NI VEA Het Huwelijksvermogensrecht wordt herzien. Tégen ruwe huid HELPT DE H.O.V.! \f?uwe handen HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 17 JANUARI 1933 Bescherming der vrouw tegen misdragingen van den man. De handelingsbevoegdheid der vrouw. Ceen wijzigingen in het huwelijksrecht. Nu de president van de Tweede Kamer op den laatsten dag, waarop zij voor Kerstmis bijeen was, heeft medegedeeld, dat het ont werp, hetwelk wijziging brengen wil in het huwelijksvermogensrecht na het Kerstreces zal worden behandeld, is er alle aanleiding de hoofdpunten van de nieuwe wetgeving op eenvoudige en overzichtelijke wijze in groote trekken onzen lezers mede te deelen. Het hu welijksvermogensrecht raakt elk gehuwd man en elke gehuwde vrouw; ieder van ons kan daarmede in aanraking komen. Onge- wenscht is 't dus zeker niet onze lezers in te lichten over wat de hoofdzaak is van de wij zigingen, die minister Donner heeft voorge steld en die, naar het zich laat aanzien zul len worden aangenomen. De nadruk moet vallen op „wijzigingen" in de bestaande wetgeving. ..Nieuwe" wetge ving zou wellicht misverstand kunnen doen ontstaan. Minister Donner sprak zelf van het aanbrengen van „eenige verbeteringen". Hierin behoeft geen vorm van bescheiden heid gevonden te worden. In principe wat het huwelijksrecht betreft blijven de richtsnoeren van wat dan „nieuwe" wetge ving op dit gebied zal worden, precies gelijk aan de oude. Dit is niet naar den zin van iedereen. Ver schillende groepen in den lande wilden ver der gaan en voornamelijk de positie van man en vrouw in het huwelijk anders regelen, dan tot nu het geval is. M.a.w. zij wilden ingrij pen in het huwelijksrecht, wat zijn gevolgen zou gehad hebben ook voor het huwelijks vermogensrecht. Minister Donner liet de prin cipieele bepalingen van ons huwelijksrecht zooals ze zijn. bracht alleen in het huwelijks vermogensrecht veranderingen aan. Zonder gevaar kunnen we voorspellen, dat het ontwerp-Donner door de Kamer zal worden aanvaard. De groote bedoelingen welke we hieronder zullen aangeven zul len in het Staatsblad komen, wellicht alleen in de technische-juridische uitwerking hier en daar wat veranderd. Ook velen van degenen immers, die in het huwelijksr echt wijziging hadden gewild, zullen het ontwerp aanvaarden, omdat het althans iets brengt en zij het betere niet den vijand van het goede willen zien worden. Misschien zullen enkele leden meenen. dat aanvaarding van het ontwerp een radicale wijziging voor afzienbaren tijd verspelen doet. Hiertegenover zal echter ook overwogen worden, dat men, wat thans geboden wordt, moet incassèeren. omdat een radicale, wijzi ging alle kans heeft voorloopig uit .te blijven en de verbeteringen van het ontwerp duide lijk zijn. Het handelsverkeer vraagt ze. wan neer de-vrouw als openbare koopvrouw op treedt. en ook het helaas maar al te veel voorkomende misbruik maken door den man van zijn bevoegdheden Geliik gezegd: in principe wordt niets ge wijzigd. De man blijft, in alle opzichten het hoofd der echtverbintenis. De wettelijke be palingen op dit punt zullen ook onder de nieuwe regeling gehandhaafd blijven. Toch vervalt er iets. Het oude artikel n.l. hetwelk leert, dat de vrouw aan haar man gehoorzaamheid verschuldigd is. Minister Donner heeft deze bepaling niet doen ver vallen, omdat hij 't er niet mee eens zou zijn, maar alleen omdat zij slechts is een voor schrift, waarop men geen rechtsvordering kan bouwen. Onze ..moderne .vrouwtjes" mo gen dus uit het vervallen der bepaling niet afleiden, dat de nieuwe regeling de onge hoorzaamheid der echtgcnoote als iets heel gewoons heeft willen erkennen. Het tegen deel is waar: wanneer de man het hoofd der echtverbintenis is, is een bepaling omtrent de gehoorzaamheid der vrouw overbodig. Wat ook niet verandert is het domicilie der vrouw. De gemeenschappelijke woon plaats, door den man bepaald, blijft regel. Wel worden op dezen regel in verband met de nieuwe bepalingen omtrent de handelings bevoegdheid der vrouw enkele uitzonde ringen gemaakt met het oog op bepaalde om standigheden. Men heeft op dit punt van vele kanten gepoogd den minister tot andere gedachten te brengen. Het is niet gelukt. Hij acht zelfs een voorschrift niet gewenscht, volgens hetwelk de vrouw de gemeenschap pelijke woonplaats zal bepalen, wanneer zij de voornaamste kostwinster is. Wij spraken reeds tweemaal van verande ringen ten opzichte van de handelingsbe voegdheid der vrouw. In de huidige bepalin gen wordt verbetering' gebracht. Het viel niet meer te ontkennen, dat het geldend Wetboek ter zake al te zeer beperkende bepalingen inhoudt. Het huidige wetboek immers maakt voor elke rechtshandeling der vrouw bijstand of machtiging van den man noodig, ook al is de vrouw buiten gemeenschap van goede ren gehuwd of van goederen gescheiden of een openbare koopvrouw. Inderdaad: die bepalingen gaan veel te ver. Scheiding van goederen kan thans slechts worden uitgesproken wegens wange drag van den man. dat het huisgezin aan den ondergang blootstelt of wegens wanorde in het beheer zijner zaken of grof verzuim in het beheer van het huwelijksgoed, waar door dit in gevaar wordt gebracht. En nu is het toch wel duidelijk, dat in zulke gevallen de vrouw in haar rechtshandelingen niet af hankelijk kan zijn van de goedkeuring van den man. Ook doet het vreemd aan. dat, wanneer de vrouw zich bij huwelijksche voorwaarden het beheer over haar goederen heeft voorbehou den. zij voor iedere handeling, welke ook, ge bonden is aan de goedkeuring van den man. Voorts is het toch een tegenstrijdigheid, wan neer eenmaal de vrouw met toestemming van den man een akte of verbintenis heeft aangegaan, zij niet vrij is om de daaruit voortvloeiende betalingen te ontvangen en daarvoor kwijting te geven. En om nog een voorbeeld te noemen als de vrouw dan eenmaal openbare koopvrouw is en als zoo- nig rechtshandelingen kan verrichten, be hoort zij ook, als gevolg daarvan, de noodige processen te kunnen voeren. Dit alles is een uitvloeisel van de in het be staande recht steeds veronderstelde onmon digheid der gehuwde vrouw. Daarin komt nu verandering. De handelingsonbekwaamheid der vrouw vervalt. Het moderne rechtsgevoel verzet zich tegen al zulke dingen. Uit den aard der zaak is reeds, in den loop der jaren, menige, concessie gedaan moeten worden. Minister Donner zegt in de stukken niet ten onrechte, dat hij den indruk krijgt, dat de uitzonderingen reeds den regel overtreffen. De vrouw mag b.v. arbeidscontracten afslui ten, als arbeidster, en als werkgeefster, waar het de huishouding raakt. De vrouw kan met toestemming van haar man openbare koop vrouw zijnde, rechtshandelingen stellen. Het ontwerp-Donner maakt de gehuwde vrouw in beginsel „bekwaam" om zelfstan dig. dus zonder bijstand van den man, op te treden. Om een voorbeeld te noemen: de vrouw zal in een notarieele akte zelfstandig kunnen optreden tot verkoop van een eigen huis. De handelingsbevoegdheid wordt niet met zooveel woorden toegekend. Toch zgl zij be staan. Minister Donner heeft, waar hij als regel van zijn nieuwe wetgeving aan de gemeen- schaps-gedachte strikt heeft vastgehouden aan een, gezien de huwelijksgemeenschap, te vrije gebruikmaking van de handelingsbe voegdheid een rem willen aanleggen en daar om de geldelijke gevolgen geregeld van dooi de vrouw verrichte rechtshandelingen voor den man en voor de gemeenschap. De hande lingsbevoegdheid wordt door het regelen ba rer geldelijke gevolgen dus niet met zooveel woorden toegekend, maar het wetsontwerp veronderstelt haar. En dat is juridisch na tuurlijk genoeg. Wanneer er gemeenschap van goederen is. dan bestaat de rem daarin, dat de ge meenschap niet gebonden is door op eigen gelegenheid door de vrouw aangegane ver plichtingen. De handelingsbevoegdheid is dus daar er materieele gevolgen aan verbonden zijn, beperkt. Dit ligt ten slotte aan 's minis ters niet afwijken van het bestaande huwe lijksrecht, dat den man 't hoofd der echtver- eeniging doet zijn. En waar er geen gemeenschap van goede ren is. ligt het in de rede, dat de eene echt genoot zich interesseert voor het bezit van den ander, al was 't alleen maar om de kin deren. En daarom krijgt de man, bij gebleken onkunde van de vrouw, het recht zich tot den rechter te wenden, ten einde met het be heer over het vermogen zijner vrouw te wor den belast (De vermogens blijven dan ge scheiden). Hiertegenover geeft het wetsontwerp oók aan de vrouw nieuwe rechten. Dit was wel zeer noodig. Want hoeveel el lende heeft zich niet voorgedaan, wanneer b.v. een zorgeloos of zich misdragend man zelfs beschikken kon over door de vrouw ten huwelijk meegebrachte goederen, zonder dat zij het verhinderen kon. Ook volgens de nieuwe wetgeving zal de vrouw de gemeenschap dan wel niet kunnen binden, behalve dan in de uitzonderingsge vallen voor de huishoudelijke uitgaven, inzake arbeidscontracten als werkneemster, en wanneer de vrouw een beroep of bedrijf zelfstandig uitoefent met uitdrukkelijke of stilzwijgende toestemming van haren man. Toch zijn er nieuwe waarborgen geschapen tegen onkunde, onwil, zorgeloosheid, misdra ging van den man. Allereerst zal het vervreemden-om-niet van tot de gemeenschap behoorende zaken, of het geven van kwijtschelding, niet moge lijk zijn zonder machtiging der vrouw. In de tweede plaats zal aan de vrouw de bevoegdheid worden toegekend om aan den man rekenschap te vragen in zake zijn over de gemeenschap gevoerd beheer. Deze be voegdheid is noodzakelijk, wijl aan de vrouw een tweede bevoegdheid wordt toegekend, n.l. om. wanneer de man door wanbeheer enz. daartoe aanleiding geeft, de uitspraak van den rechter in te roepen, ten einde zelf met het beheer van het gemeenschappelijk ver mogen te worden belast. Wij dienen nog op een tweetal punten de aandacht te vestigen. Het ontwerp, de nieuwe rgeling dus. erkent het zelfstandig recht der vrouw tot het doen der huishoudelijke uitgaven. Hierbij wordt verondersteld, dat de vrouw voor het doen dier uitgaven de toestemming van haar man heeft verkregen. Evenals thans zal de man die toestemming door publicatie kunnen in trekken. Maar en dat is het nieuwe deze intrekking kan alleen plaats hebben na voorafgaande machtiging van den rechter, die natuurlijk ook de vrouw zal hooren. In dringende gevallen die bestaan er helaas is de uitspraak van den rechter „bij voor raad uitvoerbaar". Voorts breekt de minister met het begin sel. dat staande huwelijk geen huwelijksche voorwaarden kunnen worden gemaakt. Dit is een beginsel, door ons Burgerlijk Wetboek uit den Fransehen Code civil overgenomen. In Duitschland is dat sedert 1900 anders. Ons land volgt thans dat voorgaan. Tot zeker al- gemeene^ instemming. Hoevele moeilijkheden heeft op dit punt de bestaande wetgeving al niet opgeleverd! Immers ook in het bezit van man en vrouw kunnen tijdens huwelijk be langrijke veranderingen plaats gi-IJpen, naar vele kanten. Men weet. dat bij net aangaan van een huwelijk man en vrouw bepalen kunnen, dat tusschen h engeen algeheele gemeenschap van goederen bestaan zal. Nu zal de nieuwe wet mogelijk maken, zoowel, dat huwelijk sche voorwaarden kunnen worden gemaakt tijdens het huwelijk, als dat in de plaats van huwelijksche voorwaarden de gemeenschap van goederen wordt aanvaard. Om aan deze mogelijkheden geen ongewenschte gevolgen te verbinden, zijn zij ten bate van schuld- eischer met de noodige waarborgen omringd. De huidige bepalingen betreffende het hu welijksvermogensrecht. bestaan bijna 100 jaar. Het werd werkelijk tijd, dat. er wat restauratie werd ondernomen. Het leven brak door de wet heen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. 'Prij* v«n 2Ü-90 cte. STADSNIEUWS De actie tot steun der H. O. V. begint lang zamerhand breede afmetingen aan te ne men. Alhoewel wij geenszins een juichtoon mogen aanheffen met betrekking tot het aantal personen, hetwelk zich bereid heeft verklaard den kaartenverkoop te willen hel pen bevorderen zoo zijn wij er toch van over tuigd, dat wij den goeden weg bewandelen en dat een gunstig resultaat niet kan uit blijven. Intusschen is het herhaaldelijk voor gekomen, dat ons de vraag is gesteld, wat of er wel gebeurt met de H.O.V. wanneer deze actie eenmaal haar beslag heeft gekregen en het oogenbiikkelijk gevaar van het verdwij nen der H.O.V. dus niet meer bestaat. Alhoewel ons Comité zich allerminst op het standpunt zou durven stellen, het beter te weten dan de tegenwoordige leiders der H. O. V„ zoo meenen wij toch. dat het. gezien de geopperde bezwaren, wel van belang is een kort antwoord op de gestelde vraag te geven. Indien dan binnen afzienbaren tijd de be- noodigde kaakten zijn verkocht en een be drag in contanten aan de H.O.V. is afge dragen. volgt de tweede acte van het stuk, welke ik zou willen noemen: Reorgani satie der H. O. V. Deze reorganisatie zal zich moeten kenmerken door het etiket: Demo cratiseering. De onder de bestaande bepa lingen verschuldigde Contributie is te hoog. Men bereikt daardoor niet de groote lagen der Haarlemsche bevolking, ja men mag ge rust zeggen, dat men een groot gedeelte der Spaarnestad-bewoners automatisch uitsluit van het geregeld bezoek der H.O.V.-concer- tcn. Daarin moet verandering gebracht wor den. Rekening houdende met de draagkracht der groote massa zal een stelsel ontworpen moeten worden, waarbij een lage, naast een hoogere contributie wordt gesteld, waarvoor resp. een enkele of meerdere concerten kun nen worden bijgewoond- Langs dien weg be staat de kans. dat het aantal leden der H. O. V. in sterke mate zal toenemen, waar door de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat binnen afzienbaren tijd de kurk, waarop het orkest drijft, niet meer is de zoo uiterst dubieuze post der overheidssubsidies, doch de meer stabiele post der inkomsten van de leden. Indien men voorts naast de artistieke- een streng commercieele leiding voor de H. O. V. weet te organiseeren, waarbij hoe eigen aardig op zich zelf ook de handige koop man een rol van beteekenis kan vervullen, dan ligt daarin misschien' een weg om het bestaan der H. O. V. te vergemakkelijken. Ook op dit terrein bestaat blijkbaar een schier ongebreidelde concurrentie en men dient voor het afsluiten van alle mogelijke con tracten voor het geven van concerten voort durend actief te zijn, anders loopt men ach ter de feiten aan. In het bovenstaande heb ik gemeend mijn oordeel op de ons zoo herhaaldelijk gestelde vraag uiteengezet te hebben. Het spreekt vanzelf, dat niemand en allerminst het be stuur der H. O. V., zich door dit oordeel ge bonden moet achten. Intusschen meenden wij dat het van het grootste belang was deze vraag niet onbeantwoord te laten, omdat daardoor eenerzijds de schijn op ons geladen zou worden, of wij bevreesd waren daarop te antwoorden, terwijl anderzijds de in gang zijnde actie tot behoud der H. O. V. schade zou lijden, indien niet van te voren vast stond, dat de instandhouding der H. O. V. in de toekomst absoluut mogelijk is, indien tenminste de op dit oogenblik benoodigde fondsen verkregen worden. MOLLERUS, Voorzitter Comité. OUD-LEERLINGEN DER TUINBOUW- CURSUSSEN Donderdagavond 19 Januari a.s. zal de heer Beunder, te Bloemendaal, voor de afd. Haar lem en omstreken van den Ned. Bond van Vereenigingen van oud-leerlingen der tuin- bouwwintercursussen een lezing houden over het onderwerp: „Bindwerk". De feestavond is bepaald op Zaterdag 4 Februari a.s. FEESTAVOND NED. TOERISTENVERBOND In gebouw St. Bavo aan de Smedestraat is het vierde jaarfeest gevierd door de af- deeling Haarlem van het Nederlandsch Toe ristenver bond. Te half negen werd de feestavond door den heer Chr. Hensen, voorzitter, geopend. Hij besprak in korte trekken den groei der veree- niging en vooral de goede verstandhouding der leden onderling en in het bestuur. Nadat de Bondsvoorzitter, de heer G. W. Deunk uit Arnhem, den aanwezigen het doel der vereeniging had uiteegezet, werd het pro gramma afgewerkt. Begonnen werd met het optreden van het cabaret „Harree" dat zeer veel succes verwierf. Carlo Penseri (The Harrce Baby) met zijn xylophoon was eenig in zyn genre. Een dramatische schets Leosofsky's Kater werd zeer mooi gespeeld. Ook de overige nummers verdienden allen lof. Na afloop richtte de voorzitter een woord van dank tot allen die aan het welslagen van den avond hadden meegewerkt. Dansmuziek van de „Negroband" volgde van 12 uur af. De heer Van Hesteren leidde het bal, men bleef gezellig tot 3 uur bijeen. KINDERVOEDING. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat: Maandag 152. Dinsdag 156, Woensdag 160. Donderdag 159, Vrijdag 167 en Zaterdag 163 porties. Overtonstraat: Maandag 179, Dinsdag 184. Woensdag 184, Donderdag 181, Vrijdag 196 en Zaterdag 174 porties. Byzantiumstraat: Maandag 87, Dinsdag 94, Woensdag 92, Donderdag 96, Vrijdag 92 en Zaterdag 83 porties. Bovendien werden dagelijks 60 porties ver strekt aan de scholen voor Buitengew. L.O. ARROND.-RECHTBANK. Over stucadoorsstakingen en gummistokken. Bij de stucadoorsstaking verleden jaar zijn eenige malen ongeregeldheden voorgekomen, waarbij wel eens fiksche klappen werden uit gedeeld. Zoo was er in Juli een relletje op den Vcrgierdeweg. Ook daar was de politie ge dwongen van de gummistokken gebruik te maken en ook hier. evenals zoo vele keeren. is o.a. iemand geraakt, die niets met de relletjes noch met de staking te maken had. Een 36 jarig werkman, die van zijn werk kwam, kreeg van een agent eenige slagen en een bekeuring. De agent heeft voor den kantonrechter zijn proces-verbaal toegelicht en bevestigd, dat hij tot doorloopen had aangemaand en ten slotte na daadwerkelijke weigering had ge slagen. Ook voor de rechtbank de veroor- delde is hooger beroep gegaan hield hü dat vol. Mr. B. W. Stomps, verdediger zeide, dat de heele buurt zich over het gebeurde ver ontwaardigd betoond had. Daarom had hij 16 getuigen a décharge gedagvaard, waar van er 9 verschenen waren. Zes hiervan zijn gehoord en zij allen be weerden dat eerst was geslagen en daarna pas tot doorloopen gemaand was. Verdachte is plotseling van achteren aangevallen. De getuigen waren buurvrouwen van verdachte, die vlak bij het terrein van den strijd woont, en anderen die het voorgevallene van dicht bij gezien hadden. De agent zeide. dat het menschen zijn, die bij relletjes altijd Haan tje-de-voorste zijn. Hij blijft bij zijn lezing Verdachte houdt vol door een politiehond vastgegrepen en toen geslagen te zijn door d enverbalisant. De waarnemend Officier mr. v. d. Burg gciooft niet. dat de verklaringen van dc ge tuigen a décharge het proces-verbaal ont zenuwen. Ieder weldenkend mensch moet begrijpen, dat hij zich niet moet mengen in relletjes als hij er niets mee te maken heeft. Hij eischt bevestiging van het door den kan tonrechter gewezen vonnis van f 15 of 15 dagen. Mr. B. W. Stomps meent, dat de verbalisant volkomen te goeder trouw zijn proces-verbaal heeft opgemaakt, doch in opgewonden toe stand. Dc getuigen verklaren unaniem, dat verdachte kwam aanloopen en plotseling vast gegrepen is. Hij had niets met dc heelc zaak te maken. Mr. Stomps vraagt vrijspraak. Verdachte maakt nog melding van het feit. dat verdachte zich onmiddellijk op het politiebureau heeft beklaagd doch 'te hooren had gekregen: „Daar zul je berouw van hebben". Uitspraak 26 Januari. KINDERKOOR „INTER NOS". De heer P. de Nobel heeft zich bereid ver klaard de repetities van bovengenoemd kin derkoor te lelden, zoowel voor Haarlem- Noord als Haarlem-centrum. In studie is ..De Bloemencantate" van Geertr. v. Vladeracken en „In den Zomer uit" van Richard Hol. ONGEVRAAGDE BEZOEKERS. Eenige personen hebben een deur ruitje ingedrukt in een perceel Prin- cessekade 45, waarna zo de deur openden. De familie, die in de achterkamer zat. hoorde glasgerinkel, ging kijken en zag de daders, op de vlucht slaan. Er wordt een paar hand schoenen vennist. Ook is een ruitje gebroken in een woning aan de Uit den Bosch straat 13. Hier waren de bewoners niet thuis, zoodat de inbrekers vrij spel hadden. Daar niets afgesloten was, is ook niets opengebro ken. Uit een doosje op het buffet zijn 2 kwartjes, uit een doosje in een kast 2 rijks daalders gestolen. Eenige doosjes inhouden de een gouden tientje en een gouden horloee werden over het hoofd gezien. NOODLIJDENDE DIEREN. Niet minder dan 503 honden en katten werden in 1932 als vondeling in de ..Fauna" aan de Parklaan ondergebracht. Van deze werden er slechts 47 door de eigenaars op- geëischt. Voor 188 gezonde dieren werd weer een goed tehuis gevonden. Het drukke verkeer eischic onder de dieren weer heel wat slachtoffers. Voor lil dieren die in het afgeloopen jaar overreden waren, werd de hulp van „Fauna" ingeroepen. Het is aan te bevelen om honden op drukke wegen aan de lijn te houden. DOOR DE GLADHEID GEVALLEN. De 37-jarige mej. M. J. M. wonende Thom- sonlaan is door de gladheid op den spoorweg overgang aan de Pijlslaan gevallen en heeft haar rechter enkel gebroken. Door een lid van den Ongevallen Dienst is ze verbonden en per ziekenauto naar het Diaconessenhuis vervoerd. NED. REÏSVEREENÏGTNG. Voor de afd. Haarlem van de Ned. Reisver- eeniging wordt a.s. Donderdagavond in het Gemeentelijk Concertgebouw door den heer M. K. W. Gerisch een voordracht met licht beelden gehouden over: Van het Bodenmeer naar de Zugspitse CONCERT DICK WELMAN. Op Vrijdagavond 20 Januari zal Dick Wei man, zang en declamatie, een concert geven in den Protestantenbond alhier. Medewerking verleenen Jo Juda, viool en Lies de Waal. be geleiding. Het programma vermeldt werken van Rtradella. Brahms, Wolf. de Waal, Bach Nardini en Boutens. Dick Weiman is geen onbekende hier ter stede. Over een vorig optreden schreef onze muziekverslaggever o.a.: ..De machtige baritonstem van Diek Wei man beheerschte de zaal volkomen. Jo Juda gaf sDel in grooten stijl en van ontroerende kracht." REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. Buitengewone ledenvergadering op Woens dag 18 Januari des avonds half negen in het gebouw van den Haarl. Kegelbond aan de Tempeliersstraat op de agenda staan o.a. de volgende punten: Verkiezing lid van het bestuur, vacature H. Munsterman. Bespreking Bonds-agenda en benoeming afgevaardigden. DE BROCKWAY-BUSSEN. Men maakt er ons op attent dat van de nieuwe Broekway-bussen slechts één uit Amerika komen zal. De rest wordt hier ge maakt. GEVONDEN DIEREN FN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Duijn. Tuinstraat la zw.. autobinnenband: Baumont. Poigie- terstraat 9. Engelsch boek: Roegler. Van 't Hoffstraat lio, handschoen: Wijkhuizen. Ba- taviastraa: 37, idem: Lokcrse. Van Sillem- straat 18. hond: De Raad, Kogelstraat 14, handschoen: Torringa. Zülweg 225. hondon- penning: Booms. Jacobijnestraat 27. hoed; Bierboom. Kamperstraat 14. kruisje; Rusten burg, Weterlngs:raat 40, kerkboekje: Spec, KruLstoch 1st raat 4 Idem; De Graaf. Tugela- straat 18. muts: v. Amerongen. Wagenweg 104. portcmonnaie: v. Luit. Smedestraat 8 rd„ idem; v. d. Aardweg, L. van Daalenlaan 2, idem; SchmUS. Gen. de la Rcystraat 30. idem; De Nobel. Roosveldstraat 16. rozenkrans; Nachtegaal. Schoterveenstraat 5. rijwlelslot m. ketting; Sandbergen, Lijsterstraat 6. rie men: Jansen, Plataanstraat 32. taschje: van Dijk. Bllüionstraat 41. vulpen; Huijer. Gen. de Wetstraat 51. vulpotlood; De Basel, Scher merstraat 32 rood. wantje. Benjamin. Acaciastraat 56. abonnement N.S., Zonneveilc. Prinsen Bolwerk 34. broche: Rci- gersma. Lorentzplein 18. idem: Hogendoorn, Hagestraat 5. busje met geld: Houkoop. In- dischcstraat 110, gordijnen in pakje; Treffers, Saenrcdamstraat 43. hond: Bur. van Politie, Smedestraat 9. motorhandschoen, hand schoen, horloge; Van Wort, Rozenstraat 31, hondje; Steeman. Prinsessekade 14. kinder handschoen; Kennel Faima, Parklaan 119. 3 honden, kat: Van Alphen, Gen Joubertstraat 41, poriemonnaie: Voogd. Rijksstraatweg 202, idem: Kaasenbrood, Rijksstraatweg 172. pij pen: Bakker. Rcitzstraat 30, rijw.belast.plaat je; Bijster, Rijpst raat l. huissleutel: Nljnian, Klein Heiligland 75. schaartje In étui: De Bic, Gen. de la Reystraat 18. huissleutel; Hen driks, Rijksstraatweg 44, idem. DE DRENKELING AAN DE TURFMARKT. In ons blad van Zaterdag meldden wij, dal twee 'ourgwachtcrs van dc Lange Brug zeer actiefzijn opgetreden bij het te water raken van iemand aan de Turfmarkt. Naar wij echter vernemen waren het niet alleen de brugwachters, die kordaat optraden, zij werden gewaarschuwd door den heer G. A. Haarbosch. Indischestraat 81; een winkelier, die den drenkeling in het water zag vallen en aan wiens tegenwoordigheid van geest het tc danken is, dat de brugwachters zoo spoe dig gewaarschuwd werden, daar hij direct luid roepende in de richting van dc brug liep. Het is dus aan de samenwerking van ver schillende behulpzame menschen tc danken, dat deze drenkeling behouden bleef. Naar wij vernemen is zijn toestand vrij goed. DE STILLE OMGANG. Het R.K. genotoschap ..De Stille Omgang" herdacht Zondag Zijn 25-jarig bestaan. Des middags werd in de Gem. Concertzaal een groote feestvergaderlng gehouden waar de bisschop Mr. Aengenent aanwezig was. De heer J. Alders, voorzitter opende de bijeenkomst en las enkele Ingekomen felc- citatie-telegrammen voor. Hij dankte den bisschop voor zijn aanwezigheid en den eere voorzitter den heer Pli. Jansen, voor de be reidwilligheid het gedenkboekje samen te stellen. Vervolgens sprak de directeur van het ge nootschap, pastoor Rovers, dc feestrede uit. Spr. ging in het kort dc 25-Jarige geschiede nis na van De Stille Omgang, on sprak zijn vreugde erover uit. dat ondanks tegenwer king, het genootschap steeds in ledental toe nam en dat men telkonjare met een groeiend leger van geloovlgen naar Amsterdam trok, ter herdenking van het wonder van 1345. Hij prees vooral de Haarlemmers om hun groote devotie en hij hoopte dat nog velen de waarde zullen weten te peilen van het bezit der goede Katholieken. Immers er is geen grootcr rijkdom dan het bezit: „God met ons". De feestvergaderlng werd opgeluisterd door een zangerskoor onder leiding van den heer Paul Broese, terwijl de hoeren Fr. Pielage orgel'. Hensen tenor) en L. Louman 'bari ton» hun medewerking verleenden. Uitge voerd werd o.a.: O Salutaris Hostia. van Beitjes en Jesu Dulcls Memoria van J. Nie- land. POSTAAL MANNENKOOR. Dezer dagen werd door het Postaal mannenkoor haar eerste jubileum gevierd, onder leiding van den directeur, den heer Gernus. De voorzitter opende de bijeenkomst en bracht dank aan den directeur voor alles wat hij tot stand had gebracht. De avond werd gevuld met kwartetzang, gekozen bij loting uit de leden der vereeniging. Enkele meisjes zongen het „Roeiersllcdje" en ..dc verkeersagent". In de pauze werd een verloting gehouden. Het jeugdige zangeresje Jo Beekman gaf het „Angelus" en het „Onze Vader", bewerkt door A. v. d. Sloot ten beste. Zij bracht het er flink af. Daarna werd de vergadering ge sloten. INTERN. VROUWENBOND VOOR VREDE EN VRIJHEID. Donderdag a.s. houdt de Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid een bijeenkomst in Brinkmann. De heer Albert de Jong uit Heemstede spreekt over het boek van Otto Lehmann Russbüldt: „Revolu tie van den Vrede". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Doos 30en 60ct. UIT DE PERS Politiek in (len acthter. Het Volk (s.d.) de verontwaardiging van Prof. Van Embden over het besnoeien van zijn radio-rede deelende, knoopt er de vraag aan vast: „Hoe staat het nu echter met de leuze ..politiek uit den aether", ook van vrijzinnig- democratische zijde in de Kamer gepropa geerd? Prof. Van Embden is terecht gebelgd" zegt het blad, dat men zijn politieke radio rede op zoo misselijke manier verhanseld heeft. Zijn partijgenooten in de Tweede Kamer echter willen al zulke politieke rede voeringen, tenzij bij de zeldzame uitzonde ring van „hoogtij-dagen", uit den aether ver bannen zien. Aan den overkant van het Bin nenhof werkt de partijvertegenwoordiging van den hoogleeraar mede bij het drijven om een ontwapeningspolitlek, die honderddui zenden luisteraars uit het hart gegrepen is, van den microfoon te .weren".

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7