HET HAARLEMSCHE STADSBEELD. Een Reisje van een Eeuw geleden. De geschiedenis van hef geluid. Van alles en nog wat. Hoe het eens was. Hoe het geworden is. t—"V, i De Raakstorens, afgebroken in 1866. Reisbeschrijving: uit 1835. De rest van den tocht van Weesp naar „Cleve", en bet verblijf aldaar. De tocht van Haarlem naar den Haag werd. zooals al afgesproken was. in Leiden onderbroken, waar de schrijver aan zijn kin deren „den Leydschen Burg" wil laten zien: „Dit eerbiedwaardig gedenkteeken uit de Grafelijke tijden, waar eens Jacoba van Beieren zich ook zoo langen tijd wist te ver dedigen, was hier en daar. waar de borstwe ringen en muren eenigszins begonnen te ver vallen, wat opgeknapt, en het kwam mij voor in dien staat, waarin het nu gebragt was, nog langen tijd tegen verdere verwoesting te zul len bestand zijn". Van de vele bezienswaar digheden in Leiden schijnt de heer Noorbergh slechts deze ééne gezien te hebben. Zelfs van het stadhuis, dat vlak bij die zoogenaamde Burcht ligt, rept hij niet. en blijkbaar in de meening. dat hij Leiden genoeg eer aan ge daan heeft, stapt hij met zijn gezin weer op de trekschuit naar den Haag. en vertelt uit voerig een „koddige historie", die zijn vrouw onderweg overkwam. „Mijne huisvrouw trof voor haar een vrij goed gezelschap in de roef aan, waar zij onder 't varen wat mee kon praten. Behalve nog een paar andere bejaar de juffrouwen was er een Joodsche familie bij ons in de roef. die tot aan den Leydschen dam zou meevaren. Met eene van deze viel bij het onpassen van de stalen bril van mijne huisvrouw eene koddige historie voor. die mij en de kinderen hartelijk deed lagchen, daar die bril in het kapsel van eene der Joodsche dames zich zoodanig vastgezet had. dat de zelve niet makkelijk daar uit los te krijgen was. waardoor de eerste bang voor haar bril. dc andere bang voor haar hairen werd, en eindelijk hulp te pas kwam, om die verwik keling te doen ophouden en die Haagsche matrone te verlossen In den Haag doet de sight-seer van een eeuw geleden zijn werk beter, en waarschijn lijk zou hij het nog beter gedaan hebben, als hij niet. den volgenden dag alweer met de Dclftsche schuit naar Rotterdam was ver trokken. en na eerst den lof van Rijswijk's „schoone dreven" te hebben gezongen, en er de obelisk te hebben bezien, die daar ter eere van den vrede van Rijswijk In 1772 ongericht was. stapt hij voor een naar uur af in Delft, na zijn koffers, maar niet zonder voorzorgs maatregelen. bij den sehlnper te hebben ach tergelaten. daar het de bedoeling is om met de schuit van vijf uur pas verder naar Rot terdam te gaan. ..Toen wij te Delft waren, gaven wij ons korfcr en ander reisgoed aan den schipper over, die het voor zijne reke ning nam. dat wij hetzelve zouden vinden bij den Commissaris van het Rotterdamsche Veer. die hetzelve on een doorgesneden kaart, waarvan ik de helft behield, en dus aan niemand buiten mij zou mogen afgeven." Wie niet sterk is moet slim zijn, en bij ontstente nis van officieele ontvangbewijzen, maakt men zelf officieuze! In Delft worden de belde perken en het oude Prinsenhof, dat toenter tijd als kazerne gebruikt werd. bezichtigd, en de familie slaakt een zucht van verlichting, als zij eindelijk Rotterdam bereikt: de vol gende dag is. evenwel een Zondag, dus rust dag. en de familie splitst zich in tweeën en gaat naar twee verschillende kerken, waarna de heer des huizes het volgende verslag uit brengt van de- kerkgang zijner echtgenoot»: „Nipt weinig voldaan kwamen miine Huis vrouw en Anna Keetje uit de Kerk terug echter ontdekte ik naderhand, dat de ge meente minder voldaan was geweest." En te oordeplen naar den toon ontdekt hij het met eenlce voldoening honderd jaar geleden in allen rrovalle werd het. oordcel van vrouwen blijkbaar nog niet al te zeer au sérieux geno men! Den volgenden dag brengen zii „zepr gpnoegpliik bulten Rotterdam door. Wij wan delden eerst door een mooi gedeelte van de stad naar den Schlrdnmschrn diik. den weg on naar de zoogenaamde bonte paal. de ge liefkoosde wandeling der Rotterdammers, waar zij doorgaans Monnen koonen. zooals wij dan ook deden, die evenwel mij m'nder be vielen, dan zij mij dikwerf als kind gesmaakt hadden, wanneer mijne ouders ze daar voor mi' kogt.cn vandaar gingen wij door naar het Ponteveer en lieten ons overzetten mat d" stoomboot naar Katendrecht. waar wii bij de boerenherberg, die nog zoo geheel in dep ouden trant was lngerigt. het grootste ge deelte van den dag zeer aangenaam ook met wandelen doorbragten." En den dag daarop wordt de tocht naar NUmeeen. ner stoom boot ditmaal, ondernomen, die hen dicht bij het doel hunner tocht. Kleef zal brengen. „Het was een zeer schoone morgen, niet te wlrdrlg en niet te drukkend warm. zoodat wij verkozen boven op onder de tent te blijven; en vermaakten ons. zoolang wij Rotterdam konden zien met het schone gezigt. dat de stad van de Maaszijdo gezien, oplevert. 'laar al sooHlc verloor zich hetzelve uit ons oog. Nu' trokken de vcrs»MPende domen die te weder zijde van de Maaskant liggen, bij af wisseling onze aandagt. Aan bet, timmeren en bouwen, en de drukte vooral op de tim merwerven tc Krimpen op dc IJssel, en vooral ook te Alblasserdam, was het zigtbaar, dat op die plaatsen welvaart heerschle, zooals mij dan ook verhaald werd. dat die welvaart sedert weinige jaren door de meerdere en verlevendigde handel en het aanbouwen van schepen zeer vermeerderd was. Bij Dordrecht komende, merkte ik. dat dc stoomboot daar even moest aanleggen, zoodat wij gelegenheid hadden in het voorbij stoomen. die stad met hare buitenwandelingen van zeer nabij te zien. Toen wij vervolgens aan het Huis te Merwe kwamen, verhaalde ik aan mijn kin deren, dat deze oude ruine voor zes en dertig jaren, toen ik dezelve, van Nijmegen af va rende, voor de eerste maal zag, nog rondom geheel in het water stond en genoegzaam var. alle kanten door de golven werd omspoeld, terwijl dezelve nu een eilandje formeerde, dat gedeeltelijk groen was. en met den tijd be plant zou kunnen worden. In de nabuurschap van Sliedrecht, zoo ook verder op te Giessen- dam en Hardingsveld zagen wij van tijd tot tijd eenlge zalmvisschers. die bezig waren om de netten uit te zetten. Tk had mij altiid ver beeld. omdat men te Rotterdam de zalm het meest van Krimpen en Sliedrecht ontvangt, dat dezelve hooger op minder gevangen werd; maar ik heb ontdekt, dat dezelve niet alleen te Gorcum, maar ook op dc Waal wordt ge vangen; evenwel, dat de Maaszalm de vetste cn smakelijkste is. terwijl dezelve mij ook schooner en hooger in kleur voorkwam." Een aanwijzing voor lekkerbekken? In Gorcum arriveert men vervolgens een uur te laat door laag water: daarna wordt de aandacht getrokken door het slot Loeve- Stein „dat wij voor ons zagen liggen, langs welks oude wallen wii op een kleine afstand voorbijstoomden, waardoor verschillende ge beurtenissen. zooals de vadevlandsche ge schiedenis dezelve vermeldt, hier voorgeval len. bij ons verlevendigd werden, en vooral ook aan Huig de Groot gedacht werd." De maaltiid wordt op de boot gebruikt, tot verontwaardiging van den heer Noorbergh krijgt hij gebakken snoek met versche snij- boonen. welke combinatie hij ten ecnen male veroordeelt: men vaart voorbij Bommel, en bereikt eindelijk via Lent Nijmegen, om ver volgens van daar uit met een rijtuig, dat „be stendig klepperde en kraakte" via Ubbergen en Beek naar Kleef te gaan. Warempel geen kleinigheid, en een respectable prestatie ver geleken bij ons. die in een trein gaan zitten en het van Amsterdam uit in een paar uur bereiken! „Cleve" bevalt den reizigers uitstekend. „Verrukt waren wij allen, toen wij op het balcon kwamen, waar zich een vergezicht voor ons oog vertoonde, zoo heerlijk en uitge strekt. dat ik mij niet herinneren kan ooit schooner gezien te hebben behalve dien is het beneden liggend landschap rijk gestof feerd. De schoone beek. die om Cleef heen vloeit, welke het Kermisdal genoemd wordt, vloeide hier als in een afgrond voor onze voeten, en dit alles frappeerde ons te meer, daar wij. het logement inkomende, geen gedachte daarop gehad hadden, dat dit huis boven het Rijndal, dat achter het zelve lag. zoo verheven was. Alle voorwerpen, die men beneden zich zag, zoo als grazende run deren, menschen die in het veld werkten, of gezelschapjes, die in tent,schuitjes door het Kermisdal voeren, vertoonden zich in mi niatuur. Al spoedig werd dan ook van de hier op liet balcon geplaatste Telescoop gebruik gemaakt om naar de verschillende steden en plaatsen tc turen, die hier rondom den ge zichteinder liggen Mijne oogen waren even wel niet geschikt om van dien Telescoop veel genot te hebben, zoo min als ik wist om te gaan met dat glas. dat voor de heeren, die hunne sigaar of pijp wilden opsteken, moest dienen om vuur of een vlammetje te maken. Den eersten avond ten minste, dat ik daar van gebruik maakte^ heb ik mij tot tweema len toe de vingeren gebrand waarom ande ren. zooals dat gaat. al weer moesten lachen". En dewelke zuurzoete opmerking glashelder bewijst, dat het arme slachtoffer van dat ge heimzinnig martelinstrumcnt het minder lachwekkend vond. De diergaarde wordt, bezocht, en zeer be wonderd. er volgen uitstapjes naar den Cleef- schen Berg. den verder liggenden Sterreberg. naar den Slangenberg en den Tafelberg, cn ook het monument van „Prints Moritz van Nassau" wordt bezocht met een bootje. „Het was buitengewoon schoon weer. en het lieve koeltje, dat er op het water was, maakte dezen pleziertocht, weer alleraange naamst. Aan de ééne zijde heeft men het schoone geboomte en de bosschen van de diergaarde, die hier en daar over het water schijnen te hangen, onder welke wij gedeel telijk doorvoeren, en die door derzelver bree- de schaduw bij het warme weder ons hoogst welkom waren, en aan de andere zijde een open uitzicht naar een schoone landouwe, waar het oog zich in een uitgestrektheid van "on'ge m'ilen verliest. Na omtrent een half uur gevaren te heb ben. stapten wij uit onze boot en wandelden langs een heuvelachtlgen grond, die rijk met boomen was beplant, naar dc plaats in 't DE RAAKSTORENS. De Raakstorens, een schilderachtig onder deel der vroegere vestingwerken om de stad, zijn in 1866 afgebroken. Nu vinden wij op die plek dc Raaks met het Cabaret La Gaité aan den eenen en de Hoogere Burgerschool aan den anderen kant. bosch, waar men het grafmonument van den Vorst van Nassau ziet, hetgeen deze 26 jaren voor zijn dood in Nassau-Siegen had doen vervaardigen en vervolgens hier laten op richten. Van hier wandelden wij nog een kwartier uurs verder voort naar den zooge- naamden Papenberg. van waar men weder een overschoon uitzicht heeft naar alle zijden heen. Pas om negen uur 's avonds is het ge zelschap weer in zijn „logement" terug, waar reeds een aantal familiën bijeen waren, welke dien avond aan het Casino, hetgeen men hier gaf. deel namen Wij lieten ons de thee geven buiten op het balcon, vanwaar wij het ge zicht hadden in de zaal, zonder het onaan gename te hebben van de groote warmte, die daar binnen was, veroorzaakt door zoovele menschen als hier bijeen waren, die of als enkel toeschouwers daar waren, of van tijd tot tijd deel namen aan de dansende bewe ging, die hier plaats had. En deze dansende beweging, met een weidscher naam blijkbaar Casino betiteld, was meteen het slot van dat Cleefsche verblijf, want den volgenden dag aanvaarden de schrijver en zijn gezin den al meer besproken terugtocht in den regen in een lekkend rijtuig naar Nijmegen, waarbij bovendien in Beek hetzelfde ongeluksrijtuig nog omslaat, zoodat de inzittenden „zeer mor sig en gehavend" in Nijmegen arriveeren. De kronkeling van de Waal. met hare heer lijke oevprs, gestoffeerd door groenende beemden en bosschen, leveren hier inderdaad één der schoonste gezichten op. die men zou kunnen zien. Van hier deden wij een wande ling over het plein, waar vroeger het Valken hof stond. Hier zagen wij een zeer oude kapel, zoo genoemde heidensche tempel, zestïenhoe- kig gebouwd, binnen welke wij allerhande namen, ook die van Napoleon met potlood op den witten muur geschreven zagen. Velen be weren, dat deze kapel nog van de Romeinen zou afkomstig zijn, maar met meer zekerheid schijnt dat van de andere Rotunde. die daar dicht bij staat, te kunnen worden gezegd. In- tusschen is het op het oogenblik genoeg be kend, dat de genoemde kapel uit den Karo- lingsehen tijd stamt, terwijl de andere ruïne waarschijnlijk uit den tijd van Barbarossa, dus de twaalfde eeuw is. De terugtocht wordt tenslotte aanvaard over Arnhem, vandaar met de diligence van de „Onderneming van Gend en Loos" naar Utrecht, en vandaar weer met de trekschuit naar Amsterdam, waar de heer Noorbergh nog eenige zaken heeft te beredderen. Zooals de schrijver zelf zegt: „maar dit laatste ge deelte van onze reis was in vergelijking met het vorige al zeer prozaïsch, dat ook wel niet anders zijn kon." Is er ooit iets zoo „pro zaïsch" als de terugkeer van een reis? Ter wijl wij. twintigste eeuwer, bovendien het ter nauwemood meer in ons hoofd halen, om dat te doen, wat de schrijver dezes deed na „wel en behouden" te zijn teruggekeerd van zijn Cleefsche onderneming..de Voorzienig heid danken, dat zij ons zoo gelukkig en ge zond weer in onze woning had terugge voerd Gij reizigers en sight-seers van honderd jaar na dezen, die treinen en trams en auto's en vliegmachines tot uw beschikking hebt. en die het al vermakelijk vindt, als er in een onwereldsch dorpje opeens een steeunende en zuchtende stoomtram voor uw neus staat ik zou u wel eens willen zien trekken van Am sterdam naar „Cleve", per trekschuit, rijtuig en diligence. WILLY VAN DER TAK. Eiken dag Zondag. In BTitsch-Indië zijn ongeveer twintig ver schillende kalenders in gebruik. De Zondag van den een is de Zaterdag van een ander. Wat in den eenen kalender April is, is in den anderen Juli. Een menigte menschen leeft in het jaar 1932, anderen in het jaar 6933. Oók een soort Babylonische verwar ring! Voor de zuigelingen toch te veel In Australië worden jaarlijks vijf en een half milliard sigaretten gerookt, hetgeen uit komt op 875 stuks per hoofd der bevolking. De dure misdaad. Amerika geeft thans jaarlijks een grootere som uit voor het voorkomen en het ophelde ren van misdaden dan zijn totale oorlogs kosten bedragen hebben. Het doorzenden van radioprogramma's. Het aantal landen dat met Duitschland programma's ruilt, is met één vermeerderd. De Duitsche gezant te Teheran (Perzië) heeft bereikt, dat een rede van den vroege- ren ambassadeur: Excellentie von Rosen naar de Perzische hoofdstad zal worden doorge zonden. De toespraak zal te Berlijn worden gehouden. In Januari zal het experiment waarschijnlijk plaats hebben: op het oogen blik neemt men in Duitschland proeven met het korte-golfstation DGU in Nauen. De Theransche zenders vangen de programma's uit Nauen op en verspreiden ze in den Per- zischen aether. Verder zal men opnieuw pogingen doen met Argentinië en Uruguay in contact te geraken: wegens slechte ontvangst moes ten experimenten in die richting aanvan kelijk worden gestaakt. Dc gevaren van het parelvisschen. De parelvisschers der Zuidzee zijn niet al leen blootgesteld aan het gevaar van haaien en inktvisschen, maar worden bedreigd door een reuzenmossel, de z.g.n. Pahua, die haar schalen als een tang om handen en voeten sluit en den duiker daarmee ketent, zoodat hij verdrinkt. Droge streken. De landstreek van Mount Margaret in Australië behoort tot de droogsten der we reld, aangezien het daar slechts eens in de zeven jaar regent. Dat beteekent 2500 dagen zonder regen! Zeg dwaasheden, men zal u verdragen. Zeg waarheden, men zal u haten. De eigenliefde is altijd vol zorg. altijd vol vrees, om tc veel te doen en te veel tc geven. Hoe wij nu deze plaats kennen. Hoe wordt een sprekende film gemaakt? „De ontwikkeling van de sprekende film heeft thans het punt bereikt waar de mo gelijkheden nog alleen afhaargen van den grootsten afstand, waarop de artisten van de microfoon verwijderd mogen zijn, en ver betering aan het reeds bestaande .-.apparaat" zegt Douglas Shearer, de hoofdingenieur van de Metro Goldwyn Mayer geluids-af- decling. Bij de laatste politieke vergaderingen voor de Presidentsverkiezing in de Vereenigde Staten werd de „jas-revers-microfoon" voor het eerst gebruikt. Deze is zóó klein, dat hij in een knoopsgat bevestigd kan worden. Als dit syisteem ook voor de film bruikbaar is. zou het probleem van de bewegingsvrijheid der ^artisten opgelost zijn. Wat opneming en weergave betreft is de reproductie van de menschelijke stem uit stekend. Deze is zelfs zuiverder dan de radio, door het verband tusschen beeld en geluid. De weergave in de theaters is nog niet van dezelfde kwaliteit, als die door de op name-apparaten in de studio's, maar uit is een probleem, dat de theater-directeu." per soonlijk aangaat en niet de filmmaatschap- Pij. Het is nog niet zoo lang geleden, hoog stens vier jaar, dat de sprekende film veel moeilijkheden met de letters „s" had en de meeste artisten min of meer lispelend op het doek verschenen. In dien tijd gebeurde het ook, dat door een kleinigheid het geluid niet zuiver synchroon was en de woorden niet overeen kwamen met de beweging van de lippen. Dit komt nu niet meer voor. De studio's zijn niet meer afhankelijk van groote firma's en uitvindingen van anderen. Zij hebben hun eigen technici, en een over zicht over de werkzaamheden, die de laatste jaren in de Metro studio's verricht zijn toont aan, dat in totaal 155 verbeteringen door de technici van deze studio's zijn aangebracht zonder hulp van buiten. Verschillende hier van werden door de algemeene industrie overgenomen. De kogelvormige microfoon was een uitvin ding van de M. G. M. studio's en werd voor het eerst gebruikt, in de film „A Free Soul" (Een vrije opvoeding). Ook de lange stalen arm, waaraan de microfoon wordt opgehan gen en waardoor deze de acteurs kan volgen werd in deze studio's het eerst gebruikt. Bij de eerste sprekende films waren er nog geen bewegende microfoons. Allerlei trucjes werden toegepast om de microfoon zoo op te stellen dat deze niet door de camera gefoto grafeerd werd. Spelers, die zich bewogen, moesten hun dialoog telkens onderbreken, tot zij weer in de buurt van een van de vele verborgen microfoons gekomen waren, Tegen woordig laat de microfoon den acteur geen moment los. In „Menschen in "t Hotel", bijv. is een voortdurend bewegen van medespelers die door middel van microfoons aan stalen armen, buiten het gezichtsveld van de ca mera, overal gevolgd worden. Bij vertooningen van de eerste sprekende films werd veelal het systeem gevolgd, dat in de zalen een volume-regelaar voor de ge luidsterkte was aangebracht en gedurende de voorstellingen het geluid geregeld werd, zoo als dit in verband met het genre van de scène noodig was. Nieuwe verbeteringen in de opnemings-apparaten hebben dit systeem overbodig gemaakt. Het geluid voor de eerste sprekende films werd opgenomen op wasplaten. Thomas Edison gebruikte reeds twintig jaar vroeger deze wasplaten bij zijn pogingen om zelf sprekende films te maken. Volgens zijn systeem werd evenwel het geluid en het beeld niet gelijktijdig opgenomen. Hij liet de acteur eerst hun dialoog zeggen en de platen spelen, terwijl de scène werd opgenomen cn de acteurs hun mondbewegingen in overeen stemming brachten met de woorden, die reeds waren vastgelegd. Maar zelfs het verbeterde platen-systeem had moeilijkheden. Bij beschadiging van een stuk film in het theater moest een even groot stuk zwart materiaal worden aange bracht om de rest van de film synchroon te houden. Daar dit echter niet steeds goed gedaan werd. bleek een film, die eenigen tijd in verschillende theaters vertoond was. niet zuiver synchroon meer te zijn en moest voort durend gecontroleerd en hersteld worden. Het gefotografeerde geluid (Foto-geluid-systeem) overwon deze bezwaren. Een tijd lang wer den deze systemen beide gebruikt, doch tegenwoordig ontmoet men het platensysteem hoogst zelden. Hoe worden sprekende films tegenwoordig gemaakt? Om te beginnen wordt de beweging van de beeldcamera en van het geluids-opnemings apparaat door dezelfde automatische con trole-inlichting geregeld, waardoor hun snel heid zuiver overeenkomt. Voor het opnemen van een scène wordt, evenals bij de stille films, de beeldcamera ingesteld op den acteur, maar de stemmen worden, opgenomen door den microofoon, electrisch overgebracht naar een andere'ruimte, waarin de geluids-opne- mingsinstallatie staat. Populair uitgedrukt passeert het geluid op weg van microfoon naar deze installatie een zoogenaamde „mi- xing-room" („mengkamer") waarin het „gerepareerd' en „gezuiverd" wordt. De mixing-room is een door glas afge sloten ruimte, waarin een geluïds-techniker zit, omgeven door een aantal schakelaars en volume-regelaars. Door middel van een koptelefoon luistert hij mee en controleert of de stemmen zuiver zijn, of het geluid krachtig genoeg is en of de verschillende tonen voldoende contrasteeren. Op zijn schakelbord kan hij de tonen hooger en lager maken en het volume regelen. Er worden twee soorten mixing-rooms gebruikt. In sommige studio's zijn het een soort glazen badkoetsjes die overal meege nomen worden. In andere zijn zij gebouwd boven in den muur van de studio, zoodat de mixer het geheel kan overzien. In dit geval staat zoo'n afdeeling nooit in den weg en kan dus grooter zijn. Om het nogmaals populair uit te drukken, zoodra het geluid door den mixer in orde bevonden is, gaat het verder naar het opnemings-apparaat. Toen de Metro studio's pas met het ge luidssysteem gingen werken, was bij iedere studio een eigen geluidsafdeeiing, doch later is gebleken, dat het practischer was, deze te centraliseeren in een groot gebouw, dat uit sluitend voor geluidsopnemingen gebruikt wordt. In geval van storing kan door over schakeling oogenfolikkelijk een der reserve machines in gebrluk genomen worden. Voor de eerste photo-geluidsfilms werden de opnemingen gemaakt op wasplaten en het geluid later overgebracht op de film. Tegen woordig wordt het geluid op de filmstrook gefotografeerd evenals het beeld, maar de ge- luidsstrook vormt nog steeds een afzonder lijke opneming en wordt eerst later bij het afdrukken aan het filmbeeld toegevoegd. De geluids-reproductie volgens het foto- geluidssysteem is gebaseerd op de werking van de foto electrische cel. De electrische stroom-stooten van den microfoon worden versterkt en overgebracht naar de geluidscel. Zij beïnvloeden de lichtsterkte van een lamp waarvan het licht door een nauwe spleet het filmnegatief belicht. De afwisselende sterkte der stroomstootcn wordt op den filmband zichtbaar als een serie strepen, die in sterkte en breedte va- rieeren. Het breedteverschil vormt het toon verschil van de stem en de sterkte bepaalt het volume. Bij de projectie passeeren deze strepen een lichtstraal, die gericht is op een foto-electri- sche cel, waardoor weer electrische stooten ontstaan, die door een geluids-verstèrker en luidspreker den dialoog voor het publiek hoorbaar maken. Het samenvoegen van de geluidsstrook met het beeld geschiedt in de studio's als volgt: van de opneming wordt een positieven af druk gemaakt, die gezamenlijk met de geluids strook wederom afgedrukt wordt, waardoor een gecombineerd negatief ontstaat, waarvan een groot aantal positieve afdrukken ge maakt kunnen worden. DE ENGELSCHE BRONCHOSCOOP. De Röntgenstralen, hoezeer zij de mensch- lieid ook van nut zijn, hebben toch het na deel, dat zij in sommige gevallen geen vol komen duidelijken kijk op het ziektegeval geven. Vaak maakt de medicus daarom ge bruik van spiegels, met behulp waarvan hij in lichaamsholten kan zien. die anders voor hem verborgen blijven. Wij kennen speciale spiegels voor neus, ooren, maag enz. en voor al ook een longenspiegel, die onlangs zoo zeer verbeterd is, dat men met behulp daar van in verschillende vertakkingen der lon gen kan zien en door den mond operaties kar verrichten, zonder dat de longen zelf behoeven te worden geopend. De bronchoscoop is een zeer gecompliceerd apparaat van spiegels en buizen. In een me talen buis wordt de eerste spiegel in den keel van den patient gestoken. Door deze buis wordt een tweede kleinere buis in de lucht pijp geschoven en door die buis weder klei nere in de vertakkingen der longen. In een Londensch ziekenhuis is het op deze wijze gelukt, een kankergezwel in de longen tc verwijderen, waardoor de patient van den dood werd gered.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 14