(0-2) NEDERLAND—ZWITSERLAND Enkele vragen VOETBAL VOETBALNIEUWS SCHAATSENRIJDEN ATHLETIEK Spannende wedstrijddie niet op hoog peil stond. Séchehaye blinkt uit. Eerste nederlaag tegen Zwitserland in eigen home. Een verloren strijd. P. Gisteren hebben wij dus weer eens oen interlandwedstrijd gehad in het Stadion te Amsterdam. Wij waren op dit gebied den laatsten tijd lang niet verwend. Zoo'n wed strijd cischt veel moeite en kosten van voor bereiding, er worden tienduizenden kaarten vooruit voor verkocht, de tegenpartij heeft zich al eenigen tijd lang op de gebeurtenis ingesteld, er speciaal voor geoefend, er eigen competitieprogramma voor gewijzigd ik wou maar zeggen, zoo'n wedstrijd moet wel doorgaan, al werken de weersomstandighe den niet mee, al vriest het al een week lang, waardoor zeker een competitie-Zondag in het water gevallen zou zijn, of liever gezegd, op het ijs uitgegleden. Maar toen ik gisteren op de Stadiontribune om me heen keek en tienduizenden hoofden zag, waaronder onge twijfeld min of meer verkleumde handen en voeten zich bevonden, was en bleef mijn sterkste impressie van dezen strijd togen de Zwitsers: Wat doen wij hier eigenlijk, wij toe schouwers en de spelers, terwijl het heerlijk weertje is om de Friezen of Noren onder te binden en met de noodigc omzichtigheid in de keuze van plaats (want het ijs was ook gisteren nog lang niet overal betrouwbaar) de bccnen flink uit te slaan, tot voeten en handen cn ooren warm waren, tot gloeiens toe. Maar wij zaten er en verkleumden en twee- en-twintig jonge mannen worstelden er om de voetbal-eer op een torrein. dat zonder stroobedekking zeker onbespeelbaaar hard zou zijn geweest, maar ondanks die voorzorg toch nog In een ver van normalen staat ver keerde. De bal dartelde meer dan ooit en soms op de meest onverwachte wijze, een val op de harde vlakte moet een pijnlijke geschiedenis geweest zijn. Maar er werd gespeeld en, de omstandig heden in aanmerking genomen goed gespeeld ook, vooral door de Zwitsers. Die dan ook met een volkomen verdiende overwinning weer naar hun bergen zijn teruggereisd. Ik heb na dezen wedstrijd verscheidene stamgasten op internationaal voetbalgebied ontmoet en nog nooit heb ik zooveel verschil van gevoelen meegemaakt als over dezen wedstrijd. Er wa ren er. die meenden, dat de onzen pech had den gehad cn, daardoor ontmoedigd, het niet hebben kunnen rooien. Menschen, die overi gens bereid zijn een nederlaag zonder meer een nederlaag te noemen. Anderen oordeel den, dat Nederland nog nooit zulk een slech ten wedstrijd heeft gespeeld en dat wij er met 20 wonderlijk goedkoop afgekomen zijn. De overigen zweefden tusschen deze uitersten in, met variaties. Ik reken me ook te behooren tot deze „middenstof". Deze Zwitsersche zege, die een einde maakte aan een Ncderlandsche gewoonte, om hier den Zwitsers baas te blijven, was naar mijn mcc- ning de verdiende belooning voor een werke lijk kranige prestatie. En als het spel van de oranjcplocg velen toeschouwers meest mid delmatig en bij tijden bepaald slecht voor kwam te zijn. dan kwam dit, dunkt mij, al leen omdat de Zwitsers hun niet tot beter spel gelegenheid gaven. Zooals trouwens toch eigenlijk altijd het geval is. Er zal wel niet veel verschil van meening bestaan over de vraag, welke ploeg dezen Zondag het meest beheerschtc cn zuivere sa menspel liet zien. Dat waren ongetwijfeld onze gasten. En zij waren bovendien Sn den aanval een tempo sneller. En nu was het een opmerkelijk verschijnsel, dat van der Meulcn als doelman van dc verliezers veel en veel minder werk te doen hééft gehad dan zijn collega Séchehay, die tot dc winnende partij behoorde. Laatstgenoemde, een zeer verdien stelijk doclverdediger, die als vri'wel cenige fout heeft, dat hij wat voor de gaüerij speelt, had een warmen middag, mede omdat hij niet er aan gewend is, dat de doelman wordt aangevallen. In dc Centraal Europceschc lan den doet men daaraan altijd nog niet mee, maar dc Engclsche scheidsrechter Rous ver bood het natuurlijk niet. Van der Meulcn heeft een kouden middag gehad, hij kreeg niet zoo heel veel te doen, was lang niet vrij van schuld aan dc beide doelpunten cn heeft zijn kccperstalenten eigenlijk slechts op cén enkel gevaarlijk schot kunnen toonen, vlak voor het einde. Neen, onze nationale doelman zal voor zijn jubileumswedstrijd op 5 Maart a.s. op een plezieriger middag hopen, dan deze 49ste voor hem geweest moet zijn. Maar opmerkelijk was, begon ik te zeggen, 'dat Nederland langer cn veelvuldiger in den aanval was dan Zwitserland. Alleen, dc Nc derlandsche aanvallers vonden steeds een volledige verdediging tegenover zich, meestal zelfs gesteund door de beide binnenvoorspc- lers der gasten. Dit was een gevolg van het te langzame aanvalstcmpo cn de groot" zon daar stond in het midden. Lagendaal. Hij deed wel herhaaldelijk tactisch werk met vrije ballen, maar hij was veel te lang zaam op dit lastige veld en tegen deze vlugge tegenstanders. Verder hebben onze spelers stuk voor stuk zeker niet slecht gespeeld, met Pellikaan als welkom uitblinker. Maar het geheel was te droogzanderig. Adam had zijn bekende grootschc momenten, vele zelfs, maar hij schoot er meestal weinig mee op tenslotte. Bonsema deed uitstekende dingen, voor dc rust en van Nellen was ook lang niet mis. Maar het baatte zoo weinig tegen die fanatieke Zwitsersche achterhoede cn het was over het algemeen te klein gehouden spel. Te onzuiver ook, waarbij vooral onze middenlinie telkens tekort schoot. Dat de pasten niet veel kans hebben gekregen om Van der Meulcn aan het werk te zetten, komt op rekening van onze backs, vooral van Wc- bcr, die zeer op dreef was, terwijl ook Ande- riesen zich niet onbetuigd liet. Wie heb ik dan nog niet genoemd, van Run. Nagels, van Heel, ze waren ook eigenlijk allemaal wel goed', maar de stuwkracht van het geheel ontbrak, de overrompeling, die langzamer hand zoo spreekwoordelijk is geworden voor ons oranje-elftal bleef uit. En laten we het nu niet hebben over pech. Ik heb ook gezien, dat Lagendaal tegen den paal schoot Adam daarna 't zelfde deed, maar een t '-en den paal is net mis welis waar iiK .ir dan toch mis. En toen Séchehay een schot van Van Heel maar half hield, waarop het ook al tegen don paal vloog, toen ontsnapten de Zwitsers op het randje, maar dit schot verdiende niet te zitten. Bovendien, een Zwitser heeft toch ook bulten bereik van v. d. Meulen tegen de lat geschoten. En wan neer er mocht aangevoerd worden, dat oranje misschien niet had verloren, als het niet door tegenslagen ontmoedigd was geraakt, dan vind ik toch, dat onze nationale ploeg zich niet mag laten ontmoedigen. Zijn wij er niet altijd trotsch op gegaan, dat onze spelers steeds tot dc laatste minuut alle krachten in spanden? Wel. dit hebben zij Zondag niet gedaan, want het laatste kwartierEnfin, ik besef, dat het makkelijk praten is, wan neer de tegenpartij zoo speelt als Zwitserland gisteren. En daar komt het dan maar weer op aan, een elftal speelt net zoo goed als de te genpartij het veroorlooft te spelen. Zondag werd den onzen niet genoeg veroorloofd. En wij hebben nog heel wat te loeren, waarbij ook veel is, dat wij den Zwitsers kunnen af kijken. Het kan geen kwaad, die nederlaag van gis teren. Wij begonnen langzamerhand wel een beetje erg hoog van ons zelf te denken. Volgend maal misschien weer beter. De wedstrijd. AMSTERDAM. Zondagavond. Twee natio nale sporten deden op dezen koude:: Zondag opgang: de ijssport cn de voetbalsport. Bijna 30.000 toeschouwers waren naar het Stadion gekomen om getuige te zijn van een nederlaag van ons elftal tegen de Zwitsers. Maar zeker meer Amsterdammers hadden geprofiteerd van het prachtige ijs en reden op het smalle ijzer hun baantje op dc vele ijsvlakten in en bij Amsterdam. Za terdag en Zondag waren werkelijk schaatsen- öagen van geheel Nederland. Holland op het ijs. Daar vermocht ook deze internationale wedstrijd niets tegen te doen. De plaatsen waren alle in voorverkoop verkocht, doch anders. Buiten en binnen het Stadion was het koud. Meer dan twee uren te zitten of te staan valt niet mee en bibberend met strakke-, Koude gezichten verlieten dc meeste toe schouwers na afloop de tribunes. Al was de spanning gedurende den geheelen wedstrijd er wel de prestaties van onze spelers mochten geen innerlijke warmte teweeg brengen en als die er niet is, is de uiterlijke koude dubbel voelbaar. Door het bedekken met stroo was het veld zoo goed mogelijk tegen vorst gespaard cn de omstandigheden in aanmerking genomen was het terrein dank zij dc zorgen van den stadion-directeur uitstekend bespeelbaar. De gewone drukte voor de match. Drom men auto's, die alle gauw een parkeer plaats) e kregen. Dc orde was voortreffelijk, wat gaat dat hier In Amsterdam toch alle maal goed. Neen, dan In Dusseldorf of in AntwerpenBinnen hield een muziekcorps de stemming er in. Overal ijsberende men schen, in groepjes bij elkaar. De wind stond vrijwel over de lengte van liet veld, en al woei deze niet hard. de wind was koud en dc spelers liepen als dampende paarden in het veld. Tot vlak voor den wedstrijd was nog niet officieel bekend, hoe het Nederlandsch elftal er uit zou zien. Mol was ziek, die kon niet spelen en dus zou Bonsema zeker meedoen. Tenslotte had men Lagendaal de voorkeur gegeven boven van den Broek. Eerst om over twee uur betreden de Zwit sers liet veld, begroet door hun volkslied. Zij hebben het roode shirt aan en witte broek. Daarna komen de Hollanders op dc. ge wone wijze gekleed, begroet met het Wilhel mus. En het is reeds ver over twee uur als scheidsrechter Rous het strijdperk betreedt om te laten beginnen. Bijna 30.000 toeschouwers vullen dan het Stadion, terwijl twee „omroepers" het hunne zullen zeggen voor Ncderlandsche en Zwit sersche luisteraars. Dc toss. Scheidsrechter Rous (Engeland) laat tos sen. Van der Meulen heeft den toss verloren en Lagendaal kan om 12 minuten over 2 af trappen. Dc opstelling is dan als volgt: NEDERLAND: v. d. Meulcn, (H. F. C.) Weber, Van Run (A.D.O. (P. S. V.) Pellikaan Anderiesen, Van Heel, (Longa) (Ajax) (Feïjenoord) Nagels, Adam, Lagendaal, Bonsema, (Enschedé) (H.V.V.) (Xerxes) (Velocitas) Van Nellen. (D. H. C.) Jaeck. Xam Abegglen, Jaeggi, (Bazel) (Grasshoppers) (Servette) Trello Abeggelen, Von Kaenel, (Grasshoppers) (Biel) Gilardoni, Imhof, Spiller, (Lugano) (Carouge) (Lausanne) Weiier, Minellï, (Grasshoppers)(Grasshoppers) Séchehaye, (Servette Geneve) ZWITSERLAND: Lagendaal brengt den bal te vroeg aan het rollen, scheidsrechter Rous heeft echter nog niet gefloten cn Lagendaal kan nog eens op nieuw aftrappen. I-Iet eerste gevaarlijke mo ment ontstaat, als Adam cenige Zwitsers passeert op de hem eigen wijze, zijn pass be landt bij Lagendaal, die voor doel plaatst. Onmiddellijk vliegen eenige Oranjehemden op doel af, een worsteling ontstaat, doch het gevaar wordt bezworen. Nadat de Zwitser sche rechtsbuiten von Kaenel heeft overge schoten komt Holland weer in den aanval en na vijf minuten noteeren wij den eersten hoekschop op het Zwitsersche doel. Even te voren heeft Van Nellen een goed gericht schot juist over dc lat zien verdwijnen, De corner wordt slecht 'door 'den D.H.C.'er gé- nomen en het leder belandt achter. Het veld biedt een eigcnaardlgen Indruk door het feit, dat pas in den morgen de stroo- hoeveelheid van het terrein is gehaald, doch vele strootjes zijn er op achter gebleven. Niet temin heeft de bedekking van het veld veel geholpen en al was de grond natuurlijk har der dan anders, dooi' en door bevroren was net niet. Daarom was het ook niet begrijpe lijk, dat de spelers op dit toch naar do om standigheden uitstekende veld zoo weinig balcontrole hadden. Last van de kou? Steeds en steeds werden ballen gemist, het leder werd onzuiver geplaatst, men schoot slecht enz. Adam kon meermalen den bal niet onder controle krijgen en houden. Aan belde kan ten werd dan ook veel geknoeid en fraai spel werd er niet te zien gegeven. Na 8 minuten krijgt Zwitserland den eersten corner te ne men en Jaeck is even beleefd als van Nellen en plaatst het leder achter. Het korte spel is bij onze tegenstanders troef doch onze verdediging weet er raad mee, vooral omdat dit short-passing lang niet af is. Het spel gaat nu gelijk op. Nagels, die den bal van Adam krijgt toegespeeld schiet juist in keeper's handen. Een zeer gevaarlijk moment ontstaat dan voor het Hollandsche doel door een fout on zer verdedig?^. Von Kaenel krijgt het leder- toegespeeld binnen het strafschopgebied. De bal zou gemakkelijk voor den Hollandschen keeper zijn geweest als van Run den Zwitser- had afgehouden. In plaats daarvan laat de Eindhovenaar von Kaenel vrij toeloopen, deze trapt den bal uit van der Meulen's handen, doch Pellikaan is cr gelukkig bij cn kan het leder wegwerken. Het eerste doelpunt. Direct daarop herhaalt zich een zelfde ge val. Wederom gaat het leder naar Von Kae nel, weer houdt van Run den Zwitser niet af. Thans is deze juist iets eerder dan de uit- loopende Van der Meulen bij den bal en met een kalm schot verdwijnt het leder in het Hollandsche doel. (01). Teleurstelling bij de vele Hollanders, een verrassing waarop niemand gerekend had. Er is dan ongeveer 20 minuten gespeeld. Een schot van Xam Abegglen houdt Van der Meulen gemakkelijk. Niet ontmoedigd vallen de Hollanders, toe gejuicht door de duizenden onstuimig aan en een overwicht van Nederland in het veld ontstaat, waarin elkeen den gelijkmaker ver wacht Bonsema trapt fraai een kopbal van Lagendaal in, maar Séchehaye blijkt in uit stekenden vorm te zijn en het harde schot werkt hij zonder aarzelen weg. De Zwitser sche keeper is overigens een moedig speler, hij werpt zich bij het uitloopen op den bal, al vallen ook nog zooveel Oranjehemden aan. En steeds kan hij met succes zijn doel ver dedigen. Een goed opgezette aanval van den rechtervleugel wordt besloten met een schot van Nagels, hetwelk naast gaat. Ook Lagen daal kogelt naast doel als hij in vrije positie den bal krijgt toegespeeld. Door de spanning is de wedstrijd aantrekkelijk, wat het spel betreft, op hoog peil wordt er niet gespeeld en vooral Zwitserland valt zoowel technisch als tactisch tegen. Weer krijgt dc lange Xer- xes-man den bal toegespeeld, een schot doch de bal ketst tegen den paal het veld weer in. Weer ontstaan enkele doelworste- lingen voor het Zwitsersche doel, er is geen doorkomen aan. De backs verdedigen stug, hoewel niet fraai en ook niet zeker, terwijl boven alles cn allen de Zwitsersche keeper uitblinkt. Holland is nje£ van de helft der te genstanders af te slain. Van Nellen schiet zelf in plaats dat hij - den bal voor speelt. Zijn schot gaat schuin over doel. Weer knalt Lagendaal in, maar Séchehaye is waakzaam en redt onberispelijk. Nagels weet een corner te forceeren, Dc bal wordt gevaarlijk dicht "voor doel geplaatst en Séchehaye kan niet anders doen dan het leder wederom hoek schop te slaan. Van Nellen plaatst nu voor, een prachtige kans ontstaat doch het middentrio laat deze ongebruikt voorbijgaan en Adam schiet naast Na dit langdurige overwicht van Nederland komen de Zwitsers weer los, doch dc Oranje hemden blijven het beste van het spel be houden. Als van Heel zijn buitenman von Kaenel unfair afhoudt, is scheidsrechter Rous in de war cn kent Nederland een vrijen schop toe. Dc laatste minuten voor de rust zijn weer voor Holland, een schot van Lagen daal ketst tegen den paal. Zal het nog voor de rust gelijk worden? Een kopbal van Van Nellen goed gericht wordt geretourneerd, een harde schuiver van Lagendaal heeft geen succes cn dan is het rusten. Dc tweede helft. In de rust wordt er gemopperd door me nigeen. Het is ook zoo koud en het spel is niet veel bijzonders. En dat overwicht van Holland was duidelijk en toch komt cr nog geen gelijkmaker. Neen tevreden is men niet. Alleen voor Séchehaye heeft een elk mets dan lof. Ruim 13 minuten over 3 uur wordt weer afgetrapt. Als de Zwitsers na dat een aanval is afgeslagen weer goed samenspelend terug komen, een van de weinige fraaie aanvallen, die wij tot nu toe van hen zagen, wordt de aanval besloten met een prachtig schot van Trello Abegglen. Ver buiten bereik van Van der Meulen vliegt de bal tegen de lat en dan het veld weer ih. Van Kaenel raakt geblesseerd. Hij gaat even buiten het speelveld, waardoor Zwitser land eenigen tijd met vier voorhoedespelcrs aanvalt. Als Adam weer eens het initiatief neemt rent Bonsema met den bal naar vo ren en loopt Minellï omver, doch Séchehaye heeft het gevaar gezien en snel toeloopend doet hij den bal al weer naar den anderen kant verhuizen. Lagendaal krijgt nog al eens kansen, doch zijn schot is gemeenlijk te hoog en ook ditmaal ziet men een goede kans te loor gaan door dat huizen hoog over getrapt wordt. Von Kaenel komt dan weer in het veld, met applaus begroet. Langzamerhand wordt het veldspel van Nederland weer beter en opnieuw is Oranje weer in de meerderheid. Moedig houdt de Zwitsersche verdediging stand. Wij noteeren achter elkaar schoten van Lagendaal en van Van Nellen, maar in de meeste gevallen be hoeft Sechehaj'e er niet eens aan te pas te komen. Een prachtige kans krijgt Lagen daal als de linkervleugel zeer snel den bal voor het Zwitsersche doel heeft gebracht. Als onze midvoor wil schieten beletten vele beenen hem dat en al weer is de kans ver keken. Adam forceert een corner. Nagels zet deze goed voor, Sechehaye stompt den bal het veld in, waar van Heel is toegeloopen. Een fraai schot hoog over de spelers heen op doel. Toevallig steekt Sechehaye, achter een haag van spelers de handen uit en via diens hand komt. de bal tegen de paal, het veld weer in en dan gaat het leder uit. Er is dan een kwartier gespeeld met een duidelijk overwicht van Nederland, Het tweede doelpunt. En wederom in een periode van Neder landsch overwicht profitcercn de snelle Zwit sers van een kapitale fout in onze verdedi ging. Ditmaal is het Wober, die de fout be gaat, van der Meulen loopt uit en wordt door Jaeggi met een zacht rollertjc gepasseerd (02). Een zelfde soort doelpunt als het eerste. Met nog een half uur speeltijd in zicht geeft Holland het niet op. Stormachtig toegejuicht door de tiendui zenden Hollanders komen de Oranjehemden telkens terug. Met een onverzettelijke!: wil werpen allen zich in den strijd. Iedereen geeft zijn uiterste krachten. En wederom volgt een overwicht, een sterk, zeer sterk overwicht van de Hollanders. Op het nippertje redt Minelli als hij een harde schuiver van Bonsema van richting doet ver anderen, waardoor het leder juist corner vliegt. Dc corner door Van Nellen genomen, wordt fraai voorgezet. Sechehaye kan niet anders redden dan wederom corner te slaan. De tweede corner is nog gevaarlijker dan de eerste. Angstige spanning; zal het leder er ln gaan? Maar het Zwitsersche doel lijkt totaal dichtgespijkerd te zijn. En al is het schieten der Hollanders niet al te fraai, niet te ontkennen is dat de Zwitsers een groote dosis geluk hebben. Wederom hoekschop. Drie achter elkaar dus. Wèèr geen resultaat. Het Zwitsersche doel wordt gewoonweg belegerd. De Zwitsersche backs trappen maar uit, de bal moet weg, waarheen doet er niet toe. Sechehaye is kalm cn vastberaden en overal duikt hij op waar gevaar dreigt. Geruime:: tijd komen de Roodhemden niet meer over de helft. Van Heel trapt over, Van Nellen lost een fraai schot, precies onder de lat, maar alweer is het Sechehaye die den bal tot hoekschop stompt. Langzaam verstrijkt de tijd en met den tijd vervliegt de hoop van geheel Holland om den achterstand in te halen. Men wil niet meer winnen, niet meer gelijk spelen, slechts één doelpunt tegen Zwit serland, dat zou tenminste voldoening wek ken. Als er nog slechts tien minuten te spelen zijn zakt het elftal plotseling in. Men is uit gespeeld, zoowel moreel als physiek. Zelfs Adam geeft het op, gaat op de buitenplaats staan. Nagels rechtsbinnen. De wedstrijd :s verloren. De Zwitsers herademen even, krij gen nu gelegenheid om eenige tegenaanvallen te doen. Een corner op het Hollandsche doel levert niets op. Zoo komt het einde. Als Rous voor de laat ste maal fluit, gaat ieder teleurgesteld naar huis; zij was toch niet noodig geweest, deze eerste nederlaag tegen de Zwitsers op eigen terrein. (domme misschien) van een eenvoudig toeschouwer bij Nederland-Zwitserland. Waarom gunt men van der Meulen, die toch al van het fleurige oranje is uitgeslo ten nu ook al de nationale kousen niet meer, zoodat hij in zijn H.F.C.-kousen moet spelen? Waarom kwamen publiek en spelers pas tot hun eerste werkelijke vlaag' van geest drift, toen Lagendaal tegen den paal had geschoten? Waarom vermaande dc scheidsrechter en kele Zwitsersche spelers niet, dat zij het tel kens hands maken moesten nalaten? Was deze verkeerde handtastelijkheid der- Zwitsers er oorzaak van, dat enkele Ncder landsche spelers het ook meer dan .anders deden? Waarom worden na afloop van een inter landwedstrijd niet alle stadionhekken ge opend, om het publiek te laten vertrekken, dat men toch liefst zoo spoedig mogelijk kwijt wil zijn? Waarom heeft men liet Stadionterrein, in plaats van het met stroo af te dekken, in de afgeloopen week niet liever laten onder- loopen, om van der Scheer en Heiden uit te noodigen op de ijsbaan een wedstrijd op de schaats te rijden tegen de vertegenwoordigers van Zwitserland? De Competitiewedstrijden. Wegens de vorst zijn zoo goed als alle wedstrijden van den K. N. V. B. afgelast. Alleen in afd. IV zijn in de 3de klasse en kele wedstrijden gespeeld. Werkloozen-voetbalwedstrijd. De voetbalwedstrijd, die Zondagmorgen op het H. F. C.-terrein gehouden zou worden tusschen werkloozen-elftallen uit Haarlem en IJmuidcn, gedeeltelijk ten bate van de H. O. V., is niet doorgegaan wegens de harde terreinsgesteldheid. Op een nader te bepalen datum zal de wedstrijd IhoefelftalIJmui- densch elftal worden gespeeld. Werkloozencompetitie. Wanneer de terreinen bespeelbaar zijn, zal het volgende programma worden afgewerkt: 24 Januari: N. A. S.—Zwart Goud. terrei'n R. C. II.. scheidsrecther Hendriks. 24 Januari: D. W. S.—Bouwers, terrein po litie, scheidsrechter Duin. 24 Januari; Schilders IIVooruitgang, ter rein Vergïerdeweg, scheidsrechter Hekelaar. 24 Januari: MeubelmakersMetaal H. ter rein Schoten, scheidsrechter Kuil. 25 Januari: Rood WitTrekvogels, terrein E. H. S., scheidsrechter v. Putten. 25 Januari: GraficusZ. H. B., terrein Po litie, sc lie ids rechter Boeeree. 25 Januari: Sparta—Zw. Wit, terrein Ha- gelingerweg, scheidsrechter de Jong. 26 Januari: Metaal I—Vooruitgang, terrein H. F. C., scheidsrechter de Wit. 26 Jan.: StucoSchilders n. terrein Haar lem, scheidsrechter Draijer. 26 Januari: Steenzetters—Bouwers, terrein E. D. O., scheidsrechter Luijken. 26 Januari: D. W. S.Schilders I, terrein Nas B, scheidsrechter .Vos, Een wedstrijd Zuid-Nederland West-Duitschland? Volgens een bericht van de zijde van dcri West-Duitschem Voetbalbond zouden mo menteel onderhandelingen gaande zijn om op Zondag 26 Februari a.s. een wedstrijd te organiseeren tusschen West-Duitschland cn, Zuid-Nederland, op dien zelfden dag is roods een ontmoeting vastgesteld tusschen de „Roode Duivels" en West Duitschland, welke wedstrijd te Keulen plaats vindt. Men is in West Duitschland thans reeds bezig om voorbereidende maatregelen te treffen teneinde zoo sterk mogelijke ploe gen in het veld te brengen. Heiden en v. d. Scheer te Davos. Het gebeurt niet vaak. dat een Neder lander eon wereldrecord behaalt en hot ia een langen tijd geleden, dat het op da schaats gebeurde. Daarom verdient de prestatie van onzen landgenoot Heiden, die te Davos eerste werd op de 5000 Meter, daarbij een wereldrecord verbeterende, trot- sche vermelding. En niet minder de presta tie van van der Scheer, die weliswaar op geen enkelen afstand eerste werd, maar in het eindklassement de tweede plaats be zette, voor Thunberg, terwijl Heiden vierde werd. De omstandigheden waren te Davos wel zeer gunstig cn de wereldrecords vielen bij bosjes. Op de 3000 Meter waren van der Scheer cn Heiden allebei gedurende korten tijd houder van een nieuw wereldrecord, maar denzelfden dag nog werden zo hun weer ontnomen. Met dat al blijkt toch wel, dat het Nc derlandsche ras een bijzondere geschiktheid heeft voor snelheid op de schaats. Niette genstaande de uiterst geringe gelegenheid tot oefening in eigen land, in vergelijking met dc Scandinaviërs, weten onze jongens in dc eerste gelederen te eindigen na enkele weken van voorbereiding in Zwitserland. Voor den onvermoeibaren heer van Laar, die telkcnjare maar weer onze rijders naar Zwitserland of het Noorden vergezelde, moet dc glorie van deze wedstrijden groot zijn geweest. En al waren de meeste Noren en Finnen niet van de partij, dit doet niets ter zake, want deze kranige prestaties zijn dan toch maar behaald in recordtijden, die door Ballangrud, Larsen en de anderen ook nooit werden bereikt. De roemrijke dagen van Jaap Eden zijn teruggekomen, met dit verschil, dat Eden een eenzame ster was, terwijl tegenwoordig verscheidene Ncderlandsche rijders zijn prestaties evenaren cn meer dan eens ze verbeteren. De Internationale Wedstrijden van den K. N. S. B. Heiden vestigt een wereld record op 5000 M. Uit Davos: De uitslagen van de op den tweeden dag te Davos gehouden interna tionale wedstrijden in het hardrijden op dé schaats luiden: 500 Meter. 1. Engenstangen 42,5 sec. Nieuw wereldrecord; 2. Thunberg 43,5 sec.; 3 en 4 Van der Scheer en Wintner beiden 44,8 sec. De tijd van van der Scheer betce- kende een nieuw Nederlandsch record. 5. Schenk tijd 45 sec.; 6. Lcban 45,2 sec.; 7 en 8. Hooftman en Lindtner beiden een tijd van 45,4 sec.; 9. Riedl 46,3 sec. 10. Heidon 40,4 sec. Langcndijk was 12, Blaisse 13, Hcnneman 17 en Van der Ruit 18. Dijkstra is gevallen. 3000 Meter. 1. Engenstangen tijd 4 min. 59.2 sec. Nieuw wereldrecord; 2. Riedl 4 min. 59,6 sec.; 3. Van der Scheer 4 min. 59,8 sec. Nieuw Nederlandsch record: 4. Heiden 5 min. 0,3 sec.; 5. Thunberg 5 min. 0,6 sec.; Langedijk werd 7, v. d. Ruit S, Schenk, Henneman, Blaisse en Dijkstra resp. 11, 12, 13 en 14 en Hooftman werd 16. Dames 1000 Meter. Het resultaat van den dameswedstrijd over 1000 Meter was: 1. Mcj. Landbeck 1 min. 51.6 sec.; 2. Mej. Weil Ier 1 min. 55.3 sec.; 3. Mej. Rogger 2 min. 6,8 scc.; 3. Mej. Koshaka 2 mïna 11,8 sec. Tijdens een landenwedstrijd dames tusschen Oostenrijk en Zwitserland verbeterde mej. Landbeck het 1000 M. wereldrecord en bract het op 1 min. 48.5 sec. Engenstangen eerste in het klassement. Van der Scheer tweede. Heiden wereldrecord houder op dc 5000 Meter. De resultaten van de 1500 Meter waren als volgt: 1. en 2. Thunberg en Engenstan gen beiden tijd 2 min. 1S,3 sec.: 3. Van der Scheer 2 min. 18,9 sec. Nieuw Nederlandsch record; 4. Leban 2 min. 21,5 sec.; 5. Riedl 2 min. 21,9 sec. 6. Heiden 2 min. 23,2 sec.; Langedijk, v. d. Ruit, Blaisse en Hooftman werden resp. 9, 10, 11 en 12, Schenk werd 14, Dijkstra en Henneman werden 16 en 17. 5000 Meter. De uitslagen van den laat sten wedstrijd, de 5000 Meter luidden: 1. Heiden 8 min. 19,2 sec. Nieuw wereldrecord; 2. Van der Scheer 8 min. 34,6 sec.; 3. En genstangen 8 min. 34,7 sec.; 4. Riedl' 8 min. 41.3 sec.; 5. Leban 8 min. 43,2 sec.; 6. Lange dijk 3 min. 51,6 sec.; 7. Van der Ruit 8 min. 63,8 sec.; 8. Thunberg 8 min. 54,9 sec. Schenk en Henneman werden 11 cn 12, Blaisse en Hooftman 14 en 15, Dijkstra startte niet. liet eindklassement. Het eindklassement van de zes eersten luidde: 1. Engenstangen (Noorwegen) 189,94 pnt.; 2. Van der Scheer (Nederland) 192,53 pnt.; 3. Thunberg (Finland) 193,19 pnt.; 4. Heiden (Nederland) 194.10 pnt.; 5. Leban (Oostenrijk) 194,94 pnt.; 6. Riedl (Oostenrijk) 165,66 pnt. Langedijk is 7 met 200,89 pnt.; Schenk 9 met 202,60 pnt.; v. d. Ruit 10 met 203,15 pnt.; Hooftman 12 met 205,62 pnt.; Blaisse en Henneman 14 cn 15 met 206,05 pnt. en 207,72 pnt. Vijf rijders zullen nog deelnemen aan dé Internationale wedstrijden te Engelberg, welke de volgende week worden gehouden. Dit zijn J. de Koning. Hooftman, Saai, Van der Garde Jr. en Scholten. De andere rij ders gaan weer naar Nederland terug en zullen in de eerstvolgende dagen deelne men aan de verschillende K. N. S. B. kam pioenschappen. Zij komen om 15.54 Dins dagmiddag te Amsterdam aan. Jaarvergadering H. A. V. Haarlem. Op Vrijdag a.s. houdt de H. A. V. Haarlem haar jaarlijksche alg. vergadering in hotel Lion d'Or.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10