HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 7 FEBRUARI 1933 „ALS EEN DONDERSLAG TE BATAVIA/' Bericht der muiterij verwekte echter geen paniek. Stemming ten gunste van 't gouvernement. HULDEBETUIGING AAN DEN G.-G.? WAAKZAAMHEID IN NEDERLAND. De correspondent van de Telegraaf telefo neert uit Batavia: De stemming onder het Europeesch publiek is snel omgeslagen ten gunste van de over heid. Het geheele publiek is loyaal. Het voor nemen bestaat Dinsdagavond voor den land voogd een huldebetooging te organiseeren als tegenhanger tegen de extremistische propa ganda. De procureur-generaal overweegt spe ciale politie-maatregelen tegen de pers. Te Soerabaja bestond gisteren groote on gerustheid dat het kruitmagazijn zou worden veroverd. Speciale bewakingsmaatregelen waren georganiseerd. Overal stonden met re volvers bewapende posten. De geest onder de marine wordt algemeen suspect genoemd. De regeering overweegt maatregelen en eventueel de afkondiging van den staat van beleg. Zij wacht echter met een en ander, tot zij over voldoende gegevens beschikt. De correspondent van het Alg. Handelsblad telefoneert uit Batavia: Het bericht Van de muiterij werd als een donderslag te Batavia vernomen. De belang stelling bij het publiek is zeer groot, maar er is geen schijn of schaduw van paniekstem ming. Algemeen hoopt men, dat de regeering door doortastend optreden een eind zal ma ken aan het schandaal, dat een Nederlandsch oorlogsschip onder commando van muiters door den oceaan vaart. Grieven. Weiswaar viel er sedert de afkondiging van de nieuwe salariskorting, die voor de Euro- peesche schepelingen 14 en voor de inheem- sche 11% bedraagt, een zekere spanning op te merken, maar deze scheen langzamerhand te luwen, ofschoon de dienstweigering van 425 man inheemsch personeel in de afge- loopen week te Soerabaja werd beschouwd als een ernstig feit. Behalve de grief van de korting bestaat bij het inheemsch personeel de grief, dat men onderscheid heeft gemaakt tusschen hen en de Europeesche schepelin gen, ofschoon dit onderscheid volkomen lo gisch is, hetgeen men echter aan verbitterde lieden niet gemakkelijk duidelijk kan maken. Deze correspondent meent, dat er geen re den is om te gelooven dat het lagere Euro peesche personeel gemeene zaak zal hebben gemaakt met de muiters. De Europeesche matrozen zullen daartoe te minder overgaan, omdat de „jongens" over het algemeen geen hoogen dunk hebben van hun bruine broe ders en hen in de wandeling slechts als „nik kers" aanduiden. Dit is van belang omdat daardoor het risico van moeilijkheden op andere schepen, waar ongeveer evenveel Europeesch als inheemsch personeel aanwezig is, zeer wordt gereduceerd. Waarom naar Soerabaja? De N.R.C. meent, in tegenstelling met an dere opinies, dat de bedoeling van de reis naar Soerabaja duidelijk is, n.l. de muiterij in Soerabaja. de vloot-basis, het marine centrum, zelf te doen ontvlammen. De tijding dat het muiterschip in aantocht is. moet daar de gemoederen in vlam zetten. Alles zal er dus op gezet moeten worden om verwezen lijking van dit doel te voorkomen. Inheemsche kwartiermeester bevelvoerder? Aan de Aneta-telegrammen ontleenen wij nog: De wijze woorop het schip vordert, met de kust in zicht, maakt het aannemelijk, dat een Inheemsch kwartiermeester de navigatie voert, aangezien een zoodanige kracht slechts onder die omstandigheden zelfstandig kan doorvaren. De moeilijkheden wat de navigatie betreft, zijn thans nog niet groot. Het radiostation van de Zeven Provinciën blijkt voortdurend bezet, hetgeen wordt ver klaard door het feit, dat er twee Inheemsche seinersmaats aan boord zijn. Het vermoeden is, dat de muiters met het schip verder uit de kust zullen gaan, aangezien er bij de kust veel steenen zijn. Cijfers. Een officieel résumé bevestigt de telegram men. Het résumé geeft de volgende cijfers: De Zeven Provinciën lag op de reede van Olehleh, terwijl de commandant, 15 officieren en ongeveer 100 onderofficieren en man schappen aan wal waren. Aan boord bevonden zich op dat oogenblik 16 officieren. 0 Europeesche onderofficieren, benevens 140 Inlandsche schepelingen. Twee officieren en een onderofficier spron gen over boord en bereikten den wal. De Aldebaran volgde met den commandant, zeven officieren. 10 Europeesche korporaals en 20 Europeesche manschappen, gewapend met karabijnen. De overige bemanning, bestaande uit onge veer 4 officieren, 7 Europeesche onderofficie ren, 2 Inlandsche onderofficieren en 17 Euro peesche korporaals en minderen, benevens 104 Inlandsche schepelingen, is in Kotaradja achtergebleven. Aneta meldt nog: De bemanning van de Zeven Provinciën wijkt van de officieele samenstelling af. door dat dertig Inheemschen meer en 20 Europee sche bemanningsleden minder daarop zijn ineedeeld. Nader wordt gemeld: De verhouding in de Inheemsche bemanning van de Zeven Pro vinciën, was wat de samenstelling betreft, oorsoronkelijk 171 Javanen en 68 andere In heemschen. waaronder Ambonneezen en M^nadoneezen. Welke verhouding na de muiterij is ont staan is nog niet bekend. Vliegbootcn 't snelst. De N.R.C. meent, dat de vliegtuigen van de zeemacht het snelste middel zijn om het schip aan te vallen. In goed 12 uur kan het eskader het muitende schip bereiken. „Aller-ellendigst voorval". De Maasbode had een kort onderhoud met den minister van Defensie. Minister Deckers, die den heelen morgen in conferentie was geweest met den minister van Koloniën en andere autoriteiten, noemde het gebeurde met „De Zeven Provinciën" een aller-ellendigst voorval. Met spanning zag de minister nadere berichten uit Indië tegemoet. Rust in den Volksraad. Aneta seint nog uit Batavia d.d. 6 Februari: De voorzitter van den Volksraad opende de vergadering hedenmorgen met de volgende mededeeling: „Mijne heeren, sedert de vorige vergade ring gesloten werd. heeft zich een belangrijke en ernstige gebeurtenis afgespeeld met een der oorlogsschepen. Ik spreek de hoop uit, dat dit incident en ook alle machinaties, die daaraan mogelijk ten grondslag liggen, door de regeering spoe dig en volstrekt afdoende tot een einde zul len worden gebracht. Wat wij noodig hebben in dit zwaar getrof fen land. zijn geen bedenkelijke avonturen, maar arbeid en rust. Ik stel u voor, rustig aan den arbeid te gaan". Deze verklaring werd met applaus ontvan gen. In Den Helder alles rustig De autoriteiten in Den Helder zijn waak zaam. Er is hier te lande onder het marine personeel absoluut niets van onregelmatig heid te bespeuren, doch op een eventueele verrassing door revolutionnaire elementen is men voorbereid, vernam de N.R.C. De geest onder het marinepersoneel is rustig. Men is niet in revolutionaire bonden georganiseerd: het personeel wil in die richting niet gaan. Men deelde verder mede. dat er van zekere zijde getracht was onrust te verwekken onder het personeel. In de treinen waarmede ver lofgangers huiswaarts keeren, werden pam fletten met den bekenden inhoud verspreid. De herkomst van deze pamfletten, die onder teekend zijn door „het Soldatencomité", is niet bekend. In Indië zullen wellicht eenige communistische cellen onder de marine zijn, maar hier in Nederland waarschijnlijk niet. Het personeel bevat weinig communistische elementen. De besturen der organisaties heb ben tot rust aangemaand. Het lag in het plan van de commissie om reeds Donderdag een vergadering te beleggen om den toestand te bespreken. Het voornemen was om deze ver gadering openbaar te doen zijn. Hieromtrent is nog geen beslissing genomen omdat men het onder de omstandigheden niet gewenscht acht een openbare vergadering te beleggen. De autoriteiten noemden de muiterij veel ernstiger dan de muiterij, welke indertijd op de Engelsche vloot te Invergordon plaats vond. Deze muiterij bepaalde zich tot een passief optreden, terwijl de muiterij van de Zeven Provinciën een actief karakter draagt. De toestand in Den Helder is volkomen rustig. Wat de straf betreft, deze marineschepelin- gen staan onder de Nederlandsche wetgeving en niet onder die van. Ned. Indië. De dood straf kan, volgens dit strafrecht, niet dan in den oorlog worden toegepast, behalve op de belhamels. Te Amsterdam. Te Amsterdam is bij het verschijnen van de extra- en middagedities Zondag en Maandag op straat eenige beroering ontstaan. Op Kat tenburg, bij de marinierskazerne is de bewa king verscherpt. Ook de treinen naar Den Helder stonden onder bewaking. Incidenten zijn niet voorgekomen. UIT DE PERS DE MUITERIJ IN INDIë. ALGEMEENE WENSCH NAAR GEZAGSHANDHAVING. Het Algemeen Handelsblad (lib.) wist, dat de geest onder het inlandsch marineperso neel verbitterd was door de salariskortingen, maar „dat onze inlandsche schepelingen, aan boord van de „De Zeven Provinciën", het opleidingsschip voor inlandsche schepe lingen n.b.!, tot daadwerkelijk verzet zouden overgaan, tot complete muiterij, daarop waren wij niet voorbereid." Dat de geest op het schip verkeerd is opge vat, acht het blad bijna net zoo ernstig als de muiterij zelf. Het blad meent dat de muiters tot hun wanhoopsdaad gekomen zijn in de meening, dat de dienstweigeraars van 3 Februari te Soerabaja het heft in handen hadden. Het feit dat de muiters geseind hebben dat het schip op weg isnaar Soerabaja zou hier op wijzen. Het orgaan geeft dan de volgende remedie aan tot herstel van het gezag. „Door snel en onverbiddelijk streng op treden— in het ergste geval door de muiters gewapenderhand tot overgave te dwingen, hetgeen, gezien onze machtsmiddelen (vlieg tuigen-bommenwerpers of onderzeebooten) in de uiterste noodzaak niet moeilijk moet val len al onderschatten wij het offer niet dat daardoor geëischt zou worden zal voorko men moeten worden dat de toestand verer gert. Dit feit is voor onze marine een ont zettende slag. Sedert- menschenheugenis is onze zeemacht vrij gebleven van den blaam het gezag in eigen huis niet te kunnen hand haven. Het ernstigste van dit verzet is niet in de eerste plaats de ergerlijke gezagsaantasting in de Marine zelve; deze muiterij op een van Hare Majesteits oorlogsschepen beteekent. dat een van de pijlers waarop het Nederland sche gezag in Indië rust op verontrustende wijze ondermijnd blijkt te zijn. Het feit dat inlandsche matrozen de officieren van een oorlogsschip van de „Kompenie" hebben kun nen overrompelen en met dit schip onder stoom zijn gegaan moet wel een zeer diepen indruk maken op de Inlandsche nationalis ten en het is koren op den molen der com munisten, wier verhouding tot wat hier heeft plaats gehad nader zal moeten worden onderzocht, indien er sporen zijn die op zulk een relatie wijzen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. SCHREIDE VAN PIJN DOOR RHEUMATIEK. „Zes weken lang" schrijft een vrouw ons „heb ik aan rheumatiek geleden, hoofdza kelijk in mijn voeten en polsen. Om de waar heid te zeggen, ik heb gehuild van pijn. Om dat ik een zwakke maag heb. kon ik geen enkel soort medicament nemen, want dan raakte mijn maag van streek. Toen zei een dame mij. dat ik eens Kruschen Salts moest probeeren. Ik ben nu erg dankbaar dat ik dit gedaan heb. want ik voel me nu geheel her steld. Ik heb nooit iets anders genomen, dus moet het wel Kruschen zijn. waardoor .k zoo ten goede veranderd ben." De zes minerale zouten, die Kruschen be vat, hebben alle een directen invloed op de geheele stofwisseling. Zij zorgen dat de af valstoffen en het overtollige urinezuur, welke de ondragelijke rheumatische pijnen veroorzaken, op natuurlijke wijze uit het lichaam worden verwijderd. Vervolgens zal de dagelijksche dosis Kruschen de afvoerorij ganen blijven aansporen tot gezonde, gere gelde werking en zoo doende hardlijvigheid voorkomen. En daarom zal het voortaan onmogelijk zijn dat er ooit weer een opeen- hooping in het lichaam ontstaat van gevaar lijk urinezuur of andere lichaamsvergiften, die de gezondheid benadeelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Om van den indruk bij het buitenland nog maar te zwijgen. „De feiten mogen er op wijzen dat men inderdaad met deze salariskorting te hard van stapel is geloopen en de regeering het risico van verzet der gezagsorganen, waarop het gezag der Indische regeering in laatste instantie berust, ernstig heeft onderschat: de regeering kan nu niet meer terug en een indruk makend voorbeeld mag niet achter wege blijven. Ons inziens behoort de marine thans een grondige zuivering te houden on der het inlandsche personeel, zoodat eens en vooral vaststaat, dat dienstweigering onder geen beding mag en ongestraft kan voor komen. De inlandsche matroos heeft hst in vergelijking met zijn kamponggenooten fi nancieel zeer goed; geschikte liefhebbers voor den marinedienst zijn in dezen crisis tijd genoeg te vinden. Het ontstaan van tal rijke, blijkbaar in een militaire organisatie onbruikbare elementen lijkt ons dringend noodig, al zal de marine daardoor tijdelijk in een moeilijk parket raken." De Nieuwe Rotterdamsche Courant (lib.) vestigt vooral de aandacht op het karakter van het opleidingsschip van „De Zeven Pro vinciën", waaruit volgt, dat er een overgroot percentage van uiterst jonge, onervaren en ten deele allicht ook onberaden inheemsche krachten aan boord zijn en een naar verhou ding gering getal Europeanen, onder wie maar weinig Europeesche manschappen. Ter beoordeeling van de psychologie van het geval en zonder een beoordeeling daarvan zal men het niet in zijn juiste proportie ver mogen te zien heeft men dit voortdurend te bedenken. Het blad noemt het een krankzinnig avon tuur, waarop zeker spoedig de ontnuchte ring en, naar men hopen mag, een afdoende ontnuchtering zal volgen. Waar allen het over eens zullen zijn is dat de muiterij op de Zeven Provinciën een keerpunt behoort te beteekenen met betrekking tot den tucht en wellicht ook tot de geheele inwendige organisatie bij onze militaire en maritieme machtsmid delen. Over opheffing van de marinebonden zegt het Rotterdamsche orgaan nog: Zuivering bij de marine moet inderdaad thans de leus zijn, maar bij een zuivering voor de leus mag het niet blijven. En hiertoe zou zulk een zuivering zich bepalen, indien ze enkel bestond in het uitsnijden van wat thans rot is, zonder tegelijk de voorwaarden te scheppen welke verdere onzuiverheden zoo veel doenlijk voorkomen. Bij de regeering is hiertoe de zedelijke moed noodig om zonder vooroordeel het probleem in zijn vollen om vang aan te vatten en aldus te toonen. dat Nederland nog altijd de geestesgesteldheid bezit om uit tegenslag nieuwe kracht te put ten. De Telegraaf (ncutr.) vindt, dat in Nederland en Indië het gezag de laatste de cennia is platgetreden. Het blad levert een krachtig pleidooi voor gezagsherstel en zegt: „Wanneer niet de op roerlingen van „De Zeven Provinciën" met een supreme verachting voor het boven hen gesteld gezag waren behept, zouden zij het hart niet gehad hebben om dat gezag door de modder te sleuren. Men moet verwachten en vertrouwen, dat straks de muiters op voorbeeldige wijze zul len worden gestraft, doch zich er tevens van bewust durven zijn, dat daarmee alleen de mentaliteit der oproerkraaiers de wereld niet uit is. Dat vordert meer. met name een leiding, die den moed bezit om zich te laten eerbiedigen en die het gezonde inzicht tot richtsnoer heeft, dat er. zoo in Indië als hier, in den vollen zin van het woord geregeerd moet worden. Een blamage als die van „De Zeven Pro vinciën" wijst uit, hoe diep het gezag al is weggezakt. Herstel daarvan, ten koste van welke middelen ook, is de eerste plicht van hen, die het dragen moeten. En slechts zoo zij zich daartoe zetten, zouden de hoogst bedenkelijke gebeurtenissen van deze dagen nog iets goeds kunnen voortbrengen." De Maasbode (r.-k> zegt dat de be richten tot de ernstigste behooren, welke wij ooit van onze marine, steeds de trots van de natie, moesten vernemen. „Zeker is, dat het gebeurde aantoont, welk een groote verantwoordelijkheid er rust op ons Europeesch personeel op de vloot in In dië. Het voorbeeld, door Europeanen gegeven heeft een niet te berekenen invloed op de houding van het inlandsch personeel, en het droevigste van de heele trieste historie is wel, dat de schuld van de eerste relletjes onder ons Indisch marinepersoneel bij de Euro peanen te zoeken is". Reeds het feit alleen, meent Het Volk (s.-d.) dat een Nederlandsche oorlogsbodem in handen is geweest van Indonesische prole tariërs. zal niet nalaten een geweldigen en onuitwischbaren indruk te maken op alle in heemschen. die nationalistisch denken en voelen. Wij kunnen hier gerust van een „deuk major" aan de Nederlandsche overheersching spreken. Het blad stelt de vraag wie de verantwoor delijkheid treft voor deze daad van vertwijfe ling. waartoe schepelingen slechts zijn over gegaan nadat hun geen andere uitweg over bleef. „Want waarlijk, men heeft deze marinc- menschen tot het uiterste geprikkeld". Het star ëri onmenschkundig optreden heeft zich thans op harde wijze gewroken. Het door de muitende schepelingen verzon den radiobericht, dat zij het schip naar Soe rabaja wenschen terug te brengen, toont dui delijk aan, waar de schoen wringt. Verder merkt het s.-d. orgaan op. dat- den minister van defensie in de eerste plaats blaam treft, omdat hij op 31 December nog steeds geen beslissing had genomen ten aan zien van de opgelegde korting, hoewel daar voor toen ruimschoots tijd was geweest. Ook was het opschortingstelegram wel heel onge lukkig geformuleerd, getuige de valsche ver wachtingen, die het wekte en vervolgens heeft men in Indonesië op zeer onmensch- kundige wijze gehandeld, nadat het konink lijk besluit van 21 Januari aan de verwach tingen den bodem insloeg en den marine mannen een korting oplegde, die hen ten diepste moest schokken. „Wat de machthebbers in Nederland zoo wel als in Indonesië hier verricht hebben, is gezagsondermijning in plaats van gezags- handhaving gebleken. Zij hebben zich onbe kwame leiders betoond, gespeend van iedcren zin voor menschelijkheid en recht. De ver antwoordelijkheid voor het gebeurde komt niet neer op de schepelingen, die zich, omdat hun iedere uitweg benomen werd, aan de heilige krijgstucht vergrepen, doch op een overheid, die haar taak niet verstond. En die deswegen morgen in het parlement ter ver antwoording zal worden geroepen". Onder het opschrift „Rigoureuze zuivering vereischt" schrijft De Standaard (a.-r.> Jaren aaneen is de geest van het marine personeel vergiftigd door de werkzaamheid van socialistische en communistische bonden, die men heeft toegelaten in de weermacht propaganda te drijven. Zelfs is men zoo ver gegaan, dat de Overheid over sommige zaken met de vertegenwoordigers dier bonden in geregeld overleg trad, waardoor van liever- leden de opvattingen over de juiste verhou dingen sterk verzwakt werden. Het regeeringsgezag heeft in ltfet algemeen in de laatste kwart eeuw sterk geleden. Maar vooral tegenover het overheidspersoneel is de houding der Overheid dikwerf weifelend ge weest. Terwijl nu al bijna 400.000 werkloozen rondloopen, terwijl in de vrije bedrijven zware loonkortingen aanvaard moesten wor den om, als gevolg van werkloosheid, nóg grooter korting tï ontgaan, kost het blijk baar de grootste moeite om het overheids personeel te verzoenen met kortingen, die be langrijk achterblijven bij de daling van de kosten van levensonderhoud. Dat heeft de Regiering o.i. schroomvallig gemaakt in haar optreden, wellicht onvast, en daarin heeft een opstandige geest dan waarschijnlijk de aanleiding gevonden om zijn slag te slaan. De Standaard acht het mogelijk, dat er fouten zijn begaan, maar op dit oogenblik kan dit het blad „geen lor schelen Het gaat nu om de onderdrukking van de muiterij, over fouten kan men later spreken. „En verder staat voor ons vast. dat een grondige schoonmaak, een rigoureuze zuivering van verdachte elementen on vermijdelijk is en dat. bij den nieuwen toestand, die daarna ontstaat, maatrege len getroffen moet worden om het lang zaam werkend gif, dat de marine bedol ven heeft, voortaan te weren". PROF. SLOTEMAKER HERSTELD. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine heeft Maandag het Diaconessenhuis hersteld ver laten. Op medisch advies zal hij. alvorens een aanvang te maken met de geleidelijke her vatting van zijn werkzaamheden eenigen tijd naar buiten gaan. CONFLICT IN DE ALMELOSCHE TEXTIEL. 700 MAN STAKEN ONDER LEIDING VAN 'T N. A. S. Maandagmorgen is te Almelo aan de Textiel fabriek „Indië" van de firma H. ten Cate Hzn„ een staking uitgebroken wegens aangekondigde loonsverlaging van maximaal 10 pet. Circa 700 personen zijn bij de staking betrokken. De staking staat ondeir leiding van het N.A.S.. daar de vier andere organi saties van textielarbeiders elke verantwoor delijkheid voor de staking afwijzen. Men ver wacht dat in den loop van den dag de staking een belangrijke uitbreiding zal ondergaan. DENEMARKEN UIT DE OSLO-CONFERENTIE? CONSERVATIEVEN WILLEN NIEUWE INVOERRECHTEN. De Tel. verneemt uit Berlijn: Naar uit Kopenhagen wordt gemeld, zal volgens „Dagens Nyheter" de conservatieve partij binnenkort bij het Folketlng voorstel len de conventie van Oslo, evenals verschil lende handelsverdragen op te zeggen en daar na rechten op kolen en verschillende andere artikelen in te voeren. EEN JOODSCHE GEMEENTE VAN TWEE LEDEN. DIE NOCHTANS ZELFSTANDIGHEID WILLEN. De Centrale Commissie van het Ned. Is raëlitisch Kerkgenootschap heeft met alge- meene stemmen besloten om de Joodsche ge meente te Naarden op te heffen. Deze ge meente telde nog slechts twee leden! De bouwvallige synagoge zou worden gesloopt, de bezittingen der gemeente zouden naar de gemeente te Bussum overgaan. De beide leden hebben niettemin tegen de opheffing geprotesteerd. Er zal een proces over gevoerd worden! EEN PARFUMERIEWINKEL OP DINSDAG MIDDAG. De kantonrechter te Amsterdam heeft be slist. dat in een parfumeriewinkel, die ver bonden is aan een kaperswinkel op den slui- bonden is aan 'n kapperswinkel op den slui- geval Dinsdagmiddag) parfumerieën mogen worden verkocht. In het onderhavige geval bleken er in één perceel twee ruimten te zijn. nl. een parfumeriewinkel en een kapperswin kel. MENGELBERG NOG NIET HERSTELD. VOORLOOPIG GEEN TERUGKEER. Wij lezen in de Maasbode: Zooals men zich herinneren zal. heeft dr. Willem Mengelberg in December eenige con certen moeten afzeggen wegens een medische behandeling, die hij moest ondergaan. De verwachting, dat de dirigent de uitvoe ring van de Wagnervereeniging zou kunnen leiden ging niet in vervulling. Naar wij thans uit bterouwbarc bron ver nemen. valt voorloopig op een terugkeer van dr. W. Mengelberg en een hervatten van zijn werkzaamheden te Amsterdam niet te rekenen. IJZER EN STAAL NAAR TERSCHELLING. OM HET GOUD VAN DE LUTINE. In de havens te Nijmegen ligt thans het motorschip „Flevo" met. een lading van 60 ton ijzer en staal, welke de onderdeden vor men voor den grooten trechter, welke ge bezigd zal worden bij 't opsporen der goud schatten van de „Lutine". welk schip inder tijd gezonken is nabij Terschelling, meldt de Msb. De „Flevo" zal nog eenige dagen In de Nijmeegsche haven blijven liggen in afwach ting van nog meer onderdeden, bestemd voor de installatie der apparaten. welke noodig zijn bij deze moderne goudddverlj. De verschillende apparaten worden per trein uit Dortmund naar Nijmegen overgebracht. MOEDER VAN ZES KINDEREN VERBRAND. Maandag Is in liet St. Canisius-ziekenhuis te Niimegen overleden de 46-jarige vrouw M. W. uit Weurt, die Vrijdag bij het aansteken van de kachel in brand was geraakt en ern stige brandwonden had opgeloopcn. Zij was moeder van zes kinderen. FINANCIEELE BERICHTEN LEVENDIGE HANDEL IN ZUID- AFRIKAANSCHE GOUDMIJNWAARDEN LONDEN. 4 Februari (Reuter) De „boom" in Zuid-Afrikaanschc goudmijnwaarde heeft aanleiding tot zeer 'levendige tooneclen ge geven. Zoodra de beurs was gesloten, begon nen honderden makelaars en hun bedienden een straathandel van zóó grooten omvang, als de City nog nooit tevoren had aanschouwd. Te oordeelen naar de luidkeels uitgeroepen namen der fondsen kregen achtereenvolgens Reefs-. Rands- en Deeps-waarden in korten tijd de leiding. Eenigen tijd lang was het verkeer door de straat gestremd. Na den wilden handel in dc goudmijn waarden. werd de stemming eenlgszins on zeker. Dit was hoofdzakelijk het gevolg van winstnemingen en klein verkooporders voor Parijsche rekening. HOLLANDSCHE HYPOTHEEKBANK. De Hollandsche Hypotheekbank maakte in het afgeloopen jaar een nettowinst van 252.125.—. Voorgesteld wordt 15.— per aandeel dividend uit te keeren (v. j. 17. en 26.— (v. j. 40.—) per oprichtersbewijs. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Veendam, Rott. n. New-York 5 van South ampton. Dinteldijk. Rott. n. Vancr. 4 te Swansea. Burgerdijk 5 van Rotterdam te New-York. Delftdijk, Vancr. n. Rott. 4 v. Los Angeles. HALCYON LIJN. Vrcdenburg 4 van Emdcn te Oxelosund. Stad Zaandam 4 van Bilbao naar HOI LAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk (uitr.) 4 van Mozambique. Rietfontein (thuisr.) p. 3 Dakar. Nijkerk (thuisreis) 4 van Marseille. Rietfontein (thuisr.) 17 te Rott. verwacht. Nijkerk (thuisr.) 15 te Rotterdam verwacht Meliskerk 6 van Hamburg te Amsterdam. Nieuwkerk (thuisr.) 4 van Zanzibar. Holland 4 van Pt. Natal naar Lor. Marques. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. Hermes 5 van Amsterdam te Hamburg. HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Arendskerk (tuisr.) 4 van Dairen. Zulderkerk. uitr. 4 '9.6 n.m.) 90 mijl Z O. van Land s End. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Gaasterkcrk (thuisr.) 4 van Bremen vla Londen HOLLAND—BRITSCH INDIë LIJN. Hoogkerk (uitr.) 5 van Antw. en P. Vllssin- gen. Springfontein (uitr.) 6 te Kurrachce. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (thuisr.) 5 van Sabang. Dempo (uitr.) p. 5 Finisterre. Indrapoera (uitr.) 5 te Sabang. Kota Agoeng (uitr.) p. 6 Perim. Kota Nopan (uitr.) 6 te Tjilatjap. Sibajak (thuisr.) 5 van Marseille. Kota Tjandi (thuisr.) p. 6 Dover. Palembang (uitr.) t>. 5 Sagres. Tosari (uitr.) 5 te Soerabaja. Kota Baroe 5 van Bremen te Londen. ROTTERDAMZ LID - AMERI KA LI J N. Aldabi (thuisr.) 4 van B.-Ayres.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7