T ENT00NSTELLINC IJSBERICHTEN. 22ste R.A.I. Het vriest flink, Bloemen. Het Belangrijkste. 50e Jaargang -No. 15212 Verschünt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 26 Januari 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.72Jé. Bureaus: Groote Houtstraat 93 4 DrukkerijZuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIéN: 15 regels 71.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regcL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onse Groentjes (iederen dag) 1—3 regels 020. elke regel meer 0-10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voot Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Vvijsvinger f75—. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. TE HAARLEM Het bestuur der afdeeling IJsbond van de IJsvereeniging Haarlem en Omstreken deelt ons het volgende mede: Het ijs van de Amsterdamsche Vaart is berijdbaar. Op den Mooien Hel en de Buitenliede is 't zeer mooi. In de Fortgracht te Spaarndam is het ijs niet goed. Op het Noorder Buitenspaarne moet men oppassen. Op de Jan Gijzenvaart is het goed en in de Delft niet mooi. In de Leidschevaart zijn schotsen. Het ijs in den Kloppersingel is berijdbaar. Het wordt door bovengenoemde vereeniging in orde gemaakt. TE HEEMSTEDE. Hoewel "er op verschillende baantjes ge reden wordt, is het centrale punt nu de ijs baan van „De Volharding" op de Van Mer- lenvaart. Hier is het ijs nu voldoende be trouwbaar. Woensdagmiddag was er al een gezellige drukte. Hoewel er nog enkele scheuren in het ijs zijn (een gevolg van het te vroeg in ge bruik nemen op Maandag) is er volop ge legenheid voor alle liefhebsters en liefheb bers. De baan is circa 450 M. lang. Op het breedste gedeelte tusschen de Molenbrug en de begraafplaats, ligt een baan van pl.m. 150 bij 10 M. voor schoonrijden. Daarnaast is nog voldoende gelegenheid voor twee gewone ba nen, die dan verder doorloopen tot den Zwemvijver. Dank zij het geboomte aan beide zijden der baan, heeft men zelfs van een stevigen wind weinig last. Woensdag avond was de baan verlicht met twaalf boog lampen van 600 kaars. Den geheelen avond heerschte er een prettige stemming. De toe loop van leden was dan ook vrij groot. Hoewel de vereeniging als hoofddoel heeft liet onderhoud en verlichten der baan, zullen bij blijvende vorst eenige wedstrijden georga niseerd worden. Zaterdagmiddag half twee zal er gereden worden om het kampioenschap van Heem stede, waarvoor een wisselbeker Is uitgeloofd, waarvan thans J. Kooijman de houder is, en die hem ook nu zal verdedigen. Voor dezen ■wedstrijd zijn ook vier prijzen beschikbaar 'gesteld. Daarna, om pl.m. 3 uur, hardrijden voor jongens, inwoners van Heemstede, leeftijd 13 tot 16 jaar, om luxe voorwerpen. Zondagmiddag te 1.30 uur schoonrijden voor heeren en dames leden alleen, en pa ren. De paren moeten lid zijn der vereeniging. De prijsuitreiking heeft plaats na iederen wedstrijd. TE HILLEGOM. Onze correspondent te Hillegom schrijft: Het Hillegomsehe IJsclub bestuur slaapt blijkbaar. Wij vernemen niets van het in orde maken van banen enz. Daarom is het initiatief van het kantoorpersoneel van „Leeuwenstein" te loven, dat Woensdagavond op een der breede slooten door het land de zer firma een mooie baan had geschapen, waarop op gezellige wijze wedstrijden waren georganiseerd. Men had voor een goede elec- trische verlichting zorg gedragen, waarvoor de stroom door een der ingezetenen in de na bijheid belangeloos werd afgestaan. De toe gang was gratis; velen hebben van deze on gedachte gelegenheid gebruik gemaakt. De wedstrijden bestonden uit schoonrij den voor heer en dame; hardrijden voor jon geren en idem voor ouderen. De prijswin naars waren: schoonrijden: le prijs Mej. Kruyff en de heer Vermeulen; 2e prijs Mej. v. d. Vooren en de heer Korsten. Hardrijden jongeren: 1. Bol; 2. Helenius. Hardrijden ouderen: 1. de heer Philippo Jr. (de Glip»; 2. de heer Helenius. Te halfacht was dit geanimeerde, ijsfeest begonnen: het werd gevierd onder het motto: ..Weg met den dooi.". Te ongeveer half elf was het afgeloopen. IJs en weder dienende zal hedenavond de baan weder verlicht worden, doch het motto zal dan zijn: „Weg met den wind". Hulde aan de initiatiefnemers. De prijzen waren belangeloos beschikbaar gesteld. TE BENNEBROEK Woensdagmiddag hadden op de breede sloot van de Hollandsche Cultuurmaatschappij te Bennebroek wedstrijden in het hardrijden plaats, uitgeschreven door de IJsclub Ben nebroek. Er waren niet minder dan 58 deel nemers. De wedstrijden werden door veel pu bliek bijgewoond. De uitslag luidde als volgt: No. 1 B. Klaassen, Haarlemmermeer; 2. Heystek, Haarlemmermeer: 3. Roos te Haar lem; 4. Willemse. Zuid-Schalkwijk. In Hotel „De Geleerde Man" werden 11a de wedstrijden de prijzen uitgereikt, door den heer J. van der Laan, voorzitter der vereeni ging. Zaterdagmiddag twee uur is daar ringrij- den voor paren. TE SPAARNDAM De IJsclub „Nova Zembla" te Spaarndam zal a.s. Zaterdag haar eersten wedstrijd in dit seizoen houden voor- of ten behoeve van werklooze gezinnen uit Spaarndam. De mo gelijkheid is daarbij opengesteld, dat indien het hoofd van het gezin of een der gezins leden niet kan meedoen, deze een ander voor hem mag laten rijden. De prijzen zullen in natura worden ver strekt. PERSONALIA. .De heer F. A. Cramer te Haarlem, is aan de Universiteit van Amsterdam geslaagd voor Jiet doctoraal-examen in de geneeskunde. Nederland's eerste chauffeur vertelt van Nederland's eerste auto Nu aanstonds de R.A.I. haar poorten weer opent en gedurende de komende tien dagen duizenden en duizenden zich zullen ver dringen rond de modernste producten der automobielindustrie, klinkt het bijna onge- loofelijk, dat nog maar zes en dertig jaar terug, in de Noord-Hollandsche Wieringer- waard. de bakermat van het Nederlandsche automobilisme heeft gestaan. De eerste Nederlandsche chauffeur Dirk Kttiper. Wanneer Dirk Kuiper, de nestor onzer be roepschauffeurs, de eerste Nederlander, die het volant hanteerde, uit die oerdagen ver telt, moet men onwilllekeurig glimlachen, hoewel! zijn verhalen" even authentiek als geloofwaardig zijn. Hij was in die dagen koeteier bij Notaris Backx, die een uitgestrekte praktijk waar nam en reeds herhaaldelijk voor „een auto" bewerkt was. Kuiper gaf ten slotte den door slag. Een erkend ingenieur had den notaris gewaarschuwd voor het veelvuldig warm- loopen der nieuwe benzinewagens. Hij weet er niks van had Kuiper geantwoord als ik de assen van het rijtuig niet smeer, worden ze ook warm! En Kuiper was deskundig; hij had ervaring met stoomdorschmachines De order voor de Daimler Victoria werd dus geplaatst. Koopsom f 3000. Twee-cylindér met gloeikopontstekmg, motor achter, wa terreservoir voor, riemoverbrenging met vier versnellingen, gummi rijtuigbanden, vier plaatsen binnen en twee op den bok, maxi mum-snelheid 25 K.M. De „Victoria" van 1896. Dirk op den bok. Notaris Backx met zijn zoon in het rijtuig. Per trein werd in October 1896 de eerste auto voor ons land aan de Weesperpoort te Amsterdam aangevoerd. De ondernemende auto-importeur, de gelukkige kooper en zijn chauffeur, waren allen op dat gedenkwaar dige oogenblik aanwezig. Geen hunner even wel mocht het gelukken de nieuwe machine op gang te krijgen en bij navraag in de hoofdstad bleek er niemand te zijn, die raad wist te schaffen. De eenige uitkomst was de fabriek. Zeven dagen later reden een automobiell- handelaar, die straalde van trots en geluk en de inmiddels gerequireerde fabrieksmon- teur het Noorden in en door een haag van onthutste dorpelingen beleefden zij een glo- rieuzen intocht in de Wieringerwaard. Nog drie dagen zouden de twee experts na de aflevering blijven, om Dirk het rijden met den wagen bij te brengen. Echter, geen van beiden had lust om op de smalle wegen in het waterland het stuurrad uit handen te geven. De rijles bleef uit. Zoo stond, toen de deskundigen naar den trein waren gebracht, de pionier Kuiper met zijn nieuwe rijtuig alleen voor den nachle- lijken terugtocht naar het dorp. Het was een grondige vuurproef met alle technische we derwaardigheden uit dien tijd: twee maal drie emmers koelwater benevens een keer of wat schoonmaken der branders. Maar Dirk Kuiper, die stamhouder van een compleet geslacht chauffeurs zou worden rijdt niet thans een der drie zoons, den Amsteraamschen Hoofd-Commisraris was er de man niet naar zich spoedig gewonnen te geven. Hij kwam heelhuids thuis. Negen en een half jaar lang reed de no taris met zijn Victoria, opzienbarend, waar hij kwam. Het waren roemruchte dagen uit de geschiedenis van ons automobilisme. Teen Alkmaar voor hel eerst „genomen" moest worden, stapten vier dienders voor het rijtuig uit, om de bevolking te beschermen en vrij baan te. maken. Bij liet eerste bezoek aan Amsterdam was het de chef van het Vervoerwezen zelf, de Hoofd-Inspecteur van Oost, die het vehikel besteeg en het de stad door loodste om er tenslotte het predicaat „veilig" aan te verleenen. De Victoria van notaris Backx was 't die het eerste conflict auto-voetganger verwekte; het was behalve de eerste auto, die reeds.' tevens ook de eerste Nederlandsche auto, die niet verder kon en „en panne" stond in Lutjewinkel. Daar ploeterde de eerste chauf- feur-mechanicien twee volle dagen, daar de monteerde en monteerde hij de geheele motor en het verdere mechaniek om eindelijk te ontdekken, dat een verstopte uitlaat het eenige euvel was. Van rijbewijzen wist niemand. Een door de Koningin eigenhandig geteekende acte was nummer- en rijbewrijs tegelijk en machtigde Kuiper met het gevaarte te rijden. Een der voorschriften bevatte het verbod om bij mist harder te rijden dan 8 KM. Drommen volk begeleidden de eerste auto, het rijtuig zonder paarden, op haar ont dekkingsreis door het land. Soms werden er centen uitgegooid door den notaris om zich tenminste van de jeugd tijdelijk te bevrij den. Geen paard dorst voorbij. Ook niet wan neer het voertuig stil stond. Menschen langs den weg zagen met ontzetting de wondere verschijning naderen, die de duivel zelf wel kon zijn. Velen van hen stapten zoo ver ach teruit, dat zij in de sloot terecht kwamen. Om de boeren niet van de wijs te brengen werd voor de paarden om drinken gevraagd als het koelwater moest zijn. Sommigen over leefden het nauwelijks, als de notaris dan vertelde, dat de paarden achterin zaten, daar waar de branders gonsden Dat alles is nog maar zes en dertig jaar ge leden. Dirk Kuiper is thans chauffeur in ruste in Santpoort. Hij heeft alle phasen der ont wikkeling kunnen bijwonen. Van 25 tot 115 KM. Want nog dertien jaar bereed Kuiper in dienst van Minister Cremer een zwaren Spijker door binnen- en buitenland. Een unieke loopbaan. Zes en dertig jaar geleden! Nimmer nog wist eenig ander vervoermid del zich zoo snel te ontwikkelen en de wereld te veroveren. Zes en dertig jaar gleden kwam de eer ste auto in ons land. Ook nu weer staan dc belangstellenden, uit alle deelen van het land gekomen, aan het Weesperpoortstation. Snelle taxi's voeren de bezoekers naar hot R.A.I.gebouw, waar honderden merken in on afzienbare rijen staan tentoongesteld. .Kijken, proefrit, koopen. Praetisch gespro ken gaat de nieuwe auto mee naar huis. En dan te bedenken, dat nog maar zes en dertig jaar geleden Zaterdag a.s. verschijnt Haarlem's Dagblad met een bijvoegsel aan de automobiel in het algemceiï en de R.A.I.-tentoonstelling te Amsterdam in het bijzonder geioijd. IJSCLUB VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. IJSHOCKEYWEDSTRIJDEN MIDDELB. SCHOLEN. Woensdagmiddag zijn op de banen aan de Kleverlaan de ijshockey wedstrijden tusschen leerlingen van middelbare scholen om den Ant. Beynes-beker begonnen. Er werd aan de ze wedstrijden door acht scholen deelgeno men. De uitslagen luiden als volgt: Kennemer LyceumH. B. S. b 11 (na ver lenging door het Kennemer Lyceum gewon nen). Middelb. Techn. SchoolGemeentelijk Ly ceum 00 <na loting door M. T. S. gewon nen». GymnasiumH. B. S.a 21. R.-K. LyceumRijkskweekschool voor On derwijzers 21. Heden worden.de volgende wedstrijden ge speeld: Kennemer LyceumGymnasium M. T. S.—R.-K. Lyceum. De banen ook hedenavond geopend De banen aan de Kleverlaan zullen ook he denavond geopend zijn. De 125.000e inwoner van Haarlem, die zooals uij meldden, te Spaarndam het levenslicht heeft gezien, met zijn moeder. Beide ver keer en blijkbaar in dc beste gezondheid en stemming maar in 1929 Het lijkt eiken ochtend wel een graadje kouder te zijn en in de min of meer warme huiskamer zoowel als op het gedecideerd koude achterbalcon van de tram komt de con versatie al telkens op den winter van 1828 9. u weet wel, die winter die de branie-achtige herinnering van het oudere geslacht aan 1890 zoo radicaal verknoeide. Zou het weer zoo iets worden? Men meent dat het er langzamerhand aardig op begint te lijken. Wel. de geleerden zeggen, dat het niet waarschijnlijk is. maar deze geleerden hebben het al heel vaak mis gehad. Wij mo gen slechte hopen dat het niet zoo ver komt, want die kou in het begin van 1929 heeft een boel ellende gebracht en een herhaling in de r.u zooveel ongunstiger omstandighe den zou nog veel zwaarder treffen. Intus- schen, wij hebben het niet in de hand en moeten maar lijdzaam afwachten. Overigens is het misschien interessant de herinnering aan vier jaar geleden nog wat op te frisschen. Toen was het (in 1928) tot 31 December nog heelemaal geen winter ge weest, maar precies in Oudejaarsnacht vroor het voor de eerste maal. bescheiden nog wel iswaar maar het was toch 2 graden Celsius onder nul. Tot 11 Januari 1929 ging de .her- mometer niet lager dan 8 graden C. onder nul. Op 12 en 13 Januari ging het tot 13 gra den C. vorst, den 14en dooide het. Maar op 18 Januari vroor het weer 11 graden C. De temperatuur steeg van 18 tot 23 Januari en daalde weer op 24 Januari. Van dien datum af tot 10 Februari kwam het kwik slechte enkele malen zoo laag als 10 gr. C.. maar van 10 tot 22 Februari vroor het onafgebro ken, met een inzet op den tienden van 17 gr. C. onder het nulpunt. De laagste standen vielen tusschen 11 en 17 Februari en de Bilt noteerde in deze dagen den allerlaagstèn stand in haar metereologische geschiedenis met 18.8 graden Celsius vorst. Op 24 Februari dooide het even. maar op 28 Februari vroor het 13 graden, op 1, 2 en 3 Maart resp. 11. 8 en 8 graden. Dc eigenlijke winter duurde teen van 1 Januari tot 12 Maart en in dezen tijd steeg gedurende 22 etmalen de temperatuur' niet boven nul Celslus terwijl het 279 uur lang onafgebroken vroor. Wij mogen dus wel als waarschijnlijk aan nemen. dat het dit jaar te laat begonnen is om 1929 nog te evenaren, laat staan te overtreffen, hoewel je tenslotte nooit weet hoe raar een kwikballetje nog rollen kan Nogmaals laat ons hopen, dat het niet veel kouder meer wordt en dat de vorstperiode niet te lang meer duurt. IJspret is heel mooi, maar ze weegt niet tegen de ijsellende op En bovendien, we herinneren ons van 1929 nog wel. dat het zelfs den meest enthousias ten schaatsenrijders tamelijk gauw gaat ver velen. MISVERSTAND De heer J. C. v. Wageningen. leeraar in de Russische taal in Den Haag, die dezer dagen een aanklacht wegens mishandeling tegen kapitein der grenadiers en directeur der Kon. Mil. Kapel C. L. Walthgr Boer heeft ingediend verzoekt aan de pers mede te deelen. dat liij het slachtoffer is geworden van een persoons verwisseling en dat de heer Walther Boer aan de hem toegebrachte mishandeling, zoo goede als. aan het --eheele incident, dat tot dis mishandeling leidde, volmaakt onschul dig is De heer v. Wageningen heeft zijn aan klacht tegen dezen officier dan ook inge trokken. INGEZONDEN MF.DEDEELINGEN Gisteren ontmoette ik een kennis (De man zijn naam is Overleg.) Hij sprak: „Wat wordt bij jullie druk gereden! Zeg HOENDERDOS, je geeft de kolen toch niet weg!? Neen, beste Overleg, 't zit daarin De menschen worden eind'lijk wijs. Ze letten nu op kwaliteit, In plaats van op den prijs! De natuur zegt het met bloemen Als je door het venster kijkt, Zie je bloemen, louter bloemen. En zoover de blik je reikt. Welk een gave, reine schepping. Welk een teere sierlijkheid, Welk een prozastof, tot vormen Vol van poëzie herleid. Welk vergankelijke schoonheid. j Welk een ztiiverheid van lijn. Welk een veel volmaakter kunstwerk. Dan ooit menschenkimst kan zijn. En toch kan lk ze niet aanzien Met verlangen naar behoud, Toch, hoezeer ik ze bewonder, Laten ze me ijzig koud. Rillend keer 'k me af, niet langer Kijk ik meer het venster uit. Do natuur zegt het met b'oemcn. Dikke bloemen op mijn ruit. GASDS. Een teleurstellend rapport van dc chemische en bacteriologische commissie der ontwape ningsconferentie. (2e blad, le pag.) Hevige schietpartij in Dresden tusschen Communisten en Nazis. Negen dooden, elf gewonden. (2e blad. le pag.) De Valera aan dc icinncnde hand bü dc Iersche verkiezingen. (2e blad, le pag.) Voorstellen van de directie der Spoorwegen tot verlaging der goederentaricven. (3e blad, 2e pag.) Dc huldiging van het echtpaar Van der Leeuw op Waalhaven. (le blad. le pag.) Vernieuicdc contingenteeringen. geldende tot 1 Februari 1934. (3e blad. 2e pag.) Hoe zwaar dc hciers in 1932 getroffen werden. (2e blad, 3e pag.) Stijgitig van den broodprijs. (2e blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ. Jhr. dr. J. C. Mollerus; Alleen het vrije ruil verkeer kan ons redden. (2e blad. 3e pag.) Terug uit. Indic. De heer H. F. Tillema over de Dajaks. (3e blad. 2e pag.) Artikelen. U'. Sch.: Langs de Straat. Catastrophe. (3e blad, 2e pag.) INGEZONDEN MF.DEDEELINGEN ECHTE WALES-ANTH R ACIET o.a. a 12.70 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A - TELEFOON 16100 HET ECHTPAAR VAN DER LEEUW TERUG. EEN HARTELIJKE HULDIGING. Woensdag werd het echtpaar Van der Leeuw op Waalhaven te Rotterdam gehul digd. De Msb. meldt hiervan: Op Waalhaven wapperden vanmiddag om 2 uur aan alle kanten de vlaggen. Lang zamerhand werd het voor een der groote hangars, waar de eere-tribune opgesteld stond, drukker. Tal van autoriteiten bevon den zich onder de honderden aanwezigen, die klaar stonden om het koene vlieg-echtpaar te begroeten. Onder hen bevonden zich de heeren J. F. de Vogel en Wallard Sacrè. resp. voorzitter en secretaris van de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart, kolonel van Zanten, commandant van Soesterbcrg en verschil lende vliegeniers. Te kwart over twee ging een vijftal toe stellen de lucht in. om de vliegeniers af tc halen en prompt tc kwart voor drie daalde de P.H.M.A.G. in een sierlijke glijvlucht op Waalhaven neer. Een kapel zette een fanfare in en bij het uitstappen werden de heer en mevr. v. d. Leeuw het allereerst begroet door het dochtertje en hun zoon, die hen na een zoo lange afwezigheid stevig omhelsden. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de feestelijk versierde hangar, waar de offl- cieele huldiging heeft plaats gehad. Dc huldiging. Een hangar was voor een feestelijke ont vangst ingericht en versierd. De koene lucht reizigers werden eerst toegesproken door Ir. J. F. de Vogel, voorzitter der Kon. Ned. veree niging voor de luchtvaart, die aan beiden de zilveren medaille der vereeniging aanbood. De heer E. v. Eden van den Palts bracht de gelukwenschen van den directeur der Lucht vaart. den heer de Veer, over. Daarna werd nog gesproken door de heeren A. Plesman, directeur der K.L.M. (die de gouden medaille der K.L.M. aanbood), C. Kol ff, voorzitter der Rotlerdamsche Aero Club (die ook een medaille zijner club over handigde), Castendijk, bestuurder der Bra- bantschc Aero Club en Wittert van Hoogland, bestuurder van den A.N.W.B. Een onderhoud met den heer van der Leeuw. Na de huldiging heeft onze correspondent gelegenheid gehad met den heer Van der Leeuw te praten over zijn reisindrukken. Hij wees er allereerst op, dat dc tocht met veel overleg is voorbereid. Het is een prachti ge tocht geworden. Het weer was op de heen- en ook op de terugreis goed, behalve de laat ste twee weken na het vertrek uit Cairo. In Italië en Frankrijk is hij opgehouden door het slechte weer. Zoo slecht was het soms. als hij in zijn loopbaan als vlieger nog nooit had meegemaakt. De toestand van de vlieg velden in Afrika is zeer goed. Het zwaar be laden toestel kon overal goed dalen en star ten. Alleen op de grootste terreinen zijn han gars. De warmte heeft op het toestel weinig Invloed gehad. Ook de motor heeft zich prachtig gehouden. Overal, waar de lucht reizigers landden in Italiaansche of Engel- sche koloniën, werden zij zeer hartelijk ont vangen en hadden zeer veel medewerking. Overal was een goede voorraad benzine aan wezig. voor een vlucht als deze van buiten gewoon veel belang. Moeilijk was het vliegen soms wel, vooral als men op het kompas moest vliegen en dat is speciaal zeer moeilijk

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1