UIT HET BUITENLAND De RIEP ViSÜS Ontwapeningsconferentie. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 1 FEBRUARI 1933 TWEEDE BLAD De politieke situatie in Duitschland. Speciale bevoegdheden van den vice-kanselier inzake de orde in Pruisen. Dr. Frick bepleit samen werking met de landen. Het Centrum wenscht nadere inlichtingen over de politieke richtlijnen. Definitieve samenstelling van de Fransche regee ring Daladier. Socialisten zeggen steun toe. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. Iii de Dinsdagmiddag gehouden zitting van het Rijkskabinet werd besloten den Rijks president een verordening voor te stellen met betrekking tot het Rijkscommissariaat voor Pruisen, waarbij de bij de verordening van den Rijkspresident tot herstel van de open bare veiligheid en orde in het gebied van Pruisen d.d. 20 Juli 1932 den Rijkskanselier in zijn kwaliteit van Rijkscommissaris voor het land Pruisen toegekende bevoegdheden worden overgedragen aan den plaatsvervan ger van den Rijkskanselier en Rijkscommis saris voor het land Pruisen, den vroegeren Rijkskanselier von Papen. De den Rijkspresident voor te stellen ver ordening zou met terugwerkende kracht van 30 Januari in werking treden. Voorts heeft het kabinet zijn bespreking over den politie- ken toestand voortgezet. De nieuwe Rijksminister van Binnenland- sche Zaken Dr. Frick heeft Dinsdagmiddag voor de eerste maal in zijn nieuwe functie de zitting van den Rijksraad bijgewoond. In een toespraak zeide Dr. Frick o.m. dat hij het van groot belang acht in vertrouwen met de lan den samen te werken. Hij herinnerde er aan van huis uit Beier te zijn en als zoodanig reeds begrip te hebben van den federalisti- schen opbouw van het Rijk. Hij weet dat niet alles van Berlijn uit kan worden r ntrali- seerd. Blijkens onze politieke opvc <g zijn wij de voorstanders van een krachtige een heid van het Rijk. Wij wenschen dat het Rijk naar buiten de eenheid vormt en onaantast baar zij, opdat het zich kan verweren tegen de aanvallen van buiten af. Zulks sluit even wel niet uit, dat ook de afzonderlijke leden van het Rijk de noodige vrijheid, in het bij zonder ook op cultureel gebied moeten heb ben, om de taak te vervullen, welke hier den landen wordt gesteld. Ik kan u derhalve ver zekeren, dat u vertrouwen kunt hebben in de leiding der Rijksbestuurszaken. Ik zou van de gelegenheid willen gebruik maken op te merken, dat de Rijkskanselier zelf overmor gen zich persoonlijk zal komen voorstellen. Bij de gehouden bespreking tusschen Hitier, en Kaas zouden van Centrumzijde de volgen de vragen zijn gesteld: Ligt de afkondiging van den noodtoestand van den staat in het voornemen? worden in Pruisen de constitu- tioneele grondslagen hersteld? wordt het ko lonisatiewerk krachtig aangepakt? wordt het Rijksministerie van Arbeid opgeheven? Deze vragen zijn in de kabinetszit-ting van giste ren nog niet beantwoord. Franz Seldte. Het Rijkskabinet zal heden Woensdag op nieuw bijeenkomen om de politieke besprekin gen voort te zetten. In deze zitting zal waar schijnlijk ook worden bepaald, wanneer de regeeringsverklaring zal worden afgelegd. Het verluidt dat de Rijksregeering voorne mens is ook een instantie voor arbeidsrecht in het leven te roepen, als leider waarvan Dr. Goerdeler, de eerste burgemeester van Leipzig wordt genoemd. Dr. Goerdeler ver klaart evenwel van niets af te weten. De afgetreden Rijksminister van Arbeid dr. Syrup heeft heden zijn functie aan zijn opvolger Seldte overgedragen. Seldte zeide in zijn dankwoord voor de be groetingswoorden dat hij zonder eenigen band zijn nieuwe functie aanvaardde. Zijn verkiezingsleus en zijn-parool bij zijn ambts- beleid was de oud-Pruisische spreuk „Dien hem". In zijn functie golden zijn voornaam ste zorgen den arbeiders, den werkloozen en de jeugd. Derhalve zal in de toekomst het Rijksministerie van Arbeid ontlast zijn van alle werkzaamheden die uiteraard eerder res- orteeren onder het Rijksministerie voor Economische Zaken. Het Rijkskabinet zal binnenkort hieromtrent een beslissing ne men. Van bevoegde zijde wordt naar aanleiding van de vraag, of van de zijde der Pruisische regeering iets gedaan wordt tegen de ver nieuwde activiteit der Communistische partij medegedeeld, dat voorloopig de gebruikelijke politiemaatregelen worden toegepast. Buiten gewone maatregelen zijn tot nog toe niet in voorbereiding. FRANKRIJK Minister-president Daladier heeft Dinsdag middag zijn nieuw kabinet gevormd en zich met de nieuwe ministers naar den president der republiek begeven om hem zijn mede werkers voor te stellen. De definitieve en vol ledige samenstelling van het kabinet is als volgt: Minister-president en Minister van Oorlog Daladier: Minister van Justitie en waarnemend minister-president de radi caal-socialistische Senator Denoncicr; Mi nister van Buitenlandsche Zaken Paul Bon cour; Minister van Financiën George Bon net; Minister voor de Begrooting Lamou- reux; Minister van Koloniën Albert Sarraut; Minister van Binnenlandsche Zaken Chau- temps; Minister van Landbouw Queuille; Mi nister van Onderwijs De Monzie; Minister van Marine Leygues; Minister voor de Koop vaardij Frot; Minister voor Posterijen, Tele grafie en Telefonie Laurent- EynacMinister van Handel Serre; Minister voor Openbare Werken Paganon; Minister voor de Pensioe nen Miellet; Minister voor Luchtvaart Pierre Cot; Minister van Arbeid Francois Albert; Minister voor de Volksgezondheid Daniélou. De volgende onderstaatssecretarissen wer den in het kabinet opgenomen: Voor het minister-presidium Guy la Cham- bres. In het Ministerie van Oorlog Hulin. In het Ministerie van Handel Patenötre. Voor Lichamelijke Opvoeding Ducos. Voor Publieke Werken en Vreemdelingenverkeer Appel. Het nieuwe kabinet behoudens eenige kleine uitzonderingen een nieuwe vorm van de oude regeering Paul Boncour. Wat de binnenlandsche politiek betreft zal het nieu we kabinet waarschijnlijk het door de Finan- cieele Kamercommissie uitgewerkte begroo- tingsplan ovei'nemen als basis voor de ko mende parlepientaire onderhandelingen. Wat de buitenlandsche politiek betreft acht men het aanblijven van Paul Boncour als minis ter van buitenlandsche zaken voldoende waarborg voor de voortzetting van de tot nog toe gevolgde lijn in de Fransche politiek. De socialisten verzekeren dat de minister president, ondanks het mislukken van de on derhandelingen over hun toetreding tot de regeering. op hun vollen steun kan rekenen. De onderhandelingen zijn mislukt omdat Daladier met voorzichtigheid wilde bereiken, wat de socialisten meenden slechts met ge weld te kunnen bereiken. De nieuwe ministerpresident verklaarde voor de pers o.a. het volgende: „Ik heb den middag besteed om definitief de oplossingen uit te werken, die ik noodig acht teneinde de moeilijkheden te kunnen overwinnen, die onmiddellijk voort vloeien uit de economische en financieele situatie. Ik geloof, dat het land de daden der regeering zal afwachten en ik ben er van overtuigd, dat deze daden energiek en krachtig zullen zijn. Het land heeft behoefte aan rust en arbeid, en in die richting zal de regeering streven en de maatregelen nemen, die beslissend kunnen zijn. Mijn eenig doel is. de financieele saneering met de grootste energie door te zetten". Als opvolger van Francois Albert, die tot minister van Arbeid is benoemd, heeft de radicaal-socialistische Kamerfractie een stemmig Herriot tot haar voorzitter gekozen. Tevens is Herriot benoemd tot voorzitter van de buitenlandsche commissie, welke functie tot dusverre ook door Francois Albert werd bekleed. De Senaat heeft 't voorloopige twaalfde deel op de begrooting, dat door de Kamer was goedgekeurd, zonder wijzigingen aange nomen txenève, 28 Januari 1933. De Ontwapeningsconferentie heeft haar werkzaamheden weder hervat! Het Bureau is, zooals m December was besloten, op 23 Januari weder bijeengekomen, Au gx-and complet! met Nadolny opnieuw op den zetel, die zoo lang voor Duitschland had gei'eed ge staan, doch die in de laatste maanden van het vorige jaar onbezet was gebleven. Nadolny kreeg onmiddellijk gelegenheid de schade in te halen, die Duitschland door zijn moedwillige (en achteraf wel xxuttig en ver standig gebleken!) afwezigheid wellicht ge leden kon hebben. Want het Bui*eau had in de maand November wel veel voorbex-eiden- den arbeid verncht en vooral met betrek king tot de kwestie van het internationale toezicht op de naleving der te sluiten Ontwa peningsconventie een bemoedigende stap naar een compromis gedaan, doch definitieve voorstellen aan de Algemeene Commissie wa ren nóch in dit onderdeel van het ontwape- ningsvraagstuk, nóch met betrekking tot het verbieden van den chemischen oorlog en diens voorbei'eiding reeds aangenomen. In beide opzichten waren enkele punten nog xxiet volkomen opgehelderd, zoodat de eind beslissing van het Bureau eerst in deze maaxxd Januari getroffen zou worden. Na dolny zou thans dus xxog kunnen trachten het Bureau tot het Duitsche standpunt te bewegen, voor zooverre dit van de tot een vooi'loopige uitdrukking gebx-achte zienswijze van het Bureau zou afwijken. Met belangstelling zagen wij dus het we der optreden van den Duitschen gedelegeer de tegemoet. Het was gelukkig niet al te ver ontrustend. Weliswaar trachtte Nadolny op vei-schillende punten tot een verslapping van de voorloopige beslissingen over het intex*na- tionale toezicht te komen, doch men kreeg toch den indruk, dat Duitschland het sluiten der Ontwapexxingsconventie niet op deze mee- ningsverschillen zal laten afstuiten. Ofschoon het Bureau in zijn derde en laatste lezing van de toezicht-voorstellen van den rappor teur, den Belgischen gedelegeerde professor Bourquin, vrijwel alle wijzigingsvoorstellen van Duitsche zijde van de hand wees en bij de oorspronkelijke besluiten volhardde, gaf Nadolny na afloop der besprekingen geener lei onaannemclijk-vcrklaring, doch bepaalde INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per rcg>el Griep, Influenza. S.VTe^om spoedig te herstellen, zijn een paar Mijn- hardt's Poeders. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Duitschland. Rote Fahne in beslag genomen De uitgave van Dinsdagmorgen van de „Rothe Fahne", het centraal or gaan der Duitsche communistische par tij, is op last van den Berlijnschen politie- president in beslag genomen, vermoedelijk wegens de gedeeltelijke publicatie van den oproep van het bestuur der K. P. D. tot al gemeene staking. Ook de communistische „Saechsische Ar- beitei-zeitung" van 31 Januari 1933 is dooi de politie in beslag genomen, omdat er een proclamatie in stond afgedrukt, waarin wei'd aangespoord tot de politieke algemeene sta king. Goering blijft voorzitter van den Rijksdag. Naar het W.B. verneemt is Rijksdagpresident Goering voorloopig niet vooi-nenxens zijn ambt van Rijksdag-president ter beschikking te stellen. De grondwet maakt geen bezwaar tegen het bekleeden van dit ambt door een actief minister. S. P. D. volgt de communisti sche oproep tot staking niet op. De communistische pers in het Ruhrgebied publiceert een oproep van de districtsleiding der K.P.D., waarin o.a. gezegd wordt: „Legt de bedrijven stil. Antwoordt direct op den aanslag van de fascistische uitvoerders van de staatsgreep met de staking, met de massa staking, met de algemeene staking". Ook in manifesten wekken de communisten tot algemeene staking op, doch behoudens enkele onbeteekenende onlusten wordt ner gens aan hun parool gevolg gegeven. Te Essen is de voor Woensdag aangekondigde communistische betooging door den politie- president verboden. Naar aanleiding van de communistische stakingsoproep schrijft de sociaal-democra tische pers in het Ruhrgebied o.a., dat de Duitsche arbeidersklasse de parolen der K.P.D. niet zal opvolgen. Dit staat vast, dat de sociaal-democratic en de moderne vak bonden hun eigen strijdmethode hebben. Zij beschouwen de algemeene staking niet zooals de communistexx als een goedkoope politieke reclame, doch voor hen blijft de algemeene staking het uiterste middel. Ccnève. Redactiecommissie ter onder zoeking der ontwapeningsvoorstellen. Gistermorgen vex-gaderde het Bureau der Ontwapeningsconferentie en besloot, een re dactiecommissie in te stellen, die de Fran sche exx de verschillende andere voorstellen moet onderzoeken, die betrekking hebben op de straffeloosheid van personen, die de Permanente Ontwapeningscommissie in ken nis stellen van overtredingen der voorgeno men ixxternationalc Ontwapeningsconfe- r en tie. De Spaansche ambassadeur Madariaga protesteerde ixx den loop der besprekingen krachtig tegen den langzamen gang van za ken ter Ontwapeningconferentie, waarvan hij vreesde dat zij op deze manier misschien nog jaren zou duren, wanneer de deelnemende mogendheden geen grootere doelbewustheid en energie toonden. hij zich tot de xnededeeling. dat Duitsch- land's definitieve beslissing over de aanvaar- dixxg van het hoofdstuk der conventie be treffende het internationale toezicht zou af hangen van de mate. waarin de Ontwape ningsconventie werkelijk een aanzienlijke be wapeningsvermindering zou verzekeren, waar door het ook de moeite waard zou worden een streng toezicht op de naleving dezer ont wapeningsvoorschriften te waarborgen. Duitschland neemt in deze aangelegenheid dus hetzelfde standpunt in, dat andere groote mogexxdheden (Amerika, Engeland, Italië en Sovjet-Rusland) reeds in November verklaard hebben in te nemen: zij zijn desnoods bereid de Fransche wenschen met betrekking tot het internationale toezicht in te willigen, mits Frankrijk en zijn volgelixxgexx inderdaad zich tot een belangrijke bewapeningsvermin dering verbinden. Een beter standpunt kun nen wij, oprechte vrienden eener internatio nale bewapeningsvermindering, bezwaarlijk verlangen: het zoo noodige internationale toezicht wordt aanvaard, doch tevens wordt daarbij op hen, die huiverig zijn tot bewa peningsvermindering over te gaan, een druk uitgeoefend, om niet te spaarzaam daarmede te zijn. e De Duitsche delegatie had vooral bezwaar tegen twee voorstellen: dat de te scheppen Permanente Ontwapeningscommissie het recht zou hebben met een meerderheid van twee-derden der stemmen tot het instellen van een enquête in een bepaald land te be sluiten, en dat den bux-gers van een staat, die de aandacht der Permanente Ontwape ningscommissie op een niet-naleving der con ventie door hun eigen regeering zouden ves tigen, een straffeloosheid voor het doen der aangifte zou moeten gewaarbox-gd worden. Op het eerste punt werden de Duitschers, ondanks de ondersteuning die Nadolny van den Italiaanschen gedelegeerde verkreeg, be slissend geslagen. Nadolny's voorstel, dat de Permanente Ontwapeningscommissie slechts met eenstemmigheid (de verdachte staat na tuurlijk uitgesloten!) tot een enquête zou kun non overgaan, werd met vrijwel algemeene stemmen verworpen. De andere leden van het Bureau begrepen, dat het op een ver moording van de internationale-toezicht-ge- dachte zou neerkomen, indien de omstandig- Ierland. De Valera's plannen. De nieuwe Dail Eireann (het parlement van den Ierschen Vrijstaat) zal naar Reuter verneemt Woensdag 8 Februari in een eerste zitting bijeenkomen, doch de meeste afge vaardigden zullen eerder te Dublin aanko men om den eed van trouw op de grondwet af te leggen. Indien De Valera zijn huidig voornemen vol voert, zal dit de laatste maal zijn, dat de le den van het parlement den eer van trouw aan den koning van Engeland zullen afleg gen, daar een van de eerste maatregelen, die het parlement zal hebben te nemen, het af- afschaffen is van dezen eed van trouw. De Valera wil thans een resolutie doen aanne men, waarbij aan den Senaat wordt gevraagd het wetsontwerp zonder amendement goed te keuren. Volgens de grondwet is de Senaat in dat geval verplicht zulks te doen, zoodat het wetsontwerp dan automatisch binnen 60 dagen wet zal worden. De Valera is eveneens voornemens den post van gouverneur-generaal af te schaffen, daar hij dezen nutteloos acht. De Valera heeft verder plannen tot reor ganisatie van den Senaat, die volgens zijn persoonlijk inzicht uit 35 leden moet bestaan en het karakter moet bezitteix van een li chaam van economische raadslieden. Algemeen is rnexx tenslotte van meening. dat De Valera zal trachten met Engeland zoo spoedig mogelijk tot overeenstemming te ko men, ofschoon het moeilijk is te zeggen, op welke wijze de onderhandelingen zullexx wor den hervat. België. „Le Peuple" verboden literatuur voor militairen. Bij ministerieel besluit wordt de ontvangst over de post van het socialistisch dagblad ,Le Peuple" in alle corpsen en diensten van het leger verboden, evenals de losse nummer verkoop van alle politieke kranten in de lo kalen, die in deze corpsen en diensten ge vestigd zijn, (Reuter.) Denemarken. Wet op den arbeidsvrede van kracht. De wet op den arbeidsvrede werd Dins dag door den Landdag aangenomen met 34 tegen 12 stemmen en direct daarna door den koning geteekend. In Denemarken zal nu lot Februari 1934 staken of uitsluiten onmoge lijk zijn. Amerika. Japan mengt zich niet in de kwestie Leticia. De regeering zal haar ambassadeur te Washington Katsoeki Deboetsji er van in kennis stellen, dat Japan niet wil deelnemen aan de gemeenschappelijke actie om het ge schil inzake Leticia tusschen Columbia en Peru bij te leggen, omdat het onmogelijk is te Tokio de juiste toedracht te weten en het niet noodig wordt geacht behalve de actie van den Volkenbond nóg een actie op touw te zetten. Zuid'Am erika. Hevig treffen tusschen Bolivianen en Paraguayanen. Een officieel communiqué meldt uit Asun cion: De Paraguayanen sloegen een hevigen aanval der Bolivianen af, die op t slagveld 300 dooden achterlieten. heid. dat de van niet-naleving der conven tie verdachte staat één van de 60 staten, die lid van de Permanente Ontwapeningscom missie zullen uitmaken, aan zijn zijde zou weten te brengen, voldoende zou zijn, om het instellen der enquête te verhinderen! De tweede door Duitschland opgeworpeix kwestie is nog steeds niet beslist. Het is het eenige punt uit het 27 artikelen tellexxde hoofdstuk der toekomstige Ontwapenings conventie, dat op het internationale toezicht betrekking heeft, hetwelk nog niet geregeld is. De Duitschers en Italianen verzetten zich fel tegen het door de Franschen bepleite „verraders-artikel", zooals zij de voorgestelde straffeloosheidsbepaling schimpend betitel den. En ook anderen was deze aanmoediging van „landverraad" niet sympathiek. Doch an derzijds mag men niet over het hoofd zien, dat een geheime overbewapening, een schen ding van de ontwapeningsvoorschriften toch zulk een internatioxxale misdaad zou zijn, dat het verraden van de misdadige bedoelingen van het eigen land onder dergelijke omstan digheden een supernationale, menschelijke plicht kan zijn. Het is een moeilijk vraag stuk. dat inderdaad rijpe overweging ver dient. Gelukkig zal echter het succes der Ontwapeningsconferentie van de oplossing van dit filosofisch-politieke probleem wel niet afhankelijk zijn! Nadat de kwestie van het internationale toezicht was afgedaan, deelde voorzitter Hen derson den heeren mede, dat de Algemeene Commissie de volgende week tot een bespre king van het Fransche ontwapenings-en- veiligheidsplan zal overgaan. Nadolny vond dit maar half goed. Wij hebben nu reeds zoo veel wüsgeerige discussies over veiligheids theorieën gehad, meende hij, dat het tijd wordt nu eindelijk eens over ontwapening zelf te gaan spreken. De Fransche gedele geerde Massigli was het natuurlijk volstrekt niet met Nadolny eens. Ook Frankrijk wilde tot ontwapening komen, verzekerde hij. doch juist daarom moeten de Fransche veiligheids voorstellen worden aangenomen als het meest doeltreffende middel, om inderdaad ontwapening te vergemakkelijken. „Door vei ligheid tot ontwapening" i*: nog altijd de Fransche leuze, waartegenover de Duitschers nog steeds hun wachtwoord handhaven: „Door ontwapening tot veiligheid". Deze kor te Fransch-Duitsche schermutseling, die ein digde met de goedkeuring van Henderson's voorstel, nadat deze de Duitschers had ge- ï-ustgesteld met de verzekering, dat 't slechts algemeene beschouwingen over het Fransche plan zullen worden, die hoogstens een week zullen duren, bracht ons reeds een voorproef je van hetgeen ons de volgende week te wach ten staat! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. VELE POLITIEKE ONLUSTEN IN DUITSCHLAND. Hevige schietpartij in Brcslau. In Breslau kwam het gistermiddag tot bloe dige botsingen tusschen communisten en po litieke tegenstanders en politie, waarbij de politie zich gedwongen zag te vuren. Een communist werd gedood, ettelijke andere demonstranten werden gewond. Het hoofd van het politiedistrict Breslau heeft alle optochten en vergaderingen der communisten en hun neven-organisaties ver boden in verband met de bloedige inciden ten van Dinsdag. Nazi's en Stahlhelmers beschoten. MOERS (Niederrhein). 31 Januari (V.D.) Dinsdagavond heeft de N.SJXA.P. met den Stahlhelm een fakkeloptocht gehouden. Dc optocht had een rustig verloop, totdat ter hoogte van de E-t rasse naar het schijnt door aanhangers der K.P.D. ongeveer 60 schoten werden gelost, waardoor eenige betoogers ten deele ernstig werden gewond. Na de demon stratie werden de ruiten van het N.SBA.P.- bureau ingeslagen. De daders zijn onbekend gebleven. Raadhuis te Wihelmsburg bestormd. HARBURG-WILHELMSBURG. 31 Jan. (V.D.) Te Harburg moest de politie gister avond een communistische demonstratie met geweld ontbinden. Te Wilhelmsburg drong een menigte van ongeveer 500 perso nen het raadhuis binnen. Met groote moeite slaagde de politie er in de menigte met de gummistok uiteen te drijven. Terugkeerende demonstranten beschoten. HARBURG-WILHELMSBURG, 1 Febr. (VJD.) In den afgeloopen nacht zijn een tiental leden van den Stahlhelm en nat.-soc. die van een gemeenschappclljken fakkelop- toch terugkeerden, door een groep commu nisten beschoten. Toen het Ueberfallkom- mando ter plaatse verscheen, waren de com munisten reeds verdwenen. Twee zwaargc- worden en een lichtgewonde moesten naar 't ziekenhuis worden overgebracht. Acht gewonden tc Pforzheim. PFORZHEIM. 1 Febr. (V.D.) Bij een door den Stahlhelm en do S.A. georganiseer de!! fakkeloptocht, waaraan ongeveer 1000 personen deelnamen Is het In verschillende stadsdeelen tot bloedige botsingen met com munisten gekomen. Tot op het oogenblik zijn acht gewonden van verschillende partijen naar het ziekenhuis gebracht: een van hen had zware kwetsuren opgeloopcft. Sedert den middag is dc geheelc politic gemobiliseerd. In den loop van den dag hadden 500 commu nisten een optocht gehouden, die zonder eenige incidenten was verloopen. Ernstige botsingen tc Velbert. VELBERT. 31 Januari (V.D.) Nadat reeds Dinsdagochtend groote groepen com munisten door de stad waren getrokken, is het des middags te omstreeks vier uur tot een ernstige botsing gekomen. Communisten trachtten de Hakenkreuzvlag. welke door een nationaal socialist was uitgehangen om laag te halen. El- ontstond een vechtpartij, waarbij een communist door een slag werd gedood. Des avonds is het opnieuw tot botsingen gekomen. In de Poststrassc werden vier na tionaal socialisten, die vergezeld waren van een Schupo. door communisten aangevallen. Dc aanvallers sloegen op dc vlucht toen hun pistolen werden voorgehouden. Tegen zeven uur hebben communisten getracht het tehuis der S.A. te bestormen. Zij losten eenige scho ten. Niemand werd evenwel gewond. De po litie was slechts met enkele manschappen aanwezig daar versterking naar Wupperthal gezonden was. Toen de toestand steeds dreigender werd sloten S.A. en S.S. zich bij do politie aan. Aan de zijde der nationaal socialisten werden twee personen door messteken gewond. Een half uur later had in de Poststrasse opnieuw een botsing met S.S.-menschen plaats, waarbij dezen van de vuurwapenen gebruik maakten. GEDEELTELIJKE WERKHERVATTING BU DE BRIGGS-FABRIEKEN DETROIT, 31 Jan. (Reuter.) Een deel der arbeiders van de Briggs-fabrieken, waar het koetswerk voor de Ford-fabrieken wordt ver richt, heeft gisteren den arbeid hervat. Deze werkwilligen werden door politiemannen en militairen, gewapend met vuurwapens en traangasbommen, naar de fabrieken bege leid. De politie arresteerde eenige belhamels, mcerendcels communisten, alsmede den re dacteur van een communistisch blad. die op ruiende artikelen geschreven had. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. en verkoudheid DIRECT behandelen! Wrijf in mef AGENDA. Heden: WOEINSDAG 1 FEBRUARI Stadsschouwburg: Ballet Kurt Jooss met Der Grüne Tisch. 8.15 uur. Gebouw Olympia: Intieme feestavond Dansinstituut W. Fortgens 811,30 uur. Cinema Palace: „Kiki". Op het tooneel: Dumas, Neerlands populaire humorist. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: .Ben meisje van he den". Op het tooneel: Roosje Kohier met haar vijf Harmony Ladies. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Carnavalsvlinder" en „De gemaskerde ruiter". 8.15 uur. DONDERDAG 2 FEBRUARI Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST), Firma Grijseels en Van Hees, Lange Veer- straat 14. Tel. 11000. Firma C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34. Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 10 Tel. 12711, De werkzaamheden hervat. Duitschland en het inter nationale toezicht op de naleving der Conventie. De volgende week besprekingen in de Algemeene Commissie over het Fransche plan-Herriot-Boncour. (Van onzen correspondent).

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5