UIT HET BUITENLAND Engeland. Japan, Amerika, het land zonder klassenstrijd. AGENDA. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG TWEEDE BLAD 9 FEBRUARI 1933 Paul Boncour's verdediging van het Fransche ontwapeningsplan. Een antwoord aan Jhr. Beelaerts. Mededeeiing uit de Beiersche Volks partij over de vorming der nieuwe Duitsche regeering. Wat gebeurde er in Potsdam? Deze week nadere bijzonderheden over de regeeringsplannen. De Valera herbenoemd tof president der lersche Republiek. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS GENèVE. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken. Paul Boncour. heeft in de hoofdcom missie der Ontwapeningsconferentie met een redevoering de algemeene beschouwingen over het Fransche veiligheids- en ontwape ningsplan besloten. In zijn redevoering re sumeerde Paul Boncour de Fransche opvat tingen en eischcn inzake veiligheid en ont wapening. Aan de N. R. C. ontleenen we'over zijn plan het volgende: In een lang historisch overzicht dat meer dan een half uur vorderde toonde Boncour aan. dat de Volkenbondsvergadering en de voorbereidende ontwapeningscommissie steeds evenals artikel 8 van het Volkenbonds verdrag een nauw verband tusschen ontwa pening en veiligheid hebben gelegd. Aange zien sedert Locarno geenerlei nieuwe preci seering van de bijstandsvërplichtingen aan een aangevallen staat tot stand is gekomen, heeft het ontwerp conventie der voorberei- dingscommissie-Loudon zich op het stand punt gesteld, dat vermoedelijk onder de te genwoordige omstandigheden slechts een wa peningsstilstand te verkrijgen zou zijn, die zoo mogelijk met eenige wapeningsverminde ring zou kunnen gepaard gaan. De volkeren hebben echter, erkende Boncour terecht inge zien. dat dit op het oogenblik niet meer vol doende zou zijn. Zij eischen ontwapening tot een zoo laag mogelijk peil zooals ook de al gemeene commissie der ontwapeningsconfe rentie in April zich zelf als doel heeft gesteld. Om dezen wensch inderdaad vervulbaar te maken, heeft de Fransche regeering haar plan ingediend. Boncour ging hierna over tot de bespreking van de twee gedeelten van het Fransche plan, in de eerste plaats het voorstel betreffende de ontwapening en in de tweede plaats dat betreffende de veiligheid. Wat het ontwape ningsvoorstel betreft had menigeen de critiek geuit, dat de Fransche voorstellen slechts weinig wapeningsvermindering zouden bren gen. Boncour kwam met kracht tegen dit ver wijt op en trachtte de critiek te weerleggen door te wijzen op de Fransche voorstellen met betrekking tot de kwalitatieve ontwape ning ten aanzien van de aanvalswapenen, op de Fransche instemming met het voorstel van Hoover inzake de vlootvermindering. op het Fransche voorstel tot totaal verbieden van luchtbombardement, op het Fransche voorstel tot unificatie van de legertypes, het geen met zich brengt een vermindering van de leger-effectieven en een verkorting van den diensttijd. Met nadruk herinnerde Boncour er aan, dat het Fransche voorstel voortbouwt op het Amerikaansche denkbeeld dat men de veilig heid van een land moet versterken door afschaffing van de aanvalswapenen. Uitvoerig stond Boncour nog stil bij de voorstellen tot unificatie van de legertypes. Unificatie is noodig om een vergelijking tus schen de verschillende legersterkten moge lijk te maken en daardoor te kunner komen tot de verwezenlijking van Hoover's voorstel len tot vermindering van het personeel dei- landmacht met een derde, welk voorstel een der voornaamste bepalingen van de ontwape- 1 ningsconferentie zal moeten worden. Boncour besprak nog even het bezwaar door minister Beelaerts aangevoerd tegen de bepaling, dat de volkenbondsraad het recht zou hebben bij meerderheid van stemmen den aanvaller aan te wijzen. Het bezwaar van onzen minister dat dit een afwijking van de constitutioneele regeling van het volkenbondsverdrag is, beantwoordde Boncour met de opmerking, dat inderdaad juist omdat het Volkenbondsverdrag niet ge heel voldoende de veiligheid verzekert een versterking der veiligheidswaarborgen bij een speciaal Europecsch pact met afwijkende be palingen noodzakelijk is geworden. Ten slotte zeide Paul Boncour nog enkele woorden over het Fransche voorstel tot uit breiding van de verplichtingen van het pact van Kellogg. De verschillende verklaringen van Amerikaansche zijde hadden bij hem de hoop gewekt, dat de Amerikaansche regeering zich met het sluiten van een consultatief pact, dat bij gevaar van de schending van het. pact van Kellogg van toepassing zou worden, zou vereenigen. DUITSCHLAND. De Beiersche Volkspartei-Korrespondenz brengt mededeelingen betreffende het onder houd van staatsraad Schaeffer, den voor zitter der Beiersche Volkspartij, met vice- kanselier von Papen, welk onderhoud Zondag j.l. heeft plaats gehad Von Papen, aldus wordt verklaard, heeft de opdracht van den Rijkspresident aldus op gevat. dat hij om te beginnen slechts met Hitier en Hugenberg moest onderhandelen. Hij is daarom niet toegekomen tot een po ging een parlementaire meerderheidsregee- ring te vormen, omdat Hugenberg een der gelijke meerderheidsvorming, welke een ver binding met het Centrum noodzakelijk zou hebben gemaakt, heeft geweigerd. Hitier wal de in den beginne van een kabinetsvorming in den zin van het Harzburgsche front niets weten. Tot Zondagmiddag heeft Hitier een volkomen afwijzende houding aangenomen. Toen hebben zekere machinaties plaats ge had. waardoor een toestand is ontstaan, waarin de kabinetsvorming zeer spoedig hppft. plaats gehad. On de vraag van Dr. Schaeffer of het buitensluiten van de Cen trumspartij en van de Beiersche Volkspartij in overeenstemming' is geweest met. den wil van den Rijkspresident, kon Von Papen geen bepaald antwoord geven. Betreffende de ..machinaties" welke zulk een beslissenden invloed hebben gehad op het besluit van Hit- Ier, dat hij binnen enkele uren volkomen van standpunt is veranderd, heeft heeft Von Papen zich niet uitgelaten. Het gaat daarbij klaarblijkelijk om de onopgehelderde gebeur tenissen in het garnizoen van Potsdam. Dat Von Papen onderhandelingen met het Cen trum uit den weg is gegaan, is te verklaren uit zijn persoonlijke verhouding jegens deze partij Van Duitsch Nationale zijde wordt ver klaard dat het bestuur der partij Zaterdag bijeenkomt. De hier en daar geopperde mo gelijkheid van een samengaan van eenige partijen op een lijst zal reeds om technische redenen, in verband met den korten tijd voor de indiening der lijsten, niet in aanmerking kunnen komen. Naar de „Deutsche Zeitung" verneemt heb ben bij de beraadslagingen van het rijks kabinet van gisteren vooral ook de proble men, die in verband staan met de vier-jaars- plannen een rol gespeeld. In het bijzonder schijnt de financiering der plannen in het middelpunt der besprekingen te hebben ge staan. Men neemt aan. dat de „Deutsche Zei- tun-/" het bericht, dat Rijkskanselier Hitier en rijksminister voor economische zaken Hu genberg in hun redevoeringen in het Sport- palast op Vrijdag en Zaterdag a.s. nadere bijzonderheden over de plannen der rijksre- geering zullen mededeelen, inderdaad uit goede bron heeft vernomen. IERLAND Woensdag is te Dublin de nieuwgekozen achtste Landdag voor het eerst in zitting bijeengekomen. De Valera werd met 82 tegen 54 stemmen herbenoemd tot president van den Staats raad en de lersche republiek. Afgevaarde Moylan sprak in zijn redevoe ring, waarbij hij De Valera voor het presi dentschap voorstelde, de hoop uit dat de Valera de volgende maal niet alleen tot persident van 26 lersche graafschappen, maar voor alle 32 graafschappen zal worden gekozen, daar ook de thans tot Ulster be- hoorende graafschappen van rechtswege ge rekend moeten worden tot de lersche repu bliek. De Valera. De leider der oppositie, Cosgrave, sprak zijn bezorgdheid uit voor de industrie, welke niet zal kunnen rusten, zoolang de landbouw dooi de politiek van De Valera zulk een schade lijdt. Spoedig Engelsche verklaring over de schuldenkwestie? Naar verluidt zou de regeering voornemens zijn aan het eind van deze week in het La gerhuis een verklaring af te leggen, zij het dan ook kort en gereserveerd, over de kwes tie der oorlogsschulden. Deze verklaring zal kort en gereserveerd worden gehouden in verband met het feit, dat de regeering zoo min mogelijk aanleiding wil geven tot open bare polemieken weike de onderhandelingen slechts zouden kunnen eompliceeren. Men is algemeen van opinie, dat Lindsay rapport heeft uitgebracht over de voor nemens van Roosevelt, welke zouden inhou den, dat iedere concessie in den een of an deren vorm moet worden gecompenseerd. Het staat thans wel vast, dat Lindsay de voox-bereidende besprekingen zal voltooien en dat MacDonald dan, vergezeld door Neville Chamberlain en een deskundige als Leith Ross naar Washington zou gaan. Schuldbetaling ineens? In het Lagerhuis werd gisteren, naar Reu ter meldt, door een lid geopperd, dat aan de Amerikaansche regeering zou worden voor gesteld haar ter regeling van de oorlosschul- den een globale eindsom te betalen van niet meer dan 100 millioen pond sterling, met. in begrip van den termijn van 15 December. Minister Neville Chamberlain antwoordde: Ik weet dat zekere voorstellen van dezen aard zijn gedaan, maar ik geloof niet dat het wenschelijk is een meening uit te spreken over deze voorstellen; de komende onder handelingen moeten worden afgewacht. In Amerika toont men, naar uit Washing ton wordt gemeld, gi-oote belangstelling voor het denkbeeld, dat Engeland bijv. een eind bedrag van een milliard tot 1250 millioen dollar zou betalen ter regeling van de oor logsschulden. Senator Borah verklaarde echter, dat hij al zijn invloed zal aanwenden, om te beletten, dat een regeling van dien aard tot. stand komt. welke niet tevens com- mercieele concessies inhoudt Hij heeft voor geen enkel plan belangstelling, dat niet de valutakwesties en zekere andere problemen regelt, welke den weg versperren naar een opening der wereldmarkt en het herstel van den handel. Genève. Nieuwe Japansche voor stellen. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft opnieuw Japansche voorstellen ont vangen inzake de bijlegging van het Chi- neesch-Japansche conflict door verzoening. Donderdag zullen zij in de bijeenkomst der commissie van 19 worden besproken. Uitbreiding van de oorlogs vloot. In de bijeenkomst der begrotingscommissie van den Landdag heeft de minister van Ma rine aangekondigd, dat. gedurende het vol gende begroot iiigs ja ar een moederschip voor onderzeeërs, twee torpedobootjagers en een kruiser zullen worden gebouwd. De torpedo bootjagers zullen een waterver plaatsing heb ben van 300 ton en een snelheid kunnen ont wikkelen van 24 knoopen. terwijl de water- verplaatsing van den kruiser 8500 ton zal zijn. met een snelheid van 33 knoopen. China. Dertig muiters geëxecuteerd. Dertig officieren en minderen van Sjang Hsoe Liangs lijfgarde, die op 26 Januari aan een muiterij hebben deelgenomen, zijn door een vuurpeloton geëxecuteerd Japansche opmarsch in Jehol gestuit? Van Chineesche officieele zijde wordt medegedeeld, dat de door de Japanners uit de richting van Toenljauo op Kailoe onderno men aanval is mislukt. Eenige Japansche troepenafdeelingen zou den tusschen Kailoe en Toenljao door Chi neesche troepen zijn teruggeslagen. Op 7 Februari zou het den Chincczen ge lukt zijn den Japanschen opmarsch tot staan te brengen. Het gevecht bij Beipjao duurt nog steeds voort. De Japanners zouden eenige honder den dooden en gewonden te betreuren hebben. Japansche mijnenlegger beschoten. Volgens een radiogram der Japansche ad miraliteit is op den avond van den zesden Februax-i een Japansche mijnenlegger bij Hankau aan de Yangtse door Chineesche communistische troepen hevig onder vuur genomen. Twee Japansche matrozen zijn ge dood. De Japanners hebben het vuur beant woord en de communistische „bende" ver spreid. Het is nog niet komen vast te staan, hoe groot de door de communisten geleden verliezen zijn daar zij hun dooden en gewon den hebben meegenomen. Britsch'liadië. Gandhi's vrouw veroordeeld. Mevrouw Gandhi is naar Reuter uit Bom bay verneemt door de rechtbank te Borsad veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en een boete van 500 roepijen subs, zes weken gevangenisstraf. Zij werd beschuldigd van burgerlijke ongehoorzaamheid en niet beta len van inkomstenbelasting. Indrukken van een Europeaan. (Bijzondere correspondentie). BOSTON. Januari. Ja, dat is Amerika ook thans nog, on danks zijn twaalf millioen werkloozen, die ternauwernood weten, waarvan zij moeten leven en die zonder het ingrijpen van parti culiere en gemeentelijke weldadigheid reeds lang zouden zijn verhongerd, ondanks den nood van millioenen boeren, die in het Zui den hun katoen niet plukken, in het midden- Westen graan, vleesch en melk ver beneden de kostprijzen moeten verkoopen en die daar door met. den dag dieper in de schulden raken. Deze maatschappelijke vrede kan reeds lang niet meer verklaard worden met de opmerking, dat Amerika een sociaal para dijs is, waar het iedereen goed gaat. Dat is waarschijnlijk in het algemeen nooit ge heel waar geweest. Maar thans toonen files voor de asylen voor dakloozen in de groote steden, de nood der boeren, de troost-elooze toestand van de mijnarbeiders in Penn- sylvanië en de in dus trie-arbeiders in het Zuiden, die er niet beter aan toe zijn dan hun broeders iii de achterlijkste gebieden van Europa, zelfs den meest oppervlakkige, dat die verklaring werkelijk niet meer toe reikend kan zijn. „Er bestaat geen land. waar de econo mische omstandigheden voor een revolutie gunstiger zouden zijn dan in Amerika", ver klaarde mij een Rus. die zijn sympathieën voor het Bolsjewisme niet verheelt, „maar ook geen land. waar minder revolutiegeest heerscht. Geen proletariaat heeft een gerin ger verlangen naar omwenteling en macht dan het Amerikaansche". Hetzelfde verklaarde mij Thomas, de so- cialisti?che candidaat voor het presidentschap „Haat tegen het kapitaal en tegen het ka pitalisme bestaan bij ons nog niet. Ten hoogste misschien een haat tegen Hoover". En nog duidelijker dan door deze verkla ringen. zijn deze dingen bewezen door den uitslag van den verkiezingsstrijd, waarbij ondanks den ongekenden noodtoestand slechts 900.000 menschen voor den socia- Ustischen en minder dan 100.000 voor den communistischen candidaat voor het pre sidentschap stemden. Dat zijn dingen, die men moet begrijpen, om van den toestand in Amerika een eenigs zins zuiver beeld te krijgen. Thomas, wien zijn vex-kiezingsfiasco niets van zijn supe rieure kalmte schijnt te hebben ontnomen, trachtte het ontbreken van een socialen klassenstrijd voornamelijk met de rassen problemen te ve-rklaren. „De blanke arbeider verbx-ulkt in het bijzonder in het Zuiden, maar ook in het Oosten en in de steden van het midden-Wesben zijn strijdlust in den strijd tegen de negers, die hem onder- bieden en uit zijn positie trachten te ver drijven. Daarenboven heeft het feit, dat onze immigranten uit alle rassen en volken van Europa afkomstig zijn, het verband in de arbeidersklasse ondermijnd en de vorming van een eensgezind klassenstrijdfront voor altijd onmogelijk gemaakt. Wij moeten de rassenvraagstukken oplossen, eer wij op wer kelijk succes in den klassenstrijd kunnen hopen". Daaxmaast kan er geen twijfel aan be staan, dat ook de invloed van de religieuze gemeenschappen er veel toe bijdroeg, de vorming van klassenstrijd fronten tegen te houden. In het bijzonder de Katholieke kerk met haar geweldigen ixxvloed op de Ieren. Polen en Italianen heeft hier een groote rol gespeeld. Haar pai'ool „sociaal, maar niet socialistisch". ..geen klassenstrijd, geen strijd tegen de bestaande orde. maar verbetering van de positie der arbeiders binnen haar kader", heeft in geexx land meer weerklank gevonden dan in de Vereenigde Staten'. Hetzelfde ontbreken van iederen klassen en klassenstrijdgeest vindt men natuurlijk ook aan de zijde der ondernemers. Vrijwel nooit heb ik bij Amerikaansche ondexmemers of politici het gevoel van verbittering, bijna van haat ontmoet, dat mij bij dezelfde lieden in Europa van tijd tot tijd aantreft. Men ontmoet bij den Amerikaanschen ondernemer wel sociale onverschilligheid. Hij zet arbei ders en ander personeel, dat lang bij hem in dienst is geweest met een opzegtex-mijn van een dag op straat, wanneer hij hen niet meer noodig heeft. Natuurlijk zijn extremisten van alle partijen geneigd, in het ontbreken van den klassen strijdgeest en in de daaruit voox-t vloeien de rust eer een gebx-ek dan een vooi'deel te zien. Zij verklaren het uit een gebrek aan vitali teit van het Amerikaansche volk en vooral uit het ontbreken van leidende pei-soonlijk- heden. Telkens weer hoort men van die zijde de meening verkondigen, dat de stagnatie, die daaruit voorkomt, het ernstigste is. dat er voor Amerikanen kan bestaan. Een onhoud bare situatie wordt vereeuwigd in plaats van vex-kort. Zooals het voorbeeld van Duitsch- land bewijst, zijn feitelijk de achtex-wege ge laten revoluties die. waaronder de volken tenslotte het meest lijden. Maar hoe men daar ook over mag denken, practisch volgt er toch uit, dat daardoor het kapitalistische systeem een eiieuwe kans wordt gegeven zich los te werken uit een toestand, waarin het tengevolge van verscheidene vergissin gen -5 gekomen. En wanneer men de voort durend troosteloozer wordende berichten uit Rusland hoort, die spreken van een nog veel ernstiger falen van het comxnunistische stel sel, voelt men daarover toch een zekere ge ruststelling. Want in tegenstelling met zoo veel anders en vooral met het communisti sche stelsel heeft het kapitalisme toch al thans bewezen, dat het kan produceeren. En dat is toch stellig het essenticele. want eerst wanneer dit vraagstuk definitief is geregeld, kan men overgaan tot de oplossing van de andere vraagstukken, die dan de goederen- vcx-deeling nog oplevert. En al heeft ook het economische systeem van het kapitalisme wat de vraagstukken van de goederenverdeeling betreft tot op zekere hoogte gefaald, al hoopten zich ook allerwegen voorraden op en al doen zij dit ook nu nog, zonder den weg naar de con sumptie te vinden, aan den anderen kant moet men toch ook weer toegeven, dat al thans in Amerika het gebrek aan sociale tegenstellingen en spanningen, dat een ge welddadige oplossing van crisisproblemen of zelfs een poging daartoe veilxinderde. er ook weer oneindig veel toe heeft bijgedragen, hun ernstigste gevolgen te verzachten. De zoogenaamde hooge klassen hebben vrijwil lig zeer veel gedaan om den nood van dezen crisiswinter te lenigen. De kerken, die er zoo veel toe hébben bijgedragen, elk begin van klassenstrijd reeds in den kiem te verstikken, hebben aan den anderen kant de welge- stelden onder hun leden en bijna steeds met succes tot plicht gemaakt, althans het tiende deel van hun inkomen voor sociale doeleinden te gebruiken. En daaren boven hebben de rijken meestal met groote offex-s alles gedaan, om de reusachtige som men op te brengen, die noodig zijn voor de bestrijding van dc ellende in de groote steden. Zelf had ik gelegenheid, in het bij zonder te New York. de dakloozenasyls met hun reusachtige zalen te bezoeken, waar oxx- danks de duizenden, die er in slapen, de lucht beter is dan in den winter in menige Europeesche hoerenkamer en het eten te proeven, dat althans voldoende is. om ieder bij krachten te houden. Ik weet, dat nog veel beter zou kunnen zijn. Maar doktoren en andere menschen. die iets van maatschap pelijk werk weten, bevestigden mij. niet al leen te New York, maar ook in Detroit en Chicago, waar de omstandigheden nog slech ter zijn, dat overal de ergste ellende met succes is gelenigd. Serieuze artsen verzekeren zelfs, dat in New York en Chicago ondanks enkele ge vallen van ondervoeding, de gezondheids toestand van de bevolking nog nooit zoo goed is geweest als in dezen hongerwinter. Men kan daartegen aanvoeren, dat dit nog lang niet genoeg is. In een land, waar over vloed aan alles heerscht, mag in het geheel geen gebrek bestaan. Men zal dat graag toe geven. Maar hetgeen gedaan is. is toch reeds zeer veel. En hot sociale gevoel, dat deze praestaties mogelijk maakte, is in vereeni- ging met het ontbreken van iederen klassen haat misschien het grootste actief, waarover het kapitalisme in Amerika nog beschikt. Zonder deze dingen zouden in den tegen- woordïgen socialen toestand ongeregeldheden reeds lang onvermijdelijk zijn geweest. Al leen wanneer men niet slechts de ontstellen de sociale, politieke en economische mis standen, maar ook de voor Europeesche be grippen bijna onbegrijpelijke gemeenschaps zin bij de rijken, de verdraagzaamheid, het gemis aan afgunst en de toegevendheid van den proletariër als activa heeft geregistreerd, zal men tot een rechtvaardige en juiste be oordeeling van den toestand in Amerika kunnen komen. K. v. S. (Nadruk verboden). DUITSCHLAND ONDER HITLER. Overval op redactiebureau. BERLIJN. Woensdagmiddag tegen half vier zijn ongeveer zeven met pistolen ge wapende mannen het redactiebureau van .Der Deutsche Weg", een orgaan der nafcio- naal-socialistische oppositie binnengedrongen waar zij zes of zeven aanwezigen knevelden Met een aantal documenten zijn de pnge- noodc gasten, die onbekend zijn gebleven, gevlucht. Arbeider neergeschoten. GLADBAC-H-RHEYDT. In de stadswijk Neuwerk werd de arbeider Wilhelm Essex door eenige schoten in de borst zoodanig getrof fen. dat hij korten tijd later overleed. Waar schijnlijk is door politieke tegenstanders op hem geschoten, doch de politie kon nog geen nadere mededeelingen doen. GEVECHT IN KONINGSBERGEN. KONINGSBERGEN. Na een vergade ring van den Reichsbanner is het in dc Jaegerhofstrasse tot een heftige botsing ge komen tusschen bezoekers der vergadering en nat.-soc. De strijdenden trokken op elkander af met pistolen, messen en andere wapenen Eenige politieagenten, die in de nabijheid waren, stonden machteloos en moesten ver sterking halen. Toen deze verscheen, was ingrijpen niet meer noodig. De leden van den Reichsbanner hadden zich reeds in het ge bouw teruggetrokken. In totaal werden drie Roichbannerledcn zwaar en een lichtgewond. Een nat.-soc. bekwam een lichte kwetsuur. Botsingen in Iïrunswijk. BRUNSWTJK, In het Konzerthaus is het voor den aanvang van een soc.-dem. vergadering gekomen tot een waren veld slag toen ongeveer 200 geüniformeerde SS- leden na een woordenwisseling met leden van het IJzeren Front .iDeutechland er- wache" begonnen te schreeuwen. In korten lijd vlogen tafels en stoelen door de zaal. Vele personen werden licht, zeven zwaar gewond. In de stad is het na ontbinding van de vergadering op verscheidene plaatsen tot relletjes gekomen. NACHTELIJKE SCHIETPARTIJ. BERLIJN, Tegen 11 uur gisteravond is een groep communisten, die van een verga dering huiswaarts keerde op den Braban- terplatz door ongeveer 12 nationaal-socia- listen beschoten. De 26-jaxlge vrouwelijke communist Alice Radzcy kreeg een schot in de longen. Twee andere communisten werden in den arm gewond. Na dc daad vluchtten de nat.-soc. zoodat de kort daarop ter plaatse verschenen politie slechts nog een huiszoeking kon doen in het in de nabijheid gelegen gebouw der nat,-soc. waar verborgen op een kegelbaan 11 pistolen met magazijnen en munitie in beslag werden genomen. ANDERE TOON DAN GEWOONLIJK. VIERSEN. 8 Februari (Wolff). Eenige dagen geleden hebben een tweetal S.A.-man nen eenige vensterruiten ingeslagen en ver volgens een tweetal politiebeambten met revolverschoten gewond. De beide schuldi gen zijn thans uit de N8.DA.P. verwijderd terwijl de leiders van de Gau. waartoe zij behoorden den gewonden politiemannen hun excuus hebben aangeboden. DE LE1ZIGER MESSE NIET UITGESTELD BERLIJN, 8 Februari (V.D.) Zooals be kend is zal op 5 Maart a.s. den dag van dc Rijksdagverkiezingen, de Voorjaars-Mcsse te Leipzig worden geopend. In handelskringen zijn van verschillende zijden bezwai-en ge opperd tegen he>t samenvallen van deze beide gebeurtenissen. Van bevoegde zijde wordt in verband hier mede medegedeeld, dat reeds de verorde ning van 6 Februari ixxzake de Rijksdag verkiezingen en speciale passages over het stemmen door deelnemers aan de Ledpzlgcr- Messe bevat. Op de Messe-terreinen en in -de binnen stad van Leipzig zullen speciale stembureaux worden ingericht en de burgemeester van Leipzig is gemachtigd deze bureaux gedu rende den geheelen dag geopend te houden. Overigens gelden voor de Leipzigcr Messo de beslissingen, die in het algemeen voor het reisvei-keer gelden. HERBERGIER DOODGESTOKEN. DARMSTADT Woensdagavond maakten drie jongelui voor een herberg alhier kabaal, waarbij zij trachtten een rioolput te openen. Dc herbergier, die de jongens vermaande, werd gestoken. Hij ging den herberg weer binnen en haalde een stok. waarmede hij de jongens wilde verdrijven. Een gast wilde hem daarbij behulpzaam zijn. doch beiden wei'den door de jongens aangevallen en met messen bewerkt. De herbergier was door twee steken in het hart op slag dood. De gast werd zwaar gewond en moest onmiddellijk ge opereerd worden. De politie heeft de vermoe delijke daders gearresteerd. DONDERDAG 9 FEBRUARI De Nijverheid. Jansstraat 85: Alg. verg. Ver. „Het Flatgebouw". 8 uur. Volksunivei-siteit: Begin cursus mcj. dr. F. van Hasselt „Hygiëne voor de Vrouw" Schagchelstraat: Samenkomst van het Leger des Heils, 8 uur. Palace: „Abenteuer einer schonen Frau". Tooneel: Low en Rics. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Die Flcdermaus". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Houten kruisen". Tooneel: Sun Hsiang Jung troupe. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. toegang vrij. VRIJDAG 10 FEBRUARI Stadsschouwburg: De Vereenigde Schouw spelers met „De ridders van den kousen band" 8 uur. Gem. Concertzaal: Orgelconcert door George Robert met medewerking van het Amsterdamsche Kamerorkest. 8 uur. Nassauplein 8: Lezing drs. D. Prins voor de Theosofische Vcreeniging. Bioscopen, nieuw programma. Rembrandt Theater: Optreden van het Ensemble Dajos Bcla.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5