HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 12 JANUARI 1933 IJMUIDEN HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. een persoonlijk woord. Nu het conflict in het visscherijbedrijf, een conflict dat ernstiger dreigt te zullen worden dan alles wat we in IJmuiden op het gebied van visscherijconflicten tot nu toe hebben meegemaakt, een tiental dagen aan den gang is en binnen eenige dagen de laatste der nog in zee zijnde trawlers binnen zal zijn, zullen spoedig de gevolgen in hun vollen om vang op het bedrijf gaan drukken. Als straks de geheele vloot tot werkloosheid is gedoemd, zullen in de Visschershaven en de Haringha ven naast de honderd trawlers, die door de crisis uit de vaart genomen moesten worden, komen te liggen een bijna even groot aantal trawlers, die ofschoon er emplooi voor was, door de staking buiten dienst moesten wor den gesteld. Als dan de laatste boot in.een der beide ha vens is vastgelegd en dus de geheele vloot binnen is, in den besten tijd van het jaar, zullen ongeveer duizend zeevisschers, drie honderd havenarbeiders en eenige honderden vischknechts, kolenwerkers, ijswerkers enz., totaal dus wellicht 1600 a 1700 arbeiders, die, ware het niet tot deze staking gekomen, hun handen uit den mouw hadden kunnen steken en, zij het ook niet allen voor 100 pet. door het bedrijf door hun werk zich met de hunnen hadden kunnen onderhouden. Straks zullen ook de reederijen hun bedrijven kun nen sluiten, dan zal wellicht te zien zijn, wat Carl Weinbeck reeds in zijn fantasie heeft gezien: gesloten kantoren en dichtgespijker de vensters. En de vischhandel? Geen Nederlandsche visch, geen uitvoer noch naar België, noch naar Frankrijk. Wellicht zullen we de ko mende dagen alleen nog maar in onze ha ven zien een aantal Deensche kotters, die, door eigen bemanning gelost, als leveranciers zullen optreden voor den binnenlandschen handel. Voorts een aantal loggers, die ook weinig „exportfahige" visch aanvoeren. Ook voor den handel dus moeilijkheden, die niet te overzien zijn. Als men al die noodlottige gevolgen van het conflict overziet, kan het niet anders of men moet wel tot de conclusie komen, dat het er met de toekomst van onze plaats, van onze gemeente donker uitziet. Men geve zich eens rekenschap van het feit, dat honderden ge zinnen zullen moeten leven van de stakings- uitkeering, andere honderden, buiten hun wil door het conflict werkloos geworden, van wat hen door de overheid in den vorm van den een of anderen steun wordt toebedeeld, En dat in een tijd, waarin de crisis reeds zulke groote offers vergt. Dit conflict kan, mag niet van langen duur gijn. Want dit zou de ondergang beteekenen van het geheele bedrijf en dit moet worden voorkomen. Alleen ernstige pogingen tot bemiddeling kunnen hier baten.- Burgemeester Rambonnet, die reeds zoo taliooze malen heeft getoond, dat hij zijn nieuwe gemeente een warm hart toedraagt, kan hier vruchtbaar werk doen. Het reeds door hem gedane voorstel is door één der partijen afgewezen. Maar in de Dinsdagavond door deze partij gehouden vergadering is de wensch uitgesproken, dat het conflict zal worden opgelost, is met waardeering gespro ken over de bemiddelingsvoorstellen van den burgemeester. De partijen staan thans, nog scherp tegen over elkaar en de weg naar een oplossing lijkt nog verre. Maar beide partijen weten, wat er op het spel staat en wij zijn er van overtuigd, dat zij ook thans nog gehoor zul len willen geven aan de stem van hem, die, bezielt met den ernstigen wil, de zaak tot een oplossing te brengen, tot hen komt. Hier is een schoone, zij het ook moeilijke taak weggelegd voor onzen burgemeester. IJmuiden. groot gemaakt door een nijvere, energieke bevolking, waar dag en nacht het lied klonk van den arbeid, mag niet ten on der gaan. S. B. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. weinig bijzonderheden. Er is op het oogenblik nog weinig nieuws omtrent de staking te vermelden. Er waren heden twaalf stoomtrawlers, drie stoombeu- gers en tien loggers aan den afslag. Ondanks dat sommige trawlers groote vangsten had den, zijn alle op één na gelost. De „Hercules" is met 645 manden blijven liggen. De beu- gers en de loggers werden weer door de op varenden gelost. Aangaande den stoom trawler „Gerard" die zooals reeds is gemeld in Wesermünde is binnengeloopen, verne men wij, dat deze trawler met 750 manden visch aan boord op weg is naar IJmuiden. De havenarbeiders te Wesermünde hebben ge weigerd den trawler te lossen. De trawler wordt Zaterdag hier verwacht en zal zijn vangst Maandag verkoopen. waaronder een aantal groote booten, zoodat nog tamelijk veel visch kan worden verwacht. Aan het eind van het stuk over het con flict in het visscherijbedrijf te IJmuiden, in ons nummer van Maandag, stond vermeld: ,.De trawlers Derika VII en Timor hebben getracht, de vangst in een Engelsche haven te lossen. Zij moesten echter onverrichter- zake terugkeeren." De directie der Visscherij-onderneming, de V. E. M.. verzoekt ons mede te deelen. dat deze mededeeling onjuist is, want de Derika VII was Zondagavond te IJmuiden binnen, en heeft gelost en de Timor is Dinsdag bin nengekomen. om in rotterdam te komen. Men schrijft ons: Deze week kwamen op een avond drie per sonen hier aan, die verklaarden wel aan 't werk te willen gaan bij het lossen der stoomtrawlers. Toen eenige stakers dit hoor den. werden ze naar een vereenigingsgebouw gebracht, waar ze een heel verhaal opdisch- ten. Zij hadden geruimen tijd onderdak ge vonden in een toevlucht van het Leger des Heils in de Maasstad, doch men had hun daar gezegd, dat er nu in IJmuiden zeker wel werk te krijgen was en dat ze dus daar maar eens moesten gaan kijken. Men ontraadde hun onderkruipersdiensten te gaan verrich ten, waarop de drie mannen verklaarden, dat ze slechts reisgeld tot IJmuiden hadden ge kregen en niet wisten, hoe ze weer in Rotter dam moesten komen. Het duurde niet lang, of hiervoor was een oplossing gevonden. Spoedig kwam een auto voor het gebouw en de bestuurder kreeg op dracht de mannen weder naar Rotterdam te brengen. Tijdens den rit bleek den bestuur der uit de gesprekken der drie mannen, dat ze den laatsten tijd in de streek boven Haar lem gezworven hadden en dat ze het verhaal van te moeten gaan werken in IJmuiden ver zonnen hadden, om voor niets in Rotterdam te komen, wat hun gelukte. Inplaats van reis geld te krijgen, werden de heeren echter per auto naar de Maasstad gebracht. marktprijzen. Tarbot per K.G. f 1.20—f 0.60. Griet per 50 K.G. f 29—f 13 Tongen per K.G. f 1.20f 0.90 Groote schol per 50 K.G. f 15.50f 12.50 Middelschol per 50 K.G. f 18f 13. Zetschol per 50 K.G f 21f 16.50 Kleine schol per 50 K.G. f 21—f 11 Schar per 50 K.G. f 18—f 5.50 Pieterman en poon per 50 K.G. f 12f 8.50 Groote schelvisch per 50 K.G. f 36f 34 Middelschelvisch per 50 K.G. f 38f 22. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 32 -r-f 20. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 21f 7.50 Kabeljauw per 125 K.G. f 64f 27 Gullen per 50 K.G. f 11.50—f 2.80 Leng per stuk f 2 Heilbot per K.G. f 1—f 0.75 Wijting per 50 K.G. f 13—f 3.50 Koolvisch per stuk f 1f 0.35 besommingen. Trawlers: Timor IJm. 491, 480 manden f 4000. Clasina Luther IJm. 59 245 manden f 3400 Ewald, IJm. 48 200 manden f 2200 Knikker IJm, 4, 285 manden f 2000 Vios m IJm. 1, 105 manden f 2300. Neptunus IJm. 87 100 manden f 2400 Roode Zee IJm. 41 95 manden f 2500 Holland II IJm. 176 115 manden f 2600 Libra IJm. 98, 390 (ged. lading) f 2100. Zeeleeuw IJm. 29 80 manden f 2200. Bruinvisch IJm. 97 90 manden f 2000. Stoombeugers. VI. 190, f 620; VI 197 f 640; VI. 114 f 950. Loggers: KW 147 f 790: KW 112 f 610; KW 114 f 390, KW 60 f 630; KW 43 f 750; KW 68 f 750; KW 36 f 6890; Sch. 186 f 730; Sch 285 f 830. HEEMSTEDE r.-k. volksbond. Woensdagavond hield de afd. Heemstede van den Ned. R.-K. Volksbond haar eerste vergadering in het nieuwe jaar. Medegedeeld werd o.m., dat vermoedelijk op 23 Januari in samenwerking met den R.-K. Vrouwenbond de film .Kentering" hier zal draaien. Nadat nog enkele ingekomen stukken wa ren behandeld, hield de heer H. A. Meeuwen oord een causerie over „Radio en Radiosto ring". Met zeer groote belangstelling werd deze leerzame causerie aangehoord. De heer Be hagen dankte den heer Meeuwenoord voor zijn belangwekkende lezing. Verschillende vragen werden nog gesteld en door den spreker beantwoord. publiek telefoonkantoor opgeheven. Naar w ij vernemen is het publiek telefoon kantoor van P. Wouterse, Binnenweg 163, te Heemstede, met ingang van 1 Januari jj. op geheven. BLOEMENDAAL chr. nat. werkmansbond. Woensdagavond hield de afdeelïng Bloe- mendaal van den Clir. Nat. Werkmansbond haar 31ste jaarvergadering, in de groote zaal van het jeugdhuis, onder leiding van den heer H. Koopman. Na de gebruikelijke ope ning bracht de secretaris het jaarverslag over 1931 uit. Dit maal deed hij het op rijm. De penningmeester gaf verslag van den toestand van de afdeelings-, ziekenfonds- en begva- fenisfondskassen. Hieruit bleek, dat deze kas sen er eenigszins gunstiger voorstaan dan 't jaar er voor. De heer Grootegoed gaf op de hem eigene, droog-komieke wijze een verslag van de ver regende reis der leden naar Gelderland en Utrecht. Verschillende afgevaardigden van zuster- afdeelingen kwamen vervolgens hun beste wenschen voor de afdeeling uitspreken. Hiermede was het huishoudelijk gedeelte der agenda afgewerkt. De heer Visser, broeder in het gesticht „Meer en Bosch" gaf hierna eenige luimige voordrachten, waarmee hij veel succes had. Ook de voddenschilders Flik en Flok. die hu moristische voorstellingen wisten te tooveren met behulp van gekleurde lapjes, welke op een wit scherm werden gespeld, hadden veel succes met hun werk. In de pauze werd een tombola gehouden, waardoor velen in het bezit kwamen van een aardigen prijs. Nadat nog eenige voordrachten waren gegeven door den heer Visser, en een aardig tooneelstukje was opgevoerd, sprak Ds. J. C. van Dijk. eere-voorzitter der afdeeling het slotwoord, waarna besloten werd met het zin gen van gez. 180 vers 1. SANTPOORT nederlandsche protestantenbond Het bestuur van de afdeeling Bloemendaa' van den Ned. Prot. Bond schrijft ons: Op Vrijdagavond 20 Januari zal Ds. A. Trouw in het Kerkgebouw aan den Potgieter- weg no. 4, een lezing met lichtbeelden houden getiteld: ..Indrukken van mijn Indische reis". Waar Ds. Trouw elders met hetzelfde on derwerp tal van belangstellenden trok. twij felen wij niet, of velen uit Bloemendaal en omgeving zullen deze interessante en alles zins actueele voordracht willen bijwonen. openbare verkooping. Gistermiddag vond in Hotel „de Weijman" ten overstaan van notaris Boerlage de open bare verkooping plaats van een landhuis met erf. Slaperdijk no. 12, groot 24 A 26 c.A. Kooper werd de heer P. P. Pruijs, alhier voor f 11.500. BEVERWIJK DE GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1933. het millioe-n overschreden. Voor de eerste maal blijkt de gemeente- begroot ing voor het dienst jaar 1933 een be drag van een millioen guldens te hebben be reikt. Was het vorige jaar het eindcijfer der begrooting 849.278,18. voor het reeds aan gevangen nieuwe dienstjaar sluit de begroo ting voor zooveel betreft den gewonen dienst in inkomsten en uitgaven met een bedrag van 1.015.312,53. Kapitaaldienst 171.631,69. In gevolge de gewoonte zijn ook thans de win sten der bedrijven aangewend om de begroo ting sluitend te maken. Uit het Electriciteits- bedrijf wordt gerekend op 53000 en uit het gasbedrijf op 51000 winst. De gevolgen der crisis komen in de begrooting natuurlijk in de eerste plaats tot uitdrukking in de bijdrage aan de instelling Maatschappelijk Hulpbe toon, waarvoor een subsidie van 150.000 is uitgetrokken. Voor 1932 was 55000 geraamd en in 1931 werd 53000 uitgegeven. De rond 50000 welke zijn uitgetrokken voor de werk verschaffing aan werkloozen vermeldden wij reeds, evenals de bedragen, welke uit de be lastingen worden verwacht. Overigens wijkt deze begrooting niet noemenswaard van haar voorgangsters af. Tot ingrijpende bezuini gingsmaatregelen is men in deze gemeente nog niet behoeven over te gaan. Alle subsidies zijn gehandhaafd, o.a. ook die ten behoeve van de beide plaatselijke muziekcorpsen en van de zangvereenigingen. Aan laatstgenoem de categorie wordt het subsidie verleend in den vorm van kwijtschelding der in het loo- pende dienstjaar verschuldigde vermakelijk heidsbelasting. Het Hoofdstuk Openbare Werken vermeldt o.m. voor onderhoud van straten en pleinen 14655.80, voor wegen en voetpaden f 3060. 70, onderhoud van de markt 2298.70. van plantsoenen 4730,75. De kosten van den reinigingsdienst zijn geraamd op 20269.20. De kosten, verbonden aan het onderhouden van het gemeentelijk Sportpark, zijn begroot op 1593.85. waar tegenover een inkomsten- post van 2450 is geraamd. De Opbrengst van de heffing van haven en kaaigeld wordt, evenals in 1932 begroot op 12000 en van de marktgelden op 1800. De uitkeeringen uit het gemeentefonds zijn uitgetrokken op 94.548, de bijdragen van het Rijk in de kosten der werkverschaffing op 37.500 en in de kosten van steunverle ning op 75000. De sluitpost der begrooting (onvoorziene uitgaven) is uitgetrokken op 5946, 86. De begrooting is in handen gesteld van de door den raad voor dit doel met twee leden uitgebreide financieele commissie. Zij zal vermoedelijk aan het einde van deze of in het begin der volgende maand door den ge meenteraad worden behandeld. tooneelvereeniging ..nieuw leven" De Geheelonthouders Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" gaf in het Kennemer Theater haar tweede opvoering in dit seizoen voor een goed bezette zaal. „Nieuw Leven" had voor deze uitvoering haar keuze laten vallen op de Amerjkaansche klucht „Eén dag dame" en zij heeft daarmede het publiek een zeer genoeglijken avond bezorgd. De klucht werd door de bezetting met veel entrain gespeeld en zij zorgde er steeds voor, dat het vereischte tempo gehandhaafd bleef. De dwaze verwik kelingen, die voortspruiten uit de hachelijke situatie, waarin de dienstbare geest van de huize Cherry zich plaatst, door voor een et maal de echtgenoote te schijnen van haar ge bieder gaven vele malen aanleiding tot da verende lachsalvo's. De heeren J. v. d. MeiJ, A. v. d. Mey en Mevr. v. d. Mey gaven resp. als William, den butler. Mr. Cherry en Alice uitstekend samenspel te genieten, terwijl naast dit trio ook de bijrollen op zeer behoor lijke wijze werden vervuld. De goed ver zorgde opvoering oogstte dan ook een wel verdiend succes. De avond werd besloten met een bal. waaraan Roemer's Dansorkest mede werking verleende. HAARLEMMERMEER te water Een voor een wagen bespannen paard van den heer B., schrok Woensdag op den Hoofd weg in Haarlemmermeer voor een in woeste vaart passeerende auto. nam een zijsprong en kwam met wagen en al in de Hoofdvaart terecht. De bestuurder geraakte ook te wa ter, doch had de tegenwoordigheid van geest de strengen los te snijden, waardoor het paard zich los kon werken en behouden op het droge kon worden gebracht. De bescha digde wagen werd daarna ook op den kant getrokken. LISSE gemeenteraad Woensdagmiddag kwam de Raad der ge meente in openbare vergadering bijeen. Na de gebruikelijke opening hield de burgemees ter, Baron van Wijnbergen, een nieuwjaars rede. Hoewel de tijden zeer donker zijn, zijn er toch nog eenige lichtpunten die ons voor pessimisme behoeden, hoewel ze niet vermo gen onze stemming tot optimisme op te voe ren. Spr. deed een beroep op de hoofden van takken van dienst, om met elkaar te trach ten de grootst mogelijke zuinigheid te be trachten. Vooral ook riep hij de medewer king in van de hoofden van scholen om over te gaan tot een bijzondere mate van zuinig heid. Het oudste Raadslid, de heer J. Pijnacker, "-antwoordde deze rede. Hierna werd de agenda behandeld. Besloten werd een verlaging van meter- huur voor gasmeters in te voeren, ingaande i Januari 1933. Vervolgens kwam het steunplan van nood lijdende bloembollenkweekers ter sprake. Vooraf ging de Raad over in besloten zitting Besloten werd een steunplan in te voeren; wie hier gebruik van wcnscht te maken kan zich vervoegén bij de door den Raad inge stelde Commissie. Bij* de korte rondvraag wees de heer van Kesteren op den zeer gevaarlijken toestand bij de tramhalte „De Nachtegaal" en de heer Schrama vestigde de aandacht op de radio storingen veroorzaakt door de electrische tram. Aan beide punten zal aandacht worden geschonken. brand Ten huis van den heer v. P. brak op de bovenverdieping brand uit. De brandweer kon echter het vuur meester worden en een ernstigen brand voorkomen. inbraak en diefstal. Bij de politie is aangifte gedaan dat onbe kende daders zich in een winkelhuis alhier toegang hebben verschaft door het losschroe ven van een beugel en het lichten van een deur naar het magazijn Talrijke winkelgoc- deren zijn ontvreemd; al het aanwezige geld is uit de winkelcassa medegenomen. De politie stelt een onderzoek in. CREMATIE PROF. DR. B. J. KOUWER. indrukwekkende plechtigheid. Hedenmorgen heeft op het Crematorium Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van Professor Dr. B. J. Kouwer, oud-hoogleeraar aan de Rijks- Universiteit te Utrecht. Voor deze plechtigheid bestond een zeer groote belangstelling. Uit alle oorden van ons land waren professoren, doctoren en an dere personen gekomen, om aan den overle dene de laatste eer te bewijzen. Er reed zelfs een extra-trein met belangstellenden uit Amsterdam. Onder de aanwezigen werden o.a. opge merkt Dr. J. P. Fockema Andreae, burge meester van Utrecht; de heer R. G. Rijkens. oud-burgemeester van Velsen; Mevrouw Ad. ter Cock uit Amersfoort, namens de Ver- eeniging „Moeder en Kind"; Mevrouw Sche pelKerdijk en de heer A. Rienks, bestuurs leden van de Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in kinderverzorging en -opvoe ding; de letterkundige Herman Robbers; de heer Joh. Brouwer, van het Instituut voor Natuurgeneeswijze te Amsterdam; de heer H. P. M. A. Voger uit Den Haag. oud-inge nieur bij de Nederlandsche Spoorwegen; Dr. Van Batenburg uit Delft. Dr. Van Gangclen uit Den Haag. Dr. J. G. A. Honig en Dr. II. J. W. Droogleever Fortuyn, allen van de Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst; Dr. L. C. Kersbergen, geneesheer-directeur van 't St.-Elisabeths Gasthuis te Haarlem; de doctoren M. Jessurun en M. Mauritz uit Haarlem: Mr. W. Cnoop Koopmans uit Haar lem; Jhr. Dr. C. G. J. von Winning, vrou wenarts te Haarlem; Dr. II. Hattink uit Heemstede; oud-notaris Bertling te Haarlem: Jhr. F. Teding van Berkhout, oud-bestuurs lid van het Diaconessenhuis te Haarlem; de heer G. Wolzak en mej. J. F. H. de Graaf, re genten van die inrichting; de professoren Fijn van Draal. A. J. P v. d. Broek. A. K. M. Noyons, B. Sjollema, Ernst Cohen, H. B. Kruyt, J. Boeke, P. Quicks, C. A. Verrijn. Stuart, H. J. M. Weve, W. Vogelsang, allen te Utrecht: de oud-hoogleeraar Prof. J. Rotgans en P. van Ronburgh uit Baarn; Prof. Dr. G. C. van Walsem uit Haarlem: Prof. Dr. De Vooys, rector-magnificus te Utrecht: verder een zeer groot aantal geneesheeren en depu taties van studentenvereenigingen. Nadat de groote schare belangstellenden in de aula was bijeen gekomen en de organist het ..Nun komm' der Heiden Heiland" van J. S. Bach had doen hooren betrad prof. dr. J. A. Cramer het spreekgestoelte. Wij zijn hier samengekomen om prof. Kou wer een laatste groet te brengen. Het was zijn wensch, dat bij zijn verasschlng niet zou worden gesproken, omdat hij niet wilde, dat de stilte, die magistraat is van den, dood, zou worden verstoord door menschenwoorden. Hij wilde alleen, dat spreker een woord van troost richtte tot den kring van nazaten en vrienden van den overledene. Moest die kring wijd of nauw getrokken worden? Spreker ge looft. dat die niet wijd genoeg genomen kan worden, om allen daar binnen te trekken, die tot zijn vrienden beliooren. Spr. ziet nog de ziekenkamer met den overvloed van bloemen. Wat heeft hij van die vriendschap genoten. Prof. Kouwer heeft zijn ziekte gedragen als weinigen dat doen. Vele menschen klagen als zij ziek zijn, had prof. Kouwer op zijn ziekbed gezegd, voor mij zijn deze dagen dagen van zegen. Er is veel geleden, tnaar zei de spreker, in mijn practijk als predikant heb ik nooit iemand ontmoet, die zijn ziekte als hij wist te dragen. Hij peilde de diepte van zijn leed maar treurde het meest om degenen die be droefd waren om hem. Zijn leerlingen op wie hij zijn stempel heeft gedrukt, treuren om hem. Wij weten, dat hij hun heeft ingeprent groote eerbied te hebben voor lijdenden en zieken. Prof. Kouwer was een man van kracht en van een haast vrouwelijke teederheid. Hij was streng voor zich zelf, zacht voor hen. wier medische verzorging aan hem was toe vertrouwd. Al deze dingen waren verpersoon lijkt in den grooten man van wien zooveel bekoring uitging. Laat het vrouw en kinderen en nabestaan den een troost zijn. dat er zoovelen zijn in den lande, die met hartelijke liefde aan hem zullen terug denken. Wij heffen onze oogen omhoog tot Hem, die Heer is van leven en dood, en vragen voor de nabestaanden dat zij hun leed mogen torsen met dezelfde kracht, waarmee hij zijn leed heeft gedra gen." Na(7at de baar onder dc tonen van het koraal van J. S. Bach: „Wenn Jch elnmal soil scheiden" was neergelaten, dankte de zoon prof. Cramer voor zijn woorden en de leden van het vorstelijk huis voor de belangstelling tijdens de ziekte van zijn vader betoond. On der dc bloemstukken was er een van de Ko ningin, den Prins en de Koningin-Moeder. jacques van hoven in „de markiezin". De heer Jacques van Hoven zal invallen voor Paul Huf. die ziek geworden is. waar door de première van ..De Markiezin" te Am sterdam aanvankelijk niet kon doorgaan. Het wederoptreden van Rika Hopper na haar buitenlandsche reis zal dus tevens de rentrée zijn van Jacques van Hoven. De première gaat nu Zaterdag 14 Januari bij het gezel schap Verkade te Amsterdam. rector van mgr. mutsaersoord overleden. In den ouderdom van 54 jaar is te Venlo overleden rector l. J. H. Nijst. die 4 Novem ber benoemd was tot rector van Mgr. Mut- saersoord, herstellingsoord voor r.k. spoor wegpersoneel. als opvolger van den verleden j'aar overleden pastoer Donders. ARROND.-RECHTBANK. uitspraken. Verduistering van een .auto. Een jongeman uit Utrecht beeft een auto gehuurd, waarmee hij naar lloorn reed om zijn meisje te halen. Toen hij aan dit laat ste plan door tegenwerking van haar ouders geen gevolg kon geven, heeft hij de auto m Broek in Waterland geruild voor ecu ande ren wagen, welke laatste hij verkocht en voor het geld waarvan hij goede sier maakte in Brussel. Wegens verduistering voor öe rechtbank terechtstaande hoorde hij den ot- ficier een onvoorwaardelijke gevangenis straf van 4 maanden eischen met aftrek van 3 maanden preventief) en een voorwaarde lijke van 4 maanden. Mr. B. W. Stomps had een flinke voorwaardelijke straf gevraagd. Verdachte werd heden veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf, gelijk aan den tijd. In preventieve hechtenis doorge bracht en een voorwaardelijke gevangenis straf van maanden, met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling van de R. K. Reciasseering in Utrecht. PERSONALIA. De heer A. Boellaard te Haarlem is ge slaagd voor diploma A van het machinisten- examen. VERKEERSONGELUKKEN. Tc Ovcrvccn Woensdagmiddag omstreeks half vijf heeft op den Bloemcndaalscheweg hoek Tetterode- weg een ernstige aanrijding plaats gehad. Een juffrouw kwam per fiets van den Tet- terodeweg in de richting Overvecn. Op het zelfde oogenblik was een vrachtauto met open bak in dezelfde richting aldaar genaderd, rechts van den weg rijdend. Vermoedelijk heeft de autobestuurder door den zwaren re gen de wielrijdster niet opgemerkt en zeer waarschijnlijk is ook, dat de wielrijdster met groote snelheid den Tetterodewcg is afgere den, zoodat zij tegen de auto is terecht geko men, mei het gevolg dat zij tegen den grond werd geslagen en op het trottoir bewusteloos bleef liggen. Zij had ernstige hoofdwonden en een lich te hersenschudding. Toevallig was Dr. Düsterbeck uit Haarlem daar ter plaatse aanwezig. Hij verleende de eerste hulp. Per ziekenauto van dc firma Mathot werd het slachtoffer naar liet. St. Elisabeth's gasthuis te Haarlem overgebracht. Zij kon nog niet worden verhoord. De Commissaris van politie te Bloemendaal verzoekt den autobestuurder die omstreeks dien tijd daar gereden heeft of andere perso nen die deze aanrijding hebben gezien en in lichtingen kunnen verstrekken, zich te willen vervoegen aan zijn bureau te O verveen. de electrificatie rotterdam-dordt Bij Barendrecht wordt volgens het Han delsblad reeds een begin gemaakt met de werkzaamheden ten behoeve van de electri- ficatie van dc spoorlijn RotterdamDordt. Er worden reeds palen geplaatst voor het be vestigen der draden die den stroom geleiden. inform atiekoersen. Londen 8.34 1 2—35 1 2: Berlijn 54.07—09, Parijs 9.71 1 4—5 8. Brussel 34.49—52. Zürich 47.88 1 2—91. Rome 12.73—76, New-York 2.48.87 1,2—92 1 2. MERKWAARDIG ONGELUK. Te Utrecht voer een schuit onder een spoorbrug door. De opvarende schrok zoo van 'n passecrenden t rein, dat hij om niet t vallen zijn hand door de balken van de brug stak en een rail vastgreep. Op hetzelfde oogenblik naderde van den anderen kant een trein, die de hand afreed. Do ongelukkige schipper is naar dc Rijksklinieken gebracht. BRANDWEER TEN PLATTELANDS. Bij een brand te Oudesluis zijn twee huizen een prooi der vlammen geworden en is een derde gedeeltelijk vernietigd, doordat de brandalarmcerinrichtlng defect was en de brandspuit uit Schagerbrug eerst een half uur na het uitbreken van den brand aan wezig kon zijn. VOETBAL. nederlandscl! bondselftal— d. f. c. (praag) 1—1. Ongeveer 4000 toeschouwers zijn Woens dagmiddag getuige geweest van den wed strijd van het Nederlandsch Bondselftal tegen D.F.C. (Praag) te Rotterdam. Het Bondselftal was als volgt samenge steld: Doel: De Korver (D.F.C.) Achter: Weber lAD.O.h Lelieveld 'V.U.C.) Midden: J. Paauwe (Fcijenoord), Prins (Stormvogels), van Oyen (Feijenoord). Vóór: De Jong (Xerxes', van Vliet (H.B.S.) Pasteur (H.V.V.), v. d. Tuin (H.D.V-SJ, Franken (Noad). Na 10 minuten benut Pasteur een voor zet van de Jong en met een hard laag schot geeft hij het Bondselftal de leiding (10>. Geruimen tijd zijn de Tsjechen dan in de meerderheid, doch de buitcnspelval is voor- Ioopig een beletsel. Na een half uur maakt de linksbinnen ge lijk (1—1). Het Bondselftal is na rost eerst in de meerderheid doch het binnentrio houdt het spel te kort aan welke fout zich ook de Tsjechen schuldig maken. Een buitenspel- doelpunt van Pasteur wordt niet. toegekend. Van de Nederlanders moeten Weber. Lelie veld. Franken. Prins en Pasteur genoemd worden. Het doelpunt had de Korver kunnen verhinderen door sneller uit te loopen. De Jong, van Vliet en v. d. Tuin vielen tegen. SCHEEPVAARTBERICHTEN rotterdamsciie lloyd. Indrapoera 11 van Rotterdam n. Bata via. maatschappij nederland. Christiaan Huygens, uitreis, 10 Jan. van Algiers. Tajandoen, uitreis, 11 Jan. van Antwer pen. kon. iioll. lloyd. Gaastcrland, uitreis, 11 Jan. 10 uur te Hamburg. Orania, thuisreis 11 Jan. 22 u. van La Coruna.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7