KANTTEEKENINCEN. De mensch en zijn huis. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAC 23 JANUARI 1933 HET TOONEEL. HET SCHOUWTOONEEL DE OPGAANDE ZON. Het is altijd moeilijk voor een criticus een stuk, dat hij minstens 'n tiental malen in verschillende bezettingen gezien heeft. bij een wederopvoering nog zuiver te beoordce- len, omdat het element der spanning totaal ontbreekt. De hoofdindruk, welken ik Zaterdagavond van De Opgaande Zon kreeg, was die van eindelooze lengte en van zeer veel goedkoop effect. Eigenlijk is men dan niet meer billijk tegenover den schrijver, vooral niet, wanneer de voorstelling qua opvoering teleurstelt en het spel dus maar heel matig boeit. O zeker, ik erken, dat de verhouding tusschen Mat thys de Sterke en zijn dochter Sonna door Heijermans teer geteekend is, dat er in dit stuk zeer knappe fragmenten voorkomen, maar welk een langdradigheid in de milieu schildering van menschen. die toch waarlijk niét bijzonder belangrijk zijn! Dat is in de zen tijd van sneller tempo bijna niet meer te harden. En die Matthys is met al zijn idea lisme toch wel een levensdilettant in het kwadraat. Wij zuchten nu en dan met zijn beklagenswaardige vrouw om „Domineetje" mee. Wat wordt de zwakzinnigheid van groot- I vader niet uitgebuit. En zijn zulke effecten als de krans in IV en Jennings verschijning aan het slot feitelijk niet irriteerend goed koop en erg grof? Zien wij zulk een stuk nu nog in een zeer sterke opvoering, dan houdt het spel ons ten minste vast, maar dat was Zaterdag ook niet het geval. Ik wil allerminst zeggen, dat de opvoering het stuk geen voldoende recht gaf, maar zij stond toch ook niet op een peil om ons te enthousiasmeeren. Alle rollen hebben wij in verschillende opvoeringen wel eens ster ker bezet gezien en het heden overtrof het verleden dus niet. In mijn kritiek over De Kingfordschool heb ik nog pas van mijn groot respect voor het talent van Dogi Rugani getuigd, maar als Sonna bewees zij, dat zij toch nog niet tot de groote dramatische rollen toe is. Wanneer ik mij herinner, wat mevrouw Van der Horst van der Lugt Melsert indertijd van het vierde bedrijf en vooral van de bekentenis maakte, dan blijft Dogi Rugani daar wel zeer ver bij achter. Haar spel was te uiterlijk en te on- beheerscht, het was niet doorleefd en bleef te 0- UUU> nu ver DIJ achter. Haar spel was te uiterlijk en te on- beheerscht, het was niet doorleefd en bleef te veel tooneel. En ook Ko van Dijk heeft vo rige spelers zooals Hubert La Roche, Wil lem van der Veer en Alex Post niet over troffen. Integendeel. Van Dijk leek mij heel den avond vrij mat trouwens heel de op voering was dat, misschien ook door invloed van de leegte der zaal en van innigheid was ook bij hem weinig sprake. Het was dui delijk te merken, dat hij de vroolijkheid van Matthys die nu en dan zeer goedkoopc moppigheid wordt wat trachtte te tem peren. maar zij." te kleurloos en GEORGE MOORE f Zaterdag is, tachtig jaar oud, de Iersche romanschrijver George Moore gestorven. Aan het Reuter-telegram heeft men. zooals te doen gebruikelijk is. een paar tl'.els van zijn meest bekende romans toegevoegd: „Esther Waters". „Evelyn Innes", „The Lake", „The Unitilled Field". Of Moore in Holland veel gelezen is, weet ik niet. Persoonlijk ken ik slechts twee boe ken, aie op zijn jeugd betrekking hebben, die niet tot zijn eigenlijke roinans behooren. doch die bekoorlijk en interessant zijn voor wie de kunst van vijftig, zestig jaar geleden bestudeeren wil. De schilderkunst en de lit teratuur in Frankrijk, zooals die kort na den oorlog van '70 in Parijs bloeiden, bedoel ik. Die boeken heb ik nu weer eens ter hand genomen en er opnieuw van genoten. Beide zijn in het Fransch en gelijktijdig met de Engelsche uitgaven ongeveer verschenen. De „Confessions d' un jeune Auglais" verschenen in 1889 en zijn in den boekhandel bijna niet te vinden. Van de „Memoirs of My Dead Life" (Memoires de ma vie mor te) verschenen tien jaar geleden herdrukken (bij Heine- mann in Londen en Grasset in Parijs). Moore, een Ier van geboorte, kwam kort na '70, als een rijke jongeling, naar Parijs om er te gaan schilderen. Maar de litteratuur heeft hem per slot meer aangetrokken en zijn leven heeft bewezen dat in ieder geval in die richting, belangrijk werk voor hem was weggelegd. Zijn roem in Engeland be zorgde hem zijn overplanting in Britschen bodem van den realistischen roman, den realistischen kunstvorm, zooals hij die in den omgang met Zola en Manet had leeren be wonderen. Zijn Iersche aard, zijn nuchtere ironie, die fel kon worden en toch geen beletsel bleek voor zuivere dichterlijkheid, moesten hem in Albion evenveel vijanden als vrienden bezorgen. peren, maar zijn spel werd - nu wel wat al urloos en bracht geen ontroering te weeg. Van de rollen op het tweede plan vond ik Hein Harms, ditmaal het beste. Zijn groot vader werd een mooi figuurtje in het stuk, al steeg hij toch nog niet tot de hoogte van Van der Horst's werkelijk kindsch ouwe heertje. Mejuffrouw van der Lugt wist van het idioote meisje maar heel weinig terecht te brengen hoe ontroerend mooi was dat in dertijd van Tilly Lus! zoodat het tooneel- tje tusschen die twee kinderlijke en kindsche kameraden, waarvan ik van de eerste voor stellingen een onvergetelijken indruk heb gekregen nu vrij wel ongemerkt voorbij ging. Jacq. Snoek was ditmaal eens niet Jacq. Snoek. Hij speelde den bijzienden onder wijzer als een wat linkschen, onhandigen jongen man. maar hij deed het met fijn begrip, en zijn gesprek met Sonna in III werd ook door het spel van. Dogi Rugani een der beste gedeelten van de voorstelling. Het is alleen jammer, dat Snoek 1 in de heftige momenten altijd met de zelfde abrupte bewegingen komt, die zoo louter „tooneel" zijn. Toch zijn zijn broer Peter in den Gijsbreght en thans zijn Napthalie twee rollen, die bewijzen, dat deze jonge acteup ernstig werkt en hij niet stil staat. Mevroii.v Lena Kley kon mij in de rol van de moeder maar matig voldoen. Het was alles weinig overtuigend, haar spel had niet het realistisch natuurlijke, dat Heyerman nu eenmaal van zijn spelers eischt en in in bleef het ook te vlak. al waardeerden wij het. dat zij het lichtelijk aangeschotene niet overdreef. Of het verstandig geweest is om het nog eens met De Opgaande Zon te probeeren. be twijfel ik: het stuk bleek al te zeer ver ouderd. De belangstelling was zeer gering en het publiek, dat er was, stond toch ook wel anders tegenover dezen ouden Heyermans dan 'n vijf en twintig jaar geleden. Het ware enthousiasme was er niet meer, wat mij aller minst verwonderde. Ten slotte een kleine zijsvpong op een ter rein, hetwelk feitelijk niet dat van den too- neelrecensent is, maar die ik toch wil ma ken, al is het dan enkel maar als de trouwste schouwburgbezoeker van Haarlem. Ik, die soms veroordeeld word om de meest bar- baarsche jazzmuziek van het meest barbaar- sche dilettanten-troepje aan te hooren in de pauzes van tooneelvoorstellingen en dan al tijd moet zwijgen, wil hier thans mijn har- telijken dank uitspreken voor het H.O.V.-trio, dat Zaterdag in de entre-actes musiceerde. Hiernaar te luisteren was een waar genoegen en ik heb er ditmaal mijn kopje koffie in den foyer gaarne voor laten staan. Toen ik later informeerde, wie er hadden gespeeld, noemde men mij de namen van de heeren Rozenkrans. Stoffers en Cor de Wilde. Was het te verwonderen, dat het waarlijk muziek was. dat wij Zaterdag van deze-drie musici te hooren kregen? b ANTOON COOLEN. Naar de Maasbode meldt, is Antoon Coolen toegetreden tot de redactie van De Gemeen schap. GALSWORTHY ERNSTIG ZIEK. LONDEN. 22 Januari (V.D.) De 65-jarige Engelsche letterkundige, John Galsworthy is ernstig ziek. Zijn toestand zou critiek zijn. Vooral in de „Confessions'" zijn wij weer met hem in het Parijs van de gezellige artis- tencafés, waar schilders en dichters en journalisten eikaars steun zochten in den altijd maar weer oplaaienden strijd van de jeugd tegen de routine, van hen die om erkenning worstelen tegen hen, die reeds erkend, hun positie moeten handhaven. Als die jeugd wat ouder geworden is, komt ze voor het zelfde schaakbord, maar aan den anderen kant te zitten. Ze speelt dan op haar beurt met zwart en een ander valt aan. Over die artistencafés ware een aparte monografie te schrijven. Zij hebben, zoowel individueel als meer als historische wetmatigheid gezien, groote aantrekkelijkheid en komen sinds het begin der negentiende eeuw in alle wereld steden voor. Moore belandde door zijn vriend schap met Edouard Manet in de Nouvelle Athènes, een koffiehuis, waar, evenals in het Café Guerbois, de opkomende glorie van het artistieke Parijs zou gaan stralen. Moore gold in die kringen als jeune homme de grand talent, een vriendelijke titulatuur, die men in kunstenaarskringen gewillig geeft aan den jongen man met kunstenaarsneiging die nog bovendien van huis uit een in- komentje van tien duizend gulden 's jaars te verteren heeft. Zijn groot schilderstalent heeft hij in feite steeds nagelaten te be wijzen en over zijn schrijftalent kon men zich in die eerste jaren nog niet zoo stellig uitlaten. Dat bleek pas later. Maar zijn fortuin hij was groot grond bezitter in Ierland heeft hem niet belet zijn jeugdjaren in Parijs wel te besteden: hij heeft scherp rondgekeken en gaf blijk een heldere kop te bezitten. Dien kop. met lange, waaiende blonde haren, heeft Manet eenige malen geschilderd en het was ook Munet die hem in aanraking bracht met een curieuse vrouw uit die dagen, over wie in Moore's Confessions meer te lezen valt en die voor Manet poseeerde voor een van diens meester werken: het portret van Ninon de Villars. La table d'höte de Ninon is een hoofd stuk uit de Confessions, waarin wij met deze dame kennismaken. Ook zij was rijk geweest, doch had veel van haar fortuin weg geschonken aan kunstenaars, die haar om zwermden. Zij was geruimen tijd de vriendin geweest van den dichter Villi'Jrs de 1' Isle Adam, wiens naam meer klank bezat dan zijn beurs en wien men wel eens verweet dat hij zijn genegenheid te duur verkocht. Waarop hij dan volgens Moore althans een. voor een dichter nog al laag bij den grondsch antwoord placht te geven. Toen echter Moore bij Ninon zijn eerste bezoek ging afsteken, behoorde Villiers nog wel tot de huisvrien den doch zijn bevoorrechte plaats was toen reeds door een ander ingenomen en Ninon zelve de eerste schoonheid reeds gepasseerd. Zij hield nog steeds open hof voor iedereen, dat wil zeggen voor ieder die niet tot de bourgeoisie behoorde, artist was en honger had. Bij haar huis behoorde een groote tuin, waarin apen, katten en papegaaien huisden en Moore vertelt zelfs, er een kleine bruine beer gezien te hebben. Doch interessanter waren haar menschelijke relaties. Als Moore den tuin inwandelt, loopt daar Paul Verlaine te prevelen en vertelt later met een ingenu- gezicht de zonderlingste geschiedenissen. Ook Huysmans en Villiers behooren tot het ge zelschap en dan vooral Cabaner, een thans volkomen vergeten dichter-componist, een geniaal mensch, die als pianist, in kleine cafétjes aan den kost moest komen. De har telijkheid van Ninon was even groot als haar gastvrijheidalleen Sarah, de negerin. Verlaine's vriendien had zij eens geweigerd te ontvangen, omdat deze dame bij haar aankomst reeds stomdronken bleek en niet over den drempel kon. Hetgeen Verlaine treurig stemde Had Moore dit alles eigenlijk niet moeten opschrijven en het moeten binnen houden, ais „zijnde van te particulieren aard". Misschien. Maar nu, na vijftig jaar, kun nen wij het prachtige portret van Ninon door Manet er op aanzien, danken wij het aan zijn mededeelzaamheid dat het portret nog meer voor ons gaat leven en die ietwat hautaine fonkeloogen en het breede gebaar j ons wat vertrouwelijker lijken te worden. J dan wanneer ze ons eenvoudig als Madame X ware voorgesteld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Ruwe Huid P I I P f I Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent Bij Apoth. en Drogist George Moore geeft in zijn Confidences, vaak blijk van een oorspronkelijken kijk op menschen en dingen, en vooral van een zekeren durf om dien kijk ook te publi- ceeren. „De Goncourt is geen artist" zegt hij daar ergens, en dat in een tijd dat deze auteur in hoog aanzien staat als voor naam en precies kunstenaar. „Kunst is de onmiddellijke antithese tot democratie'', stelt hij op een andere plaats en hij heeft lang genoeg mogen leven om den ijver waar te nemen, waarmede vele nobele geesten die stelling hebben willen logenstraffen. Hij il lustreert zijn stelling overigens niet ongeestig en kon dat deen omdat de massa, het groote publiek toen en nu en immer in haar waardeering op de conventie aangewezen is. De massa vindt niet uit, sanctlonneert slechts en doet zelfs dat nog verkeerd als zij haar eigen bevoegdheid overschat. Verscheidene ontsporingen in wat men de democratische kunst van anderen tijd noemt, zijn daardoor te verklaren. Moore staat in den tijd van zijn jeugd, dien van het individualisme. Ware dat niet zoo, dan zou zijn populariteit grooter geweest zijn. Wat echter zijn be- teekenis niet verkleint. J. H. DE BOIS. UIT DE OMSTREKEN :1 Voor de Vrouw. MUZIEK UTILE DULCI's 3e LUSTRUM-VIERING. Slotavond. Het feestconcert, dat het jubileerend korps van de St. Jozefsgezellenvercen. Haarlem Zon dagavond gaf in het eigen gebouw Jansstraat 59. verheugde zich in veler belangstelling. Deze ging uit naar het concert dat het korps zelf gaf, zoowel als naar de verrichtingen van „St. Caecilia'', het R.K. Mannenkoor dat eveneens onderafdeeling is van genoemden Volksbond. En tusschen de bedrijven door werd nog de aandacht gevraagd voor de feest rede van den eerw. Praeses. kap. A. v. d. Hoeven. Natuurlijk lag er blijdschap in zijn stem, toen hij gewaagde van 't onverdeeld succes, dezer jongste der muziekwedstrijden Maar natuurlijk ook maakte hij gebruik van de gelegenheid, om zijn taak als Praeses nog eens goed uiteen te zetten, een taak, die hij, zonder te worden gesteund, niet naar wensch zou kunnen verrichten. Met dien steun werd nu niet alleenlijk bedoeld de steun in geldzaken, maar allereerst de moreele steun, die hem in staat moet stel len. het werk te verrichten in den geest van Vader Kolping. Verder kweet hij zich nog van een opdracht, om aan het vaandel van Utile Dulci twee gedenkteekenen te hechten, ge schonken door twee onderafd. van den Volksbond. Zoo werd het vaandel een zil veren tak en een medaille rijker. Maar straks op het concours te Aalsmeer (solistenwed- sfcrijd) hoopt het korps andermaal het vaan del te kunnen sieren met nieuwe zegeteeke- hèn. Van dien wedstrijd mag ik reppen, omdat dezen avond, buiten het programma om, het opgegeven werk werd uitgevoerd, een kwartet voor koperblazers. Zoo de bariton de stemming van zijn instrument dien dag meer meester is, vervalt een belangrijk obsta kel, dat het behalen van den gewenschten prijs in den weg staat. Want- voordracht en rythme hadden veel goeds, en ook zit het stuk al reeds goed in de vingers. Het concert zelf was doorgaans zeer het aanhooren waard. De samenstelling van het. eerste deel leek ons niet van humor ontbloot. Wanneer we in den feestelijken marsch „Le Vainqueur" de vreugde zien uitgezongen over Utile Dulci's overwinnen, de ouverture ..Neptunus" kan gekozen zijn om aan de tallooze opstellen in de bladen over wezen en ontstaan van aardbevingen als overbodig te verklaren: was het niet Neptunus. die met zijn drietand heftige stooten gaf onder te gen de aardkorst. In deze ouverture werd dit zeer realis tisch voorgesteld door den bedienaar der groote trom. En eindelijk in de wals „Les patineurs" kon men moeilijk den lof van het schaatsenrijden beter bezingen dan Utile Dulci deed, waar zij het ijsvermaak plastisch in beeld bracht, de onaangenaam heden als wakken en scheuren incluis. Maar bij dit al mocht als hoofdreden voor 't aangename der muzikale verpoozing gelden het gezonde rythme, door dirigent Jutjons na een tijd van ingespannen arbeid zijn korps bijgebracht. Door dit rythme was ook het succes van „En Avant les Compag- nards" verzekerd, terwijl in genoemde ouverture „Neptunus" en vooral in „Ballet Antique" het uiterste gevraagd werd aan nuanceering en voordracht. Mocht er al velgens enkelen wat veel uitbundigheid zijn in de klankproductie, dan kunnen wij daar moeilijk iets anders in zien dan zeer be grijpelijke vreugde, na zulk een tijd van gedwongen toeluisteren naar het werk van wedstrijdmenschen ook zelf eens werkzaam te kunnen zijn. Aangename afwisseling bood het man nenkoor ,,St.: Caecilia" dat sinds kort staat onder leiding van Henri Pielage. Hij heeft den mannen reeds bijgebracht de uiterst moeilijke kunst om „met halve stem" te zingen, daarnaast die om te kunnen ont wikkelen een gezond en beschaafd forte, en bovenal het gevoel voor woord en voor zinsverband. Want al deze mooie dingen merkten we rijkelijk op. allereerst in Do- mine Salvam fac" van Philips Loots, waar ook nog de polyfonie geen moeilijkheden meer bleek te bevatten voor dit koor van simpele stemmen. Ook oi. Koop werd goed beheerscht gezongen, en in een werk van Hamel deed Pielage vermakelijk uitkomen, hoe in den leerling-componist het werk van den leermeester gemakkelijk is bloot te leggen. Met een spontaan gezongen Lied van Kor Kuiter werd het werk van het mannenkoor, dat nu den weg geëffend vindt om een goede toekomst tegen te gaan, feestelijk beëindigd. G. J. KALT. SCHOUWBURG JANSWEG. Hoewel de Schouwburg Jansweg Zondag avond bijna geheel uitverkocht was. kon de voorstelling van „In ieder Huwelijk", wegens plotselinge ongesteldheid van den heer Cees Laseur, niet doorgaan. Onderhandelingen zijn evenwel gaande om Zondag 29 Januari weder een opvoering te doen plaats vinden. IJMUIDEN DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. De vischhandel en het conflict Zooals wij in ons blad van Zaterdag reeds hebben gemeld, heeft de vischhandel zijn houding niet gewijzigd. Er zal dus geen visch van de Irene gekocht worden. Ook de Amster- damsche kooplieden, die eveneens in een In Ilotel Willem Barendsz gehouden vergaderin; den stand van zaken hebben besproken, heb ben besloten geen visch van de Irene te koo- pen. Er heerschi nog steeds groote ontstem ming onder de vischkoopers over het feit. dat de IJmuidcr Federatie den vischhandel dooi de staking der vischkuechts in het conflict betrokken heeft. Ket gevolg hiervan is. dat de vischhandel zich aan den kant der reeders heeft geplaatst. Zoo werd o.a. besloten aa- indien de IJmuider Federatie mocht overgaan tot het lossen der loggers, ook deze visch niet zal worden gekocht. Men weet dat de regeering het verzoek van de IJmuider Vischhandelvereenlging tot tijde lijkc opheffing van de bepalingen omtrent uil- voercertificaten van de hand heeft gewezen. Wij vernamen, dat de Vischhandelvereenlging desondanks niet bij de pakken zal gaan neer zitten doch alsnog pogingen in het werk zal stellen, deze maatregelen, die door de staking overbodig zijn geworden en die tot gevolg hebben, dat de exporteuren zoo goed als geen zaken meer kunnen doen, tijdelijk buiten wer king gesteld te krijgen. Dc klanten ongerust Eenige vischhandelaren hebben de onder vinding opgedaan, dat sommige hunner afne mers de meening zijn toegedaan als zoude er tijdens de staking geen visch meer worden aangevoerd en de visch. die zij thans van hun leveranciers uit IJmuiden toegezonden krijgen geen versch aangevoerde, doch koelhuis-visch is. Dat dit geenszins het geval is heeft men in hel laatste Visscherij-Snufje kunnen lezen. Hierin werd een totaal van 28 loggers ge noemd voor de eerste vier dagen. Voor de ge- heele week bedroeg dit aantal ongeveer 45. waaruit blijkt, dat er nog heel wat visch aan de markt komt. Er mag dan wel eenige schaarschte zijn aan bepaalde soorten, maar desondanks is de toestand van dien aard, dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat er voor het binnenland de komende dagen een tekort te duchten is. Bovendien zijn er nog de con signaties uit Denemarken en Duitschland om een incidenteel tekort aan te vullen. De Christelijke Bond en de IJmuider Federatie. De beide bij het conflict betrokken werkne mersorganisaties, de Christelijke Bond en dc IJmuider Federatie staan thans feller dan ooit tegenover elkaar. Men weet. dat de sa menwerking verbroken is, omdat de Christe lijke Bond met den eisch der IJmuider Fede ratie inzake het in de vaart brengen van een bepaald aantal, trawlers niet accoord ging. Sindsdien is er niet alleen van geen samen werking meer sprake, doch is hei tot een pamfletten-oorlog gekomen, waarin beide par tijen elkaar „de waarheid zeggen". Dinsdagmiddag 3 uur vindt er In Thalia weer een vergadering plaats, belegd door de IJmuider Federatie. Deze vergadering is toe gankelijk voor alle bij het conflict betrokken arbeiders en het bestuur der IJmuider Fede ratie had dat van den Christelijkcn Bond uit- genoodigd mede „achter de groene tafel" te komen. Genoemd bestuur zal daaraan, gezien de dingen die gebeurd zijn, niet voldoen. Een aantal leden van den Christel ijken Bond had tot het bestuur van dien bond het verzoek gericht, een gecombineerde vergade ring uit te schrijven met de zeelieden der IJmuider Federatie. Het antwoord op dit ver zoek kan men lezen in een strooibiljet. „We hebben tegenover hen ons standpunt uiteen gezet, waarom wij er niet aan kunnen den ken, op deze gedachten in te gaan", aldus het bestuur. „Velen trokken daarop hun verzoek in. Zoolang Brandsteder weigert, om over uw contract te gaan spreken, helpt vergaderen niets. Daar komt bij, dat het Brandsteder is. die geweigerd heeft met ons te praten in het bijzijn van den Rijksbemiddelaar. Wij passen er voor, om onderdanige dienaars van Musso lini tc worden. Wilt gij dat wel zijn. zeelieden? Ga dan naar hun vergadering. Is eigen vrij heid, eigen zelfstandigheid u lief, ga er dan niet heen". Inzake dc Irene heeft de Christelijke Bond besloten dezen trawler, waarmede de IJmuider Federatie een contract heeft afgesloten, niet te lossen. De reeders Dc blijmoedige. Dc blijmoedige mensch is een wezen, dat legen de verdrukking in groeit, en zijn huls gezin en zijn huls, alles groeit bij hem tegen de verdrukking in en heeft plezier ln zijn leven Zijn huis Is uit de aard van de zaak een blijmoedig huls. en het plezier, dat 't ln zijn leven heeft, kan men gewoonl-k al uit de verte aan één of twee dingen herkennen: de boerengordljntjes achter de ramen. on. als het tenminste de tijd van het jaar'ervoor is. dc roode geraniums ook er achter of in houten, zelfgctlmmcrde bloembakken ervoor. De blijmoedige moet nolens, volens, expres sie aan zijn blijmoedigheid geven, en tien tegen één. dat hij dat. waar het zijn huis betreft, doet mei geblokte gordijntjes, roode geraniums, en de rest navenant. Dc boerschc stijl is zijn zwak en zijn fort tegelijk, en waar hij kan. daar past hij hem toe. Hij heeft matten op zijn vloer, cn ztjn gordijnen zijn overal van geblokte katoenkes. van Brabantsch bont, van vroolljk gcstlecpt baai. van oudervvetsch boerenslts al haar zijn beurs hem permitteert. HIJ heeft ergens een antieke kerkbank op den kop getikt, en zijn vrouw, die haar huls beter kan aan- klccden dan zichzelf, heeft de hecle kamers volgcstrooid met kussens, die ze flikt van twee oude lappen uit de lappenmand, een stuk band. wat wol en de garnccrinc van een oude jurk van Greet je. Hij heeft eigens een oude Friesche klok hangen en hU vertelt graag en vaak. hoe en waar hij haar inder tijd oppikte voor vijf gulden: hij heeft meer dingen voor.een prikje ingeslagen: een oude roodkoperen aschbak. een beddepan. die heel Inconsequent ln dc zitkamer tegen den muur hangt. Hij spaart gemberpotten en Kculsche kannen, zijn eetservies is van gebloemd boe- renaardewerk en als hij een schouw heeft, dan staat er boven op een hecle rij boeren- borden en kommen. Zijn huis staat vol met bloemen, die hem niets kosten: ln het voorjaar uitkomende takken pril groen cn katjes en primula's en sneeuwklokjes, die hij met z'n heelc stel kin deren steevast lederen Zondagmorgen gaat plukken zoolang ze er zijn; ln den zomer fourneert het heel gezin ze, en hij zet met evenveel zorg de monsterbocketton van flul- terkruid, paarde- en koekoeksbloemen van zijn jongste spruiten in water en op de eere plaats. als zijn eigen kwecksels uit zijn tuin. Men heeft kans. dat zijn vrouw slordig is. dat u uit de kasten voorwerpen van zeer verschillenden aard tegemoet rollen als u ze opent. Tja. wat wil men? De vreugde ln het leven gaat voor de orde. en de orde schiet er wel eens bij in. Zooveel kinderen, zooveel zelf te doen! Maar geen dankhaarder mensch dan zij, als ge haar aanbiedt om ook wat kousen te stoppen in ruil voor de vele kopjes thee en de genoegolljkhcid. In het huis waar ge vroolijke, geblokte gor dijntjes ontdekt, waarvoor u uit dc verte al de roode geraniums tegemoet lachen, woont tien tegen één het gezegende wezen, dat een blijmoedig mensch is. Als ge het nadert en ge ontdekt er de heer des huizes, die in het zweet zijns aanschijns bezig is in zijn tuin te werken, dan begint ge al wat sneller aan te stappen ln de vroolijke ver wachting Iets goed te vinden, nis ge-dan voor de voordeur staat cn ge hoort ergens achter het huls een paar kinderen Juichen, dan klimt er in u zelve al een gevoel van tevredenheid, dat zijn toppunt bereikt als ge in de veelal rommelige kamer tegenover de vrouw des huizes zit. die meestal haastig eerst drie proppen en nog wat van oen stoel moet verwijderen, voor die tot uw beschik king was. Ge wrijft behagelijk in uw handen, vraagt u af. wat het toch is hier in huls. en draait dan. inconsequent mensch dat gc zijt, alles om: het zal denkt ge. liggen aan dé gordijn tjes. de roode geraniums, het gebloemde theeservies. Ge vraagt u af. waarom niet ieder boerengordijntjes en een kussen van oudcrwetsch damast neemt. Ge besluit in allen gevalle ze bij gelegenheid zelf zeker aan te schaffen. Maar als dc gelegenheid daar Is. dan zijt ge het al lang weer vergeten: het boste bewijs, dat ge er niet de ware voor bent. WILLY VAN DER TAK. Ook de reeders hebben wederom vergaderd. Zij zullen den gang van zaken kalm afwach ten en geen pogingen doen. trawlers bemand met leden van den Christelijkcn Bond naar zee te zenden. CREMATIE MR. J. B. REINDERS. Onder zeer groote belangstelling heeft Zaterdagmiddag in het crematorium op Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van Mr. J. B. Reln- ders. directeur van het kantoor IJmuiden der N V. Twentsche Bank, overleden te Bloemendaal. Aanwezig waren de heeren Jhr. F. Teding van Berkhout Jr. cn J. A. van Daa- len, directeuren van "t kantoor Haarlem der N.V. Twentsche Bank. dc heer N. Stoel, directeur van het kantoor IJmuiden, ver schillende directeuren van andere bijkan toren, o.a. de heer C. Ritsema te Bloemen daal. G. J. Droste Jr., voorzitter der Ka mer van Koophandel cn Fabrieken te Haar lem: C. Oud. directeur van het Staats- visschershavenbedrijf alhier: K. H. Tuse- nius. directeur der N.V. Vcreenlgde Ijsfa brieken; w. A. Dolleman, notaris; W. II. Arends, directeur der N.V. Vereenigde Steenkolenhandel; L. Poortenaar, directeur der N.V. LJmuider Stores; P. J. Bakker, Duitsche vice-consul alhier; G. D. Duyckinck Sander, oud-directeur der ge meentelijke visscherij school alhier: C. van Voorst Jr.. namens het bestuur der IJmui der Vischhandel Vereeniging; Dr. L. S. Limborgh Meyer, directeur van den gemeen telijkcn geneeskundigen dienst te Velsen; P. Heere. voorzitter der afdeeling IJmuiden van den Nederl. Aannemers Bond: G. J. Warmelink, ingenieur bij het P. E. N. te Bloemendaal. het personeel van de beide kantoren der Twentsche Bank alhier enz. Namens de loge Kennemerland der Vrij metselaars heeft Dr. v. d. Schatte Olivier als voorzittend meester woorden van dank gesproken en drie fitte rozen op de kist ge legd. als symbolen van wijsheid, kracht en schoonheid, waarna de heer J. C, Dirks als dat de overledene een lichtend spoor nalaat. Spr. legde drie roode rozen op de kist, als symbolen van geloof, hoop cn liefde. Een zwager van den overledene. Mr. A. S. MIedema. directeur der Haarlemsche Hypo theekbank, zelde, dat meerderen zeker gaarne uiting zouden willen geven aan wat er In hen omging. Maar gedachtig aan den eenvoud van den overledene, zou spr. alleen den overledene herdenken. Mr. MIedema herdacht, hoe de overledene na voltooiing zijner studiën naar Indië ging. maar reeds na een jaar met een geschokte gezondheid moost terugkeeren. Ook zijn verwachtingen waren gebroken, doch hij heeft zich weder opgericht en zijn idealen hervonden. De zelfstandige Jaren te Winterswijk waren de gloriejaren van zijn leven, om der wille van zijn kinderen heeft hij zich echter naar het Westen verplaatst en hier een werkkring gevonden. Waar hij arbeidde, vond hij niets dan vriendschap, omdat ln hem niets was dan zachtheid. Thans is op 50-Jarigcn leef tijd dit mooie, gave leven afgesloten. Spr. zcide. dat hem door den heer N. Le venkamp, directeur der Twentsche Bank te Haarlem, die tot zijn spijt niet aanwez'l kon zijn, was verzocht te getuigen, hoe deze den overledene als werker had gewaar deerd. Tenslotte herdacht spr. den overledene als man en vader en als diep religieus mensch. De schoonvader van den overledene ge tuigde van dc groote liefde, welke men voor den overledene had. Nadat dc kist was gedaald onder orgel spel. heeft de zoon dank gezegd voor de groote belangstelling. Er was een groote schat van bloemen cn er waren ook velen uit Winterswijk geko men waar dc overledene vele jaren heeft gearbeid. DE WERKLOOSHEID. Hedenmorgen stonden bij den gemeentelij ken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling ingeschreven 918 werk- loozen tegen 912 in de vorige week. Voor de 3 bij den dienst aangesloten gemeenten waren de cijfers: Beverwijk 449 'vorige weck 450), hct k£pI^el ."*er wÜk aan Duin 294 (298) en Heemskerk 175 hoogere graden te Haarlem sprak, die zeide, (158).

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7