1 Indische pers wenscht drastisch optreden. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 8 FEBRUARI 1933 Bevolking op de hand van 't gouvernement. Inheemsche pers rustig gebleven. Buitenlandsche bladen vol aandacht. De volgende Aneta-telegrammen zijn nog binnengekomen in den loop van Dinsdag: BATAVIA. 7 Februari. (Aneta). Volgens het laatste bericht loopt „De Zeven Provinciën" zeven knoopen, hetgeen bewijst, dat de muiters zeer groote zuinigheid in acht nemen met de brandstof. De „Aldebaran", welke door de „Eridanus" werd afgelost, is thans op weg naar Padang. Onjuist buitenlandsch bericht. BATAVIA, 7 Februari (Aneta). Het in het buitenland circuleerende bericht betreffende overgave van de muiters aan boord van de „Zeven Provinciën" is volkomen ongegrond. Bevolking loyaal. BATAVIA, 7 Februari (Aneta). De wensch onder de loyale bevolking, dat Zal worden opgetreden, kwam op verschillen de wijzen aan het licht. o.a. door de apathi sche houding ten opzichte van alle ander nieuws en door een adres aan Z.Exc. den Gouverneur-Generaal, waarin wordt medege deeld. dat de leden van verschillende politieke partijen volkomen accoord gaan met de mee- ning van den voorzitter van den Volksraad, die in de vergadering van Maandag verklaar de. dat hij hoopte, dat de regeering definitief een eind zal maken aan de muiterij, daar het land boven alles, noodig heeft arbeid in vrede. Aan de betooging van trouw. Dinsdagavond namen bijna alle politieke partijen deel, nl. Het Indo-Europeesch Verbond, Het Moluksch Politiek Verbond, de Politiek-Economische Bond, de Christelijk Staatkundige Partij, de Indische Katholieke Partij, de organisatie van onderofficieren Ons Aller Belang, en de Vaderlandsche Club. Motie van trouw. De gemeenteraad van Buitenzorg heeft een motie aangenomen, waarin de trouw aan het Nderlandsche gezag en de liefde tot het Huis van Oranje bevestigd worden. Deze motie zal telegrafisch ter kennis van de Koningin worden gebracht en van den Gouverneur-Generaal van Nd.-Indië. Op de publieke tribune in de raadszaal had een groot aantal leden van het Indo-Euro peesch Verbond plaats genomen. Was men gewaarschuwd? SOERABAJA, 7 Februari. (Aneta). Volgens een alhier loopend gerucht zouden de vrouwen der zee-officieren die te Soera- ba ja wonen, reeds Zondagmorgen van hun echt'genooten, die op „De Zeven Provinciën" zijn ingedeeld, telegrafisch bericht hebben ontvangen, meldende dat alles wel is aan boord. De „Ind. Crt." die melding van dit gerucht maakt, zegt, dat de muiterij een bijzonder ernstig aspect heeft, daar men van te voren door de politieke recherche was gewaar schuwd tegen den geest onder een deel van de bemanning, die beslist ongunstig moet worden genoemd. Troepenconcentratie. BATAVIA. 7 Februari (Aneta). Eenige concentratie van legertroepen heeft te Serang plaats. Overleg. BATAVIA, 7 Februari (Aneta). De commandant van de zeemac1 te Ned.- Ind'ë heeft gisteravond een telefoongesprek gevoerd met den minister van Defensie in Den Haag, tijdens welk gesprek de situatie geschapen door de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën" werd besproken. Zij, die achter bleven. BATAVIA, 7 Februari (Aneta). Dc 67 inlandsche schepelingen, thuis bc- hoorende aan boord van „De Zeven Provin ciën". die zijn achter gebleven, worden on dergebracht op de posten Tjalang, Geumpang en Tangse.' De 20 Europeesche schepelingen blijven te Kota Radja. Russische solidariteit. V. D. verneemt uit Moskou: De muiterij op het Nederlandsche pantser schip de Zeven Provinciën wordt te Moskou met groote belangstelling gevolgd. De Neder landsche sectie van de Komintern heeft tot de bemanningen van de handels- cn oorlogs schepen van alle landen per radio een op roep gericht om bij een eventueel bevel tot achtervolging van bet muitende schip ge hoorzaamheid te weigeren, opdat aan de Ze ven Provinciën de vlucht voor de Nederland sche oorlogsschepen vergemakkelijkt wordt. Dc Nederlandsche communistische sectie ver klaart verder, dat het pantserschip, wanneer het zich in de wateren van Sovjet-Rusland bevindt, in veiligheid is. De geheele politieke pers te Moskou beschouwt de muit erij als oen bijzondere aanwijzing voor de revolutionnairc gezindheid lil Ned. Oost-Indië. Tiiblick aan regeeringszijde. Zooals wij reeds gisteren konden melden, telefoneert de correspondent van de Tel. te Batavia, valt in dc stemming van het publiek algemeen een zwenking ten gunste van het wettig gezag waar te nemen. Plotseling is het voor ieder duidelijk geworden, hoe ont zaglijk diep het kwaad reeds heeft ingevreten en hoe weinig nog slechts noodig is. om op roer en geweld de plaats te doen innemen van wettig gezag. Algemeen beseft men thans hoe dringend noodig het is. de autoriteiten in haar strijd tegen de ondermijnende elemen ten te schragen en zoo komt het. dat in deze tragische drie dagen ook het overgrootc deel van hen. die nog weifelden, zich aan dc zijde der regeoring en van haar organen hebben geschaard. Zoodoende koestert men ook geen vrees, dat de muiterij, waaraan thans „De Zeven Provinciën" ten prooi is gevallen, naar an dere schepen zal overslaan en men is er vast van overtuigd, dat allen hun plicht zullen doen, welke die plicht ook zal mogen zijn. „Wij hebben alle reden om aan te nemen", verklaarde een hooggeplaatste marine-auto riteit, „dat het gebeurde op de stemming van de overgroote meerderheid der matrozen een gunstigen invloed heeft uitgeoefend, nu men ziet, dat het niet langer gaat om een salaris korting, doch om een gebeurtenis, welker ernst alles overtreft, wat wij tot dusver in Indië hebben beleefd!" De vierde dag..„ Men telefoneerde nog aan de Maasbode uit Batavia: De bevolking houdt zich zeer bedaard. Het maakt evenwel een slechten indruk op het publiek, dat het Woensdag al de vierde dag wordt, dat het schip vrij en ongehinderd rond zwerft. De bemanning van het muiterschip wissel de telegrammen met de achtervolgende „Al debaran". De telegrammen waren ondertee kend met: „Europeesche en inlandsche be manning". Hieruit zou dus kunnen blijken, dat er ook Europeesche muiters aan boord zijn. Zekerheid daaromtrent bestaat er even wel niet. Aldebaran met beschieting bedreigd. In telegrammen werd de .Aldebaran" ge waarschuwd, op grooten afstand te blijven, daar anders zal worden geschoten. In de wereldpers. De Engelsche bladen hebben uitvoerige te legrammen, ook van hun correspondenten in Den Haag en Amsterdam. Zij geven het nieuws met groote koppen, doch onthouden zich van commentaar. Alleen de „News Chronicle" komt uit met een bijdrage van Commandant Kenworth. De beschouwingen van dezen zee-officier zijn van zuiver technischen aard, zegt de Msb. Allereerst vindt hij het onbegrijpelijk, hoe het schip, terwijl de commandant zich aan den wal bevond, de haven kon verlaten zonder dat kustbatterijen zulks beletten. De „Zeven Provinciën" is een verouderd schip voor kustverdediging. Daar het echter zwaar bewapend is en goed gepantserd, zou het krachtig weerstand kunnen bieden zelfs aan de moderne, doch ongepantserde kruisers van de Westelijke staten. De schrijver somt dan eenige ontvluchtings mogelijkheden voor de muiters op. De schrijver in de „News Chronicle" meent, dat de commandant van de „Zeven Provin ciën" juist heeft gehandeld, door zijn schip in de „Aldebaran" te volgen. Ofschoon dit laatste vaartuig onmogelijk den strijd met het slagschip zou kunnen aanbinden, kan het er toch mede in contact blijven en aldus de kruisers inlichten omtrent de bewegingen van het schip. Behalve eventueel gebrek aan steenkolen is er nog een gevaar voor de muiters. De ge schiedenis heeft immers bewezen, dat het zwakke punt in een muiterij steeds de leiding is. Dit was o.m. het geval op alle Brltsche schepen in de Nore, toen daar muiterij uit brak. „Hollandsch kapitein zet zijn schip na". Reeds de Maandagochtendbladen van. Londen, aldus de Tel., hadden uitvoerige mededeelingen met vette „headlines" over twee en drie kolom, goede foto's van „De Zeven Provinciën" en kaartjes van den archi pel. De „Morning Post" bijv. bevatte uit voerige berichten met bijzonderheden van het schip en een kaartje, waarop aangege ven waren Oleh-leh en de positie van het Nederlandsche eskader bij Celebes. Voorts gaf de maritieme medewerker van het blad een overzicht van de zeekrachten in Neder - landsch-Indië. Ook de „Daily Mail" had een lang tele gram met vette letters onder het hoofd: ..mutineers seize a battleship". „De Zeven Provinciën" wordt in dit bericht genoemd ..one of the most powerful battleships of the Dutch navy". „The Times" geeft ook .bijzonderheden en de „Daily Mirror" had Maandagochtend reeds op het eerste blad bijzonderheden onder het hoofd „Dutch cap tain chasing his own ship" terwijl het blad een foto publiceerde van inlandsche matrozen die met vroolijke gezichten op saxofoons blazen. Herinnering aan de „Emdcn". De „Vossische Zeitung" en het „Berliner Tageblabt" geven ook uitvoerige telegram men van de muiterij en herinneren aan het feit. dat „De Zeven Provinciën" destijds de „Emden" ontmoette, toen deze Duïtsche kruiser zich in de territoriale wateren ver toonde. Indische persstemmen. Over de Indische persstemmen seinde Aneta aan de bladen: De „Java-Bode", die reeds in haar num mer van Zaterdag de waarschuwing had geplaatst dat men de muiterij onder het marine-personeel te Soerabaja zeer ernstig moest opnemen, betoogt, dat het geval met ..De Zeven Provinciën" nis demonstratie van een mogelijkheid, voor onze positie als kolo niale mogendheid van groote beteekenïs is. De sombere beteekenis van deze in rustigen trant in elkaar gezette muiterij, aldus ver volgt het blad. had slechts gecorrigeerd kun nen zijn door de aanwezigheid van een ander oorlogsschip ter plaatse of van een batterij aan den wal. die het muitende schip in den grond had geboord. Alleen dit had de politieke gevolgen van deze ongehoorde handeling kunnen wegnemen. „Zoo is dan een daad van oproer of verzet geschied, een daad waarop een groep rebclsch gemaakte landsdienaren voortdurend in het openbaar aandringt een daad welke met groot gerucht is bepleit door lieden van het N.I.O.G. en waarmede in openbare vergaderingen de regeering werd bedreigd door lieden, die zelf voor die daad den moed niet hebben doch wier oproerige taal de neiging van de matrozen tot verzet zeer moet hebben gestimuleerd. Hier hebben heeren die op een daad van sabotage in zekeren vorm hebben aangedrongen hun daad door an deren gepleegd gezien. Is men tevreden? Het zijn onze landgenoolen. Hollanders, die hier het gezag neerhalen en krachtig arbeiden aan dc ondergraving van onze koloniale positie. De bevolking zag toe en leerde dat het beter was geen vloot te hebben dan een onbetrouwbare". Het blad gaat verder met te betoogen, dat het kwaad niet slechts in dezen kleinen sector van de samenleving gezocht moet worden, maar dat het voorgevallene waar schuwend is en dreigend. Men make nood wetten en passé deze met onverbiddelijke strengheid toe, in de eerste plaats op de Europeesche oproerkraaiers. Men hanteere tegen hen zoo ruim als noodig mocht zijn de exorbitante rechten. M Ned.-Indië is geen plaats voor landsdienaren of particulieren die in eenigen vorm verzet of sabotage pl# gen, Chincesche opinie. De inheemsche en Chineesohe bladen, voor zoover die ter beschikking staan, volstaan meerendeels met de vermelding der feiten. De „Keng Po" daarentegen beschouwt de korting van 17 pet., welke op de inheem sche marineschepelingen wordt toegepast, gering, tegenover de korting van 60 pet. welke in den handel plaats had. Het blad meent, dat het publiek dit buitengewoon geval met gevoelens van leedwezen zal vernemen. Het blad ziet de oorzaak geheel in de korting van 17 pet., waartoe de regeering door de economische omstandigheden gedwongen was, maar het herinnert er aan, dat de hoog ste ambtenaren dezelfde korting ondergin gen. In hetzelfde blad komt een tweede artikel voor, waarin de vraag wordt gesteld of het niet op den weg van het loyale publiek ligt om bij elke poging vain een groepje Euro peanen die zich tegen het gezag heeren tot vergrooting van de onrust, mar hun ver gaderingen te gaan en te doen blijken van hun afkeer tegen die actie. Het „Nieuws van den Dag van Ned- Indië" acht op dit oogenblik zelfvertrouwen den meest noodzakelijken eisch. Het blad staat stil bij de telegrammen die uit Neder land zijn ontvangen en gewaagt van het betere geluid dat oud-minister H. Colijn in de Nederlandsche pers heeft doen hooren en dat ook in Ned.-Indië met voldoening is verino men. Het „Bat. Nieuwsblad" brengt in herinne ring, dat in vroegeren tijd muiterij bedwon gen werd met den handspaak. Overigens acht het blad den tijd voor commentaar nog niet gekomen. Toch meent het, dat er geen twijfel mogelijk is, dat in den korst moge lijken termijn een einde moet worden ge maakt aan den bestaanden toestand, zelfs aangezien zoowel het nationale als het in ternationale principe in het geding zijn. Uit Soerabaja wordt geseind, dat de „Indische Courant" een betoog houdt, dat spreekt van de duidelijkheid van het feit, dat deze weergalooze revolutie-handeling met de quaestie van de salariskorting niets heeft te maken. Het blad zoekt de oorzaak van het voorval'dieper n.l. in de volstrekte onbetrouw baarheid van het marinepersoneel. „Die zich er op verheugen zullen", aldus het blad, „zijn met den vinger aan te wijzen1". De commandant van de zeemacht, moet reeds aan het einde van de vorige maand geordonneerd hebben dat de officieren en onderofficieren met de revo-lver parat moes ten zijn. De „Locomotief" schrijft in een hoofd artikel dat de ernst van deze gebeurtenis niet overschat kan worden. De onderdrukking van de muiterij is thans het eenige punt van belang. Elk uur dat „De Zeven Provinciën" zich buiten ons gezag in handen van muiters bevindt, beteekent een verergering van de schade. Het blad is van meening, dat het vast staat dat de muiterij geschied is naar een welbedacht plan, met een weloverwogen demonstratief doel. Hieruit volgt met zekerheid dat de simpele Inlandsche schepelingen zeker aanwijzingen moeten hebben gehad van een leiding, die het er om te doen was een slag toe te bren gen aan het gezag. Alle machtsmiddelen dienen tegenover deze georganiseerde poging gesteld te worden. Uit Soerabaja wordt verder gemeld dat het „Soer. Hbld." in zijn beschouwingen herin nert aan 31 October 1918 toen op de Duitsche vloot muiterij heeft plaats gevonden. Het blad is van meening dat de Marine bond de oorzaak is geweest dat de tucht bij de Neder landsche marine geleidelijk beneden het zoo drommels lage Amsterdamsche peil geraakt is. Het blad betoogt dat de officieren in de eerste plaats hebben te zorgen dat het gezag wordt hoog gehouden en schrijft „liever geen vloot dan zoo'n vloot". Golden voor den Duitschen matroos in 1918 verzachtende omstandigheden, voor den onze is niet de minste te vinden. TER HULP VAREND ESKADER NAAR SOERABAJA. SOERABAJA, 7 Februari. De Aldebaran is thans op weg naar Padang. Het eskader, dat van den oefentocht in de wateren ten Zuiden van Celebes naar de Atjehsche wate ren werd gedirigeerd, zal te Soerabaja brand stoffen innemen. Het eskader bestaat uit den kruiser Java en de torpedojagers Evertsen en Piet Hein. PERSCENSUUR. BATAVIA, 7 Februari (Aneta) Overwogen wordt een ordonnantie in te stellen, welke de publicatie van bewegingen van oorlogsschepen verbiedt. NU DE EIEREN. VERHOOGD TARIEF IN DUITSCHLAND? Duitschland zal volgens het Handelsblad vermoedelijk het invoerrecht voor eieren aanmerkelijk verhoogen. Dit zal mogelijk zijn na 7 Maart, als het handelsverdrag met Zuid- Slavië is afgeloopen en tevens de verdragen met tal van andere landen moeten ver nieuwd worden. SCMEEPVAARTBEJUCHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Binnendijk, N.-Orleans n. Rotterdam, 6 te New-York, vertr. 7. Statendam, 6, van West Indië te New-York. Damsterdijk, Vancouver n. Rotterdam, 6 v. Southampton. Veendam, Rotterdam n. New-York pass. 5 Lizard, Damsterdijk, Vancouver n. Rotterdam 7 te Londen. HALCYON LIJN. Stad Zwolle (nie Zaandam) 4 v. Bilbao n. Rotterdam. Stad Zaandam 7 van Almeria te Vlaar- dingen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk (uitreis) 6 Februari te Beira. HOLLANDWEST AFRIKA LIJN. Hermes 6 van Hamburg naar Amsterdam. HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Zuiderkerk (uitreis) p. 5 Ouessant. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Gaasterkerk (thuisreis) 6 te Londen. HOLLAND—BRITSCH INDIë LIJN. Hoogkerk (uitr.) p. 5 Dungeness. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (uitr.) p. 6 (6 n.m.) Sagres. Indrapoera (uitr.) 7 te Belawan. Kota Tjandi (thuisr.) 6 te Londen. Garoet (uitr.i p. 6 Perim. Kota Baroe 7 van Londen te Rotterdam. Sibajak (thuisreis) 1 (9 v.m.) van Gibral tar. K2J.SjM. Agamemnon 6 te Amsterdam. Ajax 6 van Rostock n. Amsterdam. Atlas 31 Jan. te Curacao 4 van Curasao naar St. Maarten. Baralt 2 te Curagao 5 van Ouracao naar Sanchez. Bodegraven 5 van Cristobal naar Curasao. Calypso 6 te en van Cartagena naar Ali cante. Cobtica 6 14 uur van Madeira n. Plymouth Euterpe 5 te Gothenburg. Fauna 6 van Catania naar Messina, Haarlem 4 van Antofagasta naar Mollendo. Hebe 6 van Malaga naar Amsterdam. Hercules 6 te Lissabon. Mars 6 van, Candia naar Algiers. Merope 6 te en van Venetië'! naar Fiume. Midas 2 te Curasao naar Aux Cayes. Pluto 6 te Kopenhagen. Poseidon 6 van Paramaribo naar George town. Van Rensselaar 5 van Curacao naar Pto. Cabello. Telamon 6 van Amsterdam naar Ham burg. Theseus 7 te Amsterdam. Titus 4 van Port au Prince naar Cap Haitien. Ulysses 6 te Istanbul. Vesta 5 te Cadiz, 6 van Cadiz naar Ceuta. Juno 6 van Valencia n. Rotterdam. MIJ. NEDERLAND. Tawali thuisreis van Tandjong Priok 4 Febr. Taj on doen uitreis te Saban'g 5 Febr. Tabinta uitreis te Batavia 5 Febr. Batoe (Silver Java Pacific Lijn) van Ran goon 4 Febr. Joh. van Oldenbarnevelt te Port Said 7 Febr. Bengalen (Silver Java Pacific L'ijn) te Los Angelos 4 Febr. RADIO-PROCRAMMA DONDERDAG 9 FEBRUARI. HILVERSUM 1875 M. AVRO. 8.Gramofoonmuziek. 10.Tijd sein en morgenwijding. 10.15' Gramofoonmu ziek. 10.30 Solistenconcert. J. P. v. d. Wijn- gaart, viool Jan Wagenaar, piano. 11.Knip pen van kinderkleeding, door Ida de Leeuw van Rees. 11.30 Vervolg solistenconcert. 12,01 Lunchconcert door het ensemble Rentmees ter, afgewisseld door gramofoonmuziek. 2,16 Zenderverzorging; 2,30 Vioolrecital door Boris Lensky. Aan den vleugel Egbert Veen. 3.Naaicursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 3.45 Gramofoonmuziek 4.Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van da gen. 4.30 Pianorecital door G. Verhey. 5. Verhalen voor grootere kinderen door Ant. van Dijk. 5.30 AVRO-klein orkest o.l.v. Nico Treep. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.A.VH.O.-klein orkest. 7.30 Engelsche les voor gevorderden, door Fred. Frey. S. Tijdsein en Vaz Dias. 8.05 Hans Bruid en zijn orkest, m.m.v. Irene Ambrus en Luigi Bernauer, zang. 9.Clinge Doorenbos. 9.20 Omroeporkest, o.l.v. Nico Treep. Solist Geza Frid, piano. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest, genremuziek. 10.55 Gramo foonmuziek. 11— Vaz Dias. 11.05 Hans Bund en zijn orkest. 12.Tijdsein en sluiting. HUIZEN 296 M. K.R.O. Morgenconcert. N.C.R.V. 10.Gra mofoonmuziek. 10.15 Morgendienst door Ds. P. Groote. 10.45 Gramofoonmuziek. 11. K.R.O. Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin. 12. Politieberichten. 12,15 Lunchconcert door het K.R.O.-orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 1.— Gramofoonmuziek. 1.15 Orkest. 2. N.C.R.V. Fraaie handwerken. 3.— Vrouwen- halfuurtje Ds. E. Boeke. De Bijbel als dyna mo. 3.30 Zender verzorging. 4.Bijbellezing door ds. M. G. Blauw, mej. C. de Jager, zang, orgel Fr. Reymerinka 5.Cello-recital door Reinier Bresser. 5.45 Steinvoort: Een waschkat van dun kar ton. 6.15 Onze Nederlandsche Monumenten. J. J. Adriaanse: Het geboortehuis van Willem IJsbrandtsz Bontekoe te Hoorn. 6.45 Knip pen en stofversieren. 7.Wat er op de wereld gebeurt. C. A. Crayé. 7.30 Politiebe richten. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 3.Arn- hemsche orkest ver. o.l.v. Jaap Spaander man. Mevr. A. de Rookvan Leeuwen, zang, 8.Orkest. 8.30 Winterlezing Mr. Dr. Schok king. Nationalisme en Internationalisme. 9. Muziek. 9.15 Voortzetting rede. 9.45 muziek. 9.50 Vaz Diaz. 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 509 M. I,30 Concert door het kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans. 8.20 Concert door het Omroepsymphonie-orkest o.l.v. Jean Kumps. 9.20 Idem. 10.30 Gramofoonmu- KALUNDBORG 1153 M. II,20 Strijkorkest van hotel ï'Angleterre o.l.v. Max Skalka. 2.40 Orkest van restaurant Wivex o.l.v. Teddy Petersen. 7.30 Omroepsym- phonie orkest o.l.v. Fritz Mahler. Rose Ader. Trigona en H. Ernst Groh. zang. 9.50 Dans muziek, 2.20 Age Foerlev, piano. BERLIJN, 419 M. 3,50 Populair concert door de Alfred Brox- kapel. 5.30 Nikolai Lopatnikoff, piano. 7.20 Prog van Frankfort daarna uit het Eeden- Pavillon, dansmuziek door de Oscar Joost- kapel. HAMBURG, 372 M. 5.55 Concert. 6.35 Idem. 1,30 Gramo foonmuziek. 7.20 Gasparonne Operette Ln 10 tafereelen van Millöcker. 10.Concert uit Stadschanke. 10.45 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1635 M. 5.50 Populair concert. 1,20 Gramofoonmu ziek. 3.50 Concert zie Berlijn, 7.20 Progr. Lan- genberg. 10.05 Weerbericht, daarna dansmu- LANGENBERG 472 M. Populair concert door de Franz Dolezelka- pel. 12,20 Concert o.l.v. Eysoldt. 4.20 Vesper concert o.l.v. Wolf. 9.50 Populaire en dans muziek o.l.v. Wolf. DAVENTRY 1554 M. 12,20 Orgelconcert door Reginald Foort.. 4.25 Concert door het Metropole hotel-orkest o.l.v. Emilo Colombo. 10.Concert door Tom Jones en zijn orkest. 11.05 Het B.B.C.-dans- orkest onder leiding van Henry Hall. PARIJS (EIFFEL) 1446 M. 7.50 Gramofoonmuziek. PARIJS (RADIO) 1724 M. 8.05 Gramofoonmuziek. 12,50 Concert door het omroeporkest 9.50 Pianorecital door Lón Kartun. 10.20 Gramofoonmuziek. MILAAN 331 M. 4.30 Radio-orkest. 6.50 Berichten, daarna gramofoonmuziek. 8.20 Operauitzending uit een theater. ROME 441 M. 4.50 Orkestconcert. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.05 Symphonieconcert o.l.v. Oscar Szita. WEENEN 517 M. 4.25 Concert door de C. M. internitz kapel. 7.40 Populair concert door het Josef I-Iol- zerorkest. 9.40 Uit het Grabencafé, dansmu ziek door Fred. Clement en zijn orkest. Egon Grosz, zang. WARSCHAU 1412 M. 4,20 Gramofoonmuziek. 5.20 Populair con cert. 7.240 Populair concert door het omroep orkest a.l.v. St. Nawrot. St. Miller, sopraan, a.d. vleugel L. Urstein. 9.35 Dansmuziek Onze dagelijksche Kindervertelling. DE AVONTUREN VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE. Toch waren er altijd mcnschen die Jan voor den gek wilden houden, wat heelemaal niet aardig was. Daar had je nu bijvoorbeeld de koksmaat van de boot. Die dacht Jan 's mid dags eens een lekker hapje te geven. Hij gaf hem in de soep wat enkele beentjes. En dacht je dat Jan er kwaad om werd? Neen, hoor! Hij vroeg alleen of hij een volgenden keer ook een stukje kreeg van het halve var ken. dat in de koelkast hing. Al was hij lang en mager, daarom behoefde hij niet op die manier getracteerd te worden. Toen hij 's avonds op zijn wandelingetje daarover liep te denken, zag hij hoe de matro zen bezig waren het dek schoon te maken. Een poosje stond hij er naar te kijken, tot hij zelf ook wel lust kreeg in dat werkje. Hij vroeg aan een der matrozen, die er moe uitzag of hij het eens over mocht nemen. „Nou. wat graag." zei de man. „maar ik denk niet dat U er wat van terecht brengt, want dat werkje moet je wel gewend zijn."

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6