Uitslaande brand in de Kleine Houtstraat. Paskwil. Het Belangrijkste. IJSBERICHTEN. 50e Jaargang No. 15213 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 27 Januari 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directóe; P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOUR ENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM- COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper weck 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden i 323, franco per post 3ö5, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week 0.05, per maand f022, per 3 mnd. 0-65. franco per post f 0.72*A. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j5 regels 1.75, elke regel meer f035- Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels 0-30, elke regel tneer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongesch ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f250.-. Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 50.-, Arm-of Beenbreuk f 100.-. iktheid f2000—. Overlijden f 600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—, Verlies Duim f75.-, Verlies Wijsvinger f75—. Verlies andere vinger f30—. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Bovenwoning totaal uitgebrand. Vorst bemoeilijkte het blusschmgswerk. HAARLEM, 27 Januari H<tre Majesteit. Als zijnde een van haar dienaren moet ik dezen eerbiedigen titel wel gebruiken als ik over de Koningin der Aarde schrijf. Mijn collega A. J. Lievegoed, die lector is aan de Leidsche Universiteit en daar voordrachten over het dagbladwezen houdt, heeft onlangs treffend in het licht gesteld op hoe verschil lende wijze deze grillige symbolische Vrouwe bejegend wordt. Hoe verschillend men haar betitelt: als Koningin der Aarde en courti sane, als gangmaakster en meeloopster, als fakkel en domper, meesteresse exx dienaresse, apostel en leugenaarster. De tegenstellingen, zegt hij, wijzen al op de bij uitstek mensche- lijke organisatie van het dagbladwezen, waar in potentiëel alle menschelijke deugden en ondeugden aanwezig zijn. Inderdaad is het gebonden aan de menschenmaatschappij of aan de menschengroep, waaruit en waardoor het zich heeft ontwikkeld. Later zegt hij, in dezelfde rede: „Het dag bladwezen blijkt dynamisch als het Leven zelf en dit zegt reeds, waarom nimmer een defi nitie bewegelijk genoeg kan zijn om er het in te vatten. Naderen kan men zulk een defi nitie wellicht, door als dagbladwezen te erken nen elke organisatie tot bevrediging van het verlangen van een grootere of kleinere men schengroep naar in- en voorlichting omtrent het dagelijksche wereldgebeuren, naar de eischen en met de middelen van tijd en plaats'". Dit klinkt alles erg theoretisch. Maar om dat mij meermalen de vraag is gesteld, waar om „de machtige pers" toch niet eendrach tig ageert voor de groote doeleinden, welker verwezenlijking onze tijd boven alles eischt, en die het kortst uit te drukken zou zijn in de twee woorden: „internationale samenwer king", moet ik in antwoord wel met zulke ci taten komen. En zal pogen, ze toe te lichten op mijn manier. De dagbladen om ons daar nu maar toe te bepalen zijn elk op zichzelf in de te genwoordige samenleving factoren van groo- ten invloed. Het dagbladwezen als geheel, dus de verzameling; van die factoren, is een vat vol tegenstrijdigheden, vol botsende mee ningen en twistende belangen, zooals de men schenmaatschappij zelf. Slechts een deel er van is'onafhankelijk van de politieke partijen of bepaalde belangengroepen, die de overige dagbladen als hun werktuig gebruiken. En voor alle dagbladschrijvers geldt tenslotte hetzelfde: zij worden- dagelijks door de open bare meening beïnvloed, terwijl zij zelf die openbare meening beïnvloeden. Het is een voortdurende wisselwerking. Sommigen noe men de dagbladen „de organen der openbare meening-', anderen noemen ze „de leiders dei- openbare meening", en ze zijn zoowel het een als het ander als collectiviteit beschouwd. Ik meen dat het ir. Heldring was, van het Handelsblad, die bij de aanbieding van een glas-in-lood raam ter gelegenheid van een jubileum van zijn blad zich eens in ongeveer deze bewoordingen heeft uitgedrukt: zoo'n raam in ons gebouw is eigenlijk het beste symbool van de journalistiek, 's Ochtends straalt het licht van buiten erdoor naar bin nen; 's avonds straalt het licht van binnen er door naar buiten". Dat is, naar mijn meening heel juist en kernachtig gezegd. Als in dit blad een felle campagne tegen den oorlog wordt gevoerd, 'en in een aantal andere bladen in de wereld eveneens, dan wordt dat gemeenlijk opgevat als een uiting van de opvatting van bepaalde journalisten, achter wie in sommige geval len niet in het mijne bepaalde partij leiders staan. Het is meer dan dat. Het be wijst dat er een zeker deel van de menschen maatschappij is, door die felle anti-oorlogs- gevoelens bezield. Komt dit alleen tot uiting in partijbladen, dan beperkt het zich tot de enkele partijen, die daarachter staan. Uit het zich ook in niet-partijbladen, zooals het onze dan blijkt daaruit dat dit felle verzet niet meer door partijprograms en groepsbelangen begrensd wordt. Vraagt men: waarom zijn er niet meer bladen die zulk een actie voeren? dan is het eenïge juiste antwoord: „Om dat een groot deel van de menschenmaat schappij er nog steeds onverschillig, ongeloo- vig, sceptisch en een klein deel er zelfs ang stig tegenover staat. Dit kleine deel is bang voor groote gedachten omdat het bang is voor groote hervormingen. Het weet niet wat er van komen zal. Het vreest den huidigen toestand, omdat er alles van komen kan, en het vreest ingrijpen door zulke radicale mid delen als internationale ontwapening-op- groote-schaal en vorming van een Europee- schen Statenbond, omdat het niet weet wat daarvan komen kan en zich de dingen alleen kan voorstellen zooals zij vroeger waren. En toen, tot hun persoonlijke voldoening, zon der groote schokken marcheerden. H.M. de Koningin der Aarde kan niet terug. Evenmin als de maatschappij, evenmin als het Leven zelf. dat evolueert, zich ontwikkelt in nieuwe richtingen. Het dagbladwezen leeft in het Heden en kijkt naar de toekomst. Dat is tevens zijn grootste kracht. De krant van gisteren is dood, een archiefstuk, de krant van vandaag leeft, de krant van mor gen is al in voorbereiding. Zoo is de toestand steeds. „De polsslag van den tijd" klopt ner gens zoo voelbaar als op de redactiebureaux. Het is een koortsige, snelle polsslag, want dc wereld doorvliegt een snel verande ringsproces in deze dagen. En vaak is het een erg onregelmatige polsslag. Als Hare Majès- teit de Koningin der Aarde leefde zou zij wel een heel grillige, nerveuze, rustelooze vrouw zijn in onzen tijd! Zij zou tal van dingen tegelijk willen doen, en ze alle achterwege laten. Dan zou zijn er één aanpakken, en het half voltooid laten liggen. En een ander vol brengen en merken dat het verkeerd was. En piet ontembare activiteit onmiddellijk weer iets nieuws ter hand nemen. Tenslotte, mis schien Ja, tenslotte zou het tot een vaste lijn in haar daden komen. Als het morgenlicht van buiten zoo sterk wordt, dat het alle redactie bureaux tenvolle doorstraalt, tot de donkerste toe, dan zal het avondlicht naar buiten ook overal denzelfden glans geven. Eerder niet. R. P. HET WEER. Een thermometer en een barometer aan ons gebouw. BEKENDMAKING DER WEERBERICHTEN. In deze dagen van ijs en sneeuw bestaat veel belangstelling voor thermometer en barometer. Indertijd stond op de Groote. Markt een weerhuisje, dat vooral op critieke momenten, als het kwik om en nabij het vriespunt schommelde en de schaatsenrijders in spanning verkeerden, door velen werd ge raadpleegd. Tientallen evrdrongen zich dan tegelijk om de instrumenten. Maar het oud model weerhuisje paste niet meer in het modex-ne stadsbeeld. Daarom liet het gemeentebestuur het verwijderen. Door velen werd dit betreurd, want met het huisje waren nu ook de instrumenten verdwenen. Om in deze leemte te voorzien heeft Haar lem's Dagblad aan de voorzijde van het ge bouw, 'Groote Houtstraat 93, een groote dui delijke thermometer laten ophangen. Binnen enkele dagen komt er ook een barometer. Bovendien worden eiken morgen omstreeks 11 uur de weerberichten uit den Bilt (het binnenlandsche en het buitenlandsche) voor ons raam bekend gemaakt. Men zal zich dus voor ons gebouw steeds van de weersver wachtingen op de hoogte kunnen stellen. IJSCLUB VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. HET PROGRAMMA VAN DEZE WEEK. We herinneren er xiog eens aan, dat de banen van de IJsclub voor Haarlem en Om streken aan de Kleverlaan heden met zons ondergang gesloten zullen worden. Van avond worden ze niet geopend, omdat ze in orde gemaakt moeten worden voor de wed strijden van Zaterdagmiddag. Er zullen, zoo als men weet, stedenwedstrijden worden ge houden om den Louis Bijvoet-beker. Hiervoor komen te^ms uit Enschedé, Baarn. Den Haag en Haarlem. Dienzelfden middag twee uur is er schoonrijden voor paren, waarvoor tot nog toe acht paren hebben ingeschreven. Zondagmiddag heeft de finale van de schoolwedstrijden om den Ant. Beynes-beker plaats. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN KOLEN EN KOLEN Wanneer Uw haard eens spreken kon, Dan zei z' in Wintertijd: Geef mij maar KOLEN HOENDERDOS! Dat is pas Kwaliteit! (In verband mei de nieuwe rege ling, dat elke Rus een pas moet hebben, ivordt bericht, dat alleen in Centraal Rusland drie millioen menschen geen pas zullen krijgen en tiaar een af gelegen district zullen worden gezonden.) Als j' in Rusland bent geboren, Dan beteekent dat xxog niet, Dat je, waar je wilt, moogt wonen Op het Russisch grondgebied. Elk, niet van het aardsch dorado Van vriend Stalin overtuigd, Iedereen, die niet deemoedig Voor 't bewind de knieën buigt; Wordt in naam van de gelijkheid En de vrijheid, zöo vereerd. Naar een afgelegen hoekje Van het land gedirigeerd. Voor hen gaat geen paspoort open, Men beschouwt hen als een last, Ongepaste Sovjetburgers, Waar men schuw (dus niet) voor past. Als men niet passief wil wezen En geen pasklaar communist, Heeft men niet den waren pasvorm Daarmee is het lot beslist. Wien de pas wordt afgesneden Stuurt men ver weg, waar men wil, En die mag onpasselijk blijven Door dit nieuwste paspaskwil. Het is lang geen voor-de-poespas Met die nieuwe pas-passaat, Zij doodt zeker wel de laatste Passie voor den Sovjetstaat P. GASUS. De brandweer ondervond moeilijkheden door boven de brandweermannen op het gladde Gisteravond 20.10 uur werd de brandweer telefonisch door den heer J. Broekhof, Kleine Houtstraat 80, gewaarschuwd, dat in perceel 83 brand was uitgebroken. Hier is de slagers winkel gevestigd van. den heer Israël, terwijl de bovenverdiepingen sedert 14 dagen onbe woond waren. Na dit eerste alarm zijn onop houdelijk brandmeldingen vaxi andere om wonenden binnengekomen, zoodat het wel zeker was dat hier sprake was van een zeer ernstigen brand. Er werd dan ook een felle, uitstaande brand gemeld. De brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, tastte de vuurzee met zes stralen op drie brandkranen aan en had de allergroot- ste moeite, vooral in het begin, den brand tot perceel 83 te beperken. Het is haar echter gelukt, zij het dan met groote inspanning de belendende perceelen voor het vuur te behoe den. Een groote vonkenregen daalde op de straat en op de huizen neer en het blus- schingswerk werd door de strenge vorst zeer bemoeilijkt. Ladders en trappen, kortom alles wat met het water in aanraking kwam, werd direct met een ijslaagje bedekt, wat het werk niet alleen verzwaarde maar ook gevaarlijk maakte. De Kleine Houtstraat was in een soort ijsbaan herschapen, om welke reden men de Gemeentereiniging waarschuwde die dit nieuwe gevaar bestreed door middel vaxi een mengsel van zand exi zout. De politie had voor een gedeeltelijke afzetting van de Kleine Houtstraat zorg gedragen. Er waren slangen gelegd door het perceel no. 85 en over no. 81, zoodat de braxidweer het vuur aan alle zijden kon aantasten. Het mocht haar dan ook gelukken om het ergste gevaar plus minus negen uur onder de knie te heb ben. De vrijwilligers konden naar huis gaan en langzamerhand bepaalde men zich ertoe om die plaatsen waar nog gevaar dreigde dat het vuur weer op zou laaien en in hevig heid zou toenemen nat te houden. Een tweede brandmelding. Om 21.20 uur werd een tweede brand ge meld. ditmaal op het Phoenixterrein. Brand meester Weller met twee man assistentie, is daar per fiets heen gegaan. Het bleek dat hier een hoeveelheid asfaltpapier op een binnenplaats vlam had gevat, die óf door jongens is aangestoken, óf door den eigenaar, die dit middel had gekozen om het op te ruimen. Voor alle zekerheid heeft men het vuur gedoofd, wat echter met eexxige moei lijkheid gepaard ging. daar men een 200 me ter lange slang moest uitleggen om bij het vuur te kunnen komen. Het relaas van den bewoner. Hedenmorgen vroegen wij den bewoner van het pei'ceel Kleine Houtstraat, den heer Is- raël, om nadere bijzonderheden. De heer Is- raël was op het moment dat de brand uitbrak niet thuis. Hij ontving de tijding, toen hij bij kênnissen was in de Fabric iusstraat en is daar zoo van geschrokken dat hij in elkaar zonk van den schrik. Hij is zoo gauw mogelijk naar de Kleine Houtstraat gegaan, doch bij aankomst was het ergst reeds achter den rug en waren de bovenverdiepingen reeds ge heel uitgebrand. De vermoedelijke oorzaak. Over de oorzaak van den brand kon de heer Israël uiteraard weinig zeggen. Des middags was een timmerman bezig geweest op de bovenverdieping, daar deze etage verbouwd wordt. De timmerman is om 5 uur weggegaan, waarna een schilder nog tot kwart voor zes in het perceel werkzaam is geweest. Om zeven uur heeft de heer Is raël het huis verlaten en was dus niemand thuis. <De heer Israël is weduwnaar en be woont het huis alleen). Algemeen neemt men echter aan dat een dat het weggespoten water bevroor. Hier- dak van het belendende perceel. kachel op de bovenverdieping als de schul dige moet worden aangewezen. De heer Is raël is tegexx brand en waterschade verzekerd, echter niet legen bedrijfsschade, welke 'niet onaanzienlijk is. Het huis is het eigendom van iemand uit Antwerpen; in hoeverre die ver zekerd is, kon men ons niet zeggen. Van de inboedel van dexr heer Israël is niets verbrand, doch de schade is vooral door het neervallende bluschwater veroorzaakt. Het behang is letterlijk losgeweekt en de vloeren zijn hier en daar kleine vijvertjes. Van de vleeschvoorraden is weinig verlpren gegaan, daar het meeste in de ijskast opge slagen was. Uit het Politierapport vernemen we over dezen brand nog het volgende: Donderdagavond acht uur werd een uit slaande brand gemeld in het perceel Kleine Houtstraat 83, waarin gevestigd is de slagerij van den heer J. Israël, die alleen het bene dengedeelte van het perceel gebruikt. Toen hij Donderdagavond zeven uur zijn winkel verliet, was er niets bij zondei's te bemerken. De bovenverdieping is sinds veertien dagen onbewoond. De eigenaar van het huis, die te Antwerpen woont, had juist voor een bedrag van ongeveer 500 aan herstellingen en ver anderingen besteed. Thans was een schilders knecht bezig om de bovenwoning te schilde ren, Hij had daarbij sigaretten gerookt en de eindjes daarvan achteloos weggeworpen, zoodat aangenomen moet worden, dat dit de oorzaak van den brand is. De bovenwoning brandde geheel uit. Het vuur is door de brandweer met zes stralen op de waterleiding gebluscht. De Commissaris van Politie was op het terrein aanwezig. Door het vele water werd de straat glad. zoodat eerst de politie en later de Gemeente reiniging genoodzaakt was om zand te strooien. Te negen uur was de brand gebluscht. Zooals wij gemeld hebben zullen er op ver schillende plaatsen in de stad vuurpotten worden geplaatst. Die op de Groote Markt staat al, zooals uit bovenstaande afbeelding blijkt.. Er komen ook nog potten op het Plein, het Stationsplein en bij de Amsterdamsche Poort. Een waarschuwing van den Volkenbond aan Peru. (2e blad. Ie pag.) Groot overwicht van De Valera bij de lersche verkiezingen. (2e blad, le pag.) De Fransche financieelc plannen voor het parlement. (2e blad, le pag.) Bij een ontploffing in óc Oranje Nassaumijn is een opzichter gedood. (3e blad, 2e pag.) Brand in dc Kleine Houtstraat, een boven woning uitgebrand. (le blad. le pag.) Het koppel PijnenburgSchön wint de Brus- sclsche Zesdaagschc. (3e blad, 3e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Hare Majesteit. (le blad, le pag.) Nieuws van de R.AJ.-tentoo7istelling. (le blad, 3e pag.) K. Pk.; Met de auto over den afsluitdijk. (3e blad. 2e pag.) J. B. Schuil: Het Tooneel. Nieuw Leven met Kopper en Co. (le blad. 3e pag.) J. B. Schuil: Het ballet Kurt Jooss. (le blad, 2e pag.) K. Pk.: H. D. Vertelling. Als de tram gaat verdivi)nc7i (3e blad, 2e pag.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ECHTE WALES-ANTHRACIET o.a. a I 270 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A - TELEFOON 16100 TE HAARLEM. Op de banen vaxi de IJsclub voor Haar lem en omstreken aan de Klcverlaan wer den Donderdagmiddag de schoolwedstrijden om den Ant. Beynes-beker voortgezet. Ook nu weer was de belangstelling heel groot. Fel werd er.gestreden. De uitslagen waren als volgt: GymnasiumKennemer Lyceum 0—2 M. T. S.—R.-K. Lyceum 4—0 A.s. Zondagmiddag twee uur wordt daar de finale gespeeld tusschen het Kennemer Ly ceum en de M. T. S. TE IIILLEGOM. Het comité uit het personeel van „Leeü- wenstein" te Hillegom heeft met den twee den georganiseerden avond onder het motto „Weg met den wind" zeer veel succes gehad. De verlichting, aangelegd door den heer Langeler, was nog uitgebreid en voldeed uit stekend. zoodat een gi'oot aantal schaatsen rijders een genoeglijken avond heeft gehad. De wedstrijden werden snel afgewerkt. De Uitslagen waren als volgt: Houtjes rapen voor jongens: 1 van Berkel; 2 Verkerk. Hardrijden dames: 1 mej. Kruyff, 2 mej. Iilbbinga. 3 mej. G. v. d. Vooren. Hardrijden heeren: 1 J. Meskers, 2 A. Topper. Hedenavond is de baan wederom verlicht en voor iedereen toegankelijk. De voetbalvereexxiging „Hillinen" heeft voor Zondag a.s., nu er geen voetbalwedstrijden gespeeld worden voor haar leden ijswedstrïj- den uitgeschreven, waarvoor de Oude Beek welwillend beschikbaar is gesteld. Des mor gens te half elf zijn dc wedstrijden voor de juniores en adspirantcn: des middags te 2 uur voor dc hoogere elftallen. TE HOOFDDORP. De IJsclub Hoofddorp hield Donderdag avond op haar electrisch verlichte ijsbaan een goed geslaagd ijsfecst, opgeluisterd met muziek. Er was een wedstrijd uitgeschreven voor gecostumccrden waarvoor zich bijna 50 lief hebbers hadden aangemeld. Ondanks den sterken, kouden Oostenwind was ook heb aantal toeschouwers bevredigend. De groote variatie van dc vele fraaie en frisch gekleurde costuums bracht een groote gezelligheid teweeg. Door de zeer verschillende costuums van de mededingende dames en heeren kwam het geheel px-achtig tot z'n recht. Omdat 't in hoofdzaak ging om de originaliteit bij de ge geven voorstellingen, had de jury bij het beoordeelen daarvan geen gemakkelijke taak. De uitslag is als volgt: Fraaie heeren: 1 Julius Caesar, de heer P. T. Vleuten: 2 Edelman, de heer P. Oldenburg, 3 Piraat, de heer W. Meijer. 4 en 5 Pierrot en Pierrette, de heer v. Rccuwijk cn mej. Schotsten: 6 Ridder, de heer Zuijdam. 7 Vo- lendammer de heer P. Nijssen, 8. idem, de heer W. Jeuring. Fraaie dame: 1 Vredesengel, de 10-jarige L. Koningsman te Sloten; 2 Jannie de Nijs, 3 Trijnie Krabbendam. Komische heer: 1 De Crisisboer. de heer H. Koning, 2 W, Bakker, als Michelin-man, 3 Buziau. de heer Krielen. 4 Harlekijn de heer H. Pleij; 5 Kaartspel, de heer Jansonius, 6 Nachtmerrie, de heer de Heer. Komische dame: 1 Bijgeloof, mej. Stoel; 2 Pierrette, mej. Jansonius, 3 Tante Juta, mei. Stoel, 4 Pierrette, mej. Stoei. Fraaie paren: l Spaansche damespaar, de heer W. Spaans en mevr. dc Boo; 2 Staphor*

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1