I X NIVEA HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 10 FEBRUARI 1933 MONUMENT VOOR Dr. J. TH. DE VISSER. TE ROTTERDAM ONTHULD. Donderdag is in tegenwoordigheid van zeer veel belangstellenden op de begraafplaats „Crooswijk" te Rotterdam de overdracht ge schied van het monument op het graf van wijlen Dr. J. Th. de Visser. Onder de aan wezigen werden vooraanstaande personen uit allerlei kringen opgemerkt. In de kapel hebben het woord gevoerd de voorzitter van het Comité. Jhr. Mr. D. J. de Geer, en Mr. J. A. dc Visser, zoon van wijlen Dr. J. Th. de Visser. Het Comité bestond uit de volgende hee- ren: Z. Exc. Jhr. Mr. D. J. de Geer, Voorzitter, Prof. Dr. W. J. Aalders, A. J. da Costa. J. ter Haar Jr.. P. J. Nahuisen. Prof. Dr. J. R. Slo- temaker de Bruine, W. Wagenaar, Secretaris- Penningmeester. Het monument is ontworpen door den heer J. L. F, Faber in overleg' met den heer H. J. de Groot, Oud-Inspecteur-Generaal van het Nij verheidsonderwijs en een vriend van den overledene. Het werk werd uitgevoerd door den heer G. Keuzenkamp: de bronzen pla quette in het monument opgenomen, werd vervaardigd door den heer Aug. Falise, beeld houwer te Wagen ingen. Op de bestaande hard-steenen zerk is het gedenkteeken aangebracht in hetzelfde ma teriaal. Het wordt gevormd door eenige trede- achtige blokken, welke geheel zwart gepolijst zijn. Hierop is een staande steen geplaatst, welke geheel gefrijnd is. Het grijze hiervan steekt stemmig af tegen de zwart-gepolijste voetblokken. In den staanden steen is het portret in brons aangebracht van wijlen Dr. J. Th. de Visser, waarvan links en rechts, respectieve lijk de geboorte- en overlijdensdatum, even eens in brons. Hier tusschen in is nog aan gebracht de lijfspreuk van Dr. J. Th. de Vis ser: „God is Liefde". In de zich hieronder bevindende hard-steenen inscriptieplaat is ingehakt: „Hier rust de Minister van Staat Dr. J. Th. de Visser". Het geheel is aan de zerk bevestigd door ijzeren staven, welke om den staanden steen heengrijpen. Jhr. De Geer zei in zijn toespraak o.a., dat indien hij het beeld van dr. De Visser wilde schetsen hij het misschien het best kon doen door te gewagen van de groote schaar van mannen en vrouwen uit de meest onderschei den kringen der samenleving, die het op prijs hebben gesteld aan de stichting van dit mo nument deel te hebben. Het veelzijdig ter rein, waarop de overledene zegenend werk zaam is geweest, vindt hier zijn weerspiege ling. Er zijn er onder de deelnemers, die de herinnering aan dr. de Visser bovenal bewa ren als aan den liefdevollen trooster of trou wen herder, die in dagen van smart of gees telijke gebondenheid den weg ter ontkoming wees. Er zijn anderen, die hem gedenken als den bezielden redenaar, die hen uittilde 1 boven eigen levensvlak en in een nieuwe en betere gedachtensfeer deed ademen. Weer anderen hebben de vruchten geplukt van het I organiseerend talent, dat de overledene ten toon spreidde op het gebied van het sociale leven, van het onderwijs, van de philanthro pic, en vati zooveel meer, of hebben hem ge- eerd als den nobeler., toegewijden staatsman, die pacificatie bracht op meer dan één ter rein, of als den warmen vaderlander, die op hoogtijden van het nationale leven het woord vond dat hun beste gevoelens vertolkte. Daar aan wilde spr. toevoegen, dat boven dit alles staat, voor ons allen tezamen, de herinnering aan den hartelijken, trouwen vriend, wiens opbeurend woord verkwikte, wiens warme handdruk werkte als een zegening, wiens zonnige glimlach zorgen deed vergeten. Het is deze van zijn persoon uitgaande bekoring, die over het machtige levenswerk van dr, de Visser een waas van teederheid spreidde, en die in duizenden harten de dankbaarheid en eerbied, die voor hem wer den gekoesterd, verinnigde tot liefde. Mevrouw De Visser herinnerde spr. er aan, dat het ook dr. De Visser's geboortedag was, de dag aan welks viering gedurende een lan ge reeks van gelukkige jaren zooveel zonnige herinneringen verbonden waren. Wij. zijne vrienden, deelen in den weemoed die vandaag Uwe ziel vervullen moet. Vervolgens droeg spr. het monument over. Het beware zei hij. tot in lengte van dagen voor allen, die deze begraafplaats zullen be zoeken, de herinnering aan den man met het gouden hart en den vurigen geest, die heel zijn leven heeft gesteld in dienst van zijn volk. De zoon van dr. De Visser, mr. J. A. de Visser dankte het comité en minister De Geer, die, naar hij in herinnering bracht, een groote plaats in 't hart zijns vaders in nam. Mijn vader, aldus mr. De Visser, zou mis schien hebben gezegd in zijn stijl heb ik dat wel verdiend? Maar ik heb het eerlijk gevoel: ja, mijn vader heeft dit gedenkteeken eerlijk verdiend. Wanneer ik mij afvraag welk deel van zijn wereldlijke taak mijn vader het liefst was. dan zie ik hem nu. niet het liefst als politicus, niet het liefst als minister of maatschappelijk organisator, maar hij werd op het laatst het liefst gezien als Nederland- sche nationale figuur. Daar ginds buiten, nu de koude wereld, zomers in het groen staat het gedenkteeken van mijn vader, hem eeren- de als nationale figuur naar zijn liefste wensch. - - Mijn vader was een man van eenvoud. TXwe Commsisie heeft in de lijn van die karakter- 1 eigenschap zijn grafteeken doen vervaardi gen. Daarmede hebt gij getoond hem begre pen te hebben. Mr. De Visser zei tenslotte namens de fa milie. ..dat zij dit gedenktëeken dankbaar aanvaardt als een blijk van vriendschap en achting, die men zijn vader toedroeg en het welk voor ons in ons leven een voortdurende herinnering zal zijn, niet alleen aan al het geen hij voor ons deed en was. maar ook aan datgene, wat hii voor land en volk in zoo menigerlei opzicht heeft tot stand gebracht". HOLLANDSCHE REDDERS GEHULDIGD. Voor de hulp aan l' Atlantique GESCHENKEN VAN DE REEDERIJ. In de groote vergaderzaal van het Scheep vaarthuis had de directie van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij Woensdagmiddag de opvarenden van de stoomschepen „Erato" en „Achilles" der Kon. Ned. Stoomboot Mij. bijeen doen komen, waar zij een huldiging in ontvangst hadden te nemen van de zijde der Compagnie Sudat- lantique, aan welke reederij het door brand verwoeste mailschip „1' Atlantique" behoord heeft, voorts van de zijde der Fransche re geering en van de directie der K.N.S.M. zelve voor den grooten moed, de plichtsbetrach ting en de menschenliefde, door hen be toond bij de redding der opvarenden van het Fransche schip. De reederij der Compagnie Sudatlantique was hierbij vertegenwoordigd door den heer J. Loranchet, de Fransche regeering door den consul-generaal, den heer Judas. Verder waren o.m. aanwezig comte de Barbeyrac, directeur van het Office Commercial Frangais en de heer C. A. C. van der Boom. inspecteur voor de Scheepvaart, terwijl de K.N.SjM., behalve door de directeuren Dr. E. Heldring en S. M. D. Valstar. vertegenwoor digd was door de chefs van den nautlschen, den technischen-, den civdelen dienst en den dienst van Arbeidszaken. De heep Loranchet sprak allereerst woor den van hulde en dank voor de betoonde schitterende solidariteit en 'toewijding. In het bijzonder gaat deze danka uit, naar de leden der bemanning van de „Achilles", die bij een zware zee met levensgevaar een sloep hebben "bemand om hen te redden, die in de golven met den dood worstelden. Spr. bood vervolgens den kapiteins van de „Achilles" en ..Erato", den heeren C. Schaap en J. Lodewijk ieder als aandenken een gouden horloge aan. Een zelfde geschenk ontvingen daarop de eerste en de derde stuurman en de tweede machinist van de .„Achilles", de heeren W. C. v. d. Burgt, P. Duif en G. Ates, die in de reddingssloep de leiding hadden gehad. Een zilveren horloge ontvingen de manschappen van de „Achilles" die eveneens deel hadden uitgemaakt van de bezetting der sloep om de levens van de opvarenden der 1' Atlantique. die in de gol ven met den dood geworsteld hadden, te redden. Het zijn de stuurmansleerling J. Kruidhof, de timmerman A. Atten en de ma trozen C. Tuit, A. Toet en J- Dijkhuizen. De heer Judas, consul-generaal van Frank rijk, heeft hierna namens den Franschen gezant, baron de Vitrolles. den dank der Fransche regeering overgebracht. Dr. E. Heldring, directeur der K.N.S.M., deed vervolgens met een kort woord blijken van de groote waardeering der directie van deze maatschappij voor den moed en de plichtsbetrachting der gehuldigden. Het eerste, zoo zeide hij, dat de kapiteins zeiden, toen zij hun rapport aan de directie hadden uitgebracht, was, dat zij niet meer dan hun plicht hadden gedaan. Maar het is juist de zeemansplicht, die vaak zeer groote gevaren en opofferingen medebrengt. Die gevaren aldus spr. hebt gij licht geacht, voor die opofferingen zijt gij niet bevreesd geweest en daarvoor nemen wij den hoed af. Spr. wilde nog afzonderlijk wijzen op de groote verdiensten van den tweeden stuur man van de Achilles, den heer W. Hoefman, aan wien het te danken is, dat de dokter van de 1' Atlantique, die men reeds gestorven waande, toen hij aan boord van de Achilles werd gebracht, het leven behouden heeft. Namens de équipages, de directie der Sud- datlantique en de Fransche regeering dank zeggend voor de gegeven blijken van waar deering, zeide spr., dat, ofschoon de zeeën de landen scheiden, deze er ook door ver- •eenigd wox*den; vooral bij zeerampen komen de naties nauwer tot elkander door de plichts betrachting en de opofferingsgezindheid van de zeelieden, die nimmer voor gevaren terug deinzen, wanneer zij elkander helpen kun nen. Tenslotte betuigde de heer Heldring dc deelneming der K.N.S.M. met de Fransche natie en de Fransche koopvaardij, die een harer fraaiste schepen verloren zag gaan. Ds. A. DE HAAN OVERLEDEN. DEN DOLDER, 9 Februari (V. DJ Alhier is in den ouderdom van 72 jaar overleden Ds. A. de Haan, emeritus predikant van de Ned. Herv. Gemeente in Zwolle. Ds. EM1MEN OVERLEDEN. DRIEBERGEN. 9 Februari rV.DJ. In den ouderdom van 60 jaar is te Driebergen over leden Ds. Emmen. emeritus predikant bij de Ned. Herv.. Gemeente. DROOGMAKINGSWERK IN ZEEUWSCH VLAANDEREN. Het gemeentebestuur van Retranche- ment in Zeeuwsch Vlaanderen overweegt bet doen inpolderen van het Zwin, het water dat vroeger tot Sluis en Brugge doorliep, door welks droogmaking 30 H.A. land ge- Wonnen wordt en werk vei schaft wordt. PALEIS-CARILLON GERESTAUREERD. De restauratie van het paleis-carrillon te Amsterdam .is voltooid. VIER DUTZENO MIJNWERKERS HEBBEN GRIEP. HET WERK GEDEELTELIJK STIL GELEGD. Het Handelsblad zegt, dat op het oogenblik in onze Limburgsche mijnindustrie tenge volge van de griep ruim 4000 mijnwekers ziek zijn. Dit is natuurlijk van invloed op het kolenproductieproces. Er valt een ver mindering van productie te constatecren welke van een dergelijken aard is, dat op sommige mijnen het werk in enkele gangen en pijlers is stilgelegd. INGEZONDEN MEDEDFELIXGEN a 60 Cts. per regel Prif Itötn, wind. zn avjuump 'x VanlC-9(yutUs RAPPORT OVER PROF. COLEN- BRANDER. Gedeeltelijk plagiaat niet te ontkennen ECHTER NIET IN ZIJN HERDENKINGSREDE. ALLERMINST OPZET TOT MISLEIDING. De hoogleeraren dr. G. -W. Kernkamp, dr. J. H. Gones en dr. H. Brugmans hebben het door curatoren der Lcidsche Universiteit verzochte rapport over de beschuldiging je gens prof. Colenbrander aan curatoren doen toekomen. De vraag „zijïTde beschuldigingen, geuit in den open brief aan de Gidsredactie door dr. P. N. van Eyck en prof. dri P. Geyl aan het adres van prof. Colenbrander te Leiden, naar aanleiding van diens artikel in de Januari aflevering van de „Gids", van dit jaar, juist?" moeten zijtot hun leedwezen in hoofdzaak bevestigend beantwoorden. Van het bedoelde Gids-artikel. dat 128 blz. telt, zijn, zooals ons bij nauwkeurig onder zoek is gebleken, ruim 80 bladzijden, hetzij in letterlijke of vrije vertaling, hetzij in samenvatting of excerpt, ontleend aan Piren- ne's „Histoire de Belgique", Tome III pag. 368 461 en Tome IV pag. 3186, zegt de com missie. Ook blijkens de volgorde der behandelde onderwerpen maakt de heer Cplenbrander zich in verreweg het grootste gedeelte van zijn artikel niet los van Pirenne. Alleen voor. enkele algemeene-. -beschouwingen, of wanneer het aangelegenheden uit de spe ciale geschiedenis van Noord-Nederland geldt, die bij Pirenne óf niet óf slechts ter loops worden aangeroerd, staat de heer Co lenbrander in die gedeelten van zijn artikel, waar hij overigens zich aan Pirenne vast klemt (blz. 1044, 48—61 en 69—128), op eigen voeten. Hij put"-dan- uit de kennis, die hij reeds bezat, doordat- hij het bewuste Gidsartikel schreef, verlevendigd en aange vuld door het raadplegen van de beste daar voor in aanmerking komende historische geschriften. Zooals hieruit, als uit de gedeelten van het artikel, die buiten de beschuldiging van plagiaat vallen, blijkt, dat de heer Colen brander nog iets anders heeft gedaan dan Pirenne op den voet volgen. Hij heeft boven dien om slechts het voornaamste te noe men gebruik gemaakt van verschillende artikels van Robert Fruin. en van diens (door hem zelf uitgegeven» ..Geschiedenis der staatsinstellingen in Nederland tot den val der republiek". Hij heeft eveneens Rachfahl's „Wilhelm von Oranien" en Blok's „Willem I" geraadpleegd. Uit verschillende plaatsen volgt tevens, dat hij Groen's „Archives" en de door dr. Japikse uitgegeven „Resolutiën der Staten-Generaal" ter hand heeft geno men. Maar nóch dit, nóch de omstandigheid, dat de heer Colenbrander voor een aantal .passages, die alleen feitelijke mededeelin- gen bevatten, ter controle van zijn geheu gen evengoed met een ander auteur dan Pirenne te rade had kunnen gaan, doet aan de zaak ten principale veel af. Het ontstellende feit blijft, dat hij een grootendeels op Pirenne berustend artikel als zijn eigen werk heeft gepubliceerd, dus, zonder den naam van zijn zegsman te ver melden; slechts twee malen citeert hij Pi- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die rich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnement f 1.90 per maand en l 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209. 1 renne op blz. 7 van zijn artikel, maar nooit meer in die gedeelten, waar Irj volkomen van Pirenne afhangt. En niet alleen dat hij deze afhankelijkheid verzwijgt, hij wekt bovendien den schijn dat hij zijn artikel ontleent aan bronnen van de eerste orde door klakkeloos alle verwijzingen van Pi renne naar deze bronnen over te nemen. Zoowel het een als het ander is misleidend voor eiken lezer, die Pirenne niet naast het artikel van den heer Colenbrander legt. Het antwoord op de tweede vraag: „In hoeverre treffen deze beschuldigingen ook de op 6 Januari j.l. door genoemden hoogleeraar in het groot auditorium te Lei den gehouden redevoering?" kan zos.b dc commissie tot onze vreugde ontkennend luiden: dc beschuldiging van plagiaat treft in geenen decie de rede. die de heer Colen brander op 6 Januari in het groot-audito rium te Leiden heeft gehouden. Natuurlijk heeft hij daarbij zijn voordeel gedaan met de kennis die hij voor het schrijven van zijn „Gids"-artikel had vergaard, maar zoo wel naar inhoud als naar vorm mag van deze redevoering worden getuigd, dat zij het werk van zijn persoonlijkheid draagt.. Zoo de heer Colenbrander ter herdenking van prins Willem I van Oranje zich be perkt had tot het uitspreken van de Leid- sche rede. zou hij zijn goeden naam niet gedeerd en zich een groot leed hebben be spaard. Zichzelf in de eerste plaat? maar ook ons. want het was een pijnlijke taak. waarvan wij ons hadden te kwijten. Een bevredigenden uitleg voor de daad van den heer Colenbrander vermogen wij niet tc geven: trouwens, hij zelf heeft verzekerd, dat zijn handelwijze een voor hem „ten slotte onverklaarbare fout" is geweest. Mis schien geeft het ons bekende feit, dat het artikel in zeer korten tijd en daardoor on der hoogen druk is geschreven, een gedeel telijke verklaring. De kennis, die wij persoonlijk hebben van zijn karakter, maakt het ons onmogelijk aan een toeleg om te misleiden te gelooven. De plaatsen, door de heeren Van Eyck en Geyl aangevoerd, om te bewijzen dat de schrijver van het Gidsartikel „hier en daar de aan dacht van zijn plagiaat tracht af te leiden", zijn niet overtuigend. Van listigheid getuigt het plagiaat geens zins, veeleer van een zekere naïveteit. Immers, een handige plagiator zou zich meer moeite hebben gegeven het plagiaat te verbergen, omdat hij er op verdacht moest zijn, dat velen, die zich in dezen tijd bezig houden met de studie van Willem van Oranje, ook het boek van Pirenne ter hand zullen nemen. Zeer afkeurenswaardig achten wij het, dat dc heeren Van Eyck en Geyl hun brief naar de Gidsredactie onmiddellijk voor het forum der publieke opinie hebben gebracht. Een beroep op de openbaarheid ware in dit geval alleen geoorloofd, wanneer alle andere middelen om hun doel te bereiken hadden gefaald. Zij hadden ook kunnen voorzien, dat deze ontijdige publicatie in breeden kring den valschen schijn zou wekken, alsof de heer Colenbrander in zijn geheele wetenschappe lijke werk onbetrouwbaar zou zijn. Wij stel len er prijs op hier te verklaren, dat de oor spronkelijke geschiedwerken, door den heer Colenbrander in een lang leven van weten- schappelijken arbeid gepubliceerd. aan spraak hebben en behouden op aller eer bied. Van dien eerbied was in het optreden van de heeren Van Eyck cn Geyl tegen den heer Colenbi-ander niet het geringste spoor te bemerken. Curatoren hebben zich met dit rapport vereenigd en den betrokken hoogleeraar van hun gevoëlen in kennis gesteld. FINANCIEELE BERICHTEN DIVIDEND 18 PCT. De N.V. Staalwerken „De Maas" behaalde een winst van f 194,923 (v.j. 238.327) en zal een dividend uitkeeren van 18 pet. (onver anderd). SCHKPVAARTBERICHTEN KON. HOLL LLOYD. Zeelandia uitr. 8 van Santos. Gaasterland uitr. 8 te en van Natal. K. N. S. M. Ajax 8 te Amsterdam. Amazone 8 van Amsterdam naar Kopen hagen. Baarn 8 van Liverpool naar Amsterdam. Ceres 8 van Izmir naar Samos Hercules 8 van Lissabon naar Amsterdam. Irene 8 van Amsterdam n. Hamburg. Iris 8 van Oporto naar Vigo. Juno 8 Gibraltar gep. Merope 8 van Sushak naar Triest. Orestes 8 18 uur van Hamburg naar Am sterdam. Rhea 8 Gibraltar gep. Stella 8 van Barcelona naar Genua. Ulysses 8 te en van Bourgas n. Varna. Crijnssen 8 12 u. van Barbados naar Ply mouth. Helder 8 18 uur van Hamburg naar Ant werpen. RADIO-PROCRAMMA ZATERDAG 11 FEBRUARI HILVERSUM 1875 M. 8.— VARA. Gramofoonmuziek 10.— Mor genwijding. 10.15 Uitzending voor arbeiders in de continubedrijven. 12.Vara-klein-or- kest o. 1. v. Paul Duchant. 2.Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 2.15 gramo foonmuziek. 2.50 S. G. Schoup: ..Waarom ik veertien jaar na den oorlog mijn boek schreef „In Vlaanderen heb ik gedood": 3.10 De Flierefluiters o. 1. v. Hugo de Groot: met zang van Leo Fuld: 3.50 Beoefening der huis muziek: 4.30 Arbciderssport S. Broekman: „Nieuwe grondslagen voor onze opvoeding"; 4,50 Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins. 5.40 Li terair overzicht. 6.— Gramofoonmuziek. 7.— Propaganda-uitzending voor het N. V. V. „De Stem des Volks" o. 1. v. A. Krelage Jr. 9. Vara-varia. 9.05 Varaorkest o. 1. v. Hugo dc Groot. 11.05 Persberichten van het. Persbu reau Vaz Dias te Amsterdam. 11.15 Gramo foonmuziek. HUIZEN, 296M. 8.— KRO. Morgenconcert. 10— Gramo foonmuziek. 11.15 Carillonbespelir.c. 11.30 Causerie. 12.— Politie berichten. 12.15 KRO- sextet o. 1. v. Piet Lustenhouwcr; 1.45 Rust poos voor het verzorgen van don zender. 2. Kinderuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.40 Kath. Radio Volksuniversiteit; 4— ..Parsifal" Bühneiiweihfestsplel in drie bedrijven van Richard Wagner; 6,— Esperantonieuws. door P, Ileilker; 6,10 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart; 6.30 Politieberichten. 8.Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias: 8.15 „Landbouwcrisis", vraagge sprek met T. G. Turker door Th. Aerts; io.15 KRO-boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer. BRUSSEL 509 M. 12.20 Uit het Grand Hotel te Antwerpen, concert o. 1. v. Andre Felleman, A. Zwijsen. piano. 1.30 Concert door het kleine orkest van het N. I. A. o. v. P. Leemans. 5.20 Dansmuziek uit het Palais St. Sauveur te Brussel. 6.35 Rachel Piet, zang. 9.20 Concert door het klein orkest van het N. I. R. KALUXDBORG 1159 M. Strijkorkest van restaurant. Wivex o.l.v. A. Bendix. 7.20 Sonate voor Viool en piano. 9.50 Omroeporkest o. 1. v. Launy Gröndahl. 10.20 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 3.25 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Bruno Seidler-Winkler. 5.35 Faszbaendcr Rohr-trïo. 10.59 Weldadigheidsfeest, dansmu ziek door de Fred. Bird Lehman kapel. HAMBURG 372 M. 5.55 Concert door een orkest van werkloozc musici o. 1. v. Felix Prawniczak. 10.50 Con cert door het kleine orkest van Norag o. 1. v. Eugpn. Wilcken. 3.50 Concert door het Norag orkest o. 1. v. Horst Platen. 5.25 Solisten con cert. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1635 M. 5.50 Populair concert. 1.20 Gramofoonmu ziek. 7.20 Progr. Berlijn. 10.20 Gramofoonmu ziek. LAXGENBERG 472 M. 11,20 Populair concert door dc Konzertver- ein Nürnberg o. 1. v. c Demmcr. 12,20 Con cert o. 1. v. Wolf. .4.20 Vesperconcert. 10.10 Concert o. 1. v. Wolf. 10.50 Gramofoonmuziek BERLIJN. 419 M. 7.20 Funk karussell. Gevarieerd programma m. m. v. Renatc Müller e. a. DAVENTRY 1554 M. 1.20 Concert door het Commodore Grand- orkest o. 1. v. Joseph Muscant; 2.20 Debroy Semmers en zijn Band; 4.35 Concert van Londen Regionald: 5.05 Orgelconcert door Herald Andersen. 7.50 Concert 10.Concert door het Leslie Bridgcwaterkwartet. PARIJS (EIFEL) 1116 M. 7.50 Radiotooneel. PARIJS (RADIO) 1725 M. 8.05 Gramofoonmuziek. 9.20 concert o. 1. v. Gaubert; 12.20 Populair concert door het om roeporkest. 4.Uitzending uit den Stads schouwburg te Amsterdam; „Parsifal" opera van Wagner. MILAAN 331 M. 4.30 Dansmuziek. 6.30 Gramofoonmuziek. 8.50 Gevarieerd programma. 9.20 Dansmuziek ROME 441 M. 4.50 Orkestmuziek. 8.05 Operauitzending. WFENEN 517 M. 4.55 Populair concert. 935 Dansmuziek door de Gaudriot Jazzkapel. WARSCHAU 1411 M. 5.20 Populair concert. 7.20 Populair concert door het omroeporkest o. 1. v. St. Nawrot. 9.25 pianorecital. 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER 460 M. 7,20 Symphonieorkest o, 1. v Wcingartner; 9.30 Dansmuziek (gramofoonmuziek). Onze dagelijksche Kinder vertelling. DE AVONTUREN VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE. Toen hield Jan op en këek eens naar den bibberenden koksmaat, die versuft op het stroo zat rond te kijken. Toen gaf hij den zwabber maar weer terug aan den matroos, van wien hij hem gekregen had. „Zoo, vriendje, je zult wel wat van dat water in je mond gekregen hebben. Dat smaakte jc niet. hè? Nu, mij smaakte die watersoep vanmiddag ook niet.. Ik houd niet van soep van „lik af en leg neer". Nadat Jan en de matroos den koksmaat met een touw uit het ruim hadden gehaald, zei Jan: „Steek nu voor den schrik maar gauw een sigaretje op," en liet hem een paar siga retten nemen, waarmee de koksmaat gauw maakte, dat hij uit het bereik der zwabbers kwam. De rest van het doosje verdeelde Jan onder de matrozen, die de sigaretten onder hun muts stopten. Zelf stopte hij een lekker pijpje. Zoo zette hij zijn wandeling voort en kwam weer terug bij Hobbeltje. „Nu zullen we jou eon naar je nachtverblijf brengen," „Grau"." dacht llobbeltje, die gaapte en zijn pooten uit strekte van den slaap. ,.Is me dut een dagje .geweest!"

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7