DE BILT HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 7 FEBRUARI 1933 ©ehoeft tc zijn on ook niets anders zal zijn dan een episode, maar een episode, waaruil men wijs zal doen de noodige lessen te trek ken voor de algemcene versterking van het gezag. Vergadering van den Vrijheidsbond. In een Maandagavond gehouden verga dering van de afdeeling 's Gravenhage van den Vrijheidsbond heeft de heer J. C. van Kempen, oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust, gesproken over „den politieleen toestand''. Op verzoek van den spreker verhieven de aanwezigen zich van hun zetels om daarmede blijk te geven van droefenis over het ge beurde op onze Indische Vloot. Spr. zeide te betreuren, dat de overheid de ongeregeld heden in Soerabaja niet vlugger heeft onder drukt. Ware dit het geval dan ware niet gebeurd wat nu gebeurd is. Het eerste wat onze regeering nu te doen staat is: de mui ters tot gehoorzaamheid te dwingen. De regeering kan niet wachten tot het den mui ters gelieft liet schip terug te geven. Da Nederlandsche naam en de eer der Neder- landsche vlag eischen hier spoedig een rectifi catie (luid applaus). Fascisten vergaderen. Woensdag zal de afdeeling Den Haag van den Alg. Ned. Fascistenbond een vergade ring houden over de muiterij. Sprekers zijn J. A. Baars, leider van den Alg. Ned. Fascistenbond; J. G. van I-Ieyst, oud-resident van Madoera; A. J. O. Swemmc- laar, oud-adj. secr. van de Vaderlandsche Club, kring Soerabaja en P. F. de Bruyn Tengelder, oud-zeeofficier Wat kan gedaan worden? De Maasbode heeft aan een oud-zeeofficier gevraagd, wat de schepen en vliegbooten kunnen uitrichten. Het antwoord luidt: „Zij kunnen een order geven tot stoppen. Die order kan zelfs uitgaan van den com mandant van de zeemacht, daar de „Zeven Provinciën" draadloos is te bereiken. Wanneer niet aan zoo'n order wordt vol daan. zouden krasse maatregelen kunnen worden genomen. De schepen kunnen torpe do's lanceeren en de vliegtuigen met het werpen van bommen de „Zeven Provinciën" tot stoppen dwingen, eventueel door eerst als waarschuwing een bom vóór het schip te laten vallen, maar ik geloof niet, dat het zoover zal behoeven te komen. De muiters zullen zoo langzamerhand gaan inzien, dat ze een gekken sprong hebben gedaan. Trouwens uit de -telegrammen kan men afleiden dat het optreden der muiters bedoeld was als een protest tegen de salaris vermindering. Welnu dit protest is gelukt. Waarom zouden ze zich nog verdere moeilijkheden op den hals halen? Dat ze tot een etmaal van Soei*abaja zullen doorvaren geloof ik niet, want het vaarwater is daar te moeilijk. Alleen onder leiding van een bekwaam zeeofficier kan men daar met zoo'n schip veilig doorkomen. Het is ook niet uitgesloten, dat de officieren weer overwicht krijgen op de muiters. Overleg met Engeland? Het blad vestigt er nog de aandacht op, dat er geen overleg is gepleegd met Engeland, doch, dat dit noodig zou worden, indien de muiters het Christmas-elland ten Zuiden van Java; dat" Engelsch bezit is, zouden aan- loopen. De correspondent van de Telegraaf te Batavia telefoneert nog dat de procureur- Generaal in Indië speciale maatregelen over weegt tegen dc pers en tegen misbruik van het vrije woord op vergaderingen. Te Soerabaja ontstond groote ontsteltenis Een oogenblik heerschte er bovendien groote bezorgdheid, dat het kruitmagazijn door extremisten zou worden veroverd. Er werden evenwel onverwijld speciale bewakingsmaatregelen genomen. Bij alle marine-instellingen, magazijnen en verdere posten werden onmiddellijk speciale bcwa- kingsmaatregelen getroffen en overal stonden officieren geposteerd met de revolver in de vuist. Door deze maatregelen was men in staat de gemoederen spoedig te kalmeeren. De regeeringsmaatregelen zijn nog niet be kend, maar afkondiging van den staat van beleg schijnt overwogen te worden. Het Volk constateert, dat de socialistische interpellanten het door de gewekte stem ming in de Tweede Kamer, niet gemakke lijk zullen hebben. WAT ZIJN DE MUITERS VAN PLAN? UITEENLOOPENDE MEENTN£EN IN HAAC.SCHE KRINGEN. Onze Haagsche correspondent schrijft: We hebben gisteravond bij een beperkt aantal personen allereerst marine-autori teiten ons licht opgestoken over wat zoo veel sensatie heeft gewekt: de muiterij op „de Zeven Provinciën". Gisteravond, wijl zich toen de eerste sensationeel-hooge dei ning had gelegd en er eenige rust in de gemoederen was weergekeerd en bovendien, wijl door nadere berichten de eerste indruk ken konden worden getoetst aan dc fei ten. Men begrijpt wel, dat het bericht van dc muiterij aan boord van de Zeven Provinciën in het Zondagschc Den Haag niet onopge merkt is voorbij gegaan. Van een rustig be zien der dingen was onder het snel reagce- rende publick natuurlijk nog geen sprake. Wanneer we uitingen als de meer dan eens herhaalde wensch naar een Mussolini als uit den tijdgeest geboren, wegcijferen, dan blij ven er toch twee stemmingen over, waaraan eenige beteckcnis was toe te schrijven. In de eerste plaats het nergens wegcijferen van de mogelijkheid van het bestaan van een wei- overlegd plan, onder communistischcn in vloed. En in dc tweede plaats de onrustige sfeer, welke er heerschte in de kringen, die belangen of familie in Indië hebben. Men weet dat Den Haag een „Indische" stad is. Intusschen heeft zich dit alles In den loop van den Maandag langzamerhand „ge legd" vooral het bericht van de muitelin gen zelf, dat zij naar Soerabaja koers zetten, den commandant een etmaal vóór Soerabaja weer aan boord nemen en zijn rang zullen erkennen, heeft de gemoederen, welke aan vankelijk alle onrust van het onzekere ken den. weer tot rust gebracht. Maar thans dan, yvat we uit den mond van eenige marine-autoriteiten wier uitspraken en mcdedeelingen we overzichtelijk samen vatten om niet tc wijdloopig te worden, ver namen. Allereerst dan dit. Minister Deckers heeft in zijn interview met de „Maandagmorgen" terecht aange maand tot kalmte. Berichten ontbraken im mers in voldoende mate om een oordeel te vellen. Men wist nog niet, of er schuld school bij de autoriteiten in Indië, bij de officieren, of geweten had kunnen worden, dat er onrust was of dat men met een inci- denteele, plots opgekomen uitbarsting te maken had, of er verband was met het ge- beui'de bij de marine in Soerabaja, toen men weigerde uit te varen, of dat ten slotte ue oorzaak alleen het verlagen der bezoldiging betrof of veel dieper moest gezocht worden. Veel van dit alles is ook nu nog niet beant woord, al begon het er gisteravond sterk op te lijken, dat men waarschijnlijk wel te doen had met elkaar verband houdende da den, maar dan toch niet met een weloveriegd plan van actie tot gezagsomverwerping. De minister heeft in zijn interview naar veler overtuiging goed gedaan met te waar schuwen tegen het opzweepen der publieke opinie. Toch verschilde men van den minister in diens trekken van een vergelijking met het indertijd op de Engelsche vloot gebeurde. Hier was de muiterij passief, mocht eigen lijk van muiterij niet gesproken worden. Tc Invergordon weigerde de bemanning eenige jaren geleden evenzeer wegens een min dere salarieering uit te varen. Zooals 't ook in Soerabaja voor een tiental dagen plaats vond. Wat er thans echter gebeurde, is muiterij met een'actief karakter. Het is nog nimmer op de Nederlandsche vloot voor gekomen. Men mag alleen daarom reeds de beteekenis van de muiterij niet verklei nen. j Zeker niet om den Indruk in het buiten land. Het is niet onbekend, dat er onderschei dene landen zijn. die nauwlettend onze po sitie in den Archipel in het oog houden. In vele opzichten neemt ons land daar een sleutelpositie in. Er is voor ons land alles aan gelegen, dat niemand wantrouwen kan hebben in de mogelijkheid voor ons bewind om het gezag te handhaven in Oost-Indië. Daarenboven is het enkele feit al, dat er actieve muiterij op de vloot is uitgebroken en dat zulk een daad überhaupt mogelijk is gebleken van ernstigen aard, welks beteeke nis niet moet worden onderschat. In parle mentairen kring is men dan ook de meening toegedaan, dat niets moet worden nagelaten om grondig tc weten te komen, wat de oor zaken zijn. En dan maatregelen te nemen. Nu zijn weinigen gelooven aan commu nistisch drijven, althans aan een drijven naar een communistisch doel nu zijn er daar twee groote groepen natuurlijk met de noo dige nuances. De eene groep in den parle mentairen kring gelooft dat de marinebond, welke soc.-democratisch is georiënteerd, de tucht op de vloot ondermijnt, doordat er naast de meerderen andere krachten zijn, die de houding d?r matrozen bepalen. Deze groep wijst er op, dat in geen enkel ander land een vakbond mogelijk is onder het vloot- personeel. Zij acht dus. dat er althans voor zal moeten gezorgd, dat de bonden geen in vloed ten kwade op de discipline kunnen heb ben, wijl dan de tucht niet is te handhaven. De andere groep verdedigt den marinebond. maar legt voor het oogenblikkelijke de schuld bij de regeering welke h.i. zeer ontactisch is opgetreden bij de vermindering van de be zoldiging van hel personeel. Heel verwonderlijk werd het onder de ma rine-autoriteiten geacht, dat - het juist „de Zeven Provinciën' is, waarop de actieve mui terij is uitgebroken. De Zeven Provinciën is niet meer in den actieven krijgsdienst het is nl. zeer verouderd. En daarom werd het gebezigd als instructie-vaartuig en opleidings schip. D.w.z. het meerendeel der schepelingen behoort tot de jeugdigen. De jonge menschen die de Kweekschool voor Inlandsche Zeevaart te Makassar hebben gevolgd, worden daar verder opgeleid. En voorts vindt men er de mannen, die voor kanonnier worden opge leid. Menschen dus, die zich een levenspositie veroveren willen op de vloot. Die er dus be lang bij hebben zich goed te gedragen. Aan dan anderen kant zijn jeugdige menschen ge makkelijker tot onberaden stappen te bren gen, tot avontuur. Het feit dat de muiterij op het opleidings schip is uitgebroken werd een teeken te meer geacht, dat er geen diepere oorzaken aanwe zig zijn, slechts een uiting van de ontevreden heid wegens de vermindering der bezoldiging, ontevredenheid, waarop het gevangen-nemen van de 400 man te Soerabaja blijkbaar geen verstillenden invloed heeft uitgeoefend. Voorts wees men er op, dat blijkens be richten van gisteravond de andere, in den Archipel aanwezige schepen zonder blijkbare moeite of verzet zijn uitgestoomd om de Ze ven Provinciën „op te vangen". Wij spraken daareven van een onberaden stap, van avontuur. De officieren, die reeds hedenmorgen hadden voorspeld, dat cle mui telingen het niet ver zouden kunnen brengen, dat de ontnuchtering al heel spoedig zou moeten volgen (te meer, waar er voorzoo ver bekend geen revolutionnaire krachten van buiten zich aan boord bevinden) vonden hunne aanvankelijke meening bevestigd in het feit ,dat de bemanning den commandant voor Soerabaja weer wil opnemen. En zullen dat zeker bevestigd gevonden hebben, toen zij hoorden van het zich willen overgeven dei- muiters. Dat het schip naar Soerabaja heeft koers gezet, zou op twee wijzen verklaard kunnen worden. Allereerst, dat de schepe lingen alleen een demonstratie hebben willen op touw zetten. Of dat ze daar hoopten een evenzeer opstandig ageeren te zullen aan treffen aan welke verwachtingen ze dan thans misschien zijn gaan twijfelen en daar om in ieder geval hun houding hebben ge wijzigd voor ze Soerabaja bereiken. We hebben gevraagd of het muitende schip van het standpunt der muiters gezien dan! niet beter zou kunnen blijven op clen Oceaan, dan zich te begeven in een richting waar bij hun in ieder geval tegenweer zal geboden worden, met de slechte kansen voor hen. Ons werd daarop geantwoord, dat de mui ters geen keuze hebben, waarom het mee als een groot, onbezonnen avontuur werd be schouwd. waraop alleen dc ontnuchtering kan komen. Waaraan alle overleg vreemd is. het welk men toch moet aannemen, wanneer men zou veronderstellen, dat er een plan gemaakt werd. Havens in Indië aandoen zal niet mogelijk blijken: deze zijn alle gewaarschuwd. Al is het schip bewapend landen is altijd moei lijk. „Zou het schip niet naar Sovjet-Rusland kunnen koersen?" Eén blik op de kaart deed ons zien. dat dit een hopelooze onderneming zou worden voor een verouderd vaartuig, voor welks navigatie heel wat meer zeemanschap vcreischt wordt, dan waarover de inlandsche matrozen beschikken, wanneer ze dc officie ren met„het pistool op dc borst daartoe niet dwongen. Het schip zou toch onderweg argeloos rond varende koopvaarders kunnen enteren, om de kolen of het proviand in beslag te nemen waagden we een opmerking. Dat zou mogelijk zijn was het antwoord. Maar ook dat kan niet lang duren. Immers is een muitend schip in volle zee om zoo te zeg gen „vogelvrij" verklaard. Wordt zulk een schip, zelfs wanneer 't niet aanvallend op treedt of andere schepen om de voorraden overmant, door een oorlogsschip aangetroffen van welke natie ook, dan heeft dit laatste het recht om het zonder pardon in den grond te boren. De internationaal-juridische positie is die van 'n eenvoudigen zeeroover. Zoover zal 't natuurlijk niet komen. De tucht op een muitend schip is altijd van labiel evenwicht de strijd om de macht is steeds groot zoodat voordien het schip zich wel zal over geven. „Wat kan er gedaan worden, wanneer de bemanning zich niet overgeeft?'-' Daarvoor is heel wat beleid noodig. De gevangen offi cieren zijn aan boord.de gevangengenomen on derofficieren al evenzeer. Er zal uiteraard gepoogd worden, deze mannen, niet in levens gevaar te brengen. Er kunnen door middel van de Dornier- Wall's waarschuwingen worden gegeven. En bovendien zooals reeds gezegd: wat moe ten de muiters met hun vrijheid doen? Op het oude en verouderde schip? We vroegen nog eens naar de mogelijkheid van een grooter verband met Rusland b.v. Hierop werd ons geantwoord, dat het vóór alles noodzakelijk is, verdacht te zijn op on voorziene gebeurtenissen, maar men geloof de 't niet, wijl een muitend schip op zee. een oud schip, onmogelijk eenige beteekenis heeft, los varend als 't is.' De uitzendingen door de bemanning „aan de wereldpers" deed deze meening niet veranderen. We opperden de gedachte aan het Duitsche oorlogsschip „De Embden", hetwelk in den aanvang van den wereldoorlog ook zoo lang had kunnen rondzwerven, zonder gezien te worden in de Zuidzee. Men wees ook hier weer op het verouderde van het schip; de plaats van de Zeven Provinciën kan bepaald worden, wat met de Embden nooit het geval was, wijl men de gegevens miste en het in- landsch personeel zal onmogelijk zoo kunnen navigeeren als wel wenschelijk is voor een Em den-actie. Wij vroegen voorts naar de snelheid dei- vliegtuigen. Deze is 200—220 K.M. per uur. Is het schip eenmaal „gepraaid", dan zal het niet meer uit het oog behoeven verloren te gaan. Orders voor de uiterste waakzaamheid zul len thans over de Indische vloot worden uit- gegeven. Hoe de houding der Europeesche militairen geweest is: om tot een zekere conclusie te komen zullen meer gegevens moeten worden afgewacht. Algemeen leeft in den Haag thans in re- geeringskringen en daarbuiten de overtui ging, dat de marine moet worden gezuiverd van verkeerde elementen. Aan den anderen kant wordt in s. d. kring daarentegen erop gewezen, dat voorzichtigheid met maatrege len op de vloot zeer gewettigd is men dient eenige psychologische kijk over te houden. Ten slotte willen we nog afzonderlijk mel ding maken van de meening van den heer Snoeck Henkemans, voorzitter van de Vloot- ccmmissie, welke meening we in het hierbo- venstaande niet konden rubriceeren. De heer Snoeck Henkemans sprak niet als anderen over den h. i. schadelijken invloed der mili taire vakbonden, maar wees op de tegenstel ling EuvoneaanInlander. De inlanders hebben blijkbaar de leiding bij de muiterij de heer SnoeckHenkemans herinnderde er aan dat hij meer dan eens in de kamer gevraagd heeft of 't wel goed is op de vloot zooveel inlan ders toe te laten, die niet alijd over de rust en zelfbeheersching beschikken, welke aan boord van een schip noodig zijn. Plet bleek z.i. thans wel hoe voorzichtig men zijn moet in dit opzicht. DE MENTALITEIT DER INLANDERS. DE MUITERIJ GEEN UITING VAN RASSENHAAT. Naar aanleiding van de muiterij op de Zeven Provinciën, van de vele geruchten, die in omloop zijn over de al of niet betrouw baarheid van onze vloot en van de mogelijke gevolgen van deze ongewenschte zeereis van de Zeven Provinciën hebben wij een onder houd gehad met een oud-Indischgast die ongeveer 20 jaren in de Oost heeft doorge bracht en gewerkt als leider bij de P. T. T. en als zoodanig in langdurig contact heeft ge staan met de inlandsche bevolking van al lerlei soort en uit allerlei streken, zoodat hij ons een juist beeld kon geven van de menta liteit der inlanders. Deze achtte het uitgesloten dat de inlan ders uit eigen beweging deze muiterij op touw hadden gezet. De inlander heeft leiding noo dig, vraagt er om en wanneer ze zelf zouden moeten optreden dan zouden de zaken ver keerd gaan of niet gedaan worden, omdat de inlanders er niet toe in staat zijn, bijv. zelf met een schip uit te varen. Onze zegsman was er van overtuigd, dat de inlanders door enkele opstandige elementen meegetrokken zijn. Ook het bericht van de Zeven Provin ciën aan de „wereldpers" is hiervan een be wijs: een inlander richt zich niet tot de we reldpers. Dit geval is ook geen uiting van rassen haat. De inlander staat niet vijandig tegen over de blanken omdat hij in het algemeen goed behandJd wordt. De loonen zijn in ver houding met den levansstandaard niet zoo laag. Wat een inlander noodig heeft, dat is een straffe hand. Prestige is vereischt en hier aan heeft het in dit muitersgeval ontbro ken. De inlander ziet en begrijpt, dat men zich belachelijk heeft gemaakt. Onze zegsman kan zich niet voorstellen dat de leiding van het schip niets gemerkt heeft van ontevredenheid. Zoo iets zi je aan den inlander, aan zijn houding, zijn wijze van groeten en loopen, nan samenhokken. Wat vooral op een beperkte ruimte als een schip is, merkbaar moet zijn. Een inlander laat zich gauw intïmideeren. in de verkeerde richting, maar ook in de goede. En als met tact (hoewel streng) zal worden opgetreden zal hij het verkeerde van zijn daad inzien. Daarom is het met de be trouwbaarheid op de vloot geenszins zooals het wel voorgesteld wordt. Het zijn, als ge zegd, enkele elementen die de zaak aan het rollen brengen en de grondoorzaak van het gebeurde ligt dan ook bij de regeering, die dergelijke elementen en hun openlijk ver kondigen van hun meeningen te lang getole reerd heeft. De afstand tusschen officieren en onder officieren (die het overigens goed hebben) is te groot, waardoor de onderofficieren en de inlanders elkander te'dicht naderen. Hier passen strenge straffen. Want als men slap optreedt dan zal er kans bestaan, dat men ook elders gesterkt, door de slappe houding er tegenover, dergelijke dingen zuu kunnen probeeren. HANDELSNAAM. Sinds jaren is in de Gen. Cronjéstraat in HaarlemNoord gevestigd de wolhandel „De Wolbaai", voorheen A. J. Kaan. Een concur rente heeft nu onlangs een nieuwen winkel in dezelfde omgeving geopend onder den naam „De kleine Wolbaai". De „Wolbaal" zag hierin een inbreuk op haar handelsnaam en wendde zich door haar raadsman Mr L. G. van Dam tot den kantonrechter, die „De kleine Wolbaal" beval haar naam zoodanig te wijzigen, dat daarin het woord „Wolbaal" niet voorkomt en haar veroordeelde om haar naam te wijzigen in „De' Wolhandel". De „Kleine Wolbaal" kwam van dit vonnis in hooger beroep bij de rechtbank alhier, welke dezer dagen vonnis heeft gewezen en de „Kleine Wolbaal" in het ongelijk heeft ge steld. met wijziging van haar naam in „Het Wolhuis". VOORBEURS TE AMSTERDAM. DE BEURS GERUSTGESTELD. De stemming op de ochtendbeurs was heden eenigszins verbeterd. De vastere hou ding van Wallstreet en der Amerikaansche goederenmarkten, de aankondiging van een onveranderd dividend door de General Mo tors, de vaste houding van Duitsche obliga ties en de berichten omtrent de motieven der muiterij, die de beurs geheel en al gerust stelden, leidden tot een koersstijging oven de geheel" linie. Koninklijken liepen 1A% op, evenals Philips. Unilevers waren echter slechts wei'nig hooger. De Youngleening was plm. 2beter. De handel bleef even stil als voorheen. AMSTERDAMSCHE BEURS DINSDAG 7 FEBRUARI 1933 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING KANTOOR HAARIAM 1-30 2.30 Staats). Bin). t 1/2 pCt. Nederl. 1917 5 pet. Ned. 1S19 •1 1/2 pCt. Nederl. Indië 1930 II Staatsl. Buit). 5 1/2 pct.Duitschl. 1930 (Youngleen) 53*-54 7 pCt. Dultschl. 1924(Dawesleen) Schccpv. Mij en. Oude Vaart 16 Scheepv. Unie 54 Stoomv. Mij Ned. 56 Industrieën BïnL Accoustiek 2* Alg. IC.zijde Unie 29* A.N.I.E.M. (Nat. Bezit 205 v, Berkel's Patent e Delft 63 .-v.. Nederl. Ford 113 Ned. Ind. Gas (Nat Bezit) Gem. Bez. philips 128* 110* I rul listrien BuitL Anaconda Copper 67/s Associated Gas. 2V8 Bethlehem Steel 14^-14% Centr. Publ. Serv. Cities Service.... 2V8 General Aviation 37/f intern. Nickel 7* Nevada Copper.. 4* North Amer. Cy. 24* 273/8 Banken BinnenL Koloniale Bank.. 56 Cert. Handel Mij. 61* - Indische Bank 50* Banken Buiienl. DeutsclieReichsb. 3 Fransche Ban- Petrol. Mijl Bin! Kon, Petroleum 147*—147V4 S4 Petroleum BultL Continental Oil. 5Vs 4* Miiatseli H. V. A. 169*-149* Java Cultuur.... 105 N. I. S. U Vorstenlanden 34 Mij. Alg. Exploratie 127 190 =- 15 Tabak .Maatsch. Dell Batavia Ta- 150 Deli Maatsch. 121* - Bcsoclc) Sonembah 134* '.i>er Maatsch. A'dam Ruboer 587/e Deli Bat. Rubber 24 Ned. Ind. Rubber 44 Ind, Cultuur 29 Spoorw. Bui tent Missouri Kansas 7* Wabash Railway 2* Union Paclfio.... 74* Prolongatiekoers 1% meldt: Hoogste barometerstand 766.4 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 742,6 m.M. 74 Thorshavn. en voorspelt: matigen tot krachtigen, tijdelijk afnemen- den Zuid-Westelijken tot Zuidelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. Thermometer Hoogste gisteren 49 F. Laagste heden nacht 44 F. Hoogste heden tot 12 uur 48 F. Barometer Stand van heden 753 m.M. Vorige stand 762 m.M- Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. FEDERMANN, Opticien BURGERLIJKE STAND Bevallen 3 Februari: J. H. Geerts—Schou ten, z.J. E. BalkLeijen, z.; A. Stam Terra, d.; 4 Februari: E. C. van LoonWij- nands, d.: A. J. ZwaanswijkCassee, d.; G. van Kerkhofde Jong, d.; 5 Februari; J. H. BrouwerWensing, d.; E. "de VosDe Leeuw, d.; M. MulderSequenz. z.: W. M. v. d. Holst v. d. Bel. z.; C. M. MentjoxHulsebosch, d.: II. KochRoth, z.; 6 Februari: A. Zwen- neZwartbroek, z. en d. Overleden 3 Februari: J. Verkruissen Gemser, 79 j., Scheepersstraat; C. Lok, 83 j., Kenaupark; A. Snel. 80 j„ Oranjestraat; 4 Februari: H. Z. Moorhoff—van Tienen, 66 j., Vier Sterrenstraat: C. Kelderman, 88 j., Berckheijdestraat; T. Wullems. 68 j.. Kam- perlaan; 5 Februari: J. Holzhaus, 64 j„ Kam perlaan: A. Planje, 80 j„ Schotersingel. TER HULP VAREND ESKADER NAAR SOERABAJA. SOERABAJA, 7 Februari. De Aldebaran is thans op weg naar Padang. Het eskader, dat van den oefentocht in de wateren ten Zuiden van Celebes naar de Atjehsche wate ren werd gedirigeerd, zal te Soerabaja brand stoffen innemen. Het eskader bestaat uit den kruiser Java en de torpedojagers Evertsen en Piet Hein. PERSCENSUUR. BATAVIA. 7 Februari (Aneta) Overwogen wordt een ordonnantie in te stellen, welkë de publicatie van bewegingen van oorlogsschepen verbiedt. De vragen van den heer Drop. (Zie ook elders in dit nummerJ) De voorzitter merkte op, dat hij overtuigd was. dat al het mogelijke gedaan zal worden tot herstel van de eerbied voor ons gezag. Aan het eind van de interpellatie heeft dé heer Drop de volgende vragen gesteld; 1. Waarom heeft de minister de verzoeken door het „Cambo" sedert einde December 1932 herhaaldelijk gedaan, om over de ver wikkelingen in Ned. Indië te worden ge hoord, tot heden niet ingewieligd? 2. Is het waar, dat het marinepersoneel in Indonesië tot 16 December 1932 in volstrekte onzekerheid verkeerde omtrent de vraag of boven de salariskorting van 10 pet., die 1 Ja nuari '32 is ingegaan, opnieuw een korting, ingaande in 1933 op de soldijen zal worden toegepast. 3) Is het waar, dat op 30 Dec. 1932 de commandant- der zeemacht in Indonesië aan den commandant der marine te Soerabaja telegrafeerde: Als gevolg van tusschen Indi sch regeering en opperbestuur gehouden over leg blijft, in afwachting van nadre regeling, bestaande korting op tractement van 10 pet- voor militairen der zeemacht gehandhaafd? 4) Moet de minister niet erkennen, dat dit telegram den indruk moest maken, dat de verhoogde korting niet zou worden toege staan op de soldijen van het marineperso neel, in afwachting van de nadere algemeene herziening der bezoldigingsregeling, waarvan de behandeling werd verwacht? 5) Is het waar, dat de commandant der marine te Soerabaja in overeenstemming met den in de vorige vraag vermelden indruk bet marinepersoneel heeft gerustgesteld met de verzekering, dat de kortingskwestie van de baan was en dat dit ook de indruk is geweest van andere marine-autoriteiten. 6) Is het den minister bekend, dat toen daarna een eskader naar zee vertrok, de be manning in het vertrouwen leefde, dat af gezien was van het voornemen om de korting van 10 pet. te verhoogen en slechts het voor nemen bleef bestaan tot een herziening van de salarisregeling, waarover georganiseerd overleg zou worden gepleegd? 7. Acht de minister het daarmede niet in tegenstelling, dat op 21 Januari 1933 een K.B. is afgekondigd, waarbij toch een korting van 14 pet. in totaal door het personeel en van 17 pet. in totaal voor de officieren met ten minste 10 jaar anciënniteit is bepaald. o. Moet de minister niet toegeven, dat dit beleid aanleiding kan zijn dat dit beleid aan leiding kan zijn tot moeilijkheden en is hij bereid, ten eerste daarmede rekening te hou den bij de beoordeeling der inbreuken op de krijgstucht en ten tweede het K.B. van 21 Januari 1933 in te trekken? 9. Is de minister niet van meening, dat ook eht inheemsche personeel den indruk moet hebben gekregen, dat de tweedee salariskor ting achterwege zou blijven, zoodat dus de vaststelling van die tweede korting op 7 pet. bij dit personeel een groote gemoedsbeweging moet hebben veroorzaakt. 10. Acht de minister het verschoonbaar, dat. terwijl bekend moest zijn. dat onder de bemanning van De Zeven Provinciën groote gemoedsbeweging heerschte. de commandant met een aantal andere officieren het schip verliet om aan den wal deel te nemen aan een feestelijke samenkomst? In de Eerste Kamer In de Eerste Kamer zei de heer De Savomin Lohman (c.h.) hedenmiddag, dat hij het be treurde. dat door de regeering niet ook in de Eerste Kamer een verklaring wordt afgelegd over het gebeurde met De Zeven Provinciën. Hij zei, dat het voorgevallene rouw over ons land heeft gebracht. De heer Wibaut (s.d.) betreurde eveneens het voorgevallene, maar had vooralsnog geen aanleiding om van „rouw" te gewagen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2