Vreetzaam duelleeren. Het Belangrijkste. 50e Jaargang No. 15218 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 2 Februari 1933 HAARLEM S DAGBLAD Di»ec&* P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENT ENper week 025, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3-55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post 0-72J Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN j5 regels 1.75, cikc regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Ons* Groentjes (ïcdercn dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijdei Idem voor Abonnés op het Geïll. ZondagsbladLevenslange ongeschiktheid f 2000.-, Overlijdei f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. f 600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-, Verlies Wijsvinger f 75—, Verlies andere vinger f 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 2 Februari. Galsworthy. Ook in deze rubriek moge nog een kort woord van herinnering, en tevens van erken ning van het werk dat hij achterlaat, gewijd worden aan den Engelschen schrijver John Galsworthy. De schepper van Soames Forsyte, centrale figuur in zijn dubbele trilogie „The Forsyte Saga" heeft het bloeitijdperk van de „upper middle class" in Engeland geschilderd in zoo fijngevoelde kleuren en in zulk een begrijpen, dat wij ons niet anders kunnen voorstellen dan dat zijn werk als beeld van dien tijd vooral van de periode 18901914 onvergankelijk moet zijn. Misschien zal de toekomst het anders leeren. want nog nimmer heeft iemand met zekerheid kunnen voorspel len wat de blijvende waarde van de littera tuur van tijdgenootèn zou zijn. Maar Galsworthy schijnt ons zeker een der zeer wei nigen toe, die een groote kans op blijvende erkenning niaken. De Nobelprijs, hem in 1932 toegekend, is hem volgens de waardeerings- maatstaf van zijn tijdgenooten eigenlijk veel te laat gegeven. Hij was vooral verteller. Zijn dramatische opzet, zijn „plot" zooals de Engelschen het zouden uitdrukken, was nimmer sterk. Zijn zeer gevoelige natuur stelde hem vooral in staat tot zuiver portretteeren, wonderlijk- zuiver portretteeren. Het is geen forsche. machtige arbeid, dien hij geleverd heeft, maai er leeft overal de charme van de persoonlijk lieid Galsworthy in. Allerminst doordat hij u bepaalde meeningen tracht op te dringen dat bleef juist verre van hem maar door dat ge dezen auteur aanvoelt als een man die innig van het leven en van de menschen heeft gehouden. Van de menschen, dus ook van de figuren die hij schiep en in zoo zuivere omlijning wist uit te beelden, hield, hij met al hun goede eigenschappen en met al hun fouten. Ook de fouten waren hem dierbaar; hij dacht erover door -en begreep ze. vond er zijn verklaring voor, zag steeds het geheel dat hij te portretteex-en had en dat hem onweerstaanbaar aantrok. Hij was zonder eexxigen twijfel een man die schiep, .die ar beidde uit x-oeping, uit overtuiging, uit toe wijding. En in zijn eigen sfeer was hij een mensehenivrien d Van Galsworthy zal nooit gezegd kunnen worden dat hij naar hervormingen gestx-eefd heeft, dat, hij gepoogd heeft de xxxaatschappij te verbeteren. Maar wèl dat hij een man was met een objectieven kijk en een eexJijke pen. Hij zag de fouten, de bekrompenheden, de egoïsme 11 van zijn Forsyte's, hij vergat nergens ze te tooxien naast hun goede eigen schappen. maar hij bleef steeds de zuivere beoox-deelaar. Tenslotte heeft hij ettelijke duizenden ro manlezers, in Exxgeland en daarbuiten, vele mooie uren van rustig genieten geschonken. Hij heeft hen niet gepijnigd met psychologi sche uiteenrafelingen van pathologische ge vallen, hij heeft hun geen tendenz opgedron gen, hij heeft hen niet voortgesleurd in den strijd van het vechtende leven, waarvan zij, 's avonds vermoeid teruggekeerd, afleiding, zochten als zij een boek van hem opnanxen. Hij heeft hen, door zijn levexide portretten en door zijn prachtig aangeven van een persoon, een milieu, een stemming, dikwijls met éen enkel klein détail, geboeid en bekoord. In zijn eigen genre was hij ongetwijfeld een zeer groot schrijver. R. P. HET IJS BIJ DEN AFSLUITDIJK. Hier en daar kruit het. VOORLOOPIG GEEN GEVAAR. Bij informatie in Den Oever vernemen wij over het ijs bij den afsluitdijk dat de uitwa teringssluizen bij Den Oever thans ijsvrij zijn. Tot aan het Breezand. dat is ongeveer in het midden, heeft men aan den afsluit dijk geen last van ijs. Woensdag heeft het ijs eenigszins gekruid aan den westelijken ha- vendam van het Breezand. Dat is dus de strekdam, die Zuidwaarts loopt, en met een rechtexx hoek op den afsluitdijk staat. Zooals men weet is er op het Bx-eezand een werk- haven. Over een lengte van twintig meter kruide het ijs hier tot de hoogte van den kruin van den strekdam. Twee kilometer ten Oosten van het Breezand is het ijs over een lengte van enkele tientallen meters zoo hoog gekruid, dat het over den weg kwam, dat is 4 meter boven N. A. P. Dit was de grootste hoogte diehet bereikt heeft. Personeel van de Zuiderzeewerken heeft met bijlen het ijs weg gehakt. Dit ging gemakkelijk omdat het ijs door den dooi reeds slecht geworden is. Mocht het moeilijker worden, dan x-oept de ingenieur in Den Oever de hulp in van de genie om het ijs met dynamiet te verwijderen. De sterke Zuid-Westenwind heeft het ijs wel naar het Kornwerder zand en de Frieschc kust gedreven, maar van inconvenienten daar door was tot hedenmorgen nog niets verno men. Voor het overige wacht men af. wat er ge beuren zal. omdat men gelijk wij reeds mede deelden, met ijs bij den voltooiden dijk nog geen ervaring heeft. Een voordeel is, dat het ijs hoe langer hoe slechter wordt en bij bot singen eerder verpulverd, daxi wanneer het nog "vroor. PERSONALIA. Te Amsterdam is geslaagd voor het eer ste gedeelte van het artsexamen de heer A. A. A. P. J. van Tetering te Haarlem. NIEUWE VUURZEE TE ROTTERDAM. Oud stadsdeel weer ernstig geteisterd. OPSLAGPLAATS IN VLAMMEN OPGEGAAN. ENORME SCHADE AAN BELENDENDE PANDEN. Opnieuw heeft een zeer zware brand Rot terdam, 'de vierde in énkele weken, geteisterd. Omstreeks 5.45 uur Woensdagavond is aan de Zalmhaven de brand uitgebroken. Hij is ontstaan in een achter de Zalmhaven ge legen opslagplaatsc van de firma M. de Vries, handel in oude metalen, goederen en gummi waren. Het vuur vond in de opgeslagexx hoeveelheden gummi gretig voedsel, zoodat de brand zich naar alle kanten snel uitbreidde, en zich dwars door de huizen voortplantte, naar de achterzijde, den Westzeedijk. Om half zeven hadden de aangrenzende panden op den Westzeedijk reeds vlam gevat. De brand weer, die met zeer veel materiaal ter plaatse was. bestreed het vuur van alle kanten. Ver schillende huizen in dit blok dat be grensd wordt door de Zalmhaven aan den achterkant, den Westzeedijk aan den voor kant. op zij door het Vasteland en aan de andere zijde door de Valkstraat liepen in- tusschen ernstig gevaar en de brandweer waarschuwde verschillende bewoners de hui zen te ontruimen exx te verlaten. Een aan grenzend schoolgebouw, dat leeg stond doch in gebruik was bij de A.J.C. vatte eveneens vlam. Een hevige vonkenregen daalde over de binnenstad, terwijl zich zeer veel rook ontwikkelde. v Omstreeks zeven uur was de brandende xxiassa een groote vuurzee. De politie heeft de geheele omgeving afgezet. Nader vernemen wij nog het volgende: De brandweer was terstond uitgerukt met groot materiaal. Vijf autospuitcn, drie drijvende spuiten, een groot aantal slangenwagen en de Magi- rusladder warcy aanwezig. Er werd met 32 stralen van het groote materiaal en in totaal met 45 stralen water gegeven, waarbij vooral de drie drijvende spuiten, liggende in de Zalmhaven enorme hoeveelheden water in het vuur wierpen. Omstreeks half negen in den avond kon men aannemen, dat het ge vaar voor uitbreiding van den brand geweken was. Doordat de slangexx door huizen en over de daken heen gelegd waren had men het vuur omsingeld en zoodoende werd de brand weer de vuurzee meester. Omstreeks negen uur koxx met de nablussching worden aan gevangen. Eerst nu had men een overzicht, welke schade de brand had aangericht. Het pakhuis van de firma M. de Vries, een dub bel houten gebouw, dat vroeger dienst had gedaan als houtopslagplaats, was geheel ge vuld met rubber, lompen, oud papier exx metaal. De brandende rubber ontwikkelde een geweldige rook en drong de omliggende huizen binnen. Het pakhuis is geheel plat gebrand, de schade wordt door verzekering gedekt. Van de school, waarin gevestigd was de Arbeidex-s Jeugd Centrale en een Natuur historisch Museum, is de zolder met het dak afgebrand. Het museum was gedeeltelijk ver zekerd, maar de toegebrachte schade is van dien aard, dat het wel niet mogelijk zijn de verzameling een werk van jaren terug- te verkrijgen. Voorts zijn vijf huizen aan den achterkant van de opslagplaats van De Vries gedeeltelijk door dexi brand vernield, waarbij verschil lende kamers, warandas en serres uitbrand den. Het woonhuis van den heer Sonder- meyer, architect, heeft ernstig geleden, twee étages exx de zolderverdieping zijn uitge brand. Ook het architectenbureau exx onder- scheideixe teekexxingen zijix verloren gegaan. Tal van huizen aan den Westzeedijk liepexx groot gevaar exx nxoesteix door de bewoxxers oixtruinxd worden. De bewoxxers werdexx bij famijieledexx ondergebracht. Éen zieke vrouw exx een ziek kind werd uit eexx der huizen ge- dragexx en ïxaar lxct zickeixhuis overgebracht, j De waterschade aaxx velschillende huizen exx j winkels toegebracht, is zeer aanzienlijk en ïxog ïxiet te schatten. De oorzaak van dexx brand is niet bekend. Om kwart voor 6 is eeix zooxx van dexx heer De Vries ïxog in het paxxd geweest om zijix fiets weg te halen en vijf minuten later stoxxd net pakhuis in lichter laaie. De brand is iix het midden vaxx het pand oixtstaaxx exx vandaar naar lxct dak doorgeslagen. De belangstelling van de zijde van het publiek was zeer groot. De vuurgloed was in de geheele stad zichtbaar exx deze lokte tal- loozexx ïxaar het terrein van deix brand. De politie had de geheele omgeving afgezet. Zware rookwolken dreven boveix de stad ter wijl eexx felle vonkenregen neerdwarrelde- Tal van autoi'iteiten waren op het terrein van dexx braxxd aaxxwezig, zoo zagen wij den burgemeester van Rotterdaxix. Mr. Droogleever Fortuyn, dexx Hoofdcommissaris van Politie, den burgemeester van Schiedam enz. De lei- diixg van de blussching berustte bij hoofd- maxx Kruif. BEGIN VAN BRAND. Woensdagavond ontstond in perceel Gxer- sti-aat 47 rood eexx begin vaxx brand, doordat het behangselpapier wegeixs de groote hitte van de kachelpijp begon te branden. De zol dering vatte vlam. Dit werd opgemerkt door eexx inspecteur van politie, die de vlammexx met eexx paar emxixcrs water bluschte. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Een schoorsteenveger, wit van nijd. Riep: „Zoo raak ik mijn klaxxtexx kwijt!" „Vaix HOENDERDOS stookt ieder anthraciet, ..Geexx wonder, maar roet is er niet!" (In Joego-Slavië is dezer dagen een duel uitgevochten tusschen een kolonel en een burger door een wedstrijd in het eten). Lang zijn wij duels te boven, Als symbool vaxx eer en moed. Bij beslechting vaxx eexx ruzie. En dat is ook wel zoo goed. Als wij waarlijk zijn beieedigd, Wat bij ons zoo licht niet gaat, Latexx wij het vechten over Aan een handig advocaat. Maar ixx 't laixd der Joego-Slaveix Heeft men dat ïxog ïxiet geleei'd, Daar wordt het duel op sabel Of pistolen ïxog geëerd. Toch. ook daar koxxxt nu een streven, Naar een veiliger duel. Zie den strijd maar van dien burger Met dien boozcix kolonel. Geen rapier in vechtershanden, Maar een nuchter tafelmes, Bloedrood in eèn tweetal glazen, D'inhoud vaix eexx fijixe flesch. Exx zoo streed dit tweetal vx-eetzaanx, Tot in 't eind de kolonel, Onversaagde ijzervreter. Winnaar werd in het duel. Wegexxs storing ixx den eter Streek de burger toexx de vlag. Bloedeloos, maar toch ïxiet pijnloos, Naar men onderstellen mag. Daarna drukken .conxbattanten, In eeix nieuwen vrïëndschapsbaxxd, Oixgetwijfeld wel wat puffend, En ook diep geroerd, de hand. Of de vrede zal beklijven. Is in dit verbaxxd geen vraag. Gaat de vrieixdschap bij de maxxixen. Niet ïxog altijd door de maag? P. GASUS. SOLDAATJE SPELEN DOOR SOLDATEN. Verbod van minister Deckers. Naar het Ned. Correspondentiebureau meldt, is binnenkort te verwachtexx een legerorder, bevattexxde eexx ministerieele beschikking, houdende verbod van deelneming door mili tairen aan zoogexxaanxde weerbaai-heidsorga- nisaties. Hierixx wordt op groxxd vaxx het reglemeixt betreffexxde de krijgstucht bekend gemaakt, dat het, als strijdig ïxxet de belaxxgexx vaix de krijgstucht, deix xxxilitair verbodeix is, deel te nemen, leiding te geven of eeixigerlei nxede- wei-king te verleeixeix aaix eexxige zoogenaam de weerbaarheidsorganisatie als die, welke iix deix laatsteix tijd ixx het leveix zijn gei'oepeix eix welke plegen te wordeix aaixgeduid als frontstrijdersbond. garde, ïxxilitie, wacht, e.d. Als voorbeeld woi*deix geixoemd de Arbei ders-vredeswacht en de weerbaardheidsver- eeixigixxgeix, verboixdeix aaix de Algemecnc Ne- derlaixdsche Fascistenbondeix. de Comnxunis- tische Partij Holland, de Nationaal-Socialis- tisclxe Bewegiixg. de Nat.-Socialistische Neder landsche Ai-beiderspartij. de Nationaal-Socia- listische Partij, de Oixafhaixkelijk Socialisti sche Partij, het Verbond vaxx Natioxxalistexx, het Verbond vaix Nationaal-Solidaristen in N. Nederland, en dergelijke. Het vei-bod geldt uit den aard der zaak niet ten aanzien van die weerbaarheidsvereeni- gingen, welke van rijkswege, op grond van het koninklijk besluit van 12 Maart 1919 en van het ter uitvoering van dat besluit vast gestelde boekwex-k nr. 86 Weerbaai-heidsvoor- schrift", medewerking ontvangen of worden gesteund. EEN NIEUW LUCHTVAART- WONDER? Het vliegtuig zonder schroef. (Van een deskundigen medewerker). Uit het buitenland doemen in den laatsten tijd berichten op over een nieuw soort vlieg tuigbouw, welke in vorm en vooral in wijze van voortdrijving sterk moet afwijken van de bestaande modellen. Vooral in de Duitsche pers toont men zich zeer geïnteresseerd over deze vinding aangezien deze geheel schijnt te berusten op een principe dat door den be kenden Duitschen vliegtuigbouwer Dr. Ing. Adolf Rohrbach voor andere doeleinden reeds was toegepast. Bij den nieuwen bouw wordt de schroef geheel achterwege gelaten. Wij kunnen ons dit bij een vliegtuig haast niet hxdenken. De vraag konxt bij ons op waarom xxu juist bij vliegtuigen de schroef vervangen nxoet worden door een ander voox'tdrijvings- systeenx. Men is er blijkbaar op uit om de mi nimum snelheid van het vliegtuig texx opzich te van de lucht xxog meer tc vernxinderen. Wat wil dit feitelijk zeggen? Wij dienen ons hiervan eerst goed rekenschap te geven van het verschijnsel dat alleen dc luchtstroonxixxg tegen en om de vleugels van een vliegtuig, op deze speciaal gevormde vleugels, ten slotte eexx kracht doen ontstaan, welke de benoo- digde „lift." vex-schaft. om het toestel in dc lucht te heffen. Nu cischcn dc tegenwoordige toestellen snelheden van 70 tot 120 K M voordat dit verschijnsel zich voordoet. Deze snelheden worden nu nog te groot geacht, omdat, hier aan verbonden is het gebruik van groote ter- reinexx. dat weer hooge onderhoudskosten met zich medebi'engt. Komt xxxen xxu onder de vermelde mini mum snelheden, dan loopt het vliegtuig gx-oot gevaar omlaag te glijdexx, dat vooral bij te geringe hoogte boven den grond, tot tra gische gevolgen zou kunnen leiden. En om al deze redenen werd het raadzaam geacht om de minimum snelheden nog meer te verminderen. Een belangrijke stap in deze richting was al de toepassing van de z.g. „spleetvleugels", en de verschijning van dc auto-giro. het z.g. „windmolenvliegtuig", dat indertijd door mij in dit blad reeds werd be sproken. Hierbij bedroeg de min. snelheid slechts 40 a 50 K.M. en was maar een betrek kelijk klein terrein noodlg. De schroef bleef evenwel nog behouden, om de ronddraaiende vleugels hun effectieve werking te doen ver richten. Het nieuwe type zou nu weer een geheelen omkeer brengeix in den vliegtuigbouw. Hier bij blijven de romp, de stüurorganen en het landingsgestel dezelfde. Dc schroef evenwel vervalt, terwijl in plaats van de draagvleugels een nieuw soort aandrijvingssysteem wordt toegepast, dat aan het vliegtuig zijn bijzon dere eigenschappen moet geven. Het nieuwe systeem kan het best vergeleken worden met het voortdrijvingsmiddel vaxx een radcr- stooxxxboot. Aaxx beide zijden vaxx de romp steekt een as uit, die door een motor wordt aangedreven, exx aan welks uiteinden zijn be vestigd 3 of 4 spaken. Aan ieder van deze spaken is gemonteerd een smalle vleugel, die dexx vorm heeft van eexx draagvleugel van eexx vliegtuig. De as is ongeveer even lang als de romp, terwijl de smalle vleugel dezelfde lengte heeft als de spaak, waaraan hij is be vestigd. Deze bevestiging is eveixwel xxiet vast, maar de vleugels kunnen onx de spaak, als spil, draaien; zij kunnen hierdoor dus liggen xxx de draaingsrichting daxx wel hiermede een hoek vormen. Ieder vleugeltje maakt nu bij iedere omwenteling van de horizontale as zoo n beweging oxxx zijn spaak, of zooals het ixx de aviatiek heet: hij verandert zijn ixxvals- hoek. Uit de grootte van deze bewegingen ten op zichte vaxx den cirkelomloop resulteeren krachten welke verandexiijk zijn iix grootte en richting en welke ten slotte overgedragen worden op het vliegtuig. Met dit systeem kunnen, bij bijzondere stelling vgn de kleine vleugeltjes, krachten worden opgewekt welke alleen loodrecht zijn gericht en daardoor dus de loodrechte stijging wordt bevorderd. Doch er kunnen ook krachten worden opgeroepen welke gelijktijdig opwaarts en voorwaarts zijn gericht. Ten slotte kan zelfs gezorgd worden dat deze krachten naar achteren zijn gericht. Men kan zich voorstellen dat deze ver scheidenheid van optredende krachten aan het nieuwe vliegtuigtype ook geheel andere Ex-koning Alfons van Spanje doodt zijn vrijen Lijd met het maken van reizen. Dezer dagen is hij te Rome gearriveerd, zvaar. hij boor. den Iialiaansdien Kroonprins Umberto begroet werd. In een radiorede heelt Adolf Hitler twee vier jaarplannen ter ophef ing der werkloosheid en den nood van den boerenstand aange kondigd. (2c blad, le pag.) Dc Duitsche Rijksdag ontbonden. Op '5 Maart nieuwe verkiezingen. (2e blad, le pag.) Overal botsingen in Duitschland. o.m. ern stige schietpartijen tc Homberg. (2c blad, le pag.) In Noord-Ierland hebben stakende spoor wegarbeiders een trein laten deraiileeren. Twee dooden, zes gewonden. (2e blad, le pag.) Tweede KamerGeen afschaffing van dc kiesplicht. (3e blad. 2e pag.) Belangrijke verklaring van het fonds voor sociale voorzieningen te IJ muiden. (lc blad. le pag.) Binnenkort zal een legerorder verschijnen, waarbij het. miltaircn verboden wordt lid van een weerbaarheidsorganisatie tc zijn. He blad. le pag.) Nieuwe vuurzee te Rotterdam. Oude stads deel ivccr ernstig geteisterd. (le blad, le pag.) Het ijs kruit bij den afsluitdijk, voorloopig echter gc engevaar. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Galsworthy. (le blad. le pag.) R. P.: Het ballet Kurt Jooss tc Haarlem. (lo blad. 3e pag.) II. L.: Dc nieuwe Duitsche rcgcering. een zonderlinge combinatie. (2e blad. le pag.) A. K. Steup. Een nieuw luchtvaartivonder. Het vliegtuig zonder schroef. (le blad, le pag.) Twintig jaar met dc manchet. De eerste ver keersagent. (2e blad, 2e pag.) eigenschappen geeft dan wij bij de bestaande vliegtuigen gewend zijn. Het toestel kan loodrecht of in lederen gcwcnschtcn stijg- of dalinghoek omhooggaan dan wel dalen en ook met elke snelheid starten of landen. Het nieuwste ls wel dat. het toestel zich met be paalde snelheid achterwaarts kan bewegen. Voorloopig schijnt de constructie nog cp papier te staan, doch alle berekeningen zijn door den Duitschen Studiedienst gecontro leerd en in ox-de bevonden. Proeven met mo dellen kunnen niet worden uitgevoerd, aan gezien moeilijkheden bestaan bij het aan brengen van de verhouding van de draaiing van de kleine vleugelvlakken van het kleine model ten opzichte van het groote type. Hier blijft dus alleen over de practlsche proef, wat natuurlijk geen enkel bezwaar kan opleveren, aangezien bij de auto-giro dezelfde weg is gevolgd. In ieder geval zijn de proeven, welke in den loop van dit jaar worden genomen, wel de moeite waard, om nxct aandacht te volgen, en wij zien deze dan ook met belang stelling tegemoet. A. K. STEUP. Kapt.-vliegenier. VERSCHERPTE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De Rijkscommissaris voor Binnenlandsche Zaken in Pruisen, Goering, en de regeeringen van Thüringen en Anhalt hebben alle com munistische vergaderingen en demoixstraties in de open lucht verbodeix. De sociaal-democratische bijeenkomst van Zoixdag a.s. te Berlijn is verboden. Von Pa-c is officieel als Rijkscommissaris van Pruisen benoemd. In den afgeloopen nacht is weer op tal van plaatsen gevochten tusschen communisten en nazi's, o.a. te Berlijix en Düsseldorf. Commu- nisten waren meest de slachtoffei's. Zoixdag zal de begrafenis van twee gevallen leiders der stormtroepen met veel eerbetoon plaats vinden. De politie heeft het communistische hoofd kwartier, het Karl Liebknechtluiis aan de Bulowplatz en andere communistische loka len bezet. In het Liebknechthuls is de redac tie van de „Rothe Fahne" gevestigd. ALWEER KOLENDAMP VERGIFTIGING. PATER EUSEBIUS TE TERIIEYDE HET SLACHTOFFER. Woensdagochtend is in de pastorie te Ter- heijden bij den Bosch de Zcereedaarde Pater Euscbius van dc Orde der Capucijncn tenge- heijden bij den Bosch dc Zeerccrwaarde Pater leven gekomen. Toen de pater, die in de parochie een volksretraite aan het leiden is. op den vast gesteld en tijd voor de Heilige Mis niet aan wezig was, en men geen gehoor kreeg toen men op de deur van zijn kamer klopte, bleek bij 't ingestelde onderzoek, dat hij tengevolge van kolendampvergiftiging buiten bewust zijn op den vloer van zijn kamer lag. Een ontboden geneesheer heeft nog langen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, evenwel zonder resultaat. Pater Eusebius, in de wereld Ubertus Roest, is op 17 October 1876 te Zesgehuchten ge boren en bereikte dus den leeftijd van 56 jaar. Hij was een bekende persoonlijkheid, die in vele plaatsen van ons land dc leiding had van volksretraiten, o.a. te Rotterdam, Nijmegen, Den Bosch, Maastricht en Gro llingen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1