DE BILT Wat zoudê Gij kimen uU de 18 stahn énwaacom?" HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 19 JANUARI 1933 IJSONGEVALLEN. HOE MEN HULP KAN BIEDEN. In dezen tijd van het jaar zoo schrijft ons de heer A. J. Meijerink, kan men voor de dwingende noodzakelijkheid komen te staan, hulp te bieden aan slachtoffers van het ijs. Het redden van ijsslachtoffers brengt over het algemeen grooter gevaren voor den red der mee, dan redding uit open water. Haarlem is goed voorzien van reddings materiaal: haken, garnituren, ladders enz. Reddingshaken zijn prachtige hulpmiddelen. Is de afstand tusschen wal en doorgezakte te groot om zelf op den vasten wal te blijven dan gaat men plat op het ijs liggen, de bee- nen wijde gespreid (lichaamslast verdeelen over groot draagvlak) en men steekt de red dingsbaak tusschen het lichaam en den arm van het slachtofer door. Dan draait men den haak 1/4 slag om en trekt den drenkeling uit het gat. Is geen reddingshaak aanwezig, dan (en dit is géén daad van lafheid) bindt men zich een flink touw om en laat dit vasthouden op den walkant of door een tweeden helper op het ijs. Vastgebonden gaat de redder op den buik schuivend naar het slachtoffer; heeft de redder nog een kort touw tot zijn beschik king, dan bindt hij den drenkeling vast, waarna de tweede helper beiden naar den walkant trekt. Het reddingsgarnituur, in Haarlem ter be schikking op 70 plaatsen, (de woningen zijn kenbaar aan bordjes met: ..Reddingsbrigade'' of ..Seinposf'i kan ook goede diensten be wijzen. Een lijn van 20 M. is opgchaspeld: aan de eone zijde bevindt zich een withou ten bal. draaiend om een as, aan de andere een sterke riem. Men houdt de riem vast en rolt den bal naar den doorgezakte; of wel, men laat d££ hal vasthouden (hij kan des noods ook aan boom of paal bevestigd wor den), gordt de riem om en gaat, schuivend op den buik, naar het slachtoffer. Ook ladders, planken, banken (met de pooten omhoog) alles voorzien van touwen, kunnen dienen bij het reddingswerk. Heeft men een bank en een plank of wel een plank en een ladder) dan gaat men. als het ijs niet betrouwbaar is op de plank liggen en schuift de bank naar voren enz. telkens afwisselend tot het slachtoffer bereikt is. Is men alleen, zijn geen helpers in de buurt, dan moet men voorzien zijn van een touw, als men hulp wil verleenen aan een doorgezakte (een lijn in een taschje op den bagagedrager van de fiets bijv.) Men slaat de lijn aan den kant om een boom, meer paal. brugleuning of ander vast punt, houdt het touw met beide handen vast en kruipt of schuift over het ijs naar het slachtoffer. Daar aangekomen, draait men zich om (steeds in buikligging) met het gezicht naar den walkant en de beenen naar den dren keling. Deze moet de onderbeenen boven den enkel goed vastgrijpen; nu heft de redder de beenen in het kniegewricht omhoog en trekt zoo den drenkeling uit het ijsgat. Deze legt zich ook op den buik en nu takelt de redder zichzelf met den geredde naar den walkant. Betreffende aanwijzingen voor hulp aan slachtoffers onder het ijs nog dit: men houde er rekening mee, dat bevroren stijve lede maten zeer broos zijn en, gemakkelijk breken. In dat geval brengt men den drenkeling niet onmiddellijk in een warm vertrek, maar wrijft (in de koude) met sneeuw of koude doeken, tot de verstijfde ledematen lenig worden. Mi,jn laatste en dringenste advies is: Laat bij elk «enigszins ernstig ongeval direct een dokter waarschuwen; het telefoonnummer van den Ongevallendienst is 14141. BRAND IN ROTTERDAM BEZWOREN. Heldhaftig optreden van de brandweer. SCHADE VAN HONDERDDUIZENDEN. Over den brand te Rotterdam wordt nog het volgende gemeld: Om drie uur kreeg de brand weer een. veel ernstiger karakter. Een gevel van het groote pakhuis van de firma Kramer die nog over eind stond en die grensde aan het groote tabakspakhuis van de firma Koch en Co. stortte in waarna de vlammen zich aan het tabakspakhuis meedeelden, hoofdzakelijk aan den kant die het dichtst bij den Toerijstuin ligt. Op het terrein van den brand bevond zich een groot aantal autoriteiten o.w. de burge meester. de hoofdcommissaris van politie en ook de hoofdcommissaris uit Den Haag, de heer F. van Sapt. Met alle kracht concentreerde de brand weer zich na drie uur op het tabakspakhuis, waarin voor een buitengewoon groot bedrag aan tabak lag opgeslagen. Daarnaast ligt een pakhuis en een werkplaats van de firma N. L. van der Hoeff. fabriek van ladders. Hier in ligt een zeer groote houtvoorraad. waarbij twee honderdduizend laddersporten. Dit pand evenals alle andere panden een zeer oud ge bouw met smalle trappen en gangen liep om half vier ook gevaar. De brandweer werkte toen uit alle macht om dit gevaar te keeren, daar aan dit pakhuis weer een groot aantal pakhuizen en woningen grenzen die onher roepelijk verloren zijn als dn fabriek van ladders in vlammen mocht opgaan Toen de brandweer, die gezien ook het feit, dat enkele leden van het corps gewond wa ren. met volkomen negatie van het ernstig gevaar, dat de neerstortende balken, het val lend glas. en de alom vallende vonkenregen vormden, zich op buitengewone wijze van haar plicht, kweet, te ruim half drie meende de uitbreiding van den brand, die over een groot oppervlak had gewoed, tc hebben be zworen. bezweek, zooals reeds gemeld, de achtergevel van het pakhuis van de firma Kramer en Rödcr. Een nieuwe prooi viel aan het vuur ten deel in het pakhuis van de tabaksfirma Koch en Co.. dat in enkele oogenblikken reeds als een fakkel brandde. Er bestond daarna weer ernstig gevaar voor de andere pakhuizen die in het blok zijn in gebouwd en die tot dusver waren behouden. Met man en macht werkte de brandweer onvevsaagd ontredend tegen den vuurgloed. Tegen half vijf was zij den brand meester. De brandweer had voor de blussching gebruik gemaakt van al het groote materiaal, tal van slangenVvagens en de drijvende spuiten. In het geheel was met 45 stralen water gegeven. De brand is tenslotte dank zij het optreden van de brandweer, beperkt gebleven tot eenigc groote pakhuizen, die in hot meerge noemde blok zijn ingebouwd. Totaal uitge brand zijn het pakhuis van de Firma Kramer en Roder, het groote pakhuis van de firma Koch en Co., waarin een groote voorraad ta bak lag opgeslagen en de zolderverdieping met twee etages van het pand der firma Kramer en Rödcr aan den Middensteiger. Verder zijn eenige huizen zeer ernstig be schadigd, vooral dat van den kleermaker Blom. De schade aan andere huizen is min der groot. Een groot aantal pakhuizen, woon huizen en winkels, alle gelegen rondom de plaats waar de brand gewoed heeft, hebben zeer veel waterschade gekregen. De totale schade kan nog niet worden vast gesteld. doch bedraagt zeker eenige honderd duizenden guldens. Het terrein van den ontzettenden brand, die in den afgeloopen nacht heeft gewoed in de Hoofdsteeg. vertoonde hedenmorgen on geveer half twaalf een beeld van een rooken den puinhoop. Op verschillende plaatsen was de brandweer nog bezig met het nablus- schingswerk. Voor zoover ons bekend wordt de schade aan de verschillende panden door den brand toegebracht, door verzekering ge dekt. HET ONGELUK OP DE JAN GIJZENVAART. De teraardebestelling van het stoffelijk- overschot van het zevenjarig meisje Maria Lode, dat Dinsdagmiddag door het ijs van de Jan Gijzenvaart zakte en jammerlijk om het; leven kwam. heeft Zaterdagmorgen kwart voor twaalf op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kleverlaan plaats. AMSTERDAMSCHE BEURS DONDERDAG 19 JANUARI 1933 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVERFFNTOTNG KANTOOR 1 30 2 30 Staatsl. Blnl, 4 1/2 pCt Nedcrl 1917 102 5 pet. Ned, 1919 1023* 4 1/2 pCt. Nodorl. Indië 1930 11 95 Staatsl. Bultl. 5 1/2 pct.Dultschl. 1930 (Youngleen) 58l/aH 7 pCt. Dultschl, 1924 (Dawosloen) Scbccpv. Mijcn. Oude Vaart 17 Schcepv. Unie 56 Stoomv. Mij Ned. 58 Industrieën Blnl. Accoustiek 2 H Alg. K.zljdo Unie 30M A.N.I.E.M. (Nat. Bezit 203 7. Borkol's Patent Delft 64 Nederl. Ford 114H Ned. Ind. Gas (Nat. Bozit) Gem. Bez. Philips 128^-129^ Unilever N.V 1104 109H Industrlcii Bultl. Anaconda Copper 1H Associated Gas.. 23/g Bethlehem Steel 15Ve Centr. Publ. Serv. H Cities Service.... 3 General Aviation 3K intern. Nickel Nevada Copper.. 5 North Amer, Cy 29 \i U. S. Steel 28 H - Banken BinncnI. Koloniale Bank 59 Cert. Handel Mij. 6SH Indische Bank 55 Banken Biiitcnl. DeutscheRoichsb 3 Fransche Ban- - Petrol. MiJ. Binl Kon. Petroleum 1494 81 Petroleum Buitl. Continental Oil.. 5% >hcll Union 5# 'Tir Maalsel». 169Vs Java Cultuur.... 107 N. 1. S. U 78 Vorstenlanden 394 ijulxiuw Mij. Alg. Exploratie 126 Billlton II 197 14 - Ta bn k Maatscb Deli Batavia Ta- 152 H Dell Maatsch. \25H 142 - her Maatscb. A'dam Ruboer 503f Dell Bat. Rubber 25 Ned. Ind. Rubber Kofflo 45 Ind. Cultuur Ondern 31 iioonv. Bnitoni Missouri Kansas Texas 64 Wabash Railway 2 Union Paclfio. 724 Prolongatiokocrs 1% meldt: Hoogste barometerstand 780.5 m.M. te So- dankyla (Finland). Laagste barometerstand 749.1 m.M. te Sey- disfjord. en voorspelt: zwakken tot matigen, Zuidelijken tot Zuid- Oostelijken wind, nevelig tot betrokken, wei nig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt in het Zuiden en Westen. In het Noord-Oosten lichte vorst. Uit het Buitenland. OVERAL ONDER 0. De drukstijging in het Westen bleef nog aanhouden, maar op het vasteland is de barometer ook sterk gestegen. In de kern van den hoogen druk in Finland steeg de barometer boven 780 mM., en ofschoon de vorst in Duitschland, Frankrijk, België en ons land afnam, bleef de temperatuur overal, behalve in West-Frankrijk, onder 0 graden, zelfs op de Britsche eilanden is nog iets meer vorst dan gisteren. De voch tige luchtstroom die zich boven de koude lucht tot boven Duitschland heeft uitge breid. schijnt niet voldoende krachtig om neerslag van belang te geven in onze om geving, maar veroorzaakte een uitgebreid gebied van mist even onder 0 graden met rijpvorming. De gisteren verwachte druk- daling in het Westen vertoont zich nu bij Valentia (Ierland), zoodat na een of twee dagen van temperatuur om het vriespunt de kans op vorst weer toeneemt. In Noord- Scandinavië is de temperatuur tot 29 gra den Celcius onder 0 gedaald, bijna overal is de lucht nog betrokken of nevelig en alleen in den Golf van Biscaje waait het matig tot krachtig uit Noord-West. Barometer Stand van heden 759 m.M. (Veranderlijk) Vorige stand 751 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. FEDERMANNOpticien Groote Houtstraat 37 Telefoon 11059 Thermometer Hoogste gisteren 36 F. Laagste heden nacht 30 F. Hoogste heden tot 12 uur 32 F. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Donkere dagen, gure vlagen, Regen, storm, straks sneeuw en ijs. Bel naar HOENDERDOS om kolen! Heusch, Mevrouw, dan doet U wijs! Voor goede Optiek en billijke pr ij «berekening is Uw adres CAREL VAN HUIZEN - OPTICIEN KLEINE HOUTSTRAAT 13 - TEL. 14112 BURCERLIJKE STAND HAARLEM, 19 Januari. Ondertrouwd 18 Januari: J. A. 't Hoen en P. J. Nieuwenhuisen; H. A. Lieuwes en II. Kuik; S. A. Moens en G. H. van Norde: P. A. Uljee en M. Bosch; J. A. v. d. Velden en W. J. v. d. Ham; G. v. d. Haak en R. Kohlen; J. Bakker en N. J. Semeijn; W. Prinsen en J. G. van Keulen; P. H. Brinkman en M. Ter- wal; J. M. van Kessel en M. C. Lamboo; E. F. H. Falkenberg en H. M. A. Hentenaar; S. Duursma en J. Spitse. Getrouwd 18 Januari: J. W. Roozen en J. H. A. Kramer; G. N. Schouten en M. M. Dijk stra; F. Dijk en J. A. v. d. Meij; M. G. Molen kamp en A. Sebrechts; P. J. van Galen en M. Kramer; T. Schlangen en E. Emers; F. A. Beurskens en J. C. Geelhoedt; J. Plas en W. B. Krause; J. H. de Vendt en C. K. Jonge- jans; M. K. Been en J. de Graaf; I-I. P. Klein en K. Barzen; J. H. Pot en H. M. E. de Wijs. Bevallen 15 Januari: A. C. II. Valkhoff— Obbes, d.; 16 Januari; II. M. van Asselt Meijer, z.; M. Janbroers—van Geemen, z.; B. M. T. P. v. d. PuttenNagel, z.; 17 Januari: M. Schreuderv. Halst, d.: S. de Vries Schweizer, z.; C. P. BieshaarSchreuder, z.: C. R. Kunis—v. d. Bosch, d.; 18 Januari: J. Oudhoffvan Huissteden, z.; J. de Grauw Willemsen, z. Overledenl6 Januari: W. Meierv. d. Wete ring, 79 j., Kl. Houtstraat; M. Padmos, 53 j., van 't Hoffstraat; 17 Januari: M. E. Mulder Wiegand, 66 j„ v. d. Meerstraat; P. J. de Wit, 71 j., Lange Heerenvest. VOETBAL. E. D. O.—EXCELSIOR. Ons wordt medege deeld, dat EDO. Zondag middag op haar ter rein aan den Midden weg een vriendschap- pelijken wedstrijd te gen den Rotterdam- schen tweede-klasser Excelsior zal spelen. Het E. D. O.-elftal zal voor dezen wedstrijd senigszins gewijzigd worden O.a. zal de be kende spil Dinkla weer ;ens meespelen. Dit is ongeveer vier maanden niet gebeurd, waarvan een gedeelte wegens ongesteldheid. Wanneer het blijkt, dat hij zijn ouden vorm weer terug gevonden heeft, dan is het de bedoeling, dat hij voor de resteerende wedstrijden van E.D.O. zal uit komen. WERKLOOZENWEDSTRIJD AAN DE SPANJAARDSLAAN. De door ons reeds aangekondigde voetbal wedstrijd tusschen twee elftallen, samenge steld uit werkloozen. van Haarlem en van IJmuiden op het terrein aan de Spanjaards laan. zal niet 's middags twee uur, doch des morgens elf uur beginnen. Zooals men weet komt de helft van de opbrengst ten bate van de H. O. V. DINKLA. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. WAT beteekent die vraag?: Het is een leerzame wedstrijd in 't kiezen van behang. U hoeft alleen maar een proef- keus te doen uit 18 behangstaaltjes, die elke behanger U gratis geeft. En deelname verplicht tot niets! 1000.- gulden 1 Eerste Pri's van in contanten 2Tweedeprijzenelkvan f 75.- aan prijzen! 4 Derde prijzen elk van f 50.- De Keuzewed- 10 Vierde prijzen elk van f 25.- strijd van R&D! 3Q Troostprijzen e|k ¥an j 0.. Dus kans op een prijs en meteen 'n pracht- oefening, hoe 'n werkelijk goede behangkeus gedaan wordtNa 28 Februari 1 933 zal de deskundige Jury uitmaken wie de 47 winnaars en winnaressen zullen zijn. Zorgt dus dat uiterlijk dien dag óók uw oplossing binnen is! Vraag uw behanger nog heden het gratis formulier met de stalen van de R&D-prijsvraag BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN RATH DOODEHEEFVER Hoofdkantoor Prinsengracht 730, Amsterdam Toonzalen te: Amsterdam, Arnhem, 's-Hertogenbosch, Groningen, Den Haag, Leeuwarden, Maastricht, Middelburg, Rotterdam,Tilburg, Utrecht,Zwolle ARROND.-RECHTBANK. DE DOODELIJKE AANRIJDING IN DE ANT HON IESTR A AT. NEGEN MAANDEN GEVANGENISSTRAF GEëlSCHT. In den avond van 24 October is een 73-jarig man in de Anthoniestraat doodgereden door een transportwagen. De bestuurder, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, een 30-jarig vrachtrijder uit Haarlem, heeft op 5 Januari terechtgestaan wegens het veroorza ken van dood door schuld. Toen zijn de- ge tuigen en verdachte gehoord, doch de zaak is aangehouden omdat dr. Hulst niet aanwezig- was.. Deze wérd Donderdag gehoord en verklaar de, dat dood door inwerking van grof geweld veroorzaakt is. Overrijden, acht hij wel moge lijk, ofschoon hij het aannemelijker acht, dat bet Slachtoffer tegen den muur geworpen is. De Officier vraagt aanvulling van de dag vaarding, zoodat er ook het woord overrijden in voorkomt, Dit wordt toegestaan. Daarna, requisitoir nemende, noemde hij het een zeer ernstig feit, dat iemand achter het stuur gaat zitten zonder meer besef te hebben wat hij doet, en zonder zich reken schap të geven wat gebeuren kan. Hij eischt een gevangenisstraf van 9 maanden. Mr. H. Drilsma verzoekt in zijn pleidooi om een gecombineerde straf (voorwaardelijk en onvoorwaardelijk) om steun te krijgen in de maatschappij. Uitspraak over 14 dagen. Doodelijke aanrijding op den Vogelenzangscheweg Op 5 Aug. '32 omstreeks 4 uur heeft op den Vogelenzangscheweg te Bloemendaal een aan rijding plaats gehad met doodelijken afloop. Een wielrijder is toen door een reiswagen ge grepen, aangereden en zoodanig gewond, dat hij even later is overleden. De 36-jarige chauffeur te Scheveningen wonende, stond Donderdag voor de rechtbank terecht. Op den bewusten dag reed eeri clubje van vier personen twee aan twee op den Vo gelenzangscheweg, toen- van de andere zijde een touring-car naderde, rechts van den weg, met gewone snelheid. Zonder dat er re den was, om uit te wijken er was geen ver keer op dat oogenblik kwam de auto plot seling naar den linkerkant van den weg en reed het slachtoffer aan, dat hevig bloedend op den berm geworpen werd. Bij hem lag de afgebroken richtingaanwijzer van de auto. De chauffeur heeft gestopt en gezegd: „Wat is er nu met me gebeurd?'' Op een vraag van den Officier, waarom d.e voorste wielrijders niet achter elkaar zijn gaan rijden <de beide achterste deden het wèl en tóch is hiervan de laatste aangereden) werd geantwoord, dat men geen erg had, dat de auto in eens op hen af zou komen. Opge merkt wordt, dat de weg 6.35 M. breed is.~ Volgens een inzittend passagier was de chauffeur niet geheel fit: hij zat te gapen! De snelheid schatte hij op 40 K.M. De indruk van een ander inzittende was, dat even voor het ongeluk de wagen te veel rechts reed, en dat de chauffeur, om dit te herstellen te veel naar links is gekomen. Op een vraag van getuige dien dag aan den chauffeur heeft deze gezegd, geen nachtdienst te hebben. Verdachte verklaart, dat er goed zicht was. Hij moest even voor de aanrijding uitwijken, waarvoor weet hij niet meer: of er iets uit zijpaden kwam of dat er wat op den weg was kan hij zich niet meer herinneren. De Officier, mr. A. R. Andringa zegt, dat er geen enkele reden is aangevoerd, waarom dc auto naar links moest rijden. Verdachte heeft niet de noodige aandacht gehad bij het chauffeeren, wat toch een heel groote ver- eïschte is. De Officier eischt een hechtenis- straf van 6 weken. De verdediger mr. H. van Zutphen, legde cijfers over, waaruit bleek dat de verdachte in de 7 aan het ongeval voorafgaande dagen liefst 112v< uur dienst gedaan heeft, dat is 16 uur per etmaal, omdat het in het seizoer was. Hierin ziet hij een motief om veel klei nere straf op te leggen dan de officier ge- eischt heeft. Hij vraagt voorwaardelijke straf, Uitspraak over 14 dagen. BELEEDIGING Voor de rechtbank stond hedenmorgen te recht een brandstoffenhandelaar uit Haar lem, die zich op 13 November des voormid dags om 10 uur heeft geposteerd voor de wo ning van den heer W. J. B. -van Liemt aan het Lorentzplein met een wagen waarop aan drie kanten borden bevestigd waren. Daar stond op: Protestdemonstratie wegens diefstal van geld groot 900.gepleegd door het Burger lijk Armbestuur. Verdachte zeide, dat het juist was. Er is geld van een erfenis voor hem in beslagge nomen (900 gulden), zooals de heer Van Liemt verklaarde, onder zijn ambtsvoorganger als verhaal. Verdachte heeft steun genoten zoo wel in Heemstede als Haarlem en wist niet wie het geld had. Hij wilde een kwitantie hebben. Met de borden bedoelde hij niet het Haarlemsche Armbestuur. Pres.: „Als U met de borden vooï het huis van den voorzitter van het B. A. gaat staan, bedoelt u er dat armbestuur mee". Voor de politie heeft verdachte verklaard, dathij inderdaad het Haarlemsche bedoeld had. Verdachte weet niet met welke bedoelingen hij daar met den wagen ging staan. Eerst heeft hij nog verklaard (bij den Officier, want alle leden van het B. A. hadden een klacht ►wegens beleediging ingezonden) ex cuses te zullen maken, doch hij is daarvan teruggekomen. De Officier, Mr. A. R. Andringa noemt de rol, die verd. speelt, die van martelaar. Geen andere bedoelingen heeft hij gehad dan om een relletje te veroorzaken. Dit is niet de juiste manier van handelen. De heer Van Liemt heeft er erge overlast van gehad. Verd. blijft halsstarrig en verdient een gevangenisstraf van 3 weken wegens smaad schrift. Pres.: „Uit uw houding valt op te maken, dat u straks dergelijke dingen nog eens zult doen". Verd.: „Mogelijk wel. Als ze me tarten ben ik er toe verplicht. Ik trotseer alles voor m'n vrouw en kinderen. Eerst moet i/c mijn ne genhonderd gulden terug hebben, dan zal ik ophouden". Uitspraak over 14 dagen. UITBREIDING DER STAATS LOTERIJ. Initiatief-voorstel K. ter haan. De heer K. ter Laan, J. v. d. Houven en A. W. IJzerman, S.D.-leden der Tweede Kamer, hebben een voorstel van wet ingediend tot wijziging van art. 2 van de Wet van 23 Juli 1885 tot regeling der Staatsloterij. Aan de Memói'ie van Toelichting is ont leend, dat dit voorstel geen verandering van het stelsel der Staatsloterij op het oog heeft, het is enkel gedaan met de bedoeling, tijde lijk het aantal loten te vergrooten. opdat het publiek niet meer in de noodzakelijkheid verkeert een lot aan te schaffen bij een par ticuliere bii^ienlandsche of bij een buiten- landsche onderneming. De voorstellers hadden liever gewild, dat een dergelijk voorstel van de regeering zelf uitgegaan was, doch waar de minister van Financiën'in de jongste Mem. van Antwoord op hoofdstuk VII B heeft medegedeeld, dat van hem geen voorstel in dezen is te ver wachten, hebben zij het bijgaande voorstel ingediend, dat zij in de tegenwoordige tijds omstandigheden gewenscht achten. In de toelichting zetten de voorstellers ver der uiteen, dat het Nederlandsche volk door loopend een veel grooter aantal loten ver langt dan de Staatsloterij beschikbaar stelt. Zoo is de tegenwoordige Wet op de Staatslo terij zelf de aanleiding tot de opkomst en bloei van verschillende particuliere loterijen. Deze laatste worden echter door de regeering bemoeilijkt of onmogelijk gemaakt. Nu wordt het publiek als het ware gedreven naar an dere ondernemingen, waarbij er kunnen zijn, waarvan het stelsel niet zoo openbaar is te doorzien. Reeds sedert vele jaren wordt het land overstroomd met aanbiedingen van buïtenlandsche loterijen. Beter is, het geld in het land te houden. De leuze, dat men Ne- derlandsch fabrikaat moet koopen, is ook door de regeering bij menige gelegenheid aangegeven en in dit geval is er meer dan één reden vóór, geen enkele tegen. De voorstellers brengen geen andere wij ziging aan, dan dat er in plaats van éénmaal 21.000 loten per loterij meer series van 21.000 loten of van 21.000 gedeelten van loten kun nen worden uitgegeven als dc minister van Financiën daartoe aanleiding vindt.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2