HP VERTELLING IM hüü[ I Absorbine Jr. Verlicht rheumatische pijn! Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 11 JANUARI 1933 De Wraak WILLY VAN DER TAK. „What 's iiv a name?" zei eens Shakespeare, die het. wist, en nog weet. In derdaad: wat zit er in een naam? Niets. Zoo goed als niets, want een naam is niets dan een speling van het noodlot, en namen zijn dingen, die afhangen van honderdduizend dwaasheden. Van het feit, dat iedereen ver moedde. dat uw oud-tante Rosalie, al deed ze, of ze niet wist, hoe ze van den éénen dag op den anderen leven zou, er warmpjes bij zat, was 't wanhopig en niet te niet te doen gevolg, dat gij op 't oogenblik met den naam Rosalie pronkt, hoewel Tante. Rosalie, die er inderdaad warmpjes bij bleek te zitten, op een legaat van honderd gulden aan haar naamgenootje na, al haar geld aan de zen ding ergens in de binnenlanden van Austra lië vermaakt heeft. Het feit ook, dat uw vader tot kort voor uw geboorte 'n enthousiast voet baller en voetbewonderaar was, is schuld aan den terneerdrukkenden naam van Adam, waarmee gij het heele leven door zult moeten en die ontleend was aan den speler van het nationaal voetbalelftal, die te dier tijden alle voetballersharten in vervoering bracht met zijn brillant spel. Wat evenwel hebt gij aan dat brillante spel, dat bovendien allang V3er tot het ver leden hoort en vergeven en vergeten is. als van uw prilste jeugd af insinuaties omtrent den stamvader aller menschen en zijn esca pades met den appel en Eva u het leven vergallen? Wat heeft een helaas door de natuur iet of wat met schoonheid misdeelde aan den naam van Gloria .haar door een moeder met een vooruitzienden blik en een penchant voor een vrouwelijke filmster, ge schonken? Wat zit er om maar bij de simpelste voorbeelden te blijven in de na men Klaas, Japik, Cato, Geziena. Frederik? What 's in a name? Hulde zij Shakespeare. Niettemin alles is betrekkelijk kan een naam vele mogelijkheden bieden. Daar is alleen al dat, wat in alle romans op critieke momenten gedaan wordt en wat den recht- geaarden lezer aangename rillingen door het lijf doet gaan: een naam liefkoozend uit spreken. „Adolf, Johan, Piet u hoeft slechts in te vullen wat verlangd en door te halen, wat niet verlangd wordt sprak zij met liefkoozing in haar stem, En- zoovoorts. En de lezer met sentiment begint gauw met van verwachting kloppend hart en gloeiende wangen aan de nieuwe blad zij. Daar is ook het barsch,- het koel, het sarcastische uitspreken van een naam, en al zult ge me tegenspreken, en aanvoeren, dat dat toch niet in den naam zit, maar in de manier, waarop, ik hou vol, dat de ééne naam zich beter leent tot zekere doeleinden dan de andere. Het is buitengewoon moeilijk zoo heeft mij iemand toevertrouwd, om den naam Jodocus liefkoozend uit te spreken, doordat die haam een aangeboren droogheid en dorheid heeft, die alle teederheid in de kiem smoort. Terwijl bijvoorbeeld het zoet vloeiende Lize of Lies moeilijkheden oplevert in gevallen van grooten toorn jegens Lies of Lize. Dan moet er toch wel wat in die namen zitten. Shakespeare ten spijt Er is mij een geval bekend, waarin alleen het uitspreken van een naam, het noemen van - een naam, revanche nam voor een heel leven van geleden smaad. De naam, het moet vermeld, werd onpartijdig gezegd, zonder eenige bijzondere intonatie, niet boos, niet sarcastisch, niet hoonend. Zoo gewoon langs den neus werd hij genoemd, en ko- ninklijker, geraffineerder, geestiger wraak is er nooit genomen. Hii, die de wraak nam, was een oude schilder, die in een lang leven den strijd en de moeilijkheden van vele schilders, die voortspruiten uit een familie, waarin schil ders als excentrieke nutteloosheden worden beschouwd, tot op den bodem had beproefd, en maar al te dikwijls met van wrangheid trek kende lippen ervaren had, dat moeilijkheden en strijd schoon zijn in bescheiden mate. Als de bitterheid tot aan de lippen stijgt, waardeert men haar niet meer, al betoogt de fijnproever dan met nadruk, dat het juist de bitterheden zijn, die de zoetheden te kos telijker van smaak maken. Niettemin was de oude schilder erin geslaagd zijn hart open en zacht en vriendelijk te houden, en, rede- neerende en begrijpende uit .de goedheid van dat hart had hij hen vergeven. Zijn broers vooral, die gezeten menschen waren gewor den, wier namen een goeden klank hadden te midden van andere goed klinkende namen, die golden voor vooraanstaande menschen, en die niettemin tegen hun broer, alleen omdat hij anders was dan zij, nooit anders dan: „Zie je wel!" hadden gezegd. „Zie je wel!" bij een slechte kritiek. „Zie je wel!" toen hij een meisje zonder geld trouwde, en den eersten winter al niet wist, hoe hij rond moest komen. „Zie je wel!" toen er kinderen kwamen, en het rondkomen steeds moeilijker werd, zoo moeilijk, dat hij aanklop pen moést bij de rijke bi-oers. Hij was de „Zie je wel's" gaan haten met allen haat, waartoe zijn van aanleg vriendelijke natuur in staat was en met de „Zie je wel's" de broers, die het hem zeiden. Hij had zijn haat nooit getoond, tenminste aan hen niet. Hij had filosofisch en wel ge tracht te redeneeren van hun standpunten; hij had geprobeerd in te zien, dat zij. zooals ze waren, natuurlijk hem, zooals hij was, een onmogelijk mensch moesten vinden en waar- j schijnlijk wel meer dan een onmogelijk4 mensch: een mensch, die geen knip voor zijn neus waard was. Een vent, die schilderde, zich niet interesseerde voor de beurs, maar wel voor Grieksche beelden, die zoo weinig vooruitkwam in de maatschappij, dat hij op zijn veertigste jaar nog een uur liep om een dubbeltje voor de tram uit te sparen, maar hen, omdat ze reden in auto's en niets wisten van de manieren waarop je verf op een stuk linnen kon smeren, minachtte. Ze voelden zijn minachting, instinctief, en verklaarden haar als afgunst omdat ze zichzelf te benijden von den. Zijn vrouw stierf, zijn kinderen stierven, en de broers, hoewel ze het niet hardop dorsten zeggen, lachten: „Zie je wel!", en hij wist, dat ze het dachten, en hield zich strammer dan hij wel kon. omdat hij trotsch was. Al leen gebleven, ploeterde hij, bijna dag en nachh en bereikte ten slotte, wat anderen een kleinigheid vonden, en wat voor hem een onmogelijkheid was geweest zijn leven lang: op zijn zestigste jaar hoefde hij niet meer te loopen om een dubbeltje voor de tram uit te sparene en kon hij zich zelfs bij leelijk weer wel een enkelen keer een taxi permitteeren. In zijn vriendelijk hart kwijnde bij zooveel voorspoed de haat weg als een onkruidje, dat tegen de verdrukking ingegroeid, maar weinig tegenspoed noodïg heeft om zijn povere le venskracht te niet te doen. En op zijn zeventigste jaar gebeurde het dat één van diezelfde broers jaar na jaar achteruitgegaan tot hem niets meer restte, bij hem aan kwam kloppen! Hij had niets meer, kon hij hier voorloopig een onderdak vinden? Hij vond het onderdak, en nooit viel er een woord tusschen hen. Ze leefden vreed zaam vanaf den eersten dag, twee oude hee ren, gescheiden door hun twee verschillende karakters en de ganseh en al verschillende wegen, die ze langs gegaan waren, maar, tot hun beider stille verbazing, snel en hecht ver- boixden door de gezelligheid die aan beiden de aanwezigheid van een medemensch in zijn eexxzaam leven gaf. De zorg voor den tuin verbond hen, en het ochtendlijk kopje koffie, dat ze samen plezierig en scherp keurend ge noten; benevens het buurmeisje, dat plots één in plaats van twee opa's vond en onrnid dellijk eerlijk haar genegenheid tusschen hen tweeën verdeelde, en de eeuwige brandende vraag ,die steeds open bleef omdat hun voor keuren steeds wisselden, welke sigaret nu wel de beste van alle sigaretten zou zijn. Het leven van twee oude heeren houdt nog de mogelijkheden tot heel wat vreugdes in zich besloten, en het moet tot hun eer gezegd, dat zij ze tot op den bodem genoten! Ik zag hen vaak, in dien tijd, en ik kwam er graag, want er ging van die twee, die hun heele leven vrijwel vijanden waren geweest, die zoo slecht bij elkaar pasten en die niette- min zoo vredig als een paar parkietjes sameix leefden, in des schilders oude kooi, een kos telijke sfeer van genoegelijkheid uit, die trok. Nooit heb ik het ook maar even tusschen hen hooren haperen, tot ik op een dag getuige was van des ouden schilders fijne, subtiele wraak voor alles wat zij, en hij hem hadden aangedaan in vroeger jaren. Licht zal ik het niet vergeten, en hoewel ik mij diep buig vdor Shakespeare en zijn wijsheid, van mijn leven zal geen mensch me ooit ervan overtuigen dat er in een naam niets zit. Daar kan een we reld in een naam zittenmet het noemen van een "naam alleen kan de zwijgend geleden smaad van een heel leven gewroken worden. „Zach?" zei op een middag de oude schil der tegen zijn broer, „heb jij nog een sigaret voor me?". En terwijl hij opkeek, en aan mijn oogen zag, hoe ik die vreemde beixaming in mijn gedachten aan alle kanten omkeerde en verbaasd bekeek, zonder er kop of staart aan te kunnen vinden, begonnen zijn oogen op eens te glimmen, en een lachje kroop stille tjes van zijn mond langs zijn heele gezicht omhoog. Zijn lippen tuitten zich, en kwasie- onschul dig, maar doodelijk-vernietigend. zoodat het arme slachtoffer in zijn stoel in elkaar kroop, en kleiner werd van vernedering, rolde de wraak van zijn lippen af. een klein puntig, gemeen wraak je, dat venijnig prikte als een speerpunt: „Ja, zie je", de wenkbrauwen dansten om hoog als' duveltjes en in elk oog kwam een glimlichtje, fel als een witgloeiende vonk: „mijn broerdie heet Zacharias Zacharias? What's in a name? Een wereld, een wereld zeg ik u! Een wereld van geraffi neei'de, duivelsche wraak zat er toen in dien naam Zacharias, die zoo onschuldig en zoet jes van een paar aan niets dan milde woor den gewende lippen gleed!! „Want, zie jemijn broer..,, die heet Zacharias!" En Zacharias. zich machteloos kronkelend iix den makkelijksten stoel van den eens ge- minachten broer, oxxder wiens dak hij nu een inderdaad vreedzaam toevluchtsoord ge vonden had, moest grommend slikkeix dien eenigen wraak, en slikte hoewel met moeite.. O. Shakespeare! STADSNIEUWS WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN „Janskamer" Jansstraat 38 rood. Geeft allen aan „Weldadigheid" Al is het maar een kleinigheid. Zexid ons Uw overtollige schoenen en kleeren, Er zijn zoovelen, die beide ontberen Postgiro 69495 Telefoon 13235 of 15445 BADHUIZEN „WITTE KRUIS", HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afgeloo- pen maand December was: Badhuis Koudenhorn: mannen 1208, vrou wen 532. Totaal 1740. Badhuis Leidseheplein: xxxannen 1920. vrou wen 1092, schoolbaden 857. Totaal 3869. Badhuis Schotersmgel: mannen 2347. vrou wen 1173, schoolbaden 565, Totaal 4085. Badhuis Hofdijkplein: mannen 2007, vrou wen 1012, schoolbaden 1254. Totaal 4273. Badhuis van Egmondstraat: mannen 2099, vrouwen 1302, schoolbaden 946. Totaal 4347. OPENBARE VERGADERING VAN DE O. S. P. Vrijdag houdt de afd. Haarlem .van de O. S. P. een openbare vergadering in den Jans schouwburg. Spreker is de heer P. J. Schmidt, partijvoorzitter met het onderwerp: Werk loosheid en de revolutionnaire klassenstrijd". De onderstaande eischen zullen worden besproken 1. Werkverruiming op groote schaal tegen normaal geldende loonen. 2. Afschaffing van het bestaande rouleer- stelsel van een halve week werken voor fl. 15. 3. Verstrekking van gas en eiectriciteit tegen den kostprijs. voor hen, die minder dan f 25.per week verdienen. 4. Ixxvoering vaxi de 40-urige werkweek met behoud van loon. „BRUINTJE BEER". Zaterdagmiddag a.s. zal in den Stads schouwburg, Wilsonsplein. door het Neder- landsch Tooneel voor kinderen worden opge voerd de kinder-operette ..Bruintje Beer In de verschillende steden waar de uit voeringen reeds hebben plaats gehad, werden Bruintje Beer en zijn makkers door de kin deren en hun begeleiders allerhartelijkst toe gejuicht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Ct«. per regel. Stekende, krampachtige rheumatische pijnen worden spoedig verlicht door de pijnlijke plek met een weinig Absorbine Jr. in te wrij ven. Absorbine Jr. is een zachtwerkend, maar krachtig antiseptisch smeersel. Absorbine Jr. dringt diep in de spieren, die gespannen en verwrongen zijn door de pijn. Het brengt nieuw bloed naar de pijnlijke plekken en neemt de pijnen weg. Wrijf het regelmatig op de spieren, op de pijnlijke plek. Het middel werkt direct verzachtend en neemt de pijnen en prikkeling spoedig weg. Absorbine Jr. prikkelt niet en laat geen vlekken achter. Het is aangenaam om te gebruiken. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Co., Beu- ligstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. HET MIDDEL BIJ UITNEMENDHEID TEGEN: PIJNLIJKE SPIEREN, BRANDWONDEN EN HUIDSMETTEN. Pas op voor teenen met rlng- worm. Roode teenen met barst jes en kleine jeukende blaas jes. die het vel tusschen de teenen wit en puppis ma ken. of misschien droog on schilferachtis. zijn de kentockoncn. Ab sorbine bestrijdt do ;cvaarlijke ring- wormklcmcn verlicht pijn en geneest JAARVERSLAG VAN HET DIACONESSEN- HUIS. Wij ontvingen het vei-slag van het Diaco- nessenhuis alhier over het 44e jaar (1 Juli 193130 Juni 1932) en ontleenen er het vol gende aan. Op 31 December 1931 bedroeg het aantal zusters 141 (waarbij 41 ingezegende zusters, waarvan 15 rustend of invalide). In de operatiekamers hadden 777 groote operaties plaats. Hoogtezonbehandeling werd 3467 maal, diathermiebehandeling 3522 maal toegepast. In de Röntgenafdeeling had 786 maal Röntgenologisch onderzoek plaats en werden 528 therapeutische bestralingen gegeven. Het totaal aantal patiënten nam in 1931 weder toe respectievelijk van 1965 tot 2062 en dat der betaalde verpleegdagen, zonder in het Huis geboren kinderen, van 47912 tot 51633. Op 31 December waren werkzaam in de Wijken te Haarlem 11 en in andere ge meenten tezamerx 10 zusters, totaal 21 zus- ters. Hoewel de bezetting van het ziekenhuis in 1931 weder grooter was dan in 1930, sluit dc exploitatierekening van het ziekenhuis en de wijken weder met een nadeelig saldo van f 4419.24. Voor het finaixcieele jaar 1932. waarvan de eerste helft in dit verslagjaar valt, is de toe stand zooveel onguxistiger, omdat nu ook de verpleegprijzexi voor de zalen belangrijk moesten woi'den verlaagd en op de zieken huis opneming door openbare lichamen en particulieren zooveel mogelijk wordt be zuinigd. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 10 Januari 1933. 1. C. de Koning, landbouwer, wonende te Haaxdemmermeer. Sloterweg 843. Curator Mr. H. J. M. Tonino alhier. 2. Jan Kuïte, rozenkweeker. wonende te Aalsmeer, Oost-Oosteinderweg 579. Curatrice Mej. Mr. D. M. 't Hooft te Aals meer. 3. H. J. Warmerdam, winkelier in huis houdelijke artikelen, wonende te Hillegom, Hoofdstraat 78. Curator Mr. H. J. M. Tonino alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Ml'. A. L. M. vaxi Berckel. Vernietigd is het faillissement op grond van verzet van: A. van Donk wonende te Landsmeer. Curator Mr. F. van der Goot alhier. Opgeheven zijn de faillissementen wegens gebrek aan actief van: 1. B. Nieuwdorp wonende te Vijfhuizen gem. Haarlemmermeer. Curator Mr. H. O. Drilsma alhier. 2. J. W. A. vaxi der Wiel. wonende te Nieuw-Vemiep. Curator Mr. W. Briët alhier. 3. J. C. Pietersma gedomicilieerd te Zand- voort zonder vaste woonplaats. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het vei-bindend worden der eenige uitdeelingslijst van 1. M. Levdersdorff. wonende te Haarlem. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis alhier. 2. N.V. Maatschappij van Melkproducten .Zaanlandia" gevestigd te Zaandam. Curator Mr. F. van der Goot alhier. PERSONALIA. als vertegenwoordiger van de „Tempo"- transportwerktuigenfabriek. Van dc afdeeling Electrotechniek: de heer J. Gmelig Meyling, als assistent bij de N.V. Vereen. Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen te Velsen. DOOR INSPANNING UITSPANNING. Bovengenoemde vereeniging geeft Zaterdag 14 Januari Kaar 3e tooneeluitvoering niet. ba) 't Jaai-lijksch bal-masqué wordt gegeven op 4 Maart. Beide in den schouwbui-g Jansweg. AANMATIGEND OPTREDEN VAN DUITSCHE DOUANE. BEVOLKING BEGINT ZICH TE VERZETTEN. Naar de Msb. vermeldt begint dc Limburg- sche grensbevolking, die zich tot dusver neu traal hield in den strijd van den smokkel aar met de douanebeambten, den laatstcn tijd een vijandige houding aan te nemen tegen de commiezen, welke haar oorzaak vindt in het uiterst gestrenge optreden van de Duit- sche beambten. Deze beamten schieten tegen woordig midden in het verkeersgewocl, zoo dat onschuldigen kunnen getroffen worden, zij matigden zich van allerlei aan, o.:x. on langs door op Nederlandsch gebied een 1 iets en een auto in besla gte nemen. Ook is een luxe auto van een te goeder naam en faam bekend staande Venlosclie ver- huurinrichting geconfiskeerd, omdat een vijftal personen, dat over de grens gebracht werd, eenige pakjes tabak bleken te bezitten, in hun jaszakken geborgen. Deze lieden wer den vrijgelaten, doch de chauffeur moest zijn auto naar Dusseldorf brengen, waar de wagen, ondanks protesten van Nederlandschc autoriteiten gebleven is. Nu is er in Kaldenkirchen reeds geschoten op het huis van een douanebeambte en op een hunner is een overval gepleegd door jon gelui, toen hij twee vrouwen arresteerde, die eexxige koffie smokkelden. AMSTERDAM'S GEMEENTE SECRETARIS GAAT HEEN. DE IIEER J. J. ROOVERS. De volgende afgestudeerden der Middelbare Technische School te Haai'lem werden ge plaatst in de navolgende betrekkingen: Van de afdeeling Bouwkunde: de heeren: J. W. de Heer Kloots als teekenaar bij de N.V. N.-Holl. Exploitatie-Mij Bosch en Vaart te Haarlem; J. Vei\steeg. als opzichter-teekenaar bij den heer J. Versteeg, Architect B.N.A. te A'dam: J. Chx\ de Vries, als teekenaar bti de Fa. J. F. C. Bettenhaussen Co. te 's-Gra- venhage. Van de afdeeling Weg- en Waterbouw kunde: de heer P. Holthuis, als opzichter bij het N. Holl. Noorderkwartier te Obdam en Hensbroek. Van de afdeeling Werktuigbouwkunde: de heeren: H. H. Bruvns. als assistent-bedrijfs leider bij de Eerste Nea. Coöperatieve Kunst- mestfabriek te Vlaardingen; C. Veldwachter, De gemeentesecretaris van Amsterdam, de heer J. J. Roovers heeft tegen l Mei ontslag gevraagd uit zijn functie, aaxxgezien hij den tijd gekomen acht om plaats te maken voor een jongere. De heer Roovers is thans 67 jaar oud. Hij heeft een zeer eervolle ambte lijke loopbaan achter zich, die haar aanvang nam te Breda in de journalistiek en over dc secretarieën van Breda en Voorhout naar Amsterdam leidde, waar de heer Roovcts iix den tijd van Wethouder Treub ambtenaar- tweede klasse ter secretaire werd. Spoedig be vorderd tot commies en hoofdcommies bij de afdeeling Publieke Wei-ken heeft hij zich bezig gehouden met de uitvoering vaxi de Woningwet. Na het heengaan van mr. Fal- kenburg als gemeentesecretaris wei'd de heer Roovers, die reeds waarnemend secretaris was, in diens plaats benoemd. In het college van B. en W. werd hij om zijn groote kennis bijzonder gewaardeerd, hoewel geen titel dragende, kon hij. naar het getuigenis van den commissaris der koningin in deze pro vincie, zich met de scherpste juristen nieten. De heer Roovers is officier in de orde van Oranje Nassau en bezit ook vele buitenland- sche eereteekenen. NIEUWE KWEEKSCHOOL VAN IIET LEGER DES HEELS. Prinses Juliana is voornemens Vrijdag 20 Januari, des middags te twee uur, de ope ningsplechtigheid te verrichten van de Nieuwe Kweekschool voor Officieren van het Leger des Heils te Nieuwer-Amstel. Dc mi nister van Justitie mr. Donner, zal vooraf een openingswoord spreken. STEKENDE ZEEMAN. Aar. het politiebureau Archimedesstraat in Den Haag heeft zich gemeld een 44-jarige varensgezel wonende aan den Schledamsche dijk te Rotterdam, die zijn in de Noox-der- beekstraat in Den Haag woonachtige vrouw even te voren met een mes twee steken had toegebracht. De vrouw, die aan de linkerborst en aan het linkerdijbeen niet ernstig gewond wex-d, is door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuldwal gebracht en van daar, na verbonden te zijn, naar huis vervoerd. De zeeman is opgesloten. MARKTNIEUWS Purmerend, 10 Jan. 1933. COÖP. CENTRALE EIERVEILING. Aanvoer: 15.000 eendeneieren, prijs per 100 stuks f 4.20 f 5.20. 65000 kippeneieren 70—80 K.G. f4.20— f 5.20: 65—66 KG. f 3.50—f 3.90; 63—64 f 3.40- f 3.70: 60—62 KG. f 3.10—f 3.60: 58 59 KG. f 3.10—f 3.40; 56—57 KG. f 3 f 3.30; 53—55 KG. f 2.80—f 3.20: 50—52 KG. f 2.70—f 3. Aanvoer: oude kippen f 0.90—f 1.50, jonge hanen f 0.80f 1.40 per stuk. Konijnen f 1.80—f 2.10. Oude kippen per kilo 45—50 cent. Jonge hanen 6075 cent. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnc's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialcn Redacteur en zijn talrijke 7nedewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. RECEPTEN. VRAAG: Hoe kan men een rood fluweeïen jurk wasschen? ANTWOORD: Meestal kan fluweel heel goed gewasschen worden in houtzcep of ainmoniak- zeep. Gij"spoelt do jurk daarna met ruim -schoon water na. zoodat allo zeepsop er goud uit ls. Voor a! niet wrinj.cn, maar op een kleerhanger laten uitdruipen en drogen. Tegen dat do Jurk droog wordt een paar maal uitkloppen; de pool van het fluweel gaat dan weer mooi opstaan. De Jurk mag niet liggen, terwijl gij haar strijkt maar moet aan beide kanton vastgehouden wor den. Natuurlijk aan den achterkant strijken. Mis schien Is strijken niet eens noodïg. VRAAG: Hoe kan men oen witte er<?po Je Chine doek. die door het liggen geel geworden Is. weer wit krijsen? ANTWOORD: Zet don doek 23 minuten in ko id water, waarin gij per liter water 60 gram water stof peroxyde 3 pCt. hebt gedaan. Spoel goed ln schoon water na. Zoo noodlg nog eens herhalen. Mocht de doek vuil zijn. dan moet gij haar eet si in ammoniak-/..-epsop wasschen en goed met ko xd water naspoelen. Niet wringen en nog oonlgaxina vochtig strijken. VRAAG: Hoe kan men een bruin stoffen rok met rondom platte plooien zelf woeschon? ANTWOORD: Rijg de plooien er alle ln cn wasuh de rok ln houtzcop of ammoniak zeep. Spoel good met ruim schoon water nu, lol allo zeepsop er goed ul>. ls cn hang dun, zonder wringen te drogen. Als do rok bijna droog is, aan den achterkant strijken en daarna de rijg draden er uit halen. VRAAG: Hoe moet men oen peau do Suëdo Jumper wassohon, zoo dal dlo niet krimpt? ANTWOORD: Peau dc suèdo kan niet ge was schen. noch met water, noch met benzine. Gij kunt dit alleen reinigen door af te wrijven met zeer oud wittebrood zonder korst of mot schuur papier no. 00 (geen schuuriinnon!) VRAAG: Is dc verhouding voor het maken v.m advokaat niet 6 eieren. 3 ons suiker, 3 maatjes brandewijn en ccn weinig essence? ANTWOORD: Zes eieren: gran) suiker, 300 gram brandewijn cn 1 a 2 theelepels vanil le essence. RECHTSZAKEN. VRAAG: 1. Hoe lang heeft oen dagmeisje, dat ziek geworden ls. recht op ultkccrhig? 3. Kan men haar tijdens huur /.lekte opzeggen? 3. Zij hooft geen ouders. Hooft zij recht op uttkeoring van den Raad van Arbeid? ANTWOORD: 1. Gedurende 14 dagon. 2. Ja. 3. Neon. VRAAG: Als een vader hef verschuldigde aan het G. IS. E. niet voldoet, hooft dc gemeente dan het recht het electrlsch licht cn het gas af te snijden ln de woning van zijn zoon, dlo ln een ander perceel woont? order overoongoko- A.NTWOORD: Als er Iets men ls niet DIEREN. DIEREN. Ik wil eon aquarium mukon, Hoo kan Ik dut goed waterdicht maken, zonder dat het schadelijk is voor de vkchjes? ANTWOORD: Gij kunt dut doen met cement, vermengd mot waterglas, of wel met stopverf, die speciaal voor dit doel is klaargemaakt. DIVERSEN. RENTEZEGELS. De regeling voor het plakken van rentezee-!s voor dagmeisjes ls thans als volgt: van 14 tot 16 Jaar 30 cent per week: van 1 Gtot 21 Jaar 4 0 cent en boven 21 Jaar 50 cent. Voor mannen bedraagt het: van H tot 16 jaar 30 cent per week; van 16 tot 18 Jaar 40 c<mï. van 18 tot 21 Jaar 50 cent en bóven 21 Jaar CO cent. VRAAG; Wanneer knn men nan het Acade misch Ziekenhuis tc Lelden terecht voor koste loos onderzoek? ANTWOORD: lederen werkdag de» morgens van half negen tot half tien. VRAAG: Kunt u mij ook oen adres opgeven van een bureau, waar men adressen kan verne men van l.uiu-nlandsche scholieren, die met Hol- landsche willen corr«-spondeeren? ANTWOORD: Mevrouw Prof. M. Nleuwenhui- zon. Jan van Goymkade 44, te Lolden. In de nan- ge te vermelden de voornamen voluit en het lacht van <kn aanvrager. Op het ooeenbHk kan gecorrespondeerd worden met Amerika, Frankrijk, Beigig. Zwitserland, Italië ca Roeme-

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7