„ARNHEM" LETTEREN EN KUNST DE HAARLEMSCHE STRATEN EN HUN OORSPRONG. BIOSCOOP. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAC 3 FEBRUARI 1933 Geen mooie, maar wel een oude straat. Die bestond al in het middexx van de 15e eeuw. Zij wordt genoemd in een acte van 6 Februari 1459, han delende over de op dracht van Jan Rembrandtszoon van een huis en erf in deze straat aan zekeren Jan Ghys- brechtszoon. Zij heette later ook wel Groofce Zuiderstraat of Vestestecg. De ixaam Zuiderstraat herinnert aan het vroegere weversbe drijf. De oorspron kelijke naam is immers Soyerstraat Toen werd die suc cessievelijk veran derd in Soeyer- of Zoeyerstraat en tenslotte in Zuyer- straat. Uit de the- sauriersrekeningen van 1533 blijkt.dat tusschen de Raam poort en de Raaks een sterkte stond, de „Soeyerstoren" genaamd. De Zui'derstraat loopt van de Ged. Oude Gracht naar de Ged. Volders gracht. Er is een tamelijk druk verkeer, tic heeft. vooral wanneer de schooljeugd geen vacan- MUZIEK „Sursum's Jeugdfanfare" te Bloemendaal. Toen ik hoorde van de uitvoering van dit Jeugdkorps, waar behalve een vijftal orkest nummers nog zouden worden gespeeld acht tien stukken voor een solo-instrument, dacht ik: dat wordt nachtwerk. De uitslag bewees dat ik ongelijk had. Want de solo-voordrach ten werden niet beoordeeld door een jury, maar het publiek zou op van te-voren gereed gemaakte lijsten aanteekenen, welke voor drachten het meest in den smaak vielen. Men behoefde dus niet te wachten op het tijd-' roovend samenstellen der processen-verbaal, zoodat de solisten elkaar konden opvolgen in snel tempo. En de voortvarendheid van den heer Meng, leider van het korps en in structeur van heel deze schare solisten, zette zoo mogelijk nog meer spoed achter de zaak, zoodat men zelfs nog tijd had om een kleine pauze te maken. Vooraf werd een drietal stukken gespeeld door 't geheele ensemble. Het klonk alles heel zuiver, en wij mogen dit veilig toeschrijven aan het feit. dat de leden zonder uitzonde ring het bespelen van hun instrumenten heb ben geleerd van den leider den heer J. A. Meng. Het is en blijft een goede gewoonte van hem, een deel van den studietijd te be steden aan het spelen van „lange maten". Een staal van die onderwijsmethode werd ons gegeven in Gezang 180. Voorts waren er nog van de hand van den directeur een „Jcugdmarsch" (waarin ik bij 't klein koper een septime, die samengaat met 't gelijkna mig interval der bassen, liever zag veranderd in een seconde) en een ouverture, waarin met smaak een volkslied was verwerkt, dat vooral in het breed uitgesponnen slotdeel zeer tot zijn recht kwam. Het korps sloeg in deze drie stukken een kranig figuur, en wanneer de jongste leden straks hun instrumenten heb ben" leeren beheerschen zooals meer ervaren (en moer muzikale) collega's daarvan op 't solistengedeelte doorslaande bewijzen gaven, dan zal men van deze Jeugdfanfare nog veel pleizicr kunnen beleven. Onder de soiovoordrachten beviel me uiter mate een trombonesolo door Chr. v. d. Burg. De voordeden eener gezonde muzikaliteit, gevoegd bij uitstekend geleide studie, moe ten leiden tot een resultaat dat den jongen muzikant veel vreugde zal geven. Nog een v. d. Burg (een broer misschien?) blies uit stekend een tubasolo. en in het toonspinnen was hij niet de mindere van den ander. In dit opzicht muntte ook uit de bespeler van de siellahoorn Ant. Schipper. Die berceuse van Hauser werd heel beschaafd voorgedragen. Nog oen bespeler der tuba (Jan Iking) had ook al danig profijt getrokken van de lessen zijns leermeester, en dc bassist Willem v. Leu ven deed daarin voor hem niet onder. Het kon wel biina niet anders, of ook de bariton moest in dit korps een goede vertegenwoor diger vinden. Cornells Bouwman maakt aan spraak op deze plaats. Want zijn confrater Jan Plevier weet. met het rhythme nog geen raad. althans niet in oen solo. waar de piano hem té veel vrijheid laat om naar zijn eigen goedvinden to handelen. Tn 't orkest lieert lnj natuurlijk aan allo zijden meer dan voldoen de steun, en zoo zien we, dat een korpshd, al munt hij niet dadelijk uit als solist, toch een verdienstelijk lid kan zijn. Onder dc pistons mogen Gerrit Helle- waard. en ook toch Gerrit Waanders. z!ch best doen hooren. Zij bliezen beide heel zuiver; Nico Berghorst doet dit nog alleen in het forte, en zal zich dus de lessen van zijn leermeester nog meer ten nutte moeten ma ken Zuiver blies ook de trombonist Henk Pan huizen; Gerard Iking heeft nog geen al te goede voorstelling van maatverdeling. Slechts één snxophoon (een sopraan1» telt het korps. Zij hebben niet Meng's sympathie, om dat zij het karakter der fanfare te veel ver doezelen. De solist had dezelfde tekortkoming als de andere minder geoefenden: de zuivere Intonatie was nog een probleem, en onder deze groep vielen (wat mij verwonderde) al de bespelers der bugle. Terwijl nu het orkest weer op liet nodiiim plaats nam en daar een frissclic ..Mei-polka" rn een ..Kameradon"-marseh uitvoerde (bei de van den lieer Meng), begon men ln een andere zaal aan de administratieve romp slomp van het lijsten-ultzoeken. Den uitslag van deze stemming zou men mij ten spoe digste komen meedeelen. G. J. KALT. Het publiek oordeelde als volgt (horresco referens!) v le prijs Gerrit Hellewaard, piston, 56 st. 2e prijs Nico Berghorst, piston, 38 st. 3e prijs Mart. v. d. Burg, tuba, 31 st. 4e prijs Gerrit Waanders, piston, 28 st. N.B. De bespelers van het groot-koper wek ken bij het publiek weinig sympathie, 't Is waar, een helicon zingt geen slaapliedjes. K. Chr. Nationale Werkmansbond afd. Haarlem. FEESTAVOND. Het 35-jarig bestaan van de afdeeling Haarlem van den Chr. Nationalen Werk mansbond werd feestelijk herdacht door een uitvoering in den Jansschouwburg, waarbij medewerking verleend werd door het Chr. Fanfarecorps „Arti et Religion!". Na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 103 vs. 1, begeleid door het Fanfa recorps ging de voorzitter der feestvierende vereeniging voor in gebed -en sprak vervol gens een korte rede uit, waarin hij o.a. den groei van het aantal leden (van 250 tot 400, ondanks de ongunstige economische toestan den) dankbaar vermeldde. Ook deelde hij mede dat in de pauze een collecte zou ge houden worden voor het T.B.C.-fonds van den bond, dat gedurende zijn bestaan reeds aan zoovelen de gezondheid heeft helpen hergeven. De rij der voordrachten werd door heb Fanfarecorps geopend met een opgewekte marsch, die met beschaafde toongeving ge speeld werd. Een Ouverture „Coupe d'Or" ge naamd, volgde: een der vele die naar het voorbeeld van Keler Beia's „Lustspicl- Ouverture" ontworpen en bewerkt zijn. Ook in dit werkje bleef de klankproductie binnen de juiste grenzen, maar het ensem ble was in het begin ver van volmaakt bij de solo-cornet liet de zuiverheid nogal te wenschen over en ook de bugles stemden onderling niet steeds voldoende. Het hoofdnummer van het programma werd gevormd door Mart. Schuil's aardige kindei-operette „De Woudkoningin". In de vertooning daarvan was menig kleurig too- neeltje te zien; echter had een goede regie er veel meer van kunnen maken.Zoo was de op stelling van sommige groepen, b.v. die van dc kunstemakersvertooning. verkeerd. Het opkomen van den troep echter was verma kelijk en verwekte terecht veel vroolijkheid evenals de rede van den clown en de artisten- rnuziek op het tooneel.. Het was jammer dat dc piano, die de zang nummers begeleidde zoo diep in den orkest bak stond, waardoor de klank slechts zwak naar boven kwam. Vermoedelijk was dit voor een belangrijk deed de oorzaak van het t.e laag zingen van het kinderkoor, dat in de pianotoon geen voldoend hooi'baren steun vond en dus zoo goed als a capella zong.. De jonge vertolkster der Selmapartij daarente gen zong zeer zuiver, zij het ook zwak. We zouden verder in overweging geven om be halve de costumeering ook de voet- en been - bekleeding in het oog te willen houden; een kleuzenaarspij harmonieert niet met zwarte pantalonpijpen en keurig gepoetste schoen, het kleed eener heks niet met hooghakkige lakschoentjes. Zulke kleinigheden benadeelen het effect van overigens verzorgde grime en kleedij. We hopen dat de organisatoren van dezen feestavond ons de welgemeende opmerkingen ten goede zullen houden De Jansschouwburg was tot de laatste plaats bezet. K. d. J. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. KON HAAR HANDEN NIET OPBEUREN. Wanhopig door rheumatiek Doet nu weer zelf de huishouding. .Tien maanden lang leed deze vrouw. Tien maanden lang worstelde zij om haar rheu matiek te ovei'winnen. En toch, toen zij een maal het juiste middel had gevonden, hoefde zij niet lang meer op het succes te wachten. Gedurende zes weken „de dagelijksche dosis" Kruschen Salts en haar strijd was gewon nen. Een „ongeloofelijk wonder" noemt zij het. Zij schrijft: „Ongeveer 12 maanden geleden kreeg ik een aanval van rheumatiek en wel zoo kwaadaardig, dat ik er door misvormd werd. En ik was nog maar 32 jaar. Tien maanden lang probeerde ik van alles en ik werd be schouwd als een hopeloos geval. Soms kon ik dagenlang mijn handen niet tot mijn hoofd opbeuren. Toen dacht ik aan Kruschen Salts. Een ongeloofelijk wonder! In zes weken tijd was ik in staat mijn huishouding weer zelf te doen en voor mijn kinderen te zorgen. Ik heb nooit meer eenige teekenen van een te rugkomen der rheumatiek bemerkt". Mevr. M. De werking van „de kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts is even eenvoudig als doeltreffend. De verschillende zouten in Kruschen di'ijven zacht de opgehoopte af valstoffen en urinezuur, die Uw pijnen ver oorzaken, langs den natuurlijken weg uit het lichaam. De pijnen verminderen, de stijve gewrichten worden weer lenig, gezwellen ver dwijnen. Indien U trouw blijft aan de kleine dagelijksche dosis Kruschen zullen de afvoer- organen tot regelmatig functioneeren aange spoord worden, zoodat het lichaam inwendig schoon blijft. Zoodoende krijgt het kwaad aardig urinezuur geen kans meer zich ooit weer op te hoopen. U blijft vrij van rheu matiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. HET TOONEEL KUNST AAN HET VOLK Charlotte Kohier Maria Lecina. Charlotte Kohier komt Maandagavond in den Stadsschouwburg aan het Wilsonsplein, waar zij voor de leden van Kunst aan het Volk haar nieuwste programma Neder- landsche liefdesliederen uit alle tijden en Maria Lecina een lied in 100 verzen van J. W. F. Werumeus Buning vai voordragen. Het is voox-al om Maria Lecina, dat ik reeds van te voren de aandacht op dezen belang rijken avond wil vestigen. Ik heb Charlotte Kohier nog niet in Maria Lecina gehoord, maar nu ik dit Spaansche liefdesgedicht heb gelezen, kan ik mij het uitbundig succes dat zij er te Amsterdam mee heeft gehad, vol komen verklaren. Het sterk dramatisch ta lent van Charlotte Kohier eigent zich zoo volkomen voor dit gedicht van Werumeus Buning, dat het als voor haar geschreven lijkt. Het mag dan ook voor de leden van Kunst aan het Volk een voorrecht heeten. dat Haarlem de primeur krijgt van dit zeer boeiende nieuwe programma van Holland's eerste voordrachtkunstenares. J. B. SCHUIL. Strauss' Fledermaus verfilmd. Carl Lamac, die als filmregisseur zulke werkjes meer bij de hand heeft gehad, heeft de aardige operette „Die Fledermaus" van Johann Strauss verfilmd. Het is handig van de directie van het Luxor Theater geweest, om juist in carnavalstijd deze vertooning ook hier te Haarlem te geven. Ongetwijfeld zul len zij. die de operette gezien hebben, nieuws gierig zijn naar hetgeen de film er van maakt, en zij die alleen de zoet-klinkende wijsjes kennen, zullen den lust in zich voelen opkomen, om deze door de voortreffelijke reproductie van de moderne klank-installatie nog eens in het gehoor te krijgen en daarbij tevens door bekoorlijke beelden in de Strauss sfeer te worden gebracht. Een groote toeloop naar deze carnavalsfilm is hierdoor ver zekerd. Gelijk van zelf spreekt, is deze operette op de film iets geheel anders geworden, dan zooals wij haar als toeschouwers van het levende tooneel gewend zijn geraakt. De film kan meer wisseling ln plaats en tijd brengen en hierdoor beleven wij van de geschiedenis, die door- Strauss in enkele bedrijven is sa mengeperst, veel meer mee. Zoo geeft Lamac om te beginnen al dade lijk een voorspel, waarin hij ons de grap van het vriendenpaar ten koste van den Vleermuis is geuren en kleuren voor oogen stelt. Wij komen bij het bekoorlijke kamer meisje in de keuken, vergezellen den verlief - den tenor in den donkeren tuin en springen tijdens het feest bij den prins van de ééne zaal in de andere, zijn nu eens bij het buffet, dan in de garderobe en dan weer onder de boomen van den lusthof, waarin de prins met zijn liefje op een bank zit te minne- koozeix. De pei-sonen uit de operette maken voor 't meex-endeel hier op de film een geheel ande ren indruk. En voor sommigen Is het, wan neer men een welverzorgde uitvoering van de operette heeft bijgewoond, geen goede ruil geweest. Prins Orlofsky. die op het tooneel gewoonlijk door een zangeres in travestie wordt gespeeld, is op de film een mannenrol, wat een verbetering zou zijn, wanneer deze man dan ook inderdaad het verwijfde uiter lijk toonde dat men bij dezen geblaseerden jongen rijksaard verwacht. Doch deze prins is geen erg karakteristieke gestalte. Zoo doet ook de zanger Alfred hier en daar op de film wat grof aan en wat hier bij enkele figuren treft, zou men als bezwaar tegen de heele compositie kunnen aanvoeren: niet overal belichaamt zich de lichte, geestige fijne bestemming, welke de muziek opwekt, ook in de handeling en de gestalte van de personen. Had men voor Rosalinde. die toch ondanks de ontrouw van haar man als ge maskerde Hongaarsche gravin hem opnieuw betoovert. niet een lieftalliger verschijning kunnen uitkiezen dan deze Betty Werner, die bovendien wel wat zonderling-doorzichtig gemaskerd is? De hoofdpei'sonenGeorg Alexander als Elsenstein. Hans Junkermann als de gevan genisdirecteur en Annie Ondra als het ka mermeisje zijn echter gelukkig in goede handen, al kunnen wij ons voorstellen, dat dc wel wat stereotiepe schelmschheid van deze ingenue sommige bezoekers soms even irri teert. Van het instrumentale gedeelte der muziek heeft men meer werk gemaakt dan van het vocale, dat eenigszins schraal gedoseerd ls. Men had wat meer bi'avour verwacht van bekende Schlagers als „Und fragen Sie ich bitte, warum ich das wohl thu'," dat behalve een goeden solist ook een sterk koor eischt. De inzet van de vertooning doet vermoe den. dat de regisseur van de komedie inder daad een film heeft willen maken. Maar na de walsende lampions schijnt hij dit plan weer te hebben laten vareix. Na deze opmerkingen, die bijzaken betref- feix voor de bezoekers die het om de hoofd zaak: een amusanten avond te doen is, her haal ik nogmaals hetgeen ik in den aanhef van deze beschouwing gezegd heb: dat deze aardige operette-film juist in deze carnavals dagen datgene zal brengen, wat men op dit oogcnbllk in de bioscoop zoekt. H. G. CANNEGIETER. REMBRANDT THEATER Houten Kruisen (Croix de Bois) In het Rembrandt Theater loopt van heden af de film Houten Kruisen tCroix de Bois), eeix film, die episoden uit den oorlog 1914 1918 in beeld brengt. Het begin van deze Fransche rolprent, vervaardigd onder regie van Raymond Bernard, doet veel verwachten. Het eerste beeld toont eindelooze rijen sol daten, die overgaan in eindelooze rijen graf- kruisen, welke een leeg en hopeloos gevoel wekken. Dit mag, op deze wijze uitgewerkt, een vondst genoemd woi'den. Doch dan wordt de film zwakker, geeft weliswaar aardig het leven der soldaten aan en achter het front weer, doch rolt glad voorbij. Totdat een opleving komt in de fijngetrof fen mijn-scène. In een onderkomen is een wachtpost ondei-gebi-acht. Plotseling hooren de soldaten doffe houweelslagen onder zich: de vijand legt een mijn aan. Vluchten mogen ze niet. dat verbieden de orders. Ze blijven, werkloos, hulpeloos, wachtend. En dreigend naderen de doffe slagen in een onheilspel lende regelmaat, die wanhopig maakt. Hier ondergaat men fel het afschuwe!{jke van den oorlog, die dood en verminking brengt zon der dat men weet, wanneer het komt en zon der dat er iets tegen te dc^i is. Zoo moet een anti-oorlogsfilm zijn, afschuw van den oor log brengend. En hierin slaagt dit uitsteken de gedeelte het beste, beter dan de volgende langgerekte stukken. die een slag van tien -dagen. de bestorming van een dorp in beeld bi*engen. De telkens in grootere letters op het doek terugkeerende woorden „Tien dageix" accentueeren de steeds in vreeselijkheid groeiende hel, die die da gen zijn. In zekeren zin werkt de minachting der soldaten voor een makker, die den kogelre gen vreest en liever achter een dekking blijft (men scheldt hem voor lafbek), averechts. Hier wordt heldenmoed verheerlijkt en bestaat er nog heldenmoed in een modernen krijg? Bernard heeft met contrasten gewerkt: de openingsbeelden soldaten en kruisen, de dienst in de kerk, waarnaast een lazaret is ingericht, terwijl na afloop van den dienst dolken worden uitgereikt, het luidruchtige spel. dat in een plotselinge stilte verkeert als een gesneuvelde ten grave wordt gedragen, het exerceeren achter het front, waarbij aan merking gemaakt wordt op het ontbreken van een knoop en op niet gepoetste schoenen na de ontberingen in de loopgraven. En hierin is Bernard een meester. Alles bij elkaar een film. die zeker ver diensten heeft, doch die als anti-oorlogsfilm ons niet geheel voldoet. A. J. C. VL. STADSSCHOUWBURG. Wegens den grooten bijval bij de laatste voorstelling van Brusse's Boefje, heeft de directeur van het Ver. Rotterdamsch Hoï- stad-Tooneel Cor vaix der Liigt Melsert be sloten op Zondag 5 Februari a.s. in den Stadsschouwburg een herhaling van het stuk te geven, met Annie v. d. Lugt Melsert v. Ees in haar onvei'getelijke creatie van Jan Grovers. SCHOUWBURG JANSWEG Om aan de vele aanvragen van hen, welke bij de eerste twee opvoeringen geen plaatsen konden krijgen, te voldoen, zal het Centraal Tooneel op Maandag 6 Februari een derde doch beslist laatste voorstelling te Haarlem geven van „In ieder huwelijk"' met Tilly Lus en Cees Laseur in de hoofdrollen. BAZAR VAN DE DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Men schrijft ons: Dinsdag 7 Maart a.s. zal het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente 250 jaar hebben bestaan. Den avond van dien dag zal dat feit in een bijzonderen dienst gevierd worden. Het plan is gemaakt om nog op een andere wijze dien he-denkingsdatum te vieren en wel door het houden van een bazar op 8, 9 en 10 Maart. De gemeenteleden kunnen dan hun gevoelens van gehechtheid aan en dankr baarheid jegens hun gemeente tot uiting brengen door daaraan mede te werken. Het geld dat de bazar zal opbrengen, zal den grondslag leggen voor een fonds tot onder steuning van ouden van dagen. Dat is zeker een doel, waar ieder warm voor kan voelen en waar ieder het noodzakelijke van kan beseffen. Daarom worden allen opgeroepen om me de te werken; ieder op zijn (haar) wijze: de vrouwe!», c zoowel als de mannelijke leden, de ouden en de jongen. Wij wenschen den ondernemers van harte succes met hun plan nen. REDDINGSWEZEN Aanstaanden Zondag zal in het Sportfond- senbad te Amsterdam examen worden afge nomen voor de diploma's A en B van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. Voor dit examen hebben zich opgegeven on geveer 200 candidaten, leden van de Amster- damsche Reddingsbrigade. Dit getal candi daten overtreft alle vorige examens van den Bond. De geheele Technische Commissie uit ons land is opgei-oepen: uit Haarlem de dames C. E. Sclimidt-Müsler, A. Perry-Meyer en de heer A. J. Meyerink. „HET VADERLAND GETROUW'. B. en W. van Haarlem hebben vergunning verleend aan de vereeniging van Oudstrij- ders der Zee- en Landmacht uit Ned.-Indië „Het Vaderland Getrouw" tot het houden eener collecte in deze gemeente op Maan dag 6, Dinsdag 7, Woensdag 8, Donderdag 9 en Vrijdag 10 Februari. Deze collecte wordt ten zeerste aanbevoleix. De opbrengst dient om aan oud-militairen, weduwen en weezen' een uitkeering te verstrekken om in hun on derhoud te voorzien. WANTROUWIG RAADSLID. HIJ GAAT DEN GASHOUDER NAMETEN. De Msb. verhaalt: Het Elndhovensche raadslid, de heer Van 't Hof, van beroep ververspatroon, die blijk baar de door B. en W. verschafte cijfers over de beschilderde oppervlakte van den 80 meter hoogen gashouder wantrouwt, heeft tot hen de vraag gericht, of hij persoonlijk deix gasketel van binnen en van buiten na mag meten. Het college verklaarde zich vol gaarne bereid die gevraagde toestemming te v-erleenen, maar merkte op, dat de ketel van binnen met gas gevuld is, en dat het niet verantwoordelijk wil zijn voor even- tueele ongelukken bij het nameten van hot binnen-oppei'vlak! ADAMA VAN SCHELTEMAPLEIN TE AMSTERDAM. Wethouder De Miranda heeft in den raad van Amsterdam meegedeeld, dat het verbree- de gedeelte van de Euterpestraat, waar het gedenkteeken voor Adama van Scheltema komt te staan Adama van ScheLtemapleia genoemd zal worden KROMHOUT. D-e Kromhoutmotorenfabriek D. Goed koop Jh. te Amsterdam zag in het afgeloo- pen jaar haar verkoop in het binnenland verminderen, de export echter toenemen. IN DEN DOOLHOF VAST- GELOOPEN. SMOKKELAUTO IN EEN OUDE STAD. Dinsdagavond laat reed een auto met neergelaten gordijntjes door Boxtel. Twee surveilleerende agenten vonden dit vreemd en sommeerden den chauffeur te stoppen. Deze echter gaf vol gas, waarna een wilde jacht door Boxtel's straten begon, aldus de Msb. De vreemde chauffeur wist in het enge, moeilijke centrum van het stadje blijkbaar geen voldoende weg, zoodat de fietsende- agenten hem door zijstraatjes vóór wisten te komen' en met revolvers tegemoet ti'aden. De chauffeur reed toen den auto tegen een muur in de Kerkstraat, waarna hijzelf en een andere inzittende ijlings op de vlucht sloegen. De luxe-auto bleek 500 K.G. ge smokkelde margarine te bevatten, bestemd voor bakkers en winkeliers uit Boxtel. De auto werd ln beslag genomen en de chauf feur later op den avond gearresteerd. FINANCIEELE BERICHTEN U. S. STEEL CORPORATION. Door het besluit, om het preferent divi dend van S 7 tot $2 te veilagen. is, naar aan de Tel. gemeld wordt, de onafgebroken diyi- denduitkeering welke dateert van de oprich ting der maatschappij, thans ten einde ge komen. De verlaging der uitkeering wordt toegeschreven aan de zware verliezen, maatschappij in het afgeloópen jaar hééft geleden. ,a" Over het geheele jaar 1932 bedroeg 'het deficit S 91.987.000. na aftrek van s 20.716.000 aan preferent dividend tegen een defieitWan S 49.165.000 over 1931, na aftrek van 25.219.000 voor uitkeering van het preferent dividend. DIVIDEND KAS VEREENIGING 51/2 D-e Kasvereeniging N.V. te Amsterdam $|flt voor het dividend te bepalen op 5 1,2 p$te vorig jaar 5 pet. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Een polis der is de beste geldbelegging. Bijkantoor Schotersin,* 1 129, Dir. W. J. WIERSMA NIEUWS UIT INDIE. SUIKERRESTRICTIE EN SALARISKORTING. HET LErN 100%, HET ANDER 50%. MADIOEN, 12 Februari (Aneta) De factorij der N. H. M. overweegt voor den oogst 1934 op geen harer suikerfabrieken aanplant in den grond te brengen, weshalve alle tuinemployés 'zullen worden aangeSchre ven met de mededeeling dat met ingang van 1 Maart 1933 een gewijzigde salarisregeling zal worden ingevoerd voor dat personeel dat door de 100 pet restrictie overbodig wordt. Deze employé's .krijgen 50 pet. van het laatst door hen genoten salaris, plus alle voordeelen verbonden aan actieven dienst. Zij behoeven hiervoor geen werk te ver richten. COMMUNIST ALS MESSIAS GEHULDIGD. Aneta seint uit Paramaribo: De Surinaamsche communist Dekom die onlangs alhier is teruggekeerd heeft groote sensatie verwekt onder de Aziatische immi granten. Eenige duizenden Javanen en Hin does trokken van de plantages naar de stad. Zij zagen in Dekom de Messias die geko men was tot verlossing van de onderdruk king. De optochten culmuneerden heden in een marsch naar het gouverneurshuis. De politie jooeg de menigte uiteen. Dekom werd gearresteerd. Vermoedelijk zal een strafvervolging tegen hem v/orden ingesteld. Een en ander heeft in Paramaribo groote sensatie verwekt, doch tot dusver hebben geen ernstige botsingen plaats gevonden.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6