Met de auto over den Afsluitdijk. Op de schaats WRIGLEY'S Verdrijf die Kiespijn! AKKER.UCHET5 Geen ijspret WRIGLEY'S Ka uwgom GEVAARLIJK ZACHTE BERM Tegen GRBEP akker's Abdijsiroop HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 27 JANUARI 1933 Haarlem-Leeuwarden via Alkmaar. Rijksweg no. 9, een internationale route. De technische ambtenaar van den Bijles- waterstaat te Harlingen vouwt een blauw druk voor ons open. „Rijksweg no. 9, HaarlemLeeuwarden", staat er boven. Vreemd ls dat: Haarlem- Leeuwarden één weg. Ge kunt u dat zoo snel niet voorstellen. De menschen dachten vroeger, dat de we reld bij Alkmaar ophield. Zij gingen ten hoogste naar Bergen of zelfs naar Groet en Catrijp en Schoorl en nog een enkelen keer naar de Hondsbossche, maar van de wijde, wijde polders in het Noorden wisten zij niets. mantiek in de plaats zijn keileem en zijn be tonweg en zijn houten huizen, en dat alles is grijs en gelijk van vorm. Ook rijdt ge geen uren, want in een half uur is de Dijk wel ten einde hebt ge het Kornwerderzand bereikt, waar het rommelig is van overgebleven directiekeeten en waar de menschen wonen bij de werkhaven. Want bewoners heeft de afsluitdijk bij tientallen. Neen, landschappelijke schoonheid bezit deze dam door zee niet, en zeker niet in den winter, maar hij imponeert door zijn mas- salen omvang, door de suggestie van zijn for midabele kracht en door zijn technische triomfen. En de bekoring van het nieuwe en vreemde brengt hij over u door zijn symbo lische beteekenis van een band te zijn tus- schen twee gewesten. Even voor het Bree- Zurich, 31 Leeuioarden 64 K.M. Do nieuwe oprit in Den Oever. Zij wisten niet, hoe mooi de Koegras is en de Zijpe, met de verre welden, de witte wolken aan den klaren hemel en blauwe dui nen tegen wazigen horizont. Zij kenden de kleurrijke huizen van Dirkshorn en van den Langen Dijk niet, noch den sierlijken, warm rood getinten toren van Schagen's oude kerk, noch de karakteristieke Westfriesche boer derij met het puntige dak. Toen legde men den Dijk en sindsdien wa ren deze waterrijke landen boven Alkmaar ontsloten voor het wereldverkeer. En met. den Dijk ontstond Rijksweg no. 9. Hoe hadden automobilisten zonder tal er op gevlast om de eersten te zijn op den nauw ontsloten dijkweg! Hoe hadden zij met verbe ten ongeduld gezien, dat de dag der openstel ling steeds weer verschoven werd. „Het lijkt wel of iedereen in Nederland thans den af sluitdijk wil rijden", schreef een autoblad. Eilaas, de winter ls de eerste geweest en hij legde een dik dek van sneeuw op den weg en blies er een gruwelijk kouden tocht over. „Men rijdt op eigen risico", schreef de direc tie der Zuiderzeewerken en de winter maakte het risico er niet geringer op. De man, die tol heft voor het crisiscomité aan den opgang tot den dijk bij Den Oever had Maandag zes tien auto's doorgelaten en Dinsdag acht, en Woensdag weinig meer dan een tiental. Wei nigen waren de eersten, die het risico namen, inderdaad. Maar omdat er velen zullen vol gen, zoodra het weer wat verbetert, hebben wij ons op den koudsten van deze koude dagen gevoegd bij die luttele pioniers om u van den dijk vast iets te vertellen. Recht en eindeloos lang door het land schap ligt de weg. Neen, bij Alkmaar eindigt Noord-Holland niet, het begint er ten tweeden male en voor het grootste deel. Van Haarlem hebt ge een dertig kilometer gereden over een geyarieer- den weg, die tegenwoordig niet slecht ls. Sinds dezen zomer zijn er bij Limmen weer belangrijke verbreedingen. Van Alkmaar kunt ge twee en veertig kilometer het kanaal langs, en steeds maar langs het kanaal, en dan zi.it ge in Den I-Ielder, het einde aller dingen. Boomen hebben ze hier niet en huizen maar een enkel, gegroepeerd aan het water op dc plaatsen, waar de vlotbruggen zijn, Burger- vlotbrug, Sint Maartensvlotbrug, Stolpervlot- brug. Maar wel is er een tol. even voor Vlieg kamp De Kooi, bij de laatste vlotbrug, waar wij over moeten, Zes kilometer vóór Den Hel der. Hier volgt de Balgweg den voet van den zwaren Balgdijk, die Anna Paulownapolder beschermt tegen de Waddenzee. In 't voor jaar bloeien er de bollenvelden van Breezand. die de onze aan kunnen, maar 's winters ls 't er eenzaam en de wind snijdt over 't land. Als ge dan een goede zeventig kilometer ge reden hebt, dat ls dus anderhalf uur van Haarlem af, zijt ge aan Van Ewijcksluis, het begin van den Amstelmeerdijk. Vroeger voe ren ze over met een pontje hier aan 't sluisje. ..Lieve schipper vaar mij over", en het was er romantisch, nu ligt er onaandoenlijk en zwaar van beton en basalt de Dijk. Op Wieringen krijgt ge weer den ouden kronkelenden hoofdweg, die dc meesten onzer nu wel kennen: het oude kerkje van Wester - land op een terp, Hypolitushoef met de smidse van den ex-Kroonprins, Oosterland, Den Oever. De haven, houten huizen van de M. U. z. en groote hoopen basaltsteen, die nu na den dijkbouw nóg niet op zijn! En dan komt, leeg en kaal de Dijk. Uw illusie van den Dijk is, dat hij de wate ren deelt door midden. Dat ge links van u het water hebt en rechts het water; water dal. blauw en stil is aan den eenen kant en groen met witte schuimkoppen aan den an deren. Zoo gaat ge rijden, chvars door het water, uren lang. met niets dan de zon en de zee. een idvlle. Maar wil waarschuwden u reeds: de Dijk is niet idvllisch. De illusie der beide zeeën ontneemt hij u door den tuimel- dijk. die. drie meter hooger dan de kruin van weg en spoordijk hem beschermt tegen dc hooge zeeën. Aan de rechterzijde ligt het IJsselmeer, breed en rimpelloos en in deze dagen één veld van monotoom wit ijs, slechts hier en daar wat oneffen van het lichte kruien. En verder stelt de Dijk voor uw ro- weg naar boven gaat, omdat het op een terp ligt. Leeuwarden ligt 27 kilometer van Harlin- genen een veertig kilometer van den afsluit dijk. Ge rijdt het in een drie kwartier. Maar wij hadden haast om terug te komen, want om half zes, bij zonsondergang voorloo- pig, wordt de afsluitdijk afgesloten en te laat komen ware vrij fataal geweest, hier. Half vijf vertrokken wij uit Friesland's hoofdstad, half negen waren wij in de Noord- Hollandsche terug. Huiveringwekkend stil en verlaten lag de Dijk in donker in den snijden den wind, die als een storm de ijsvrije golven der Waddenzee omhoog joeg tegen het talud. De lichten van Kornwerderzand, een enkel lichtje aan de Friesche kust, het vertrouwe lijk knipoogen van Brandaris op Terschelling en het licht van Huisduinen brachten troost in de barre kou en duisternis Koud kwamen wij in Haarlem aan, na 150 kilometer rijden, in vier uur. Spijt hebben wij er niet van; wij hebben voor u een weg ver kend, die rijk is aan stedenschoon en aan belangwekkende aspecten. Wie den tijd heeft, kan zijn terugweg kie zen door den Wieringermeer. Hij passé echter op bij Lambertschaag of Aertswoud niet aan het dwalen te raken. Slechts kleine provin ciale wegen voeren u hier naar Amsterdam of Zaandam en Haarlem en het groote ver keer, ook naar de hoofdstad zal zijn weg dan ook wel over De Kooi, Alkmaar, Haarlem gaan nemen. De oude route Leeuwarden Haarlem om de Zuiderzee is 237 kilometer, dus 87 K.M. langer. Het verschil is niet zoo heel groot, doch bij heen en terugrit wordt het aanmerkelijk. Deze „Noordwestelijke doorvaart" is een nieuwe verbinding, niet alleen met Leeuwarden, maar ook met Gro ningen, met Bremen en Hamburg. De K.N.A.C. heeft haar reeds aangemerkt als hoofdvoute. Als zoodanig verleent hij Haar lem een nieuwe beteekenis in het internatio naal verkeer en nationaal verkeer. Een belangwekkende en een belangrijke weg is Rijksweg no. 9. Voor Haarlem en voor Leeuwarden. K. Pk. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. zand, midden op den Dijk, staat de grenspaal, ter eene zijde het Friesche wapen, ter andere het Hollandsche. Dat is de provinciegrens, tevens de grens van Wieringen en Wonsera- deel. Wie bekommerde zich vroeger om provinciegrenzen dwars door zee? Als Kornwerderzand voorbij is, de belang rijke dijkverbreeding op den zandplaat ach ter den rug, komt de Friesche kust. Er is een witte sneeuwkuif op den zwarten zwaren zeedijk, en diep weggezonken ligt het boeren land er achter, met een kerkspitsje, hier en daar, dat nog boven den dijk uitkijkt. De groote VerbindingSdam vindt hier een een zaam einde, ge zoudt zeggen, dat hij dood liep, .maar een af weg je leidt naar den \oet van den zeedijk binnendijks en daar vervolgt zich deze hoofdweg als een smal klinkerpad. Nog nimmer was ik in Friesland en in den beginne doet het wat vreemd aan, dat ge hier óók dc wegwijzers en de blauwe borden hebt van den A.N.W.B., dat dit óok eigen land is. Dan verheug ik mij er op hier het stoere Friesche ras te leeren kennen, zooals het schaatsen rijdt op de slooten met den breeden Frieschen slag. Een volk, welks taal ge niet eens verstaan kunt! Wij volgen den zooveel- sten bocht van den hoogen zeedijk en dan komen wij den eersten mensch tegen in dit verlaten land: een Pinda Chinees Zurich is een klein gat. beneden aan den dijk. Harlingen ligt tien kilometer verder, de eerste Friesche stad, die wij aandoen. De weg langs den Frieschen zeedijk is niet slecht, maar te smal, en de breede grasberm zou er al lang bij getrokken zijn, indien niet het Rijk en het machtige waterschap De Vijf Deelen Zeedijken Buitendijks in de gemeenten Sar- radeel en Wonseradeel lang en hardnekkig gekibbeld hadden over een ligplaats voor de koeien, die op den dijk weiden. Die ligplaats komt nu tusschen den hoofdverkeersbeton- weg en den dijkvoet, heel pastoraal. Even voor Harlingen bewondert men een standbeeld boven op den dijk, voor Caspar de Robles, den stadhouder, aan wien Friesland veel te danken heeft; op het voetstuk staan nadere gegevens over het waterschap en deszclfs rechten binnendijks en buitendijks. Harlingen, de havenstad verwacht grooter bloei van den nieuwen hoofdweg, maar het moge tijdelijke pleisterplaats zijn, hetgeen het om zijn schoonheid ten zeerste verdient, eind punt is Leeuwarden. Naar Leeuwarden leidt een breede en voor treffelijke straatweg, over Franeker, het oude stadje met het kostelijke stadhuis en dc stille grachtjes en het planetarium, en over Marsum, zoo'n Friesch dorp, waar de Neem die zenuwprikkeling weg en na 'n kwartier... weg is ook de /^T*\ pijnDat wonder voltrekken 1 of2 U'kk^rI Volgent recept von Apotheker Dumont ONTPLOFFING IN DE ORANJE NASSAUMIJN. OPZICHTER GEDOOD. In de Oranje Nassau-mijn II is Donderdag in de bovengrondsche electrische centrale een ernstig ongeval gebeurd. De 26-jarige ondergrondsche opzichter Th. Tempelman en de electricien Sagenschneider waren bezig proeven te nemen met slaghoedjes. Door tot nu toe onbekende oorzaak ontploften plotse ling de slaghoedjes. Tengevolge hiervan wer den de beide mannen weggeslingerd en ble ven liggen. De eerste hulp, die spoedig aan wezig was, constateerde dat bij den heer Tempelman een been verbrijzeld was, terwijl de heer Sagenschneider een enkelfractuur had bekomen. Beide mannen werden spoe dig naar het St. Joseph-ziekenhuls te Heer len vervoerd. Donderdagavond is de heer T. aan de bekomen verwondingen overleden. De overledene was gehuwd en vader van twee kinderen, en woonde te Heerlen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. zonder WRIGLEY'S P.K. verhoogt het uit- houdingsvermogen, lescht den dorst en doet vermoeidheid vergeten. WRIGLEY'S P.K. voorkomt het kou vatten, want onder het kauwen heeft men den mond dicht. 5 cent per pakje V— 1* 'i - :'i i'.X-Sh Het begin. Een veelzeggende foto, Als de tram verdwijnen gaat door K. Pk. Ik belde de N. Z. H. op en informeerde wat zij doen gaan met hun oude tramwagens. Er komen immers bussen. „Tja", zei de N. Z. H. „Wat moeten wij ex- mee doen? Verknopen misschien. Wil u er soms een hebben?" Het idee is niet slecht, zei ik. Wij heb ben gemoedelijk nog wat heen en weer ge praat. Zij zeiden, dat zij nog iets moois had den, met drie kleine en twee groote ramen en riant uitzicht voor en achter en dat ik er vlug bij moest wezen, want dat ze wel een: ineens allemaal weg konden zijn; nu, en toen heb ik er tenslotte maar een genomen. De prijs viel niet mee. maar, nietwaar, men spreekt met ervaren vaklieden, de N. Z. H. doet er al jaren in en kent het artikel door en door, en wat weten u en ik tenslotte van een tramwagen? Men moet bij die dingen luisteren naar wat een expert er van zegt, en daaraan dient men zich te refereeren. Over de finesses van de zaak begint men pas na te denken, wanneer men eenmaal in den koop getreden is. In den beginne ls men verheugd en aangenaam gestemd door een zoo goeden koop zijn bezit aan roerende goe deren te hebben kunnen uitbreiden. Men te wat gestegen in zijn zelfrespect en meen niet, dat dit altijd overbodig is. Men heeft den laat sten tijd gezien hoe familieleden en dierbare betrekkingen naar de automarkt gaan en met kostbare limousines terugkeeren. Terwijl u Zondags wandelt op den Zeeweg, ruischen z voorbij en zien u niet. Later zeggen zij„Hé was jij daar ook. Wat jammer dat ik je niet gezien heb. Had maar een eindje mee gere den". Het zijn pijnlijke momenten, waai'op men voelt hoezeer men achtei-op raakt in de familie. Een volgenden Zondag kiest men de Munterslaan of andere stille wegen, maar in- tusschen, men zint op middelen om in den tijdsti-oom terug te keeren. Men neemt waar, hoe reeds het bezit van eenig rollend mate rieel iemand bij zijn tijdgenooten geacht en bemind doet worden en tenslotte, wanneer u een redelijk aaixbod bereikt, nietwaar?... Het \doet sympathiek aan ,zoo snel als de wereld op de hoogte is van uw belangen en ze met interesse bespreekt. Nauwelijks was de koopacte met de N.Z.H. onderteekend of er bevond zich eexx zakenman aan de deur, die verzekeringen zeide af te sluiten, tegen alle denkbare risico's. Hij deed zich innemend voor en was met zorg gekleed zoodat men zelfs niet wenscheix kon, dat hij u beschermde tegen het risico van onderne mende zakenlieden aaix de deur, in dit geval. Hij praatte lang en overtuigend en tenslotte kan men zoo'n aanbieding ook niet laten voorbijgaan. Ik ontving voorts een aanbeveling van een chauffeursschool en een voor de beste smeer olie en nog twee voor de beste smeerolie en drie van chauffeursscholen en vijf van spuit- inrichtingen en werkplaatsen voor het uit deuken op billijke condities en zeventien van huizen in accessoires. Uit een oogpunt van re clamekunst is het niet onbelangrijk. Alles is thans bijeengebracht in een eenvoudige vi trine en als compositie loont het alleszins de moeite. Al mijn vrienden en bekenden hebben bij geruchte van den koop vernomen. Zij zijn vol belangstelling. „Hoe gaat het met den wa gen?" vragen zij. Zij bieden mij een sigaar aan en zeggen: „Kom je mij eens halen voor een toertje?" Het geeft een heele drukte in huis, deze belangstelling. „Toch wel aardig", zeggen de huisgenooten, „er zijn er bij, die wij in jaren niet meer gezien hebben. Nu komen ze toch even kijken. Toch attent. Men denkt meestal het slechtste van de menschen en eigenlijk is het dikwijls heelemaal niet noodig". Eergisteren was er iemand van de perso- neele belasting. Een beleefd mensch; hij heeft een paar vra gen gesteld en die kon ik rustig schriftelijk beantwoorden, heeft hij gezegd: „Leest u ze maar even zorgvuldig door". Na het eten ben ik er direct aan begonnen, om half drie had ik vraag 27 a sub 9 zorgvul dig gelezen, maar men wordt wat slaperig om dezen tijd in den morgen en tenslotte kon ik het evengoed gisterenavond doen en van avond en morgen. Men heeft er veertien da gen den tijd voor; ik vertrouw, dat het vol doende is. Het ergste is, dat deze stille vraaggesprek ken u desillusionneeren. Het is nacht, ge zijt alleen met u zelf, ze zijn zoo onverbiddelijk reëel. Zij stemmen u tot nadenken en scheppen moeilijkheden, waar deze oorspronkelijk niet geweest zijn. Ge hebt een tramwagen gekocht, omdat men u een voordeelig en redelijk aanbod deed. Maar hebt ge er ooit over nagedacht, hoeveel personen ge er maximaal mee vervoeren zoudt, den bestuurder niet inbegrepen? En of ge hem alleen en uitsluitend voor uw be drijf wilt bezigen en/of voor uw particulier genoegen, gesteld al, dat ge er genoegen van hebt en geen déraillementen? Voorts, of gij hem gekocht hebt en zoo ja, van wien, en zoo neen, van wien gij hem dan in vruchtge bruik ontvangen hebt, en zoo ja, of gij hem dan contant betaald hebt of zult betalen of wel op gemakkelijke voorwaarden? Men vraagt waar u hem stalt, bij uw huis. of bij iemand die er zijn beroep of bedrijf van maakt, en zoo gij er zelf uw beroep of bedrijf van maakt tramwagens te stallen, zal hij dan gebruikt v/orden in uw beroep of bedrijf of is hij bestemd voor den verhuur? Of om in huurkoop te worden gegeven, met recht van terugkoop, ja dan neen, en zoo ja, welke re geling gij getroffen hebt of denkt te treffen in geval van schade door den huurder zonder recht van terugkoop of door den huurder met recht van terugkoop, ingeval van schade, toegebracht door den vruchtgebruiker of door anderen daxx de vruchtgebruiker, mits zij niet staan in des vruchtgebruikers dienst, of in dienst van eenigen anderen door hem of door een ander aangestelden vruchtgebruiker? Zie, al deze dingen hebt gij naar waarheid in te vullen en met uw naam te onderteeke nen en daaraan had gij in de eerste opwel ling niet gedacht, toen u den wagen kocht. Men raakt aan het tobben er over, en naar mate men verder gevordei-d is in deze letteren tobt men meer. Wat eens klaar en helder was, komt u mettei'daad verward voor en ten slotte zult ge geen uitweg meer zien dan een advertentie te zenden aan het ter plaatse meest gelezen dagblad, onder te koop aange boden, aldus: SOLIDE TRAMWAGEN in pr. staat, weinig gereden, proefr. toegest. z. verpl., te zien iederen avond tusschen 6 en 7. Adr. te vern. Bur. y. d. Blad, De vrienden zijn nu ook wat sceptischer ge worden. Zij leven het geval geheel mee. „Het artikel is een beetje incourant", zeggen zij. „Maar lang niet iedereen heeft er al een", zet ik daar tegenover. Anderen zijn minder goedhartig en spreken van een overijldeia koop. „Het was een voordeelig aanbod", zeg ik. Enkelen zijn wat kwaad geworden. „Ik dacht dat je met ons toeren ging", hebben zij mij toegebeten. Deze lieden zien er iets in, meende ik, en ik heb hun een acceptabel aanbod ge daan en de eigenschappen zooveel mogelijk doen uitkomen in het licht van het toerisme. Ik vrees echter dat het voorgoed tot onaan genaamheden is gekomen tusschen ons. „Je kunt eigenlijk niet voorzichtig genoeg zijn in den handel", zeggen mijn huisge nooten. De advertentie is inmiddels verschenen. Wij moeten maar even afwachten. 't Kan zijn dat zij gelijk hebben. De affaire is tot een goed einde gekomen. Er kwamen geen brieven, tenminste, er kwamen zeer veel brieven, maar niet zulke, dat men ze serieus opvatten kon en men begon te mijnent de zaak al pessimistischer in te zien. Mijn wedergade sprak er reeds van kleiner te gaan wonen Daarna ben ik naar de N. Z. H. gegaan. „Gij zult dien tramwagen terug nemen" heb ik gezegd. „Wij denken er niet aan", zei de N. Z. H. Goed, goed, heb ik geantwoord. „Ik zal mij in verbinding stellen met de erkende ad- vertentiebureaux en nog heden verschijnt in de voornaamste dagbladen de volgende an nonce, over twee kolom; LAAT U NIET MISLEIDEN! KOOPT GEEN OUDE TRAMWAGENS! En dan blijft de N.Z.H. met al haar oude wagens zitten". Wij hebben een ruime schadeloosstelling ontvangen en van den zomer gaan wij daar van buiten wonen in een viliatje aan zee. Ik heb al een hamer en spijkertjes gekocht om het in te richten INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Door haar zieklekiemdoodende eigenschap, haar hoeslslillende werking, haar gunsligen invloed op borst, keel en ademhalingsor ganen is het beproefde middel in griep-tijd DOUANEBEAMBTE DOODELIJK GEWOND. SMOKKELAUTO VERNIELT VERSPERRING. Woensdagavond is een auto met smokke laars over de Duitsche grens gekomen bij Sittard. Aan de bevelen der commiezen om te stoppen, werd geen gevolg gegeven. Een eind verder hadden andere commiezen post gevat en een versperring op den weg aange bracht. De smokkelaars sloegen ook hierop geen acht en hebben met woeste vaart de versperring op zijde geslingerd waarbij een commies, v. d. V., levensgevaarlijke verwon dingen opiiep. Hij is naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. Zijn toestand is be denkelijk. De auto met smokkelaars wist te ontko men. SPOORWEGARBEIDER DOODGEREDEN. DOOR ZIJN ZOON GEVONDEN. Toen de 40-jarige spoorwegarbeider B. H., die vijf dagen geleden van het station Alk maar is ovei'geplaatst naar Oostzaan, Don derdagmiddag nabij het station tegen den sterken Oostenwind inrijdend, huiswaarts fietste, werd hij bij het oversteken van het baanvak door den goederentrein 5475 uit Purmerend gegrepen. De man, die nog oixbe- kend met den treinenloop was, werd veertig meter meegesleurd en op slag gedood. Een zoon van den getroffene zag het verminkte lijk van zijn vader enkele oogenblikken na het ongeluk op de rails liggen. De ongelukkige laat een vrouw met vijf kinderen achter. MAN TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Donderdagavond tegen half twaalf is bij het Westelijk viaduct bij het Centraal Sta tion het lijk van een ongeveer 55-jarigen man uit het water opgehaald. Naar later vastge steld werd beti'eft het hier een bewoner van een logement aan den Achterburgwal. Ge constateerd is, dat de man op zijn minst reeds om 10 uur in het water moet zijn ge vallen. SCHEEP VAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Binnendijk, Rotterd. n. New-York 24 te Houston. Statendam 26 van New-York naar West- Indië. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht, Vlaardingen naar Genua p. 25 Ouessant. Maasburg, 25 v. B.-Ayres n. Flensburg 25 v. Pto Ferrajo n. Stad Zaandam 25 van Genua n. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk (uitreis) 25 te Mombassa. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Hermes (thuisreis) 25 van Las Palmas. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Arenskerk (uitreis) 24 te Yokohama.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10