OPENING MORGEN „ARNHEM" OTTAWA, STRESA EN OUCHY. VOOR DE H.O.V. XUM3Ë1EUM0T0RRUWIEL TENTOONSTELLING 127 JANUARI -5 FEBRUARI. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 26 JANUARI 1933 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Cu. per re8rl. Alleen het vrije railverkeer kan ons redden. Ottawa. Stresa en Ouchy zijn centra, die in de hedendaagsche samenleving, voor velen slechts namen •zijn. En toch. welk een ge weldige beteeken is hebben de besprekingen, daar gevoerd, reeds gehad en hoe ingrijpend in het economisch leven kunnen de overeen komsten, daar afgesloten, in de toekomst nog worden. Ottawa en Stresa beoogen de vorming van grootere complexen, waarbinnen het stelsel der self-supporting hoogtij moet vieren. In zooverre wijken deze overeenkomsten af van de zienswijze van hen, die heil meenen te mogen verwachten van zuiver nationale be grenzingen. Hier staan dus tegenover elkan der: de autarkie-in-groot, tegenover de autarkie-in-klein-formaat. Het Pan-Europa en het Ottawa-principè behooren tot de eer ste groep, Duitschland streeft naar een na tionale autarkie. Dc niet-verlenging van het bekende Douane- en Credietverdrag is van dit streven een der bekende symptomen. De aanhangers der zelfgenoegzaamheid gedachte be'oogen in ieder geval een min of meer volledige afsluiting van een bepaald gebied. Dat zij daarmede hun doel: herstel van het economisch leven, tenslotte niet zul len bereiken, erkennen zij. Zij handelen uit z.g. „noodzaak", terwijl zij den aanbevolen maatregel en alles wat daarmede annex is. als tijdelijk beschouwen. Daarin schuilt een groot gevaar. De tijdelijke maatregel heeft de neiging een blijvend karakter te krijgen, uit „noodzaak" al weder, omdat het buiten gewoon moeilijk is de aanpassing, welke zich als gevolg van den genomen maatregel heeft voltrokken, weder ongedaan te maken, zon der hevige beroering te verwekken. Wel wenscht men dan in enkele gevallen de ge volgen der afsluitingspolitiek te verzachten door het toestaan van tariefreducties maar herhaaldelijk blijkt, dat deze reducties een uiting zijn van puur eigenbelang en dat zij een einde nemen, zoodra de afsluitingsmuur hooger opgetrokken kan worden. Bovenbeschreven handelspolitieke stroo ming, welke zich in twee graden openbaart, staat tegenover die, welke het herstel van den vrijen handel propageert. De beteekenis dier strooming is op dit oogenblik klein. Zij uit zich o.a. in het zooveel besproken verdrag van Ouchy. Toch zal langs dien weg alleen het herstel bereikt kunnen worden. Iedere autarkie of stelsel, hetwelk daarmede ver band houdt zal tot een vermindering van de welvaart moeten leiden. Kan Ottawa de moeilijkheden in het Brit- sche rijk verhelpen? Aan de hand van cijfers uit de desbetreffende officieele publicaties blijkt, dat dit nooit het geval kan zijn. De onderlinge preferenties mogen bepaalde on- derdeelen van het Britsclie wereldrijk voor- deelen bezorgen, maar zij benadeelen an dere deelen van dit rijk en werken daardoor dus niet in het algemeen belang van dat ge deelte der wereld, waarvoor Ottawa zegt op te komen. Zoo zijn de vastgestelde preferentiëele rech ten op graan' geen belang voor Australië en Canada. Tegenover een totale invoerbehoefte van Engeland en Zuid-Afrika te. zamen. van gemiddeld 6.7 millioen ton tarwe per jaar over de jaren 1927 tot en met 1930, stond een uitvoeroverschot van Canada en Australië te zamen 'van 10.7 millioen ton. Dat wil dus zeggen, dat er ieder jaar circa 4 millioen ton naar niet-Britsche landen vervoerd moet worden; maar dat beteekent. dat preferen- tieele rechten noch van belang zijn voor Ca nada, noch voor Australië. Streng doorge voerde autarkie zou zelfs beteekenen, dat in die landen de tarwecultuur beperkt moest worden, ten gunste van de cultuur van voe- dergranen. Want. het Engelsche complex in zijn geheel heeft per jaar ongeveer 2.1 mil lioen ton mais noodig. Wel heeft Zuid-Afrika een uitvoersurplus van circa 0.4 millioen ton per jaar, maar Engeland en Canada hadden een invoersurplus van 2.5 millioen ton, zoo dat tenslotte per jaar circa 2.1 millioen ton mais noodig is. Voor het product suiker is de eigenaardige positie nog meer in 't oogsprin gend. Van de onderdeelen van het Britsche rijk zijn er slechts enkele, die suiker expor teeren. Het zijn: Zuid-Afrika, AListralië, Britsch Guyana. St. Mauritius, Britsch West- Indië en Tidji. Daartegenover hebben Enge land. Ierland. Britsch-ïndië, Canada, Ma- lakka en Nieuw-Zeeland te zamen een groote behoefte aan suiker, waardoor het noodig is circa 2.5 millioen ton suiker, uit niet-Britsche landen te betrekken. Ook het omgekeerde ge val doet zich voor. Voor ongeveer 75 procent van den eigen rubberoogst moet een afzet gebied buiten de Engelsche landen gezocht worden. Het uitvoeroverschot van Britsch Borneo, Sarawak, Ceylon. Britsch-Indië en Malakka bedraagt ongeveer 400.000 ton ruwe rubber, tegenover een consumptie van onge veer 100.000 ton in Engeland en Australië. Engeland's invoerbehoefte aan boter be draagt ruim 0.3 millioen ton, welke behoefte door het uitvoeroverschot van Australië, Nw. Zeeland en Ierland slechts voor de helft wordt gedekt. De invoerbehoefte van Enge land en Ierland aan kaas bedraagt ongeveer 0.15 millioen ton, waartegenover een produc tie surplus staat van Canada, Australië en Nieuw-Zeeland van ongeveer 0.13 millioen ton. Ook de behoefte aan eieren van Enge land *en zijn dominions is veel grooter dan de productie. De beteekenis van deze autarkische nei gingen is zoo ingrijpend voor ons land, dat velen er bij voorkeur maar niet aan denken. Men denke slechts aan enkele onzer belang rijkste uitvoerartikelen, om te begrijpen, dat autarkie voor Nederland het ruineeren be duidt van zijn positie in het internationaal handelsverkeer. Europa immers kan zich zelf voorzien van de benoodigde suiker, onze ko loniën zouden uitgeschakeld kunnen wor den. Onze overzeesche gewesten hebben een grooter uitvoeroverschot aan thee. dan Europa zonder Engeland invoert. Maar ook menig nationaal product zou door een derge lijk stelsel getroffen worden. Onze land- en tuinbouw, zoomede onze veeteelt, in extra mate. Alleen het vrije ruilverkeer kan ons redden. MOLLERUS. De heer P. J. M. van Tetering, secretaris van het Uitvoerend Comité van Vrienden der H. O. V. schrijft ons; De Voetbalwedstrijd welke tusschen een IJmuidensch en een Haar- lemsch elftal op het H. F. C.-terrein afge- loopen Zondag zou gespeeld worden en waarvan de helft der opbrengst ten bate der H. O. V. zou komen, is wegens onbespeelbaar heid van het terrein niet door kunnen gaan. Deze wedstrijd zal nu hopelijk op 5 Maart a.s gespeeld worden, wij komen te zijner tijd daarop nader terug. De Bridge Drive ten bate van de H. O. V. zal a.s. Zaterdag avond in „Hildebrand" gehouden worden. In verband met deze door de Bridge Cercle International te houden drive, deelt men ons mede, dat buiten den duplicaat wedstrijd ook op verzoek een wilde drive afdeeling gehouden zal worden. Inschrijvingen voor beide kunnen nog tot en met Donderdagavond worden geaccepteerd. Adres voor inlichtingen en aanmeldingen: „Hildebrand" Fonteinlaan 11, tel. 1026S. Fraaie prijzen zijn door verschillende Haarlemsche firma's beschikbaar gesteld. Naar wij verna men is de animo voor deze drive door spelers uit Haarlem en van buiten zeer groot De beste voorbeelden om toch allen op te wekken uit Haaricm en de omliggende gemeenten, om door een beschei den gift, doch waaraan allen, zonder uitzon dering, naar de mate hunner krachten deel nemen, zijn wederom de drie volgende: Het meest treffende is wederom de collecte gehouden onder de werkloozen die voor ont wikkeling en ontspanning in het Gem. Con certgebouw een concert mochten gaan bijwo nen, dat daar door de H. O. V. voor hen ge geven werd. De stumpers offerden nog spontaan met el kaar 35.55 om toch maar mede te werken, dat de Haarlemsche Orkestvereeniging voor hen en voor ons allen behouden zal blijven. Honderden en honderden, die deze regels lezen en welke bij eenig nadenken meer tot hen zullen zeggen dan ehen'ange artikelen en beschouwingen, zullen in ieder geval deze ge dachte opwekken: „Ik ben niet werkloos, heb mijn inkomsten en wat deed ik tot nog toe tot instandhouding van dit voor Haarlem en de Haarlemsche streek zoo kostbaar cultuurbezit. Laat de sympathieke daad van deze arme werkloozen de nalatigen, wellicht uit sleur, alsnog tot voorbeeld strekken! Een tweede sympathiek voorbeeld, dat tot navolging stemt, komt uit het ,.St. Anna- klooster" te Diisseldorf. een brief als volgt: „Zoudt u zoo goed willen zijn en onder „vanuit Diisseldorf" mijn zeer kleine gave in de couranten te plaatsen. Dan kan ik zien of het aangekomen is. „Papier" kan ik niet sturen, want dat bezit is voor een kostschoolmeisje onbekend. „Lang leve de H. O. V.!" al kan ik er ook alleen maar in vacanties nu van genieten. Ten slotte een schrijven van een zéér ijve rige propagandiste.... als iedereen zóó was, waren we er al reeds lang geweestKomt, laat u door dit spontane schrijven nog eens hartelijk opwekken! „Als echte vriendin van de H. O. V. wil ik op de ontvangen circulaire antwoorden, dat ik bij het begin van dc actie dadelijk kaarten nam en persoonlijk naar familie, kennissen leveranciers enz. ga, en zoodoende, naar mijn idee, nog al goed slaag. Ik verkocht reeds lz5 kaarten en weet zeker er nog wel meer te kunnen plaatsen. Ik geef nog geen gift, omdat ik mij voorneem eenige van mijn kaarten zeif over te nemen. Dat ik dit schrijf is voor al, omdat ik erop gesteld ben aan Uw Comité te bewijzen, dat ik met de daad „Vriendin der H. O. V." ben". Tot zoover dit schrijven! Wie volgt er nu?? GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Ottenbos, Camphuysstraat 26, bankbiljet; V. Bruggen, Arnulfstraat 23, das; Franken, Santpoorterstraat 60, handschoen; Pielage, 2e Hasselaerstraat 6. idem; Weere, Brouwers straat 123 idem; v. d. Veldt, Frankenstraat 53, hond; Lierakker Zonnesteeg 4 rood, hand schoen; Drenth, Friesche Varkensmarkt 20, kinderhandschoenen; De Vries, Schoterweg 66, idem; De Nobel. Pres. Steijnstraat 43, hon denhalsband; Dellewijn. Olieslagerslaan 24 zwart, portemonnaie; Koeman. Rolland straat 52 idem, Batalaan. Zomerstr. 19, idem, Schaaf Overtonstraat 49, rijwielbelasting- plaatje; Burger Teslastraat 24, 1 paar sok ken; Dirks. Mr. Lottenlaan 22 rood, schaatsen De Wilde A.L. Dyserinckstraat 66 bos sleutels; Hoefsmid-, De Genestetstraat 26, slede; Bei- nema, A. L. Dyserinckstraat 56, overschoen. Bureau van Politie, Smedestraat 9, sabel, ijzer van schaats; Brink. Nassaulaan 82 rood, taschje; Poot, Anslijnstraat 9, vulpotlood; v. Straaten. Busken Huetstraat 18. idem. J. H. D. Kammeijer, Van 't Hoffstraat 125, een foto. PERSONALIA. Als Regeeringsdeskundige voor het bij wonen van de in 1933 af te nemen examens tot verkrijging van het diploma voor de verpleging van zenuwzieken en krankzinni gen (diploma B): Dr. G. Krans, geneesheer directeur van het Prov. Ziekenhuis te Sant poort. De heer W. van Apeldoorn te Haarlem is geslaagd voor het practijkexamen in boek houden van het Instituut voor Handelsweten schappen te Leiden. Voor het door dit instituut gehouden examen voor belastingconsulent slaagde de heer J. C. Wolff tc Santpoort. AMSTERDAM GEOPEND VAN 10V.M.~5N.M. EN VAN 8N.M.-10RM SLUITING ZONDAG 5FEBR. 5u. N.M. n.m. 2 UUR TOEGANGSPRIJS f l.— incl. belasting DE NARCIS. VEKSLAG DER JAARVERGADERING. In het Krelagehuis te Haarlem hield de Vereeniging „De Narcis" haar jaarlijksche ledenvergadering. De voorzitter, de heer II. van Zonneveld, vond het jammer, dat hij geen bemoedigende woorden kon spreken over de uitkómsten der bloembollencultuur, speciaal die van de nar- cissenteelt, want ock dit jaar is onder niet veel gunstiger omstandigheden gewerkt als het vorige jaar. De prijzen waren slecht, wel van dien aard, dat men zelfs geen brood er meer in verdienen kan. Het bestuur is het eens met het saneerings- plan van het Centraal Bloembollen Comité, maar die plannen zijn nog geen werkelijk heid. Het is nog geen wet. dus bestaat voor de uitvoering nog geen zekerheid. Spreker sprak den wensch uit, dat het plan verbetering mag brengen, ook wat betreft de gezondheidstoestand der Narcissencultu- ren Voorgelezen werd een brief van het C. B. C. dat de heffing van 2 cent voor het fonds voor onpersoonlijke reclame en wetenschap pelijk onderzoek een jaar wordt overgeslagen Voorts was er bericht van verhindering ingekomen van de heeren Dr. E. van Slog- teren en H. J. Voors. de laatste wegens een hem overkomen ongeval op het ijs. Vervolgens bracht de secretaris en admi nistrateur verslag uit over het afgeloopen jaar, waaraan wij het navolgende ontleenen. De vereeniging telt thans 220 leden, bij den keuringsdienst waren 4355 bedrijven aangel sloten. Aan de keuringsdienst waren 21 con troleurs verbonden. Slechts weinig berichten van afkeuring van de voor export ter keuring aangeboden par tijen zijn van den Plantenziektenkundigen Dienst ingekomen. Een bewijs dat de keuring door „de Narcis" uitgevoerd aan het gestelde doel heeft be antwoord. Tot het Narcissensnijbloemencontract zijn in den loop van 1932 340 nieuwe contrac tanten toegetreden, zoodat thans het totaal aantal onderteekenaren bedraagt 6026. De commissie van toezicht heeft 20 ge vallen van overtreding behandeld en in 13 gevallen werd een boete opgelegd. Over het algemeen is de Narcissenteelt met 6 pot. ingekrompen. De grootste in krimping werd aangetroffen bij de soorten Ornatus, Emperer Sir Watkin, Golden Spur, en Princeps. Gelukkig is het overgroot-e deei te velde vrij van ziek bevonden. In 19 gevallen heeft het bestuur een boete opgelegd wegens het fraudeleus rapen van leverbare bollen uit afgekeurde partijen. Ook op de veilingen is door de controleurs streng toezicht op 'de daar aangevoerde Nar- cissenbollcn uitgeoefend. Alles is in het werk gesteld om aan de buitenlandsche afnemers de gezondheid van het artikel Narcissen te kunnen waarborgen. Wegens het verplicht aftreden als lid van het bestuur werden in de plaats van den heeren H. van Zonneveld, C. de Wreede en Chr. Eggink Jr., gekozen de heeren G. Zand bergen, Terwegen Sassenheim, G. van Zanten (Van Zanten en Co:) Hiilcgom en Ant. Berg man (Gebr. Bergman) Sassenheim. de laatste als lid van het hoofdbestuur der Algem. Ver. van Bloembollencultuur, overeenkomstig de statuten. In de vorige ledenvergadering werd voor gesteld de contributie voor de leden te ver lagen omdat het getal aangeslotenen bij den keuringsdienst dat niet aangesloten is als lid, te groot is. Men acht het gewenscht dat er meer aan geslotenen bij den keuringsdienst toegetreden als lid. Teneinde dit te bevorderen werd nu de contributie met algemeene stemmen vast gesteld op f 1 per jaar. Over het voorstel om de keuringskosten voor 1933 te bepalen op 4 cent per R. R. ontspon een lange discussie. Na een uitvoerige discussie werd dit goed gekeurd. De heer J. Valkering richtte een woord van dank aan den scheidende voorzitter die periodiek moest aftreden. Nadat de nieuwe bestuursleden zullen ge ïnstalleerd zijn, wordt uit en door dat be stuur een nieuwen voorzitter gekozen. INACHTNEMING VAN DEN SABBATII. Men schrijft ons: Op de Maandag 30 Januari in Brinkmann op de Groote Markt te houden openbare ver gadering voor den Sabbath, georganiseerd door de vereeniging Sjemirath Sjabbath (In achtneming van den Sabbath) naar aanlei ding van de alom in Nederland gehouden Sabbath-week, zal het woord gevoerd worden door Opperrabbijn S. Dasberg u$ Groningen. Deze zal het sabbathvraagstuk van 'deëele en religieuze zijde behandelen, de heer E. As- scher Ezn,, lid van het hoofdbestuur zal de practische problemen belichten. De vergade ring zal onder leidir.g van den Rabbijn S. Ph. de Vries staan. Oppervoorzanger S. de Jong van de Sy nagoge in Amsterdam-Oost -zal synagogale en andere Joodsehc muziek ten gehoore brengen. Ook nog op andere wijze zal de avond op geluisterd worden. DE WERKLOOSHEID TE HAARLEM. HOE ZWAAR DE IIEIFRS IN 1932 GETROFFEN WERDEN. In aansluiting op de berichten die wij eenige weken geleden opnamen over de heiers en de werkloosheid, verzoekt het be stuur van de Landelijke federatie van hei werkers in Nederland nog mededeelingen tc doen over de werkloosheid der heiers in 1932. De afdeeling Haarlem, gevormd door de heiersvereeniging „Broedertrouw" bestaat uit 44 leden. Door hen zijn in het afgeloopen jaar 1475 heele en 277 gedeeltelijk werklooze weken gemaakt. Per lid dus gemiddeld 33 l 2 heele en 6 gedeeltelijk werklooze weken. De toestand was dus wel zeer slecht. Men zal begrijpen dat onder deze groep arbeiders een geweldige inzinking heeft plaats gehad en nog heeft. De Indruk van het bestuur is. dat de heiers de groep is die onder de bouwvak arbeiders het zwaarst door de crisis getrof fen is. Dit komt mede door het bedrijf, want waar een ploeg heiers één week gewerkt heeft, kunnen andere bouwvakarbeiders wel twee maanden werk vinden. Dit geldt in het bijzonder bij den woningbouw. Bij het bouwen van bruggen en het maken van kademuren is de verhouding anders, want in dat soort objecten zit in verhouding meer werk voor de heiers. Het is zoo vervolgt het bestuur -- dan ook te begrijpen, dat door de Haarlemsche heiers verlangend wordt uitgezien dat er een begin gemaakt wordt met de werken die al zoo lang in voorbereiding zijn. Onder de >heiers in het land worden de Haarlemsche het zwaarst door de werkloosheid getroffen. Te Zaandam is bijvoorbeeld de toestand veel beter, omdat daar door de gemeente eenige belangrijke werken worden uitgevoerd, waar bij veel werk is voor heiers en grond werkers. De afdeeling Amsterdam heeft in verhouding ook minder werklooze leden dan de Haarlem sche afdeeling. In het algemeen kan gezegd worden zoo besluit het bestuur dat de toekomst wat de werkloosheid betreft duister ingezien moet worden, vooral voor dé bouw vakarbeiders en in het bijzonder voor de heiers. „NAaMAN, DE SIRIcR" Door leden der Vereen, voor Jong-Hervorm- den. zal Vrijdag 27 Jan. opgevoerd worden het lcekenspel Naiiman de Siriër. LEZING BIJ DEN R.K. MIDDENSTAND. In een bijeenkomst van dc R.K. Midden- standsvereen., Dinsdagavond gehouden, heeft de geestelijk adviseur der „Hanze", rector J. F. A. Bots, een lezing gehouden over de encycliek „Quadragesime Anno". Alvorens hij aan het woord kon komen sprak de geestelijk adviseur der aTd. Haar lem. rector J. B. M. Timp, de beste wenschen uit voor de leden in 1933. Spr. hoopte, dat ook voor de vereeniging een ,jaar van bloei zal aangebroken zijn. Daarna was het woord aan rector Bots. die in een inleiding tot zijn onderwerp den on dergang van oude culturen schetste en de beteekenis van de huidige Europeesche cul tuur. Er is nu een streven over de geheele wereld zich te ontworstelen aan de tyrannie van de materie. Maar als men zich ontrukt, aan bestaande dwalingen, moet men cr voor waken, niet in een tegenovergestelde dwaling te vallen. Er heescht in dez entijd slechts wantrou wen, haat en afkeer en men wil zich blinde lings werpen in het collectivisme, ten koste van alles, zelfs van persoonlijkheid en ge weten. als men maar ecnigen waarborg van welvaart heeft. Nu er j^ri nieuwe wereld moet komen, moet de Katholieke Kerk op haar leden kunnen rekenen. In „Quadragesimo Anno" heeft Pius XI het juiste woord gesproken. Het Pauselijk stuk heeft een beslissende beteeke nis. Daarin is de weg gewezen, welken de katholieken in de toekomst hebben te be wandelen. Na zijn inleiding behandelde spr. een tweetal punten uit de encycliek. De Paus bepleit een nieuwen vorm van bedrijfsleven, waardoor de werkenden in een bedrijf geen tegenstanders meer zijn, maar medestanders worden. Minister Verschuur heeft die grond gedachte In zijn Bedrijfsradenwet overge nomen. Als straks de wet in werking zal kunnen treden, moet individueel die grondgedachte doorgevoerd worden. Een tweede punt, dat spr. uit de encycliek naar voren haalde, was het verdwijnen van het egoisme. Spr. legde er den nadruk op, dat gemeenschappelijk nagegaan moet worden, hoe het ideaal te bereiken is, dat men el kanders belangen kan dienen. Na een korte pauze bracht de heer H. J. j Nelissen verslag uit over de onlangs, ge- i houden centrale raadsvergadering der „Hanze". gelden uit een faillissement niet verantwoord. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Dins dag in hooger beroep het vonnis van de Rechtbank te Haarlem om formeelo redenen vernietigd, waarbij de bollenhandelaar G. uit Hiilcgom veroordeeld werd tot één Jaar ge vangenisstraf wegens het ivlct verantwoorden van een bedrag van ruim f 3000 aan zijn curator, behoorendc tot zijn faillieten boedel. Opnieuw rechtdoende heeft hot Hof den bollenhandelaar veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van vier maanden voorarrest. CONCERT IN HET KENNEMER LYCEUM Voor de leden van de Kennemer Lyceum Vereeniging en voor verdere introduces zal Zaterdagavond 28 Januari oen pianoconcert, plaats vinden in de Aula van het Kennemer Lyceum. Een oudlcerling van het Kennemer Lyceum de heer H. W. Osieck. die te Stutt gart studeert aan de Hochschule für Musik. zal met zijn leermeester Prof. Walthcr Rehberg, een pianoconcert geven met c<m programma van Beethoven. Chopin. Liszt. Mozart en eigen composities van de belde uit {loerende musici. Vóór de pauze zal gespeeld worden op den gewonen vleugel, maar na de pauze zal zoowel door Prof. Rehberg als door oen hoer Osieck bij wijze van demonstratie gespeeld worden op Janko's Chromatische Terrassen-klaviatur. aan welke nieuwe vin ding Prof. Rehberg reeds vroeger in Holland bekendheid heeft trachten te geven en waar op hij nu op zijn nieuwe tournee door ons land o.a. te Amsterdam in het Conservato rium concerten zal geven. Het concert is voor belangstellenden op introductie door het bestuur van de k. l. v. toegankelijk: door verkoop van een pro gramma zullen de onkosten worden goedge maakt. Prof. Rehberg en de heer Osieck geven het concert uit belangstelling en vriendschap voor het Lyceum en de Kennemer Lvceum Vereeniging. de vereeniging van leerlingen van het Bioemendaalsch Lyceum. UITGAAN. 1ioera. we stijgen Zondag 29 Januari wordt alhier ln dc Ge meentelijke Concertzaal opgevoerd dc groote revue „Hoera, we stijgen!" welke mei. enortn succes is opgevoerd in Amsterdam met mede werking van de bekende revue-komieken Frits Schakels en Willy Derby. Het orkest staat onder leiding 'van den heer Hcnri Albert. OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE BREDEROODSCHE WEG. De heer van Monsjou. van wlen wij m ons blad van Dinsdag een Ingezonden stuk op namen over gevaarlijk autoverkeer op don Brederoodschen weg, zendt ons. ter staving van zijn betoog, het bericht, dat er weer een botsing tusschen twee zandautos heeft plaats gevonden. De schade beperkte zich alleen tot het materiaal, maar een der auto's kwam op het fietspad terecht en er had dus erger kunnen gebeuren. Er was een stagnatie van circa een uur, doch politie kwam niet opdagen en dit bewijst wel de noodzakelijkheid van meer toezicht, ook van Bloemendaal, schrijft inzender. .ADIO-STORING Een lezer klaagt er in een ons toegezonden stukje over. dat hij bij het luisteren naar dc radio in het Slachthuiskwartier zooveel sto ring heeft. Soms lijkt het wel of cr een rof fel wordt geslagen. Dan is het zóó erg, dat hij verplicht is zijn toestel af te zetten. De inzender hoopt, dat aan die storing spoedig eer einde komt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a fifl Cs. ner retrel. Een polls der schept kapitaal voor moeilijke tijden. Bijkantoor Schotcr.iiu I 129. Dir. W J. WIERSMA NIEUWE RIJVAARDIGHEIDS- PROEF. NA INTREKKING VAN RIJBEWIJS. Het „Wcekbl. v. h. Recht" no. 12544 ont leent aan „Gein. Stem" no. 4241. dat de com missaris der Koningin in Friesland aan de burgemeesters in dit gewest navolgend schrij ven heeft gericht: „In verband met het meer en meer toene mend aantal verkeersongevallen, veelal ont staan door het roekeloos, onoordeelkundig of onder invloed van sterken drank rljden van automobilisten of motorrijders acht ik het gewenscht, dat van de verkeersdellnquenten zooveel mogelijk waarborgen worden ge vraagd bij hunne aanvragen tot het verkrij gen van een nieuw rijbewijs, hetgeen, naar ik mij voorstel, een heilzame werking zou kun nen hebben met het oog op recidive. In verband hiermede zal door mij ln den vervolge, en wel met ingang van 1 Jan. a.s. op grond van de mij bij art. 15. derde lid, derden volzin, der Motor- en RLjwielwet toe gekende bevoegdheid een nieuw bewijsstuk van rijvaardigheid en een nieuwe genees kundige verklaring worden gevorderd van die personen, die na een termijn, gedurende wel ken hun dc bevoegdheid motorrijtuigen tc besturen is ontzegd geweest, andermaal een rijbewijs aanvragen. Bij de inzending van rijbewijsaanvragen van zoodanige personen gelieve u met het vorenstaande rekening te houden en te doen houden". IR. R. A. VAN SANDICK OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage ls. 77 jaren oud, over leden ir. R. A. van Sandlek. oud algemeen secretaris van het Kon. Instituut van Inge nieurs en G.ud-hoofdredacteur van „De Inge nieur".

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7