PEPERMUNT Lichamelijke Opvoeding ZIJDEN SCHOENEN verven in elke gewensch- te kleur. J. LOTTCERINC Rubriek voor Vragen. haarlem's dagblad woensdag 1 februari 1933 FIETSENDIEF ER IN GELOOPEN Van den heer D. was ongeveer drie maan den geleden een rijwiel gestolen. Hiervan deed hij aangifte bij de politie. Dezer dagen zag de heer D. in de Ruychaverstraat plotseling een man op zijn fiets z»tten. Oogen- blikkelijk waarschuwde hij een politie-agent. Te zamen achtervolgden zij den man, dien zij ergens een perceel binnen zagen gaan. Hier werd hij met het rijwiel aangehouden en naar het politiebureau gebracht. Hij bleek een veertigjarig los-werkman te zijn, die verklaarde dat hij de fiets eenige weken geleden van een onbekenden man op de Bo termarkt had gekocht. De politie geloofde dit niet. Daarom werd hij in verzekerde bewaring gesteld. Even later bekende hij het rijwiel ge stolen te hebben. INSCHRIJVING LEERLINGEN AMBACHTS SCHOOL Maandag j.l. is de inschrijving van leer lingen voor de Ambachtsschool alhier weer geopend. De directeur verzoekt ons, er de aandacht op te vestigen, dat spoedige aan melding zeer gewenscht is, om eventueele teleurstelling wegens te late aangifte te voor komen. KINDERVERZORGING EN OPVOEDING. De Vereeniging tot Bevordering van het Onderwijs in Kinderverzorging en Opvoeding tK. en O.) houdt haar jaarlijksche alge- meene vergadering op Donderdagavond 16 Februari a.s. in het Huis voor Ouders en Op voeders (school 3, in de Tuchthuisstraat). Er moet een bestuursverkiezing plaats hebben door het periodiek aftreden van mevr. Chr. J. Cohen Tervaart—Koch, die herkiesbaar is. Op Donderdag 2 Februari a.s. zal de heer J. G. Haremaker, uit Alkmaar, voor de leden een lezing houden over het onderwerp: „Opvoeding en het practische leven" en op Woensdag 8 Februari spreekt Dr. A. de Vletter, rector van het Kennemer Lyceum, over: „Kinderen op den moeilijken leeftijd." GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Wesseling, Kruis tochtstraat 3, antoveer; Geukers. Lange Hee renstraat 24 rood, armbandhorloge: Rees, Langendijkstraat 2 rood, armbandhorloge; Welsenaar, Koninginneweg 40, armbandhor loge; Elzing, Oranjestraat 184, boezeroen en schort: Steenkist, Olivierstraat 9, bruine cein tuur; Keijzer, Paus Leostraat 16, gewicht; De Graaf, Korte Spaarne 25, wit-zwart hondje; v. Damme, Graaf van Wiedstr. 7, kinderhand schoenen; Bureau van Politie: glacé d. hand schoen. een paar glacé handschoenen, paar heerenhandschoenen en kaart ijsbaan Half weg: Reenier, Rollandstraat 3 E. grijsbruine d. handschoen; Huisman, Oranjeboomstraat 40, handwarmer; Vis, Julianalaan 88, Over- veen, hockey-stick; Dsgenaars, Colensostraat 40, jongenshandschoen; Pater, Zomervaart 60. bruine kinderhandschoen; Schienger, Ein- denhoutstraart 51, kinderhandschoen; Knook van O. de Bruijnstraat 214, heerenhand schoen; Mansfeld, Berkenrodestraat 8, wollen handschoen; v. d. Kroft, Van Keulenstraat 4, kinderhandschoen; Zwaanswijk, Hasebroek- straat 11,. wollenhandschoen; Nauwsland, Haarlemmerliedestarat 10, kinderhandschoe nen; Wijtvliet, Gasthuislaan 186 rood, hee- ren- en kinderhandchoenen; Genevasen, Ja- vastraat 72, dameshandschoen; Jansen, Pla taanstraat 32, 2 paar handschoenen: Bos, 't Krom, 10 rood, hoed; Bergman, A. L. Dy- serinckstraat 60, motorhandschoen; Tege laar, Gen. Joubertstraat 17, kinderhandschoen Smits, Lombokstraat 20. hond; Welsenaar, KoningïnntAveg 40. horloge; Scheffer, Burg wal 27 rood, heerenjas; Flipsen, Heerensin gel 37 rood, kinderjas; Perry, A. L. Dyse- rinckstraat 31, knot wol; Heemskerk, Jans straat 2 rood, kous; van Loenen, Archipeistr. 57, rijwielketting; Bos, Schouwtjesplein 88, muts; Goddijn, Colensostraat 38, muts; Koe- lemeij, Vooruitgangstr. 125 rood. nummer plaat G 44482; Hondreng, Brouwersplein 27, portemonnaie: van Alphen, Ampzingstraat 17, idem; Van Eijsden, Damaststraat 27, idem; Helder, Cederstraat 20, stuctentenpet; Theel. Bellamyst-raat 9. portemonnaie: Tuyk. Am- sterdamschevaart 200, pelerine; Rijskamp, Archipelstraat 42. portemonnaie; Deunk, Brouwersstraat 110. rijwielpomp: Bleijenburg. Berckheijdestraat 12 rood, gouden ring; Blan- kenstein, Koningsteinstraat 11 rood. rij wiel - belastingmerk; Van Apeldoorn. Colterman- straat 9 rood. idem; Weers, Brouwersstraat 123, sokken; Van Lier. Gen. de la Reijstraat 44 rood, sch,ooiétui; Vermeer, Steenbokstraat 23, bos sleutels; Politiebureau, Smedestraat 9, kinderschaats; Van Dijken, G. van Heesstr. 2. gereedchapstaschje; Dernison, Mr. Joos- tenlaan 4. tasch met- boeken; Tiboel, L. Hof straat 2 rood, kindertaschje; Joh. de Deo. M. v. Heemskerkstraat, vulpen; Elskamp, Edi- sonstraat 10. idem: Rotteveel, Damaststraat 15. ijskaart «Halfweg). Bur. van Politie. Smedestraat, actetasch m. inh., baankaart. kinderschaats. bruine hand schoen. Koelemeijer, Breestraat 3. broche m. steentjes, Leunk. J. v. Zurenstr. 15. kinder das, Steffens. Florapark 12. gordijnstof, Tom- pot, Kruisstraat 31, jongensjasje, Gouwers, Brouwersplein 8 rood, kinderportemonnaie. De Jong, Kennemerstraat 9b. bruine porte monnaie met inhoud, Postkantoor, Frans Halsstraat, Portemonnaie met inhoud, Schaafsma, Marnixplein 1, bruine portemon naie. Wessels, Gierstraat 2. rijwielplaatje, Portegies. L. Boogaard straat 20, padvinders- riem, Abbink, Ben Viljoenstraat 25. kinder rozenkrans. Boogaart. Ie Vooruitgangstr. 100, Lipssleutel. De Vreugd. Oranjestraat 133, kin del-schaatsen. Schouten. KI. Houtweg 1. bob slede, v. Gog. Kerkhofstraat 19. damestasch. v. d. Meij. Nagtzaamstraat 8 rd school- tasch. Doek. K. v. Manderstraat 50. vulpen. Van Meurs. Geweerstraat 26. kinderwantjes Kennel „Fauna": kat. grijs-wit; kat, wit- zwart: kat. wit: hond. geel: hond. zwart. Kennel ..Haerlem": hond. seel-grauw: hond. wit met bruin. kat. grijs; kat. grijs-wit; kat, zwart. v. Bruggen. Oranjeboomstraat 175. bruine handschoen. De Liefde, Oranjestraat 104. bruine kinderhandschoen. Beenhakker, Dr. Schaepmanstraat 33, paar witte hand schoenen. De Mol, Teslastraat 55, bruine kin derhandschoen, v. 't Hooft. Eindenhoutstraat 55. fox terrier. Hooglugt, Bantamstraat 104. herdershond. Hoeben. Gen. Cronjéstraat 106. handbeschermer. Westhof, Laurierstraat 4, handbeschei-mcr. NIEMAND MEER DAN VEILING VAN OUDE EN MODERNE SCHILDERIJEN. „Vijf en zestig gulden, vijf en zestig gulden. Niemand meer dan vijf en zestig gulden? Niemand meer? Niemand, voor dit Interieur uit de school van Brouwer?" Neen. niemand meer, de hamer viel en het schilderij was verkocht. Veel animo was er niet, Dinsdagmiddag in het Algemeen Ver kooplokaal aan de Nieuwe Gracht, waar no taris G. D. Boerlage een collectie schilderijen veilde, en de prijzen bleven laag. voorzoover wij er over konden oordeelen. En toch waren er schilderijen aangekondigd van Dirk Hals. v. d. Cappellen. Both. Eerelman, Isaac Israels. Mesdag. Segantini. Weissenbruch, de school van Rubens en van Dijk enz. enz., voor som migen waarvan certificaten van echtheid voorhanden waren. Rechts voor het scherm, dat de publieke tribune van de schilderijen-opslagplaats scheidde (als wij het zoo mogen uitdrukken) zaten de officieele personen, veilend, toe ziend, noteerend. Links was de verhooging, waarop de schilderijen door een schijnwer per van onderen belicht, stuk voor stuk ten toongesteld werden tijdens den verkoop Rechts de proza, het materiëele, links de poëzie, het onstoffelijke, de KunstWaar mee we volstrekt niet willen zeggen, dat rechts de kunst ontbrak. Want het was een groote kuixst de schilderijen aan den man te brengen voor een behoox-lijken prijs, volgens dc opmerkingen aan die zijde. „Vijftig gulden voor die prachtige schilderij van Jordaens? Niemand meerVijftig gulden!" Een lichte rook hing in het zaaltje en de zon, laagstaande boven de daken aan den overkant, wierp lange, lichte plekken in het vertrek, wat in den beginne een goed ge zicht op het vertoonde stuk eenigszins be moeilijkte. Maar spoedig werd dit beter. „Een garantiebrief voor echtheid kan op vbrlangen erbij geleverd worden. Winterver maak van J. van der Cappellen gesigneerd 1150 gulden. Nummer 13. Landschap bij Haarlem, van Ant. J. van Croos, dateerend uit 1650. Voor 3000? 2000 dan? Hoeveel?" „Zeshonderd gulden!" Maar er waren twee liefhebbers en bij 50 gulden ging de prijs de hoogte in. terwijl de hamer afwisselend de gegadigden aanwees, totdat op 1000 de prijs bleef staan. Als in een tooverlantaarn schoven de schil derijen voor het oog der toeschouwers voor- bij. Als mannequins, die komen, zich laten bewonderen en verdwijnen. Er was weinig beweging onder de aanwezi gen, slechts een enkele maal, toen bijv. een teekening van A. Mauve voor 10 gulden weg ging, ontstond er wat gemompel en geschuif van stoelen. Een zeegezicht van Beerstraten bracht f 140 op, Vroolijk gezelschap van R. Brackenburgh 360. een portret van een Oosterling van Govert Flink 400, evenals de Doortocht dooi de Roode Zee van Frans Francken II en Vroolijk gezelschap van Dii-k Hals. Voor de Schoone Herderin van Paulus Morcelse had men 450 over, de Zijlpoort van Willem Kool bracht het tot 370. Keizer Nero uit het ate lier Rubens tot 600, een (vermoedelijke) Jan Steen (Driekoningenfeest) tot 110, Ge leerde man van J. Lievens tot 160. ,.En de Grijsaard waarschijnlijk van Lie vens? Voor iemand, die goedkoop aan een deftige voorvader wil komen? Niemand meer? 25 gulden? 25 gulden!" Ik heb U. in tegenstelling met Multatuli bij Saïdja en Adinda niet gezegd, dat mijn ver haal eentonig is. Maar het is .eentonig. Hoe veel malen de veiler het woord gulden heeft uitgesproken, valt niet by benadering te schatten. Er werden ongeveer 150 stukken geveild. Weggebleven waren o.a. eenige drin kende boeren en wat met de dooi van heden overeenkomt winterlandschappen. De caleidoscoop vertoonde Mercurius en Arsus in landschap van J. en A. Both 190), Waterval van van Everdingen 200)Sla pend Meisje van J. B. Greuze 250). Herder van J. Mancadan 360), Boerenfeest op Walcheren van van der Venne 350). Jacht in de Duinen van P. Wouwerman 260), Maria met Jezus en Johannes, van Werner van Valckert 340) en Riviermonding van H. M. Sorgh 360). Een paar portretten gin gen terug. Tenslotte vertrokken het Naaistertje van Is. Israels voor 190. een Boer in Avond schemering van Segantini voor f 800. Koeien in den stal van J. Vrolijk voor 310. en Kip pen, die gevoerd werden, door W. de Zwart voor 260. Een stadsgezicht te Haai'lem van B. J. ten Hove deed 240 en een Mesdag (Voor anker bij maanlicht) 260. Vele stukken bleven onder de honderd gil den en daar waren bij van Simon en Willem Maris, Artsz, Apol, Eerelman. Koekkoek, Weis senbruch. De schilderijen kwamen en gingen. Tot het laatste kwam: „Niemand meer dan 50 voor dien mooien de Zwart? Niemand? Vijftig gulden!" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. UITVOERING. Het dameskoor ,_Arcis". onder leiding van den heer J. Hensen geeft a.s. Vrijdag 3 Februari een uitvoering in het tehuis voor oude van dagen aan den Schotersingel, al hier. PERSONALIA. De heer H. M. va.n Mourik Broekman te Haarlem is te Delft geslaagd voor schei kundig ingenieur. PRAKTIJK-EXAMENS. Bij de praktijk-examens vanwege de Ver eeniging ..Het Nederlandsche Handels-Insti tuut" slaagden te Haarlem e.o. de volgende candidaten: Boekhouden: Y. Braaksma, J. Otten. P. de la Saussaye Briët, A. Honig, M. v. d. Pol. P. Kerstens en A. G. Meijer. Engelsch: Mej. E. Klay, Mej. v. d. Sande, A. J. Molanus, B. D. van 't Wout. B. H. Derks, B. Groen, J. Molenaar en G. v. Zutphen, Franssch: J. H. Roukema, Mej. D. Jansen, H. Nuijtens en M. v. Ekelen. Nederlandsch: E. Everard en L. Konings. Dultsch: P. C. v. d„. Werken. Mej. C. E. Walop, Mej. B. v. Thijn, P. Houtkamp. W. de Graaff, Mej. C. Hofman, A. H. v. Keulen en J. D. v. d. Valk. Verwijt Uzelf geen slapheid, indien U zich juist op de be slissende momenten van Uw arbeid moe en mat gevoelt. Voorkom die futlooze oogen- blikken door het dagelijksche gebruik van King-pepermunt. Lichaamsoefeningen voor de vrouw en het meisje. Bijzondere voorzichtigheid in de rïjpingsperiode. Bouw en functie zijn oorzaak van een geringer prestatiever mogen, dan door mannen bereikbaar is. Het valt niet te ontkennen, dat de vrouw en het meisje langzamerhand een grooter gebied van de sport en de lichaamsoefenin gen in het algemeen tot 2ich getrokken heb ben. In den afgeloopen zomer hebben de dames zich zelfs in dienst gesteld van den „King of Sports" het nobele cricket-spel. De vraag, hoever dit streven zal doorgaan en hoever deze uitbreiding voortgang mag vin den. ligt dus voor de hand. Zal de vrouw zich beperken tot sportbeoefening onder sekse- genooten, of zal zij ten slotte ook overgaan tot krachtmeting met den man. Wanneer de geschiedschrijver ons juist heeft ingelicht, dan moet reeds in de middeleeuwen in Zwit serland een worstelwedstrijd zijn gehouden tusschen een man en een vrouw, diedooi de laatste gewonnen is. De langdurige periode sedert dien zonder een soortgelijke herha ling verloopen, geeft ons gegronde hoop, dat de vrouw niet van plan is, zich voor een dergelijk weerzinwekkend bedrijf te geven, Sommigen en volgens dr. Eugen Matthias bevinden zich daar ook vrouwelijke artsen onder zijn de meening toegedaan, dat de vrouw aan alle soorten van lichaamsoefe ningen zal mogen deelnemen. Deze opvatting vindt echter lang geen algemeene instem ming. Mevrouw Dr. Lützenkirchen, ook een vrouwen-arts, schrijft dat deze opvatting niet in overeenstemming is met onze ken nis van de zoo zeer afwijkende morpliologie en physiologie van het vrouwenlichaam, en Sellheim, de gynaecoloog, schrijft: „Men ziet daarbij geheel over het hoofd, dat mannen en vrouwenlichamen van huis uit geheel verschillend zijn georganiseerd, en dat deze verschillende bouwsoortcn ook volgens het plan der natuur voor geheel uiteenloopend e functies zijn bestemd. Met deze anders in gestelde organisatie van de vrouw moet ook bij haar lichamelijke verzorging rekening worden gehouden". En elders zegt dezelfde schrijfster, „dat alle vooruitgang in de cultuur in de toe nemende differentiatie van de beide ge slachten is gelegen". Immers de lichamelijke en geestelijke verschillen tusschen man en vrouw zijn gevolg van opvoeding of andere uiterlijke omstandigheden: zij zijn in de kiem vastgelegd, zijn zooals men dat wetenschap pelijk noemt genotypische kenmerken, zoo dat alle nivelleering tusschen lichaamsoefe ningen voor man en vrouw tot teleurstellin gen zal moeten leiden. Men zal zelfs geen algemeen schema voor lichaartisoefeningen ten behoeve van de vrouw kunnen geven, want evenzeer als bij den man, speelt ook voor haar het „bouwtype" een belangrijke rol. Het uitgesproken krachts- of weerstands type het statische type zal niet de ge schiktheid bezitten voor het uitvoeren van fijner afgestemde bewegingen, zooals wij die kunnen waarnemen bij het z.g. dynamische type. In de sport-beoefening door den man is dit verschil reeds lang op voldoende wijze in aanmerking genomen, in die voor de vrouw nog weinig of vrijwel niet. Daarenboven zal bij de beoordeeling van de vraag „welke lichaamsoefeningen voor de vrouw en het meisje?", wel degelijk rekening moeten wor den gehouden met de omstandigheid of het meisje nog in de rijpingsperiode verkeert, dan wel reeds volwassen is. Deze moeilijke periode vereischt bij het meisje nog veel grooter voorzichtigheid dan bij den jongen. Bij het meisje zet het rijpingsproces eerder in en verloopt belangrijk sneller, zoodat aan haar lichamelijke krachten veel grooter eischen worden gesteld voor inwendige or ganisatie, dan in dezelfde periode van den jongen. Neemt men dan nog in aanmer king dat het meisje onder deze omstandig heden als regel twee jaar jonger is, dan is het duidelijk, dat voor uitwendige krachts ontwikkeling door het meisje niet veel ener gie kan worden gemist. Kan dus in het algemeen van de rijpingsperiode worden gezegd, dat in dit tijdperk de jeugd moet worden ontzien, voor het meisje geldt dit beginsel in veel grooter mate. Van 1217 jarigen leeftijd zullen dus alle pogingen om bijzondere sportprestaties te leveren pros taties waarvoor groote krachtsinspanning noodig is voor meisjes moeten worden vermeden. Anders staat het evenwel, wanneer het meisje lichamelijk volwassen is; dat is dus gewoonlijk op 18-jarigen leeftijd. De hooge eischen, die gedurende eenige jaren voor de inwendige huishouding van het lichaam zijn gevorderd, worden tot meer normale terug gebracht, zoodat na het bereiken van den 18-jarigen leeftijd minder angstvallig behoeft te worden gewaakt tegen uitwendige lichamelijke inspanning van beteekenis. De volwassen vrouw geeft een geheel an der vcrschijningsbeeld. dan de volwassen man. Niet alleen dat haar gemiddelde lengte geringer en haar gemiddeld gewicht kleiner is, ook de verhoudingen zijn verschillend. In verhouding tot de ledematen is de vrou welijke romp zwaarder, dan de manneljke terwijl ook het zwaartepunt bij de vrouw lager is gelegen, zoodat bij alle oefeningen die een heffen, dragen of voortbewegen van het eigen lichaam vereischen, door de vrouw I een veel grootere weerstand zal moeten wor den overwonnen dan door den man. Het gevolg van een en ander is, dat volgens Dr. Matthias de prestaties van dc vrouw in oefeningen als loopen, springen, enz. geringer zullen zijn, dan de overeen komstige van den man. Ook de grootere breedte van het bekken bij de vrouw, als gevolg waarvan de ledematen een gebroken lijn vormen, moet voor haar het loopen en springen tot zwaardere en moeilijker oefe ningen maken, dan voor den man. zoodat ook deze omstandigheid op zichzelf reeds een voldoende reden zou zijn om voor de vrouw ongunstiger resultaten te mogen ver wachten. Ook in de wijze, waarop boven- en onderarm ten opzichte van elkaar ge plaatst zijn hier vindt men eveneens een gebroken lijn ligt "een aanwijzing en tevens een verklaring voor de geringere uit komsten, die door de vrouw op het gebied van werpen en stooten zullen kunnen wor den verkregen. e Er is echter meer, waardoor de vrouw nood zakelijk minder zal moeten presteeren op het gebied van lichaamsoefeningen, dan dc man. De totale hoeveelheid spierweefsel bedraagt bij den man ongeveer 40 procent van zijn lichaamsgewicht; voor de vrouw slechts 32 procent. Bij de vrouw zijn de spier massa's rijkelijk voorzien van vet. zoodat het voor de hand ligt. dat het manlijke spier stelsel èn door zijn relatief grootere massa èn door zijn gunstiger omstandigheden 1 weinig of geen vet) tot grootere verrich tingen in staat is. Nog eenige verschillen in bouw en functie bij de vrouw ten opzichte van die bij den man zouden mede kunnen pleiten voor het mindere prestatievermogen van de eerste. Deze beschouwingen behooren evenwel meer tot het medisch gebied, zoodat ik wil vol staan met te constateeren, dat zij er zijn. Al bestonden deze andere redenon echter niet, dan nog zou men op grond van dc hierboven gegeven uiteenzettingen wel mogen besluiten tot de volgende conclusies: Gedurende de periode van het 12e tot het 17e of 18e levensjaar mogen lichaamsoefe ningen slechts worden toegepast, wanneer daarvoor geen buitengewone krachtsinspan ning wordt gevergd. Een aangename, opwek kende vermoeidheid moet dus het resultaat zijn; een gevoel van afmatting of uitputting mag niet optreden. Het meisje en de vrouw zullen krachtens haar bouw en functie steeds tot mindere sportieve prestaties in staat zijn, dan de jongen en de man. Het meisje en de vrouw zullen slechts lichaamsoefeningen uitvoeren in samenwer king en in concurrentie met de eigen sekse. H. L. WARNIER. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ververij en chem. wasscherij Groote Houtitraat 5 a Teiet. 10771 VEREENIGING VAN LEERAREN IN DE HANDELSWETENSCHAPPEN Voor de praktijk-examens, gehouden te Haarlem, zijn de volgende personen ge slaagd Boekhouden: J. Graf, H. Kerkheide, II. Poel. N. P. van Amelrooij, J. P. D. Fuchs. F. H. Koers. P. Groenewegen. H. J. Balfoort, al len te Haarlem; A. H. Rijnbeek te Nieuw- Vennep. Nederlandsch; M. J. T. de Vries, te Haarlem Fransch: F. M. Andriessen en W. J. Dieben te Haarlem. Dultsch: A. Slootweg, te Zand voort; A. A. B. Wijsman. J. L. Aarsen, A Beenhakker. E. G. Frangenheim en J. v. Muiien, allen te Haarlem. Engelsch: Mej. H. C. Londonck, to A er rijn hout; mej. M. v. Gelder, te Velsen: P. Saar- loos te Heemstede; H. J. v. d. Maal te Heem stede, W. A. Dernison en G. Adrian te Haarlem MOTORDIENST. De le luitenant P. J. Boudewijn van het 13e regiment Infanterie tc Maastricht is voor den tijd van 1 maand gedetacheerd bij de Schoolcompagnie van den Motordicrst. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Volgestort Kapitaal f 30.000.000.— Reserve I 9.300.000.— kantoor: HAARLEM KRUISWEG 58 TEL. 13843 EFFECTENORDERS COUPONS PROLONGATIEN SAFE-LOKETTEN MARKTNIEUWS Purmerend. 31 Jan. 1933. Kaas. Aanvoer 19 stapels kleine, f 22 a f 26.50 per 50 KG. Boter. Aanvoer 494 KG prijs f 1.65 - f 1.85 per KG. Vee. 444 run deren. waaronder z:;n 310 vette en 19 stie ren. 15 paarden f 60 a f 125 per stuk. 59 vette kalveren f 0.60 a f 0.80 per KG. 284 vet te varkens f 0.25 a f 0.31 per KG. 31 magere dito f 8 a 15 per stuk. 163 biggen f 6 a f 10 per stuk. 719 schapen f J a f 19 per stuk. Kui kens f 0.70 a f 2 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks f 3.50 a f 4.50. wette koeien prijshoudend-f 0.58 a f 0.64 per KG. Gelden keien --U-houdend f 30 a f 140' per stuk. Melkkoeien, prijshoudend I 120 a I 230 per stuk. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk cn ten spoedigste beantwoord. Dc vraoen moeten worden geadresseerd aan dc Redactie. Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam cn adres ontbreken, worden terzijde gelegd. Dc antieoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Dc namen der vragers blijven redactie' geheim RECEPTEN. VRAAG: Wij hebben con vochtlgen muur, waai* hot behangsel steeds van loslaat. Zou be hangen met loorbohniig afdoende wezen? ANTWOORD: Noen. dut 7.011 Juist verkeerd /IJsi. Bespijker de muren met asphaltpupler voor vochtige muren, dut speciaal hiervoor In den h.indcl is. Daar overheen kunt gij dan ieder ge- wenscht behang plakken. VRAAG: 1. Hoe moet ik een Hortensia be handelen? Ik heb haar lr. Maart 1032 gesmoesd en heb dezen zomer geen bloem gekregen. Moet zij ook tegen vorst afgedekt? 2. Wanneer kan Ik een Rhododendron ver planten? ANTWOORD: 1. Als de plant In den tuin staat doot ge good hnnr to bedekken. OiJ moet haqr niet snoeien voordat zij gebloeid heeft. 2. Wachten tot de tweede helft van Maart of begin April. VRAAG: Hoe bereidt men Woeaper moppen? ANTWOORD: Bcnoodlgd: ï^pond zoete aman delen; 1 pond suiker: 2 eiwitten en wat citroen sap. Maal de gepelde amandelen met do suiker en eon groot deel van het ehvlt tweemaal door den amandelmolen. Voeg er wal citroensap en, /•--o noodig. wat eiwit bij en maak een vrij slap detg. Doe dit >n de boterspuit. waarop een glad de trechter is aangebracht en spuit er op een schoon papier koekjes van. Bak zc op een bak blik In matig warmen oven ongeveer 2 0 minuten lichtbruin cn gaat. Direct daarna het papier omkecren cn met een kwastje koud wa ter m}t maken; het papier gaat er dan gemak kelijk af. VRAAG: 1. Hoc bereidt mon oake? 2. Hoe krentenbrood? ANTWOORD: Kneed tot een homogen» massa 1 ons bloem. 1 otu? boter. 1 ons suiker en l el. Doe dit ln een met boter besmeerden broodvorm 011 bak het in tam-lijk hooien oven met ondcr- wermte lichtbruin en gaar (ongeveer 1 uur). 2. Benoodlgd: 350 gram bloem; 10 gr. gis;. gram zout. ongeveer 2 1/2 d.L. melk. 75 gr. schoongewasschen krenten; 75 gr. rozijnen en 25 gr. gesnipperde sucade. Maak van alle be- sianddcelen, behalve krenten, rozijnen en suca- do een mooi stevig deeg. Kneed cr dun de kren ten enz. door cn laat op ec warm plaatsje dicht- gedekt. een half uur rijzon. Doe het dan In een met boter besmeerdon broodvorm en buk het In tamelijk hoeten oven niet onderwnrmle bruin cn gaar. Bestrijk daarna den bovenkant conlgo koe ren met water, om een mooi glud korstj- ie krijgen. PERSONEEL. VRAAG: Kon dagmeisje, dat per week bo tanici werd. is Maandagavond ontsla;;on met volle uitkcoring van haar weekloon. Zij verdiende met vollen kost. 1. Op hoeveel vergoeding van kostgeld heeft zij recht? 2. Tot wlcn moet zij zich vervoegen, als men niet wil betalen? ANTWOORD: 1. Op 3.50. 2. Tot het Bureau van Arbeidsrecht, Jansweg 39. Haarlem, Dinsdagavond 7.30 uur. VRAAG: Hoelang heeft een werkster, die ziek geworden is. recht op haar loon? ANTWOORD: Gedurende 14 dagen. VRAAG: 1. Kan een werknemer den werk gever bij ziekte verplichten het hen» toekomend 7iokengc!d wekelijks naar een andere plaats op te zonden? 2. Kan een werkgever een werknemer ontslaan terwijl deze nog uitkcering vun de ziektewet ontvangt? 3. Zoo ja. krijgt de werknemer dan nog 80 pCt. uitbetaald zoolang hij ziek is? ANTWOORD: 1. Neen. 2. Ja. 3. Ja, zoolang de wet hem tenminste recht op ullkecring geeft. VRAAG: Iemand trekt al 25 weken van dc ziektewet (ond.verz.). 1. Hoelang blijft hij nog trokken? 2. Waar gaat hij dan naar over? 3. Hoeveel bedraagt dan de ullkecring? ANTWOORD: 1. Waarschijnlijk nog 1 weck. 2. Ons niet bekend. Waarschijnlijk nergens nanr. 3. Zie onder 2. VRAAG: Op welken leeftijd moet er voor een dagdienstbode belasting betaald worden? ANTWOORD: Als zij IS jaar oud Is. RECHTSZAKEN. VRAAG: Is een broer of zuster verplicht een anderen broer of zuster te onderhonden, wanneer «leze in behpeftlg© omstandigheden verkeert? ANTWOORD: Neon. VRAAG: Heeft oen gescheiden vrouw van 22 janr. die wil hertrouwen, toestemming van haar ouders noodig? ANTWOORD: Ja, de wet maukt geen uitzon dering. VRAAG: 1. Kan een echtgenoot, gehuwd bui ten gemeenschap van goederen, zonder medewe ten van zijn vrouw een testament doen opma ken? 2. Zoo ja, kan i nzago van dit testament na zijn overlijden aan zijn vrouw geweigerd worden? ANTWOORD: 1. Jn. 2. Waarschijnlijk niet. DIVERSEN. VRAAG: Kunt u mij eenige bijzonderheden vertellen van het kasteel Papenburg, dat In ltiOO of 1700 bij hcï Huis te Vclscn stond? ANTWOORD: Het Huis te Papenburgh stond nabij het Huls te Velsen. Het Ls ln 1833 voor rekening van Cornells van der Mij» op de puin- hoopen van het huls van Groeneven gebouwd. Het was een prachtig landhuis, dat. hoewel nog niet geheel voltooid. In 1643 werd verkocht aan Gerard van Papenbergh, Bewindvoerder der Vereenlgde Oost Indische Cy. ter kamer van Amsterdam. Deze heeft het den naam Huls Papenburgh gegeven 011 maakte het ;ot een ware kunstgalerij. Vooral do groote bibliotheek was zeer beroemd en bevatte vele hoogst zeld zame werken. In.later tijd heeft deze plaats den naam van Wildhoef gedragen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7