UIT HET BUITENLAND VLIECTUIG-TECHNIEK. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG TWEEDE BLAD 12 JANUARI 1933 De toestand in de Chineesche provincie Jehol. Japansch-Amerikaansch incident te Sjan Hai Kwan. Chineesche premier naar zijn land terug. Van de internationale arbeidsconferentie. Engeland tegen de 40-urige werkweek. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De woordvoerder van de Japansche mili taire autoriteiten heeft medegedeeld, dat de Japansche troepen Sjioe Men- kow ten Noorden van S.jan Hai Kwan hebben bezet, omdat Sjang Hsue Liang ge regelde troepen en vrijwilligers via Sjioe Menkow naar Jehol en andere streken van Mandsjoekwo zendt met de bedoeling Mands- joekwo afbreuk te doen. Indien Sjie Menkow verlaten zou zijn, zooals Sjan Hai Kwan en andere districten langs den spoorweg van Sjan Hai Kwan naar Moekden zou men aan een voortdurende bedreiging bloot staan. De zegsman verklaarde dat de Japansche troe pen nimmer binnen den Grooten Chineeschen Muru zullen komen. Uit Tienstin wordt gemeld: Een half millioen pond munitie zijn van daag te Takoe aangekomen uit Duitschland, aan boord van een Duitsch stoomschip, en vandaar direct doorgezonden naar Peking. De munitie, welke in 30 wagons werd overgela den, is bestemd voor Sjang Hsue Liang. Uit Amerika zijn dertien snelvurende ka nonnen aangekomen per Amerikaansch schip en aan de Ohineesche autoriteiten af geleverd. De Nanking-regeering heeft onlangs eenige tientallen vliegtuigen uit Amerika? be trokken en eveneens een groot aantal Ameri- kaansche instructeurs-vlieger in dienst ge nomen. Bij het Amerikaansche staatsdepartement is uit Sjan Hai Kwan het bericht ontvangen dat de Japansche troepen het gebouw van de Amerikaansche Methodisten-missie hebben ingericht tot machinegeweer-nest en de klas- localiteiten gebruiken als paardenstallen. Het staatsdepartement heeft opnieuw de verzekering gegeven, dat de regeering alle noodzakelijke stappen tot beveiliging van leven en eigendom van Amerikaansche on derdanen in het Verre Oosten zal doen. De Amerikaansche ambassade stelt een diep gaand onderzoek in naar het incident. Woensdag werden aan de Russisch-Mand- sjoerijsche grens, bij Iman (aan de Oes- soerri-spoorweg) en bij Toeryrog (aan het Sjangka-meer) eenige Chineesche soldaten die gewapend de grens hadden overschreden door Russische grenstroepen der G epoe ont wapend. Bij Turyrog werden 3000 man, bij Iman 150 man, waaronder verscheidene of ficieren, en de Chineesche generaal Li Toe ontwapend en op bevel der Sovjetregeering geïnterneerd. Het betreft een groep Chinee sche soldaten die door de Japanners langs den Chineeschen sp.oorweg bij Pogranitsjawa zijn verslagen. Woensdagmiddag is bekend geworden dat de Chineesche autoriteiten den commandant yan het Japansche leger te Sjan Hai Kwan een nota hebben doen toekomen, waarin de Chineesche autoriteiten zich bereid verkla ren de verplichtingen vervat in het Boxers- protocol inzake de terugtrekking van Chi neesche troepen na te komen en daarmede het geschil bij te leggen. De Chineesche Minister-President Wang- Sin-Wei, die in het sanatorium voor tropi sche ziekten te Tübmgen een kuur door maakte, waarvoor hij eenige maanden in Duitschland had willen blijven, heeft met de heeren van zijn gevolg Tubingen met een onbekend doel verlaten. Naar verluidt zou zijn plotseling vertrek in verband staan met do jongste gebeurtenissen in China. GENèVE Bij de algemeene beschouwingen ter con ferentie in zake de invoering van de 40 urige werkweek bleek scherpe oppositie te bestaan tegen een gemeenschappelijke inter nationale verkorting van den werktijd, terwijl het conceptverdrag der Duitsche regeering en der werknemersgroep werd ondersteund. De Engelsche onderstaatssecretaris voor Arbeid, Norman, wees namens zijn regeering het voorstel van de hand. Hij verklaarde dat het verdrag geen enkel perspectief op rati ficeering zou hebben en eerder een hinder paal beteekent op den weg van algemeenen vooruitgang. Namens de werkgeversgroep wees de Deen Oerstadt het voorstel eveneens van de hand. Hij betuigde evenwel de sympathie der werk gevers met alle pogingen den huidigen nood toestand te verzachten. De algemeene beschouwingen van heden hebben den indruk gewekt dat de vooruit zichten op een aanneming van het verdrag tot invoering van de 40-urige werkweek bui tengewoon slecht zijn. De vroegere Belgische minister van finan ciën, de bekende financieele deskundige Francqui, heeft voorgesteld om op de con ferentie te behandelen: 1. Regeling van de aanhangige groote poli tieke kwesties. 2. Voortgaande vermindering van de han- delst-eperKingen en herstel van het vrije kapitaal. 3. Herstel van den goudstandaard. Francqui verklaarde met nadruk dat de tegenwoordige politieke onzekerheid een ver woestende uitwerking had op het geheele economische leven. De internationale mark ten toonden teekenen van opleving zoodra een der groote politieke kwesties dichter bij haar oplossing was gebracht. Het einde van de conferentie van Lausanne ging gepaard met een krachtige hausse op alle markten. De regeeringen dienen daarom met weder- zijdsch begrip naar een oplossing der drin gendste politieke kwesties te streven. Het afbreken van de tolgrenzen kon slechts be reikt worden door regionale overeenkom sten tusschen de afzonderlijke statengroepen. zooals Nederland. België en Luxemburg dit reeds hadden gedaan. Nieuwe tariefverhoo- gingen en nieuwe handelsbarrières dienen verboden te worden. Zweden, Aanzienlijke bezuiniging, o.m. de landsverdediging, aangekondigd. op Koning Gustaaf. De gewone zitting van den Rijksdag werd gisteren door koning Gustaaf op plechtige wijze geopend in tegenwoordigheid van de geheele koninklijke familie, de leden der re geering en der Kamers en het diplomatieke corps. In de troonrede, aldus Reuter, welke door den koning werd voorgelezen, wordt o.a. het volgende gezegd: De algemeene politieke toestand in de we reld geeft aanleiding tot ernstige bezorgd heid. De hoop op een terugkeer naar een minder belemmerende uitwisseling van goe deren is niet in vervulling gegaan. De koning kondigde vervolgens voorstellen aan, ten doel hebbend den productieven on dernemingszin te bevorderen. Door de toene mende werkloosheid is het noodig geworden de werkloozenpolitiek der regeering op ande ren grondslag te stellen. Zoo wordt het stich ten van een kolonisatiefonds overwogen. Nadat de koning de troonrede had voorge lezen. diende de minister van Financiën de begrooting in voor het dienstjaar, dat op 1 Juli 1933 aanvangt. Een sluitende begrooting is verkregen door vermindering der credieten voor de verschil lende ministeries en door vei'hooging van be staande belastingen. Zoo is bv. de begrooting voor de Landsver dediging 20 millioen Kronen lager dan ver leden jaar: die voor het Verkeerswezen 12 millioen. die voor Landbouw en die voor Pen sioenen beide 11 millioen lager. Ter bestrijding der werkloosheid worden aanzienlijke credieten gevraagd voor de uit voering van openbare werken. Naar de meening dex regeering is de toe stand der Zweedsche geldmarkt geen hinder paal voor de door haar beoogde doeleinden welke o.a. bestaan in een verdere electrifi- catie der spoorwegen, den bouw van hvdro- electrische stations, verbetering der telefo nische en telegrafische verbindingen, wo ningbouw enz. Het eindciifer der beErrooting beloopt 1.029 millioen kronen tegen 896 mil lioen verleden jaar. Dn its ch laai d. Conflict in de S. A. groep- Neurenberg. Naar aanleiding van botsingen in het Hitlerhuis te Neurenberg deelt de afdeeling Neurenberg der N.S.D.A.P. naar het W. B. meldt mede, dat de leider van de S.A.-groep Franken, het rijksdaglid Willy Stegmann. door den chef van den staf der S.A. van zijn functie is ontheven, daar hij zich heeft ver zet tegen bevelen van den oppersten S.A.- leider. De groep-Franken van de S.A. is ont bonden. V. D. verneemt dat Stegmann met eenige andere uit hun functie gezette leiders der S. A.-groep Franken verklaarden nog trouw te zijn aan Hitier. De S.A.-groep Franken zou, volgens dit be richt niet zijn ontbonden, zooals werd ge meld. Vanwege het Bruine Huis wordt nog ge meld, dat de gebeurtenissen van geen betee- kenis zijn en dat de quaestie nader wordt onderzocht, Dingeldey bij den Rijks kanselier. Gistermiddag is de leider van de Duitsche Volkspartij bij den rijkskanselier ontvangen, voor een bespreking over den binnen- landsch politieken toestand. Het onderhoud droeg een inofficieel karakter. In de eerst volgende dagen zal von Schleicher eveneens contact zoeken- met vertegenwoordigers der andere partijen. Conflict tusschen regeering en landbouwbond Wolff meldt: Nadat den laatsten tijd bij verschillende besprekingen tusschen het pre sidium van den rijkslandbond en den rijks kanselier een zekere mate van overeenstem ming was bereikt over dg voor den landbouw te treffen maatregelen, is Woensdagmiddag het bestuur van den rijkslandbond door den Rijkspresident ontvangen in tegenwoordig heid van den rijkskanselier en dc rijksminis ters Warmbold en von Braun. De vertegenwoordigers van den landbond maakten hun bezorgdheid over den toestand van den landbouw en hun opvatting over de te treffen maatregelen kenbaar. Bij ae be spreking bleek, dat door de reeds getroffen en nog te nemen maatregelen van de rijks- regeering met ae wenschen van de delegatie reeds zooveel mogelijk was rekening ge houden. Na de bijeenkomst werd bekend, dat het bestuur van den rijkslandbond reeds van te voren een besluit had genomen en aan de pers had toegezonden, dat in demagogischcn vorm zakelijk niet gefundeerde aanvallen op de rijksregeering bevatte. Dit besluit is noch den Rijkspresident, noch de rijksregeering vóór de bespreking medegedeeld. Indien dit wel gebeurd was. zou de Rijkspresident van de ontvangst hebben afgezien. De rijksregeering zal zich door deze wijze van handelen van het bestuur van den rijks landbond er niet van laten afhouden alles voor den landbouw te doen. wat zakelijk mo gelijk is. Zij ziet zich echter gedwongen voortaan verdere onderhandelingen met le den van het bestuur van den rijkslandbond af te wijzen. .Frankrijk. Ministerraad accoord met Chéron's plannen. De Woensdag door don president der repu bliek gepresideerde ministerraad heeft van 10 uur tot 13 u. 20 geduurd. De minister van financiën Chéron gaf een uiteenzetting van zijn financieele plannen en stelde voor dat dc regeering zich ten gunste van een onmiddellijk herstel van het budgetair evenwicht, zonder de uitgifte eener leening zou uitspreken. De minister raad keurde dit eenstemmig goed. Chéron verklaarde vervolgens dat hij het tekort op de begrooting door bezuinigingen ten bedrage van 5.326 millioen en door nieuwe belastingmaatregelen ten bedrage van 5.433 millioen denkt te dekken. Ook dit voorstel nam de ministerraad met algemeene stemmen aan. (Reuter). Spanje. Staat van beleg in de onrustige gebieden. De Spaansche regeering heeft besloten in de gebieden waar de rust nog niet is weer gekeerd, den staat van beleg af te kondigen. Zuid-Afrika. Verwarde politieke situatie. Ofschoon zoowel generaal Smuts als Tiel- man Roos reeds hebben te kennen gegeven dat zij niet zullen toestaan dat overwegingen van het eerste ministerschap een coalitie in den weg zullen staan, is de toestand gecom pliceerd door de constitutioneele positie van den gouverneur-generaal, op wien de taak rust een premier uit te kiezen ingeval de re geering in het parlement de nederlaag lijdt, of aftreedt. Een andere complicatie is de klaarblijkelijke leemte in de nieuwe „delimi tation act" (wet op de grensregeling), die beslist het houden van nieuwe verkiezingen vóór einde Mei of zelfs nog later, schijnt te verbieden. (Reuter Zuid^Ameraka. Censuur in Argentinië afgekondigd. De president der Argentijnsche republiek Justo heeft het parlement gesloten en de censuur afgekondigd, tot dat de rust in het land zal zijn teruggekeerd. Roemenië. De regeeringManiu treedt heden af. Maniu. Naar Reuter uit goed ingelichte bron ver neemt, zal ministerpresident Maniu heden bij den koning het ontslag van het geheele ka binet indienen. DRIE ERNSTIGE VLIEG ONGELUKKEN IN AFRIKA. VERSCHEIDENE DOODEN. TUNIS, 11 Jan. (V.D.) Boven het meer Ferryville is een watervliegtuig van de ma rine neergestort. Drie personen werden ge dood, vier gewond, waarvan één ernstig. PARIJS, 11 Januari (V.D.) Woensdag heb ben in Noord-Afrika twee ernstige vliegonge vallen plaats gehad. Het verkeersvliegtuig dat den dienst on derhoudt op het traject Algiers-Marseille is bij de start ten gevolge van de ruwe zee over den kop geslagen. Do radiotelegrafist werd op slag gedood, terwijl de piloot en de meca nicien ongedeerd bleven. Het tweede ongeluk gebeurde in de buurt van Karouba, waar een militair vliegtuig kort na de start neerstortte. Alle vier inzittenden werden op slag gedood. DE STAKING TE DUINKERKEN. PARIJS. 11 Januari (V.D.) De Echo de Paris meldt uit Duinkerken, dat maatregelen zijn genomen om nieuwe stakingsonlusten te verhinderen. Het blad verwacht dat een spoe dig einde aan het conflict komt. Er is op nieuw contact verkregen tusschen de werk gevers en de havenarbeiders en men hoopt dat de arbeiders het voorgestelde dagloon van 38.50 frs. zullen aanvaarden op voor waarde dat dit loon per l April a.s. met 50 centimes per dag wordt verhoogd. Hel gebruik van compressors bij de vliegtuigmotoren. Voor eenigen tijd schreef ik in dit olad over de groote voordeelen welke het vlie gen op groote hoogte kon opleveren en over de interesse voor dit onderwerp. Door mij is toen de voorwaarde aangege ven waaraan het z.g. „stratosfeer vliegtuig" zou moeten voldoen en er toen tevens op gewezen, dat de snelheid van het vliegtuig door den geringe ren luchtdruk op die g roote hoogte aanmerkelijk zou kunnen worden op gevoerd. Om deze groote snelheid te kun nen ontwikkelen geldt als eerste vereischte evenwel dat de motor op die hoogte ook zijn volle vermogen ter beschikking heeft. En dit nu vormde een van de moeilijkheden, wel ke eerst overwonnen moesten worden. Wat toch is het geval. De zuiger pompt in iedere cylinder steeds hetzelfde volume op en waar, voor een goeden gang van den motor, het gewicht aan lucht in een bepaalde ver houding tot het gewicht van benzinedeel- tjes in den cylinder moet worden toegevoerd, zal het duidelijk zijn, dat met het winnen van hoogte, door den steeds geringer wor denden luchtdruk ook tevens het gewicht van de toegevoerde lucht zal verminderen. Het gevolg hiervan is. dat hot gasmengsel niet de benoodigde gewichtsdeelen aan iucht- bezit en dientengevolge de motor ook niet het vereischte vermogen kan leveren. Dc trekkracht van de schroef wordt hierdoor ook minder en het gevolg is dat de snelheid van het vliegtuig ten opzichte van de lucht ook afneemt. En aangezien de lift of ophef fende kracht tot op zekere hoogte evenredig kan worden gesteld met deze snelheid, zal het vliegtuig op een gegeven oogenblik ook niet meer hooger kunnen stijgen. Het heeft dan z.g. zijn „plafond" bereikt. Daar zeer velen het belang en het nut in zagen van het vliegen op zeer groote hoog te, moest natuurlijk tevens ook uitgezien worden naar middelen welke konden leiden om het verlies aan het motorvermogen legen te gaan. Een van die middelen welke tegen woordig veelvuldig wordt toegepast is wel die van den compressor, waarvan de werking in het kort hierop neerkomt dat zij op groote hoogte het ontbrekende luchtgewiclU aan den motor moet kunnen toevoeren waardoor deze zijn volle vermogen kan behouden. Als men nu nagaat dat op pl.m. 5.800 NL 'hoogte de luchtdruk ongeveer de helft be draagt van die op den grond, wat normaal wil zeggen dat een motor van b.v. 400 P.K. op bedoelde hoogte slechts 200 P.K kan leve ren. dan zal men ook moeten inzien dat het gebruik van een compressor groote voordee len biedt. En deze bleken al direkt toen in 1918 een Bréguet 14 met een Renault-motor van 300 P.K. voorzien werd van een com pressor Rateau. Het plafond van het 'toestel steeg hierdoor van 6000 M. tot een hoogte van 10.000 M., terwijl de snelheid op 5000 M. welke eerst 150 K.M. per uur bedroeg nu ver hoogd kon worden tot 215 K.M, per uur. In de daarop volgende jaren werd aan dit vraag stuk groote aandacht geschonken en gecon stateerd kan worden dat in 1932 opmerke lijk veel motoren "zijn uitgebracht, die voor zien waren van compressors. Behalve het behouden van het volle ver mogen op grocte hoogte, kan door het in werking stellen van den compressor aan den grond het gasmengsel onder een hoogeren druk in de cylinders worden gevoerd, waar door het vermogen tijdelijk verhoogd kan worden. Dit zou b.v. van nut kunnen zijn bij het starten van zwaar belaste vliegtuigen of voor vliegtuigen die groote snelheden moe ten kunnen ontwikkelen, zooals b.v. het ge val is bij. de bekende snelheidswedstrijden voor watervliegtuigen om den Schneider Cup. Do tegenwoordig gebruikte compressor heeft niet alleen het voordeel dat het motor vermogen op groote hoogte bewaard blijft, doch in de meeste gevallen wordt deze zelfs verhoogd. De gassen die in de verbrandings ruimte overblijven hebben toch een druk welke evenredig is met dien van de buiten lucht en daar deze laatste gering is. zal door den compressor op groote hoogte ook een grooter hoeveelheid verschc gassen in de cylinders worden toegevoerd dan op den grond. De bij de ontbranding vrijgekomen energie wordt hierdoor verhoogd en derhalve het vermogen ook vermeerderd. Door de betere spoeling van de verbran dingsruimte zou volgens berekening van Charles Waseige, directeur van de vennoot schap Farman en een van de meest bekende voorvechters van den compressor, de winst aan motorvermogen bedragen ongeveer 24 pet. Een motor van b.v. 500 P.K. op den grond, zou op 5.800 M. aldus een vermogen kunnen leveren van 620 P.K. Natuurlijk bestaan verschillende metho den. waarop de compressor aan een motor wordt gemonteerd en het heeft weinig zin hierop nader in te gaan. Van belang is even wel nog te weten dat Waseige voor het Far- man-stratosfeer vliegtuig een aparte motor heeft geconstrueerd, die in staai moet wor den geacht zijn volle vermogen te behouden tot een hoogte van pl.m. 15.000 M. Voor dit doel zijn aan den achterkant van den motor (type hangende cyl.aangebracht drie com pressors. Tot pl.m. 5000 M. geschiedt, de aan zuiging van de lucht op de normale wijze. Daarna kan de eedrste compressor worden in geschakeld, waardoor de eerste luchtaan- zuiging automatisch wordt uitgeschakeld. Op 10.000 M. worde dc tweede compressor in wer king gesteld, waarna tenslotte de derde com pressor op 15.000 M. haar diensten moet Do- wijzen tot het in stand houden van het volle motorvermogen.. Ontegenzeggelijk zullen deze technische verbeteringen er toe kunnen leiden om de oplossing van het praktische gebruik van het Stratosfeervliegtuig te verhaasten. Doch zoo als reeds gezegd bewijzen de compressors groote diensten waar het gaat om het spoe dig vrijkomen bij den start van zware vlieg tuigen. terwijl in de militaire vliegdienstcn dergelijke motoren de vliegtuigen in staat stellen op. groote hoogte een aanzienlijke snelheid te ontwikkelen. A. STEUP. RECORD VAN KINGSFORD SMITH. LONDEN, 11 Januari (V. D.) Na een vlucht over de Tasmanzce. die 14 uur en 15 minuten duurde, landde Kingsford Smith veilig te Plymouth op Nieuw-Zeeland. Air-Commo dore Sir Charles Kingsford Smith had den afstand Sydney-New Plymouth over den open Oceaan, een afstand van 1200 mijl of 1920 K.M. in 14 uur en een kwartier gevlogen met drie passagiex-s aan boord. Hij maakte de vlucht met zijn oude Fokker-machine „Southex-n Cross", waarmee zoovele lange af- standsvluchten zijxx gemaakt, o.a. in 1929 in minder dan 12 dagen van Australië naar Engeland en in ruim tien dagen van Enge- laxxd naar Australië. SPIJSWAGEN VAN DEN „LYING SCOTSHMAN" IN BRAND LONDEN, 11 Januari (V.D.) In den spijs- wagen van den „Flying Scotshman" is Woensdagmiddag even voor New Castle ten gevolge van kortsluiting brand uitgebroken. De vlammen grepen met groote snelheid om zich heen. De trein, welke een vaart van 105 K.M. per uur had. werd direct tot staan ge bracht. De passagiers vex'lieten ijlings de wa gons. De brand kon evenwel spoedig door het personeel worden gebluscht. De spijswagen. welke met de meest moderne electiischc koopapparatexx was uitgerust, is onbruikbaar geworden en moest door een andere worden vervangen. ANDREW MELLON NIET UIT DE POLITIEK. De Amerikaansche gezant te Londen, An drew Mellon, die zooals men weet, eenigen tijd ixx de Vereenigde Staten heeft vertoefd is naar Engeland teruggekeerd en Woens dag te Southampton aangekomen. Hij werd opgewacht door eenige journa listen. die hem#verzochten, een uiteenzetting te geveii van zijn standpunt met betrekking tot het vraagstuk van de ooi'logsschuldcn. Mellon antwoordde, volgens Reuter, dat deze kwestie nog hangende is en dat het der-halve tot niets zou dienen thans erover te spreken. De gezant maakte tevens van deze ge legenheid gebruik om het gerucht tegen te spreken, volgens hetwelk hij voornemens zou zijn. zich uit het politieke leven terug te trekken. NOG STEEDS GEEN NIEUWS VAN BERT HINKLER. LONDEN. 11 Januari (V. D.) Wederom is een etmaal verstreken zonder dat men eenig bex-icht heeft ontvangen van den Engelschen Australië-vlieger Bert Hinkler, die Zaterdag j.l. uit Engeland vertx-ok met de bedoeling te vliegen over Brindisi of Athene naar Aleppo en verder over Bagdad. Barsra. Jask, Ka rachi, Alahabad. Calcutta, Rangoon, Alor- star, Singapore en over Nederlandsch-Indië naar Austx-alië. In luchtvaartkringen gelooft men nog steeds aan dc mogelijkheid dat Hin kler deze route heeft opgegeven om zijh eigenlijke route geheim te houden, doch aan gezien hij nergens gesignaleerd is maakt men zich ernstig ongerust, AARDSCHOKKEN IN TURKESTAN MOSKOU. 11 Jan. (V.D.) Het Observato rium bij Poelkowo nabij Leningrad x-egistreer- de gisterochtend een reeks krachtige aard schokken op een afstand van ongeveer 7590 K.M. Uit latere berichten bleek, dat de aard schokken in Turkestan waren gevoeld. GRIEP IN HET GARNIZOEN TE GRONINGEN. GEVALLEN NIET ERNSTIG. Onder de militairexx van het 12de regiment dat te Groningen in garnizoen ligt. heerscht in ernstige mate de influenza, meldt de Tel. Er is reeds een gx-oot aantal soldaten ziek. Het aantal gevallen neemt nog toe. Over het algemeen zijn de griepgevallen niet van ernstigen aard. CROYDON DICHT VAN MIST. „EKSTER" KON NIET LANDEN. Toen lxet K.L.M.-vliegtuig de „Ekster", dat Woensdacmiddag op den gewonen tijd. 12 uur 45 van Schiphol met zeven passagiers naar Croydon was opgestegen, boven het Engel sche vliegveld kwam. bleek er zulk een mist te hangen, dat landen oxxmogclijk was. Dc piloot is toen doorgevlogen en heeft, na een vlotte landing, de passagiers op het vliegveld van East church, op 2 mijl ten W. van Sheer- ness,, op het eiland Shcppey aan land ge zet. AGENDA. Heden: DONDERDAG 12 JANUARI Concertzaal: Mannenkoor Caecilia, Opera concert door de Italianen. 8 uur. Vereen. Doopsgezinde Gemeente. Gr. Hout straat: Lezing over De Steen der Wijzen door Ds. C. B. Hylkema. 8.15 uur. Broederkerk. Parklaan 34 Majoor A. Th. Knuttel over Palestina. 8 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo in „Mata-Hari" 8.15 uur. Cinema Palace: „Strich durch die Rech- nung". Op het tooneel: Vernier en Ricart, Paeijsche Straatzangers. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Mariene Dietrich in „Blonde Venus". Op het tooneel: Russia, zang Balalaika ensemble. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve "s Maan dags, toegang vrij. VRIJDAG 13 JANUARI Gem. Concertzaal: Orgelconcert met mede werking van Louis van Tulder. 8 uur. Nassauplein 8: Theosofische Vereeniging. Lezing G. E. Noordhof. 8 uur. Bioscopen, nieuw programma. APOTHEKEN "AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6 Tel. 10378. L. Schoorl, Frans Halsplein 1. Tel. 11180.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5