BIOSCOOP. VICTQRI A-WATER HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 4 FEBRUARI 1933 TWEEDE BLAD DEEN'S HEERENMODE MAGAZIJN. Hedenmorgen tien uur is in het ruime win kelperceel Barteljorisstraat hoek Zijlstraat •Deen's Heerenmodemagazijn geopend. Deze firma, die in Amsterdam drie zaken heeft en die daar een uitstekende reputatie geniet, is ook hier geen onbekende meer, want ze heeft in hetzelfde perceel gedurende eenige maan den den uitverkoop van Van Buuren's zaak in heerenmodes gehad. De firma Deen heeft daarmee blijkbaar veel succes gehad, want ze heeft besloten om zich hier definitief te vestigen. Ze hoopt dat haar vertrouwen niet beschaamd wordt gemaakt. We hebben er Vrijdagmiddag een kijkje genomen. De nieuwe zaak ziet er in één woord keurig uit. De winkel is voor deze ge legenheid geheel gemoderniseerd en naar de eischen des tijds ingericht. Niet alleen in de groote, fraaie etalages, maar ook in den winkel liggen de goederen goed overzichte lijk uitgestald. O.a. is er een mooie vitrine gemaakt, waarin de. fijnste heerenmodes (speciaal overhemden en dassen) een plaats gevonden hebben. Vooral bij de kunstver lichting komt hier alles uitstekend tot zijn recht. Maar niet alleen de heeren, ook de dames kunnen hier veel van haar geding vinden, zooals zijden ondergoederen en kou sen. De firma Deen is bereid de klanten te ontvangen, want zij werkt met vijftien man personeel. 40-JARIG JUBILEUM J. ZIJLSTRA Hz. N.V. Onder groote belangstelling is dezer dagen het jubileum van het 40-jarig bestaan van het kruideniersbedrijf J. Zijlstra Hz. N.V. en dat van haar directeur, de heer J. Zijlstra Hz. te Amsterdam gevierd, 's Ochtends werd de heer Zijlstra in 't bijzijn van circa 100 leden van het personeel op hartelijke wijze gehul digd. Namens het personeel werd de jubilaris toegesproken door de heeren Henri J. Zijl stra en G. J. Tijhuis, welke toespraken ver gezeld gingen van geschenken. O.m. werd den heer J. Zijlstra Hz. een levengroot por tret van hemzelf aangeboden, geschilderd door den heer Bart Peizel en een album, waarin de heer Edzard de Groot op geestige wijze verschillende episodes uit het leven van den jubilaris in beeld heeft gebracht. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heeren J. A. Rietmulder, R. Wichers en G. Walthaus, welke allen in hartelijke be woordingen den jubilaris hulde brachten en die gewaagden van de goede verstandhouding tusschen hem en zijn groote personeel in alle deelen des lands. De jubilaris dankte geroerd voor de hem gebrachte hulde en bewijzen van sympathie en deelde in zijn dankwoord tevens mede. dat hij thans, na 40 jaren zijn levensmiddelen-bedrijf te heb ben geleid, zich uit de zaken terugtrok en de leiding van het bedrijf overdroeg aan de heeren Henri J. Zijlstra en R. Wichers. welke beide heeren tot directeuren der vennoot schap zijn benoemd. In den loop van den middag werd een druk bezochte receptie gehouden. Tal van bekende persoonlijkheden uit kringen van handel en industrie kwamen den heer Zijlstra en zijn familie hun gelukwenschen aanbieden. Den ganschen dag kwam 'n stroom van telegra fische en schriftelijke gelukwenschen binnen, terwijl tallooze fraaie bloemstukken de directie-kamer sierden. DE HAARLEMSCHE STRATEN EN HUN OORSPRONG. In ons vorig nummer hebben we in boven- gegnoemde rubriek weer een afbeelding van een straat gereproduceerd. Per abuis is echter de naam weggelaten. Het is de Zuiderstraat. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Alders. Ursulastraat 7 rood. ceintuur: Kramer. Barteljorisstraat 37. étui (bril-). Dierenasyl Ridderstraat 11, hond: Nijdarn. Duvenvoordestraat 59 zw.. halsket ting: Van Dalen, L. Lakenstraat 11, hand schoenen: Bouwman, WaUd. Pyrmontstraat 39, handschoen; Kennel Haerlem, Regentes- sclaan, kat; Elbertsen. Langendijkstraat 6 rd. 3 katten; Aarts, Barbarossastraat 34, muts; Reckman, Gr. Heiligland 48, portemonnaie m. inhoud: Van Os, Nassaustraat 20, poppenklee- ren; Hiel, K. Margarethastraat 14. autoregu lateur: Van Zilt. Rozenprieelstraat 58, stop sleutel; Van Velden, P. Kiesstraat 52 rood, Lipssleutel: Augustiuus, Gr. Heiligland 4, tasch met handwerk. LETTEREN EN KUNST (Zie ook elders in dit nummer.) Sonateavond Frans Vonk- Jan Couvée. De hoofdleeraren voor viool en voor piano aan Haarlem's Muziekinstituut (dir. Nico Hcogerwerf) Frans Vonk en Jan Couvée ga ven Vrijdag een sonatenavond, die ons in het Gebouw v. d. Protestantenbond eenige uren van zuiver muzikaal genieten bracht. De sonates van Brahms en van Franck, waarin de moderne klaviertechniek hoogtij viert en die door haar cyclischeii vorm (de eerste weliswaar nog in den kiem) verwant schap toonen, contrasteerden tegen het in leidend werk van Bach, dat den clavecimbel- toon suggereert en ook naar den vorm op zichzelf staat. De concertgevers speelden de sonate in A groot, een werk dat in zooverre afwijkt van den ouden suitenvorm. dat zij tweemalen zich voorlooper toont van den modernen sonatenvorm: tweede en vierde deel zijn ternair gevormd, en wel een gefu- geerd Allegro en een canonisch Presto. De beide andere deelen (1 en 3), waarin ook de canon hoogtij viert, maken evenzeer een uiterst gepreciseerd samenspel noodzakelijk. En daar Couvée's klaviertoon, die grootelijks op de moderne techniek is ingesteld, zich hier noodwendig had te remmen, kon men zich niet geheel losmaken van de idéé, dat de uitvoering van dit Bachwerk meer cere braal werkte. Bij Brahms, en later bij Franck ontvouwden zich de talenten der beide kun stenaars vrijer, en inzonderheid de Sonate in G van Brahms mocht voor mij gelden als het hoogtepunt van dezen belangrijken avond In een prachtig spel van halftinten, en steu nend op een delicaat gespeelde klavierpartij met mooie schemerglansen. gelukte het aan Frans Vonk, om zich in deze sonaten geheel uit te spreken. Zijn opvatting van dit werk is geheel contemplatief, en daar hij ook technisch een groote beheersching toonde, bracht hij ons een Brahms zooals die ons het liefst is. Elke zucht naar virtuozenglans bleef aan deze uitvoering vreemd, en inzon derheid het cyclisch slotdeel (waarin de hoor der een der mooiste Brahmsliederen vindt verwerkt, n.l. het „Regenlied") maakte een sterken indruk. Wie eenmaal Flesch en Fried berg hoorde, zal erkennen, dat deze uiterste reserve de eenig juiste wijze is, waarop de sonate in G gespeeld moet worden. Den pianist eveneens komt voor de diepere wer king dezer muziek volle recht op onze erken telijkheid toe. Na de pauze ging César Franck's sonate. Naast heel gelukkige momenten (het Recita- tivo!) waren er, die toonden „ein Erdenrest, zu tragen peinlich". Zoo vergiste zich in het Allegro, even vóór de reprise, de pianist, al werd de stroom der muziek niet onderbroken. Zoo nam hij in het laatste Allegro het slot van 't canonmotief d-fis, e, a rythmisch on juist, waar toch in samenwerking met de viool accuratesse geëischt was. Toch konden deze louter technische dingen niet verhinde ren, dat wij ook hier aan het samenspel van Frans Vonk en Jan Couvée veel genoegen be leefden; een samenspel, dat wij ons in hun Brahmsvertolking nog lang zullen herin neren. G. J. KALT. GROOT SUCCES VAN HET H. O. V.— Z. EN V. CONCERT. Na het concert van de H. O. V. en Zang en Vriendschap van Vrijdagavond, waarover de heer Karei de Jong elders in dit nummer een recensie geeft, heeft het talrijke audito rium Annie Woud, Frits Schuurman, koor en orkest een geestdriftige hulde gebracht en bij het uitgaan hebben de busjes voor de II. O. V. gerammeid met den klank van zware muntstukken. Gaudeamus igitur! CONCERT H. O. V. UITGESTELD. WEGENS ZIEKTE VAN ORKESTLEDEN. De griep heeft thans ook de H. O. V. te pakken. Van de 45 orkestleden zijn er thans 6 ziek. Omdat die 6 juist belangrijke func ties in het orkest hebben, kan het concert dat door de H. O. V. Zondagmiddag in de Gem. Concertzaal te Haarlem gegeven zou worden niet doorgaan. CINEMA PALACE. Het Avontuur van een mooie vrouw. Over een mooie vrouw kunnen de mcenin- gen verschillen. Lil Dagover behoort niet lot het type der schoonheidskoninginnen, waar uit men filmsterren kiest. Suikerzoetheid ontbreekt haar, maar dit kan een aanbeve ling zijn. Toch geloof ik. dat de meeste man nen. ook voorzoover ze nog niet door den filmsmaak bedorven zijn. hier niet van een mooie vrouw zullen spreken. Na den veelbe- lovenden titel stelt Lil Dagover in dit opzicht teleur. Maar den bedrieglijken titel nu daargela ten. Lil is een vrouw en heeft inderdaad een avontuur. Dit is van dien aard, dat alleen jongelieden boven de achttien jaar er getuige van mogen zijn. Ik begrijp de censuur niet: ware ik censor, ik zou de jeugd beneden de achttien eerder op zoo'n film loslaten dan die boven den fatalen termijn. Want de kleuters snappen zoo'n geval misschien nog niet en zoo al, dan is hun belangstelling onschade lijker dan die van de ook in sexueel opzicht „rijpere" jeugd. Ik ben geen puritein, maar ik kan den in houd van deze film niet anders dan anti pathiek vinden. Een beelhouweres te Berlijn zoekt een model voor een standbeeld, dat zij moet maken voor de directie van een sana torium. De geneesheer-directeur, die haar de opdra.ht geeft, verklaart op het eerste ge zicht, dat hij weet. waaraan deze vrouw lijdt. Haar ontbreekt een kind. Haar keuze voor een model voor haar stand beeld valt op een bokser, die een Lon- densch politie-agent blijkt te zijn. Zij woont den wedstrijd bij, valt bijna flauw van den aanblik, de bokser noodigt haar mee naar de prijsuitdeeding en haalt haar thuis op haar atelier af. Inplaats van naar de prïjsuitdeeling te gaan, blijven ze samen bijeen. Na dit alles, waaromheen de film ook geen poëtische of romantische doekjes windt. reist hij naar Londen terug en we zien hem, kauwgum spu gend, tusschen de taxi's en bussen op zijn post staan. De beeldhouwster wordt moeder en als er 't volgend jaar te Berlijn wederom boks wedstrijd is, neemt Bobby de gelegenheid waar. het atelier nog eens op te zoeken. Zoodra de beeldhouweres thuis komt. vraagt hij haar om te trouwen, maar zij denkt hier niet aan. Niet om een man. maar om een kind was het haar te doen. Toch komt tenslotte, want de film mag in zoo'n opzet niet consequent zijn en moet terwille van de hypokritische conventie, die ze te vrind moet houden, er een „net" slot aan draaien, het huwelijk tot stand en meteen is de politieagent-bokser ook in een correcte society-heer herschapen. Trouwens, van het eerste tafereel af liep hij. zoodra hij als bokser in burger was. in smoking, gelijk de film dat vereischt! Wat is het antipathieke in een dergelijk geval? Neen, niet het kind, maar het onechte geval. Was de „mooie vrouw", die ..het avontuur" kreeg een canailleus, hysterisch of zinnelijk type geweest; of behoorde ze tot het primitieve type van negerinnen of warmbloedige volks vrouwen. we hadden het geval, indien het met de verve van een bezield kunstenaar was voorgedragen, gelaten aanvaard. Maar de hier ten tooneele gevoerde „mooie vrouw" is een schuchter, door en door cerebraal, dooi en door decent typje, dat ook in kustenaars- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Kou op de Borst Wrijf tegen bedtijd Vicks VapoRub op keel en borst. Deze zalf werkt op twee manieren tegelijk (door inademing en huidsprikkel). f VapoRub bestaan (haar persoon en atelier maken het tegendeel van een bohemien-indruk) uiter mate correct blijft. Zoo iemand handelt niet zooals deze film het voorstelt. Trouwens dit dubbelslachtig mengsel van ongeciviliseerdheid en snobbisme is ook louter product van filmfantasie. Ik heb bij den inhoud wat lang stilgestaan, omdat deze zoon teekenend voorbeeld geeft van een bepaald soort füm-mentaliteit, welke men onfatsoenlijk kan noemen niet om het behandelde onderwerp, maar om de manier waarop dit behandeld wordt. Toeschouwers, die de filmkunst uitsluitend afwegen naar de artistieke hoedanigheden van het technische uiterlijk, zullen inmiddels veel lof kunnen hebben voor den jongen kineast Hermann Kosterlitz, die van het ge geven een film heeft gemaakt, welke, naar deze maatstaf geweten, boven het gemid delde uitgaat. Het voorprogram is met herinneringen aan de kortstondige ijsvreugde gevuld. Paramount geeft een hondesleetocht in Californïë te zien en Polygoon brengte de Haarlemsche jeugd inin verrukking met het sleden op 't Kopje en de ijshockey-wedstrijd van 't Kennemcr Lyceum. We aanschouwen Volendammers op schaat sen ijssleden over de Gouwzee glijden en zijn getuige van ijsvermaak te Rotterdam en Den Haag, waar we ook de koningin en prinses Juliana ijsvreugde zien smaken. Een paar komische acrobaten werken ter afwisseling op het toonecl. LUXOR-THEATER, Die Fledcrmaus met Annie Ondra. Wien het om een luchtige, amusanten avond te doen is, en wie genieten wil van de uitstekende en meeslepende muziek van Strauss, ga deze week naar het Luxor Theater, waar Annie Ondra, Georg Alexander. Hans Jun kermann, Oskar Si- ma en anderen in de bekende operette van Strauss Die Fle- dermaus te zien en te bewonderen zijn. In ons nummer van gisteren gaven wij reeds criti- sche beschouwingen van onzen film-mede werker, den heer Cannegieter, zoodat we daarnaar mogen verwijzen. Het voorprogramma opent met een interes sant kijkje in Zoeloeland. geeft vervolgens een komische tweeacter van het smijt en val- procêdé met Snub Pollard in de hoofdrol, en een bijzonder aardige Paul Terry Toon, een geluidsteekenfilmpje, dat De Lorelei heet. Het Orion Profilti Journaal wijdt een groot gedeelte aan de vorst van verleden week, in Volendam, enz. De fotografie is weer zeer te roemen. REMBRANDT THEATER Houten Kruizen. In Haarl. Dagblad van Vrijdagavond heb ben onze lezers al een korte bespreking ge vonden van den anti-oorlogsfilm „Houten Kruizen' (Les Croix de Bals). Niettegenstaande de enkele zwakkere plaatsen in deze film, komt men toch diep onder den indruk van de vreeselijke ellende die in die hel, die men oorlog heet, geleden wordt. Het is niet goed aan te nemen, dat er onder diegenen, die deze en andere anti- oorlogsfilmen gezien hebben, nog iemand is, die den treurigen moed zou hebben om te be weren, dat oorlog „een noodzakelijk kwaad" is, een bewering, die men, helaas, nog maar al te dikwijls hoort Voor deze week heeft Rembrandt de Chi- neesche troep Sun Hsiang Jung geënga- geefd en we kunnen niets dan lof hebben voor het prachtige werken van deze vlugge lenige, kleurige troep. Het jongste Chineesje, een jochie van misschien een negen jaar. valt bijzonder op en steelt direct het hart van de aanwezige dames. De journals geven hun wekelijksch over zicht en Polygoon heeft zich gespecialiseerd op de vorst van den afgeloopen week, o.a. bobsleeën van het Kopje, de koningin en de prinses op de schaats, ijs-hockey-wedstrij den, enz. Zoo is China! Zondagmorgen draait deze documentaire Ufa-film in het Rembrandt Theater. De film bestaat uit drie gedeelten, waarvan het eerste deel een bezoek toont aan het religi- euse centrum Hangtsjau. met het klooster van Ling-Yin en den tempel van Kwan-Yin, de godin der barmhartigheid. Men woont godsdienstoefeningen bij van de monniken daar en van hun leven. Het tweede gedeelte is reportage en wel een reportage, waarvoor de fotograaf en regisseur der heele füm, dr. Martin Rikki alle hulde verdient. Hij heeft zich naar het ter rein van ontmoeting tusschen de Chineezcn en Japanners begeven en van de gevechten opnemingen maakt, die een levendig beeld geven van de woelingen daar. Ook wordt een parade getoond, en is er een rouwdienst voor de gesneuvelden en begrafenissen. Tenslotte geeft dr. Rikli de moderne Chi- neesche jeugd, die zoowel wat kleeding als gedragingen betreft eigenlijk Westersch zijn. Het is een film. die zeer interessant is. niet alleen, omdat ze drie geheel verschillende aspecten biedt van het China van heden, maar ook om de voortreffelijke bewerking van de onderwerpen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. NATUURLIJK BRONWATER In kwaliteit en smaak onovertroffen. AGENDA. II e d e n: ZATERDAG 4 FEBRUARI Stadsschouwburg: Haarlemsche Tooneel- Club; „Jean III" en „Altijd met z'n tweeën". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Amsterdamsch Too- neel: „De Comedie van het geluk8.15 uur. Gem. Concertzaal: Cabaret en balavond dansinstituut Micgielse en Van Ake. 9 uur. Gebouw Olympia: Balavond Deutsche Ver- ein. 8 uur. Palace: „Abenteuer einer schónen Frau". Tooneel: Low en Rics. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Die Fledermaus". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Houten kruisen". Tooneel: Sun Hsiang Jung troupe. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 5 FEBRUARI Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Kinder voorstelling van „Bruintje Beer." 2 uur. Stadsschouwburg WilsonspleinOpvoering Van „Boefje" door Ver. Rotterd. Hofstad Too neel. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Opvoering van „De baas in huis" door Het Schouwtoonecl. 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Opvoering van de Succes-revuc „Hallo 1933'' met Mie en Ko. 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Zondagmorgen voordracht Psycho Synthese. 10.30 uur v.m. Zaal 't Nut: Universeele Eeredienst. v.m. 11 uur. Bakenessergracht 13: Bijeenkomst Roze- kruisers Genootschap. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. MAANDAG 6 FEBRUARI Schouwburg Jansweg: Opvoering van „In ieder huwelijk". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Bloemendaal: Lezing Verccnlglng voor Jeugdwerk in het Jeugdhuis Donkerelaan. 8 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts cn Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 4 Februari 8 uur 's avonds tot en met Vrijdag 10 Februari zijn de vol gende apotheken op Zondag, 's avonds na 8 uur en 's nachts geopend: P. Th. A. van Rijn. Kleine Houtweg 15. Tel. 10539. P, Kruyssc, firma Begeman en Sneltjes, Jansstraat 57, Tel. 10043. I. Koster, opatheek „Bosch en Vaart", Bosch en Vaartstraat 26, Tel. 13290. (Apotheek Nolf, Kruisstraat 26, maakt van de machtiging om op Zaterdagavond te slui ten geen gebruik, maar blijft dan tot 10 uur open. De Apotheek W. P. Wouterscn. Koning inneweg 3 heeft geen verlof tot sluiten ge vraagd en Is dus altijd geopend.) Laat. minister Donner niet Loos wezen! L'enfant chéri van de Kamer, en zijn kans op een schoon gebaar. Het lot der anderen In de Haagsche sferen zijn ze het erover eens, dat minister Donner boos is. Zijn wets ontwerp tot afschaffing van kantongerech ten en rechtbanken, inkrimping en samen voeging van kantons en arrondissementen enz. heeft een slechte pers en een onwillige Kamer, ofschoon de minister het al sterk ge wijzigd heeft. Stapels adressen van Raden van Toezicht, Kamers van Koophandel, ge meentebesturen en zoo meer zijn ter griffie gearriveerd, en ze noodigen allemaal de Ka mer uit het asjeblieft oneens te wezen met den minister. Bijna elke krant die Z.Exc. de zer dagen ingekeken moet hebben viel hem en zijn wetsontwerp aan. Ook deze. Ons nummer van Woensdag, waarin het behoud van onze arrondissements-grenzen en dien tengevolge. van de Haarlemsche rechtbank bepleit werd. is aan alle Kamerleden toe gezonden. En het is wel roerend dat juist Haarlem de dames zoo sterk op zijn hand heeft. Juffrouw mr. Frida Katz en mevrouw Bakker-Nort, ofschoon geen van beiden stad- genooten. hebben zeer krachtig voor ons gepleit. Is dit niet schoon? Ik hoop dat onze stads-Machtige. mr. Slingenberg. die het heele debat op de tribune heeft meegemaakt, zijn meest hoofsche buiging namens Haarlem heeft, gemaakt. Dat hij wellicht, in de kof fiekamer, met dc luchtige gratie die den Groninger eigen is, een paar handkusjes heeft geplaatst Ja, ik hoop het. Maar met dat al schijnt de minister boos. Hij is dit niet gewend. Hij is, om zoo te zeg gen, het enfant chéri van de Kamer. Of om het nog sterker te zeggen: de prima balle rina van het politieke ballet. Zijn wetsont werpen komen er haast altijd door. En hoe! Meestal met een hoeraatje. Iedereen is blij, en vooral omdat hij het is. Men juicht hem toe en schudt hem de hand. Men maakt hem complimenten en vleit hem. De kranten noe men hem „den knappen bewindsman", „de zen zeer bekwamen minister" en meer van dien aard. Éénmaal was het mis. Nu bijna zes jaar geleden, toen hij ook al een aantal kanton gerechten wou opheffen. Het mislukte heele- maal. Dat had hem voorzichtig moeten ma ken. Maar sindsdien is er een crisis ontstaan, en meneer Weiter gaf hem. om in voetbal termen te spreken, „een nieuwe opening". Een through-pass Edoch het doel blijkt geblokkeerd door een heele rij verdedigers, en de kansen op een doelpunt schijnen gering. Minister Donner mag nu boos zijn, maar laat hij er niet verbaasd over wezen. Eigen lijk zit er in dit verzet een hulde aan de be langrijkheid van zijn departement. Niets is belangrijker voor een volk dan een zuivere en bovendien zoo goed mogelijk georgani seerde rechtsbedeeling. En er is zooveel aan liet wankelen gegaan in deze zonderlinge tijden, dat we daar meer dan ooit op gesteld zijn en er liever heelemaal geen bezuinigings experimenten mee beginnen. Tenslotte" ls dat de voornaamste gedachte die heel dit verzet beheerscht. Als minister Donner dit eens goed be dacht zou hij zijn boosheid wel voelen ver dwijnen. Ook is het zaliger te gever, dan te ontvangen, zooals een man die „donner" heet zeker moet beseffen. Laat hij dus dit succesje maar eens niet krijgen, en het ge troost geven aan al die Raden van Toezicht, Kamers van Koophandel en gemeenteraden die zoo vaak vergeefs adresseeren Neen, hij moet niet boos wezen, en als het hem heelemaal tegenloopt vooral niet met zijn portefeuille gaan zwaaien. Heeft de Ka mer niet zwaar bezuinigd op alle departe menten, en is het niet juist het zijne dat men thans ongemoeid wil laten? Er zijn mi nisters geweest, en er bestaan er nog. die dolblij met zooiets zouden wezen! Hij zou kunnen zeggen: ik heb gemeend mijn plicht te doen maar als de Kamer t niet wil. als zij gansch mijn organisatie intact wil laten, dan buig ik hoffelijk en aanvaard, namens de rechterlijke macht en de balie, namens de griffie-ambtenaren en beambten, namens het Departement-zelf, het compliment! Waarom niet? Ware het niet een schoone wending, een grand geste? Zou de Kamer hem niet luide toejuichen en de pers spreken van den grooten stijl, het nobele gebaar, den fijnen geest? Ik zou mij dit van zijn zeer vermaarden voorganger mr. Th. Heemskerk hebben kun nen voorstellen. Het zou in zijn lijn geweest zijn. Hij zou het met prachtiger! zwier en wapperende witte kuif hebben gedaan. Kan minister Donner het ook niet? Kom excel lentie! Overigens moet dit een moede regeering zijn. Het kan niet anders. Zij loopt op haar laatste beenen. en het zijn geen jolige Jaren die achter haar liggen. Met buitengewoon ge mengde gevoelens moeten de excellenties behalve dan juist minister Donner. die ne gen tienden van al het applaus kreeg eraan terugdenken. Vooral voor mr. Reymer kan het geen pretje geweest zijn. Sinds ook de ether zich onder Waterstaat gevoegd heeft is alle aardigheid van dat departement af. Het trekt verreweg het meeste van de po litieke belangstelling van „the man in the street" tot zich, en schijnt veelal het na tionale centrum van de nationale geschillen. Minister van der Vegte was al geen lieveling des vaderlands, en minister Reymer is het schijnbaar nog minder. Hij moet zich opge lucht gevoeld hebben telkens als-ie eens een brug of een kanaal of een dijk kon inwijden, en weer eens water voor zich zag inplaats van dien eeuwigen ether. Zou hij radio thuis hebben? Ik betwijfel het. En bij de ministers Ruys. Deckers. Ver schuur. de Graaf, de Geer, Terpstra en Bee- Iaerts zullen, als het uur van scheiden een maal is aangebroken, de gevoelens van wee moed ook niet al te erg kwellen. Alleen de minister van koloniën heeft het nogal vrij rustig gehad. Al de anderen, in de eerste plaats de premier ik bedoel: tijdelijke voorzitter van den ministerraad hebben bij tijden geducht in het gedrang gezeten. Wel heeft de minister van Defensie, een landrot en een burger bovendien, een gezellige zee reis naar Indië gemaakt, maar aan de vloot heeft hij weinig plezier beleefd. Als ik alleen maar aan de „Sumatra" en de „Krakatau" herinnerMinister Verschuur? een hardwerkend en veelgeplaagd man. Zijn beste vrienden wonen zeker niet in IJmuiden en ook niet in de woningen van de ex-minis ters Posthuma en Kan. Minister de Geer, enkele maanden geleden bijna geduikeld, geldt niet meer als de krachtmensch van vroeger. Hij heeft het wel zwaar gehad. Colijn heeft hem gespaard. Wat minister Terpstra aangaat: liij schiep zich een spellings-monument dat ongeveer evenveel geestdrift verwekte als het legen darische Hildcbrand-geval. En tenslotte mi nister Beelaerts. Vroeger, vele jaren geleden, was zijn departement een soort van centrum van hoofsche lieden, diplomaten en zoo, waarom het Ncderlandscho volk zich niet, in bet minst bekommerde. Buitcnlandsche Za ken was vóór 1914 eigenlijk een luxe-mi nisterie. Maar nu! Dc leider cn zijn aanhang zijn reizigers in wereldpolitiek geworden. Zij onderzoeken voorstellen cn nota s van Ame rika. Frankrijk. Duitschland, China. Japan, Italië, Rusland etcetera. Soms zijn zij in Den Haag. Meestal zitten zij in Genèvc, of zijn op weg erheen. En iederen keer als minister Beelaerts terugkeerde van zijn ontwape ningspogingen vond hij minister Deckers bezig de Sumatra maar weer tc repareeren of de Krakatau overeind te zetten of voor de variatie een nieuwen kruiser te bouwen.... Eén voordeel heeft hij boven al zijn col lega's. Zijn departement heeft zich meer cn meer naar kamer nr. zooveel. Hotel des Ber gnes, Genêve. verplaatst. Hij kon er telkens tusschenuit. zooveel hij maar wou, weg van de soldaten en burgerwachten en zeemon sters en vliegmachines en gifgasscn-fabri- cage van collega Deckers. En van de hem- critiseerende Nederlandsche natie Ileusch. minister Donner mag zich in de handen wrijven als hij dezen zomer van zijn zetel opstaat en zijn terugblik werpt.. Alleen hij heeft het prettig gehad. Alleen hij is als- maar-door gewaardeerd, geprezen, in de hoogte gestoken. Zelfs nu. nu men hem be strijdt. wordt hij met- fluweelen handschoen tjes gehanteerd. Wordt hij door de Kamer en de oppositiepers geruyst. gereymerd, gede- geerd of geterpstraat? Heelemaal niet. Nog prijkt hij in zijn volle glorie, nog zingt men zijn roem. nog prijst men zijn beleid. Hoe veel ministers, in alle landen der wereld, kunnen dat in dezen tijd van zichzelf getui gen? Laat hij dankbaar wezen! Het moge hem niet gelukt zijn de unieke populariteit van mr. Jan Kan te evenaren, maar hij heeft- dan ook nimmer gestreefd naar het sport-ministerschap. Wie wordt l'enfant chéri in de volgende regeering? Ziedaar een raadseltje voor de toekomst. Eén favoriet schijnen we altijd te hebben. OPTIMIST»

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5