Strenge winters in vroeger tijd. 27JANUARI- 5FEBRUARI. Rubriek voor Vragen1. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 25 JANUARI 1933 „Die groote benauwtheyt veroorsaeckte De felle koude in 1740. Strenge winters bleven bij onze voorouders lang in het geheugen, en altijd was er één als „de koude winter'-' vermaard, tot een andere verscheen, die den voorgaanden overtrof en dan gold de oude regel: ..lest heugt best". In 1149 moet er zulk een hevige koude ge weest zijn, dat zelfs de zeeën bevroren, dat de vogels dood op den grond vielen en eenige menschen doodvroren, Toen in 1568 Prins Willem na den overtocht over de Maas de wijk nam naar Duitschland, bevroren verscheidene ruiters van zijn ge volg. De koude duurde tot in Grasmaand; op den 2den van die maand liepen vier man, hand aan hand, over één nacht ijs van de Leeuwarder gracht. Vijf jaar later werden vier veldstukken op de affuiten over het ijs van Dordrecht naar Papendrecht gesleept. In 1607 begon het op 19 December te vrie zen en duurde de winter, behalve enkele da gen dooi, tot diep in Maart en in Engeland tot in April. Van Texel ging men over zee naar Wieringen. De grootste kou heerschte van 1417 Januari. In Parijs werden vuren op straat gestookt. Mlenschen en kinderen, visschen, vogels en andere dieren vroren bij menigte dood. Na twee jaren had men al weer een lang durige vorst. De kou begon op Nieuwjaars dag en hield drie maanden aan. 't Vroor zoo streng „dat den Hont en voor Rammekens toegevroren waeren". De Theems lag ook al dicht, even zoo alle rivieren in Frankrijk. Een koude „die deur vel en vleesch pas seerde", duurde in 1617 van 8 December tot 18 Maart, welke „langduurig groote be- nauwheyt veroorsaeckte". Granen en garst, hop en boekweit, 't was alles verdwenen. Op schaatsen reed men in 1620 van Fries land over Vlieland en Texel naar Wieringen. Do Noordzee, was 38 vademen diep bevroren. Men trof er geheele eilanden van ijs aan. Een Engelsch schip dat op den Apt in het ijs bekneld lag, werd met wagens en paarden ontladen. Men sloeg op zee tenten op waar wijn, bier en „soopjes" verkocht werden. Graaf Ernst Casimier, de stadhouder van Friesland, ondernam een groote sledevaart van Leeuwarden naar Harlingen en vervol gens over zee. - Van den winter van 1667 dagteekent het bekende versje; Te sin te Matthijs Zag men noch sneeuw noch ijs, En in de maend Maert Reed men over het Scheld met koets en paard. In 1674 reed men op 4 April nog schaatsen en op den 7den dierzelfde maand werd reeds gezwommen! Over den korten doch harden winter van 1689 bestaat eveneens een gedicht. In October trof men al ijs in het water aan. Den len November had de Oostenwind weer gedaan. Den 12en was dezelve weer helder aan ft gaan. Den 13en en 14en begon 't sterker te waaijen en te vriesen. Den 15en en 16en moesten de schippers haar winst verliesen. Den 17en bevroor een schip met koeijen in het IJ. Den 18en ging van voor de Laag de schepen voorbij. Den 19en liepen veel menschen van d'een tot d'ander kant, Alzoo veilig bijna als op het vaste land. Dienzelfden dag reeden 5 mannen in slee en paert. Op 't ijs, over de Haarlemmer trekvaart. Den 2Cen scheen 't of 't vriezen een weinig was gedaan. Den 21en liet men de koeij uit 't schip over 't IJ gaan. Den 22en liepen de boeren over 't IJ met melk. Den 23en was het overloopen gedaan voor elk. Dit is gezet en op het papier gebracht, Opdat men altoos moet denken aan Gods Almacht. Doch dit is nog niet«, vergeleken bij den winter van het jaar 1709, waarvan wij de bij- IH HIEV INVENTIE DE ÏÏElCKt LANDT SITIT Een ijsschuit, omstreeks 1600. Reproductie van een prent van C. van Sickens. zonderheden kennen uit een oud lied van dien tijd dat gezongen werd op de „voys: van de Spaense Ruijter". De Hamburgse post De dood ook smaken most, Is van zijn paerd gezegen, Door dese felle kou Bleef hij leggen onderwegen. Maer, ziet, zijn paerd getrouw. Die volgden 't regte spoor. En quam so aen 't comtoir Zonder zijn meester rijden, Met postbrieven gelaen, Dat vcrscheijde mensen zeijden: Waèr komt dit paerd vandaen? In Parijs en de omstreken dezer stad lieten 3500 menschen het leven. Eveneens een zeer koude wintc- was die van 1740. Reeds in den herfst van 1938 kon men er vast op rekenen dat men een winter van sta-vast zou krijgen. Reeds met Allerheiligen, de Vorst De wateren alom bezette met een korst Van ijs, en oude en jong', belust op schaatsenrijen, Uitnoode op zijnen vloer een wijl te spelemijen. 'Maar lang duurde het niet; de winter vorst bedacht zich spoedig en trok na Sint- Maarten weer. af. Daar had men het klagen opnieuw; „er zijn geen oudenvetsche win ters meer!" Bij het smullen aan de kerst gans voorspelden de profeten, dat men weer een kwakkelwinter hebben zou, en toen de nicuwpaarspret afgeloopen was, „kreeg men de lente al in 't gesigt." Maar neen! De Wintervorst kwam op den 5den Januari met een feilen Oostenwind aangieren en 's anderen daags waren de schaatsenrijders alweer op de baan. Eiken morgen vond men het kouder dan den voor gaanden en de oostenwind sneed zoo scherp dat „yder besorgt was voor neus en ooren". Den lOden Januari was het Zondag, maai de kerken bleven leeg; en toch was de Maan dag nog kouder; de thermometer stond cp den llden, volgens de waarneming van Ni- colaas Duyn te Haarlem, twee graden onder nul (Fahrenheit). Ja. men zag geen mensch op straat, want de wind sneed „met zulk een scherpigheyt in het aangesigt, dat het ondraaglijk was", en niemand anders dacht, of Holland was naar Spitsbergen verzeild, 't Vroor zoo fel, dat steenen bruggen scheurden, regenbakken sprongen en kelders barstten. Den 22sten Januari was het ijs in den Am- stel zoo dik, dat dc IJsbreker een zwaar vaartuig, dat van voren met scherpe ijzers beslagen was en door een eskadron paarden getrokken werd er niet meer door kon en de brouwers een vaart tot Weesp moesten doen zagen, wat zij voor f 2858 aanbesteed- a*Na 't midden van Februari verhief de vorst zich met nieuwe woede, zoodat het op den 24stcn en 25sten dier maand weer bijna zoo koud was als op den 9den, lOden en llden Januari. Niet alleen lag de geheele Zuiderzee dicht, zoodat zij met wagens en sleden be reden werd, mar ook alle zeegaten; bij den Briel had het ijs sedert 1688 zoo vast niet gezeten en dc Noordzee zelve was bevroren tot op een halve mijl; ja, voor Ostende strekte "t ijs derhalve een mijl in zee, wat volgens, de loodsen nog noit gebeurd was. Maar voor de Hollandsche kust zag men een zonderling schouwspel; langs 't geheele strand lagen twee dammen van ijs, tien of twaalf voet hoog met een breede straat tusschen beiden, waarin tal van lieden zich met wandelen vermaakten, voral bij Scheveningen, Kat wijk en Zandvoort. In Duisburg zwol de Rijn, door ijsdammen verstopt en bevroor. De Oostzee leverde een schouwspel op, als anders slechts in de IJs zee te zien was; te Dantzig zag men niet dan ijsbergen op de ree. Over de Sont reed men met groote, geladen wagens, wat sedert 1659 niet gebeurd was. Het wild gedierte werd door reislust bevangen. De Deensche hei'ten en reeën maakten uitstapjes naar Schonen en de Zweedsche beren naar Denemarken. Deze laatste dieren en de wolven plaagden de menschen verschrikkelijk; in Polen vielen zij op de dorpen aan en in Zweden versterk ten de landlieden hun huizen en schuren met palissaden. Ook in de oostelijke gewesten van ons land had men van de wolven last en één heeft er zich zelfs bij Amsterdam vertoond, die echter geen menschen verslond, maar zich met kippen en honden vergenoegde. In Amsterdam had een plundering plaats van bijzonderen aard, een plundering van een waterschuit in den vroegen morgen. Vóór dag en dauw vielen de plunderaars met em mers gewapend er op aan, en vóór negenen was de schuit al geheel leeggeschept door een ontelbare menigte dorstlijdenden. Trouwens nergens was 't gebrek aan drinkwater zoo groot; de menschen behielpen zich met brokken ijs uit de burgwal te halen en die te smelten. In Zeeland betaalde men voor een emmer water 7 stuivers en voor iedere turf één. Maar niettegenstaande kou en kommer, joel de de vreugde op t' ijs. Wien 't klagen in huis verveelde, ging daar zijn verkleumden geest wat opvroolijken. Bij alle steden waar een ruime ijsbaan was, had men de van ouds ver maarde „Kermis op 't ijs". De Amsterdam- sche patriciërs hadden „behagen, om zig met een koets met twee paarden in de Keyzers- gragt te vertoonen". De heeren, die hofsteden aan den Amstel hadden, verzochten hun vrienden buiten, alsof 't zomer ware en reden er heen over de gladde ijsbaan. Enkhuizen kreeg druk bezoek van Friezen, die met paard on slee of op schaatsen over zee kwamen, en ook van Hindelooper vrouwen die op een mooi beschilderd priksleedje heen on weer gingen; terwijl de Noord-Hollanders wedèrkeerig uitstapjes naar Stavoren maak ten. Op één dag. namelijk op den 26en Fe bruari, kwamen te Enkhuizen wel 160 sleden en 3000 schaatsenrijders uit Friesland. En zoo als hier was 't overal. Alom werd naar "s lands wijs de ijsvreugde gevierd: op Teems en Tyne, op Rijn en Elve, op Seine en Newa. En waar in „den kouden winter' een brui loft gevierd werd, moest ook op 't ijs ge danst worden; hetgeen echter op den 24en Februari, in een Fransch dorp bij Tours, een zeer treurigen afloop had, daar de danse ressen door het ijs zakten en verdronken. Eindelijk, op den lOen Maart besloot de wintervorst zijn afscheid te nemen en kwam de dooi; maar de lieden vertrouwden hem INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cts. per regel. c* M0TORRUWIEL TENTOONSTELLING AMSTERDAM GEOPEND VAN 10v.M.-5».M. EN VAN 8n.M.-10n.M SLUITING ZONDAG 5FEBR. 5u. N.M. niet meer; hij had hen zevenmaal gefopt, en „alle credit verloren". Evenwel meende hij 't nu toch oprecht; 't was „een gewisse dooij met regen". Toch reed men nog den 13den Maart met wagens en sleden over de Zuiderzee en 't duurde eenige weken eer alle ijs verdwenen was. Op den 18en Maart was de Haarlemmerweg bij Amsterdam vol kijkers: er werd een schuit, als ijsbreker ge wapend en geharnast, door acht paarden door de vaart getrokken, waarop den vol genden dag de eerste trekschuit weer naar Haarlem voer, vol volk en met groot gejuich. En ten zelfden dage staken al de herbergen in de Haringpakkerij de vlag uit, omdat de eerste torenschuit van de Overzij kwam. STADSNIEUWS HERHALINGSOEFENINGEN. 10de REGIMENT INFANTERIE. Regeling van de opkomst van de lichtingen 1927 en 1929. Plaats van opkomst Ede. 20 dienstplichtigen lichting 1929 van 28 Augustus9 September; 20 dienstplichtigen lichting 1929 van 21 September—3 October; (bij beide ploegen geen Israëlieten). De overigen: onderofficieren 423 Sep tember, korporaals en soldaten 1123 Sep tember. De onderofficieren-administrateur 827 September. „ONDERLING GENOEGEN". Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van „Onderling Genoegen" werden ook feestelijkheden voor de jeugd gegeven. - De heer J. F. Maas vertoonde met zijn poppenkast Jan Klaassen en Katrijn en Hans en Grietje. De kinderen kregen versnaperin gen. Daarna trad de goochelaar Daverno op. Een en ander werd afgewisseld met muziek Des avond om 7 uur had wederom een uitvoering plaats voor een andere groep kinderen. Het Kleine Koor onder leiding van den heer J. Post, directeur der vereeniging gaf eenige nummers ten beste o.a. Het feestlied, speelliedjes en daarna de Kleppermarsch, waarbij alle aanwezigen verzocht werden mede te zingen. Dit Klein Koor oogstte veel succes. De heer Bos, humorist uit Heemstede, kwam de kinderen vermaken. Hij had vooral succes met het nummer „Het Pindamanne tje", dat hij voor het eerst opvoerde. Verder werd er muziek gemaakt en werden er films vertoond. Ook deze kinderen werd natuurlijk getracteerd. Daarne nam de heer Van Maas afscheid van de kinderen, welke hij nog aanspoorde lid te worden van de afd. zang. De heer E. Bogaart, eere-voorzitter der vereeniging dankte de feest-commissie voor al hetgeen zij tot stand gebracht had. 3HANDBLAD VAN „JACOB VAN LENNEP". Het Maandblad der Kon. Erk. Tooneelver- eeniging „Jacob van Lennep" vermeldt voor Woensdag 1 Februari een gecostumeerd kin derbal, met na afloop, een bal voor de leden en invités. De jury voor de beoordeeling der costuums wordt gevormd door: mevr. Tilly Sylon, mej. Fr. Busquet en den heer K. Visser. Maandag 27 Februari is er bal-masqué in alle zalen van het clubgebouw van den H. K. B. Twee orkesten zullen medewerken; het Huis-orkest van Jacob van Lennep en het Accordéon-orkest „The Happy Band". De heeren Jos. Josseaud kunstschilder; K. Visser, regisseur van „Jacob van Lennep" en H. J. Wesseling, kunstschilder, hebben zich bereid verklaard, zitting te nemen in de jury Er zijn mooie prijzen voor groepen, paren en personen. De menschen, die In den regen loopen, vragen U niet, om mee te mogei rijden; zij zijn al tevreden,' als U ze niet van boven tot onder met modder bespatl VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. JAARVERGADERING. Onder leiding van haar presidente, mevr. C. J. Cohen TervaertKoch hield Maandag middag in het gebouw van „Zang en Vriend schap" de afd. Haarlem der Vereen, van Huisvrouwen haar jaarvergadering. De voorzitster constateerde in haar ope ningswoord een voortdurenden groei der vereeniging. Groeiende is ook de belangstel ling der leden; groot was bij voorbeeld de medewerking der leden toen kleed ingstukken werden gevraagd voor het Crisis Comité. De beide muziekclubs gaan vooruit in quantiteit en quallteit. Spr. bracht verder dank aan de verschil lende dames, die in bestuur, commissies en bureaux voor de vereeniging en de leden zoo' veel doen. Spr. eindigde met den wensch dat allen zouden blijven medewerken ter bereiking van het ideëele doel der vereeniging. Aan het jaarverslag van de secretaresse, mevr. M. A. de Bruin—van Scherpenberg, is ontleend dat er eerlang een flatgebouw te Heemstede zal verrijzen. Gegadigden voor een zeer groot gedeelte van dit gebouw heb ben zich reeds aangemeld. Het aantal leden nam met 436 toe en bedraagt thans 3525. Het gemis aan een goede zaal voor meer dan 500 personen doet zich steeds meer gevoelen. Het jaarverslag van de penningmeesteresse, mevr. M. LioniJunablut, toonde een batig saldo aan van 106.36, De begrooting voor 1933 werd goedgekeurd. Zij sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 8270. De bestuursverkiezing leverde als resultaat op, dat de secretaresse en de penningmeeste resse en mevr. Robbers met algemeene stem men werden herkozen; in plaats van mevr. Stibbe—Dubois, die bedankt heeft, werd met algemeene stemmen gekozen mevr. G. J. Van der Vangstde Gilde. De soresidente sprak woorden van dank en hulde tot de dames De Bruin en Lioni en bood haar elk een kleed aan, als bewijs van erken telijkheid voor alles wat zij reeds voor de vereenieing hebben gedaan. Verschillende voorstellen voor de algemee ne vergadering der vereeniging werden be sproken. Tot afgevaardigde naar die vergadering werd aangewezen mevr. Cohen Tervaert Koch en tot haar plaatsvervangster mevr. M. R. Robbers—ten Oever. BEGRAFENIS DR. G. D. BRETTKELAAR. Dinsdagmiddag had op de Algemeene Be graafplaats aan de Kleverlaan de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer G. D. Breukelaar in leven dia ken van de Gereformeerde kerk te Haarlem, voorzitter van het bestuur van het Oranje- Nassauinstituut en de Gereformeerde School vereniging Groen van Prinsterer, secretaris van het locaal-comité voor de Vrije Univer siteit en lid van het bestuur van den Armen raad. Bovendien was de ontslapene een be kend en algemeen geliefd arts te Haarlem. Aan het graf werd op verzoek van den over ledene alleen het woord gevoerd door den wijkpredikant. Ds. J. W. Siertsema. Spr. zeide dat dit wellicht voor velen een teleurstelling mocht zijn, daar hij er van overtuigd was dat menigeen uiting zou willen geven aan zijn ontroering. De overledene nam een groote plaats in de harten van velen in, en werd al gemeen gewaardeerd. Geen moeite was hem ooit te veel, altijd zag hij in moeilijkheden den juisten weg, en immer was hij boreid te steunen, daar waar men zijn hulp als arts en als mensch van noode had. Hij was iemand die steeds liefde gaf, en dankbaar was voor de liefde die men hem gaf. Een broer van den overledene dankte voor de belangstelling, ook voor die tijdens de ziekte van den ontslapene bewezen. Onder de honderden aanwezigen waren o.a. de leden van den kei'kraad der Geref. kerk. het bestuur van het Oranje-Nassau- instituut en het onderwijzend personeel, als mede het oud-hoofd dezer instelling, de heer J H. Leyden. Voorts vele bekende ingezetenen van Haarlem, vooral uit medische kringen. De Armenraad was vertegenwoordigd door Mr. P. Barbas en den heer Van der Wal. TWEE MOTIES VAN DE COMM. PARTIJ HOLLAND. De Zondag gehouden vergadering der C. P, H„ ter gelegenheid van de herdenking van Lenin, heeft twee moties aangenomen. In de eerste motie wordt met kracht ge protesteerd tegen de gevangenhouding van den communist Reuderink te Rotterdam en diens onmiddellijke in vrijheidsstelling ge- ëischt In de tweede motie wordt protest aange- teekend tegen de gevangenhouding van den communist van Bohemen, in het Huis van Bewaring in Den Haag. Ook diens onmiddel lijke invrijheidsstellïng wordt geëischt. In de motie wordt nog opgemerkt, dat aan Van Bohemen niets kan worden ten laste gelegd en dat hij met het mishandelen van agent Baars niets te maken heeft. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: r'De Wal, Kritzin- gerstraat 12, teddy-beer; Lemmers, Zuid polderstraat 129, bankbiljet; Helmink, Voor zorgstraat 2e, broek met riem; Kos, Maerten v. Heemskerkstxaat 67 dr.. handschoen; v. d. Berg, Wagenweg 100, handschoenen; De Korte, Tugelastraat 37, handschoen; Bureau van politie, Smedestraat 9, handschoen en rijwiel; Gerrits, Oost-Indiëstraat 82, hond; Burck, Velserstraat 70, hond; Steennbergen, Leidschest-raat 55, handschoentje; Deursen, Floresstraat 55, handschoentje; Kennel Fau na. Parklaan 119, 3 katten; Heering, Ged. Voldersgracht 1, zak met kool; Verberne, Tet- tterodestraat 6, portemonnaie; De Wolf, Z.B. Spaarne 31, plakmeel; Derksen, Van 't Hoof- straat 90, portemonnaie; Bijster, Scheep- makersdijk 45, rij wiel be 1 as t, i ngpl aat j eDe Gier, Benkoelenstraat 36, schoen; Schippers, Schalkwijkerweg 49, sierspeld; Paap, Kogel straat 10, slinger van auto; Ringers, Thor- beckestraat 39, toegangsbewijs ijsclub; Ten Dam, Adr. Loosjesstraat 61, taschje. ZENDINGSFILM. Evenals verleden jaar hoopt de „Zendings- federatie-Haarlem' weer een filmavond te nrganiseeren op Woensdagavond 15 Februari a.s. zal in de groote zaal van 't gebouw van den Protestantenbond, Jacobstraat, vertoond worden de Mentaweifilm een van de mooiste, waarover 't Zendingsbureau te Oegst-geest be schikt- De film laat zien: 't land en volk der Men- tawei-eilanden, ten westen van Sumatra. En verder beelden van het Zendingswerk, DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en z\}n talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. RECEPTEN. VRAAG: Hoe moet men een peau de pêché japon waaschen? ANTWOORD: Aangezien gij de kleur der ja pon niet opgeeft lijkt het oms het beste om een lauw ammoniakzeepsopje te nemen en wel zoo veel dat de japon cr ruim in kan staan. Laat, dichtgedekt, een uur staan en zie of er nog vuile plekken in zijn, die gij dan voorzichtig uit- wascht. Spoel goed met ruim schoon water na, zoodat er beslist geen zeepsop inblijft en hang. zonder wringen, op een kleerhanger in de schaduw te drogen. VRAAG: Hoe verwijdert men een soepvlek uit een bouclé vloerkleed? ANTWOORD: Doop een sukje galzeep in lauw water en wrijf de geheele vlek hier goed mee in. Na 10 minuten met schoonen borstel of stevige spons en heet water goed uitboenen. Bet zoolang met schoon warm warm uit, tot alle zeep er be slist uit is. Wrijf zoowel aan onder- als boven kant wat droog en vooral ook den vloer er onder. Laat verder stil drogen, zonder er over te loopen. VRAAG: Hoe verwijdert men een levertraan- vlek uit een cocoslooper? Heet sodawater helpt niet. ANTWOORD: Levertraanvlekken zijn zeer moeilijk te verwijderen. Maak van gemalen pijpaarde met koud water een dikke pap zonder kluitjes. Leg een dikke laag op de vlek en laat dit 24 uur stil drogen. Is de pijpaarde dan goed droog en hard, haal ze er dan af en schuier na. Zoo noodig eenige keeren herhalen. VRAAG: In een wit linnen kampeertent Ja bet weer gekomen. Is daar iets tegen te doen? ANTWOORD: Doop een schoon doekje In bleekwater en wrijf hiermede de weervlekken in. Laat een poosje inwerken en spool dan met ruim koud water uit, zoodat er geen bleekwater in blijft. Zoo noodig nog eens herhalen. VRAAG: Hoe kan men de verf van een ge- schllderd tafeltje, die er al lang op zit, verwij deren? ANTWOORD: Roer losse bleekpoeder met koud water tot een dikke pap en smeer de vorf hier mee in. Laat dit er een poos op zitten en spoel het er dan met water af. De verf laat zich dan gemakkelijk verwijderen. VRAAG: Hoe krijgt men glcé handschoenen, die zwart geworden zijn, weer schoon? ANTWOORD: Indien de oorspronkelijke kleur, niet wit is. doet gij als volgt: leg de handschoe nen op een diep bord met benzine, zoo, dat ze goed onderstaan. Laat, dichtgedekt, een kwartier stil staan. Sla ze dan even door de benzine en druk ze uit (niet wringen). Laat ze tusschen doeken drogen. Deze behandeling moet buiten in de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in dc nabijheid. VRAAG: Hoe beroidt men poffertjes? ANTWOORD: Benoodigd: 1 ons bloem, 1 eier- dooier. 1 zeer fijn gemaakte beschuit en iets zout. Maak hiervan een deeg van de gewenschte dikte door toevoeging van 2 deelen water en 1 deel melk. Klop dan een eiwit stijf en roer dit luchtig er het laatst door, maar zorg, dat het deeg mooi dun is. Bak de poffertjes in de pof- ferpan met boter of reuzel lichtbruin en gaar. VR.AAG: 1. Hoe moet men een witte wagen vacht wasschen? ANTWOORD: Zet do yacht een nacht In kou den pekel van 1 ons zout per liter water. Sla ze den volgenden dag er door en spoel in ruim koud water uit. Hang, zonder te wringen, in de schaduw te drogen BELASTINGZAKEN. VRAAG: Hoeveel belasting moet men betalen voor een auto met een waarde van 200. ANTWOORD: Hoofdsom" en opcenten S. PLANTEN. VRAAG: In mijn tuin staan rozen en jonge appelboomen, waarvan de bast rondom of ge deeltelijk door konijnen afgevreten is. Kan ik daar nog wat aan doen? ANTWOORD: Indien de planten niet geheel rondom zijn afgeschorst, is het mogelijk door de wonden goed met bruine teer te besmeren en dit eenige keeren te herhalen, de planten voor doodgaan te behoeden VRAAG: Hoe moet men een Hortensia behan delen? Ik heb een stekje in een pot staan in een verwarmde kamer voor het raam. ANTWOORD: De plaats voor het raam is goed maar wij vreezen dat het In de kamer te warm. Ls voor dc plant. Gij zult daardoor een lang ge rekt en stengel krijgen en een bloem van weinig beteekenis. Het is beter haan. in een onverwarm de kamer in het volle licht te zetten. Tegen vorst beschermen. VRAAG: Hoe zou het komen dat een bloem van een Camelia slap wordt en niet tot haar recht komt? Zij staat in een onverwarmd ver trek. Hoe moet ik haar behandelen en hoe kan ik haar overhouden? ANTWOORD: Dat is zoo uit de verte moei lijk te beoordeelen. Wij vermoeden dat de plant het te droog heeft gehad. Zet haar heel voor zichtig met de geheele pot in een even lauw bad en laat zoo 5 minuten staan. Herhaal dit zoo nu en dan nog eens als de aarde droog wordt. Veel schudden of het zetten op een andere plaats met ander licht heeft meestal knopafval ten gevolge. In een vorstvrije oranjerie of niet te warme kamer in het volle licht ls de beste standplaats. VRAAG: 1. Van mijn Hortensia's zijn de dorre bladeren afgevallen, maar de verdorde bloemen zijn er nog aan. Moeten deze worden verwij derd en hoe? 2. Een ervan is, als zij in bloei staat zoo zwaar, dat de bloemen op don grond liggen. Op welke manier moet ik de plant opbinden? 3. Hoe en wanneer moet Ik ze verstekkon en scheuren? ANTWOORD: 1. Ja. zij putten de plant uit. Zoover afsnijden, dat er 3 of 4 oogen aan blij ven. 2. Als gij deze afsnijdt, behoeft gij haar ook niet op te binden. 3. Wachten tot April. Gij kunt dan topsoheu- ten afsnijden en die stekken. Gij kunt de plant ook met een flink mes of spade doorsteken, zoo dat leder deel wortels behoudt. DIVERSEN. VRAAG: Hoeveel inwoners telt China? ANTWOORD: Vermoedelijk ongeveer 13S millioen inwoners,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10