol aan en wanneer die zoo gespeeld wox-dt als gister avond door Cor Ruys dan is het succes ver zekerd. Ruys kan met Grompie zeker nog wel eens te Haarlem terugkomen. J. B. SCHUIL. HET KATHOLIEK VOLKSTOONEEL. Eenige maanden geleden is in Amsterdam een tooneelgezelschap gevormd, genaamd Het Katholieke Volkstooneel, met het doel moderne sociale tooneelstukken op te voeren die de kern der hedendaagsche toestanden in al hun felheid en tegenstrijdigheid, ixr al hun scherpe uitersten raken. Eenige ïxxoderne jonge idealisten sloten zich daarbij aan, ook behoefte gevoelend om zich in de tooneelbeweging in deze nieuwe richting te uiten. Een zeer gelukkige keus van dit gezelschap was: zich het opvoeringsrecht te verzekeren voor Nederland van het stuk: De Heilige Proletariër, naar de bekende sociale roman vaxi Fx-ans Herwig. Het stuk speelt in Berlijn, waar het de groote tegenstellingen teekent in schrille kleuren. De schrijver wil laten uitkomen, tot welk een wanhoop de xnenschen vervallen, die de grond onder hun voeten voelen weg zinken, en dan meenexi.als laatste hoop, zich aan het communisme te moeten vastklampen waardoor de toestand voor hen nog slechter wordt. Maar ook hier komt dan eindelijk de opbeux'ing, het dagende licht, uitgebeeld door den hoofdpersoon van het stuk, die zelf proletariër geworden met de px-oletariex-s, om dat vreeselijk bestaan in zijn uitex-ste con- secjuentie's mee te maken en daardoor beter te leeroxi kennen, in die pogingen slaagt en heel zijn omgeving weet te veranderen tot betere menschen, die ook weer anderen tot zich trekken en helpen, met een hoog ideaal voor oogen. Het Katholiek Volkstooneel zal zijn eerste voorstelling geven te Amsterdam op Dinsdag 17, Woensdag 18 en Zondag 22 Januari a.s. in de groote zaal van Bellevue. De baten dezer voorstellingen komen ten voordeele van het Katholiek Crisis-Comité. COR RUYS ALS CROMPIE. Na Max Pallenberg en Willem Royaards is nu Cor Ruys met Grompie gekomen. Van Pal lenberg was Wau-Wau zooals dc bromme rige. ouwe heer in Duïtschlaixd genoemd werd het meest clownesk, Royaards speel de hem het meest virtuoos en gaf het komisch accent voor alles de volle maat, Cor Ruys speelt hem het fijnst en maakt van Grompie het meest van allen een mensch. Men zou het Ruys' voorliefde voor het burleske kennend eerder in omgekeerde volgorde hebben verwacht en men kan Ruys niet an ders dan dankbaar exwoor zijn, dat hij ons een zoo geheel nieuwen cn lang niet den slechtsten Grompie heeft gegeven. Want deze Grompie is een prachtige rol van Ruys geworden en het uitbundig succes, dat hij er in een geheel uitverkoclxtexi schouwburg gis Dr. C. P. Gunning „Beter onderwijs voor minder geld". Bij II. P. Leopold's Uitgeversmaatschappij te 's Gravenhage is als brochure verschenen een artikel, dat dr. C. P. Gunning geschreven heeft in het Decembernummer van het Haagsch Maandblad en dat getiteld is „Beter Onderwijs voor minder geld Het artikel baseert zich op eexi adres, dat 21 Juni de heeren Colenbx-ander c.s. gericht hebbexx tot de Koningin en de Regeering, waarin zij vragen om vervanging der huidige versnippering van het Openbaar Lager On derwijs in de bevolkingscentra door een doel matige scholenox-ganisatie van groote woon buurtschol en met halfj aarlijksche klassen onder ambulante schoolhoofden en overeen komstige concentratie der O.L.S. en Bijzon dere Lagere Scholen van gelijke richting, buiten de bevolkingscentra tot 7- eventueel 14-klassige streekscholen. Het betoog van dr. Gunning nu onder steunt de meening. dat de geldverspilling bij het lager onderwijs een gevolg is van het amendement-Ossendorp, dat bepaalt, dat ieder hoofd aan een klasse verbonden moet zijn. Het blijkt, dat de verspilling niet een gevolg is van den pacificatie zelf, doch van het opheffen van dit ambulantisme van het hoofd en de daarmee gepaard gaande ver splintering van het onderwijs tot kleine schooltjes. De schrijver acht in het klassieke land der gewetensvrijheid dc basis van de pacificatie volkomen onaantastbaar. Maar xxxet cijfers toont hij aaxx, dat juist bij het Openbaar Onderwijs de stijging vaxx het aan tal schooltjes sinds 1920 ontstellend is. In tien jaar kwameix er ongeveer evenveel L. S. bij als tevoren in 40 jaar, waardoor het totaal thans de S200 overschrijdt. Daar, waar rncxx versnippering ten gevolge der pacificatie het meest zou verwachteix, zu.'s in Friesland eix Zeeland, is deze, voigens de cijfers van het adres het kleinst. De schrijver concludeert dus, dat het am bulantisme exx daarmee de groote school in eere moeten worden hersteld. Want van de verregaande geldverspillixxg was geen prima onderwijs het gevolg. Welke belangexx er ixxet de splitsing van de kinderen in één groot ge bouw ixx de stad in allerlei scholen gediexxd worden, oxxtgaat ons, zegt de schrijver. De versnippering is funest voor het onderwijs en voor de opvoeding. De zoo belangrijke aan leg- en arbeidsvakken gelijk natuurkennis, zingen, teekenen. gymnastiek, handwerken cxx handenarbeid kunnen slechts aan volko men bevoegden worden overgelaten bij groote scholen, bij het huidige formaat der kleine schooltjes moet het als finaal uitgesloten worden beschouwd. Men moet weten, hoe er thans met deze vakken gesold wordt, hoe hier onderwijsbenadeeling en geldverkwdsting hand in haxxd gaaxx. Wat de practische uitvoering van het denk beeld betreft, gelooft de schrijver, dat alleen bij de streekscholeix nieuwe bouw wel noodzakelijk zal zijn. Voor het platteland becijfert dr. Gunning de bezuiniging op meer dan tien millioen, voor de groote steden acht hij een ramixxg van dertig millioen nog aan den lagen kant. Zwaarder dan het bezuinigingsmotief laat de schrijver echter wegen, de geestelijke waarde, die hij aan de groote school toe kent. De huidige kleine schoolorganisatie brengt eexx ergerlijke vernietiging van volks kracht mede, zegt hij. Hij haalt aaxx hoe in allerlei kringen en bij allerlei autoriteiten deze opvatting heerscht. En ons land biedt ïxog wel, door de dichtheid van zijn bevol king een bij uitstek gunstige gelegenheid om dit ideaal te verwezenlijken en aldus het voortreffelijkste onderwijs te verbin den aan het laagste kostengemiddelde per leerling. Het is ixxderdaad beschamend, dat thaxxs precies het omgekeerde ten onzent moet worden geconstateerd. Schrijver trekt een vergelijking tusschen de eenkamerwoningen en de kleine scholen en vraagt zich af, waarom de eexxe volks- dienst, die over misbruiken te maken heeft, zoo gaxxsch anders optreedt dan de andere, die voor oxxs onderwijs moet waken. Zou het nu te veel gevraagd zijn, zegt hij tenslotte, wanneer wij de hoop uitspreken dat de minister (of de onderwijsraad) deze aangelegenheid althans tot een onderwerp vaxx ernstige en weloverwogen studie wil maken? Over dc brochure moeten wij tenslotte opmerken, dat wij er een ïxiet gering aan tal taalkundige onzuiverheden in vondexx, welke wij er zeker niet in verwacht had den. ANKER LARSEN VOOR DE VOLKS UNIVERSITEIT. Men schrijft ons: Axxker Larsen, de bekende Deensche schrij ver zal a,s. Zaterdagavoixd 14 Januari voor de Volksuniversiteit in de Duitsche taal uit eenzetten „waarom hij zijn boeken schreef" (in lxet gebouw van dexx Protestaxxtenboxxd) Zijn. boeken beeldexx mexxschen uit vaxx zeer verschillenden aard en levensloop; iix „De Steen der Wijzen" eexx veelheid van typen in hun onderling verstrengelde levens, in „Mar tha en Maria" zien we twee vrouwen, twee zusters door het leven gaan en de andere fi guren uit dat boek, allen scherp geteekexxd, blijven op den achtergrond. „Heiliging" is „de geschiedenis vaxx eexx jongen nxaxx. die een nieuwe wereld oixtdekte, welke heelemaal ïxiets gemeen had met de oude"' vertelt de schrijver ons in de inleiding. En of Anker Laraen een jonge man of twee vrouwen, of vele mannen en vrouwen in een boek uit beeldt, altijd is dit de groxxdslag van zijn werk: het ontdekken van eexx xxieuwe wereld, van een wereld, die glans verleent aan wat we de werkelijke wereld noemen, die inner lijke bevrijding, die hanxxonie beteekent voor ons gemoed. In gelijkenissen en beeldexx wordt dit ons nader gebracht: een kleine jongen loopt in een dikke mist, zijn thuis weet hij dichtbij, de wolk is ïxeergedaald uit dexx hexxxel, dus ook de hemel is binnexx zijn bereik; dit weten is lxenx als een innerlijk licht, dat naar buiten schijixt en vaix bixxnen uit de wereld ixx de mist in een nieuw licht doet zien. Alles is als het ware pas geschapexx. In twee boekjes heeft Anker Larsen dit innerlijk ontwakexx tot eeuwigheidsbesef nader trachten te omschrijven: „Van het Werkelijke Leven" en „Met open deur". Af wijzend het occultisme leeren we Anker Larsen hier kennen als mysticus, wiens mystiek het eeuwige exi het tijdelijke leven tot eenheid wil brengen. Waar deze schrijver over de fijnste ervaringen van lxet innerlijk leven spreekt is het levexxde woord een on misbare aanvulling van het geschreven ver haal, vooral daar hij gelooft ixx wat hij noemt de hemeltaal, d.i. de taal van het spontane onderlinge herkennen, waxxt zoodra dc eeuwige dingen beleefd wordeix. kunnen zij ook een onderwerp voor het bewuste begrij pen worden. DR. H. J. LOVINK. Naar de „Nederlander" verneemt, ligt het in de bedoeling van het Tweede-Kamerlid dr. H. J. Lovink, indien hij bij de a.s. verkiezin gen als lid der Tweede Kamer herkozen wordt te bedanken als burgemeester van Alphen a. d. Rijn. SPORT EN SPEL LAWNTENNIS. DE LOTING VOOR DEN DAVIS CUP VASTGESTELD Uit Parijs; De Commissie, welke belast is met de or ganisatie vaix de wedstrijden voor den Davis Cup, lxeeft 2'Februari als datum voor de lo ting vastgesteld. Zooals gewoonlijk zal dit feestelijk geschiedexx in tegenwoordigheid van dexx Franschen presidexxt, Lebrun, op het Elysee. PAARDENSPORT DE HAARLEMSCHE MANEGE De leden van de Vereeniging „De Haax*- lemsche Manége zullen a.s. Zaterdagmiddag een individueele ci-oss-country rijden op de weilanden ten westen vaix den Vogelenzang- schen weg ter hoogte van den Woestduinweg. KORFBAL HAARL. KORFBALBON D. DE UITSLAGEN K. V. 1D. S. V. 1 terrein afgekeurd. De Kennemers 1Haarlem 2 23 ,S. S. H. 1Animo 2 32 T. H. B. 1S. V. 2 5—1 3e klasse A: Alw. Ready 1Haarlem 3 t. a. S. C. 3Kennemers 2 01 2e klasse B: D. S. V. 2Pal vu 1 t. a. Flora 1—T. H. B. 2 t. a. Ons Genoegen 1-Thorn l 31 3e klasse A: Excelsior 1S. V. 4 02 Zeemeeuwen 1Tempo 1 13 3e klasse B: Tempo 2—Alw. H. 2 2—1 De Thorn 2—Oosterkw. 3 0—8 Haarlem 5—S. V, 5 1—0 VOETBAL'. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG AFDEELING I Eerste klasse: Z. F. C-—Hermes-D .V. S. 't GooiBlauw Wit H .B. S.—A. D. O. R. C. H.—D. II. C. FeijenoordV. S. V. Tweede klasse A: KinheimZeeburgia D E. C.—T. O. G. Alcm. VictrixZ. V. V. E. D. O.—V. V. A. H. R. C—W. F. C. Tweede klasse B: BloemendaalD. W. S. Alphen—H. F. C. HerculesBaarn SpartaanB. F. C. Derde klasse B: De KennemersW. M. S. SchotenS. D. W. Oosterpark—Halfweg O. V. V. O.Hillinen Derde klasse C. AmstelWatergraafsmeer Rodi—Z. R. C. De MeteoorO. D. E. Zandvoort—U. V. V. A. P. G. S.—Holland Vierde klasse As Q. S. C.—Uitgeest E. V. C—Texel VroneAlkmaar Reserve eerste klasse: H. F. C. 2—A. F. C. 2 Hilversum 2—E. D. O. 2 Blauw Wit 2—Z. F. C. 2 Haarlem 2Ajax 2 Zeeburgia 2Stormvogels 2 Reserve tweede klasse A. V. V. A. 2—H. R. C. 2 W. F. C. 2—R. C. H. 2 V. S. V. 2—Ajax 3 K. F. C. 2—Alcm. Victrix 2 T. O. G. 2—West Frisia 2 Reserve derde klasse A: Z. V. V. 2—Hollandia 2 W. F. C. 3—A. P. G. S. 2 O. S. V. 2—Z. F. C. 3 De Kennemers 2Alcm. Victi'ix 3 AFDEELING II Eerste klasse: D. F. C.-West Frisia StormvogelsHaarlem SpartaK. F. C. AjaxXerxes Tweede klasse A: Unitas—Neptunus D. C. L.Steeds Hooger B. E. C.—O. D. S. O. N. A.Quick Tweede klasse B: V. I. O. S.—C. V. V. GoudaOvermaas S. V. V.—Fortuna V. D. L.—V. O .C. Vierde klasse A: De JagersT. H. B. Leidsche BoysHillegom L. D. W. S.—D. V. S. S. V. C.Kranenburg Reserve eerste klasse: A. D. O. 2—V. U. C. 2 Xerxes 2Feijexxoord 2 D. H. C. 2Sparta 2 Excelsior 2H. B. S. 2 C. V. V. 2—Gouda 2 AFDEELING Hl Eerste klasse: Tubantia-Vitesse A. G. O. V. V.Ensch. Boys WageningeixRobur et Velocitas EnschedéP. E. C. Go aheadHeracles AFDEELING IV. Eerste klasse: Willem n—P. S. V. EindhovenN.O.A.D. B. V. V.Bleijerheide M. V. V.—Longa AFDEELING V Eerste klasse: G. V. A. V.-Leeuwarden Be QuickAchilles FrieslaixdVeeixdam FrisiaVelocitas Alcides—Sneek (Sportkr.) DAMMEN. DAMCLUB „HET WESTERKWARTIER" Te Haarlem is opgericht de Damclub „Het" Westerkwax-tier". Secretaris is de heer C. Akersloot, Rollandstraat 84. WIELRUDEN. De Zesdaagsche te Dortmund KISTERS—MUELLER UIT DEN STRIJD Uit Dortmund; Dixxsdagavoxxd zes uur werd het koppel Kisters-MueUer, dat reeds laixgen tijd een achterstand van negen ronden had, uit den strijd genomen. Des avonds woonden onge veer 8000 toeschouwers de wedstrijden bij. Ex- werd zeer kalm gereden, zoodat besloten werd eexx tiental temporonden in te voegexx. Hier bij wisten Vopel-Korsnxeyer 18, en Rausch- Huertgen en Goebel-Pijnenburg 6 puxxten in de waclxt te sleepeix. Tegexx 10 uur, dexx tijd vaxx lxet avondklas sement, werd er een jacht ingezet, die laixg aanhield. Na 95 uur rijdens waren afgelegd 3219.700 K.M. en was de stand als volgt: Aan deix kop: I. Goebel-Pijnenburg 372 punten. 2. Rausch -Huertgen 239, 3. Broccardo-Guimbretière 203 p. Op 1 ronde: 4. Schoen-Busclxenhagen 341 punten, 5. Braspemxiixgx-Wals 135 p. Op 2 ronden: 6. Rieger-Vroomen 115 p. 7. Pedexx-Stue- beke 82 p. Op 3 ronden: 8. Kilian-Puetzfeld 151 p., 9. Tietz-Scheixk 78 puixten. Op 4 roxxden: 10. Vopel-Koi\smeyer 158 p. Op 6 ronden: II. Senge-Cieszinski 34 punten. Hedenmorgen om 6 uur bij de neutralisatie luidde de stand: 1. Schön-Buschenhagen 476 p. 2. Göbel- Pijnenburg 443 p.. 3. Rausch-Huertgen 322 p. 4. Broccardo-Guiinbretière 236 p., 5. Braspen- ningx-Wals 162 p. Op 1 ronde: 6. Rieger-Vroomen 135 p. Op 2 roxxdeix: 7. Kilian-Piitzfeld 153 p. 8. Peden-Stiibeke 89 p. Op 4 roxxden: 9. Vopel-Korsnxeyer 162 p. 10. Tietz-Schenk 91 p. Op 10 ronden: 11. Sexxge-Cicszinski 34 p.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10